S. COLTOF i3e Jaargang. Dinsdag 2 Mei 1922. No. 35. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Kanaalwag 141-142 Den Helder Btiitenland?ch Overzicht. ÏÏEIDSROOS. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO»N. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIEN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0,10 tf£öS.CHUKT ILtll 01W3DAS ri IJ BA V ABONNEMENTSBKIJS per 3 maanden f o 85 BUREAU: Hippokyttisboef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No. 1 q. Laat nu tij dig UwCos- tuums aanmeten op eigen ateliers, aanmeten en na 4 dagen pasklaar Sa dagen gereed. Groolc ontstemming heeft de dc.or den Franschen minister president Poincaré te Bar le Duc uitgesproken redevoering ge wekt. Vooral in Engeland was men zeer veront waardigd over deze redevoering, waarin de Fransche premier weer eens de sabel deeil rinkelen. Van Britsche zijde is voorgesteld om de onderteekenaars van het Verdrag van Ver- sailles bijeen te doen komen om te beraad slagen over de politiek welke moet worden gevoerd in verband met de uitvoering van het Verdrag van Versailles, waaromtrent men in Frankrijk zoo geheel andere denk beelden koestert dan in Engeland, De Fran schen voelen bitter weinig voor dit voor hiel zij 'zijn meer voor een bcee'nkomst van den Oppersten Raad, hetgeen Lloyd Geoi- gc juist niet wil. Hoe het zijt we dienen af te wachten of de geallieeran het onder elk ander eens worden inzake de interpreia'ie van het Verdrag van Versailles, anders zal er van een economisch herstel wel niet veel komen. Tn IERLAND duurt de onrust voort. De republikcinsche vechtjassen weten van geen ophouden en zij schijnen het de laat ste dagen vooral te hebben gemunt op de aanvoerders van de Vrijstaatsche troepen. Van een vermindering der spanning tus- schen dc beide tegenover eikander staande groepen van hel Iersche volk is niets te bespeuren. Op lal van plaatsen bieden de steden het beeld van een zuiver gevechts- FEUILLETOM No. 6 Wal is er gebeurd riep ik Rose toe, in nemelsnaam zeg me wat is er gebeurd Er is iemand vermoord, antwoordde ze. Ik heb gezien, dal op een man geschoten is, en hij is van het paard gevallen. Een ko gel viool mij langs het hoofd en toen ben ik zoo snel ik kon weggereden. Nog ver scheidene schoten werden op mij gelost, maar geen heeft mij geraakt. Toen ik den man van het paard zag storten, viel mijn revolver van schrik uit mijn hand, anders zou ik dc schurk met gelijke munt betaald hebben. Een moord, rie allen. Ge hebt u zeker in uw schrik vergist. Neen neen, antwoordde ze. Hoogstens vier mijlen hier vandaan is het gebeurd. Plotseling kwam een ontzettende ge dachte bij haar op en op wanhopenden toon riep ze O I als het vadere eens wias. Zij noemde Sltrange altijd vader. Mijnheer Strangc kan 't niet wezen, zei. de >k. Hij zou ons hebben doen welen, dat hij thuis kwam. In ieder geval moeten we de zaak onderzoeken. Drie van ons stegen te paard en reden met Rosa naar de naar de aangewezen plek. Aan den kant van den weg liep een. paard te grazen, en ongeveer een halve miji verder zagen wc bij het licht der maan een donker voorwerp midden op het pad lig- lerrcin. Versterkingen zijn allerwege aange legd en overal slaan de troepen tegenover elkander. Hier en daar wordt hevig gevochten en verschillende personen zijn bij die gevech ten gedood of gewond. Evenmin als Enge land er in is geslaagd orde en rust le schep pen innlerliand schijnt de voorloopige Ier sche