paardehaar .1 /(inersbende. vindt kolonel Schotman, die heden niet Ando over dien tuchteloozen troep is be- f de beschikking heeft over 250 officieren ^onderen, zijn gasen. Moge het hem gegeven zijn. eenige orde te scheppen in de bende die over onze stad is los gelaten. EEN HUWELIJKS-CANDIDAAT. Als verdacht van oplichting is een metaalbe werker, wonende aan de Maaskade te Rotterdam in bewaring gesteld. Hij plaatste huwelijksarver- tentien, waarin hij zich uitgaf voor stuurman bi; de groote vaart. Ir. de liefdes-avonuren die daar van de gevolgen waren, en waarin hij zich niet ontzag zich zelfs publiek te verloven, wist hij aan een groot aantal dames gouden ringen en aanzienlijke sommen gelds af te zetten. OUD-VERLOFGANGERS. Het landelijk commité van teleurgestelde oud- ver'ofgangers heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer om te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat aan alle vroegere klein-ver- lofgangers alsnog wordt uitbetaald een bedrag van 6 voor iedere maand in werkelijken dienst na 1 Augustus 1914. EEN ONTROUWE KASSIER. Mer. meldt uit Oudenbosch aan het N.v.d.D. De kassier van de R.K. Boerenleenbank en oud secretaris dezer gemeente, is in hechllnis geno den en zit thans in de gevangenis te Breda, Men spreekt van een tekort van 80.000. GEDOOD DOOR ELECTRICITEIT. Te Oud-Karspe! kwam een beambte in aanra king met de hoogspanningskabel van het polder- walergemaal Hij was dadelijk dood. ZENUWACHTIG Aan de grens onder Budel N.Br.- werd een Bel gisch soldaat van de overzijde der grens zeker opnieuw oorlogszuchtig en werd door hem op Ne- derlandsche kommiezen aan deze zijde geschoten Onze militairen schoten; terug, waarop de Belg snel vluchtte. Voortdurend komen in dat grensgebied om de minste kleinigheid schietpartijtjes van Belgische zijde voor. SMOKKELAARS. De correspondent van het Handelsbl. te En schede meldt: Het komt meermalen voor, dat een trein komende uit de richting van Hengelo, ter hoogte van de ijsbaan ,,Fier fen Hus" op 10 minuten afstand van het station Enschedé waar de spoorlijn sterk helt moet stoppen, wegens ge brek aan stoom. Daar stapt dan wel eens een deel der reizigers uit, om even later, als de trein verder stoomt, in de richting van het station e iloopen. Gisteravond was het bovenstaande weer het geval'; doch nu gingen twee heeren die waren uitgestapt in tegenovergestelde richting. Ze hadden echer gerekend buiten de aanwezig heid vnn soldaat-commiezen en werden aange houden. Het bleek dat men met lieden van vreem de rationaliteit had te doen. die in 't bezit wa ren van handkoffers met smokkelwaar o.a. cho colade. Aan 't bureau van politie kwam echter de aap uit de mouwwant de koffers bevatte be halve een kapitale som aan effecten en bankpa- pier ook de volgende bedragen aan goudgeld 11.780 francs. 100 pond sterling. 1110 gouden tien tjes en 90 Mark. Dit goud, dat zou worden uitge voerd, is in beslag genomen en de l eden, een Hon gaar en een Duitscher, zijn in arrest gesteld. DISTRIBUTIE VAN HARING. Het Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van landbouw schriftelijk ge vraagd, of hij, uit hoofde van de prijsstijging als nog bereid is tot distributie van Noordzeeharing in gezouten cn gerookten toestand tegen goedkoo pep prijzen over te gaan en in die disributie ook de haring te betrekken, die uit Engeland hier te lande, mits die spoedig plaats hebbe, wordt inge- HUISELIJKE ONEENIGHEID. Bij ten twist in een gezin aan het'Krugersplein dreigde rie vrouw haar man met een scheermes. Deze trachtte haar eenige malen af te weren, greep naar zijn revolver en loste een schol om de woe