halve opengelaten. Dal is vanwege de heeren Troelslra c.s. heel verstandig. Want in Rusland en in de randstaten van het bolsjewistische rijk, waar men leeft in een socialistische maatschappij, is van verhoogden arbeidslust volstrekt niets te bespeuren. Integendeelwethouder De Miranda ver telt daarvan in een reisbrief aan Het Volk: „Nog steeds staat de trein voor de Russische grens. Nog altijd wachten wij op de locomotief, die ons komt halen. Tot nu loc ging hel werkelijk goed. Een expres- trein met een snelheid vian pl.tn. 12 K.M. per uur en in elk station niet langer dan twee uren wachten. Thans schijnt dit snel verkeer te zijn afgeloopen. En we zitten nog wel in een bijzonderen sneltrein. Met schrik denk ik aan onze 92 wagons met levensmid delen. Wanneer zullen die arriveeren. Vijf wagons met rogge, die vooruitgezonden zijn. vormen nog minder dan een druppel in de hongerzee. Eiken dag te laat kost 10- tallen het leven. In afwachting, dat we hier verlost wor den zal ik mijn verdere bevindingen om trent Letland verhalen. Het lijkt wel eenigszins op het land van Kokanje. Een heele nieuwe staat met een parlement van 152 leden, elk met een ver goeding van 15.000 roebel per maand. Ver der elf ministers, gezanten, konsuls, enz. En dan nog een staf ambtenaren Toch hee't het land maar 1.500.000 inwoners. In hel passenbureau zit het vol met meis jcs. die sigaretten rooken. Men loopt daar in en uit, smijt de papieren her en der. Toen ik er was, moest een der dames ean nieu we schrijfmachine probeeren. Het ging niet, dus legde zij mijn pas weg, En daar stond ik nu. Dat was mijn begeleider die een 1 ooge functie in het parlement bekleedt toch te bar. Hij gaf den meisjes een ge ducht standje en maakte zich bekend. Hanige indruk maakte het wel. Eerst nog een nieuwe sigaret en toen was het werk van één minuut gedaan. Ziedaar hoe de arbeidslust toeneemt in een rooden ambten.arenstaat Maar de Hollandsche sociaal-democraten v. eten er wel raad op. Zij verwachten, dat onze arbeiders onder het gezegend regime der S. D. A. P. graag 12 a 16 uren per dag zullen werken. En, mocht dat niet het ge val zijn, dan zullen ,,de onwilligen" zoo zegt mr. Troelstna c.s. volgens het voorloo pig verslag worden gedwongen." Arbeidsdwang zooals in Rusland dus. De machine-geweren en gevangenwa gen in de fabriek. Wie geen twaalf of zestien uur wenscht ie arbeiden tegen den muur of de kast in. MARKTOVERZICHT. De SCHAGER markt van 20 April was algemeen bij rundvee iels williger en hoo- ger dan in de laatste weken het geval was. Vette koeien rezen weer tot 65 cent. Die prijs kon de heer C. Schenk, Wieringer- waard, bij het pond hij verkoos liever een prijs van 580 gld., waar de heer Luiting Alkmaar ook genoegen mee nam. Goed slachtvee liep tot 60 cent, grossiersprijzen tot 55 cent. Melk- en kalfkoeien noteer den bij eerste kwaliteit 25,hooger dan verleden week. Jong vee was willig met hcogcr prijs. Hel bezoek van Fransche koop lied dn aan de markt was hierbij van groo- ten invloed. Genoemde heeren gingen met eer. wagon pinken na3r het Zuiden. Magere koeien waren beter, dan Dinsdag te Alk maar. Wordt vandaar een middenprijs van 45 cent opgegeven, van Schagen was die 50 cent. Bij een vraag, die den aanvoer o- vertreft. wint de veikooper, zoo ook hier. Men weet niet altijd, waar men wezen moet om de beste waar voor de minste prijs te krijgen. Nuchtere kalveren waren goed 30,Vette varkens waren in den begin ne vlug. Toen het bleek, dat de aanvoer tc groot was liep