haar verstand is, hlijkt uit andere dingen, zoo als de dunheid van liet ondergoed en vooral uit de onvoldoendheid der beenbedekkingen. Het lijkt wel of de kousen niet meer !>e- staan. Die men te Parijs /.iet dragen, zijn zoo buitensporig dun van stof, dat de voet en het been geheel zichtbaar blijven, zoodat men er z.elfs den loop der aderen op kan volgen. En de schoenen lijken wel de muiltjes van As- schepoetstcr. maar dan gezet op de hakken als naalden zoo slank en van minstens tien centimeter hoogte. Dergelijke schoenen geven aan hel lóopen iets aarz.elends en waggclends dat zeer onbevallig aandoet Ni el dat men. om dat in te zien, voorstal, der behoeft te zijn van een lagen platten hak, want die maakt een damesschoen nooit eie gant. Een vrij liooge, maar stevige hak. een goede, slanke hak. goed.maar die zooge naamde hakken-Lodewijk XV. zijn. rechtuit gezegd, afschuwelijk. Men behoeft slechts een cenïngszins ge zette dame, die op dergelijke stelten 'oopt. z.ien strompelen over de ongelijkheden van het plaveisel, om het malle der overdreven dunne en hoogc hakken gewaar, te worden, onwillekeurig vraagt men zich af wal geeft het of het corset wordt op zij gezet als men er een nieuw martelwerktuig voor in de plaats stelt Uit een oogpunt van zuivere élégance be reiken dergelijke schoenen evenmin het doel. want de dames zijn, om haar evenwicht te be waren, genoodzaakt wijdbeens te loopen ten einde haar steunvlak de vereischte breedte te geven cn dat heeft een loop tengevolge, die aan dien van een eend doet denken en in ie der geval alles behalve sierlijk is. Natuurlijk is het volslagen nutteloos, over dergelijke zaken een hoont op te zetten de mode doet toch haar zin en zal het altijd win nen van het verstand, maar misschien z.al z.ij toch op een goeden dag wel eens een helder oogenblik krijgen in dezen zin, dat zij de bee- nen en de voeten wa tbillijker gaat behande len. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS Een schildwacht bij het rijksbenzine - de pot te Delft is hedennacht door een pat roti il le gevonden, geltonden en met een prop iii den mond. de man zei door vier personen te zijn overvallen. Voor zoover er kon wor den nagegaan is er niets ontvreemd. DOODEI.TJTC ONGELUK. Op het terrein van de tram te Zuidland heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Het ongeveer 6-jarig zoontje van A. de Rij. ge raakte onder een rollend vat petroleum, met het gevolg dat het jongentje op de plaats dood bleef. HET VERMOORDE KNAAPJE. st den dag voor zijn veraanlag is Dirk v. Leeuwen, het zoo wreedelijk ver moorde knaapje te Amsterdam, hegraven. Honderden en honderden begeleidden den stoet naar het kerkhof, waar de politic een grootc oppervlakte rondom de groeve afge zet had gehouden. Achter de afzetting ston den de vrouwen uit de huurt met kleine hui lende kinderen op den arm, dicht opeenge pakt in de brandende zonnehitte te wachten Eindelijk naderde de droeve stoet de groeve; vriendjes van Dirk v. Leeuwen, die met hem op de avondschool waren geweest hielden de slippen van hot zwarte kleed vast of droegen de kransen en de bloemstukken. Hier en daar verried gesnik de aandoe ning, die zich van het publiek had meest :r gemaakt. Meewarig staarde men naar den vader, die bleek achter de haar schreed, naar den ouden grootvader met het zilve ren haar. naar de roodgeschreide oogen dei- vriendjes. die hun makkertje voor den laat sten keer wegbrachten. Toen de kist omlaag was gelaten, nam d<. vader het woord; „Lieve jongen", zoo zeide hij, de hand van een