lij-l sfuil 'M bedankt had, waarop de lieer Buy Ix-weerdc Ie moeiten, dat liij de voorzit ïs-rsliamer niet mocht neerleggen, eer hij 'li.- aan een opvolger kon overhandi gen, I V heer 1'. van JJzendoorn doet ring Helder is besloten. „Brcczand" thans, als afgevaardigde, verslag van livigeen op de gocomb im<eer die vergade- liad voorgesteld-, liet te willen aanhou den op een melkprijs van 18 cent en ten s'.ittc- waren „Hekier" en ..Texel" er in meegegaan, om in dien geest een verzoekschrift tot den Minister -4e ei- M*ken. Lu nhams kwam ter- sprake de kwes- lie. die- eigenlijk aanleiding had gege ven 0,1 gisting in T.ct Vercenigingshuis I' '-ding: de vrachtprijs vam de melk naar den' Helder. Er was .namelijk op ren vonige vergadering bepaald, dat de vrachtprijs October 1 cent, maar met November anderhalve cent zoy bedra- "/•1:. Sinds 1 November nu was die vrachtrijder dienc ïvereeiïkomstig begon «en, met anderhalve cent af te houden en daartegen kwamen thans sommigen 1: fi:g -11 verzet. Dat besluit was geno men in de onderstelling, beweerden zij, «'al ze zelf 18 cent zouden 'krijgen. Miauw echter had de Minister iugegre- en en kregen zij minder, bijgevolg wa anderhalve cent voel te hoog boven dien. hij had van den zomer goed geld verdiend 1 cent was dius nu wel ge noeg. I Anderen echter kwamen hiertegen e- wn heilig jn verzet het was een schan t zij, om in dezen duren 1 1 een dorde van zijn loon af bovendien, men had, op nog, and'ercv vergadering, het he men. 0111 nooit henoden Koe- gracs Ie gaan. daar de melkrijder voor lh ezaiul toch ook nog altijd het pont had te betalen. Zoo bleken er dus twee voorstellen i! en warme discussie was hier het ge v vai:, lolxfat ten slotte besloten w'-rd. om hij middel van stembriefjes ui.i li- maken, of voortaan de vracht- iprijvoor de wintermaanden T cent of aiKlerhalive cent zou bedragen. De uit> - g was. dat de 1 -centsmannen het won :-.;i. ï.-iet 25 tegen 12 stemmen. IV voorzitter vroeg daarop aan den melkrijder, of hij alzoo genegen was, om voor 1 cent te rijden. „Tk za!J wel moeten", luidde zeer terecht het. ant- w rd. want als ik morgen van den wa gen afstap, heb ik maar niet zoo dade lijk wat anders 1" Deze regeling zal dan ingaan met Zondag 16 November. Dat was dus voor den melkrijder de geplukte vogei in de. hand: de vogdl in de lucht was, laf hij ierteen kwart cent zou krijgen, als de melkprijs eens 17 cent worden mocht -Thans kwam de verkiezing van drie bestuursleden aan de orde, met als zeld zamc uitslag, dat bij eerste stemming reeds drie jxrsoncn met groote meer derheid gekozen werden, n.1. de heer en: H Naastcpad. Jolv. Nuij en J. Kranen burg. De laatste wenschte echter niet in aanmerking te komen, waarop de 11 er I', van TTzenddorn voorstelde, om den hoer Buy weer te kiezen: Hij had v. 1 bedankt, maar moest zich toch maar weer voor een jaarjte beschikbaar -Hen. De uitstag was, dat de heer Buy g'-kozen werd met een ^groote meerder-; van stemmen, waarop deze zich dan maar weer zon opofferen. Tot afgevaardigde voor de algemee-, 11e vergader.in (behalve een bestuursaf- gevaardigxk wordt, alweer met zeer groote meerderheid, gekozen de heer Alh. Tiel en tot diens plaatsvervanger <1.- heer M. Broers, die beiden aanne- Z-n terdagavond 15 November hield hi-t Onderlinge ve fonds te Anna Pau- l"wi:a een A'lgemeone Vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. Na opening door den voorzitter, den lieer P. Nicuwlamd,, worden de notu len gdezen en onveranderd goedgékurd Hierop geeft de penningmeester, de •er P- J. List, een overzicht van den toestand, waarin het fonds verkeert. Aan contributie .is ontvangen/' 4496.07; aan gestorven'vee 940: te zamen 5436,07. 