dende vrouw schrik aan te iagen. Ongelukkiglijk werd zij door het schot getroffen, de vrouw was onmiddelijk dood. De man is gearresteerd, de verslagene is naar het Wilhelminagasthuis overgebrcht. NIET TOEGELATEN IN DUITSCHLAND. Thns is de heer Wijnkoop in het bezitvan de efficieele mededeeling, dat hij door de Rijksregee- riag (Ebert-Scheidemann) niet in Duitschland wordt toegelaten. THEE. Een 600-tal Fransche krijgsgevangenen te Milli- gim aangekomen, hebben een aardige hoeveelheid van de 'lans door zoovele huismoeders begeer de tl ee meeiebrcchl, die zij gaarne voor suiker in ruil geven. Wöeliflpn in Duitschland. Nu in het Westen de frontlijn in elkaar schijnt te zijn gezakt. althans wij hoopen, dut weldra de vredesvoorwaarden een variëren vorm zullen aannemen, schijnt zich zoowaar te Berlijn een nieuwe frontlijn te hebben gevormd. Althans, er wordt dagelijksch een Jormeele veldslag geleverd De aan het z,g bewind zijnde regeering, wil niet over een vergelijk spreken, zoolang de be- zettingswachten en openbare gebouwen niet ont ruimd zijn, welke eisch de onafhankelijken, dat zijn Liebkaecht en de zijnen, onvervulbaar noe- inen. Zoo staat men ah? tijgers tegen elkaar op. Uit een hoofdartikel van de Frerheit" blijkt echter wel. dat de onafhankelijk» zich me»r en inecr bewust worden, dat zij in è&i netiligen po sitie verkeeren. Een particulier bericht meldde dat gistermid dag voortdurend om belangrijke punten in Ber lijn gevochten werd, zelfs met geschut. De stad was zonder water, omdat de water leiding was stilgezet. De straatgevechten waren vinniger dan ooit. cn het aantal dooden en gewonden zeer aanzien lijk De Berlijnscbc studenten hebben zich nu ter beschikking van de regeering gesteld en heb ben een studenten legioen gevormd. Bij de kazerne van het Bataljon garde-genie zijn hevige gevechten geleverd. Tenslotte werd een wapenstilstand gesloten waarna de bezet ting de wapens neerlegde. Het proviand-bure au werd door de aanhangers van Liebknecht be zet. De propagandisten van Liebknecht en Rosa Luxemburg worden in groote getale de stal ingezonden maar een groot deel der bevoalking keert zich tegen hen, en verwijt hen in dienst van liet Russische geld te staan. Ook volgens deze mededeeling zouden de re- geeringstroepen de laatste dagen ggroote ver sterkingen ontvangen. De regeeringstroepen op het dak van de Rijks kanselarij besreken de buurt van Unter de Lin den, waar zich bpartaciërs vertoon ien, alsmede de Wilhelmstrasse met machinegeweervuur. In d« nabijheid van Brandenburger poodt, die evenals de aangrenzende huizen door de regeeringstroe pen bezet werd, zwol het vuur krachtig aan. De Spartaciërs hebben de daken in de Dorot- heastrasse in de nabijheid der krijgsschool met ma chinegeweren bezet. Gisteren te half twaalf ontwikkelde zich aan de voorzijde van de Rijkskanselarij en het minis terie van bu:tenlar.dsche zaken een gevecht, aan beiden zijden geschut in werking kwam. Door de Lcipzigerstrasse trok een groote stoet betoogers met schilden, waarop een overeenstem ming tusschen de beide sociaal-democratische par tijen verlangd werd. Volgens de ..Germania" zouden er duizend Rus sische Bolsjewilci te Berlijn zijn aangekomen, wat er nu juist niet toe zal bijdragen de rust te doen wederkeeren. De hoofdstad is thans in staat van beleg ver klaard. Volgens de Duitsche AMg, Ztg.