het O.M. noemde deze overtreding een zeer ernstig feit en eischte tegen vier der beklaagden elk een boete van 400' of 40 dagen hechtenis en tegen een 500 of 50 «lagen. Uitspraak over 14 da gen. Met kantongerecht te Zaandam eisch 1'.;eti zes handelaren te Oostzaan, tezamen 50.000 eieren hadden ver duurzaamd. elk 200 lioete of 20 da gen hechtenis. J. PAARDEN GESTOLEN. Dezer da,,ren werden ten nadeele van een slager te Gronan twee paarden uit «■en vei-le gestolen. De dieren kwamen in ons land terecht en het is de politie te Enschedé gelukt het eene op te spo ren t. Wierden en het andere te Oud- Peijerland. DE DRANK. Zekere J. S. te Helmond kwam vol gens gewoonte dronken thuis. Zijn 24- i.«ritje zoon trachtte herhaaldelijk zijn ader te bewegen zich naar bed te be i-even. waaraan hij echter geen gevolg raf. In plaats daarvan bracht hij zijn zoon 'n messteek in den huik toe. In 701 gwekkenden toestnd werd de zoon naar liet gasthuis ververd, terwijl de vader Zaterdagmorgen naar Roermond werd getransporteerd. TEN GEVOLGE VAN SCHRIK GESTORVEN. Te Roggel (L) eischte bij den land- bouwer M. D. «Ie stiefvader een aldaar verblijvend pleegkind op. Deze wilde het kind niet afstaan, wat een woorden wisseling tengevolge had, waarbij de stiefvader het nies trok. Een daarbij aanwezige schoonuster schrok daai- door zoodanig, dat zij krankzinnig werd en den volgenden dag overjeed. VELDMUIZEN PLAAG IN VLAANDEREN.; In West Vlaanderen werd een goe de oogst verwacht. Zelfs de door den oorlog geteisterde streken stonden er go« «I voor. Men had echter buiten den waard, in dit geval de veldmuizen ge rekend. Geweldige aantallen van die door «le boeren zoo terecht gevreesde diertjes vernielen alles. Millioenen van muizen moeten er zijn. Ze z jn afkom- tig uit de duinstreek en verspreiden zich langs het geheele voormalige front BRANDSTOFFENNOOD Te Laren is een huis ingestort, be woond door twee gezinnen. De oorzaak van dit ongeval moet geweten worden aan slcopcrijen, door de bewoners au- het inwendige van het huis toegebracht Mogelijk om in brandbehoeften te voor zien. De 12 bewoners zijn voorloopig in bet distributiehuis ndergebracht. DE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. De laatstontvangen berichten over de overstroomingen in Spanje betref fen hoofdzakelijk de steden Valencia, Ahcante en Carthagena. De bijna vol slagen verbreking van alle verkeers- midiUden zijn oorzaak, dat niets be kend ir- van de gevolgen van «le ramp in «leprovincie. maar de toestand in ge noemde steden doet het ergste vreezen Te Valencia is in de voorstad St. Blaise een door zes personen bewoona bouwvallig buis in eens weggeslagen en door .stroomend water meegevoerd. Drie lijken van de inwoners werden op verren afstand teruggevonden. Te Alicante zijn de glazen daken van de hallen en de binnenplaatsen be zweken onder liet gewicht van de enor me hagelmassa s, die weldra anderhal- ven meter hoog lagen. Bijna alle hoo rnen van pleinen en uarken zijn omge waaid. Veel huizen, welker fundeeringen ondermijnd zijn door het water, staan op instorten. Verscheidene bruggen zijn vernield, zoo ook op tal van plaat- Mi .le spoorlijnen, zoodat bet treinver keer goed als geheel stilstaat. Men vr«.'