S. COLTOF 13e Jaargang. Vrijdag 21 April 1922. No. 32. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Kanaalwetj 141-142 Den Helder Mantel Cosuums Stoffen RUWHEID. miBEEOOS. ALKMAAR's ROEM -^rima GKURIGK JPlJ H TA LA l\ J. R. KEU8S - ALKMAAR WIERINGER COURANT UITGEVER: CQPN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENT1EN Van i-5 regels 0.50. Iedere regel meer o.ïo 7ZCSCILINT SLKXIt QIMSDA6 M YSEJDAtt ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden o B5 BUREAU: Hippotytushoef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No 19. Laat nu tij - digUwCos- tuums aanmeten op eigen ateliers. I aanmeten en I 11a 4 dagen 1 pasklaar I Xa ti dagen gereed. Er wordt onder de jongeren op het plat teland nog al te veel ruwheid gevonden j ik spreek nu niet over ruwheid in gewoon ten en zeden, maar vooral in taal, in spre ken. Als men 200 eens voorbij een groepje jongens gaat dan verbaast men er zich 0- ver wat voor krasse termen men1 daar kan h-ooren welk een taaltje er soms uitge- stoolen wordt. Hel is een zeker soort heb belijkheid geworden van jongens (bij de meisjes komt het minder voor,) om zich grof uil te drukken, kracht te zoeken in ruwe woorden en termen. Het is een zeer verkeerd aanwendselhet is toch niet noodig. De dorpsjongen is in zijn hart in 't geheel niet ruwer dan de stadsjongen, waar om is hij dan zoo ruw in zijn uitdrukkingen, ziet hij er geen been in om zijn gesprek, te pas of te onpas, te kruiden, met krachtter -rr-en en vloeken. Allereerst hieromvan •kind af aan heeft hij het vloeken gehoord: in huis langs deni weg, op het bouwland. De ouderen deden het, als 't werk niet goed gelukte, in ruwe spot of grof plezii De jongens vonden dat het een teeken. van mannelijkheid was als je 't net zoo goed kon thuis werd er niet genoeg op gelet, misschien Iachtte mem er wat om, en zoo is het er langzamerhand ingekomen, inge groeid zou ik haast willen zeggen. Al de ruwheid die wij hier vinden is in den grond der zaak niets anders dan protserigheid, grootdoen, een eigenaardig soort krachtS' vertoon on indruk te maken, op anderen FEUILLETON. No. 3. ,,Heeren dames, begon Finlay dit paar." isi van zuiver Australisch ras. Ik heb het Blilz" genoemd. Het is een beste sprin ger dien ik ooit van mijn leven gezien beb, en £c zult u hedenavond van zijn vaardig heid kunnen overtuigen. Ik heb veel geld voor hem betaald maar hij is het ward. ICom „Blitz" spring Het paard stak de ioren op, keek om zich heen, zag den paal voor zich en sprong er licht overheen. De paal werd hocger en hooger gesteld liet fraaie dier sprong steeds zonder de .minste inspannning hooger. Eindelijk lag de paal ongeveer zeven voel van den grond en het scheen onmogelijk, dat ook deze sprong nog gedaan kon worden. Hel paard ging er voor staan, en, kon nauwelijk er overheen kijken. Toen wendde hij zich om, bleef op eznï- gen afstand staan en scheen de'hoogte te meten. Kapitein Finlay verroerde zich niet en liet Blits rustig overleggen. Gelijk een pijl uil een boog, vloog het plotseling vooruit en deed den sprong. Een oogenblik hecrschte diepe stilte toen barstte het publiek in een donderend applaus los, waaraan geen einde scheen tc zullen komen. Prachtig, zeide David. Ja 't is beter dan men gewoonlijk ziet, sprak Hope. Kapitein Finlay boog naar alle kanten, het gelukt zooveel jongens om haantje de voorste te zijn alleen door groote mond en krachttermen. Er zijn maar weinigen die bewust ruw zijn, wier ruwheid uit het hart komt, grootdoenerij is het, 't staat flink. Ik ken ook sommige jongens en als menschen die 'hen niet kenden, hun gesprekken zou den hooren, hun eigenaardige ruwe manie ren zouden zien, dan zouden ze zeggen, wat ruwe klanten zijn daten toch weel ik zeker dat ze in hun hart evengoed zijn, en even fijngevoelig als de besten onzer. Jongens, leer het dwazen toch inzien van deze schijnvertooning 'ruwheid is niet 't beeld van kracht, maar onder ruwheid ver bergt zich meestentijds zooveel zwakheid en cnvolkomenheid. Gij wilt dat er kracht van u uitgaat dat is goed; gij wilt niet zijn de minste onder uw vrienden, dat is ook te begrijpen, zorgt dan dat gij hebt geen lawaaiende schijn kracht naar buiten, maar een stille, zwij gende krcht in je binnenste.. GEMENGD NIEUWS. GOEDKOOPERE MELK. De Gemeenteraad van Winschoten be- slcotDinsdag in buitengewone zitting melk uit de buitengemeenten te laten komen en die voor 12 cent per liter voor de ingeze tenen beschikbaar te stellen, De melkboe ren hier nemen nog 15 cent per Liter, waar voor sommigen de melk aan huis bezorgen anderen ze van hun 'huis laten halen. HEIDEBRAND. Volgens (een 'V.