N. I G. J. KROL I Co. Kunstmest-Graan- en Zaadhandel Telkenmale heb ik tranen moeten lachen vanwege de komische manier, waarop deze man met zijn leerlingen omsprong. Terwijl ik achter de klasse staande rustig toezag nam hij het schoonschrift van een der jon gens op, tuurde er in, forceerde zijn glad voorhoofd lot een frons en gaf het den jon gen terug met „Slecht jij krijgt vanavond ge::! brok, als je naar bed gaat." hen meisje dichtbij, stalk hem Jvaar schrift toe en vroeg „Zou ik een krijgen mees ter Dal ondeugend ding vroeg het zoo aan stekelijk leuk, dat er pardoes vijf zes zeven met hunne schriften vlaggerend rie pen „Krijg ik vanavond een brok, mees. ter Toen werd het hem wat al te vroo- lijk en met den vinger op den mond ever- blikte hij gemaakt ernstig zijn ruhmoerige kudde. De jongens, nieuwsgierig welke oude mop ze nu weer te hooren zouden krijgen be gonnen rustig af te wachten. „Jongens, als julliczoo'n leven maakt, zal het net gaan als mij. Ik was ook ondeu gend geweest en inplaats wan een brok te krijgen, sloeg moeder me met de pantoffel op mijn.., dat ik diep, diep tot aan 't voe teneind wegekroop onder de dekens." ,Ha! Hal Hèè I 7ie zoo jongens, klaar Derde regel Van de geschiedenis maakte de eer-waar de en waardige heer Gregorius Grapjas ook een heel smakelijk onderwijskundig hors d oeuvre, waarbij hij het met dc historische feiten niet zoo nauw nam „En jongens, toen ging Gijsbrecht van Aifnstel, het lange wachten moe, ten leste naar de de urvan van den Graaf z'n kamer en klopte hard. Wie daar? Ik Kom je nu Graaf O, ben jij 't Amslel Ja, ik ben me net aan 't verschoonen. Nog een oogenblikje. Je moet weten, jongens, juLIie doen dat alleen Zaterdags, maar zoo'n graaf doet dat tweemaal in de week en het was toen net Woensdag. Nu, de Graaf was gauw klaar en. De jongens zaten te genieten. Ik ook Toen de vertelling ten einde was, kwam dc reactie. en en en Een ziedende zee. De heer Gregorius Grapjas bleek er een hoogst origineel systeem van beloonen' der leerlingen op na te houden. Toen 't meisje klaar was (met haar op stel), zag zij glunderend haar grappigen meester aan deze begreep en kwam spoe dig met de verwachte belooning voor den dag. „Fijn gedaan meid Als ik trouw, mag je mee naar 't stadhuis." „Hè, meester, u bent al getrouwd," rie pen een tiental vriendinnetjes van de hel din voor de klas. „St. st. st I" de levendige lijfjes daal den weer op 'l zitvlak „ja, dat is wel zoo. maar 't is me zoo goed bevallen, meis jes. ik doe 't nog e:ns en als jullie je nu heel bedaard houdt, dan mag je allemaal mee in een vrachtauto. Ilèèè, dan ga ik niet mee, hoor I" Nu. enfin, Tik, tik, tiktiktik, tak I krijgt je rekenboekjes 7ie zoo Paragraaf 10, som 5." 'Ven b»n 'k maar weggegaan en he'-i p s'.- -> ever djt bezoek na loopen danken. De schrijver zegt dan .Neen, Gregorius, GrapjasIk heb wel een oogenblik schik door u gehad, maar gi) zijt mijn man niet. „Terwijl gij leeft, hebben de jongens heel v.at pret bij u, omdat ze u toch zoo'n kluch tigen clown vinden an ook, omdat gij ze doo>- uwe flauwiteiten de gelegenheid schept eens uil de band te springen., maar, als ge straks begraven wordt, zullen ze om uw kist staan met niets meer dan meelijige v.eeigheid en tegen den donkeren ernst v n den dood zullen ze dan eerst goed voe len het in-Iultele van zoo'n piassig leven." VAN ALLES WAT HONDENSLACHTEN begint in