WIER1NGEN- door het Departement van Oorlog ver-' goed. doch dit is slechts een andere naam voor de zak der Nederlandsche belastingbetalers. Particulier noch rijks eigendom is ontzien. DE S l TlKERG KSCHIEDENIS. Het blijft nog altijd een groote war- lv.t-1 met ile suiker.. Of liever, het w. ir.lt steeds erger. Industriëelen, gros winkeliers, publiek iedereen is ■•'tevreden, weet ten slotte uiet meer daaraan hij zich te houden heeft. De mi uister, die met klachten Overstelpt wordt, weel blijkbaar niet beter te doen uan deze eenvoudig af te wijzen, om later weer gedeeltelijk toe te geven 7 luidde een bcrich, dat de winstmai lo van de grossiers 1.25) volstrekt met verhoogd zou worden de minis ler kon daarover roet de producenten met onderhandelen maar na bespre kingen van den Middenstandsraad o- vr de quaestie (Zaterdag) heette het we-'-l, dat de marge tot 1-50 zou wor den verhoogd. Eerst kon het onmoge- hik anders, of winkeliers en grossiers ;-v - sten «le bons ter verzilvering aan- 1 -Eden bij het Suikerkantoor; een mi ni? ivrivele beschikking van 14 Octobei bepaalt, dat zij ze ook als betaalmiddel kunnen gebruiken om nieuwen voor- ra 'd te betrekken. Het moge te waardeeren zijn dat hier en1 daar getracht wordt, een enikele kleine verbetering aan te brengen die verbeteringen komen telkens wel erg laat en schoorvoetend. De bron van de ellende is. dat de sui -kerproductie geheel en al het monopo- lir is.geworden van een trust, de Cen trale Suiker Maatschappij, die met de Regeering samenwerkt en achter de schermen aan de touwtjes trekt. De winkeliers, die vroeger „vrije" suiker fz.g. ind'iistriesuiker) in beperkte hoe veelheid betrokken voor 54.80 plus 7 50 (te betalen aan het Suikerkantoor) kunnen deze plotseling niet meer krij gen. wanneer zij niet 01.25 betalen 1' 1 voor den zak, die niet wordt teruggenomen. Toch geschiedt deze Ie verruit ie uit den ouden oogst, die in de veemen opgeslagen ligt. Daarbij heeft de aflevering onregelmatig plaats, en laat de qualiteit zooals den afnemers arm den lijve ondervinden nogal te wenschen over. Xaar men verneemt heeft nu den Middenstandsraad zich met de quaestie bemoeid. Hit bet verslag van de bespre kinven zien wij, dat de suikerproducen ten zich bereid hebbeni verklaard, met f'c-n h.mdel te onderhandelen. Wat 1 e- treft bel honncnstclsel, dat de groot- i/rief uitmaakt, heeft de Raad he hmkbeeld geopperd, de middenstand*- 1 enken a!s wisselbureaux voor de br-n i: -oei? optreden, om de winkeliers van i-.-i ««('dwongen voorschieten op de bons ••«•li «rt credietverlcening dus, af te Ir pen Tnttisschen schijnt er van offici cflu -/icIe al weer plannen te worden gi maakt om op andere wijze aan dit be zwaar tcgeriioet tc komen; het is te ho- pen. dat men er iets goeds op vindt. Want zóó kan het niet langer: er in >rt aan de verwarring een eind ko men. Van veel organisatorisch talent ge tuigt de nieuwe ..regeling" niet Dl 'RE MELK EN BOTER. Icnmud, die in het landbouwbedrijf thuis is, den) boerenstand kent en op de boogie is van het bedrijf der zuivelfa brieken. schrijft het volgende aan het Centrum: Het zij me vergund u om tron: de duurte en prijsopdrijving, in ca sp. van melk en boter, eenige niededee-i li: iv te doen. die misschien tot juist begrip van den toestand niet zonder ruit zijn. De Zuivelbond heeft den prijs van de boter verhoogd tot 3.55 per KG., af fabriek en ƒ3.70 bij den winkelier. Was dat noodig of gewenscht De hoeren berekenen), dat deze prijzen over eenkomen met den melkprijs yan 14 irnldcn 71 cent per 100 L.. die ze aan den boer betalen. Stel. dat dit juist be lekend is, dan zou men zoggen, de zaak L in orde. Maar zij is het niet. Ook .-(!