Zaterdag 21 Juni hield de coöperatieve' Land- en Tuinbomvhandelsvereenigmg een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. Nadat dc voorzitter, de Heer S. Spigt, de vergadering heeft geopend, leest de boekhou der, de lieer P. Raven, jaarverslag en balans over 1918'19. Het blijkt, dat er 150 leden zijn. Ondanks den oorlog was de omzet nog vrij aanzienlijk. Commissarissen hebben gut» «tig gerapporteerd. Er valt een verlies te boeken van 494.27 en een half. hetwelk ech ter. door compensatie met andere posten.' wordt teruggebracht tot 284. Uit de reser vekas zal dit verlies worden gedekt- Namens de commissie, me het nazien der hoeken belast, bestaande uit de Heer.en H. Weyland, Tv. Daalder en M. Cornelissen, ver klaart de heer Daalder, dat zij, betgeen zij onder oogen hebben gehad, volkomen in orde hebben Ivevonden. Zij hebben echter niets ge- z-'cn met betrekking tot den zaadhandel. Voorzitter. licht in, dat de hoeken van den heer \Y. Sas, den adviseur-handelaar der ver eeniging. hij het bestuurslid Wijkcr zijn, die nog niet aanwezig is. De beer N. Wijkcr, la ter ter vergadering komend, verklaart, dat hij en zijn medebestuurslid Kranenburg de boe ken van -'en heer W. Sas hebben nagezien en niets hebben gevonden, dat niet in den baak was. Voor bet nazien der boeken over i9T9-'20 wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren K- Daalder, C. Zeeman en C. van Genderen. De commissie zal in 't vervolg een kleine tegemoetkoming in rekening mogen brengen. 1 Dc lieer R. Meeldijk, die als commissaris moest aftreden, wordt herkozen. Tnplaats van den heer C. Tiel, die bedankt heeft als penningmeester wegens zijn vertrek naar elders, wordt als zoodanig gekozen dt heer TT. Weyland. Voorzitter deelt mede, dat een vroeger ge daan voorstel van den heer G. Smit, om de balans, vóór de algemeene vergadering, te doen drukken en aan de leden te zenden, niet kan ten uitvoer gebracht worden, daar de statuten dit niet toelaten. De leden die op een g.-drukte balans gesteld zijn kunnen die echter krijgen tegen den kostenden prijs, mits k t aantal liefhebbers voldoende is. Tn de ver gadering zijn er slechts 15 die zich opgeven. De rondvraag geeft aanleiding tot een zóó levendige en uitgebreide discussie, dat wjj die. met het oog op de plaatsruimte, onmoge lijk ecnigszins gedetailleerd kunnen weerge ven- Tn hoofdzaak kwam het daarbij neer op oen felle uiting van wantrouwen in het be leid van den adviseur-handelaar der vereen-- ging. den heer W. Sas. Het plan om een pand te Enkhuizen aan te koopen voor ongeveer 22000 gulden, om dit tot omslag droog- en zuiveringsplaats in te richten en waarbij de beer Sas voor dc helft zoa staan, werd lievig gecriPseerd. Een coöperatie, zoo werd be weerd, kón onmogelijk samenwerken met een particulier, want van coopereeren was dan langer geen sprake. Dat de uitbetaling zeei was tegengevallen, fiat. dat wilde men nog wel aan de algemeene prijsdaling der zaden t- eschrijven, maar vreemd werd het gevon den. dat wie maar heel erg klaagden, ten les te nog 10.25 of zelfs meer guldens uitbetaald kregen. Al had de heer Sas dit dan betaald uit eigen zak, zooals bet heette, dit was in geen geval toch zaken doen. Bovenal werd er gocklaagd, d,at men nooit iets van zijn zaad vernomen had. Het was „vastgelegd" bij - de Pr ma Gehr. Sluys, maar wat dat eigenlijk be vc-kfwlc. bet bleek, dat ook het bestuur dit eigenlijk nooit goed begrepen had. Het be- s'uur kreeg het verwijt, dat het den heer Sas *c vi-1 vertrouwd had en de heer Sas had zich, verklaart voorzitter, jegens