de prijs 2 a 3 cent terug. Dit werd voor den lusschenhandel een stroo. Vette varkens 83 a 85 zouters 76 79 cent Londensche biggen 77 a 78 cent foktiggen 2.25 d 2.25 a 3.25 per week leeftijd. ZWARE BRAND TE WEESPERKARSPEl.. Twee kinderen omgekomen. Vrijdagmiddag ongeveer half twee beeft te Weesperk.arspel op de boerderij ,,Anna's Hoeve" voorheen genaamd „Klein Weltevre den een brand gewoed, die aan twee kin deren het leven heeft gekost. Terwijl de vader, de veehouder W. J. Heeman, in een der bovenvertrekken zijn middagslaapje deed, en de moeder vergezeld van haar oudste dochtertje buiten bezig was de pan nen schoon te maken, is door onbekende oorzaak brand ontslaan in het woonver trek dal gelegen was in het voorhuis van de boerderij. Vermoedt wordt, dat een brandbaar voorwerp in aanraking is geko men met do brandende kachel. In dit ver trek hadden de ouders achtergelaten hun beide kinderen Antonius Thcodorus en Geertui Maria, twee en een half jaar oud. Het meisje lag in haar wiegje te slapen, het jongentje had de moeder met een touw aan de deurknop vastgebonden teneinde te voorkomen, dat 't kind bij de kachel kon komen. De vader ontwaakte door hel geknetter van vuur. Beneden gekomen vond hij hel voorhuis in lichte laaie. Hij snelde naar bui ten cm hulp te roepen en sloeg vervolgens de ruiten in, teneinde zoodoende de kamer, waarin de kinderen zich bevonden, binnen te dringen. Maar het vuur had al te zeer cm zich heen gegrepen. Het mocht hem niet gelukken de kinderen te redden. Vuur en rook maaktlen elke poging tot redding onmogelijk. Inmiddels toegeschoten buren wendden eveneens vruchtelooze pogingen aan en zoo moest men het aanzien, dat een tweetal kinderen een prooi der vlammen werd. Anderen hadden intusschen hei vee uit dan stal gedreven. De brand was spoedig uitgewoed en van de boerderij was niets anders over dan een paar stukken muur van het voorhuis. Toen het vuur gebluscht was, werden de verkool de lijkjes der kinderen uit de puinhopen te voorschijn gehaald DE EERSTE ANSJOVIS. Bij Enkhuizen heeft gisteren een haring- visscher de eerste ansjvis in de reepnelten gevangen. HET GEZONKEN VAARTUIG. Het vaartuig, dat onlangs ten Z. van Enkhuizen is gezonken, heeft geen opvaren den aan boord gehad en was geladen met steenkool, 's Schip, een Rijksvaartuig, werd gesleept van Nieuwediep met bestemming Hoorn. Man neemt maatregelen het wrak te lichten. HOOG WATER. Te Culemborg is het water van de Lek zoodanig gewassen, dat de havenkade is ondergeloopen, HERDENKING 1552 TE ENKHUIZEN. Te Enkhuizen heeft men. thans besloten het feest naar aanleiding van het feit dat de stad op 21 Mei 1572 zelf het Spaansche juk afschudde, toch te laten doorgaan, al zal het dan ook geschieden op meer beschei den schaal. Op het programma komt te staan het houden van een historischen op tocht, een kinderfeest, carillonspcl, klok gelui en vuurwerk, Het feest zal niet ge houden worden op 21 Mei, maar op Zater dag 20 Mei. EEN HOOFDCONDUCTEUR OVERREDEN EN GEDOOD. Toen trein No. 28, welke Zaterdagavond om 11.28 van 's-Gravenhage vertrekt, te 11.54 te Leiden arriveerde, werd de dienst doende hoofdconducteur vermist. In Den Haag was hij nog in den trein geweest, zoo dat het vermoeden bestond, dat hij tus- schen Leiden en Den Haag uit een wagen was gevallen. Men liet, zegt ,,de Crtt." in allerijl een onderzoek langs de spoorbaan gelegen blokhuizen instellen, met het resultaat, dat de vermiste Zaterdagnacht 1 uur bij de -krui sing van de spoorbaan met den Z.