Heemraadschap Wieringeo. Kroosschouw. ziekte niet thuis had getroffen, weiger de deze het ziekenbrief je af te tekenen Met gevolg was, dat H. in woede ont stak en op C. een schot uit een revol ver loste, waardoor C. een schampschot in het rechterbeen kreeg. Van het voorgevallene deed C. aan gifte bij de marechaussee. Deze hadden u -n dader Zaterdagavond nog gearre. teerd. KOEIENDIEE GESNAPT. De gemeentepolitie van Aalsmeer li'-eft Woensdagnacht, van den Zwau tenweg in den Horiimeerpolder iemand' mt Kudflstaart aangehouden,, die vier koeien uit eene weide had ontvreemd. Het doel was dé koeien, over Uithoorn' per Ijoot naar Purmerend ter markt te doen vervoeren om deze daar teverkoo- pen De dief werd in arrest gesteld. VERDWENEN. 1> k'wintsheul (YVestland) is de be taalmeester van de Veilingsvereeniging afd. van den Bond' „Westland", spoor loos verdwenen. Men vreest dat deze veilingsvereeniging voor een aanzien-, lijke schadepost komt te staan. ZUIDERZEEFONDS. Ten slotte is ingediend een wetsonbi werp tol vaststelling van de begrootingi van inkomsten en uitgaven van het Zu derzeetonds voor het dienstjaar 1920.) In de Memorie van Toelichting deelt de Monster mede, dat ten opzichte van. de jaarwedden van het personeel een .rsti*! tot nadere regeling der sala-) ro-en hij de salariscommissie is aan hangig gemaakt en dat het voornemen, bestaat om in 1920 een begin te maken niet de uitvoering van hezinkings andere werken bij Wieringen, bet richten van opslagplaatsen voor mate rialen en den aanleg van klei droog plaatsen. Verwacht wordt dat -de noo- dige terreinen zonder onteigening zul len kunnen worden aangekocht. 2000 OPSLAG VOOR KAMERLEDEN Vaar wij vernemen, zaj uit den l>oe- zeni der Tweede Kamer een voorstel ;:::ar voren worden gebracht, om de bij de wet vastgestelde vergoeding van 3000 per jaar, welke de leden thans ontvangen, te verhoogen met een be drag. dat hen moet in staat stellen, be ter dan thans het geval is, zich van hun moeilijken tijd roovende taak te kwijten zonder tengevolge van de te geringe tegemoetkoming genoodzaakt te zijn, o- k nog op andere wijze in de behoef ten van zich en hun gezin te voorzien. Men heeft tot dezen maatregel besta ten. met het oog op het feit, dat thans een bedrag van 3000 niet meer de zelfde waarde vertegenwoordigt 'als op het oogenhlik, waarop het bij de Grond wetswijziging werd vastgesteld. Zijn wij goed ingelicht, dan zal men voorstellen, dit bedrag te bepalen op twee duizend gulden, waarvoor dus de vergoeding, welke .de leden in het vei wig zullen ontvangen, vijf duizend gulden zal bedragen. Ih-t voorstel heeft te meer waarde, omdat het naar voren is gebracht door den heer Molens, die inderdaad niet als de meest-belangliebbende fcan worden Ifschouwd. rn x AAN DE STAKERS UIT DE..GEMEENTEKAS. De Gemeenteraad van Meersen (Lim burg) heeft volgens den „Liros. Koe rier" na lang wikken' en wegen besto len ten beshoeve van de stakende werk lieden der zinkwitfabriek, voor zoover die in Meersen woonachtig zijn, gedu rende den stakng maandelijks voor gehuwde en 5 voor ongehuwde stakers aan de organisaties uit te kee- ren. Voorts werd een bemiddelingscom missie ingesteld. Het besluit werd genomen met 7 te gen 6 stemmen. De voorstemmers wa ren socialisten, 3 dissidenten en 1 als Katholiek gekozen arbeider. DE BOTERFRIJS VERHOOGD. Gisterochtend deed het 1111 niet be paald aangename bericht' de rondte, dat '1 e combinatie van boterproducen- ten met ingang van dien dag den prijs van de roomboter zou brengen op ƒ4 per kilogram, hetgeen dus wilde zeg gen, dat' de consumenten VEERTIG cent per pond meer moesten betalen. De producenten beweren, dat deze stïj ging noodig is. omdat de maximum melkprijs met twee cent per ljter doot den minister werd verhoogd. In winke lierskringen heerscht over <ie abnor maal hooge stijging van den boterprijs groote ontevredenheidmen zeide, dat de motieven van de producenteneombi- natie niot steekhoudend zijn, omdat zelfs, wanneer men aanneemt, dat door den verhoogden melkprijs ook de melk producten duurder moeten worden. de; producenten met een verhooging van ƒ0.50 per kilo kunnen volstaan. Plet departement van landbouw, te legraphisch van de .plannen -der produ centen op de hoogte gesteld, deelt blijk baar de meening der winkeliers. Uit een van 't ministerie ontvangen telegr. blijkt namelijk, dat met ingang van gis teren de maximum boterprijs voor han delaren werd bepaald op ƒ3.40 en die voor den détailverkoop op ƒ3.70 per ki logram. D,e winkeliers moeten zich dus met een winstmarge van acht eeneen- half procent tevreden stellen. Met dat al betaalt de huismoeder weer eert kwartje méér voor een pond natuurboter; SUIKER. Bij de gemeentebesturen is van den Minister van Landbouw, Nijverheid en handel de mededeeling ingekomen, dat het gewenscht is de hulp van- het pu bliek in teroepen om aanwijzing te ver krijgen van winkeliers, die weigeren, de bij hen beschikbare suiker op den bon te verkoopen. Mededeeling van der gelijke onretgelmatigheden zal worden gevolgd door een onderzoek, terwijl, wanneer het onderzoek de juistheid van de ingebrachte klacht aantlont door den Minister opdracht tot in be zitneming van de achtergehouden sui ker zal worden gegeven. RAAD VAN ARBEID HOORN. De eerste vergadering van den Raad van Arbeid in liet gebied Hoorn za! plaats vinden op Maandag 13 October 'snamiddags 2 uur in het gebouw van den Raad, Groote Oost 53 te Hoorn. In deze vergadering zullen o.m. de leden beëedigd worden en zal het col lege van het Dagel. Bestuur worden ge kozen. KORTE BERICHTEN. Er komen ook postzegels van vier eneen halve cent in den handel tt— 15 October zullen naar men zegt de rteinen verwarmd worden. Dat is, als het weer zoo zacht blijft, vroeg ge noeg. Naar verluidt, is binnenkort de indiening te verwachten van het reeds vroeger in uitzicht gesteld wetsont werp tot het aangaan van eent gedwon gen Staatsleening .van 450 millioen gulden. Houdt de portemonnaie klaar! Het Kamerlid' Mr. Henri van Groenendael, door de Limburgers be graven. is weder springlevend'. Hij gaat tegen al zijn belagers, rechtsvervolging instellen; 't wordt werkelijk een koste lijke comedie Op visitekaartjes, alsmede op Kerstmis- en- Nieuwjaarskaarten, per piost verzonden, mogen hoogstens vijf woorden worden gevoegd als bijvoe ging van gelukwensch, of betuiging van rouwbeklag, enz. De spoorwegtarieven worden weer met 25 proc- verhoogd. Er zijn Jan tarieven, zooals bij de N.C.S., die m een half jaar tijd met meer dan 100 pCt. zijn omhoog gegaan. - De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat met 'ingang van 12 Oct. a.s. des Zon- lags en op den Hemelvaartsdag mede zullen worden besteld nieuwsbladen, welke tenminste op drie dagen per week verschijnen. huishouding vereischt toch geld en het geld v»>rd weest verzekerd, goed be steed. Om iets te noemen. Vroeger kocht de Vereeniging windkussens voor 5 tot 6 gulden. Nu moet men 18 betalen. Vroeger kostte een ledikant 12 tot 20. Nu moet men 50 tot 60 betalen- Zoo zijn hijixa alle artikelen, henoodigd voor Uwe en onze zieken, onrustbarend in prijs gestegen. 