het bestuur verontschuldigd, dc firma Gebr. Sluys te vee] vertrouwd hebben. Hij bad het zaad on mogelijk kunnen controleeren, want de toe gang was hem. door die firma kortweg ge- weh'crd. Moeten wij dat zoomaar gelooven. werd echter gevraagd. Sommigen willen ter stond htm lidmaatschap opzeggen, anderen verklaren, dat dc vereeniing zich maar nooit mc-er met den zaadhandel moet inlaten. We zijn zelfstandig gaan handelen en zaadteelen wordt beweerd, om aan de willekeur van Sluys etc. te ontkomen, en door de handel wij ze van onzen adviseur zitten we er thans nog erger onder dan ooit. Door afwezigheid van den heer Sas hebben de debatten echter wei- rug resultaat, waarom tenslotte, op voorstel van den beer C. van der I.inden, beslotei. wordt, een nieuwe vergadering te beleggen en de heeren Sas en Sluys (of een hunner ver logen woord igers) uit te nood i een, zich op die vergadering ie komen verdedigen. Het kan dan blijken, of aan den heer Sas inder daad verboden werd. het zaad te controlceren ze a's door hem beweerd is. TTet was inmid dels zoor laat geworden, toen de vergadering, na dit besluit genomen te hebben, eindelijk werd gesloten. Voor de Vereen, tot bestrijding -van TVlwrnlnise werden door eenige dames bVempjcs verkocht. Daarvcor een woord van dank en zeer zeker ook aan het bestuur der R. K. Volksbond. s( Burgelijke Staad der £emeca*« Anna-PaiubwDft '22 Mei tot en met 20 Juni 1919. Geboren: Cornelia, d.v. Jan van den Hoek en van Neeltjc van der Valk; Harmanna Jantina Leintje, d.v. Cornelis Wisse en van Jantje Davids; Gerrit, z.v. Klaas Mereboer en van Cornelia Keuris; Mtentje, d.v. Oene Hoekstra en Ankje Barf. Nicolaas Bertus, z. v. Jacobus de Brec en van Maria Vlaar. Joanna jCatharina, d.v. Cornelis Nicolaas Smiers en van Johanna Huiberts. Klasina Helena Josefina, d.v. Johannes van den Berg en van Johanna Maria Smit. Petrus z. v. Petrus Jozephus Ruitenburg en van Adria- na. Noordstrand. Ondertr. en Gctr. Gcene. Overleden: Wilhelmina Johanna Sluiter oud 68 jaren, weduwe van Cornelis Alber- tus Staal: Trijntje Paardckooper, oud 5 we ken, d.v. Cornelis Paardckooper en van Ja coba Bras. DISTRIBUTIE ANNA PAULOWNA. Tn de komende weken van 23 Juni tot en met 6 Juli 1019 zijn bij den gewonen winke lier verkrijgbaar: Op bon no: 78 een lialf stuk kalizeep per persoon a ƒ0.06 per stuk: op bon no. 79 en op de lichamen der aanv. wittebroodskaart jes der tooe week voor kinderen beneden jaar, 7 ons suiker: op bon no. 80, drie en eenhalf ons rijst a ƒ0.42 per KG.; op bons no's 4. der kindermeelkaart, maïzena. Voor de winkeliers is nog een beperkte voorraad HAVERMOUT beschikbaar. GEMENGD NIEUWS. „DUCAAT. Den i6en October werd op het Breed te Hoorn het bekende harddraverspaar-cl Du caat van den lieer. C. Jongewaard te Den Hout, gemeente Hoogcarspel, door een neer hangenden draad van het clectrischc net ge dood. De totale schade wordt gesteld op 'ƒ2510.61. Na heel veel errrespondentie en besprekingen wordt thans voorgesteld die schade te doen dragen door de provincie, door de gemeente en door den heer Jonge waard, elk voor een derde. MOND EN KLAUWZEER. Stand van het mond en klauwzeer in Nc- derland gedurende de week van 1 tot 8 Juni 1919, Provinciën: Aantal veebes! ag. Gem. Groningen U 7- Friesland 350 34- Drenthe S 6. Overijssel 90 24. Gelderland 48 24. Utrecht 104 20. Noord-Holland 318 64. Zuid-Holland 475 80. Zeeland 26 14. Noord-Brabant 75 32. Limburg 4 4 —Het Rijk in totaal 1515 308. RTJKS - KOT.ENDTSTRIBUTTE. Van bevoegde zijde wordt aan bet Ned. Correspöndentiebureau