No. 4. WEEKBLAD VOOR «VIERINGEN EN OMSTREKEN. \l 10e Jaargang. Vrijdag 10 Januari 1919 verschijnt el KEN DINSDAG en V R IJ D A G Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. gemengd nieuws. zeemilitie, Inlijving 2c en 3e ploeg lichting 1919 De inlijving van de aan de zeemilitie toegewe zen diensplichtigen van de 2e ploeg der lichting 1919, welke in verband met het heerschen van Spaansche griep was uitgesteld, zal thans geschie den in het tijdvak 3—4 Februari 1919. terwijl om rent de inlijving van de derde ploeg der aan de zeemilitie toegewezen dienstplichgen naer i; be paald dat deze zal plaats vinden in bet tijlvsk 28—29 Juli 1919. !n verbaal hiermede is vastgesteld, dal de op komst in werkeüjken dienst van hem, wien uit stel van eerste oefening was verleend tot 19 Fe bruari 1919 of 8 Augustus 1919, zal plaats moeten hebben resp. op 3 Februari en 28 Juli a.s. Van oproping Ier inlijving of ter opomst na uitstel var eerste oefening zullen echter worden u'lgczocncrri -ij wien met ingang van een later te bepalen tid-rp vrijstelling van den dienst bij de militie werd seiieend, de ex-keizer. Namens het coinmite tot gebedsgemeenschap voor den vrede heeft dr. M. Balt, te Ede, volgend telegram aan de Regeering gezonen „Diep verontwaarigd over de uiting van een deel der pers en van een Kamerlid inzake het keizcr-vraagstuk, verzoekt het commité tot ge bedsgemeenschap voor den vrede Harer Majes- teits Regeering, de traditionecle gastvrijheid hoog te houden, omdat ons volk zich niet behoeft te schamen voor de gansche wereld en voor het na geslacht. smokkelhandel in tabak. Te Amerongen wordt emorn met tabak gesmok keld. Honderden bossen worden per boot naar Rotterdam vervoerd, om daar te worden verwerkt en in den handel gebracht. Bij iemand werd zelfs een partij van 50C0 pond in beslag genomen. DE nood te weenen. Naar het .Leipz. Tagebl." uit Zurich meldt, duurt het ontzettende gebrek aan levensmiddelen te Wecnen voort. Volgens officieele opgave ste: - te Weenen dagelijksch 400 a 500 menschen d<or z'ekte en honger. 11 Aan de „Reichspost" wordt bericht, dat de Vmerikaansche commissie voor de voedselvoor- {jsning diep getroffen was door de gruwzame el- fende in de volksbuurten. Zij verklaarden, dat de .Eïitente alles zou doen om aan den nood een ndvle maken. ONTVOERING Begin deze week meldde zich aan hel klooster FEUILLETON. Dao vlug krasten vorken en messen over de borden. Handig, lang gewend, deelde moeder spek en vleesch uit. Iedei bediende aich vaa aardappels, ze pikkend uit de groo- te pan, ze daarna wentelend in het saus- bakje. Hendrik naast moeder de vrouw, sneed zicb hompen brood al, smeerde er dik boter op, mocht zelf vleesch en spek nemen. Hon gerig als als hij was, at hii gulzig zijn por tie op. Dat zagen ze geerne de boeren geen complimenten raaken tevreden blik-klakten de smakkelende monden bet koele bier werd greet gedronken. Dan bijna zonder gesproken je hebben, prevelden ze weer het gebedje, schoven hard krassend de stoeien tegen den wand. Sneek gat kot te orders, ging toen met den slach ter in deu stal, waar de zeven vaarzen aan groote hoepen klaver te vreten stonden. 'n Schildeiij wa blief de boer met de handen in de zakken keek vergenoegd naar de welgedane beesten. Ja 't is best vee 'n een bietje te locht wal is de vraag Da-witte, Gaat er niks af ec wa» vraag-de veor alle zeven Trotsch vroeg hij 'tin zijn deuken lachte hetWas dat nou eens waar maar hij gevoelde zich nou aoo lek ker rijk ttu vragen kostle geen cent. Bijna verwonderd keek de boer hem aan. Hij kende zijn kooplui maar ge kon nooit weten en toen aich even bedenkend, zei hij roet een lach als zag hij de stapels zilver op tafel blinken. Da's qdu voor meer as duzend gnldes, ADVER7ENTIEN: van 1-5 regelsfO.cO Iedere regel meerO.G6 UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. Bureai