-H. Elec- Irische Spoorweg-Maatschappij, nabij de Loolaan, aldaar, met afgereden beenen werd gevonden. De ongelukkige werd on middellijk naar het Gemeentelijk Zieken huis vervoerd, waar hij Zondagmorgen is overleden-. IToe hij uil den trein is gevallen weet men niet. Men vermoedt, dat hij zich van den eenen wagen naar den anderen heeft willen begeven en daarbij lusschen de rijtuigen is gevallen, waarna de trein over hem heen :s gereden. t '£.31 EEN GEHEIMZINNIG ONGEVAL. Zateredagmorgen heeft men bij het stati on van Waltton aan de Theems het lijk van een 15-jarig meisje op de spoorbaan gevonden benevens een mannenschoen met een voet erin. In een coupé van een trein, die daar "s nachts had gestaan, vond men een 24-jarig man zonder voet, terwijl de andere voet verpletterd was. Hoe de man onder deze omstandigheden erin geslaagd ïs, in den coupé te komen, is een raadsel. Hij was bij den vader van het meisje, een bak ker uit het naburige dorp Hersham, in dienst. Volgens zijn verklaring hij was nog bij bewustzijn was het ongeval den vorigen avond om elf uur gebeurd toen hij het meisje was nageloopen, dat de spoor baan was opgesneld, vóór een aankomenden trein. Het meisje werd sedert den vorigen avond vermist. TEGEMOETKOMING AAN GROOifc GENEZINGEN. In Nieuw Zuid Wales (Australië) is een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan moe ders met drie of meer kinderen te tege moetkoming kan worden verstrekt van 6 shilling per kind en per week voor het on. derhoud der kinderen, zoolang die kinderen den 14-jarigen leeftijd nog niet bereikt heb ben. Deze tegemoetkoming zal alleen wor den toegekend aan moeders, wier inkomen blijft beneden een bepaalde som, die geacht wordt noodig te zijn voor noodzakelijk le vensonderhoud. LAGERE VERZEKERINGSWAARDE. In verband met de aanhoudende daling der rundprijzen in Friesland besluiten besturen van onderlinge veefondsen aldaar, de verzekerde waarde der ingeschreven koeien met 40 pet, die der kalveren met 30 pet. te verlagen. GEEN PRIJZEN TOEGEKEND. Te Heerenveen werd Zaterdag door de Provinciale commissie voor de veefokkerij in Friesland een keuring van driejarige, twenter- er. enterslieren gehouden. De uu- slag was, dat geen der aangevoerde stieren een: prijs waardig gekeurd werd in de af- deciing drie jarige verwierven slechts drie een eervolle vermelding. VERSTEENDE VONDSTEN IN ZUID-AFRIKA. Bij Koster, negentien mijl van Johannis- burg, hebben twee Hollandsche landbou wers een merkwaardige ontdekking gedaan. Zij ontdekten, dat een groot gat, dat een groot gat, dat zich. in een ,,veld" be vond, honderd voet beneden de oppervlak te, dóórliep en zich in gangen splitste, wel ke ver steende overblijfselen van talrijke dieren en vogels bevatten. Er bevindt zich daar een netwerk van gangen, met muren van vaste rots en eenige kloven van ongeveer 500 voet. De doode dieren zijn prachtig bewaard gebleven. Een versteende aap en vogel zijn naar boven gebracht en gefotografeerd. Men is van plan deze geheimzinnige holen verder te onderzoeken, STERKE DRANK voor GODSDIENSTIGE DOELEINDEN. De Engelsche whiskey-fabrikanten Haig- and Haig hebban een brief ontvangen uit San Fransisco, waarin gemeld wordt, dat, hoewel het land is drooggelegd, toch nog altijd drank voor medische of godsdiensti ge doeleinden mag worden ingevoerd. In Californië heeft zich dan ook 'n nieu we sectc gevormd, waarvan de leden ver scheidene .malen per week bijeenkomen, bij welke gelegenheid zij, als onderdeel der ceremoniën, zooveel