DePINKPlLLEN zijn velvoorraad kwijt te worden. Hij geeft ieder, die met Paschen twee pond vet bij li0.11 haalt, een Paasclibrood als premie. ZIEKTE ONDER DE VARKENS Te Houten en omstreken doen zich on der de varkens gevallen van vlek- en pest ziekte voor. Bij sommige eigenaren sterft de geheele varkensstapel uit. PRETTIGE VERHOUDING De gemeente Almkerk had indertijd ge weigerd den burgemeester het verhoogde salaris uit te keeren. De burgemeester ging naar de Rechtbank te Den Bosch en deze heeft de gemeente veroordeeld tot onmid dellijke betaling van het bedrag, vermin derd met 5 interest. INBRAAK SECRETARIE HEILO. In den nacht vanDinsdag op Woensdag is cr ingebroken in de secretarie te Heilo. De inbrekers, twee Amsterdammers heb ben een ruit uitgesneden en zijn door de zoo ontstane opening in het gebouw geko men, waar zij hun.krachten beproefd heb ben op de brandkast die daar staat. De beide mannen waren ruimschoots van materiaal voorzien. Behalve een groot breekijzer hadden zij valschc sleutels vij len. boren en ander gereedschap bij zich. Door hel gerucht dat zij bij hun bezighe den maakten werd een der gemeenteveld wachters, die onmiddellijk bij de secretarie woont, wakker Hij waarschuwde zijn colle ga en begaf zich samen met dezen naar dc plaats waar de inbrekers aan 't werk wa ren. De beide politicmannen smaakten het genoegen één der inbrekers op heeterdaad te betrappen, juist op het oogenblik waar op hij de kast openscheurde, 's Mans col lega wist zich bijtijds uit de voeten te ma ken. Hij verdween in het nachtelijk duister cn kon niet meer achterhaald worden. Tot dusverre is hij nog niet aangehouden maar dc politie weet reeds vrij zeker wie hij is, zoodat zij beu dezer dagen wel zal vinden. Dc inbreker, die is aangehouden is een bekend recidivist. De opengebroken brandkast bevatte slechts weinig geldswaarde. De inhoud be stond voornamelijk uit papieren. DE EERSTEN. Woensdag heeft op het stadhuis te Rot terdam het eerste paar gebruik gemaakt van de bepaling, dat gescheiden echtelieden opnieuw in het huwelijk kunnen treden. De betrokkenen zijn tien jaar gescheiden geweest. Zij v/aren Woensdag weer geheel bruid en bruidegom. Bij de bruid ontbrak zelfs de oranjebloesem niet. INBRAAK IN EEN PASTORIE. In de R-K. pastorie te Hintham bij 's-Hertogenbosch is in den nacht van Dins dag op Woensdag ingebroken. Door verbre king van een ruit in het achterhuis is men binnengedrongen in de slaapkamer van den P-stoor, waar men de sleutels der brand kast heeft ontvreemd. Daarmede gewapend hevft men de brandkast geopend en daaruit ontvreemd 10.000 aan effecten, obliga ties der gemeente Rotterdam 1907 no. 2085 cn 2086 cn 1909 no. 03347, 03602, 03603, 07«04, P71C6, 07019, 09606 en o97o7, bene- vrrs dc spaargelden der dienstboden ten h-drage van 9C0 aan effecten en 300 van den pastoor, aan baar geld. Verder zijn twee rijwielen medegenomen, waarmede de dieven verdwenen zijn in de richting 's-Hertoganbosch. Deze rijwielen zijn echter reeds teruggevonden, en blijk baar door de dieven, die politie zagen aan komen, in den steek gelaten. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Van de honger-ellende in het Russische rijk, getuigen op aangrijpende wijze brieven van dc gedelegeerden van het Oekrainsche Roode Kruis, die het geheele hongersnood- gebied hebben bereisd. De straten van Jckateinoslaw zijn geheel gevuld met hon gerige kinderen en volwassenen, die niet meer om hulp vragen, maar er om schreeu wen. De kinderen met lijkgrauwe gezicht jes zien er uitgeput uit en men vraagt zich wel eens af, of men levende kinderen voor zich ziet, dan wel dal het wandelende kinderlijken zijn. In de sneeuw ziet men menschen zit» ten, die huilen van honger. Ook ziet men vaak menschen liggen, die zoo uitgeput zijn, dat zc niet meer vragen of schreeuwen kunnen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ziet men deze ongelukkigen door de straten dwalen, in de hoop, dat hier of daar hulp zal worden geboden j op een gegeven oogenblik vallen ze neer en sterven. Als cr hier of daar een paard sterf, dan stor ten dc menschen zich, nog voordat het hier dood is, op het beest en snijden de stukken vleesch van het dier af. In de haast om hun honger te stillen, eten ze het bloe d-rig vleesch zoo maar rauw op. In de dorpen is het niets beter. De lij ken van honden, katten en paarden worden met huid en haar verslonden. Een van honger waanzinnig kind heeft het lijk van zijn eigen vader al- geknaagd. Een vrouw zat haar kind op te eten. In de drie zuidelijke districten van net gouvernement Zaporosje lijden 190.000 men schen honger. Een vierde gedeelte van de ze menschen is zoo zwak, dat ze zich niet kunnen bewegen. De bevolking schijnt t«i doode te zijn opgeschreven. Alle honden en katten zijn daar reeds lang in de magen der bewoners verdwenen. De voorraden ge droogde onkruiden beginnen op te raken. Alles wordt gegeten. In het dorp BlagoWes- jitsjenka hebben een vader en een moeder hun 9-jarig zoontje en hun 7-jarig dochter tje opgegeten. Elders worgde een hongerige vader zijn vrouw en zijn twee kinderen. In verschillende districten is er geen paard meer in leven, ze zijn allen opgegeten. Om in de genoemde districten hulp te verleenen is per maand minstens 50.000 poed koren noodig. De voeding van die on gelukkigen moet uitermate voorzichtig ge schieden. Gaat men onverzichtig te werk, dan sterven er heel wat menschen tenge volge van het te veel aan voedsel, dat hun zwakke magen; niet kunnen verwerken. Een groot* aantal ingewandziekten komen er voor, maar daar naast ook zeer veel geval len van uitputting en vele huidziekten. Zweren en steenpuisten ziet men in onge kend greote getale. In December deden zich 937 gevallen van vleklyphus voor en 1554 gevallen van cholera. In Januari ver dubbelden deze getallen zich. Naast een groot gebrek aan levensmiddelen heerscht er een enorm tekort aan geneesmiddelen. Het Moskousche blad ,,Iswestia" deelt mede, dat j de Russische Radenregeering tengevolge van de geringe hoeveelheden levensmiddelen, zich genoodzaakt heeft gezien, het aantal personen, die onder steund worden, aanmerkelijk te verminde ren. Ook het aantal arbeiders in de genatio naliseerde bedrijven, die tot op heden van staatswege levensmiddelen kregen, zal men aanzienlijk moeten beperken. In Fe bruari bedroeg het aantal van deze arbei ders 3.274.439, in Maart 2.936.985, in April werd het aantal nog veel kleiner. Volgens een bericht uit Moskou worden van de 7 millioen noodlijdende kinderen ln het Wolgagebied er thans 4 millioen ver zorgd door de buitenlandsche hulporgani saties. Uit Kasan wordt gemeld, dat 95 van de bevolking in het Boeinskgebied hon ger lijdt In het gouvernement Tambow lijden 400.000 personen honger. De helft hiervan zijn kinderen. Volgens mededee- lingen van het Nansen-comité lijden er in Ihet Skerjongebied 1171.721 personen toon der. De regeering steunt daarvan slechts 25.000 personen. De kostbaarste rijkdom is die van het bloed, want £v dat is de eenige rijkdom j&j die gezondheid geeft. ;ÏV: ^even rijkdom aan het bloed Sg Eischt Hollandsche verpakking gg W en Gebruiksaanwijzing. IJS