voortduwden. Haar rokken waren opge schort, zakdoeken waren om haar hoofden geknoopt en zij «droegen sjaals rond de schou ders. Tussdhen de bremstruiken verborgen, zag ,de doofstomme opeens, dat zij haar vroiitwenkleerei] uittrokken en in niannen- klceren stonden. Het waren de gebroeders Baudissart, die naar hun schuilplaats in de Alpen terugkeerden. Zij droegen sandalen achterste voor om de sporen van hun voet stappen onkenbaar te maiken. Na een tijdje zich rustig gehouden te heb ben, kwamen zij 's nachts weer terug en bra ken allerwege im. Op üekeren nacht werd de .plaatselijke brie venpaardster wakker door een lawaai dat zij hoorde en door het raam naar builen ziende bemenVt-e .zij. dat drie mannen poogden in te breken. Zij vuurde met een revolver op hen en de drie mannen beantwoorden het vuur met ,hun brownings maar de dappere vrouw slaagde erin, hen op 'de vlucht te drijven. Bij deze gelegenheid werd de jongste der drie broeds gedood. Er is nu een prijs gesteld op he*t hoofd der twee nog in leven zijnde broers en de verwoede dorpelingen maken Fardueklkig jacht op hen. HET MOMENT VAN ROUW. Indien I'uitsdh'lan'd den oorlog gewonnen had, dan 'Stellig een geweldig monument out huid zijn, nog grooter dan het „Volker- eb!ach t er d er.hmal" te Leipzig. Duitschland heeft den oorlog verloren. Een lezer van de „Yossische Zijg." stelt nu voor toch een monument te bouwen, dat ech ter. geen geid kosten een monument van rouw. enHij wil een steenhoop te bouwen, onmid- Üjik te zien, gemakkelijk te reiken van uit de hoofdstad een vierhoekige pyramide van geweldige afmetingen. „Wij allen moe ten daaraan medewerken. Ieder die de Duit- sche spreekt en door dezen oorlog geleden heeft, moet een .paar steenen op dezen hoop leggen. Iedere moeder, die egn kind of eet. man heeft verloren ieder, wiens bloed ge- vloeid ies. die geleden en gehongerd heeft. Ieder, die mee te dragen krjjgt nu en in de toekomst van de gevolgen van den oorlg, moet zijn steen er heen dragen. „Wij zullen lang bouwen, misschien tien jaar, misschien vijftig jaar. Maar tenslotte zal in zijn vormeloosheid een verheven zin nebeeld van onze smart ontstaan, opdat de toekomst niet de grootste kwellingen zal ver geten, die een volk ooit te dragen kreeg. „Op de vier vlakken van de steenhoop zou den eenvoudige geschriften moeten 'komen „Vergeet niet de 2 .millioen Duitschers, die voor u gestorven zijn „Vergeet niet de 80.000 vrouwen en kin deren die voor het vaderland verhongerd zijm.0 „Denk aan de 6.000 ozo die yoor liet va derland zich lieten verminken. Het vierde opschrift zou moeten zijn „Schande." Of beter misschien was het hier niets te schrijven. De plechtigheid zou moeten bestaan in eet. eindelcozen rouwstoet. Een ieder draagt zijn last in de hand, legt den steen .neer en gaat zwijgend weg- Taren lang legt iedere Duit schcr die naar Berlijn komt zijn steen neer houwend aan het monument van rouw." EEN GESPREK UIT DE LUCHT Tijdens een lezing te Londen van majoor Erskihe Murray over het gebruik van draad looze telefonie in den oorlog kklonk plotse- ilng door een groot ontvangtoestel, dat op tafel stond: Hallo, zijn hier de toehoorders van ma joor Murrap? Jawel, antwoordde de majoor aan den onbekende. Wel, klonk het terug, wij willen een paar woorden met u sprekefT. Wie zijt gij? Wij zijn vliegers, die in een Hieuport- madhire boven het gebouw vliegen. Hoe hoog