-t, «lat er buitengewoon veel slacht offers zijn. Te Carthagena zijn tot op lieden 18 li-ken gevonden. De gemeentelijke Ikh.1 van de v.xirstad Pasheco is in elkaar gestort. De onderwijzeres werd onder het puin bedolven. De toestand te Carthagena is ver schrikkelijk. De v- rbindingswegen over land zijn geheel vernield en die over zee leveren veel moeilijkheden op. De stra ten der stad zijn bedekt met een mod derlaag, die minstens diic meter hoor- is en die overal de huizen binnendringt Het i< absoluut onmogelijk de deurjr. van Ie winkels en de huizen open te .v „in de Bank van Spanje staat vijf meter moddfV Alle levensmiddelen zijn beschadigd bedorven. Drinkwater ontbreekt. In Carthage wonen 90.000 mensch-n die allen de kans loopen te sterven van gebrek, of slachtoffers worden van be smettelijke ziekten, daar ook een groot aantal dieren zijn omgekomen. De regeering heeft vedschillende sche pen met levensmiddelen gezonden, als mede personeel van den medischen dienst en van de genie. De koopvaar dijschepen uit de naburige havens zul len opgevorderd worden. De ministerraad heeft besloten den minister van publieke werken naar het terrein van de ramp te zenden, tenein de ter plaatse dé maatregelen te over wegen, die genomen dienen te worden. Voor krachtige maatregelen zijn groo- te credieten geopend. Zoowel burgerlij ke als militaire ingenieurs zullen krach tig hun schouders onder bet herstel lingswerk zetten. ALS HET NIET WAAR IS In de „Wartburg" geeft de Luther sclie Ds. C. F. Westermann een ver haal van de volgende, wel aardige ge schiedenis, die eenigen tijd geleden er gens gebeurd moet zijn: 1 De Eerste Paaschdag is aangebro ken en de gemeente vergaderd in de kerk. De predikant spreekt met bezie ling. Helaas, kort voor het eindigen zijner preek wordt hij door een neus bloeding overvallen en moet den kan sel verlaten. Zijn collega, mede in de kerk aanwezig, neemt onmiddellijk zijn plaats in. Een reeds langen tijd in rustige slui mering verzonken ouderling heeft van- dat alles niets bemerkt. Maar nu wordt hij wakker, ziet naar den preekstoel, wrijft zich de oogen uit en is zonder ling verbaasd den anderen predikant op den kansel te zien. Hij stoot zijn buurman aan met de oogen vragend wat dat beteekent. Deze is een guit, houdt zich heele- maal niet verwonderd en zegt: ,,Wat wil je toch „Nu, is het antwoord, „hoe komt Ds .zoo opeens op den preekstoel?" „Wel, hij moet immers preeken. „En Dsdan?" Maar dat was gisteren. Eersten! Paaschdag.'' De ouderling loopt ontsteld uit de bank, prevelend: „Hoe vreeselijk, wat zal mijn vrouw wel zeggen, dat ik sinds gisteren hier in de kerk ben bliji ven slapen. EEN VERGISSING. Op een smoorheeten zomerdag hing de Maarschalk de Turenne in zijn hemdsmouwen en met een kalotje op uit het venster van zijn antichambre. Een van zijn knechten kwam binnen en' in de gedachte, dat zijn heer een bedien de uit de keuken was van achteren gezien had hij er veel van liep hij zachtjes op hem toe en gaf een ferme pats voor zijn br«>ek. De Maarschalk' keek verschrikt om. De knecht herkend ineens zijn mees ter en zinkt ontsteld op zijn knieën Monseigneur, ik dacht dat het Ge- orges was En nog, al was het Georges ge weest. antwoordde de Maarschalk, zich de pijnlijke plek wrijvend daarom hoefde je hem nog niet zoo hard te' slaan EEN BELASTING-ADRES. Door de af deelingen He! der van den/ Ned. R.-K. Volksbond en den R.-KA Bond voor Groote Gezinnen, is aan den raad der gemeente een betere rege ling vexr den kinderaftrek voorgesteld Voorgesteld wordt n.1. van het zu!ver inkomen af te trekken 600 voor -een ongehuwde, 800 voor gehuwden, ver der 40 voor het eerste kind, 60 vooor het tweede, 80 voor het derde, en zoo vervolgens, met dien verstande, dat de kinderaftrek in geen geval meer dan 1300 zal bedragen. Dat is dus, welgeteld, nierkt nze cor respondent op, het 64e kinÜ. Voor het 35e wordt geen aftrek meer verlangd. Met kinderen worden gelijkgesteld m wonende ouders of grootouders, die ten laste van den belastingplichtige ko men. 1 '1 BESLAG OP 1/500 BOOMEN. De deurwaarder uit Wageningen heeft te Bennekom! bij den arbeider S. beslag gelegd op eten 1500-tal denne- hoomen, welke onrechtmatig zouden zijn gehakt en verboerd uit een bosch onder Renkum* V Er bestond reeds lang een