't Spreekt van zelf, dat de vereeniging dus ook meer moet uitgeven. Ook moet veel oud materiaal door nieuw worden vervangen, zegt ,Dr. Piccardt. Vroeger hadden we eene Zuster, die 800 kostte, NU geniet zij 1125 salaris. Dit beteekent voor onze kas eene belangrijke stijging in uitgaven. En INKOMSTEN komen er weinig 'lij. Immers bijna elk hoofd des huisge- zins is reeds lid. Ieder, die deze opgaven leest, zal het lus MOETEN billijken, dat de oontri butie van 1.25 tot 1.75 werd ver hoogd. i Denk er aan, dat ook plotseling in Uw huisgezin, waar U NU meent, dat allen sterk en gezond zijn. eene ziekte kan komen. Zou U dan niet gaarne gratis de Zuster en. verplegingsmateni- aal willen hebben En zou U 't gemis hiervan later ook eens kunnen bedroe ven Wij vinden 't gansch niet prettig, dat wij onzen leden moeten herinneren aan zooiets. en zagen alzoo gaarne, dat ieder, zonder uitzondering, volgarne bereid zou zijn. de VOLLEDIGE con tributie plus zijne vrijwillige bijdrage (de laatste echter voor eer. ieder tot we deropzeggings toe) te betalen aan den bode Slikker, die alles op zijn beurt we der aan den Penningmeester, den heer T- de Beurs, ter hand stelt. En nu lens-lotte, willen wij U wijzen op een art. van 't Witte Knus-regie- ment. dat ieder Uwer in Uw bezit heeft, (enkele nieuwe leden misschien uitgezonderd), waarin vermeld staat, dat hij, die de contributie niet op tijd l^etaalt, NIET verzekerd kan zijn, dat hij bij ziekte in zijn huisgezin, Zuster en verplegingsmi-ddelen- krijgt. WEL kan hij verzekerd zijn, dat de- zei !de. bij niet gebleken onvermogend zijn. èc' contributie('s) èn misschien ee-, ne boete moet betalen. Elk geval wordt afzonderlijk door het Bestuur beoordeeld. Dankend voor de plaatsruimte. Namens het Bestuur van ..Witte Kruis" Afd. Wieringen' P. KAAN, Voorz. L. BERGHUIS. Secr. ;Wieringen, 10 October 1919. GEMEENTE ANNA PAULOWNA INGEZONDEN STUKKEN. M. de R. Zeer gaarne zagen wij, dat U het vol genlde stuk in 't eerst wigend nummer an Uw blad opnam- Wij hebben n.1. vernomen, dat ver schillende leden van 't Witte Kruis op Wieringen vooral aan de West, niet genegen zijn, hunne wettelijk vastge- telde contributie a 1.75 per jaar, t< betalen. En waarom toch? Zij achten 1.75 boog, behoudens de vrijwillige bij drage. Dezulke^, die zoo redeneeren, kan ik verzekeren, dat zij in de laatste jaren NIET op de algemeene vergaderingen zijn geweest, waarvoor zij toch hun rechtmatig oproepingsbiljet hebben ont vangen. Op die vergaderingen is het door onzen voorzitter en penningmees ter zóó duidelijk uitgelegd. WAAR OM de contributie zóó hoog moest zijn en WAAROM wij die vrijwillige bijdra gen zoo noodig waren. Eene goede Tot kantoorbediende 2e klasse aan het postkantoor te Anna Paulowna is benoemd mej. G Noot alhier. VEILING 7 October. Groote aardap pelen ƒ4.50 a 8.70; Middels. Aardapp, ƒ2.90 a 3.90; Bloemkool ie srt. 10.75 slaboonen enkele ƒ19 a 24.50; uien ƒ8.40. 1 1 De uitslag van de biljartmatch te Van Ewijcks'.uis was als volgt: J.Kooij 55 p. P. Siewers 60; K. Keuris 60; A Vogelenzang 53; C. Siewerds 47; C. Smit Sz. 29; P. Bakker 60; totaal 364; vorige 393, totaal 757. Oostpolder; J. Lanser 60; G. Muele veld 17; j. Kunt 31; J. Pol et 60; C. Pol-et 60; H. de Boer 60; W. de Smit 55 totaal 343; vorige maal 343, to taal 686 punten. Maandag 1.1. vergaderde 'in Veer borg de Afd. Anna Paulowna Het Witte Kruis. Na opening door den voorzitter, den here Rezelman, en voor lezing en goedkeuring der notulen, volgde behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algem verg. te Am sterdam. Tot afgevaardigde werd be noemd de heer R. Dekker, tot plaats vervanger de heer D. C. Rezelman. Tot commissie voor het nazien van de rekening werden benoemd de heeren: A. de Bter. A. de Graaf en G. Blom en tot plaatsvervanger de heer H. Jonker. Voorz. deelt mede, dat het bestuur voorstelt,, om de vereeniging „Gezins verpleging van de classis Alkmaar af te scheiden. De kosten van aansluiting bedragen ƒ1500.