• de berekening juist is, dan-is de op zei toch hed'fiegclijk. Was de opzet eer lijk. dan moc-st de boer den melkprijs \e kiellen N11 is liet bekend, dat do zuivelfabrieken eenvoudig den melk prijs decreteeren en den l>cer zeggen ..Dat is de prijs!" en daarmee af De berekening is dus deze: Wij moeten '3-35 voor de boter maken, om den boer ƒ14 71 voor de melk te kunnen be talen en zelf nog een ruime winst over le houden Want waarheid is, dat de boer geen prijs vaststelt. Die ont vang? wat mén geeft. Hij eischt niet Want de directeur heeft zijn vertrou wen en hij weet, dat hij ruimschoots betaald wordt. Wegens mijn ambt kom ik dikwijls met boeren in aanraking en steeds ver bazen ze zich over de hooge boterprij- zen en erkennen, dat die prijzen' onge hoord en onnoodig zijn. Ook zeggen ze zelf, dat de melkprijs veel te hoog is. Ik heb de overtuiging, dat geen "boer —een enkele woekeraar uitgezonderd— zon klagen, wanneer de Minister de melkprijs b.v. tot 10 per 100 I.. en de boter tot 2.per KG. zou verlagen. Dan zouden ze zeggen: ,,'t Wordt wel minder, maar bet kan er nog goed uit! Men kent onder de boeren de verhou ding niet van den Minister tot den Zuivelbond. maar velen zijn de mee ning toegedaan, dat de eerste de loop jongen is van den tweede- Nog eens: de boer bekommert zich weinig, dat hij zich steeds gereedelijk zal neerleggen over den prijs van melk en boter, in zoover bij de vaststelling er van aan de fabriek. Het is dus de Hier niet die de schuld draagt. Het is hel werk van de woekerende zuivelfa- brikanten en directeuren van coöpera tieve zuivelfabrieken, de eersten om hun brandkast te spekken., de laatsten 0111 de hoeren voor zich in te nemen Wat hier van de boter geldt, geldt na tuurJijk ook van de consu m pt i e m e lik met dit verschil, dat de -melkboeren, die de consumptiemelk leveren, reeds op vele plaatsen in den woeker zijn vastgeroest. Wanneer de minister wei kelijk van plan is om de opdrijving der pachten tegen te gaan, dan moet hij bc ginnen met de prijzen van melk en lm ter 30 a 40 proc. te verlagen. Ander? geeft geen wettelijke maatregel iets. Want er wordt nu zooveel verdiend, dat de boer nog wel tweemaal de pacht kan -betalen. De Minister moest zich nu maar eens van de woeker afkeeren. en de uitgezogen burgerij helpen. BOEFJE. De Bussumsehe politie heeft heden ter beschikking gesteld van den Offi cier van Justitie een 15-jarigen knaap van een woonwagenfamilie, die onlangs inbraak met diefstal pleegde bij een villa bewoner aldaar. Ook wordt hij ver dacht van diefstal in meerdere plaat sen van 't Gooi. KIPPENDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie te Barneveld heeft een paar beruchte kippendieven, uit het Nij kerkerveen, gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Bij hun aanhouding wa ren zij nog in het bezit van een aantal gestolen kippen. NIET GOED OPGEBORGEN. Te Hansweert is een nieuw arrestan tenlokaal gebouwd. Toen daar Vrijdag een persoon, die nog langen tijd moest ..uitzitten" tijdelijk was ondergebracht en men hem Zaterdag ging halen, bleek de vogel gevlogen. Hij had bij zijne ont vluchting in het lokaal veel vernield. RFZUINIGTNG. Op het Ministerie van Financiën heeft een oenferenfie plaats gehad van alle Ministers, directeuren-generaal en dienstchefs om een algemeene basis voor de hervorming van het financieel staatsbeheer vast te stellen en1 tot be- spra-ringen te komen. Op de uitgaven van het personeel moet bezuinigd worden, verklaarde de Minister van Financiën en in de ver schillende takken van dienst moet ver eenvoudiging worden gebracht. Er zul 'en tot dit doe] commissies worden be noemd, terwijl premies worden toege kend aan de beambten, die bezuiniging toepassen. TREURIG. Een treurige gebeurtenis had in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Eg- mond a.d. Hoef plaats. De 93-jarige in woner Groot, die geheel alleen een huis bewoonde, stortte Vrijdagavond van den keldertrap, welke trap boven op hem viel. Zonder door iemand opge merkt te worden- lag hij daar tot den volgenden morgen, toen eenige buren hem vonden. Zijn kleeren droegen