moordenaar heeft je uit dit leven weggerukt. Te dacht op een groot kantooi te komen, maar de moordenaars maakten een eind aan je jeudig leven. Het is de po litie gelukt de daders op te sporen en een ge rechte straf wacht hen. Lieve jongen, morgen was je jarig ge weestDc bloemen, die je dan gekregen zon hebben, sieren nu je graf. Vaarwel. Dirk. rust in vrede." De grootvader trad langzaam naar voren en sprak Psalm 103 uit: Gelijk het gras is ons kortstondig leven. Gelijk een bloem, die op het veld verheven. Wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer. Onder den indruk van deze eenvoudige plechtigheid verliet men den dooden akker. De verdachte Snijders heeft weer hijz -i beden aangaande den moord verteld. TTij zH de o.a. dat Dirk v. Leeuen hevig heeft teen gesparteld. Visser lag hoven op hem en druk te het hoofd onder water- Voorts heeft een politiehond-experiment plaats gehad. Aangezien men aan de dan', sche klecren van Dirk v. Leeuwen geen Ircht kon geven, omdat ze in het water hadden ge legen, liet de heer v. Ledden-Hulsebosch Dirks Zondagsche kleertjes halen, benevens een colbert van Visser. Er voor. gezorgd dat rle rechercheurs, die de klecren haalden, elkaar op straat niet ontmoetten of samen liepen. Van Vissers jasje werd een pakketje gc- maakt en dat werd in het koetshuis van hei 1'oofdbereau neergelegd met een groot aan tal andere colberts van politiepersoneel en arrestanten. Toen gaf men den hond ..Albert' die ook in de zaak Rrillesl^jper met succes ge werkt heeft, lucht aan de kleertjes van v. Leeuwen. Na even gesnuffeld te hebben, ren ite het hoest op de andere colberts af en hap te eensklaps woedend in dat van Visser. Maandagmorgen zijn de heide verdachten: ■'c 33-l'arige stoffeerder Willem Visser en de iQ-iariec kantoorbediende Dirk Snijders, per celwagen van het bureau Pietershad naar het kuis van bewaring aan de Weteringschans gebracht. Commissaris Heeroma heeft Zaterdag tot laat in den nacht Visser aan een gestreng ver 1 oor onderworpen. Om de polsen van Visser waren gummi- verfihnden in water gezwachteld, verder was aan zijn polsen contact met een electrische batterij, die weer op een ander toestel werkte waardoor zijn polsslag en zijn gemoedstoe stand gedurende het verhoor kon worden waargenomen. Daarbij is herhaaldelijk opgemerkt, hoe l alm de verdachte schijnbaar ook was, dat hij p bepaalde oogenblikken innerlijk als 't wa ve ineenkromp van angst. Zoo o-a. toen hem een photo werd getoond van dc plaats waar de moord is gepleegd en de weg werd aangegeven waar langs dc roei boot met hem, Dirk van Leeuwen en Dirk Snijders gevarenhad hij het vertonnen van do kiel van den vermoorde, van een boord van den knaap en van een vergooting van een vingerafdruk van Visser. Het kookte ook in hem van vrees toen de commissaris den re gel herhaalde van het verbaal „Tk ontken Dirk van Leeuwen opzettelijk van het leven 1.' hebben beroofd door zijn hoofd zóó lang nder water te houden tot de levensgeesten waren geweken." Op dat moment sloeg het instrument geweldig aan. al bleef Visser uit wendig ook de verpersoonlijkte kalmte. Hij overwoog zijn antwoorden en als hen, iets werd gevraagd dat hij maar half ver trouwde, bleef hij het antwoord schuldig, .