Duilschland in zwang te komen. Over 1921 werden er, volgens de opga ven in de „Vorwarts", 5481 honden omge zet in worst en lapjes. Als hondenvleesch markten zijn de steden in Saxen, Anhalt, Opper- en Neder Silezië gezocht. Aan paarden hebben de Duilschers in 1921 honderdvijftigduizend stuks verorberd. EEN DOKTERS-VLIEK-KOETSJE, houdt dr. Martinel te Palmyra er op na. Mot zijn vliegtuig stijgt hij iederen morgen na het spreekuur op. en doorkruist de oy- rischc woestijn, om als hij een nomadenstam ontdekt te dalen en zijn patiënten te be handelen. AI meer dan honderd zware zie ken heeft hij zoodoende van den dood kun nen redden, daar zij anders door gebrek aan medische hulp, verkommerd zouden zijn. I.L0YD GEORGE ■werkt altijd met woordspelingen, vooral als hij het over diplomatie en diplomaten heeft. „Ons beroep" zei hij laatst „maakt het noodzakelijk, dat wij altijd zachtjes en met fluwelen tong praten maar gelukkig is hij, die lhui9 één kamer er op nahoudt, waar hij eens een hard en hart grondig „Sapperdemallcmosterdpot" kwijt kan. En ook „Een diplomaal heeft eigenlijk weinig menschen noodig, om gelukkig te zijn. Hoe meer vijanden, des te beter. Maar één schepsel moet er zijn, die ons schat" en „lieveling" noemt. BEDDEN LUCHTEN. Dikwijls luchten van veeren bedden is noodzakelijk. Men moet ze in den wind leggen en niet in de zon, daar deze dc vee- ren hard maakt. Het uitkloppen en luchten vian bedden, matrassen, kussen, enz. moet vooral in den zomer, een keer per maand geschieden. Men brengt de declen op een zonnige plek en legt ze, óf op droog gras (tegen den middag) óf op ladders en. plan ken. Matrassen zet men in den zon tegen muren, schuttingen, enz. bprstelt en klopt ze, na behoorlijk luchten, geducht. Ock aan den achterkant. Veeren kussens borstelt en klopt men evenzoo, met herhaaldelijk keeren. EEN BRUTAAL HEER. Te Liessel, (N.-Br.) werd de onderwijzer van het gesticht „Dc Heibloem" door een inbreker overvallen, juist toen hij ter ruste wilde gaan. De ongure bezoeker dwong hem, met de revolver voor de neus, om hem het voorhanden geld 170 te over handigen, waarna hij door het opengescho ven raam verdween PRIJSVERLAGING. Een beslag rundvee van ruim 30 stuks in de gemeente Schoterland is deze week publiek verkocht. De opbrengst wias circa 10.000 lager dan in April 1921, STAKING TE SAS VAN GENT. Bij de directie van Glasfabriek en Super- phosphaatfabriek is een schrijven ontvangen d.at morgen de staking resp. 560 en 200 werklieden zal ingaan. Woensdag zullen bij voortzetting de vuren .gedoofd worden. De verhitting opnieuw op de goede hoogte brengen zal minstens vier weken duren. STAKING I.ANDBOUW-ARBEIDERS. In verschillende landbouwstreken de, prrvineie Groningen wordt een staking de- landarbeiders voorbereid. F,enige contracten zijn nog niet afgeloopen. In een aantal plaat sen gingen gistermorgen reeds christelijke landarbeiders in staking, terwijl elders allen nog doorwerken. GEEN AANGENAAM GEZELSCHAP. In den nacht van Zaterdag op Zondag wered er ingebrrken ten huize van den heer Vincent, deurwaarder te Hoofddorp, Haarlemmermeer. De dieven wisten zich meester te maken van een aantal voorwer pen van waarde, kleedingstukken, waaron der de bondjas, een rijwiel, merk Raleigh, enz. Geld wordt er niet vermist. De die ven zijn niet tot het kantoor van den heer V. doorgedrongen. V. reisde van Leiden o.a. met