„ hebben de vertegenwoordigers der Entente al navraag ge daan of Duitschland na al dez.e gebeurtenissen zijn financieele verplichtingen wel kan nakomen. Als het Duitsche volk aldus het blad, zich niet ter elfder ure tegen Sparticus te weer steïd, loo- pen wij gevaar eeuwig schuldenaars der zegevie rende Entente te blijven. De Duitsche regeering heeft een oproep uitge vaardigd waarin wordt aangekondigd, dat ingrij pende daden tegen het schrikbewind der Sparla ciërs niet lang meer op zich zullen laten wachten en dat het uur der afrekening naakt. ANNA PAULOWNA. BRANDSTOF FENCOMMISSH ANNA - PAULOWNA WIERINGERWAARD. In verband met de groote schaarsohte van brandstoffen in Nederland is de aanvoer van brandstoffen in deze maand zeer gering en zal men op eene kleine hoeveelheid turf zijn aang- wezen. De regelmatige distributie zal in de eerst komende weken dientengevolge niet zijn vol te houden Men zij dus uiterst spaarzaam. BREEZAND Dinsdag 7 Januari hield de Co- operatieve Landbouw-, Tuinbouw- en Handels- vereeniging een Algemcene Vergadering in de zaal van dén Heer G. Borst, alhier. De opkomst was zeer groot. Na opening door den, voorzitter, den heer S, Spigt en het lezen der notulen door den secreta ris, den heer C. Schilderman, 'verkreeg de heer W. Sas, de adviseur der vereeniging, het woord. Spreker herinnerde aan een vroegere vergade ring, waarin de verwachting uitgesproken was, dat hel met den verkoop van allerlei zaden van welke hoedanigheid dan ook, over 1918 nog wel best zou gaan, maar tevens werd aangemaand, om vo' r goede hoedanigheid te zorgen, met het oog op de toekomst. Dit laatste wenschte spreker na tuurlijk evenzeer, maar omrrent het eerste had hij destijds minder optimistische verwachting ge koesterd. Het was gebleken, dat hij niet ver keerd had gezien, want behoudens enkele uitzon dcringen waren de pi ijzen niet zoo schitterend geweest. Niettemin was spreker er nochtans in geslaagd, in het belang der coöperatie, toch nog zooveel mogelijk van de hand te doen. doch hij moest de aanwezigen wel zeer nadrukkelijk ver zekeren, dat hij voor het vervolg niets meer ac cepteerde. dan hetgeen van uitnemende quali- teit was. De naam der Coöperatie diende hoog te worden gehouden, en met het verhandelen van minderwaardige gewassen zou de goede naam der vereeniging zonder twijfel schade lijden. Wat dier.de nu In de naaste toekomst te wor den geteeld Spreker meent met een gerust hart te mogen adviseeren. zooveel mogelijk zaden te verbouwen. Hij zag voor den zaïdhandel de toe komst heusch niet zoo donker in. Maar welke gewassen? zal men vragen. En dan meent hij. dat men hier in Breezand het bes te doet met maar weer den gewonen gang te volgen. Spreker raadt dus om te teelen; koolz iad, luinboonen, erwten, spinazie en vooral wortel- Hierna volgt een stroom van vragen, die wij echter, met het oog op den papiernood, niet kun nen rapporteeren. zoomin als de antwoorden, die er op volgden. Trouvyens, ze waren dikwijls meei uitsluitend voor deö vrager van belang, dan in het algemeen. Ten slotte stelde de voorzitter, namens het Be stuur voor, om zelf een gelegenheid te stichten tot het schoonmaken en dragen der zaden. Dit zou natuurlijk zeer ten voordeele der Coöpera tie zijn, terwijl werd uitgelegd, dat die inrichting zeer primitief kon zijn, en dus niet zooveel geld behoefde te kosten. —Dit voorstel werd aangenomen, waarna door den voorzitter, met een woord van dank voor de groote opkomst, de vergadering werd gesloten. HUIS VERKOCHT. Het huis bewoond en eigendnm van den heer K, van Dijke is verkocht aan den heer H. Penna kamp, alhier. PREDIKBEURTEN. EVANGELISATIE TE BREEZAND. Voorm. 