•'echts toegevende en uitleggende op ZIJN manier, wat niet meer te ontkennen is. „Snijders heeft mij." zegt hij. „uitgenoo •'.igd 'smiddags een uurtje te roeien. Tk ben i:i de boot gestapt, behalve Dirk Snijders, zat er ook een kleine jongen in. Nauwelijks was ik gezeten of Snijders l wam naar mij toe, zeggende: „die jongen weet te veel van de kwitantie, hij staat 111e ia de weg, ik ga hem verz. ..pen" Foei, zei ik, wat een slecht voornemen ree, met z.00 iemand wil ik niet meevaren, zet 111e maar af. Hij heeft me toen aan de Ruytcrkade aan wal gezte en voegde mij toe: „Ik was daai straks wat overspannen en zal 't natuurlijk 1 iet doen." Tk ging weg, dacht er niet verder over na 1 'en anderen dag zei Snijders, in een gesprek nder vier oogen:.. Ik heb 't toch gedaan." „Neen hecren," vervolgde Visser. Zater- d -gavond zijn verhaal, terwijl hij zijne han den toonde, „aan deze handen kleeft géén b'oed". —De politie is er van overtuigdt dat de ke- 1 1 ilegt alsof het gedrukt is. Uit andere getuigenverklaringen is het ge 1 leken, dat hij zich vroeger herhaaldelijk op zijn bekwaamheid in het liegen had beroe pen, Hij had dit geleerd in de tooneelveree- niging: „Tacob van Lennep" te Haarlem, waar hij jarenlang tot de werkende leden be kóórde. Visser is naderhand nog verder gegaan •11 zijn bekentenis. Hij heeft verklaard in de roeiboot te hebben gezeten tot die in het 1' odlnopendc water bij het Oostzanergat v is gebracht, toen op den wal te zijn ge dongen en te hebben gezien, dat de iq-ja- e Snijders den moord heeft gepleegd. Daar Visser in dc roeiboot zijn colbert heeft 'ïigehouden en uit getuigenverklaringen is gebleken, dat degene op den dijk in zijn over 1 emd was en blootshoofd, is er voor hem -en ontkomen meer aan. HET WAS VERSCHOVEN. Een goede oude juffrouw komt in en hospitaal hij een soldaat, die een ver- Luid om het hoofd heeft en zegt op mecwa- rigen toon: E11 hen iij aan 't hoofd gewond, iongen? Neen. is '1 korte antwoord, aan de voe ten. maar "f verhand is een beet ie verschoven \LS DAT NTET HELPT. Ten einde het kerkbezoek in don zomer te bevorderen, heeft de kerkeraad der Ned. TTerv Gom. te TJmuiden besloten, hij wij*® <an proef de Zondagavonddiensten pas 011 zes uur te laten beginnen en precies om ze ven uur te doen eindigen. YROUWET.TTKE KANTON RECHTER Naar het Hbld. verneemt is ah- no. 1 op de aanbevelingslijst voor kantonrechter plaatsvervanger te Amsterdam geplaatst me vrouw inr. Van Woudenberg Hamstra Pouw EEN FLINKE KNAAP. Een veertienjarige kantoorbediende te IJ muiden zag Zaterdag door iemand een rij wiel wegnemen uit de Rijksvischhal; met groote tegenwoordigheid van geest hield hij den dief aan. Eene worsteling ontstona w aarbij het geluk wilde dat de aanhouder bo ven bleet", van welke omstandigheid hij gt brtlik maakte om op den dief te gaan zitten en net zoo lang om hulp te roepen tot om standers kwamen aanloopen. De aangehoudene bleek een oude bekende van de justitie te zijn. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat deze flinke knaap een zoon van een rechercheur is, die wegens zijn doortastendheid meermalen op last van den Min. van Justitie bij dagorder vermeld werd. DIERENMISHANDELING. Op de markt te Wagetiingen waren aan gevoerd 20 schapen, die men als herken- ningsteeken een stuk van liet oor bad afge sneden, als gevolg waarvan de dieren hevig bloedden. Tegen de dader, dc koopman A. van Voskuilen te Westmaas, is procesverbaal opgemaakt. ic~o~1RTe~BTRIC'H T I N. Bij een bruiloft te Kruisland - N.B- bracht de 16-jarige Luiks het paarJ van een der. bruiloftsgasten naar de wei. Hij kreeg een slag van liet paard tegen het hoofd en werd in zorgwekkenden toestand opgenomen Door gebrek aan woning 2" is in Achlum -Fr. - een arbeidersgezin onderge bracht in een .koestal. Naar gemeld wordt, zal de gemeen te V-elzen uit haar financieele