S. GOLTOF 13e Jaargang- Dinsdag 18 April 1922. No. 3i. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Kanaalweg 141-142 Den HeWer Buütnlattdsch Overzicht. IIÏDIROOS. WIERINGER COURANT UITGEVER: COPN. J. BOSKER, WIERINGÉN. ADVERTENTIEN Van i.5 regels 0.50. Iedere regel aieer 0.10 1EKICIUNT KLIM 9INSDAS M V1UB A« ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0 83 BUREAU: HifjpoLytushoef VVieriageu. TEL. INTERCOMM Ne 19. Laat nu tij- j digüwCos- l tuums 1 aanmeten op eigen ateliers. I aanmeten en I na 4 dagen I pasklaar Na 6 dagen 'y gereed. Te GENUA zijn vroegere vrienden en vijanden saam.gekomen om te overleggen hoe zij de rampzalige fouten van hun vriend en vijandschappen weer kunnen goedmaken. De Eurepeeschei en enkele machtige bui ten-Europeesche slalen( hebben er in het paleis van St. Joris 1600 afgevaardigden opgehoopt! die tot dezelfde fouten verval len zullen als waaraan sinds jaar ien dag de volkeren zich gewend hebben te verval len. In hel paleis van de St, Joris is de draak der wantrouwige, te woordenrijke tweedracht sinds Maandag de baas per dog een pijnlijk incident. De Russen 'keiken 'het programma na en haasten zich_het vuur uit de sloffen om te spreken over iets dat zij niet vermeld za gen de ontwapening. Groot tumult. Voor al Frankrijk wond zich onnoodig op. Met mocjte sussen Engeland en Italië het ru moer. Daarmee ging de Maandag heen. Dinsdag werden er allerlei commissies be noemd. Een voor financiën, men blijft kalm. Een voor transport men geeuwt. Een voor economische vraagstukken men roert zich niet. Een politieke de herrie breekt los. De Russen wraken Roemenië en Japan. Het helpt hun niet, want de Roemeniër >en de Japannees blijven hun zetel in de poli tieke commissie van Elf behouden. Gemor en terugkrabbelen. Frankrijk doet zenuw achtig. Woensdag de derde dag. De vroegere Entente-vrienden overhandigden bij wijze FBUlLMtrOii van verrassing aan de Russen een rapport dat al de bijzonderheden bevat, op grond, waarvan zij weer met Rusland te maken Hen hebben als fatsoenlijk land. De Russchen schrikken en trekken zich terug. De toon en het inhoud van het me morandum doen denken aan hel beroemde Verdrag van Versailles. Instructie van Poincaré nopen de Fran- sche afvaardiging Donderdag,, om le ei- schen dat Duitschfand uit de politieke Com- ie van Elf gezet wordi.Daar zat de thiusgebleven Commissie van Herstel ach ter, die het uit Berlijn ontvangen antwoord op dc jongste schadeloosstellingseischen zoo onvoldoende acht, dat zij het betitelt met woordbreuk, endwangmaalregelen aan kondigt tegen Mei. Poincaré wil niet aan één tafel zitten met „wobrdbrekers" die hij in Mei zal tuchtigen. Dus alweer een inciden. Engeland neemt z'n toevlucht tot den. noodsprong van „Dan pak ik ook mijn koffers." Daarvoor bezwijkt de Fransche hoofd gedelegeerde. Hij blijft en de Duitschers blijven ja, allen blijvennog. Maar de Russen kondigen aan, dal het memoran dum, dat hun vereerd is, zoo aannemelijk is, datz ij waarschijnlijk Genua zullen moe ten verlaten. Voorwaar de stille week voor Paschen? In IERLAND blijft bet onrustig. De mannen die te Londen de Britsch Ierschc overeenkomst hebben ondertee kend, Collins en Griffith, de meer gematig de elementen dus, zijn op het ergste voor bereid en Collins gaf in een rede toe, dat slechts