zijt ge? Ongeveer 3000 voet. Wij gaan met 'n vaart van tachtig mijlen per uur. -Hoe is het weer daarboven? Prachtig, maar wel een beetje koud. Een oogenbli'k. - Zoo, .merci,_we hebben een keu rigen bodht gemaakt. Kunnen wij iets voor 11 doen? Ta. zoudt u niet iets willen zingen? - ATI rigiht. Daar gaat-ie. En een van de vliegers begon met een hoo ee s&m een liedje te zingen. Toen het uit was. zei hij: -Nu begin ik genoeg te krijgen van dat voortdurend ron'ddraaien. Wacht nog even, werd hem uit de zaal geantwoord Mijn toehoorders willen hun dank betuigen. Kunt u het applaus hooren? Ta zeker, adieu- DE VREDESVOORWAARDEN. Er komt even meer gang in de zaken te VersaiPlcs. No" is het antwoord van de En- tente op de Dmtsche tegenvoorstellen niet pverhandigfK. maar men. veronderstelt, dat het in welwillende ."eest zal zijn. Aangaand? de schadevergoeding is al reeds bepaald, dat de Du'tsche regeering de bevoegdheid krijgt een voorstel te -doen ten aanzien van de wijze, waarop zij zich van haar schuld zal kwijten. Men za'1 van den stelregel uitgaan, dofye Duitsche belastingbetaler tenminste even veel zal hebben te betalen als de zwaarst be laste geallieerde belastingbetaler- Aan den Volkerenbond zal worden over gelaten, liet oogenblik te bepalen, waarop Duitschland als lid van dien bond zou woi den toegelaten. GEMENGD NIEUWS. ■BEDORVEN BROOD. Door de slechte kwaliteit van het regec- fingsmeel zaten de bewoners van Leerdam gedurende de .Pinksterdagen met bedorven brood. Reeds Maandag werden niet minder dan 20 ziektegcvaPen geconstateerd tenge volge van het gebruik van het ondeugdelijk brood. Dinsdagmorgen hóeft dr. A. G. J. Heil weg een telegram verzonden aan den Minis ter van Landbouw, waarin bij wees op de voorgekomen ziektegevallen, welke door hi t gebruik van bedorven brood waren veroor zaakt en waarin hij om inbeslagneming aan drong. SPOOR-ONGEVAL. Vermoedelijk door verkeerden wisselstan 1 is Woensdagnacht te Stadskanaal een trein ontspoord. Tien personenrijtuigen en twee postrijtuigen werden zoodanig gehavend, dat ze voorloopig niet meer gebruikt kun- "en worden. Een reiziger werd licht gewond. EEN ZOET WINSTTE. Te Denekamp werden Woensdag publiek verkocht voor de N. V. Landlust 10 boerde rijen met bouw-, hooi-, en wei-land, bosch en heide te Noord Deurningen, samen groot 156.2506 Hectaren. De totale opbrengst be- droeg ƒ150.571. Verleden jaar werd hiervan voor circa 20.000 aap hout verkocht. In Augustus 1915 werd het bovengenoem de met inbegrip van liet hout in publieke vei fing door deze N: V. anagekocht voor 109.169. OUDE SLUIS. Albier komt ook reeds een geval van tong blaar voor onder de menschen- Mei. B. 'is er iloor aangetast. Het ,is dus wel zaak om de melk en nok vooral het lekkere roomnjc. waarvan de dames zoo houden in een kopje koffie, goed te koken. BRUTAAL. Uit liet Rechtsgebouw aan bet Korte Voor hout te 'sGravenhage werd gisteren weder een rijwiel ontvreemd. Hét was een zoo goed als nieuwe damesfiets, eigendom van een vrouwelijke advocaat, uit Leiden. ANNA PATTT. OWNA Bij dfe op Zaterdag 7 .Juni- gehouden ver kiezing van drie hoofdingelanden is herko zen de heer van den Bergen in de plaats van de h.h. C. Tieli en K. Appel, niet meer ver kiesbaar, gokzen de h.h. P. J. Visser en A. de Graaf Jr. De laatste na herstemming met den heer J, de Boer. Tijdens het onweer, dat Donderdag middag boven Breezand