1 itgegeven is dan aan gestorven vee .1248 aan administratie, brandassu- rantie enz. 360,97 te zamen f 4608.97. zoodat er in kas is 827.10. )p de Boerenleenbank, als reservekas, laaf er mög f 1176,48. De reservekas behoorde echter eigenlijk 1*500 re we zen, /.<H_dat er eigenlijk een te kort van 672.90 zou zijn. Er zijn dan ook wel 13 sterfgevallen in 1 jaar geweest. I11 rle hoop dat de naaste toekomst geluk'-1 kiger zal mogen zijn, wordt inochthans de premie voor het ocdstvolgende half jaar op 1 pet. vastgesteld, doch met dien verstande, dat in geval van tegenslag nog half pet. zal gelieven worden. De bcid.e aftredende .bestuursleden, de heeren M. v. d. Wel en Ant. Schit- 'Jermart worden herkozen en nemen hun herbenoeming aam Tot schatter wordt vervr Igens herko zen de heer J. H. 't Hart en gekozen de (hoer C. van der Linden, die beiden aan nemen. Vcor het nazien der rekening over 1919 worden gekozen en stellen zich be schikbaar de heeren K. Daalder, W. Cernelissen enJ Joh. 't Hart. De voorz. richt zich daaiop met waar decrende woorden tot den secretaris - penningmeester. den heer P. J. List, hem hulde brengende voor aMes, wat hij voor de Vereen, heeft gedaan. De leden, zegt hij. hebben gemeend m t 'n klein stoffelijk bewijs van hun waardee ring blijk te moeten geven, waarop hij den heer List een vulpen overhandigt met den wensch. dat hij deze nog lang zal mogen gebruiken. De heer List dankt de Vereeniging voor dit waar-I deeringsblijk en nadat de rondvraag is gehouden, die echter niets opleverde, sluit de voorzitter de vergadering. GEMENGD NIEUWS. DE UITVOER VAN KAAS. Hot Hhld. schrijft: Hen kaasexpor- teur. die juist teruggekomen was van j een zakenreis rtoor Belffi ën Frankrijk hing ons een uiterst treurig beeld op' van den toestand en de vooruitzichten' van onzen afzet van kaas in het buit en- .Hand. Zeoals men weet, heeft de mi nister van Landbouw in September een beperkten kaas-uitvoer toegestaan op verschillende condities; daaronder goed, koope levering aan het binnenland en betaling van ƒ70.— por 100 KG. uit gevoerde kaas hij wijze van bijslag voor de mClkwoorzierring (z.g. mehkgeld) De' zen bijslag moot de exporteur natuur lijk op zijn buitenlandisc.be afnemers ver halen. Volgens onzen zegsman nu is de prijs van onzen- kaas in het buitenland zóó hoog geworden, dat de voonritzich ten voo'- onzen handel eenvoudig ho peloos zijn. Natuurlijk heeft de valuta ook groo ten invloed' op dien prijs: wat Duitsch Land; en Oostenrijk betreft in die mate. dlat deze tonden vanzelf in het geheel geen Hollandsche kaas meer kunnen be trekken. Maar ook in Frankrijk en1 Be1 gië schijnt dit vrijwel het geval te zijn. De Hollandsche kaas. dié er nog ge kocht wordt isde gesmokkelde. die goc-dkooper is. dan de geimporteer de. omdat er geen bijslag op drukt. In ons artikel van q September schre ven wij ah dlat deze buitenlandsche af zetgebieden voor Onze markt vei toren 'dreigden te gaan door de concurrentie van Canada. Wij vernamen nu nader, dnt het Canadeesche product, de z.g. chef-tor. in België -den importeur komt op 6.25 franc.: volgens onzen zegsman zou daarvan in October een hoeveel heid van twee millioen KG. in België ingevoerd zijn: de geïmporteerde Hol landsche kaas kost den verbruiker on geveer r2 franc per KG., tegen 8.50 a 9 franc voor de Canadeesche kaas. Het gevolg is natuurlijk, dat ook de vroege re afnemers er niet meer over denken, Hollandsche 'kaas te gebruiken. In Frankrijk