een wnnder den burgeroorlog zal kunnen voorkomen, wanneer er geen ver andering komt in De Valera's houding. De voortdurende aanvallen van de zijde der extremisten hebben in heel Zuid-Ier- Iand ernstige ontstemming" te weeg ge bracht. De republikeinen deinzen voor geen middelen terug om hun tegenstanders uit den weg te ruimen. Zelfs een aanslag op een trein waarin zich naar men meende Collins bevond, was hun niet te veel. Op Goeden Vrijdag zijn Collins en Dc Valera bijeengekomen om ie trachten tol een vergelijk te komen, Er is dus weer een sprankje hoop dat de burgeroorlog zal wor den vermeden. In OPPER-SILEZIë heeft Zaterdag j.1. een geweldige ontploffing plaats gehad. Fransche soldaten waren bezig op een kerk hof in de graven te zoeken naar wapens, die daar verborgen moesten zijn, toen ze eensklaps op mijnen slieten, welke in de lucht vlogen. Een groot aantal soldaten werd gedood en een nog grooter aantal ge wond. Het voorgevallene heeft natuurlijk opzien gebaard en een Streng onderzoek is ingesteld om le weten te komen wie de helsche machines daar in het rustige kerk hof heeft neergelegd. In AZIë zei de prins van Wales zijn reis voort. Na een langdurig bezoek te hebben gebracht aan Britsch-Indië, heeft hij zich thans naar Japan begeven. Op enthousiaste wijze heeft men de prins daar le lande ontvangen. Langs den weg van Yokohama naar Tooik waren versieringen aangebracht en een dichte menigte heeft den hoogen be zoeker hartelijk toegejuicht. Jaoko wat belcckent dat nijest je schamen, zeide dc detectieve, Jacko bewaarde bescheiden hel stilzwij gen Laat dat niet weer gebeuren, jongeheer. Ik beken, dat ik gedurende het laatste uur geen vroolijk gezelschap was, maar dat is geen verontschuldiging voor je gedrag. Ik wil je ditmaal vergeven. Heb je .lust in een klontje suiker, Jacko De woorden klontje suiker" hadden een woorderbarc uitwerking. Jacko stond plotseling recht overeind, on ging vervolgens op zijn .achterste poot jes staan. Zijn meester nam een klontje suiker uit de suikerpot, welke nog op de onafgeruim- dc ontbijttafel stond, en legde het op Jac ko's neus.. Jacko wierp bet behendig in dc lucht en ving het in zijn bek op. Jacko. dit is de vreemdste zaak die ik ooit bij de hand heb .gehad, sprak d. detectieve. lik. zit nu al zes maanden in de ze stad en ben nog geen streep verder. Toen we samen Londen verli.'tn, Jacko, dacht ik een heel gemakkelijk alletje <e heble.-1 maar dat is alhs telalve. Je zoudl zoo denken, dat het niet veel moeite zou kosten, een erfgename van honderddui zend pond op te duiken. Ik heb een massa jonge meisjes gevonden, die heel graag de honderd duizend pond zouden willen heb ben, madr geen van allen was de juiste, Ze konden veel bewijzen aanbrengen maar niet genoeg naar mijn zin. Drommels toevallig, dal ik Thomas Da- vid hier heb aangetroffen. Zonder hem zou ik het er slecht hebben afgebracht. Op zijn horloge ziende vervolgde hij Hij kon nu hier zije. Hij beloofde tegen half tien bij mij te komen. Er werd aan de deur geklopt. Binnen riep Daan. Wel jij luiaard Di zit luj waarachtig nog met zijn ontbijt. Jij bent de rechte man aan wien men een motJlijke zaak moet op dragen riep een vroolijke stem Goeden morgen, David, Ik ben blij dat ik je zie zeide Hope, zijn vriend de hand reikende Je hebt zeker al ontbeten