geschil o- ver dat bosch, grept pl.m. 120 H.A., gelegen onder Renkum. Tlians schijnt men de zaak tot een einde te willen brengen. TEGEN DE DUURTE. Te Maastricht heeft ten raadhuize, onder voorzitterschap van den wethou der van sociale aangelegenheden, eene vergadering plaats gehad, waarbij be sloten werd tot oprichting van een duurtebureau met een gesalarieerden secretaris en controleurs. Alle klachten ;l>etreffende woekerwinsten van hande lbaars en winkeliers zullen daar onder zocht worden en gesignaleerd. Aan het hoofd van dat Duurtebureau zal een 'commissie uit raadsleden bestaan, aan gevuld door vertegenwoordigers van den winkelstand, producenten en consu inenten. Ook is men van plan om mas- sa-inkoopen te doen van aardappelen, schoenen, katoen enz., en die aan den kostenden prijs aan de ingez.etenen te verkoopen. Maatregelen zullen worden genomen om de allerbehoeftigsten tt steunen. "—y*' PROEFRIJDEN. Een tabakshandelaar te Eindhven, zou Zaterdagmiddag eene nieuwe au tomobiel op „snelheid" probeeren. Na- 'bij het pensionnaat Ockenburg reed hij in ovllen vaart tegen een boom. De au to werd vernield, de automobilist le vensgevaarlijk gekneusd, terwijl de chaffeur beide beenen brak. De gekwetsten zijn in het gasthuis Je Eindhoven opgenomen. DURE KOE. Bij den ontvanger te Beemster is een slachtkoe aangegeven op een waar de van 1000. Een record-prijs. UIT WIERINGERWAARD. Donderdagav. vergaderde „Het W!t te Kruis" onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Aanwezig 13 leden. Voor het nzien der rekening werden gekozen de heeren A. Schouten, J. N. J. Zeeman en K. Koster Hz. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergade ring werd gekozen Dr. H. J. Schroder, plaatsvervanend de heer C. Haring huizen. In de plaats van den heer P. Grin, die bedankt heeft werd als bestuurslid gekozen de beer H. Kok. Voor de algemeene vergadering kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. Verder werd na breedvoerige bespre king besloten dat de Witte Kruisver- eenigingen Wieringerwaard en Anna Paulowna voortaan de wijkverpleging ter band zullen nemen, afgescheiden van de classis. Tbt dusver ging dit vanwege Gezinsverpleging. De contri- butiën blijven bestaan wanneer de middelen tekort schieten zulten de ge meentebesturen worden verzocht dit aan te vullen en wel in deze verhou ding dat Anna Paulowna 3 maal zoo veel zal betalen als Wieringerwaard. Eene commissie bestaande uit 6 perso nen n.1. 2 uit Wieringerwaard en 4 uit Anna Paulowna moet worden ge-J vormd. Voor deze gemeente werd naast Dr. Schroder gekozen de heer D. Sleutel, secr. der vereeniging. Hier aan kan nog worden toegevoegd dat het niet is de zucht tot afscheiding der classis, zooals in sommige bladen werd vermeld, doch de bijdrage aan de classis werd te hoog, waardoor de kring nu op andere wijze in de behoef te zal worden voorzien. Bij de rond vraag zei de heer Sleutel dat de vergoe ding van het hoofdbestuur aan afge vaardigden onvoldoende is. Besloten, werd dat door de vereeniging tót een maximum van 2.50 zal worden bij betaald. Hierna sluiting. WERINGEN. Algemeene vergadering van Het Witte Kruis „Afd. Wieringen op I.I. Vrijdagavond bij den heer Scheltus ,te Hippolijtushoef. Aanwezig 14 leden.- Na opening door den voorz.. den hr. Kaan. worden door den secretaris, den hr. Berghuis de notulen gelezen. Ver volgens worden deze zonder op of aan merking goedgekeurd en onderteekend Tot Commissie voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren,: •M. Kooy, Westerl., D. Oden en J. Halfweeg, Hippolijtushoef. Waar de agenda voor de algemeene Vergadering te Amsterdam geen be langrijke bijzonderheden bevat, wordt besloten den afgevaardigde vrij man daat te verleenen. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer P- Kaan, tot plaatsvervanger de heer M. Kooy. Het voorstel van het bestuur, om weder eenmaal per jaar de contribu tie te innen wordt in behandeling ge nomen. De heer D. Oden vindt dit voor de mingegoeden zeer bezwaarlijk Na echter een uiteenzetting van den penningmeester, hoe het innen van twee maal per jaar veel moeite en kos ten met zich brengt, wordt het be stuursvoorstel aangenomen. Volgt rondvraag. De heer Dr. Pic- cardt geeft eenig materiaal op, dat door de Afdeeling zou moeten worden aangeschaft. Zal voor worden gezorgd De heer Kalsbeek stelt voor, dat be hoeftige weduwen van contributie zou den worden vrijgesteld. Wordt geant woord, dat hieraan door het bestuur reeds aandacht wordt geschonken en en in sommige gevallen reeds vrijstel ling wordt verleend. Wordt besloten per courantenbericht te wijzen op een betreffend artikel in de Statuten, waarin is bepaald, dat niet-leden van het Witte Kruis geen g«. bruik van de verpleginsmaterialen mo gen maken. De gevolgen van het niet- lid zijn kunnen dezulken dus ernstig treffen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. 1.1. Zaterdagavond hield de mu ziekvereeniging „Harmonie hare jaar vergadering. Uit het uitgebreid- ver slag van den secretaris willen we aan, stippen, dat door de vereeniging in 't afgeloopen jaar wederom lauweren wei, den geoogst: het winnen van twee me dailles in de eerste afdeeling. Dat de vereeniging vele concerten en uitvoe- ringeni heeft gehouden en dus een werk fzaam jaar achter den rug heeft. Uit de rekening en verantwoording van den. penningmeester bleek, dat de kas er zeer slecht voorstond. In de reiskas was een tekort, en de andere re kening sloot met een klein batig saldo Werd besloten, behalve de gewone uitvoeringen, ook weer een entree-uit' voering te houden met Kerstmis en met Paascli en zoomogelijk ook een uitvoering te geven te Kleine Sluis in de zaal van den heer Slikker. Tot bestuursleden werden herkozen :1e heer C. J. Bosker als voorz., de heer C. Gorter als bestuurslid. Zondag 1,1. werd alhier een korf balwedstrijd gehouden tusschen de ver eenigingen „Wieringen en „Velositas" van Hoorn. Wieringen verloor. De uit slag was: 4 o. Nog even dient vermeld, dat de ver eeniginen Zaterdag in Hotel de Haan een gezellig avondje hadden. Echtei werd de gezelligheid wel wat al te ver gedreven toen de jongelui ver over 't middernachtelijk uur nog het zingen en dansen waren .op straat, zoodat ve le burgers in hun slaap werden ge stoord en enkelen zelfs het hoofd in 't nachtelijk duister buiten het venster staken, om te zien wie hun vreedzame rust durfde te verstoren. Wij hopen, dat de jongelui, hoezeer wij de levenslustigheid beminnen, de ze door hun in 't vervolg een beetje minder luidruchtig tot uiting wordt ge bracht. Een gedeelte van het geschenk van de Zuid-Afrikaansche Republieken aan ons land, een lading mais, is ook hiei aangekomen. Het maisgries ziet er zeer aanlokkelijk uit en zal aan 400 behoeftigei* in onze gemeente worden verdeeld, welke dan gratis zeven eneen half ons maisgries kunnen bekomen. Voorzeker is een dankwoord gepast aan die Afrikaansche boeren, welk dooi dit geschenk lieten blijken, hoe hun hart altijd nog warm voor Hollana klopt. RANTSOENEERING. GEMEENTE WfERlNGEK AARDAPPELEN. Handelaren in aardappelen, Coöperatieve vereenigin gen en particulieren kunnen tusschen 10 Octolier en 1 November 1919 aard appelen bestellen aan liet adres van den Regeer ings Commissaris, Keizers gracht 732 Amsterdam. I je vering zoo mogelijk tusschen 15 October en 15 November in hoeveel heden van minstens 10.000 KG. in eens franco plaats van bestemming. De prijs is ƒ750 per 10.000 KG. Voor iedere 10.000 KG. kan door den kooper f 10.