Hippoiytushoei, Wieringen TcL latere. No. 10. Brjbarean C. Slikker Cx. KW»e Slok- Anna - Pxclovrsa Afeatschop A. Keuris Gx., Wieriogerw>«ard Duinendaal te Boxtel een heer aan. met het ver zoek de twee kinderen van den heer S. te mogen spreken. Dit werd door de klaszuster toegestaan. Toen na eenigen tijd de kinderen niet terugkeer den. werd bij den heer S. geinformeerd, de kinde ren bleken niet thuis te zijn bij nader onderzoek bleek', dal zij door den onbekende per auto ver voerd waren in de richting 's-Hertogenfcosch. stookolie, Teneinde eenigszins tegemoet te komen aan brandstoffenscfcaarschte in Nederland heeft de Bataafschc Peiroleummaatschappij het initiatief genomen tot den aanvoer van een belangrijke hoe veelheid vloeibare brandstof (stookolie.) De eerste lading 8000 ton is Dinsdag te Rotterdam gearri veerd, terwijl ini de loop dezer week nog een hoe veelheid van 4000 ton te Amsterdam wordt ver wacht Door dezen aanvoer worden verschillende stoom schepen, die" wegens kolengebrek niet kon-den uit varen, in de gelegenheid gesteld onmiddelijk zee te kiezen, terwijl bovendien aan verschillende be drijven, die voor het stoken van voelbare brand stof zijn ingericht (of ingericht kunnen worden) de mogelijkheid wordt opengesteld hun werkzaam heden weder te hervatten. calcium-carbid. Dc Min. v. Lanb. heeft in afwijking van zijn besch. van 4 Jan. j.1.. betreffende maximumprij zen voor calciumcarbid bepaald, dat de verkoop prijs voor verpakkers sub. in bussen van 1 K.G., zal luiden 1.60 per K.g. netto, inclusief bus f 1.45 per K.g. bruto, inclusief 'bus. hoepels en teenhout. Naar de „N. R. Ct." verneemt is van gisteren af de uitvoer van hoepels en teenhout verboden. krijgsgevangenen. Woensdag arriveerde te Zevenaar uit Duitsch- land een trein met 4C0 Fransche en Belgische of ficieren, komende uit krijgsgevangenschap. .Motorolie voor visschersvaartuigen. De „Msb." verneemt, dal een hoeveelheid mo torolie ter beschikking van de visschersvaartuigen welke van een motor als voortstuwingskracht zijn voorzien, zal worden beschikbaar gesteld. Hendrik Rond al Nee-'t-ik, da zoude gedocht hebbe deur me kaor voor honderd vijf en veertig gil 1de. Dan laot ik vijf ralle 't is schoon dc belze woawe d'r wei aon voor duzend. En 'I bont alléén5 't Is best er uil houderd vijf en vijftig, geen cent minder. Hendrik hield zijn hand óp: -- Sla toe voor' vijf en veertig. De boer al geleed: Vijf en vijftig maar ik laot 'n rikfl vallen omda gij 't zijl. Vijf en veertig 'k doe er éen bij 't is god geklaagd 't is te duur. Stonden ze weer te kijken naar 't beestje Liep Hendrik er op toe. voelde het tus- schen de voorpoofen, kneep boven de staart, pakte met knijpende hand in de liezen. O- verdacht toen wat te doen. Koop ze allemaal Hendrik 't is 'n bonk geld, op de mert mak-te wa ge wilt. D'r is geen see zoo Behoort, cn belgeland is ope. De- boerio was op bet handgekjets de stal ingekomen, waar het wazig donker was met een enkelen zonstraal die stol-bevend 'I goudig stroo bescheen. 't Is schoon-è-Hendrik. Ja moeder, maar de baas i.s vandaag zoo hard als de duvel op ziju kop. 'k Moet weer voor niks weg. 't Is me te duur Kotn, kom al de slachters worre teugeswoordeg rijk. Keek hij haar ernstig aan, schokte toen zijn breede schouders op. Nog al 'n tijd otn rijk te worden, 'k Zou niet zoo krengden op zeven vijftig maar jnlie rekent niet dat ik de aangifte ook te betalen heb. En ge kunt zoo' n beestje geen cent minder opgeven ze nemen het voor je neus mee, Toen spraken ze, langzaam den stal uitgaand, over de bekeuringen in den laatstentijd t;ii schip zal per maand een vastgestelde hoe veelheid daarvan kunnen betrekken. Een uitkomst voor vele visschers, die door ge brek aan olie gedoemd waren in de havens tc blij ven liggen. een gevaarvolle reis. De schipper