regeering daarin te zullen slagen. Voor I nu het tot een breuk is gekomen lus- schen Noordelijke en Zuidelijke regeering is de toestand inderdaad ernstig te noemen. In CHINA baart de binnenlandsche toe stand ook ernstig zorg. Waar het daar op moet uitloopen, is de vraag. Zeker is het, diat de Chineezen een steeds vijandiger hou ding beginnen aan te nemen tegenover de Europenanenè In verband daarmede heeft de Amerikaansche regeering dan ook reeds een kruiser naar Tsjing Wang Tao gezon den om de blanken en hun bezittingen al daar eventueel te beschermen, terwijl twee andere kruisers gereed liggen om ter assis tentie te vertrekken. Ook de wacht op de Amerikaansche le gatie te Peking is aanzienlijk versterkt, int, Londensche biggen lot 43 cenla gewo ne lokbiggen 15 a 25 cent. Laatste kievits eieren, na Mei gesloten. 22 cent. MARKTOVERZICHT. De SCHAGER markt van 27 April, de laatste markt voor Mei, de officieuse groote koemarkt, mocht op een flinken aanvoer wijzen en daarbij, wat feitelijker nog be langrijker was, was er veel publiek om wat te koopen. Algemeen was men van zienswijze dat de markt hooger was dan van P,urmerend. Vette koeien waren in de goede kwaliteiten wat hooger. Voor eerste soort werd 65 a 70 cent betaald, 2e soort goedc slachtkoeien 60 a 65. De heer C. But ler Oudkarspel verkreeg 605.Verder werden er van 550.tot 600.ver scheidene koeian verkocht, soms meerdere van een persoon. Melk- en kalfkoeien waren stug le kw. van 450,tot 475,kalfvaarzen 100,lager. Nuchteren kalveren waren goed voor de slacht 10,a 15, voor de fokkerij 15,k 30, De schapen waren weer in 2 groepen de vlcezige overhouders voor den uitvoer en minder kwaliteiten voor de weide. Dc „ex- porllaanmeren", een meer weidsche naam voor vleezige overhouders, liepen van 40,tot 45,voor de weide liep di prijs van 30,tot 40,—. Varkensprij- zen konden als volgt ingedeeld worden Vette varkens tot 47 cent. zouters lot 45 gen. Zij had zich dus niet vergister was een lafhartigen moord gepleegd. ïk sprong uit den zadel en was in een oogwenk bii het lichaam en herkende dade lijk Sltrange. Ik kon een uitroep van ont zetting niet weerhouden. Rose hoorde mij en kwam toegesneld. Zij zag den vermoorde en zonk met een vree- selijken kreet onbewust neder. Wij namen haar op. Dc anderen beproef den haar bij te brengen. Intusschen onder zocht ik het lichaam van den vermoorden man. Hij was door twee kogels gctlroffen, één had hem in de borst geraakt, de ande re midden in het hart. De dood moest on middellijk zijn gevolgd. De moordenaar of moordenaars waren in het struikgewas verborgen geweest, dat op deze plek bijzonder dicht was. De moord was blijkbaar uit hebzucht geschied, w horloge en ketting waren verdwenen we eernamen later dat Strange een groote som gelds bij zich gehad moest hebben. Hij had onverwachts Sydney verlaten en paard in het George Hotel gehuurd. Voor Rosa wias het een vreesclijken schok, dien zij nooit geheel te boven is ge komen. De politie heeft alles -gedaan om d- moordenaars op te sporen, maar te vergeefs en tot heden is de geheelc zaak achter een geheime sluier verborgen. Daan Hope hed het de grootste aandacht geluisterd naar Davids verhaal, en nu en dan korte aonieekeningen gemaakt. Ik heb de twee kogels, die uit de wond •:ün *"-:;hrrvH. Kijk, hier zijn ze. 't Zijn geen gewone kogels. Dit zeggende overhandigde Jiij Hope de GEMENGD NIEUWS. DE SCHEURING DER R.