10 uur de Eerw. Heer P. Boon. Nederl. Herr. Eerlc Voormiddags 10 uur Ds. Buiskool. GEREFORMEERDE KERK. Voorm. half tien en nam 2 uur preeklezeD. riAAlSELUI NIEUWS. RANTSOENEERING. In de week van 12 tot 18 Januari is op bon no. 77 van het bonboekje verkrijgbaar en op bon 48 van de kinderkaart een half pond suiker. Op bon no. 78 van het bonboekje en op bon no. 47 van de kinderkaart 1 os kleizeep. Op bon no. 50 van de kinderkaart, voor kinde ren beneden 6 maanden 2 ons en voor kinderen beneden het jaar twee en eenhalf ons kindermeel De Directeur, W. F. LUB. Binnen eenige weken zal worden, aangevangen met de bouw van twee zelf registreerende peil schaalgebouwen een te Westerland en een te Den Oever. Aan den heer W. Hermans Jz. te Den Oever :s onderhandsch opgedragen het verlengen van de beschoeiing langs de los- en laadplaats te Den Aan den heer J.C. Kooyman, te Vlieland is on derhandsch opgedragen het verzwaren en. ver- hoogen van, den Noorder Oeverdijk en het ver beteren der buitenbermen langs de Noordzijde van het eiland. Het provinciaal bestuur van Noord Holland heeft aanbesteed het onderhoud van de rijkszee werkk-en en het onderhoud van de rijkshaven werken op Wieringen gedurende 1919. Minste inschrijver voor perceel I S.C. Kooy man te Vlieland voor ƒ6184; perceel II dezelfde voor 4360.massa: dezelfde voor 10.490. Het gedeeltelijk onderhouden van de haven en de havenwerken op Terschelling gedurende 1919 Minste inschrijver S.C. Kooijman voor ƒ10,480. Het onderhoud der rijks-zee- en havenwerken op Vlieland in 1919. Minste inschrijver S.C. Kooyman voor ƒ53.580. RECTIFICATIE, —Wij werden op een onjuistheid, voorkomende in het Raadsverslag der gem. Wieringen dato 4 Jan. 1.1. opmerkzaam gemaakt, en willen dil thans even rechtzetten. Het betrefT daT gedeel te van hel verslag waar de heer D. Minnes aan merkingen maakte op het werk aan den weg en waarbij volgens ons verslag VELE heeren hier mede hun instemming zouden hebben betuigd. Dil laatste is echter niet het geval. Wel sprak de voorz., dat hij het gezegde van den heer Coumau over den heer Minnes niet correct vond, wel zeide de heer Hermans, dat te Den Oever geen zand was gesohrobt en de heer Rotigans, dat hij een uitdrukking van den heer Coumau legen den heer Minnes afkeurde, doch die overige raadsle den onthielden zich van het maken van opmer kingen. Redactie. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. Ooslerland voormiddags lOuur Ds. de Vrie^. Westerland namiddags 2 uur Ds. de Vries. DOOPSGEZINDS GEMERKTE te Hippolijturhof voorm. 10 uur Ds. Leendertz. EEBOROTEL Uehoboth voorm. 10 uur de heer Stavenga. Zaterdag en Zondagavond 1.1. waren voor de Zangvereeniging „Excelsior te Den Oever succes volle avonden. Zoowel met de uitvoering voor de ongehuwde- als de gehuwde kunstlievende leden was de zaal van den heer Tijsen tot in alle lek jes bezet. En voorzeker de opgekomenen hebben genoten. ..Behalve eenige zang - en muzieknum niers, welke heel vlot van stapel liepen, werd op gevoerd het drama: „De Twee Weezen. Wel inag worden vermeld dat dit stuk door de verschil lende vereenigingen op hot eiland al eens was doorgebladerd, doch steeds te zwaar werd bevon den. Excelsior" heeft echter de stoute schoenen aangetrokken en zich er werkelijk met alle lof doorheengeslagen. Het stuk werd uitstekend' ver tolkt, zoowel de zware- als de lichere rollen. De groote bijval beloonde speelsters en spelers voor Jet gepresteerde. Ook Prins Wilhelm van Duitsch land was aanwezig en betuigde telkens, dat ai- les zeer „sjeun werd uitgevoerd. UITLEENBIBLIOTHEEK V, OMHOOG. Zou ik alle lezers uit deze bibliotheek, die den schoolleettijd te boven zijn, mogen verzoeken, om Dinsdagsmiddags NA half vijf te komen voor inruiling van hun boek. Dan komen van vier tot half vijf de schoolkinderen en van half vijf toï vijf uur de anderen aan de beurt. Dat is voor een ordelijke afwerking zeer bevorderlijk. J. M. LEENDERTZ. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN. 9 Januari. 23 Paarden f 300 a 1000, 12 geldekoeien, mag. f 350 a 750, 92 idem. vette f 500 a 1400, 8 kalfkoei- en f 500 a 850, 5 vaarsen1 f 300 a 450, 8 graskalve ren f 80 a 160, 18 nuchteren kalveren Rcg. 313 o- verhouders f 32 a 62, 10 varkens mag. f 60. 30 id. vette Rcg. 28 biggen f 22 a 32, 80 konijnen f 2 4, 23 hanen f 2 a 4.50, 20 eenden f 2 a 4.50, 2171 kipeieren f 17 a 18. WOELINGEN TE BERLIJN. Groote afdeelingen troepen rukken op den ver keersweg van Potsdam naar Berin op. Het brand punt van de te verwachten gevechten is het rijkskanselierspaleis in de Wilhelmsstrasse. Man- rchappen met den stalen helm op en granaten in den gordel patrouilleeren in de afgezette straten op en neer. elk oogenblik een aanval verwachtend Hetr Rijksdaggebouw, dat sedert het begin van het oproer in handen van de regeeringsgetrouwe troepen kwam. is overal sterk bewapend. Van de balcons dreigen mitrailluurs en uit elk venster ziet men geweerloopen schitteren. De arbeiders aan de waterleiding staken nog. Se dert Donderdagmiddag vloeit er geen druppel wa ter in de woningen. Ook het personeel van den tram staakt De onmiskenbaur van uur tot uur toenemende macht der regeering van Ebert en Scheideman, doet echter haar invloed gelden. De depublikeinsche soldatenweer heeft 14 compagniën met 3600 man ter beschikking van de regeering gesteld. Het aantal regeeringstroe pen is nu tot 70- a 80.000 man toegenomen. Eerst na samentrekking der gansche macht kan worden gerekend op het ontzet der door Spartacus be zette openbare gebouwen. Het Berlijnsche gar nizoen is geheel gereed voo den strijd. Ieder man heeft 50 patronen. Volgens berichten zou Hindenburg zich te Ber lijn bevinden Men verwacht alleen van zijn aan wezigheid reeds een gunstigen invloed op de re geeringsgetrouwe troepen. In den loop van den nacht van Woensdag op Donderdag beschoten machinegeweren van de par tij van Lie.bknecht uit de Jerusalemsslrasse her haaldelijk in beide richtingen, waardoor de hui zen aan de overzijde tengevolge van de verdwaal •de en op het plaveisel afstuitende kogels zwaar beschadigd werden. Vele kogels sloegen in de wo ningen zoodat de bewoners van wie twee ge wond werden, naar de achtervertrekken de wijk moesten nemen. Een krant „Rote Fahne" is heden weer ver schenen Zij bespot de woede der Berlijnsche be volking: Kalm aan heeren, gij edele heeren! Gij zult nog vele van zulke dagen van ondraaglijke el lende moeten doormaken. Nog lang niet zal de rust en de orde in het land terugkeeren. De re volutie is op marsch en wat wij thans beleven is slechts een onderdeel eener éappe van den ge weldigen marsch. j— WAS HET MAAR WAAR? Een Engelsch blad maakt melding van de uit vir,d:ng van een kleine machine, welke per mi nuut 80 betonblokken van ongeveer 25 bij 50 cM. vervaardigt. Men kan deze op de wijze van steenen gebruiken bij den bouw van huizen. Ze worden bij het bouwen met zwauwslaarten verbonden waarne men vloeibaar cement tus- scl en de paden g:ei Ze moeten beter dan bakstee nen zün er. slechts half zoo duur. Door dit ma teriaal te bezigen zou het mogelijk zijn huizen te bouwen tegen denzelfden prijs als vóór den oorlog. Ds. Tonsbeek, predikant te Hindeloopen, schreef o. m. in de „Banier", dat het gemeentebe stuur dier stad de bevolking vertrapt en uitzuigt. De gemeeneraad heeft thans besloten die artike len te zenden aan het Classicaal Kerkbestuur. De ondergetekende geeft de hoogste waarde voor K. te PASKE Normert Wieringen

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2