een drietal jonge personen met een verdacht uiterlijk, die hem in zijn woon plaats eenigen tijd volgden. Vermoedelijk heeft hij de aandacht dezer personen getrok ken en zijn zz zoo op het idee gekomen een kans te zijnen huize te wagen. ANNA P 'V 'T.OWNA. Inplaats van den Heer C. Vermoet 19 pachter van het Veerpont aan het Westein de geworden de heer J. Muntjewerf, alhier. BREEZAND. Woensdagavond 26 April hield de afdeeling Breezand van den Bond van melkveehouders een al gemeene verga dering in het lokaal van den heer D. Zon. De voorzitter, de heer A. Buy, opende deze flink bezochte bijeenkomst herinnerde aan den kritieken tijd dien de melkveehou ders tthans beleefden, miaar men moest toch het hoofd niet laten hangen, wellicht kwam na lijden verblijden. De certetaris A Pranger, las daarop de notulen, die onveranderd goedgekeurd wer den, met dank voor de goede weergave. Een commissie, bestaande uit de heeren M. Cornelissen, J. Kouseband en A. Pran ger, heeft dc boeken nagezien en verklaart bij monde van den heer Cornelissen, dat zij de administratie volmaakt in orde heeft bevonden, waarop voorzitter den heer Naastepad dankt voor zijn uitmuntend be heer als penningmeester. Het blijkt, dat de inkomsten in het afgeloopen boekjaar heb ben bedragen 930.01, de uitgaven bedroe gen 759,54, er is dus een sa'do van 170,47. De secretaris brengt daarop verslag uit van cenigc gecombineerde vergaderingen, te Helder gehouden. Dan wordt zeer lang durig de grootc verlaging van dem melkprijs besproken en wat de vereeniging te doen staat. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering der Wiering^r Pluimvc"- verceniging op Maandagavond j.l. in Hotel de Haan. Aanwezig 17 leden. De voorz., de Heer D. Minnes, opende de vergadering met een hartelijk welkom, inzonderheid aan den geaebten spreker den Heer Langenhoff. Waar de hocnderstapel thans weer is uit gebreid en haar normale hoogte heeft be reikt acht spr. de tijd gekomen om tot ge zamenlijke verzending naar de eierveiling te Amsterdam over te gaan. Steeds wordt men daar rieel behandeld en een flinke prijs uitbetaald. Dc heer Langenhoff geeft vervolgens een overzicht hoe betrouwbaar de veiling werkt. De veilingskoslen zijn bovendien zoo laag mogelijk gesteld, n.m. 1 van 't bedrag, met een minnmum van 20 cent per 100 eieren. De eieren worden evenals voor heen per K.G. uitbetaald. Besloten wordt een oproep in de krant te plaatsen voor éi rophaler. De ophaling zal moeten geschieden Donderdag Vrijdag of Zaterdag van elke week. Met dank voor de genomen besluiten en aan den spreker voor de toelichting wordt dc vergadering gesloten. Uit de 14 sollicitanten naar de betrek king als Kaasmaker aan de fabriek Klein Begin" op Wieringen, is benoemd no. 1 van het drietal den heer J. J. Palestein van Warmenhuizen. Vergadering van den Raad op Zater dag 29 April 1.1. nam. 2 uur. Aanwezig allen Na opening deelt voorzitter mede le. dat de weg, 't z.g. Kattegat, te Den Oever aan de Gemeente behoort en ver betering daaraan dus nader moet worden bepaald 2e. dat van den Inspecteur van Onderwijs bericht is ingekomen, dat de aanvang der lessen op de scholen niet kan worden ver laat 3e. dat van den heer P. Kaan bericht is ingekomen, dat hij zijn benoeming als plaats verv. lid voor het stembureau aanneemt. (De leden van den Raad maken Voorz. opmerkzaam, dat de heer Kaan niet is be noemd naderhand blijkt, dat de heer Kaan zich heeft vergist.) 