-D. gericht is [Woens dagmiddag omstreeks half één een groote bosch- en heidebrand uitgebroken ter .hoog te van het Planke-Wambuis. aan den weg OoslerbeekEde. De brand breidt zich in de richting Schaarsbergen uit. De Arnhem- sche brandweer is naar de plaats des on hei Is vertrokken. Naar men nader meldt betreft het een terrein van 400 a 500 H.A. onder Oud Reemst, tusschen den Otlerlooschen en den Amslerdamschen weg. Het vuur is in zijn verderen voortgang gestuit.. OP KLOMPEN. Men schrijft uit Barneveld Ook in deze omigeving worden de oude gebruiken bij boerenbegrafenissen -meer en meer afgeschaft. Zelfs hét dnagen van een hoogen hoed door de verwanten wordt vaak nagelaten. Doch wat wij thans consta teerden, leek ons wel wat heel erg modern. als was hij zelf -over den paal gesprongen. Zooals geziet heeren en dames, is het een wondérdier. Het heeft maar één ge brek het laat zich door geen enkelen man nog veel -minder door een vrouw bereiden. Opeens verliet een jong meisje, ze kon niet ouder zijn dan twintig jaar, hare zit plaats, en trad snel naar het midden, waar kapitein Finlay met Blitz stond. Zij droeg een rijkleed, dat nauw om haar gestalte sloot. Heur haar was kort geknipt en een luchtig hoedje dekte haar hoofd. Ze nad e>n jongensgezicht, met een uitdrukking v-an groote vastberadenheid. Mooi was niet maar haar gelaat maakte een gunsli- gien indruk. Ze had een stevige rijzweep in de hand, hare handschoenen met kappen reikten bijna lot aan de ellebogen. Ze stond in het volle licht vlak bij Blitz. Kapitein Finlay was zoo verbaasd dal hij alleen kon zeggen Wat wilt u fk wil Blitz berijden, wanneer u een n uw bedienden mijn zadel wilt laten halen, dat op mijn paard ligt, dat buiten staat. Kapitein Finlay was verstomd. Dal meent u toch niet sprak 'hij eindelijk. Natuurlijk meen ik het. Het is niet mijne gewoonte dingen te zeggen die ik niet meen En niemand, die haar daar zoo zag slaan kon aan hare woorden twijfelen. Hij zal u een ongeluk doen krijgen. Onzin. Ik wil het wagen antwoordde ze. Het publick werd ongeduldig, en kapi tein Finlay zcidc Dames en: heeren,* deze jonge dame wenscht Blitz tc bereiden. Zal ik haar dat toestaan. Een luid hoera weerklonk en van alle kanten werd geroepen gefabriceerd door de Tabaksfabriek Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. Daar volgde namelijk een welgesteld fami lielid dan begrafenissloet.... op klompen. DE BLOEMENVELDEN. Men meldt uit Hillegom De hyacinten en narcisten staan thans in hloci. dal bij ean zelfde ras de hanen zwaarder zijn dan de kippen, de mannelijke kuikens zwaarder dan de vrouwelijke. De heer Lien hart had hieruit afgeleid, dat waarschijnlijk het gewicht van de eieren waaruit de ha nen zouden komen, grooter zou zijn, dan dat van de eieren die hennen zouden geven. Deze hypothese werd bewaarheid. Echter moet men om resultaten te verkrijgen aan de volgende voorwaarden de hand houden slechts proefnemingen doen met eieren van hetzelfde ras slechts eieren van dezelfdi PLOTSELING DOOD. De stationchef te Koog-Zaandijk, de heer L. B. Heil, werd Zaterdagmiddag, toen hij van den buitendienst, in het seinlokaal te rugkeerde, plotseling onwel, sloeg achter- i kippen of kippen van den zelfden ouder over en was onmiddellijk dood. Groote condom gebruiken voor een bepaald experi- sternatie bracht dit plotselinge sterfgeval ment enkel eieren midden in den legtijd onder het personeel, bij wien de heer Heil nemen, daar het begin of hel einde van den °°%fanz'en st°n<^ legtijd kleine