H. Kloosterhof, als zetsciiipper va rende op het beurtschip van den heer j. j. Pot, vertrok Donderdagmorgen uil Enkhuizen naar Am sterdam ongeveer half elf 's morgens brak door den storm den mast totaal in drie stukken, waar door het schip in een sorm voor anker moest blij ven liggen. Het scüip tc naderen bleek onmogelijk Vrijdagmorgen werd het zwaar beschadigde schip door 2 Enkhuizer 'botter in de haven gesleept. Het ongeluk was juist daarom des te tragischer daar er juist 2 kinderen van den schipper en nog een jongetje van een burger alhier de reis naar Am sterdam voor pleizier meemaakten die hebben nu angstige oogenbükken meegemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. hoog water. Door den hoogen waterstand in de Berkel- rtreek niet alleen uitgestrekte landerijen en we gen onder water, maar wat zelden voorkom' in meer dan een plaats stroomt het water in wo ningen binnen. Voor een deel moei de schuld ge zocht worden in hst slecht onderhouden van dui kers en waterleidingen, gestolen pandbrieven. Bij Nieuwe-Pekela is voor een waarde van 60,000 aan pandbrieven opgevischt. Ze bleken van jirfstal afkomstig. —een bijzondere collecte. Zou.'Eg werd bij den uitgang ir de Geref. Kerk te Kaendrech een collecte ge'.ct-den voor de op Oudejaarsavond van .:r broeders diakenen uit de consistoriekamer gesto tn overjassen. overheid en wet. In Diepenheim (O.) zijn wegens iachtovertred'.ug dc beide weihouders bekeurd! Wanneer za! een wel, die in geen enke. opzient kef» in het hart der bevolking, eindelijk eens veranderd wor- over huur oveV smokkelen over 't land Sneek stond al in de deuropening, bekeek lang aandachtig de kimme Daor hedde 't al wat hek-oe gezeid boven den dijk drjjf-d' 'n kopkc, Blijde kwam de boerin kijken, schuw knippend in het vel licht, dat brandend stak in het scha- duwkoele oog. Wreed nog schroeide de meedoo- genlooze zon over de uitgeputte velden. Kom aon, Hendfik. as ge voor 't onweer bin nen wilt zijn, slao dan toe. Nog weer klapten de handen om de laatste riks krengclden ze hel hardts dat was 't eersv verdiend. Dan waren ze het ten leste cer.s, gingen naai binnen. Honderd vijftig gulden morgen komen halen met de centen. Nog eens er over denken om ze allemaal tc koopen. maar al lang weten Jat cr toch niks van komen kon. Ze dronken nog een pot bier. de boer gaf sigaren, raadde hem door te stappen voor hei weer." En dan ging hij welgemoed weg, nog nagekeken door dc twee oudjes die Hendrik wel lijden mochten. Nu terug in den zonnebrand over den sloffigen weg, keek hij aandachtig naar het 'kopje er wa ren er al meer die Sneek had gelijk. Hij zou voort moeten maken om vóór het onweer thuis te zijn. Zengend pijlde de wit glocier.de zon heur schich ten dcor hel flets blauw der broeiend hecte lucht. Tot dehorizon srekten de vlakke velden, waaro ver de hemel wazig boogde a!s een onlzachlijke balie waaronder de hitte roerloos hangen bcel. In de geel verschroeide weide lagen koeien amechtig te gloeien het bielenloof hing slap als verdord op de krachtelooze stelen. Vogelgeluiden tinkelden "helder, 'lijk vaftend water in fonteinen, door de zware rust die breed over de ho! zonlichte polders waarde. Snel woei heete windadenidan weer egale stille. Nu deken wolkenkoppen schielijk op uit de strakke wit cn blauw gespikkelde lucht. Een kop vcrduistcrTc hei zonlichteven een vlietende zwakke schaduw over het hel gele veld. En al den krijgsgevangenen. wee. Men schrijft aan het Handelsblad Na hel vertrek der Belgische geinteerneerden is het Interneeringskamp slechts enkele dagen onbewoond geweest. Het werd al spoedig betrok ken door geallieerden krijgsgevangen van allerlei nationaliteit, uit Duitschlar.d vrijgelaten en Ihans in Nederland wachtende op scheepsgelegenheid. Het aantal hunner vermeerderde met den dag. zoodal thans ongeveer 7000 man in