woedde, sloeg de bliksem in de boerderij of de „Kooiplaats" eigendom van Veldhuizen en v. Zanten. Het huis werd dor drie gezinnen bewoond Van de inboedels werd niets gered. UTT WIERINGERWAARD. Woensdagmiddag vergaderde de Raad. Tnzake de belasting heffing door het Hoogheemraadschap, welke zeer oirbifiijk is. zegt vcorz. op audiëntie te zijn geweest, doch dat het niets heeft geholpen. Aan de Middenstandsvereeniging zal als subsidie voor cursus ƒ135 worden betaald Naar aanleiding van een adres van 51 be woners van Nieuwe sluis met verzoek tot behoud van de vergunning tot verkoop van sterken drank in dat gehucht, wordt beslo ten dit toe te staan..Waar D. Elaverkorn no. 1 staat voor een vergunning, zal aan dezen worden bericht, dat te Nieuwe sluis een ver •i nning vrij is. Een circulaire van de Staatscommissie, betreffende salarisherziening Burgemeester, Ontvanger en ambtenaren wordt voor ken nisgeving aangenomen.. Uit een verslag van de Handels wintera vond'sehool te Schagen blijkt, dat 2 leerlin gen uit deze gemeente aan de cursussen heb ken deelgenomen, Uit het gemeenteverslag blijkt, dat de bc volhing op 1 Januari 1918 1212 en op 31 Pee. 1134 zielen bedroeg. Het bestelloon van telegrammen van den kantoorhouder Peereboom wordt van 20 op as erent gebracht. Tn comité zal een bespreking plaats heb ben over electriciteitsvoorziening Naar aanleiding van een opmerking van den heer Limpersc. dat een hond van J. Va der een meisje heeft geheten en dus gevaar lijk is zegt vcorz. toe. maatreeelen tegen de honden te zullen nemen. Op voorstel van den heer Tb. Bakker, wordt besloten 71 an het Polderbestuur tri verzoeken het bek voor het Polderhuis te veranderen, omdat de inrit zoo tc lastig i Verder klaagt de heer Bakker over het te snel- rijden van moterfietsers voorbij de school. Spr. wil maximum snelheid bepa 'en op 20 KM. B. en W. zullen een en ander in overwe ging nemen. SLUITING. D. ODEN - Eierfliandel - WIERINGEN betaalt deze week voor kipeieren 12 en voor eendeieren 10 cent .per stuk. Voorjaarspraatje van HARM en TEUN. B J im- HARM. Ik heb met de pinkster eens een rondreisje door „Den Polder" gemaakt, ik pioet eerlijk zeggen :,.na de watersnood- m'isêrre had ik niet verwacht, dat De Pol- Vlerder w eer z.co gauw op dreef zou wezen" Natuurlijk, met de droogte kun je wel zien dat sommige stukken land om om wat wi ter vragen, maar over 't algemeen is de toe stand weer vrijwel normaal. TEUN. Zoo. zoo, dus de menschen zijn weer .goed tevreden in hun verdronken pol der. Nou een en an'der is er ook goed voor elkaar. Pe bemaling b.v. is er magnefiek En de land,prijzen, warempel ze zijn zoo, dat Paulowna' zijn oude vertrouwen terug heeft. Anders nog r/ieuws opgedaan? HARM. Oclh ja, zoo hier en daar ,wat. Wat is het in Breezand ook veranderd met •die Ji'oemholler-cultuur. Wat zie je daar mooie "bedrijven, kerel, met reusachtige bol lenschuren er op. Wat een verschil hij een jaar of t'ien terug. Ik góloof vast, dat Brec zand nog een reuzen'toekomst tegemoet gaai Daar staan al een paar flinke gebouwen van de Coöperatieve Landbouw Vereenigitig met een 150 leden, hoor ik! Sapperloot, wat gaat die streek vooruit Teun! TEUN. Jandorie, da't geloof ik ook wel! De blioemm'isten slaan een reuizenflikker, nu dat de oorlog uit is en beginnen nu weet hoog van den toren te blazen. Het was -ook wel wat al te bar, da't men hun met zorg gi