mogelijk whisky moeten drinken. Iedereen sluit zich hij de secte aan. De politie heeft eerst getracht daar een eind aan te maken., maar toen dat onmoge lijk was en de zaak dus veilig bleek, heb ben ook massa's agenten zich als lid opge geven. TYPHUS EN DIPHTERITUS TE ZWOLLE. Tn de vorige week deden zich te Zwolle weer drie gevallen van lyphus voor, één bij een schipper, liggend aan de beesten markt, en twee bij verpleegsters in het Sophia-Ziekenhuis. Onlangs heeft men de draagster van de diphteritusbacillen ontdekt. In hetzelfde ziekenhuis kwamen telkens en telkens weer diphteri gevallen voor zonder dat de haard ontdekt kon worden. De draagster is thans gebleken te zijn een verpleegster in het Sophia -Ziekenhuis. MELKVERLAGING. Te Hoorn is de melkprijs verlaagd van 13 cents op 10 cents per L. GEWETENSBEZWAAR. Men schrijft uit Barneveld Ds. Fraanltje, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, die zich steeds als een groot tegenstander van de Invaliditeitswet heeft doen kennen en die dan ook indertijd de bekende circulaire voor gemoedsbezwa ren heeft onderteekend, waardoor hij van de verplichting tot het plakken van zegel tjes voor zijn dienstbode werd ontheven, heeft ook geweigerd het hiervoor op zijn belastingbiljet aangebrachte bedrag te be talen. Deswege hebben de rijksambtenaren thans beslag op zijn inboedel gelegd, welke bij verdere weigering Zaterdag 29 dezer gerechtelijk zal worden, verkocht. Ook bij vier zijner gemeentenaren is om dezelfde reden beslag op den inboedel ge legd. DE WAGEN had GEEN VOERMAN MEER Te Ursum (N.-Br.) is de zoon van zekere Tesselaar van een kar gevallen en gestor ven, Het paard slapte, met de kar achter zich, het erf op, maar de voerman werd dood aan den weg gevonden. BOSCHBRAND ONDER TILBURG. Vrijdagmiddag heeft tc Tilburg een boschbrand gewoed. Een groote oppervlak te werd vernield. De 60-jarige landbouwer Timmermans viel bij het blusschen dood neer. De oorzaak van den brand is onbekend. NIET GENOEG INWONERS. Hughes, de eerste minister van Austra lië, heeft verklaard, dat de 300.000 inwo ners van West-Auslralië totaal onvoldoen de zijn, en dat deze staal er zoo spoedig mogelijk 3.000.000 moet hebben. De regee ring van het gemeentebestuur zal den staat helpen de menschen tc krijgen en ze te vestigen. GEMEENTE ^VIERINGEN Bij het uilgraven der rioleerwerken te Hippolylusboef werd een oude gouden munt gevonden. Op de voorzijde is gesla gen „Stad Utrecht 1785, aan de achter zijde 't wapen dier stad." De Afd. Wieringen Hc.11. Maalpij vnn Landbouw heeft voor een bedrag van 25 geteekend voor hel waarborgfonds der groote Landbouwtentoonstelling te Alk maar. Tevens stelt zij een zilveren medail le beschikbaar. De heer J. A. Siesling te Velsen heeft zijne benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school te Westerland aangenomen. Maandagmiddag dreef een zware don derbui vergezeld van hagelslag over ons eiland. Een boom nabij de boerenhofstede van R. Lont in den Polder Waard Nieuw- land werd door den bliksem getroffen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Niog steeds loopen hier honden fos, die gevaarlijk voor de schapenkudden zijn. Van den veehouder Jb. Dekker Pz. werd weder een lam met afgebeten nek in de weide gevonden. Maandagavond sprak het Kamerlid Duijs in het lokaal van den Heer Kok. Had den wij het zaaltje te klein verwacht om de bezoekers te kunnen bevatten, dit bleek niet het geval. De belangstelling was niet groot En toch is de heer Duijs een