-K. PARTIJ! Niaar de T ij d verneemt is gedurende de audiëntie door den paus aan den aarlslbis- scho-p van Utrecht ten Vaticane verleend, ook de dreigende verdeeldheid in de R.-K. Staatspartij ter sprake gekomen. De paus betuigde hierbij, steeds alle erdeeldheid van Katholieken in het open bare leven te betreuren. Tijdens zijn car rière had de paus de treurige gevolgen van verdeeldheid onder Katholieken kunnen nemen en hij hoopte dat de eenheid onder de Nederl. Katholieken alsnog zal bewaard kunnen blijven. De aartsbisschop meende den pus de zeker heid le kunnen geven, dat de grootste kans bestaat, dat de eenheid niet verstoord zal orden. KERMIS-ZONDAG AFGESCHAFT. Ged. Staten van Noord-Holland hebb- hunne goedkeuring gehecht aan het besluit van dfen Raad der gemeente Helder, waar bij de kermis-Zondag wordt afgeschaft. Di kermis zal nu duren van den eersten Maan dag in Juli, tot en met den daarop volgen den Zaterdag. LIEFHEBBERS GENOEG. Voor de betrekking van gemeentewerk man te Krommenie, balast met het schoon houden der scholen eii. het in orde houden der plantsoenen, tegeij e-en weekloon van 31,tot 35.nu-t vrije woning, heb ben zich niet minder <j!an.634 sollicitan ten aangemeld. DE KOEIEN WIJZER DAN DE BAAS! Maandag j.1. bracht een boer te Vuren (bij Gorinchem) zijn melkvee naar de weide, 't Weer was niet heel schitterend, want juist toen hij zijn beesten naar buiten leid de, ontlastte zich een hagelbui, doch de kalender wees 24 April, het hooi was biji op en het bijvoer eveneens. Naar de weide dus, waar de ruimte is i de Noordenwind, maar gean gras. Even nadat de eigenaar was thuis geko men hoort hij een hevig geloei en tot zijn groote verwondering stonden de koeien weer aan de staldeur. Ze vonden hel blijk baar nog tc koud en tc schraal da/ar buiten. kogels die deze nauwkeurig bekeek. Sprangc liet zijn gansche vermogen aan Rosa, met uitzondering van eenige legaten voor liefdadige instellingen en voor zijn be dienden. Rosa loofde een belooning van vijf dui zend pond uit voor hem, die haar den mc denaar zou kunnen aanwijzen maar nie mand heeft zich aangemeld, en ik vrees, dat het wel nooit gebeuren zal. Sinds Stran ge's dood heeft ze in alles haar eigen wil gevolgd, en 't is inderdaad bewonderens waardig zooals ijz, met bebulp van Jack Smith dc zaken in orde weet te houden. Wie is Jaok Smith vroeg hij. Een zeer achtenswaardig man van mid delbaren leeftijd, die bij Sttrange's lever, reeds een betrekking van veel vertrouwen bekleedde. De Heideroos heeft hem altijd bizonder graag mogen lijden, en na Stran- ge's dood gaf ze hem dc geheelc leiding der zaken in handen, maar ze gaal al zijn daden tamelijk nauwkeurig na. „Wat is die Smith voor een man vroeg Hope. Een zonderling cenigzins maar men kan hem volmaakt vertrouwen, Rose is zijn af god, voor haar zou hij door 't vuur gaan. Heeft het meisje vriendinnen Heel weinig. In gezelschap, op partijen komt ze nooit. Ze houdt het allermeest hatar honden en paarden, waarvan ze een ontelbare hoeveelheid bezit. Een wedren van cenige bcleekenis slaat ze nooit over. Vreemd, vreemd, zeide Hope peinzend. Ik zou haar graag zelf spreken. Vertelt ze nooit van haar jeugd. O ja, antwoordde-David. Ze houdt veel van de vrouw bij wie ze haar eerste kinder jaren heeft doorgebracht.. Mevrouw Wil- EEN FIJN BAD! Bij een boelhuis te Delft, op Woensdag j.I. ceed zich een zeer „geurig" geval voor. Een 20-tal kooplustigen stonden rond den afslager en hadden plaats genomen op een houten dc-ksel van 'n beerput. Op zeker mo ment bezweek hel deksel onder zijn zwa re vracht. Niet minder dan 12 personen verdwenen in den put. Hulpvaardige handen brachten de drenkelingen weer op het droge. 