dui delijk blijken van een hevige worsteling Tn den loop van den Zaterdag is de heer Groot dan ook aan de gevolgen o- verleden. -WERINGEN. Zaterdagavond 1.1. hield de Afd. Hippölijtushoef v.d. Bond voor Staats pensionneerin-g een propaganda avond in het Hotel- Lont. De tcestrooming van belangstel-lenden was zoo grgot, dat te' acht uur de zaal zoo vo! was, dat veel menschen geen plaatsje konden verove ren en teleurgesteld huiswaarts moes ten/ koeren. Het was in een woord een .mooie bijeenkomst. De spreker, de heer C. J. Bosker, zette In zijn rede vooral uiteen, dat 80 procent van het aantal 65-jarigen in ons land in aanmerking komen voor Staatspensioen zonder pre miebetaling. Alle mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, die a. niet ijzn aangeslagen in de Ver mogensbelasting b. niet zijn aangeslagen in de Rijks Inkomstenbelasting- voor een Lnko men van ƒ1200 of meer; en c. geen pensioen genieten uit de In vaüditeitswet doen wel zich aan te melden bij den aJministratieveni tusscbenpersoon der regeering, dat is voor Wieringen den Heer L. Berghuis te Hippölijtushoef. Medebrenging van Rijksinkomsten bil jet. 1918-1919 en zoo mogelijk 1919320 is zeer gewenscht. Ook het huisnum mer en geboortedatum van echtgenootle' moeten worden opgegeven. 1 Verder doen alle mannen en vrouwen (vooral degenen, die reeds naar de 65 loopen) die niet zijn aangeslagen in de Vermogensbelasting en niet zijn aange slagen in. "de Rijksinkomsten belasting voor ƒ2000 gulden of meer wê! zich te wenden tot den- Raad van Arbeid in ons district Alkmaar, (tusscbenpersoon de heer W. F. Lub te Wieringen). om zich te verzekeren Spr. zette uiteen, hoe onrecht vaardig het was den werkgever de premie te laten betalen. Hij pleitte voor een zui ver Staatspensioen ook voor het aankomendie geslacht zonder pre miebetaling, doch waarvan -de kosten zouden worden gedekt door een belas ting naar draagkracht. We moeten door eendracht pal staan, ldus spr. en ieder die nog geen lid is, sluitte zich zoo spoedlig mogelijk bij onze afdee- Iing aan. De kleine Kapel van onze muziek- vereeniging „Harmonie" gaf voor af wisseling vervolgens een paar mooie nummers muziek en daarna werd op gevoerd het kluchtspel in twee bedrij ven: „Een Kleine Vergissing. On bedaarlijk werd om dit koddige klucht spel gelachen. Zeer zeker waren alle rol len in flinke handen, uitstekend werd er gespeeld, allen deden hun best. We behoeven niet te zeggen, dat ie der bezoeker recht voldaan huiswaarts keerde, toen de voorz, te elf uur de bij eenkomst sloot. RANTSOENEERING. De Broodbakkers worden er op at tent gemaakt, dat, ingevolge beschik king van Zijne Excellentie den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del, het brood door hen gebakken var. andere dan Regeerings grondstoffen, zonder inname van bons verkocht mag worden, mits op de bovenkant gemerkt met 'de letter V. BROODKAARTEN. De wittebrood-kaart met zwarte cij fers is geldig voor het 114e tijdvak loo pende van 25 October tot en met 2 No vember. MAISGRIES. De door de Zuid Afjikaansche Repr bliek aan de Nederlandsche bevolking ten geschenke gegeven maisgries is voor zoover betreft het gedeelte be stand voor d>e Gemeente Wieringen. uitgegeven- Aan ito gezinnen tezamen 400 perso nen werd per persoon 7 en een- ha'f ons uitgereikt. KAARSEN. Een partij overgeschoten kaarsen zal verkocht worden. Belanghebbenden kunnen deze kaar sen aan het distributieburc.au afhalen-. Bij afname van minstens 5 pak tegen 0.40 per pak. Bij afname van 100 pak tegen 0-35 per pak. Meer dan 100 pak wor den niet afgegeven. Zij die kaarsen koo pen voor den wederverkoop, verplich ten zich niet duurder ie verkoopen dan 0.40 per pak. i-f' De Directeur, v* w. F. LUB. ANNA PAULQWNAPOLDÉR* BREEZAND. Woensdagavond was het .weer met (recht Regen, regen uitentreuren Klettert tegen raam en deuren, Plnst op dak en wegen neer 'X, Hagel zelfs