4e. dat een telegram is ingekomen, dat de onderwijzer voor dc school te Wcster- land zijn benoeming heeft aangenomen. 5e. dat een suppl. begrooting dienst 1921, een 2e suppl. kohier Hoofd. Omslag dienst 1922 éh een 2e stifopl. begrooting 1922 door Ged. Staten zijn goedgekeurd ook de ver ordening op de heffing opcenten Vermo gensbelasting en kohier van Hondenbelas ting zijn door dal college goedgekeurd. De maandstaat der zeegras-exploitatie over Maart komt ter tafel. Verkocht zijn 250 pak. De Heer Tijsen merkt op, dat door firma Kroon en Co. twee maal 50 pak en beiden van 1c soort zijn afgenomen; dit mag toch. niet. Als men le soort koopt, dient men evenveel 2e soort af te nemen. Voorz. merkt op, dat die firma kort ge leden enkel 2e soort heeft betrokken, dus deze nu recht heeft op le kwaliteit. In orde. De jaarrekening der Armvoogden over 1921 wordt aangeboden en zal ter visie worden gelegd. Er is een batig saldo van 4047.36. Aan den heer P. H. Krijger wordt op zijn verzoek, wegens vertrek uit de Gemeen te, drie maanden ontheffing van Hoofd. Omslag verleend. Van den caféhouder M. Tijsen te Den Oever is een verzoekschrift ingekomen, om de door hem te betalen gunningsrechlen te bepalen op den aanslag van voorheen. Adressant en zijn vrouw zijn beiden oud en derhalve geen menschen meer om hun zaak op te werken. Het Dagcl. Bestuur stelt vonr het bedrag van 62.50 te handhaven. De heer Oden vindt dit bedrag veel tc hoog in verhouding tot de hoogst aangesla- genen te Hippolytushoef De Haan en Bruul, die 100.betalen. Ok de heeren Kaptein en Koorn zijn van ''ie meening. Er komt in de café's te Den Oever hïjnn se.p.n volk, o.n met een uitvoerine heeft men wat te doen om 100 menschen bij elkaar te krijgen. De Raad besluit de aanslagen in vergun ningsrecht van Tijsen en Jurrie Lont elk op 50 te rug te brengen. Op verzoek van de bewoners aan den Mekkenstuinweg besluit de Raad de aldaar door die bewoners tot heden betaalde straatverlichting, vanaf 1 Mei voor reke ning van de Gemeente le nemen. Ged Stateni verzoeken het maximum vermenigvuldigingscijfcr voor den Hoofd. Omslag voor deze Gemeente van 2 te bren gen op 1.6, waar zij het eerste cijfer te ho«<f ichten. Dc Raad besluit aldus. Immers is het cij fer van 0,8 al voldoende. Mej. Borst van Hoofddorp (Haarlemmer meer) wordt als een igsle sollicitante met algemeene stemmen benoemd als vroed vrouw. Indiensttreding 1 Juli a.s. Zij heeft bij haar bezoek alhier een goeden indruk achtergelaten en ook de in lichtingen over haar verkregen waren al leszins gunstig. Reeds heeft zij grond in de Bell aangekocht om een eigen huis op le bouwen. Volgt benoeming van twee armvoogden wegens periodieke aftreding van de hee ren S. C. Bakker en S. Koorn Jz., Oosterl. Uit dc eerste voordracht 1. S. C. Bak ker i 2. Jb. Dekker Pz. 3. J, Snooij Wz., wordt gekozen S. C. Bakker Uit de tweede voordracht 1. S. J. Koorn 2 J. S. Rotgans 3. J. Sprenikeling wordt met 6 tegen 5 stemmen (5 stemmen voor Koorn) gek ozen de heer J. S. Rotgans De heer Rotgans neemt deze benoeming aan. Volgt rondvraag. De heer Brouwer deelt zijn vertrek uit de Gemeente mede, dankt voorz, en de leden van den Raad voor de aangename sa menwerking en wenscht hun Gods besten zegen toe. Voor. richt waardeerende woorden tot den heer Brouwer. In den korten tijd dat u zitting in dit