't SCHEELDE MAAR ééN LETTER. Dezer dagen deden een vijftal leerlingen van een kweekschool uit 't Noorden des iands examen doen voor handwerken. Een slaagde en zond vanuit Groningen, waar zij 's nachts overbleef, een telegram: Alleen geslaagd. Onze uitstekende telegraafdienst maakte er vanAllen geslaagd. Groote vreugde dus bij ouders, directeur en lecra- res van de kwe k. Met bloemen zou men de gelukkigen bij het slation ontvangen De trein soomt binnen, en.... vier gezak te meisjes stappen uit. Pijnlijke situatie AUTO VAN DEN DIJK GESTORT. Nabij Hoorn is een vrachtaulomobiel met twee inzittenden bij den Scinarwouer dijk neergestort. Tweemaal sloeg de auto over den kop en wonder boven wonder kwam een der inzittenden er met een nat pak af en de andere met eenige lichte kwet suren. De auto werd ernstig beschadigd. TEGEN DE LANDLOOPERSPLAAG In een vergadering van burgemeesters en secretarissen van het eiland Overllakkee en Goedereede werd besloten, aan de der tien gemeentebesturen van dit eiland een voorstel te doen. tot gemeenschappelijk op treden legen dc landloopeersplaag. Men meent, dat hierdoor veel diefstal len die den laatsten rijd bij particulie maar vooral in de kerk- en schoolgebouwen worden gepleegd, in de toekomst zullen worden voorkomen. De bedoeling is dat alle gemeentebestu ren één uniforme regeling in de politie-ver- ordening zullen treffen, waardoor dit kwaad gestuit zal kunnen worden, UIT WIERINGERWAARD. Op verzoek van de rundveefokvereeni- „Wieringerwaard" heeft Dinsdag al hier eene herkeuring plaats gehad van stie ren, aangeboden voor inschrijving N. R. S., die bij de gewone voorjaarskeuring, onge veer een maand geleden waren geweigerd. Er werden negen stuks aangeboden, waar- kens heet die en ze heeft haar nu bij zich als hare huishoudster. Van hare ouders herinnert ze zich niets meer. Zou je mij met haar in kennis kunnen brengen vroeg Hope. Ik wil hel probeeren maar ze wil eigen lijk niets van nieuwe vrienden weten. Maar ik denk toch, dat ze jou bij zich zal wil len ontvangen, omdat je detectieve bent Omdat ik detectieve bent Hoe dat Ze heeft nooit de hoop laten varen een maal den moordenaar van haren weldoener te ontdekken en ze denkt misschien, dat je haar daarbij van dienst kunt zijn. En daartoe ben ik bereid, zeide ITope op teslislen toon. Weet je wel David, dat het meisje wat ik zoek Strange heet Vreemd niet waar. Dat is heel toevallig. Misschien zal ik op een goeden drg een wonderlijke geschiedenis vertellen, Tom zeide Hope. Wij detecticves, hebben heel wat ondervinding maar de zaak, die ik nu in handen heb, is de meest ingewikkelde van alle. Ik vergat je nog te vertellen hernam Da vid, dat kort na den moord Rose vertelde een vreemde droom gehad te hebben, waar in ze duidelijk een net gekleed en man zag, •He met een pistool in de hand in hel mid den van den weg trad, zeggende „Nu zijn wc quitte," twee schoten loste, die Jcan Strange dood deden nederslorten.en Je zegt, dal zc tweemaal hoorde schie ten maar niemand zag op den avond van den moord vroeg Hope. Juist. Maar zij was met den rug gekeerd naar dc plek, waar de moord gepleegd werd zich op hete geluid omwendende, van twee werden goedgekeurd, n.l. Frans van den heer N. D. Kaan en Conslanlijn Dirk van den heer H. K. Koster. Deze laat ste