redenaar, naar wien men gaarne een paar uur aaneen luistert, al gaat man niet met zijn zienswijze medeHet is geen saaie aaneenschakeling van verkiezingspoletiek welke hij opzegt, neen, ernst, geestigheid en kwinkslagen wisselen elkander af, en waar hij de nadruk op wil leggen, weet hij op meesterlijke wijze naar voren te brengen. Spr. gaf allereerst een beschouwing wat het Socialisme is dat de sociaal-democra ten eigenlijk geen partij mogen worden ge noemd, maar dat zij als een noodzakelijk iets uit dit hedendaagsche kapitalistische stelsel werden geboren. Door dit stelsel is ook de klassenstrijd ontstaan, want samenwerking lusschen ka pitaal en arbeider is niet mogelijk, aldus spr. Een arbeider is in den zin van dezen tijd geen mensch, doch een ding, een wande lend magazijn waaruit kracht en arbeid wordt gekocht. Wil een. werkgever niet ge noeg voor die arbeid geven, dan is dc ar beider de dupe. Immers dezelfde arbeid welke hij Maandags tc koop aanbood, maar door den baas te hoog werd geacht kan hij Dinsdags niet meer aanbieden. Die is ver vlogen. En nu is dit het groote verschil. Als een schoenen-, kleeding- of meubelmagazijn uitverkoop houdt, dan komt de eigenaar zoo langzamerhand binnen., doch als een arbeider met zijn spierkracht of geestes kracht is uitverkocht, dan is hij niet binnen, doch grijpt er net naast. Dan mag hij, als hij gelukkig is, teeren op 3.staatspensioen. Slechts één middel bestaat er, om aan dezen toestand een einde te maken, dat is, dal kapitaal en arbeid in één hand komen. En zeer zeker nadert dit tijdstip met rasse schreden. Wij zijn levende geluigan van de ineenstorting van het kapitalistische stelseldat stelsel ligt op sterven. De wereldoorlog was een z.g. broerte, die deze maatschappij kreeg. Het was niet dc Duitsche keizer, die deze oorlog teweeg bracht neen, het was het kapitaal de con currentiestrijd, die de vernietiging van zoo veel millioenen en menschenlevens op zijn gewten heeft. Men is te Genua aan het dokteren, om dat kapitalistische stelsel weer te genezen en op de been te helpen, maar 't gaat niet. Het heeft afgedaan, de oogen van het pro letariaat gaan open we zien het aan het verbond van Duitschland met Rusland. Men spreekt dan van dictatuur, zooals in Rusland, aldus spr. Maar hebben we in ons land geen dictatuur van dc bourgosie We hebben een Twee Kamer waar de wetten worden gemaakt, doch daarboven staat de Eerste Kamer, waarin slechts de hoogst aangeslagenen, de rijkslen van ons land zitting hebben dat is de grauwe rem, die de macht in handen heeftwe hebben, gemeente besturen, die wetjes mogen ma ken en uitvoeren, „maar", die weer afhan kelijk zijn van Gedeputeerde Stalen, die kunnen goedkeuren of verwerpen, Ja, deze zaalc zit prachtig in elkaar, zegt spr. En nu. vlak voor de verkiezingen, nu komen de Vrijheidsbond, Kath. partij, enz., aandragen met bezuiniging hier en bezuini ging daar zij die behooren tot de partij, die de wereld heeft geruïneerd, die milli oenen heeft weggesmeten, zij willen bezui nigen Het kiezersbedrog ligt daar dik op, aldus spr. Hij geeft met cijfers aan hoeveel mil- lioen op de begrooting voorkomen voor het militairisme, en voor pensioen voor post ambtenaren etc., kan niets worden gegeven! Daarom, wilt gij medewerken aan de op bouw der wereld, wilt gij met ons bet ko mend morgenrood krachtiger en spoediger versterken, brengt dan uw stem uit op den sociaal-democraat. Spr. verwierf een dankbaar applaus. Van de gelegenheid tot debat werd gean ge bruik