UIT ZEEWATER. Er is thans een procédé uitgevonden om uit zeewater ijs te fabricceren. Dergelijk ijs schijnt boven het ijs uit zoetwater voor deden te hebbenb.v. bevroren visch wordt niet uitelkaar getrokken, het ijs is minder bros. De fabricage is niet kostbaar der dan die van zoetwaterijs. Proeven met verzending van kisten met visch gedeeltelijkm et zoetwaterijs en ge deeltelijk met zoutwaterijs, vielen in 't voordeel van 't laatste uit. ZUURBIER VALT TEGEN. In de Toekomst, hel blad van de Fede ratie van Sociaal-Anarchisten kordt ge klaagd over de Rapalje Partij. Deze is schandelijk in gebreke gebleven, volgens de redactie. „Het eenige is de paria Had-je- mc-maar van z'n vrijheid beroofd, Zuurbier strijkt elke gemeenteraadszitting vijf gul den op zonder er voor te spotten en te protesteeren, drukkerij Libertas heeft gra tis telefoon, daar Zuurbier „zijn" telefoon daar heeft laten plaatsen en tevens profi teert drukkerij Libertas van het tramabon nement Zuurbier. Dit is de gemeentever- kïezingszwendel die tot dusver is vertoond Men belooft spot enprotest en doet niets anders dan zelf de voordeden opstrijken. Zóó erg heeft nog geen enkele verkiezings partij het gemaakt I" HET VLIEGONGELUK op de KOOIJ. Maandagmiddag werd het stoffelijk over schot van den marineofficier-vlieger J. R. Mahns, die Maandagmiddag 3 April op ihet vliegkamp „Kooy" met den reeds begra ven officier-vlieger Auwerda gevallen is en Donderdagavond j.1. in het Marina-hos- pitaal te Willemsoort overleed, op het kerfhof te Huisduinen ter ruste gebracht. De indrukwekkende stoet verliet om 1 uur precies het hospitaal. Aan het graf werd het woord gevoerd - door den Schout-bij-Nacht Fock dfe zèW waardeerend sprak over den overledene als marineofficier-vlieger verder door den luitenant ter zee 1ste klasse Vreede als commandant van den marine-vliegdienst en door den luitenant ter zee 1ste klasse van Aller als commandant van het vlieg kamp „Kooy." Tot slot bracht een verte genwoordiger van den vliegdienst der land macht hulde aan den moedigen kameraad. GEVAARLIJKE RECLAME. Dc recherche te Nijmegen heeft proces verbaal opgemaakt tegen een firma aldaar wegens het doen verspreiden van reclame- biljetten in een vorm, welke ze op Neder- Iandsche bankbiljetten van 10 deed ge lijken. 400 van die biljetten zijn door haar in beslag genomen. Verscheidene personen rijn door deze misleidende reclame de du- ne geworden. SCHIP GESTRAND. Men meldt uil Texel Zaterdag j.L is in de Eierlandsche gron den het Duitsohe stoomschip „Ostermoor No. 1" van Hamburg naar Emmerik en ge laden met ruwe cylinderolie, gestrand. Maandagmiddag is dit stoomschip door ze ven sleepbooten afgebracht en naar Ter schelling gesleept. Verder werd nog uit Terschelling ge meld, dat er 350 ton olie aan boord was dat het stoomschip het hoer heeft gebro ken en defecte machine heeft. Dc sleepbooten, welke geassisteerd heb ben, waren Texel, Limburg, Volharding, Neptunus, Assistent, Stortemelk en Simson DE TABAKSWET. Ooor het verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland is in samenwerking met den Nederlandschan Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen het volgende telegram aan H. M. de Koning in verzonden, met het verzoek, een uitstei van ten minste twee jaren van de inwer kingtreding van de tabakswet te willen be vorderen Onderge teekenden, vertegenwoordigen de het overgroote deel der bij de Tabaks industrie betrokkenen uit de 8 Noordelijke provinciën, achten zich gedrongen om met verschuldigden eerbied, evenwel ook met dringenden ernst