schijnt de toestand' vrijwel de zelfde te zijn. Wij meenen, dat deze klacht ernstig genoeg is. om de volle belangstelling van de autoriteiten' te trekken. Mocht inderdaad ons afzetgebied op die ma nier verloren gaan. dan zou dat een ramp voor het geheele land beteekenen. Evenmin, als een particulier kan leven van enkel uitgeven, kan een land op den duur zonder inkomsten uit export be staan. En de zuiveruitvoer is vanouds een, van onze krachtigste wapenen in de internationale struggle for life- BESMETTE SCHEERKWASTEN Te Tonden hcblien zich twee geval-1 len van dén zeer kwaadaardiger! uit-1 slag op het gezicht voorgedaan. Een door het ministerie van openbare ge zondheid' ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat dé beide aange taste personen neiuwe scheerkwasten hadden gebruikt, die tot een zoojuist uil Japan aangevoerde collectie behoo- ren. Ornlér deze collectie zijn zes geïn fecteerde kwasten gevonden. SCHARENSLIJPERS AFZETTERIJ Tc Benmngbroek bracht een scharen slijper, voor het slijpen van een brood mes en 5 tafelmesgen aan een ingezete ne ƒ4.80 in 'fdcening; betzelfde heerschap berekende^ian een ander in gezetene voor het- slijpen van een schaar ƒ1.60. Hij gaf voor, dat zulks het tarief) was van den Scliarenslijpersbonid welke niet blijkt te bestaan. DE VISSCHERIJ en het IJS. De visschers te Burgerdam hebben 'tl vissehen op de Zuiderzee gestaakt, met: het oog op het eventueel opkomen van! grondijs. Ook de vangst was niet meer floonenid. DE KOSTEN van de INVOERING van dén ACHTURIGEN arbeidsdag,! Het Centraal' Bureau voor de Statis tiek stelde op verzoek van de Centrale Commissie voor de Statistiek onlangs een onderzoek in naar de toepassing en de kosten/ van een 8-urigen arbeids dag bij de gemeenten met meer dan 1O.000 inwoners In 55 van de 103 ge meenten, waaronder nagenoeg alle groo tere, bleek de 8-urendag reeds inge voerd; in een aanttal gemeenten werd tevens de werkweek op 45 uren vast gesteld. In nagenoeg alle gemeenten had de invoering in den loop van 1919 plaats,, in Zaandam echter reeds in 't l>egin van 1919 en in Sehoterland voor enkele diensten a/1 eerder. Niet alle gemeenten konden d» vraag beantwoorden op hoeveel de in voering van den 8-urendag, berekend over een vol jaar, te staan kwam, zoo wel voor een aanstelling van nieuw per soneel, als voor aanschaffing van ma teriaal, em. Zoo deelde Am terdam al leen mede. dat voor aanstelling van nieuw personeel bij den havendienst een bedrag van pl.m. ƒ20.000 geraamd was; Rotterdam heeft alleen voor niemv personeel plm'. ƒ2.585.000 noo- d'ijg; de Overige kosten konden niet worden geraamd. Te 'sGravenhage vor dert de aanstelling van nieuw perso neel en de aanschaffing van materiaal ƒ657.000. In Utrecht bedragen de kos ten voor nieuw personeel pl.m.ƒ101.000 terwijl voor de betaling van overwerk, vervanging, enz., nog pl.m. ƒ31.000 noodig geacht werd. Groote verschil len doen zich soms voor. Terwijl b-v. in Enschedé de kosten alléén voor aan schaffing van materiaal' voor den rei- rcigings- en ontsmettingsdienst op pi. m. f tot. 000 worden geraamd, beloopt te Hengelo de raming voor alle mate- rieelkosten slechts ƒ2500. OP DEN GOEDEN WEG. De pas opgerichte Consumenten-Ver eeniging te Heerenveen heeft al een sue ces te boeken. Een der schoenmakers heeft den prijs voor nieuwe zolen) en achterlappen al met een gulden ver laagd tot groote ergernis der anderen, die zich verbonden hebben de oude prij z.en te handhaven. BEVROREN AARDAPPELEN Nu h t in Friesland 7 a 8 graden ge vroren heeft, is de vorst al zoo diep in den grond gedrongen