Ontbeten Al uren geleden Zoo Jacko ben jij daar ook Hoe gaat het, oude jon gen/ Jacko beduidde op zijn manier dat hij gezond was en voor de belangstelling bc- dankte Jacko heeft zooeven mijn vergiffenis ver worven. Jacko keek schuldig. Maar hij heeft beloofd het niet weer te doen. vervolgde zijn meester hij heeft het gezworen op een. klontje suiker. Thomas David, want zoo heette de be zoeker zette zich tegenover den ditictieve en riep Jacko, die onmiddellijk op zijn knie sprong. Zeg eens, Daan, begon hij, je hebt me nog niet verteld, wie je eigenlijk heeft op gedragen die erfgename le zoeken. Hoe kan ik je helpen als je me dat niet v/ertell MARKTOVERZICHT. t Is al een benauwde boel in den v handel, doch het zal op een ramp uitloopen, niee spoedig een malschen regen met zachter weer verandering in den beemden brengt. Geen wonder, dat de handel al stugger ordt, en dat de prijzen steeds lager wor den. Op jle SCHAGER-marlkt van Donder dag j.I. was de handel zeer gedrukt. Vet vee met weinig kwaliteit kon noode 65 ct. per pond opbrengen, en dat geld ontvingen nog maar zeer weinig verkoopen. Het gros siërsvleesch kwam nauwelijks aan 60 cent toe. De hoogste marktprijs ontving C. Schenk, Wieringerwaard met 482.50. Eerste kwaliteit melk- en kalfkoeien kon den den prijs van verledert weelk nog hand haven met 475,a 510,2e soort was zeer stug en bewoog zich lusschen 3,0,a 450,^. Nuchteren kalveren, waren ook al traag. Dat zat meer in de komend feestdagen, „Wij kunnen onze aankoop niet meer op de Londensche markt krijgen," zei men lot ons. Dat w.as mede de oorzaak dat de Londensche biggen bijna niet ver koopbaar waren. Zelfs bleven er onver kocht. Overhouders voor de weide, brachten 30.a 38,op, enkele me twat vleesch brachten voor de slacht een1 tientje meer OP- GEMENGD NIEUWS. DIEVEN INGEREKEND. Te Enschede werd kort geleden op ver- schilllende tijdstippen bij drie bewoners van de Haalksbergerslraat diefstal met braak gepleegd. Thans zijn de daders bc kend, Het zijn twee 17 a 18-jarige jongens. Een van hen bevond zich reeds te Almelo tot het ondergaan van een straf, hem opge legd wegens mishandeling. ERNSTIGE VAL. Tusschen Udel en Volkel (N.-Br.) is de otorrijder de heer Dobbelsteen, uit Miaria- Heide bij het aanrijden van een meisje van zijn rijwiel gevallen en aan de gevolgen o- verleden. GEDURENDE het SPELEN OVERLEDeN. Bij een Zaterdagmiddag le De Glindhorst gehouden voetbal wedstrijd tusschen een elftal uit Barneveld en een elftal uit ge noemd opvoedingsdorp, is een medespeler uit laatstbedoelde club onwel geworden en bijna onmiddellijk overleden. Het totaalbedrag der begrooting 1922 voor het Zuiderzeefonds is vastgesteld op 4 millioen. OPHEFFFING OPENBARE SCHOOL TE MARKEN. Het besluit van den Raad der gemeente Marken, tot opheffing der o. 1, s., is door Ged. Staten goedgekeurd. Thans begeeren nog twee ouders huisondeerwijs voor hun ne kinderen. Voor dat onderwijs moet de gemeente de leerkracht bekostigen, met de bijkomen de uitgaven, zal dit jaarlijks, allicht, de gemeente-kas bezwaren, met een bedrag van 12C0 a 1300. Het is niet onwaarschijnlijk, dat, tot in hoogste instantie, een beslissing zal worden uitgelokt, of de bepaling (betreffende het huisonderwijs, in art. 13 der wet), zóó ruim moet worden opgevat, dat, ook voor tw- kinderen, een