bestrieint cïe ruiten, Sciiier geen schepsel wfaagt zich (buiten .In dit gruw'lijk -najaarsweer 1 Dat de vergadering van de melkvee- houd ersvereeniging druk bezocht zou worden, viel wel niet te verwachten. De voorzitter klaagde «in zijn openings woord over die geringe opkomst en al mocht die ditmaal gedeeltelijk aan het slechte weer worden toegeschreven, bij gunstiger weergesteldheid was de verga deri-ng toch meestal niet veel grooter. In dert loop van den avond bleek, dat de geringe belangstelling der leden het Bestuur langzamerhand moedeloos had gemaakt. Alles werd gratis verricht, steeds had nien te worstelen met een schrale kas en wanneer op de vergade ringen een maatregel werd genomen 0111 de geldmiddelen wat te stijven, dan kon de penningmeester bij enkele leden die extra-quitantie soms niet eens ge ïnd krijger». Op die manier was het geen werken en wilde het Bestuur en maar liefst het blij'tje bij neerleggen. Slechts met moei/te wist de vergadering het te bewegen, op dit besluit terug te komen 'en, voorloopig althans, nog aan te blij ven. Uit het verslag, door den heer A. Buy uitgebracht, van de Algemeene Vergadering tin „Pakzicht" te Amster dam gehouden, stippen wij aan, dat de Bond pogingen zal -doen, om den Zo mertijd voor den -boer zoio ongeriefelijk en na nadeelig, voorgoed afgeschaft te 'krijgen. Voorts, dat de melkprijs 'is vastgesteld tot einde Octtober op 16 cent, af boerderij en van November tot April op 18 cent. Later is door den Minister de prijs bepaald op 16 cent, af boerderij, tot A- pril. Men blijkt echter besloten, om aan den prijs, door den Bond voorgesteld1, zoolang mogelijk vast te houden. In -plaats van den heer A. Buy, die als Bestuurslid' wenschte af te treden, wrdt gekozen de heer J. Pranger, die van zijn benoeming in kennis zal wor den gesteld. Besloten wordt, dat bij tventuëelen nieuwen overslag ditmaal gedurende 1 week 1 cent per L.) de penningmeester voortaan de desbetreffende quitan-fcie's door den melkrijder zal doen aanbieden die tevens gemachtigd wordt, het be drag bij de uitbetaling 'in te houden. Nadat nog eenige klachten over het niet ontvangen van „De Melkveehou der" en over het te laat beginnen der vergaderingen te berde worden ge bracht, sluit de voorzitter de vergade ring. Op Zondag 19 Octoher gaf de Liedertafel „De Vereenigde Zangers" van Alkmaar een concert in de zaal van den heer Slikker, alhier. De geheel gevulde zaal was wel een bewijs, dat veel werd verwacht en hier in werd men niet teleurgesteld. Prach tig werd gezongen en zeer zeker zijn wij den tolk van het publiek, wanneer wij d!it koor een spoedig „tot weerziens' toeroepen. Een gezellig bal besloot dezen avond. Verkooping op Vrijdag 17 Octo ber in de V-las en Koren-beurs van een Woon- en Winkelhuis aan de Kleine Sluis. Eigendom van den heer P- Bood, kooper A. Wiggers voor de som van 5060. Woonhuis, eigendom van den heer Lammers, gemijnd door den heer H. Pennekamp op 2527.Opgehouden. MARKTBERICHTE* Alkmaar, 20 Oct. 1919. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 8 koeien en ossen 425J 800, 3 vette kalveren 110160, per ned. pond 1.50 tot 1.70, 12 nuchtere kal veren 3045, 187 vette schapen 5094, 17 vette varkens p. ned. pond 1.701.92. BROEK OP LANGENDIJK (Lan- gedijker Groenteveiling), 18 Oct. 1919- In de heden gehouden veilingen werd betaald voor Bloemkool ie soort per 100 st. 9 tot 18.70, 2e soort 2.50ƒ6. Roode kool 2.304.50, 2e soorf 1.60 tot 1.90. Gele kool ƒ3.20 ■4.90, Witte kool/ 0.901.30, Worte len 2.202.60, Aardappelen Schoolmeesters 5.20, Blauwe 7.45, Bravo 6.10. Rammenas f 1.20, Bie ten 22.80, Gele Nep f 11.40 12. Uien 7.10. Rapen f 2.803.10. alles per 100 Kilo. ANNA PAULOWNA, 17 October. Groote aardappelen 5.509- Mid dels. 2.803.90. Rapen 2.90. Kro ten 2.60. DE KERMIS IN HET DONKER. Wegens storing aan het -net van het Provinciaal electriciteitsbedrijf, ging Zondagavond