moe'lijkDden worden geholpen door. den Postcheque en Girodienst onder garantie van het Rijk Reeds is een voorloopig voorschot verstrekt Bij de verkiezing te Dimmen heeft 'n leelijke vergissing plaats gehad. Door het foutief opmaken van den kiesdevler, «"ie niet 51, doch sozeventiende was, is niet de heer Mt. Dekker, doch de heer Jb. Adrichem ge kozen met eenzevende stem meerderheid, als lid van den Raad van Limmeag De heer D. had inmiddels zijn geloofsbric ven al thuis bezorgd gekregen. Deze wer den na de vergissing dadelijk teruggehaald Een kiezer te Enschedé plaatste op zijn stembiljet de volgende dichtregelen „Bolsjewiek of Katholiek, Ik poets mijn schoenen met „Magnifiek." Te T.oosdrecht doet zich het vreemd soortig geval voor, dat in een deel der ge meente (de buurten Mijfiden en Oudover) de broodprijzen niet zijn verhoogd en in een an der deel (Oud- en Nicuw-Loosd recht) wel. Gevolg.tevreden en ontevreden bur gers BUITENLAND^ F.EX GEVAARLIJK KUNSTJE. Boven het Bartonveld, in Texas, heeft lui tenant Cormer Kockler, oud-vlieginstruc- teur bij liet leger, dc teschouwcrs, waaron der erkende vÜegdcskundigen, in verbazing gebracht, toen hij op een hoogte van ruim acht honderd meter van zijn vliegtuig in 'n anderen op dezelfde hoogte vliegenden twee dekker overklom. De machine, waaruit Lock Ier sprong, werd bestuurd door luitenant E- liot. Lockler liet zich aan een touw, dat on der aan de machine van Eliot hing, zakken en klom vlug over op het andere vliegtuig naast den bestuurder. ONZE OOST. EENE GEWELDIGE RAMP. DE UITBARSTING VAN DEN KLOET (Officieel.) Blijkens uit Indië ontvangen te legrammen heeft op 20 dezer eene uitbars ling van den vulkaan Kloet plaats gehad. In het district Srengat zijn daardoor 20 desa's geheel en 6 gedeeltelijk verdwenen, in het district Blitar 11 desa's gedeeltelijk ver woest. 1 Het aantal dooden en vermisten wordt ge schat op 16.000. doch velen moeten gevlucht zijn. In Blitar zijn tot dusver 157'lijken ge vonden. Als omgekomen worden opgegeven de heer De Man, dc heer en mevrouw Ar riëns en kind. de heer en mevrouw Boekhout en twee kinderen, dc heer De Boer. ch'emist van de ..Oliefabrieken Insulinde", mevrouw BruggèmanHaak, de heer Van Leeuwen en kind. de hecren Rouwenhorst en Fischer en een kind van den heer Hamacher, terwijl me vrouw Hamacher zwaar gewond is. T11 een groot deel van Kediri en Malang, waar dc aschregen aanzienlijk was. wordt mislukking van den rijpenden padi-aanplant gevreesd als regen uitblijft. Uit dit officieele bericht blijkt dat de i iigste Kloet ramp eene herhaling op groote schaal is van die in 1909. toen ook dc distric ten Blitar en Srengat werden getroffen.' doek" met aantal omgekomenen zich bepaalde tot 141 Inlanders en 3 Europeanen. Nader bericht men: Alleen in bet district Srengat zijn bij de uitbarsting van den Kloet zestien duizend inlanders gedood. Dc verwoeste sawahs worden geschat op 8000 legals 12.000 bouw- 'IN HET NACHTELIJKE KEULEN. In de „D.Allg. Ztg." vertelt dr. Joblingev van een fculletonKeulen bij dag en bij nacht getiteld o. a. Toont bet leven te Keu len overdag een bont tafereel, dal verandert plotseling 's avonds tegen 10 uur (tot 1 Mei zelfs tegen 9 uur). Dat is voor Keulen n.l. liet politieuur, d.w.z. niemand mag 11a tien uur op straat zijn, tenzij hij in het bezit is van een „nachtpcsmissie". Daar echter ztt'k een pas voor den nacht te Keulen tot de zeld zaambeden behoort, moet het overgroote ge deelte van de Keulsche bevlking zorgen, dat ze om 10 uur in haar woning is. Daarom is