Uwe Majesteit te verzot ken, het daarheen te willen leiden dat de inwerkingstelling der aangenomen tabaks wet alsnog voor ten minste 2 jaar wordt uitgesteld, aangezien bij de huidige malaise deze wet voor onze industrie de meest ern stige gevolgen moet hebben ,daar zij de werkloosheid nog beduidend zal vergrooten en groot nadeel zal toebrengen aan de staat en de gemeenten en een ramp 2al zijn voor de bij deze industrie betrokkenen. PISTOOLSPEL. Aan boord van de sleepboot „Trans port 10" te Rotterdam zou de kapitein van die sleepboot, liggende aan de Westerkade Woensdagmiddag omstreeks 4 uur een au tomatisch pistool beproeven, dat hij uit Duitschland had medegebracht. Met de be handeling van het wapen was hij geheel onbekend. Na een proefschot gelost te heb ben, stak hij het pistool in den binnenzak van zijn jas en dadelijk daarop ging een 2de schot af, dat den. 42-jarigen machinist van deze sleepboot in den buik trof. Naar het ziekenhuis overgebracht, is de machinist daar aan de gevolgen overleden. JE REINSTE MENAGERIE. Aan 't Oranjekanaal (Drenthe) staat een boerderij, die het eigendom is van de fami lie De Bock. De bezitting wordt dezer da gen geveild, mede ten overstaan van nota ris De Koe. De hoeve wordt bewoond door een zeke ren Vos, wiens buren de in dit verband niet onvermakelijke namen Wolf en Haan dragen. GEEN LOONSVERLAGING. De- Loonsverlaging in de mijnstreek is ingetrokken. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. ONTSLAG VAN 2000 MAN. Volgens de „Tel." ligt het in de bedoe ling van de spoorwegdirectie ongeveer 2000 man van het personeel over de gehee le linie de dienstbetrekking op te zeggen. Zoo is aan niet minder dan een 70-tal leer ling-machinisten en een 80-tal stationsamb tenaren in opleiding ontslag aangezegd ol zuTTen deze opgezegd worden. Er zal over het geheele land een schif ting worden gehouden, zoodat men een ver mindering van ongeveer een. 2000-tal per sonen op het personeel zal hebben bereikt. Ook wordt een gedeelte van het oudere personeel, dat volgens de directie daarvoor in aanmerkingk omt, met behoud van sala ris of met rechlo p pensioen uit den dienst ontslagen. Het spreekt vanzelf dat door deze maat regelen onder het spoorwegpersoneel een zekere onrust is ontstaan. WEET GE.... dat ge waterkringen uit mahoniehout kunt verwijderen door de vlek stevig in te wrijven .met was opgelost in benzine, dat ge stijfselvlekk eniuit behang kunt ver wijderen door de vlekken voorzichtig te wrijven met een sponeie gedrenkt in alcohoL dal ge vuile vlekken op behangsel kunt verwijderen door voorzichtig te wrijven met heete broodkruimels. 100 MILLIOEN BEZUINIGEN. Er is een adres aan deni Ministerraad gericht om op onze begrootingen 10Ö milli oen te bezuinigen. Het adres is uitgegaan van de Commis sie voor bezuiniging uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. En de Commissie vraagt thans adhaesie- beluigingen uit heel het land. Die adhaesiebetuigingen zullen zeker niet uitblijven. Want het besef dringt, gelukkig, steeds dieper door, dat ingrijpende bezuiniging niet alleen door particulieren, maar ook ja vooral door den Staat, allerdringendst noodig is. En ook wij moeten die wensch van be zuiniging met alle kracht naar voren bren gen. De onduldbare stijging der belastingen moet gestuit. De ramp van de depreciatie van den gulden, die dreigend is, moet voor komen worden. In Engeland heeft de Geddes-Commissie bereikt, dat tientallen millioencn pond ster iing bezuinigd werden. Ook in ons land moet het gezamenlijk bedrag der begrootingen met