ongeveer half zeven te Purmerend en omstreken het electri- schelicht uit. Te Purmerend was kermis, zoodat dit feest danig werd gestoord. In de ver schillende café's, waar men op dat urn durk aan het dansen was, werden wel dra gas- en petroleum lampen voor den dag gehaald. En zoo men deze niet had werd de danszaal met kaarsen verlicht, wat een fantastisch schouwspel oplever de. Om 11 uur brandde het electra weer. NAAR HET BANKROET De Burgemeester van Leeuwarden heeft hot in de laatste raadsvergadering openhartig gezegd Leeuwarden gaat naar den kelder, met de geldmiddelen van de gemeente loopt het hopeloos spaak. Het is nu al zoo ver, dat ons per soneel met geld, dat er niet is, wordt betaald, dat de gemeente zich daar m schulden voor steekt. De belastingen zullen, gaat het zoo door, niet meer te betalen zijn binnen kort. Straks zal iemand, die het voor dezen tijd toch waarlijk nog niet over matig weelderig inkomen van 6000 heeft, daarvan alleen aan de gemeente het zesde deel af te staan hebben. En voor de hoogere inkomens, waarvoor het percentage het vorige jaar tot 12 opklom, gaat dat tot 20 a 22 omhoog. Laten een of twee van onze hoogstaan geslagenen ons in den steek, dan wordt dat voor ns aMen, die achterblijven, een klap. Want we hebben te weinig vermogen den hier. Door slechts 63 menschen wordt hier naar een inkomen van 15.000 en meer belasting betaald, en van het 40-tal dat meer dan 30 000 ontvangt, zullen er over een jaar of wat niet veel meer zijn. Want maar een 10- tal heeft zulk een inkomen uit kapitaal. Men ziet een paar slechts dragen de helft van den last. Omdat de Leeu warder. zoodra hij het zich veroorloo- ven kan, zijn heil elders gaat zoeken. Dit is het groote probleem hoe hou den wij hier onze menschen bijeen hoe trekken wij den vermogenden aan VAN POOL-COOK TOT OLTE-COOK. Een oude bekende is weer .in New York opgedaagd in den persoon van dr..- Cook. Deze gedisqualificcerde Poolrei ziger heeft zich naar een warmere streek begeven, n.1. naar Texas, waar hij op zoek was naar petroleum. Tk ben uit het ijs in de olie terecht gekomen, zeide hij, in de rede op een groote ver gadering, waar hij sprak over de dui zenden tonnen olie, die uit de bronnen in Texas spuiten. PT'ij gaf openhartig toe. dat hij geen -geld meer op dé bank had. maar. dat de olice flink spuit en weldra in klinkendemunt omgezet zaï worden. Hij was echter niet daar om land, olie of zoo iets te verkoopen. Hij was niet Van plan een millioen- voor zijn bezittingen te vragen. Hij gaf toe, dat het onderzoek naar olie winstgevender is dan dat naar de Noordpool, maar in den zomertijd houdt hij veel van de Poolstreken, en hij hoopte er daarom weer eens een be zoek te gaan brengen. De twist over wie de Pool eigenlijk bereikt had. was volgens Cook s'echts een bloot journalistieke kwestie, Tien ja-ren zijn sedrt voorbijgegaan en geen enkel wetenschappelijk document dat zijn beweringen,' dat hij de Noordpool had herekti. logenstraft, is uitgegeven. De staatssccdetaris voor marine schrap te vier jaar geleden Peary's naam van de lijst af, de mijne staat er evenwel nog op, zeide Cook. „Of het waar is of niet, ik sterf als dé ontdekker van de NoordpoA], ik weet, dat ik mijn plicht gedaan heb. Mijn verslag is gepubli ceerd en ik Onderschrijf het nog. SUIKER. Aan de winkeliers wordt bekend ge maakt dat door hen suiker kan wor den besteld aan het adres van „de Centrale Suiker Maatschappij Prinsen gracht No. 485 Amsterdam." Gezien de nijpende suikernood. wordt de winkeliers in ernstige overweging gegeven met de meest mogelijke spoed de benoodigde hoeveelheid aan boven aangehaald adres te bestellen. Bij de bestelling moet gestort worden Bij een bestelling van 10 balen oi meer f90.— per baal plus fl.—voor de zak. Voor kleinere orders f92.25 per baal inclusief zak. De Directeur, W. F. LUB.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2