het kamp zijn gehuisvest, waaroner Italianen. Portugeezen. Franschen en Engelschen. Wekenlang was die troep zonder eenige leiding, zoodat het goedaan- gelegde kamp in een minimum van tijd verander de in een oord van de hevigste vervuiling. Dc woonbarakken verkeeren in de grootste wanor de. Legerstede bestaan niet. lompen en vodden en de losse inhoud van de overgebleven stxoo- zakken der Belgen dienen tot slaapplaatsen, zon der eenigen regel over de vloeren verspreid. Al lerlei primitieve stookgelegenheden zijn opgesteld bestaande uit bussen en ketels, oude kachelpijpen e. d. Om aan brandstoffen te komen, ontzien de soldaten zich niet, de vloeren uit te breken of de wanden. Ondergoed werd tot heeden niet verstrekt Met de menage is nog belast de verplegingsoffi- cier van het voormalig intemecringsdepot. De militairen weigeren echter iederen arbeid, zoodat de aardappelen ongeschild worden gekookt en verstrekt en geheele kolen of anderen groenten- soorten zonder cenige behandeling in den pot verdwijnen. Van de privaten in het kamp wordt door zeer velen van de so ldaleneenvoudig geen gebruik gemaakt. Ze inden het gemakkelijker de straten in het kamp voor het doel te bezigen, hetgeen een ontzaggelijke vervuilning in de hand werkt. In den nacht achten vele soldaten het de moeite niet waard, voor hunne natuurlijke behoeften de woonbarakken te verdaten en zoo hoopt het vuil zich op tusschen de lompenhoopen, die de leger stede vormen. Het prikkeldraad rond om het kamp is eenvoudig op vele plaatsen doorgeknipt, zoo dal dcwor.crs zich in den geheelen omtrek ver spreiden, zeer ten nadeele van den boeren, die in de omgeving landerijen bezitten. Dc ir.gekuil de aardappels worden eenvoudig, zelfs onder de oogen van den eigenaar, medegenomen. Kippen worden onthalst alles wat eetbaar is, gestolen.' De troep maakt den indruk van een verarmde meer doken er op. trokken te saam. de blanke einders thans omzettend in grillige violette berg keten. waarvan de koppen opgestoten werden met geweld, cn brokken in die vaart, los zich slingerden, spattend in de ether, scheurend de kristallijne klaarte van den enijdw hemeldom, rondbuitelend, woest vooiwaarls stuwend dan tot ccn feller brandend licht dat on,ver win'lijk schroeiend zengende schichten neer deed sidde ren Dan opoaft de wblkenketen onstuimig en gelijk aandaverend over het pure hemclhelder met donker violet, zwarl-bruin, bloed-rood en aschgrauw en een dondering over de wachten de vélden, van verre weg in een stortende massa's waarvan het geluid de loome breede stilte even beroerde. Nog straalde achter voortwinnende wolkge vaarten met zegevierende 'luisterlke lichtbundels de zonr.c. zettend dc al donkere aarde met plek ken in glorievol licht wen purpcrblauw ondo r- zichtbaar de wolken schaduwden over de lag* landen, die verkleurdeh gtauw'lijk eene zee. Al zig-zagden bliksemstialen door de wolken stoeten. groen-lichtte verschrikkelijk in den re gen zwangere wolkcnlijven nader gromden don ders aan heviger en aldoor sneller flitsten de vuurlijnen licht striemend over de gevaarten die nu aanstortten als monser-groote gedrochten, waaronder de bliksem met gloeiende stnemen neerzwiepte. 'wijl telkens een donderend gehuil uit voort-raraeier.de zwarte drommen omlaag daverden. Het denker was den zonnedag ingeslagen. Broeiend warm lagen de door hitte gebarsten gronden, als open flanken raar voldoening te wachten. Slap hing het bielenloof na denduren- den heeien zonnebrand. In de aansuizciende kocl- teherlcefden dc fletse blaren, als voer nieuw le ven met het blauw-verwoestendc woker.grauw. Nu ratelde dander knetterend krakend boren den stccenweg waar Hendrik al sneller vort- schreed. Verre slierde regen zilverstralend uit pupeen wolken cn goud bcandc spleten. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1919 | | pagina 1