college had, hebben wij u Ieeren hoogachten en waardeeren, als een mensch met een gezond en onpartijdig oor deel. Het spijt ons, dat we u niet meer in ons midden zullen zien. Wij nemen afscheid van u met de wensöh, dat het u, uwe vrouw en kinderen steeds goed en voorspoedig moge gaan. De heer Brouwer drukt daarop ieder der •aanwezigen de hand. De heer Kaptein informeert of de men schen, waar de dokter als verloskundige is behulpzaam geweest, al de door de Ge meente toegestane tegemoetkoming heb ben ontvangen, Voorz. antwoordt, dat dit na 1 Juli zal geschieden, omdat men dan na kan gaan wie en hoeveel er precies voor in aanmer king komen. Dc Heer Kaptein klaagt over het te snel rijden van auto's en motoren in de Belt. Men kan zoo de waarschuwingsborden wel verkoopen voor oud-ijzer. De heer Obreen stuift je soms voorbij dat 't een schandaal is. Dc Heer Oden ziel daar ook nooit geen politie, 's Morgens komt de veldwachter even bij 't schoolplein en dan is het af. Voorz. zal aan deze zaak zijn aandacht wijden. De heer Tijsen wenscht ver betering van straatlantaarns te Den Oe ver. Deze zijn schoonaf. Voorz. zal eens informeeren le Anna Paulownia, of ze daar nog wal goeds kun nen overdoen. Daar is nu electrisch licht. Op verzoek van den heer Tijsen zal de gemeente een request richten tot de direc tie der Zuiderzeewerken, om het paalscherm aan dc mond der oude haven te Den Oever zoodanig te plaatsen, dat zij aan het doel beantwoordt. Zoo als nu is het een onhoud- baren toestand. Ook de visschersvereeni- ging D.E.T.V. heeft een verzoekschrift ge zonden, doch het heeft nog niets uitge werkt. De heer Oden zou den wegwerker weer zijn 100.duurtetoeslag willen zien toegewezen. De gemeente betaalt nu wel zijn pensioenpremie, maar nu die 100 is ingetrokken, gaat hij er mee achteruit. De heer Kaptein is er sterk tegen. Alles gaat naar benede'n; moeten wij nu naar de hoogte gaian Ook de heeren Kooij, Vecrdig, Rotgans en de Vries vinden het salaris voldoende en met alléén Oden voor, wordt diens voorstel verworpen. Wethouder Bosker vestigt de aandacht op het vuil, dat de menschen werpen in de greppels langs den weg naar de dorper Koog en in het Noorden bij den Heer Poel. Hier bestaat een noodzakelijke behoefte aan een vuilnisbelt. Voorz. licht, toe, dat er in B. en W. al eens over is gesproken. De menschen1 we ten niet, waar ze met hun vuilnis, afgebruik te voorwerpen, enz. soms heen moeten en werpen het dan hier en daar maar neer. Als we nu een stukje grond konden koo- pen en eens of tweemaal per week ging een vuilnisman rond, dan zou dit een hccle ver betering zijn. De Heer Kaptein. Men zou het ook naar zee kunnen brengen. Voorz, Dat kost zooveel aan transport. Zooals te Den Oever gaat dat best, daar is men zoo aan den zeekant. De Heer Koorn. Ja, en daar is men soms nog te beroerd om het over den dijk te werpen. De heer Kooij. Ik vind 't wel een aardig voorstel, maar ieder zou zijn vuil zelf maar moeten wegbrengen. Een ophaler geeft een hoop kosten. De Heer Kaptein. Tik spit een gat en gooi 't daar in. Maar sommigen gooien dc rom mel hier en daar maar neer. De Heer de Vries wil bordjes langs den weg plaatsen, met„Verboden vuil neer te werpen." Hierin zien de anderen geen heil, wanl men doet het b.v. 