tienlallen millioen en omlaag. Het 100 millioen-adres moge daartoe een krachtigen stoot geven. BERGSTORTINGEN in ZWITSERLAND. Het dorp Les Evouettes, gelegen in het Zwitserscbe kanton Wallis, ongeveer 3 K.M. boven de uitmonding van dc Rhóne in het Meer van Genève, zooals bekend, door bergslortingen bedreigd. Doe toestand is, meldt de „Times", zeer ernstig. Vlak bij het dorp is een uitholling van het tableau, 1700 meter boven den zeespie gel, ligt het prachtige meer van Tanay, dat zoo diep is, dat men het steeds bodemloos noemde. Dezer dagen zakte het water plot seling eenige meters, enrn en meent nu, dat het water is weggeloopen door scheu ren in den' rotswand, waardoo rgroote steen massa's zijn losgeraakt en in het dai naar beneden dreigden te storten. KUNSTZON. Volgens de Engelsche bladen gebruiken in Spalding, in het district Lincoln (Eng.) dat een der grootste centra is voor bloem- kweekerij, de kweekers thans electrisdh licht, ter vervanging van zonlicht, voor het doen ontluiken der bloemen. Groote kassen zijn voorzien en sterke electrische zonlicht lampen, welke gedurende een deel van den nacht en op sombere dagen branden. De bloemen konen snel uit. Op deze wijze zijn reeds in een kas 150.000 mooie tulpen en in een andere 500.000 hyacinten tot bloei gebracht. DE KERMIS IN EERE HERSTELD I Onlangs besloot de Raad van De Rijp (Noord-Holland) tot afschaffing der kermis. Thans is met 5 tegen 2 stemmen aangeno men een voorstel van den heer Rot, om het besluit te herroepen. De kermis komt dus dit jaar weer. OF ROOKEN SCHADELIJK IS? In De dokter in Huis komt volgend schetsje voor U rookt 20 a 30 sigaretten per dag Jawel, zoo ongeveer. Gelooft u zelf niet, dat dit boven matige rooken veel schuld is aan uw ellen dige toestand Volstrekt niet. De geneesheer schudde zijn hoofd. Hij glimlachte op eigenaardige wijze en haalde uit een flesch een bloedegel te voorschijn. Ik zal u iets loonen, zeide hij, ont bloot u eens uw arm. De sigarettenrooker deed dit, en de an der zette op diens bleeken arm den dun- nzn zwarten bloedegel aan. Dadelijk 6egon het dier te zuigen. Het werd dikker, tot het plotseling in krampachtige trekkingen neer viel dood I Dat heeft uw bloed bij dezen bloed egel bewerkt, zei de arts. Hij nam het lijk je tusschen duim en wijsvinger. Ziet ge werkelijk dood zeide hij. U hebt hein vergiftigd. He veronderstel, dat het geen gezonde bloedegel was, antwoordde de rooker op brommerigen toon. Geen geznd dier Nu goed, laten wij het nog eens probeeren. De arts zette nog twee bloedegels op den mageren arm van den jongeling. Als deze twee ook sterven, zei de patiënt, dan zal ik in plaatsv an 30 sigaret ten maar 10 per dag rocken. Gedurende de laatste woorden kreeg de kleinste van de twee 'bloedegels een stuip en viel dood neer, eenige oogenblik- ken later dc tweede eveneens. Hoe afschuwelijk, zeide de jongeman, ik ben waarlijk voor bloedegels erger dan de pest. Dat is de werking van het vergif in uw bloed, dat bij alle sigarettenrookers voorokmt, zeide de arts Dokter antwoordde de rookier, ter wijl hij de drie doode bloedegcls bekeek, ik geloof haast, dat u gelijk hebt I EEN TIJGERFAMILIE BIJ EEN DORP. Uit Rangoon wordt gemeld, dat de in woners van het dorpe Myitta door een tij- gerfamilie worden geterroriseerd. De dieren zijn zeer groot en hebben gedurende de laatste maanden niet minder dan zeven buf fels uit het dorp weggesleept, dat zij zelfs op klaarlichten dag durven naderen. Nu vallen zij ook menschen aan. GEMEENTE WIERINGEN. VOOR HONGEREND RUSLAND. Wederom mocht ik drie giften