— en dat gaat de krachten van de vereeniging te boven. Het bestuur wenscht thans de vereeni ging een instelling te doen worden van de afdeel'ingen Anna Paulowna en Wie ringerwaard Het Witte Kruis. Voor controle en beheer zou dan uit de leden een commissie moeten wor den benoemd, waarin dan de verhou- ding van het ledental zou moeten zijn van 3 uit Anna Paulowna, tegen 1 uit Wieringerwaard. Ook de eventueele gemeente subsidiën en de bijdragén der afdeelingen zouden in die verhouding- moeten staan.. De geneesheer van de betrokken gemeenten hebben in de commissie een permanente zetel. De vergadering hecht zijn goedkeu ring aan d'it bestuursvoorstel en tot commissieleden worden benoemd de heeren: C. Wijdenes Spaas, D. C. Re zelman en de heer Van Gorkum. Hierna Sluiting. Onder leiding van den heer Jb. Stins werd Dinsdagavond '1.1. een vergade ring 'in- Veerburg gehouden, om te ko men tot oprichting van de Harmonic- vereeniging. 24 belangstellenden waren opgekomen.. Voorz. zeide, dat hij naar aanleiding /an liet besluit in de vorige vergade ring een onderhoud heeft gehad met heer Van Roon, te Den Helder, die be reid- bleek te zijn, als* directeur te wil !en fungeeren. Hij zou hiervoor een vergoeding moeten genieten van ƒ3.50 per repetitie plus reiskosten. Waar de tvondsneltrein hier echter nog niet stopt, is men voorloopig genoodzaakt, c.-m de oefeningen op Zondagmiddag te houden. De bedoeling is, om op 19 Oc tober de eerste repetitie te houden. Waar het met de benoodigde gelden nog niet best is gesteld, wordt beslo ten om te trachten een renteloos voor schot te krijgen van 300 in aandeelen van to. 24 Leden treden 11a deze l>espreking toe, en men heeft goede verwachting, dat dit ledental zal worden uitgebreid. Tot leden van het bestuur worden ge- 1 vozen de heeren Jb. Stins. P. Tijsen, P. Smit, D. Zon en S. Wilms. De beer N. Raap werd tot eere-voorz. benoemd Hierna Sluiting. Zoirerpraatje van HARM en TËÜN. 675; 114 idem vefte ƒ450 a 935; 50 kalfkoeien ƒ450 a 750; 78 pinken f 200 a 350: 51 graskalveren ƒ70 a 150 12 nucht. kalveren 20 a 40; 349 scha pen vcttcf6$ a 81; 359 overhouders f 30 a 48; Bokken en geiten ƒ6 a 20 15 varkens magere 53 a 77; 13 idem vette p. KG. ƒ1.50 a i-8o; 60 biggen f ƒ25 a 44: 68 konijnen ƒ0.50 a 1.25; 230 kippen 1 a 3.93 KG. boter 2.80 a 3.2185 kipeieren ƒ17 a 18; 413 eendeieren 13. WIERINGEN. HARM. Jonge, jonge, wat worden we, om tot een normalen levenstoe stand te geraken toch geweldig heen en weer geslingerd Je wordt er wa- rendig „zeeziek van. 't Gaat alle maal met horten en stooten. Nu weei die stiikermisêrre en wie weet wawt op dit gebied nog meer moet volgen TEUN. Ja, Harm en het is er des té broerder om, wijl de natuur toch noeg van alles voortbrengt, terwijl de verkeersmoeilijkheden met den dag af nemen. Alle drommels, waar blijven dan al die producten HARM. Ja zie je, als ik wist, waar Abraham de mosterd haalt, ik zou je alles kunnen verklaren maar ei schijnen van die geheime machten te gen te werken, welke niemand kan achterhalen. En om „zoete jongen' blijven, moeten we ons maar aan ande ren spiegelen, die nog vee! verder in de jammerpoel van den oorlog zijn gezakt Oostenrijk b.v. moet al zijn Rijks-kunst schatten verkoopen, om maar de noo dige gelden voor de voedselvoorzie ning te kunnen bekomen. Ts het niet treurig TEUN. 't Is nog al geglukkig, dat er heel wat kostbaars voorhanden is. Het is toch zoo gelegen: „gooi het voor de zwijnen .ze willen het niet eens eten! Vanzelf ris 't daar een ongezonde toe stand en 't best te vergelijken met de positie van iemand, die zijn goud juweelen naar <le lommerd moet bren gen. En al helpt het tijdelijk, je raakt er mee achter de wagen. HARM. Laten we met dit praatje ophouden, want we jagen zoo de spe culanten. drie hun duiten in kronen en marken heblien gestoken de stuipen van benauwdheid op het lijf. Er zijn er een macht in onze omgeving, die toen de koers van de marken van 60 op 40 en 30 was gedaald, hun guldens en achterwiielen in die geldstukken hebben omgezet, om er later, als ze weer omhoog gingen, een zoet winstje van op fe strijken. Maar naar