eieren of eieren van onregei- J maligc grootte geeft. Bij de?" (namïi Jcchts di De Minister van Arbeid maakt bekend, dat de premie, welke ingevolge het Kon. I geven van Besluit van 8 Nov. 1920, nr. 29 ten befhoeve Met dpi van den bouw van woningen wordt ver leend, in het vervolg ook zal kunnen wor den verleend voor bescheiden winkelwonin gen door een winkelier ten eigen behoeve te bouwen. Het bedrag der premie zal wor den berekend naar denzelfden maatstaf als. voor andere woningen met dien versbanac, dat bijd e berekening van het oppervlak winkel en bedrijfsruimten buiten aanmer king worden gelaten. De premie wordt niet verleend voor win keiwoningen, met den bouw waarvan op den datum van de bekendmaking dezer re geling is aangevangen, KIP OF HAAN. Reeds vele methoden zijn uitgedacht om het geslacht van eieren te bepalen, maar geen heeft tót nu toe aan de verwachtingen voldaan. .Een nieuwe methode, waarmee reeds in Amerika en Frankrijk met succes is geëx perimenteerd, is onlangs door den heer D. Lienhart medegedeeld aan de acedémie des Sciences. Deze methode berust op het feit, en oude rassen eieren en constant gemiddeld gewicht, eieren- van ,b v. den leghorn en Laat haar het wagen I Kranige meid, zei Hope Maar een waag ,/als, ze schijnt een goed bekende van het publiek. Je wilt toch niet ibeweren, Hope, dat zes maanden in Sidney geweest bent, zon der ooit van haar gehoord te hebben- 7k verzeker je, dat ik nooit van haar ge- genoemd had, wachtte nog op kapitein hoord en haar nooit gezien hebt. Dan val je me tegen. Zeg me liever wie ze is. Ze noemen haar de Heideroos. HOOFDSTUK II. Het meisje, dat Danton de Heideroos Finlay's besluit. Blijkbaar had deze weinig lust haar ver zoek in te willigen Hij aarzelde niet uit angst voor zijn paard, maar hij kon niet van zich verkrijgen zulk een jong meisje aan een groot gevaar bloot te stellen. De Heideroos werd ongeduldig. Ze sloeg met haar rijzweep tegen haar laars op een manier, waaruit kaar gemoedstoestand bleek. Kom, zeide ze, laat mijn zadel halen. Zijt gij bang dat uw paard er door lijden z-al. Ik zal het geen kwaad doen, nietwaar Blilz vroeg ze op het dier toetredende, en het den zijdeachtige kop streelende. In 's hemels naam, pas op, riep kapitein Finlay. Hij bijt. Neen, neen, hij bijt mij niet. Zoo ondeu gend zal je niet wezen, niet waar Blitz. Het paard scheen haar te begrijpen. Het wreef zijn neus vol welbehagen tegen haar gehndschende hand en bleef kalm. Het personeel van het circus had begrepen den minorca, heeft men geregeld de beves tiging van de eerste hypothese verkregen n.1. een groot overwicht van hanen uit zwa rc eieren, een groot aantal kippen uit lich te eieren. GROOTE BRAND TE VENLO. Schade 1.000.000. Dinsdagmiddag ongeveer halfdrie brak een hevige brand uit in de kunstmest- er voe /oederfabriek van de firma W. Thijwis- sen aan den Koudekerkerweg te Venlo. De brand ontstond waarschijnlijk in het hoofdgebouw en breidde zich snel uit, zoo dat het geheele gebouwencomplex, bestaan de uit 15 gebouwen en fabrieken, in eer ommezien in lichte laaie stond. De fabriek ligt ongeveer 20 minuten uit het centrum der stad, zoodat 'het langen tijd duurde alvorens de brandweer actief kon optreden. Daardoor brandde zoowel het hoofdge bouw als alle bijgebouwen totaal uit. Door den ondoordringbaren rook, die een dat er iets bijzonders gaande was. De cow boy's kwamen naderbij en beschouwden het jonge meisje met onverscholen bewonde ring. Deze zonen van het Westen honden den moed der Heideroos op waren prijs stellen. De Indianen sloegen haar met hun kleine schitterende oogen gade. Een sjovel gekleed e man stond een nig afgezonderd en volgde het toonecl met zichtbare belangstelling. Hij maakte d indruk van een Jockey, die betere dage», gekend en zich uit nood aan een circus bonden heeft. Tot dezem man wendde zich kapitein Finley met de woorden Haal het zadel der jonge dame, Tim, bui ten staat haar rijknecht met haar paard. Jawel, kapitein, antwoordde Tim en verdween. Weldra keerde hij terug met een licht, maar stevig dameszadel. Leg