— reis- en verblijfkos ten worden gedelareerd- Nadere inlichtingen zijn te bekomen op het distributiebureau. D* Dar*ct«v, W. F. LUB. RECTIFICATIE. In de advertentie van. de Firma M jHEIDENRIJK en Zoon, Tabaksfa briek HOORN, geplaatst in twee vo rige nummers van dit blad is een fout geslopen. Er staat n.m. Tabak „Jan Pietersz. Coen 1.08 per haalf KG. Dit moet zijn ƒ1.80 per half KG. RED. VISSCHERIJ. Met de mosselen visscherij, verleden jaar zoo bij uitstek loonend, is het thans slecht gesteld. Er is geen vraag, waar de landbouwers de prijs, welke door de visschers vereen. D.E.T.V. is vastgesteld te hoog vinden. Thans gaan naar wij vernemen, reeds enkele vis- schers buiten de vereeniging om met de landbouwers contracte ren en wel tegen 35 a 40 cent per mud, dus een veel lageren prijs als door D.E.TA", werd vastgesteld. Waarom, zoo vragen wij ons af, cvm fereerde D-E.T.V. toch niet met een landbouworganisatie, om over prijs en kwaliteit te beraadslagen. Nu dreigt bij vele visschers toch werkeloosheid te ontstaan, of liever gezegd: zij is er reeds! Nog ingrijpen is gewenscht. In het zeegrasbedrijf is niet veel han del, niettemin worden door de hande laren steeds nog goede prijzen uitbe taald. Enkele scheepsladingen werden deze week verzonden, om wat pakhuis ruimte te verkrijgen. PREDIKBEURTEN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE U WOENSDAG 8 Oct. 'sAvonds half acht HIPP. Ds- Leend. Dinsdagavond 8 uur Zusterkring, MARKTBERICHTEN. 1 ALKMAAR 6 October. Aangevoerd: 12 koeien en ossen ƒ425 a 650: 6 vette kalveren 100 a 225; per ned pnd 2. a ƒ2.80: 12 nuchtere kalveren f20 a 55 132 schapen vette ƒ35 a 75: 71 vette varkens per nrd pond ƒ1.60 a 1.94: LANGEDTJKER VEILING; 4 Oct. Bloemkool ie soort per 100 st. ƒ8.40 a 17.2e. soort ƒ3.80 a 5.Roo- de kool ƒ2.70 a 3.10; id: 2e soort 1,20 a 1.50; Gele kool ƒ2.70 a 4.70; Witte kool f\. 10 a 1.50; Wortelen 1.50 a 2.Aardappelen: Schoolmees ters ƒ4.60; Blauwe ƒ5.20 a 6.30; Ei genheimers ƒ4.70 a 6.40; Bravo ƒ540 a 6.20; Red Star ƒ5.30 a 5.60; Ramnu- nas ƒ2.Bieten ƒ1.50 a 3.Gele Nep ƒ12.80 a 14.90; Drielingen ƒ7.70 a 10.10: Uien ƒ6.30 a 7 40; id. 2e s. ƒ0.70 a 4.20; Slaboonen 11 a 11-70; alles per 100 KG. ANNA PAULOWNA Veiling 3 Oct. Groote Aardappelen ƒ4.90 a 8.90; mid dels. aardapp. ƒ2.20 a 3.90: Kriel ƒ1.40 a 1.50: Slaboonen enkele ƒ6.a 10.50 WIERINGERWAARD. Voor de najaarskeuring die vanwege de Fokvereeniging op 14 October zal worden gehouden zijn 80 stuks aan gegeven. VERLEDEN JAAR. Op een goeden dag gelaste Minister Posthuma om alle voertuigen te inspec- teeren, of er ook verboden waar werd vervoerd, en zie in een gemeente te O- verijsel werd een haan in beslag geno men. Ziezoo, nu had de burgemeester de haan, maar wat moest er nu mee gebeu ren Beste maar aan de hooge heeren in Den Haag te vragen. Zulks geschiedde en na enkele dagen kwam het volgende telegrafische ant woord „De burgemeester wordt geachtigd om taxateurs te benoemen om de waai de van haan te schatten. Vleesch van den haan. moet onder de gemeentena ren worden gedistribueerd, maar te vens moet het gewicht van het vleesch aan Den Haag worden opgegeven, op dat dit in mindering kan worden ge bracht van het aan de gemeente te ver strekken vleeschrantsoen. NEDERLAND - JAVA. Bij het departement van kcloniën is van den Gouverneur - Generaal het vol gende telegram ontvangen:,. De Indi sche regeering looft ƒ10.000 uit voor den eersten Nederlandschen vliegtuig bestuurder, die vóór 1 September 1920 van Nederland naar Java vliegt binnen veertien etmalen. w DE VLEESCHPRIJZEN. Te Purmerend. waar de vleeschprij- zen sterk verlaagd zijn, is thans het rundvleesch verkrijgbaar voor ƒ1.10 en het schapenvleesch vooor ƒ0.80 per pnd

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2