ik meen is de Mark nou 11 centen waard - dus hun winst fis nog ver zoek TEUN. O, maar de geldzakken troos ten elkaar al. Men zegt, dat Duitsch- land bezig is een groote leening fin A merika te plaatsen en als dat gelukt, „dan zult ge de mark eens naar bo ven zien springen", zoo beuren dé stakkers elkaar op. Harm. Nou, ik gun hun het beste, want er is tegenwoordig niks broer- rler, als ie van een kouwe kermis thuis komt en je portemonnaie is plat. Wel te rusten. MARKTBERICHTEN SCHAGEN 9 October: Aangevoerd 4 paarden 400 a 650: 16 stieren 250 a 500; 118 gelde koeien mag 300 a De eerste bijeenkomst van de Ntits- ve'reeniging „Eensgezindheid" op Dins dagavond 1.1. fin Hotel Lont is eert suc ces aeweest. Mooie zeer mooie voor drachten werden door de heeren Bax. Berghuis en O. Bosker ten gehoore ge bracht. En dan de muziek van me vrouw Bax en den heer Tijm.! Zeker, zooicts zal de belangstelling voor Eens gezindheid weer doen opleven en wij twijfelen niet, of het opgevoerde op de ze eerste bijeenkomst heeft in hooge mate een groote opkomst voor een 'vol genden avond bewerkstelligd. Op 9 Dec. zal die 2e. bijeenkomst worden gehouden. 6 nieuwe leden heb ben zich opgegeven. Er werd nog be sloten. om, voor het aanschaffen van nieuwe leesboeken, een lijst voor bij dragen bij de leden te laten ciiculeeren De oude boeken zal men trachten te verkoopen. Hieronder zijn nog zeer mooie boeken, doch allen door de le den van het Nut reeds meermalen ge lezen. RANTSOENEERING. Bon no. 2 van de Rijks suikerkaart is geldig van 13 tot 19 October. Op bon n'o. 122 van de kinderkaa.t verkrijgbaar: voor kinderen beneden 6 maanden anderhalf en voor kinderen tot 2 jaar 3 ons kindermeel. De broodkaart met het Oranje ge kleurde cijfers is geldig voor het 113e tijdvak loopende van 16 tot 24 October Gratis Mafisgries. Aan hen, die in het geheel niet. of tot geen hooger bedrag dan ƒ300 be- Jastbaar inkomen- fin den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen, zal per ge zinslid zeven eneenhalf ons maisgries - bloem - worden uitgereikt. De verstrekking zal plaats heboen op Maandag 13, Dinsdag 14 en Woens dag 15 October gedurende de gewone kantooruren. Rechthebbenden worden verzocht voor de in ontvanggstname. een zakje of ander voorwerp mede te nemen. 1 D« Dir«ct«ur, V. F. LUB. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. te Hippolijtushoef voorn. 10 uur Ds. Bax DOOP. DOOPSGEZINDE GEMEENTE t« Stroe voorin. 10 uur Ds. Leendertz. AVONDMAAL. EVANGELISATIE. H.IHoef voorin. 10 uur de eerw hr. Staveaga - I.I. Woensdag werd- de slagersknecht Wit toen hij bij de Normerweg de zelfde kant uithaalde als een wagen be stuurd door N. C. Lont, door dit rij tuig overreden. Wit bekwam een ver wonding aan zijn been en dij en- werd •door Lont maar (huis vervoerd. De fiets was geheel aan gruiseiement. Hedenmorgen had de zeegras perser C. List het ongeluk indeper- serij van de firma Gelder in den Polder Waard Nieuwland boven van een stapel pakken, op de lier der pers te vallen. Per rijtuig werd hij naar zijn woning gevoerd, waar de genees kundige constateerde, dat de onge lukkige twee ribben had gebroken Na eenige oogenblikken is List reeds, overleden. Dijkgraaf en Heemraden brengen nogmaals in herinnering, dat de schouw over slooten, dammen en dui kers a.s. Dinsdag en volgende dagen plaats heeft; dat op.dien datum een en ander aan 'de Keur moet voldoen; dat aan het College van Dagelijkse!) Bestuur de verplichting is opgelegd bij geheele of gedeeltelijke nalatigheid, de bij die Keur bepaalde boeten voor elk perceel waarbij nalatigheid' wordt ge constateerd. zonder verdere waarschu wing op te leggen. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd' C. MAARS, Dijkgraaf, O. J. BOSKER, Secretaris

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2