althans op den zandgrond' dat de aardappelen be vroren blijken te zijn. Neg duizenden H.L. zitten in den grond. VELDWACHTER TURFDRAGER Om het inkomen vOor het gezin te ver groot en. gaat de gemeenteveldwachter op Schiermonnikoog uit turf dragen en zijn. vrouw uit wasschen. De gemeente raad vond dat niet in orde en verhoog de het salaris van den vredebewaarder tot ƒ750 UIT PROTEST. Vrijwel het halve politiekorps in de gemeente Vétoën heeft uk protest te gen de weigering van den gemeenteraad om de salarissen te verhoogen. naar el ders gesolliciteerd. Velen gaven zich op voor de opkomende betrekkingen bij' de politie in Nederlandsch Indië. HISTORISCH GESPREK tos schen een dominé en een arbeider Arbeider: Ja, rijke lui zooals jjul Iie, die kunnen net zooveel vleesch e- terv en wijn 'drinken als ze maar willen en wij arme drommels, wat krijgen wij Dominé Deaïkt gij, dat ik en mijn gezin zooveel vleesch en wijn ge bruiken, dan heb je het mis. Je kunt jnijn huishoudboek er wel eens op na zien en dan zul je zien dat ik met een gezin van zes personen wekelijksch niet tncer dan een rijksdaalder aan vleesch besteed. wijn krijgen wij ni- t. Arbeider: Dat is je eigen wil •Jullie hebt het 1 Dominé: Met je verlof: hoeveel verdien jij? Jij hebt een loon van zoo veel en je jongens bij je aam huis bren gen zóóveel in. Met elkaar tachtig gut den in de week. En mijn tractement is twee en dertig guldien in die week; daar va/n moeten mijn kinderen ook nog !ee ren. Weu je soms met mij ruilen Arbeider Nou, dan moet jullie maar zien, dlat je het 'beter krijgt" Maar i k moet meer verdienen. VOOR ONGELUKKIG WEENEN. Gisteren vertrok weer uit Rotterdam afgezonden door het Centraal Comité tot leniging van den nood in Oosten rijk, een trein- van 19 wagons levens middelen naar Weenen. De ellende is daar verschrikkelijk, 'n Roerend beeld geeft daarvan onder staan dichtstukje: Kind: Mijn moeder, mijn moeder, ih heb toch zoon honger Ach. geef mij toch gauw-gauw een klein stukje brood f Moeder: Mijn liefje, ik weet, hoe je lijdt door den honger. Dochkom maar bij moeder en klim op mijn schoot. Kind-: Mijn moeder, och, help mij, ik kan niet meer Ioopen. Ik ben zoo vermoeid en mijn honger is groot. Moeder: Mijn kindje, ik weet, dat je moede en zwak bent, Maar slaap geeft weer kracht. Rust nu zoet op mijn schoot. Kind: Maar moe, waarom weent waarom snikt u zoo dikenijls. En waarom toch zijn moeders oogen zoo rood. Moeder: Mijn kind, dat zijn tranen, die jij niet verstaan kan. Kom, slaap maar, slaap rustig op moeder (Fr schoot. Kind: Och. Ik wil wel, maar 'k kan' niet, ik heb toch z o'n honger, Geef eerst aan uw kindje een klein stukje brood. Moeder: Och, liefje, och stil nu en rust in mijn armen, En als je ontwaakt straks, helpt God uit den nood. Kind: Ik kan niet meer wachten van honger, mijn moeder. Maar waarom toch? Kan 't zijn dat de Heer ons verstoot? Moeder: Neen, liefste, de schuld heeft niet God, maar de menschen, Ach hier in ons huis is geen kiuimeltje brood. Kind: Geen brood meer, mijn moe der, ik kan heus niet langer. Ach, moet ik verhongeren, moe, op uw schoot? Moeder: Neen, kindlief, 't is avond, de zon is reeds onder, En is het weer morgen, dan krijg je weer brood. Haar kindje slaapt in bij zoete gedachte Als ik weer ontwaak, helpt de Heer uit den nood. De moeder ontving met vermagerde handen 't Rantsoentje op 't laatst - maar haar kindje was dood ONTEVREDEN, ..zeis over AMERIKAANSCHE SCHOENEN Teman, die een Amerikaanschen schoen ■eheel zag ontleden, vertelt het volgen de in de N. Ct.: Er deugt absoluut neits van: Het eer ste plaatje van den hak bestaat uit een laagje buf fél leer het slechtste leer wat er is en dat in Nederland tijdens den oorlog slechts gebruikt werd bij ge brek aan beter. Het 2e laagje was nóg slechter en bleek te bestaan uit afval van buffel- leer. De heeren legden het een minuut of tien in het water en het blecic te zijn gemetamorphoseerd in een groeze lig vunzig stukje spons, waaruit het water vroolijk siepelde. Hét 3e laagje was onvervalscht bruin carton en 't 4e en laatste - niet anders. We kwamen aan de zool- De tusschen'zool bleek vrij goed; was ze dit trouwens niet, dan kon de zooi niet aan het bovenleer worden vastge hecht en zu je te gauw klets natte w e ten krijgen. Verder ontdekten we geen pikdraad' maar 44 spijkers. De buitenzooi was weer van buffel- leer. Wij namen nu de schoen, waarr- mee men ons zoo bij den neus heeft ge nomen, bij haar eigen neus enke ken op dén onze. Was er reden voor - Zonder twijfel. Nauwelijks was ze ■open gemaakt, of er rolden allerlei stuk ies cement uit. Deze hadden n.1. moe ten dienen om er eenschein van hard Leid aan te geven <i Verder bleek de neus te bestaan uit •een stuk gonjezak, vermengd met een soort pap. Vervolgens kwam aan de beurt het voorblad. Dit bleek tte zijn I opgestikt met een dur» ongebleekt ka- 1 toencn draadje en de stijven bleken van het meest kartonnen karton. MIS. Onderwijzer: Als je moeder 4 man den appelen koopt, eu elke inaud kost f2, hoeveel zou ae dan moeten beta len Samu.etjeZoowat vijf gulden. Ouderwijzer; Mis, natuurlijk moet ze acht gulden betalen. Sammetjc Ik kau wel zien, Ari 1 mijn moeder nog niet ként, meester HELING De Rechtbank te Leeuwarden heelt een loopknecht, die van 2 soldaten 54 riemen heeft, gekocht, welke door dief stal uit de kazerne waren verkregen, voor heling verooadeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. DAT LIEP SLECHT AE. Een boertje uit Uden -Noord Bra bant had in het begin van den oor log een bedrag van circa 1000 gulden aan bankpapier in den grond ge stopt uit vrees voor diefstal. Dezer da gen wilde hij zijn spaarpot lichten, maaar kwam echter tot de ontdekki.ng dat zijn bankbiljetjes verteerd wren WIER1NGEN. •Broodkaarten. De broodkaar ten met paars gekleurde cijfers zijn gel clig voor hel 117e tijdvak, die met D. ranije gekleurde cijfers voor het u8e tijdvak, met bruingekleuvde cijfers voor het 119e tijdvak en de met zwart ge kleurde cijfers voor het 120c tijm vak. Het 117e tijdvak 'loopt van 21 tot en met 29 November. Régae rli/ngisbjoe -mvoor beschuit bereiding. Aan bakkers, welke zulks wenlschen, wordt medegedeeld, dat döor hen opnieuw Regeeringsbloem voor idé beschuitberaiiding kan worden be steld bij dén Secretaris van den Boud v. Beschuitfabrikanten in Nederland. Maunitsstraat 2 te Dortrecht, onder op gave van de verlangde hoeveelheid en onder overmaking van een bedrag van 20 cent per 100 KG. der aangevraagde hoeveelheiddeze kosten worden in geen geval gerestitueerd. Het bedrag over maken in postwissel of .postbewijs, niet in den vorm van postzegels: Verstrek king nader te bepalen dag Ln December Bij de aanvrage mélidjng mak-en van het feit, dat eerst den 18 November bekendmaking geschiedde. C. G. P0.~7. COÖPERATIEVE ELECTRISCHE CENTRALE Hippolytushoef. Het Bestuur maakt aan belangheb benden bekend, dat geen stroom voor mag worden verbruikt, dan alléén na (s avonds 9'/s uur. Aan eventueele overtreders van de ze bepaling zal electrische stroom worden onthouden. Het Bestuur, CORN. BOSKER, Voorz. CORN. KAAN, Secr.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2