er telkens een strijd om de laatste tram. die natuurlijk iederen avond overvuld is en ie der loopt zoo hard hij kan. om maar niet be trapt te worden. Want de Engelschen vei staan geen gekheid. Wie na 10 uur te Keulen op straat wordt aangetroffen, dien wacht een wreed lot. Drie dames hadden zonder boos opzet het politicuurtje overtreden. Zij kwa men van een vriendin en werden 10 minuten na afloop van den termijn door een Engelsch officier aangehouden. Hofiijk verzocht dc officier de dames hem te volgen, waarop een van deze jammerde, dat ze nog niet had ge soupeerd. Vriendelijk nam de officier de da mes daarop mee naar een voornaam Keulsch hotel, waar hij haar een Engelsch „dinner" liet voordienen. Nadat dit genuttigd was. werden de dames naar de kazerne geleid, waar ze in haar avondtoilet tot den vroegen morgen toe onder toezicht Engelsche auto's moesten schoonmaken. Die straf wacht ieder die na ro uur op straat wordt aangetroffen. Zijn er geen auto's om schoon te maken, na.» moeten aardappelen worden geschild. Maar. hiermee zijn de Engelschen nog niet tevreden de overtreders moeten ook nog een flinke boete hetalen. die al naar de middelen van den delinquent tusschen 10 en 400 Mark af wisselt. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 25 Mei. Aangevoerd 8 koei en en ossen /300 a 700: 19 vette kalveren ƒ80 atqo; per ned. pond ƒ1.80 a 260; 53 nucht. kalveren 25 a 40: 16 mag. schapen ƒ6o a too: 106 vette varkens t.80 a 2.20 AMSTERDAM. 340 vette koeien ie kw. f2.50 a 2.60: 20 kw. r2. a 2.20: 3c, kw. 1.50 a t.60: ji melk- en kalfkoeien 500 a 750: t8 graskalveren ƒ6o a tto: 285 nucht. kal veren f 18 a 32: 234 schapen ƒ50 a 70; 367 varkens ie kw. f2. ro 2e kw. en 3c kw. 1.73 a 1.03; 675 lammeren 10 a 16.— GEMEENTE WIERINGEN~~~ RANTSOENEERING. Vrijdag 30 Mei kan door winkeliers, vooi zoover de voorraad strekt, een bon in ont vangst worden genomen voor rijst. Op bon no, 115 van het bonhoekje is op Zaterdag 31 Mei en volgende dagen verkrijg haar twee en eenhal f ons rijst tegen den prijs van 21 cent per pond. De Directeur. W. F. LUB. Onze plaatsgenoot, de heer D. Timmer man is ter beschikking van den Minister van Waterstaat, benoemd tot tijdelijk op- ziehier bij de bouw van het peilschaalgebouw e Medembük. ^ËD IK BEURTEN. Hemelvaartsdag. DOOPS GEZINDE GEMEENTE. Hippolijtushoef voorm. half elf Ds. Leend. REHOBOTH. Voorm. 10 uur de Heer Stavenga. ANNA PAULOWNA. Burgemeester Wijdenes Spaans is ils zoodanig herbenoemd. HANDGRANATEN /ALS SPAARPOT. Dc Yereenigdc Staten zijn met voor een waarde van 193 millioen dollar aan oorlogs materiaal blijven zitten, dat thans gedeelte lijk wordt verkocht. Handige snuiters we en op verschillende manieren het moord- luig voor vredesdoeleinden geschikt te ma ken. Zoo zijn 15 millioen handgranaten aan •en onderneming verkocht, die er kwartjes spaarpotten van gaat maken. ERNSTIG ONGEVAL. Spelende kinderen vonden te Leuven ir. het water een doos en trachtten die te ope nen. Na ecnige pogingen had een ontplof fing plaats van dynamiet welke in de doos moet zijn geweest. Drie jongens werden te» plaatse onmiddellijk gedood, terwijl drie an deren zwaar gekwetst waren. Eén hiervan bezweek aan zijn wonden. De slag was in de gelieele stad te hooren. ON R EGEI AI ATTGTTEDEN De directeur van het levensmiddelenbure au van Simpel veld is gevankelijk naar Maas tricht gebracht. Sis oorzaak wordt genoemd een tekort in kas van dat bureau; waarschijn lijk zullen nog meerdere arrestaties volgen.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2