was bij dc vorige keuring eigendom an den heer D. Blauboer te Barsingerhorn, doch na dien door den heer Koster ge kocht. Als keurmeesters fungeerden de hee- ren Wibbens, hoofdinspeteur N. R. S.f P Stapel Cz. en C. Posch -Door het Friesch Provinciaal Comitté van den Bond voor Staatspensionneerïng zijn voor 4 leden van hel hoofdbccstuur als candidalen gesteld de hecren prof. Hceres te 1 eiden, S. Lezer tc Assen, H. Limpers te Wieringerwaard en de Rutier te Stiens. EEN BUITENKANSJE Onlangs passeerden den Ulrechlschcn straatweg een vrachtauto met geslachte varkens. Tijdens het rijden viel een der krulstaarten, van een paar honderd pond, van den wagen. Een werkman zag dan val van het doode dier, nam het mee naar huis zoutte het in en deed mededecling aan de politie, daar de auto reeds te ver was ge reden om le kunnen waarschuwen. Thans heeft de vinder bericht van den vertegenwoordiger eener export-slagerij gekregen dal hij het varken mocht houden. HET GRAF VAN LANDRU. Landru's graf gaat een attractie worden, voor de tallooze buitenlandsche bezoekers van Parijs en Versailles. In den uitersten hoek van het kerkhof te Versailles zoo vertelt Henri van Wer- meskerke in de Tel, weggestopt achter een mestvaalt in een boschje, tfaar is Lan dru's graf. Het ligt er eenzaam en wegge stopt.... maar rustig na zulkeen véélbewo- genleven. Er is een vierkant gemaakt, van cement met kieze'steenen, er staat een groot ijzeren kruis boven en daarop den naam Henri Desiré.... zonder Landru, zon der meer Midden op dit graf een klein bun deltje kunslviooltjes. Er is geen graf op het geheele kerkhof dat zooveel bezoekers krijgt als dit graf van dezen vrouwenmoordenaar. GRAPPIG DOEN IN DE SCHOOL. In ,,eD School met den Bijzbel" schrijft de heer S. Stomerding over onderwijzers, die in de school grappig doen en hij geeft als voorbeeld iemand, dien hij noemt Gre- gorius Grapjas. De schrijver maakte in zijn kwaliteit van lid der plaatselijke school commissie kennis met dezen man en ver telt zag zc Strange vallen, maar verder niemand. Heel vreemd, zeide Hope. Ik zou haar bijzonder graag Ieeren kennen. Ik zal zien, dat ik dat voor je gedaan krijg. Toen David weg was, hielp Hope, wat hij noemde, eer. diepe overpeinzing." Waar zou ze vandaan zijn, dacht hij. Ze moet een vreemd leven achter den rug heb ben. David weet blijkbaar weinig van baar afkomst. Ik moet haar zelf uitvragen. Ik durf wedden dat ze een goed geheugen heeft. Rijk moet ze ook zijn. Die oude Stran ge bezat tonnen. Hope haalde zijn portefeuille tc voor schijn en bekeek de schets van Rob, Pikket met aandacht. Je hebt een schurken gezicht vriend. Ik moet van jou ook wat meer te weten komen. Dus jc waart vroeger secre taris bij Jcan Strange, Pilleket En je hebt Tean Strange op allerhande wijze besto len, Pikkct Dan ben je een schurk Pik- ket, en ik leer bijzonder graag schurken kennen nietwaar, Jacko. Jacko stemde toe en sluimerde verder, maar hij sliep, gelijk zijn meester, met één oor en één oog open. Dan hebben we dien meneer Jack Smith. Dien moet we ook opzoeken. Die moord maakt dc zaak nog interessanter, maar ook ingewikkelder. De defectieve bekeek nogmaals Rob, Pik ket's kortret op hel stuk papier, dal hij in de hand hield. Ik heb je vroeger al eens ergens gezien, mompelde hij. Toevallig dat ik jou giste renavond dadelijk uitpikte. Ja, ja, ik weet het zeker, ik heb je al vroeger gezien, niet waar. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1