medegedeeld Na ampele overweging is besloten de rijkskolendistributie te handhaven. Ophef fing zou onder de huidige omstandigheden zeker prijsstijging der buisbrandkolen ten gevolge hebben. „Tn het belang een er behoorlijke bevoor rading wordt het noodzakelijk geacht, bij voJdoende bergruimte thans 1reeds winter voorraad in te slaan, daar prijsverlaging is uitgesloten. „Turf zal vanaf 1 Juli in den vrijen han del verkrijgbaar zijn en door de verveners tegen de bun door bet rijk gegarandeerde prijzen worden verkocht." TOT DE ONDERTEEKENTNG BEST.OTEN. De Nationale Vergadering te Weimar nam Zaterdagnacht het volgende voorste! Schulz-Groeber aan met 237 tegen 138 stem men en 5 blanco: De Nationale Vergade ring gaat accoord met de onderteekening van bet vredesverdrag. Minister-president Bauer verklaarde, dat de regeering de volmacht tot onderteekening 'in den volgenden vorm zal geven: De te- geering van de Duitsche republiek is be reid het vredesverdrag te onderleelcenen. zonder echter biermede te erkennen, dat het Duitsche volk den oorlog heeft veroor zaakt en zonder dus de verplichtingen op zich tc nemen vervat in de artikelen 227 230. (Deze artikelen handelen over de ge rechtelijke aansprakelijkheid van den kezer en de uitlevering van andere Duitschers) Een motie van vertrouwen in de regee ring werd aangenomen met 236 tegen 89 stemmen en 68 blanco. DE ONDERTEEKENTNG. De „Temps" deelt blijkens een draadloos telegram uit Lyon aan bet N, T. A. mede. dat de plechtigheid der onderteekening van het. vredesverdrag zal plaats hebben in dc spiegelzaal van bet paleis te Versailles. Op zijn vroegst zal zij Donderdag plaats hebben daar bet kabinet Bauer nieuwe gedelegeer den zal moeten aanwijzen. DE DUITSCHE MATROZEN HEB BEN DE SCHEPEN LATEN ZINKEN. Het heischen van dc roode vlag, Zaterdag middag te 12 uur, was het sein voor de Duitschers om gaten in de schepen te boo ren 0111 ze te doen zinken. De bemanningen begaven zich in de booten en roeiden strand waarts. De Britsche scheepswachten vuur den. waarop de Duitschers over boord spron gen. naar land zwommen en daar werden ge vat. De Duitsche schout bij nacht Von Reu ter heeft, naar Reuter meldt, de volledig® verantwoordelijkheid aanvaard voor het in den grond boren der Duitsche schepen, op grond hiervan, dat de ex-keizer in 1914 be vel gaf, dat de schepen nimmer in vijande lijke handen mochten vallen. LEVENDE DOODEN. Bii onderzoek naar indentiteit van een op de Hooge Boekei, gem. Lonnekcr, gevon den lijk kwam men tot de coticlussie, dat dit moest zijn van zekere TT. uit Enschedé. De ambtenaar van den Burgelijken Stand van die gemeente schreef bij aangifte dienover eenkomstig H. als overleden in het register. Ondertussehen bleek later als vast en ze ker, dat bet lijk was dat van den 59-jarigcn B. uit Losser, die scdrt een week of drie is vermist. Tndien nu PT., die sedert geruimen tijd sedert geruimen tijd zöck is, te ceniger tijd weer mocht komen opdagen, zal Enschedé een 2en levenden doodc onder zijn inwoners tellen. Immers schreef (zooals wij destijds meldden), dc ambtenaar, van den Burger lijken stand te Losser bet vorig jaar zeke ren T.K. uit Enschede in als-overleden, om dat men stellig meende in een in die gemeen te gevonden lijk dat van dezen T. K. te herkennen, terwijl later bleek, dat deze nog gezond en wel rondwandelde. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Raad op 1.1. Vrij dagmiddag- Afwezig J. Hermans, P. J. Koorn en S. P. de Vries. Na opening en voorlezing der notulen wordt medegedeeld: dal H. G. Rump zijn benoeming als klok Genist aanneemt; en de heer Jb. Smit zijn benoeming als wegwerker: dat P. S. Kuut, D. Duijnker, Joh. Takes en S. Zomerdijk hun benoeming als schatters bij 'sRijksbe- lastingen hebben aangenomen; dat alle nieuw gekozen raadsleden, behalve S. P. "de Vries zich hun benoeming hebben laten welgeval len; dat inplaats van S. P. de Vries door 't hoofdstembureau nu de heer D. Oden als ge kozen is verklaard en deze de benoeming heeft aangenomen. dat van de Ned. Bond van Gem. Ambtenaren dankbetuiging is ont vangen voor de verleende gratificatie ad 15 gulden; dat Ged Staten hebben goedgekeurd liet besluit tot een gcldleening ad ƒ7500 tot dekking der distributSekosten 1919; dat verder zijn goedgekeurd: de gewijzigde poli tieverordening inzake naehtregisters der ho tels: het besluit tot een tijdelijke kasgeldlee ning ad ƒ10.000: de kohieren van H. O. en Hondenbelasting dienst 1919; Van Ged. St. is een rapport ontvangen, omtrent bet beheer der Coop. Centr. te Hip polijtushoef en een verordening op stroomle vering, uitbreiding, enz.; Door B. en W. is kasverificatie gehou- 1 den en alles in orde bevonden Wegens vertrek uit de gemeente werden de volgende ontheffingen H. O. verleend: G. W. Gorter 7 maanden; P. Pij! 10 maan den: P. S. de Jong to maanden; C. L. de Haan 10 maanden; D. Bekendam 9 maan den; A. Glim to maanden: N. N. Mulder 10 maanden Wegens afschaffing van bon den werd aan S C. Veerdig een half jaar en aan Wed. J. Baijs, J. C. Kooij, en C. de Wit een geheel jaar ontheffing van hondenbelas ting verleend. Wordt voor kennisgeving aangenomen een circulaire van liet hoofdbestuur van bet Witte Kruis tot bestrijding van vlektyphus, Een verzoek van de afd. Wieringen van bet Witte Kruis om voortaan inplaats van Jïoo. ƒ200 subsidie tc verleenen. B. en W. stellen voor alléén in 1919 ƒ200.te ver lcenen, dan kan men het volgend jaar. weer zien. De heer Minnes vraagt, of het dan inplaats van ƒ200, geen ƒ300 worden kan. De afdeeling heeft groot materiaalgebrek en is niet zoo erg bij kas en de vereemging is toch tot nut van geheel Wieringen.. Voorz. meent, dat met ƒ200 moet worden volstaan, daar de finacien steeds moeielijker worden: de heer Kuut weet niet. welke kas er het ergste aan toe is: de heer Rotgans op pert het denkbeeld, om de contributie te ver heggen, of contributie naar d: ^agkraebt, of liefdegiften. De lieer Minnes zegt. dat van dit alles niets kan komen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht: en met 2 stem men tegen (Minnes en Poel) aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt aan de vereen, voor getrouw schoolbezoek te Wes- terland ƒ10 en voor Hippolijtushoef en Oos terland 27.50 subsidie toegestaan. De rekening van Armvoogden ligt voor den Raad ter inzage. De maandstaten der zeegras exploitatie worden aangeboden. Dc heer Koorn maakt de opmerking, dat de termijn voor het maai en te lang wordt genomen, waardoor nen kans krijgt van slechte kwaliteit. De voorz. zegt hiermede in het vervolg rekening te zullen houden. B. en W. stellen voor Art. 22 der. politie verordening te wijzigen en wel dat de wa genvrachten langs de wegen van 1500 K.G. op 1250 K.G. moet worden gebracht. Den heer Minnes meent, nadat de wegen zooveel gekost hebben dit niet noodig moest x zijn. Enkelen meenen dat het wel goed is dat er wat minder mag worden opgeladen en er nog al eens misbruik van wordt gemaakt. Voorzitter stelt voor des zomers van 1 A- pril-i September 1500 K.G. en des winters 1250 K.G. te laden. Wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor dc