ontvan gen een van 20.en twee van 1, Ook ontving ik drie pakketten met klee deren. Ik verstuur deze nog niet onmiddel lijk, omdat ik vermoed, dat er nog wel meer zullen volgen, en ik ze dan gezamen lijk verzenden kan. J. M. Leendertz. Op d.d. 8 April 1922 is onder leiding van Luitenant Oudt van den Luchtwacht dienst te Haarlem, opgericht eene vrijwi'» 'ige luchtwachtdienst op Wieringen. Als commandant werd benoemd de heer E. Baijs Jz. Als plaatselijke commandanten de hecren J. Russclman en KI. Halfweeg en als reserve commandanten de heeren S. Blaauboer, S. Russelman en P. Doves. Het Korps moet nog-worden uitgebreid met 19 Vrijwilligers. Men kan zich hiervoor aanmelden bij den Commandant E. Baijs Jz., of bij een der bovengenoemde heeren waar men inliohtingen kan bekomen om trent de voordeelen verbonden aan het deelnemen bij dezen vrijwilligen dienst. Algemeene vergadering der vereen. „Omhoog" o pMaandag j.I. 's av. 8 uur in de Ned. Hcrv. Kerk. Aanwezig 14 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Ds. Leendertz wordt het jaarverslag gelezen door den secretaris, den heer Windsma, 't welk on der dankzegging wordt goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer B.Kat, blijkt dat er een batig saldo is van bijna 100. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn beheer. De heeren R. Windsma en Br. Kat wor den als bestuursleden herkozen en nemen hunne functiën weder op zich. Een. langdurige bespreking volgt over het cntspanningslokaal te Dén Oever. Immers, als de Maatschappij Hoffman haar werk heeft opgeleverd en zij is geen aanneemster van nieuwe werken, dan zou zij het lokaal dat haar eigendom is, kunnen afbreken. Echter zijn door die Maatschappij bespre kingen gaande met de Directie der Zuider zeewerken, of de laatste het lokaal wil overnemen. Dit schijnt echter nog niet erg te Vlotten. Geluken deze onderhandelingen niet, dan zal „Omhoog" zich wenden tot het Hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik, of dit hierin maatregelen kan nemen, dat het lokaal voor de vereeni- ging behouden blijft. Wegens het vergevorderde uur werden tenslotte dc voordracht „Drankverbod Amerika" tot een volgende bijeenkomst uit gesteld. Waar geen cursus heeft plaats gehad zal dit jaar geen huisvlijttentoonstelling wor den gehouden. Met een hartelijk woord sluit voorz, de vergadering. ANNA PAULOWNA. De melkprijs alhier is verlaagd van 13 cent tot 12 cent per liter. MARKTBERICHTEN. SIHAGEN, 13 April. Op de heden gehou den veemarkt waren aangevoerd 16 paar den 150 a 650 21 gelde koeien, mag. f 150 a200 63 idem, vette, 275 a 482.50 41 kalfkoeien 300 a 500 8 pinken 100 a 160 206 nuchtere kalveren ƒ14 a 22 294 overhouders 25 a 40 17 bokken en geiten 5 a 25 26 varkens, mag., 23 a 30 88 idem, vette, p. K.g. 0.80 a 0.90 126 biggen 16 a 24 17 konijnen 0.50 3 21 kippen! 2 a 4 186 K.G. boter 2 a 2.1012838 st. kipeieren 5.50 a 7 3724 eendeieren 6.50 per 100 stuks. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. le Paaschdag. H.-hoef voorm. 101/o uur Ds. Tinholt. Bevestiging van Lidmaten. Den Oever Nam. 2 uur Ds. Tinholt. Westerland nam. 3 uur de heer Eppinga. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Sfroe v.m. half elf Ds, Leeniderfz EVANGELISATIE Goede Vrijdag 'sav. VI., de hr. Eppinga. Aangekondigd H.-Avondmaal gaat niet door H.hoef voorm. half elf De heer Eppinga. EV AN GELIES ATIE 2de Paaschdag H.-hoef voorm. 10'/„ uur de heer Eppinga. DOOPSGEZINDE GEMEENTE H.hoef v.m, half elf Ds. Leendertz. Diakenverkiezing.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2