's avonds en men 'egt z'n naain er niet bij. De heer Rotgans wil dat B. en W. eens uitzien naar een stukje grond en een per soon voor vuilnisman en, dan de kosten in een volgende vergadering noemen. De heer Brouwer wil direct geen grond doch Nieuwenburg eens in de arm nemen misschien weel die er een weg mee. B. en W. zullen een en ander onderzoe ken. Hierna sluiting. RA ADSO VERZICHT. De raad stond in het teetken van activi teit. Geen eindeloos geklets, doch kort en krachtig klonk minuut na minuut de door- slaghamcr van den voorzitter afgewisseld door hel gekraak van den verslaggcversles- senaar, die langzamerhand een toonbeeld wordt van de vergankelijkheid op dit onder maansche. Eén roestige spijker houeft 't zaakje nog zoo'n beetje bij elkaar. Echter, laten wij die roestige spijker rus ten, misschien dat zij een volgende verga dering in het museum is verhuisd, en vns bepalen bij het gebeuren in de raadszaal. Immers, het is daar komen en gaan De He-er Brouwer, antti revolutionnair ging heen, en zoo aanstonds zal zijn zetel wor den bezet door den sociaal-democraat M. Joh. Biakker. Een merkwaardige wijziging dus. Maar meerdere wederwaardigheden vol- gen. Immers er heeft stemming plaats over twee armvoogden, wegens periodieke af treding der tegenwoordige;., op zich zelf iels heel gewoons. Maiar dal no. 1 van de voordracht, iemand die 28 jaren president- armvoogd was, en dien taak met nauwge zetheid vervulde, door een zestal vroede vaderan wordt over het hoofd gezien, wordt gekelderd,., is iets heel ongewoons, is iets abnormaals,., is een merkwaardig heid als een pil: „men moet slikken,., maar niet kauwen", want ze is bitter en zwartgallig Jammer, dat de besprekingen over de vuilnisbelt niet vóór dit punt waren geko men. want dan had men die leden kunnen aanraden: „koop in vredesnaam spoedig een stukje grond en breng als u nog meer van die pillen, dat vuil hebt, ze er gauw heen, want ze deugen niet, ..ze zijn voor rechtschapen Wieringers zelfs niet om te slikken VOOR DE HUISVROUW. Vuil geworden zeemenlappen wascht men in lauw zeep- of sodawater en zeept bijzonder vuile plekken in met witte zeep of men reinigt ze in zout water. Als de Tap pen schoon zijn, knijpt men ze uit, spoelt ze in vet zeepwater na en Iaat ze op een warme plaats droogen. De in het leer ach lerblijvende zeep doet er zachtheid en soepelheid in blijven. Het droogen gebeurt in de open lucht, maar niet in dc zon. Na Na het drogen rekke men het leer aan al le kanten goed uit tot de lap weer zacht is. Om geslepen kraffen ie reinigen snijdt men een kleinen, rauwen aardappel in fij ne stukjes, doet deze roet een weinig wa ter in de karaf en schudt alles flink om. Reeds na enkele oogenblikken ziet men de goede gevolgen en na behoorlijk na spoelen krijgt men een helder glas. Behangsels papier, hetwelk niot afgeeft kan men reinigen door het van 'boven naar beneden af te wrijven met dikke stukken oud brood. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 28 April 1922. Op de heden gehouden veiling Oude Vischmarkt besteedde men de volgende prij zen Kipeieren WIT 5.50 7.55 Idem. BRUIN 7.008.55 Eendeieren, 6.35 7.00 Piepkuikens 2.002.50 (per K.G. levend 2.46). LANGENHOFF. ALKMAAR. - AALSMEER, Leveren uil voorraad op A.H.V. Alle soorten Kunstmest Voederkalk, Zaaig anen, Landbouwzaden enz Lijnkoeken Merk S.ïi. en K I, Uiterst con cueree mul. Prijscourant en inlichtingen bij onzen agent P. S. de Vries Hollebalg Wieringen.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2