gemaakt. HET TOPPUNT. Het sociual-democretieoh Kamerlid .1. E. W. Duijs gebruikte heden de lunch bij den Kroonprins. AXN \~PAl T.OWN.v Donderdagavond hield de vereeniging „Sportlust" een algemeene vergadering in het lokaal van dan heer C. Slikker. Bij afwezigheid van den Voorzitter open de dc vicevoorzitler, de heer D. Koorn de vergadering en heette de aanwezigen welkom. De secretaris, de heer H. Stellingwerff las daarop ed notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Tol commissie voor het nazien der reke ning van den penningmeester, den heer A. Kos. werden aangewezen de heeren H. A. Jansen, G. Blom en C. Kossen. De commissie verklaarde bij monde van den heer Jansen, alles volkomen in orde te üebben bevonden, waarop de rekening we~d goedgekeurd, na dank voor hel uit muntend beheer. De inkomsten bedroegen met inbegrip van het vorige saldo, 616.66. De i.ilgaven beliepen 463.48. Er is dus een batig saldo van 153.18. Gelijk men weet houdt de vereeniging tweemaal per jaar een sportfecst en wel een voor jaarsfeest, gewoonlijk uit allerlei sporlvcrmaken bestaande, terwijl het na jaarsfeest meestal gehouden wordt in den vorm van een harddraverij. En zoo kwam dan nu het voorjaarssporlfeest, te geven op Zondag 21 Mei. in bespreking. Over hel allractienummer is het Bestuur nog in onderhandeling met Hubcrt Corver van Utrecht, den man met den „ijzeren vuist die indertijd hier zulke verbazingwek kende prestaties wist te geven. Voorts zal er een wedstrijd worden ge houden in hel vangen van biggen, behou dens nadere goedkeuring, waarvoor 3 prij zen ter beschikking zullen zijn. Ook wor den 3 prijzen beschikbaar gesteld voor een wedstrijd van versierde fietsen. Zoowel jon gens als meisjes kunnen er aan deelnemen, doch blijft liet aantal deelnemers beneden, twaalf, dan gaai de wedstrijd niet door. Men zal zich dus een week te voren heb ben aan te melden. Verder wil men laten hardloopen. met hindernissen door jongens van 10 tot en met 12 jaar en daarvoor 4 prijzen geven. Ook voor jongens van 13 tot 16 jaar heeft men iets aardigs bedacht. Die mogen om het vlugst een of ander kleedingstuk aan- an liltrekken. Heel gemakkelijk, zal men zoggen. Jawel, maar dat werkje moet ge beuren in een kuip of tobbe, die een voet boven den grond hangt, en dus zee bewe- genlijk is. Behalve het Bestuur, die als feestcommis sie zal optreden, zijn nog tót Commissiele den benoemd de heeren C. Kossen, G. Blom en H. A. Jansen, die allen aannamen. De entrée is gesteld op 0.50 echtpa ren I 0.75 en kinderen 0.25. Met den wensch, dat ook nu weer het volksfeest van „Sportlust" zou mogen sla gen. sloot dc voorzitter de vergadering. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 21 April 1922. Op de heden gehouden veiling Oude iVschmarkt a.d. Nieuwmarkt besteedde men de volgende prijzen Kipeieren WIT 5.20 7.50Kipeieren BRUIN 7.50 8.00 Eendeieren 6.60 7.05. LANGENHOFF. ALKMAAR, 21 April 1922. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 116 stapels wegende 113623 kilogrammen. Fabriekskaas kleine met rijksmerk 35, zonder rijksm. 28 commissiekaas met rijksmerk 32. Boerenkaas met rijksmerk 32, zonder rijksmenk 30, commissiekaas met rijksm. 31, Handel vlug. ALKMAAR, 24 April 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 8 koeien en ossen 325 a 450 15 veile kalveren 60 a 130 p, ned. pond 1.50 a 1.80 198 nuchtere kalveren 8 a 22, 3 vette schapen 42 a 55 475 vette varxens p. ned. pond 0.90 a 0,98.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2