kweekte bolletjes en hyacinten aan >de koe ien vervoerde, of er koffie-surrogaat van maakte. Ja, dat was te gek. HARM. De hollen moeten- nu tenm'nste al aardig duur zijn; of ze het voorloopig zul 'en b'ijven, dat vzal de tijd lecren. Kijk maar eens naar de uitbetalingen van zaaizaden van verleden jaar en- dan naar dien vam dit jaar. Het is voor den drommel van het eene uiterste op het andere uiterste. Waar 'm dat nu allemaal in? Da't vroegen de ver bc meers van de Coöperatie in Breezand ook al aan mij. die waren daar verduveld s'echt over te spreken. De leden hadden dit iaar verbouwd voor de Coöperatie, maar ze korren van een koude kermis thuis. TEUN. Teder in z'n vak, m'n jongen: veevoer en kunstmest onderling koopen gemakkelijker, dan in dezen tijd zaaizaad te gen een lioogen prijs verkoopen. En liet be stuur zal' dat toch zeker ook Wel weten Harm. Te weet er nog een beetje van, m'n waarde! Tk h'oor.dc op m'n rondreis, f ik zat liij een goed vrind van me aan een klaart je met suiker dat er was een ADVTSEl^R en deze lieer zou -dan de zaak verwerken, of lie ver ..verkoopen. Hoe dat nu is gegaan, vertelde m'n vriend, weet ik niet precies te zeggen. Tik heb er wel eens naar gevraagd, hoe liet er met de zaadverkoop zoo wat bij stond. maar dan hoorde ik altijd zeggen „BEST TT OOR BEST! Dan. zoo ver volgde m'n vriend, hooTde ik dit wel van -m'n medeleden, maar eens op 'n vergade ring. waar dan ook onze waarde adviseur te genwoordig Was. Vernam ik het uit z'n eigen mond: het zaad was VASTGELEGD hij kon de leden feliciteeren en.... stroppen waren uitgesloten. Hm, het zaad vast-ge legd ik hoorde het en kon toch niet snap pen, op we ke .manier dit gebeurde, m'n buur man wist liet ook niet g-v-d uit te legger., boe of men zaad moest vast'eggen een koe, of een varken, ja. dat wist hij \v°l Maar „geen „stroppen" ..ja. dat boorde ik goed en uit dankbaarheid meende ik onzen adviseur een gelag-geld te geven ik be dacht mij echter, dat staat zoo armoedig - dan liever met de afrekening 'n kistje siga ren voor z'n moeite ge..ge..ven het laatste 1 wam er al zoo hortend en stootend uit. ..eensklaps begint m'n vrind naar a- 'dern te happen, werd bont en blauwen keek .of bij mc opeten wou- Tk vroeg,hem. of ik de dokter soms. rpoest halen. Ge'ukki" kwam hii weer hij en nou vertelde hij me. dat hij al leen zulke "toevallen kreeg, als hij aan de af rekening van zijn zaaizaad dachtHm., de kwaal zat in z'n porternonnaie !-Ja. bij was heengegaan niet een kistje sigaren onder z'n arm voor den adviseur uit dankbaarheid voor zijn düensten aan de Coöperatie bewe zen. Had ik nu maar even gewacht, zei hij, totdat ik eerst had afgerekend, om die sigaren te geven. want toen ik de afreke ning zag, begon liet mij te draaien, dat liet 'n lieve luist was. Toen ik weer 'n beetje op- perdïin kiwam, ..zag ik, dat er meer leden zaten tc béven en te 'grienen van de emotie Het was me ook geen peulesch'illetje! De uitbetaling was van sommige dingen van 'd'ien aard-, dat er op het zaaigoed alléén, al geld hij moest. Sapperdekriek, ik meende m'n sigaren veer mee te nemen, maar z wa ren al weg ik meende aan den adviseur te vragen, wat stroppen waren, maar de woorden bleven in m'n keel zitten. Alle machtig, wat bad m'n vrind het slecht, Toontje. U'it aciht'img voor de Coöperatie en liet zoo wakkere bestuur, wou hij mij al les niet zeggen en of een ander voor