het op Blitz, als hij h.et tenminste toelaat. Tim ging voorzichtig naar het paard, dat door de Heideroos werd bezig gehouden. Snel legde hij het zadel op den rug. Blitz scheen zich daar niet om te bekom rren, totdat Tim het begon vast te ges pen, toen sloeg hij achteruit. Pas op juffrouw waarschuwde de kapi tein. De Heideroos sprong vlug ter zijde juist bij lijds, want Blitz had een kwaadaardigen greep naar haar gedaan. Een trek van groo. vastberadenheid vertoonde zich om haar mond. Dal zal ik je betaald zetten, riendje, prevelde zij. Tien minuten duurde het, voordat men er in geslaagd was Blitz te zadelen. vreeselijiken stank verspreidde, was 't on mogelijk iets uit het gebouw te redden, Een groote hoeveelheid kunstmeststof fen, veevoeder-artikelen en vele landbouw machines, benevens de geheele inventaris, werden door het vuur vernield. De schade bedraagt meer dan een mil- Iioen,, doch wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand kan niet met zekerheid worden vermeld. Vermoed wordt echter, dat kortsluiting de aanleiding is ge weest. BETALINGEN GESTAAKT. De Korlenaerbank, gevestigd aan de Kortenaerkade no. 1 te 's-Gravenhage heeft haar kantoren gesloten. Bij informatie werd vanwege de directie medegedeeld, dat de Bank op dat oogen blik niet aan staat is aan haar verplichtin gen te voldoen en dal zij zich onledig houdt -met het treffen van een regeling met de crediteuren der Bank. Niar het Hbl. verneemt, is de oorzaak der moeilijkheden niet gelegen in speculaties, maar in de eerste plaats in het feit, dat verschillende debiteuren voor een belang rijkbedrag in gebreke zijn gebleven. Tegenover een groot aantal vaste crc- dieten, die niet aanstonds zijn los te ma- kan, zijn de laatste weken veel gelden op gevraagd door particulieren, die verontrust zijn door de Bankgeruchten van den laat- sten tijd, EEN DORPSHISTORIE Men meldt uit Leersum aan den Stand. Een huiseigenaar, te dezer plaatse, heeft actie met een zijner huurders. Dit nu is niets bijzonders en gebeurt wel meer ook op andere plaatsen, doch wel bijzonder is de origineele wijze waarop deze eigenaar te werk gaat. De historie begint met een mondgevecht dat e vergaat in handtaschlelijkheden, waar bij een bezem diensten bewijst. 't Tweede deel der geschiedenis speelt voor het gerecht, waarvan het einde is, dat de huiseigenaar wordt veroordeeld, naar zijn zeggen op valsche verklaringen. Van daar groote woede des eigenaars tegen zijn huurder, met gevolg opzegging der huur. Deze zaak doorloopt alle stadiën, van huurcommissies tot kantonrechter, met uit eindelijk gevolg, dat de huurder de woning zal moeten ontruimen. Eilaas er zijn geen woningen open en de huurder blijft kalm zitten. Ziezoo, zei Tim, met zijn vingers aan zijn slappen hoed rakende. Als u nu maar wilt opstijgen. En fluisterend voegde hij er bij Laat hem zooveel mogelijk zijn eigen wil. Dat is de eenige manier om hem klein te krijgen. Ik kan hem bereiden-, maar de ka pitein weet dat niet. Verraad me niet. Kom hier jij, riep kapitein Finley. Houd den kop van Blitz vast, terwijl ik dc jonge dame er op help. De Heideroos trad ter zijde van het paard. U moet me vlug in het zadel lichten, ka pitein. Ze greep den knoop. Kapitein Finlay tilde haar op, en voordal Blitz begreep wat er gebeurde, zal ze er op. Het publiekbarstte in donderend gejuich los. Blitz trilde over het geheele Tichaam. Een minuut bleef hij als vastgenageld staan. De Heideroos wachtte op de dingen die komen zouden.. Ze was een uilstegende rijderes en wist dat Blitz niets goeds in den zin had. Plot- leliag verhief het dier zich zonder cenige waarschuwing, op dc achtclrste pcotcn, en sloeg met de voorste heftig in de lucht. De Heideroos zat vast in den zadel het was of ze een geheel uitmaakte met het paard. Kapitein Finlay, zelf een buitenge woon goed ruiter, kon niet nalaten haar toe te juichen Blitz liet zich op dc voorpooten vallen, draaide nu als een wervelwind in het rond maar zijne berijdster liet zich niet van zijn rug -afwerpen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1