dergelijke last kan worden opgelegd aan de gemeente. Zoo ja, dan zal alleen een extra vergoe ding uil 's-Rijks kas, hier uilkomst kunnen brengen. EEN KOE ALS SCHAT DRAGER* Wanneer eeft slager van een geslacht, koe 60 7 Opond los vet haaltt, is dit nor maal, 100 pond wordt al zeldzaam, vele ba zen tracteeren den knechts dan. De slagers Lander en Van Dool aan de Buitenwater- sloot te Delft hebben een koe geslacht, die het Nederl. vet-record slaat met 200 pond Ik mag voorloopig nog geen namen noe men, antwoordde Daan maar je zult de eerste zijn, die het van mij hoort. Thomas David wias onafhankelijk, niet rijk, maar had juist genoeg om er gemakke lijk en zorgeloos van te leven. Hij had Daan Hope reeds tc ^Londen goed gekend en hier in Sydney hadden zij de vriendschap op nieuw aangeknoopt. David wenschte Daan zo veel mogelijk bij zijn zoeken naar de erfgename te helpen. Hope's weinige open-, hartigheid krenkte hem wel eenigszins, maar hij was verstandig genoeg, om le be grijpen dat de detectieve gegrond en rede nen voor zijn stilzwijgen had. Hebt ge plannen, voor vanavond vroeg David. Neen, antwoordde Hope. Ga dan met mij mee. Ik heb een nieuw ontspanningoord ontdekt, en we zullen daar een massa menschen aantreffen, zeide David. Wat en waar is dat In Moore Pauk is op het oogenblik zoo'n soort van circus, uit het Westen. Kom ga maar mee. Nu ja ik kan daar evengoed heen gaan als ergers anders, zeide Daan. Ik ben lie ver in je gezelschap, dan in dat van ie mand anders, oude jongen. Afgesproken dus. Ik heb gehoord dat er een paar mooie paarden te zien zijn, één vooral moet bijzonder wezen. Je weet ik ben een liefhebber van paarden. Jawel en ze zullen je nog naar den .kel der helpen, antwoordde Hope. 't Is ©en ge vaarlijke geldbelegging, paarden en joc- jeys. Onzin Hope. Hoog wedden doe ik toch eigenlijk nooit. Ik houd van paarden, omdat De recordhouder was een koe uit Leeuwar den. met 180 pond. Het vel in de nierbed- was bovendien nog op een 100 pond geschat, zoodat dit beest een 3C0 pond vet eedroeg. KERKDIEF GESNAPT. Te Helmond is in de Lievee Vrouwe kerk op Leeterdaad betrapt de Duiischcr K., terwijl hij bezig was de offerblokken te Iiohten. Men meent hiermede den dader te pak ken te hebben van de verschillende inbra ken in de kerken in den omtrek. EEN FLUITJE INGESLIKT. Een meisje van K. Abbas te Zoutkamp slikte een fluitje in. Toen bet kind erg be gon le braken is het vervoerd naar het zie 'kenhuis te Groningen, waar het geopereerd doch men vond niets. De kleine is overleden, OOK EEN WEELDEBELASTING. In 1695 'kwam er in Engeland een begra- fenisbelasling. Hoe voornamer men was, des meer moesten de rouwdragenden op brengen Een hertog b.v. moest er 50 pond sterling voor over hebben, om als hertog begraven te worden, zijn oudste zoon 30 en en zijn andere familieleden 25. Een gewoon burger mocht voor twintig shilling het tij dig .emet het eeuwige wisselen en een ad vocaat voor 0 pond enz. REGEN-VERZEKERING- MAATSCHAPPIJEN, die zijn er tegenwoordig in Amerika bij bosjes. Studenten zijn er mee begonnen door hun inter-ocademische feest-voelbal- dagen tegen regenschade te verzekeren toen volgden al spoedig eenige dorpen met speciale „kerkelijke feestdagen tc verze keren en en daarna regende het van paar- denrenners, boottocht-exploitanten, ijs- clubs, uitverkoophouders. Maar