z'n lieeltje meer had geekregen, wist hij niet, All een, ddar was hij van overtuigd: hier heb! en wn gc-cn adviseurs en coöperatie voor noodig zoo kan ik 't zelf wel verko penNou, ik dacht, als alle 150 leden z.oo'11 Pinksterst'emming hebben a'ls m'n vrind, dan zal het bier wel 'n gezellige boel wezen. En om je de waarheid te zeggen, ik kocht neg sigaren bij een barbier, volgens gewoonte eVen praten en ook over den du ren tijd maar bij was maar opgeslagen.. Met de tegenwoordige lange gezichten in Breezand, zei hij. kun je voor 5 cent niet meer schrappen. Tk begreep genoeg en wou in Breezand m'n Pinksterstemming uiet ver der bederven. dftts er is zeker toch wel wat van aan?! TEUN. Tk hoop, dat je ze me nou te bruin hebt gebakken. —Te hebt altijd onte vreden menschen en dezulken is het lastig naar de zin te maken. Harm. HARM. Wat ben jij een melkmuil. Tk ga er af. zooals ik er an kom hoor! Nooit vertel ik jou 'n nieuwtje meer! Genacht. GEMEENTE WIERINGEN. RANTSOENEERING. Op bon 110. 118 van het bonboekje en 98 van de kindenkaart is van 15 tot 21 Juni verkrijgbaar drie eneenhalf ,ons suiker. Op bon no. 99 van de ki-nderkaart voor kinderen tot 6 maanden anderhalf -ons en voor kinderen tol 2 jaar 3 ons kindermeel. MANSSOKKEN. Op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juni zul len aan ingezëtenen welke hiertoe een aanvrage hebben ingediend.. één paar nianssokken worden uifggereikt: De aandacht wordt er op gevestigd dat ALLEEN MANSSOKKEN worden uitge reikt. De datum, waarop vrouwen en kinder kousen worden verstrekt, zal nader worden bekend gemaakt. De Directeur W. F. LUB. Donderdag avond nam Z. H. de ex'kroon- prins van- Duitschland deel aan de oefenin gen van de leden dér voetbalclub Wieringen Naar wij vernemen, heeft de heer S. P. de Vries voor zijn benoeming als raadslid bedankt. Door het stembureau zal dus deze zetel aan een ander moeten wor den toegewezen en zal hiervoor zeer waar schijnlijk in aanmerking komen de lieer D. Oden S. D. A. P. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN 12 juni: 10 paarden ƒ200 a !2oo: ii stieren 200 a iooo; 41 gelde koe ien mag. J'00 a 575: 45 idem, vette ƒ400 a "075: 37 kalfkodien ƒ350 a 775; 7 pinken ƒ125 a 225; 93 nucht kalveren ƒ20 a 40; 509 schapen vette ƒ37 a 74: 340 lammeren ƒ14 a 25; 12 ibdkken en geiten ƒ2 a 20; 4 maig. varkens ƒ50 a 75; 15 idem vette p.K-g 1.60 a 2.10: 51 .biggen ƒ35 a 40; 45 konij tien ƒ0.50 a 2.50; 42 kippen ƒ1,50 a 3.15 eenden ƒ2.385 Kg. boter ƒ2.80 a 3; 2387 kipeieren ƒ13 a 14.50: 2000 eendeie ren ƒ11. PREDIKBEURTEN. NEDERL. HERV. GEMEENTE. Westerland nam. 2 uur Ds. Bax. Den Oever voorm. halfelf Ds. F. C. de Vries Kleine Sluis voorm. 10 uur Ds. van Loon. DOOPS GEZINDE GEMEENTE. Hippolijtushoef voorm. half elf Ds. Leend. GEREFORMEERDE KERK. VootoïMjA balf tian ca aam. 2.30 precktaca. REHOBOTH. Voorm. 10 uur de heer Staveng*. EVANGELISATIE Breezand voorm. 10 uur de Heer Boon. KORTE BERICHTEN. Over het algemeen i§ de stand van de vroegrijpe aardappelen op de Frieschc klei heel goed. Niet een week verwacht men de eerstelingen ,op de veiling. Het laat zich aan zien, dat ze duur ,zull enzien. Te Ede is,uit het gebouw waar de rijks klcoding wordt bewaard, voor een belang rijk bedrag aan sokken ontvreemd. Een ver- d'achté, die een partij van die sokken heeft verkocht, is aangehouden.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2