gcldleening voor de verbetering der wegen van f 25000, te brengen op 29000,dus te verhoogen met 4000,daar er een tariefrekening van den aannemer van den weg is ingekomen van 3960. v. Meekeren bad nog eenige din gen opgegeven, doch B. cn W. stelden dezen voor niet te betalen o. a. wachteld voor de wals 450,- en rente van het geld 170,- De heer Minnes vraagt hoe ver de afreke ning met den heer van Meekeren heen is. Voorzitter zegt dat Maandagmorgen a.s. met den opzichter Coumou zullen rondgaan en dat indien de weg dan wordt goedgekeurd den 28n. Juni het restant der aannemings som moet worden betaald. Minnes betwijfelde het of de tariefrekening wel betaald behoefde tc worden als men alles eens naging. De kwaliteit van steen was toch ook niet volgens bestek en geen goed bard- grauw. Als de andere aannemers het gewe ten hadden dat aan van Meekeren zooveel werd toegegeven, zouden zij ook wel wat minder hebben ingeschreven. Overal is de weg toch niet omgeploeegd, de greppels zijn niet diep genoeg, de greppels zijn niet diep genoeg en de zodenband langs dc rijwielpaden zijn niet volgens bestek. Cou mou is m.i. pro-aannemer contra Gemeente. Den beer Bosker zegt, dat de weg niet goed :s aangepakt. Aan alles werd gelijk begonnen Voorz. vraagt wat de beer Poel er van denkt deze is toch ook een aannemer en geen leek. Poel antwoord dat een aannemer liet nog Pi veel met een opzichter op een accoordje sooit, doch wij hebben ons vertrouwen aan Coumou geschonken dus mOeten wij daar ook" vertrouwen in stellen. De heer Bosker zegt dat de weg door de ingenieurs van Rijk' en Prov. is goedgekeurd. Voorzitter zegt dat Maandag met B. en W. en Coumou nok de heeren Poel en Hermans mee moeten gaan. Dan de weg schouwen en indien niet goed moet v. Mecekeren verbete ren en wordt bet geld den 28ste nog niet uit betaald. Wordt aangenomen bet voorstel van B. en W. om aan gedemobiüseerden die geen werk hebben to pet. van bet geld dat ze van bet Ned. Steuncomité krijgen, van gemeentewe ge te beta'en. daar ze anders niets krijgen. B. en W. stellen voor. dit inar weer zee gras te laten maaien, voor prima kwaliteit 7 per too Kilo tc betalen en andere kwali teit naar. gelang ze bereidt wordt. Aan pak- kengelden te verstrekken 3 per pak. Met algemeene stemmen aangenomen. Van de firma Dros en Co. te Texel, de ver tegenweordigers der gemeente inzake 't maai en, persen en uitbetalen van gemaaid zeegras, aldaar, is een schrijven ingekomen, om hun loon voor. die bemoeiingen tc willen beepalen op 2 per too Kilo, voorbeen was dat 1. Alle leden vinden die verhooging wel wat veel. De heer Koorn stelt daarom voor, voor 't geval er 200 halen te Texel worden gemaaid 't loon op 2 te stellen en gaat men dit getal te boven voor 't meerdere aantal balen f 1-50 alles per 100 kilo uit te betalen. Aangenomen. Wordt besloten een tijdelijke Tcasgeeldl.ee- ning aan te gaan groot to.ooo. Rondvraag. De heer Rotgans vraagt, of liet loon van den distrihntiedirecteur 'den beer Lub niet wat lager kan worden gesteld, want de werkzaamheden verminderen zeer sterk, er is weinig of niets meer te doen. Op andrc plaatsen, b.v. ook tc Schagen vermeen ik. is alles reeds opgedoekt. Coorzitter zegt. dat aan 2 ambtenaren reeds eervol ontslag is verleend. Met 't oog op ver schillende werkzaamheden welke door den heer T.ub nog worden verricht, wou voorzit ter dozen tot aan 't einde toe behouden. Sluiting. BUITENLAND". De Duitschers deelen mede het vredesver drag onvoorwaardelijk te zullen aannemen.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2