de slimsten van allen, de boeren, zijn zich gaan verzekren tegen droogte. EEN VERSTANDIGE INDIAAN is het opperhoofd der Osaga- Kromtecnen in Mexico. Hij en de zijnen woonden rustig in Oklahoma, waar zij een eenvoudig en gezond Indianenleventje leiddn. Maar, nu zijn er petroleumbronnen in hun gebiedt ontdekt, die als ze ontgonnen worden, de krointeenige Osaga's schatrijk zouden ma ken. hel zulke edele dieren zijn. Ik houd meer van honden en jij Jacko Jaoko kwispelde met dc staart ten tee ken van instemming. De beide vrienden gingen samen een eind wandelen. De namiddag werd door Daan Hope daarna besteed aan brieven, schrijven en het maken van aantcekeningen over de zaak, waarvoor hij zich te Sydney bevond. Blijkbaar was hij niet voldaan, want hij sloot zijn boek met' een slag en prevelde Geen stap verder ben ik gekomen maar vinden zal ik haar, al moest ik nog twee jaar hierblijven. Geld genoeg om de zaak voort te zetten krijg ik en 't is hier nog wel uit te houden. David haalde hem des .avonds af en ze reden naar Moore Park. Hel „circus uit het verre Westen" van kapitein Finlay uit Amerika was iets geheel nieuws. Om een groot veld was een hooge omheining gebouwd en de ruimte daarbin nen werd door elcctrische lampen verlicht. Prachtig he zeide Tom. Niels bijzonders antwoordde de detec tieve. Ik liever naar het publiek. Zoo wat van alles -'oor elkaar zie ik. Daan had gelijk. Men zag er dames in kostbare toiletten, mannen in allerhande kleederdrachten, fatten uit de omtrek. Mooie gelegenheid om een studie te m.a ken van het menschelijk gelaat, zeide Daan. Ik wou, dat ik leekenen kon. Dat ken ik, antwoordde David, Kan ik je van dienst zijn Ja, maak me een schels van dien kerel daar, zeide Hope op een man wijzende, die vlak onder een der electrische lampen zat. David haalde zijn notitieboekje te voor schijn en schetste snel het gelaat dat hem was aangewezen. Uitstékend, zeide Hope, toij zijn vriend het hem overreikte. Ik wist niet, dat je zulk een talent bezat, David wiaarom toe ken je niet voor couranten en tijdschriften? Mag ik houden Nattuurlijk, antwoordde Thomasscheur het blad er maar uit. Hope dit ditenborg hel portret zorgvul dig op. Waarom liet je me juist het portret van dien man teckenen vroeg David. Omdat hij een gemeen uitzicht heeft. Ik zou er een eed op durven doen, dat hij een slechte kerel is, al steekt hij in een mooi pakje. Je hebt 't goed geraden, 't Is een schelm, hij F eet Op dit oogenblik kwam er beweging in h ctcircus, waardoor David vergat den" naam te noemen. Kijk, kijk, Daan Is dat geen prachtig dier Heb je ooit zoo'n paard gezien. Het voorwerp van David's bewondering was een prachtig donker bruin bijna zwart volbloed paard, dat de circus was binncngc- dier. Zijn mooie kop werd statig en toch leid. Het was inderdaad een bijzonder fraai bevallig gedragen door den slank gevorm- den nek een krachtige rug en stevige len denen, fijne en toch niet overdreven dunne gespierde pooten en een huid, die glansde als zijde. Met opgerichte kop en trillende neusvleugels stond het dier daar er. meteen woelde zijne voorpoolen het zand om. Ka pitein Finlay hield een zeer langen teugel in de hand en behalve het hoofdstel, was het paard geheel vrij. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1