bioscoopzaal ingericht en 'c biascot pver- looningen brengen haar zooveel op, dit er geen hoofdelijke omslag behoeft te wordzn geheven. TRE1NROOF IN MEXICO. Een her.de roovers heeft bij Jalapa, vier ijl van Puebla, een trein opgehouden. Ver scheidene reizigers werden beroofd en ge dood. Eenige slachtoffers zijn te Puebla aangekomen, van alles beroofd, zelfs van luin kleeren. «5 JAAR ONDER DE KANIBALEN. Na een verblijf van 15 jaar op Nieuw- Guinea, is Bcatriec Grimshaw, novelliste te Plymouth gehnd. Zij heeft verschrikkelijke dingen gezien, wat het kannibalisme der in boorlingen betreft. Grimshaw drong het binnenland binnen, dat lot nu toe nog nooit gedaan was. Zij geeft verschrikkelijke be schrijvingen van de voorbereidingen van deze kannibalenmaaltijden, te verschrikke lijk, om in bijzonderheden tc geven. De men scb»-n worden op allerlei manieren gekookt en gebraden. De meeste erge kannibalen zijn zeer wel opgevoed en beste werkers. De vrouwen van deze menschen worden zeer slecht behandeld en feitelijk altijd ge slagen. BOEFJES. ^'oor den politierechter te Chicago moes ten dezer dagen een aantal jongens van ven leeftijd, varieerende van 10 tot 15 jaar verschijnen. Zij hadden in een aantal huizen inbraken gepleegd, bij welke gelegenheden zij zich van een waarde van cirva 2000 pond sterling hadden weten meester te ma ken. De tafel voor de bewijsstukken was over k- n met pistolen, zakmessen, pelswaren juweelen, maskers en cenige handkoffer tjes. De aanvoerder van deze jeugdige Dende van veel belovende inbrekers bekende dat hij en zijn makkers in de afgeloopen eken in meer dan 50 huizen hadden inge broken. De bende stond naar hij verklaarde bekend onder den veelzeggenden naam ,,de film-bandietenomdat zij hun opera ties steeds ten uitvoer brachten in den na middag, als de huizen door de bewoners veriatan waren, omdat dan de mannen naar hun degelijhsche werk waren en de vrouwen in hun afwezigheid naar de bios coop gingen.. NIEUW LAND AAN DE NOORDPOOL ONTDEKT. De Daily Mail bevat een ontroerend ver heel van Frank Wild, den commandant van het beroemde Poolschip ,,Quest" van wij len Shackleton. Op het oogenblik dat het telegram afgezonden werd, had de ,,Quest" 6.0C0 mijl afgelegd, waarvan zij 2800 mfjl door zwaar pakijs heen heeft moeten varen. Het uiterste punta dat zuidelijk bereikt werd. was in den Enderby vierhoek, binnen den Poolcirkel, waar peilingen op de nabij heid van land wezen. Hier in de buurt is, naar Frankwild onderstelt, een gedeelte van het Antarctische continent, dat nog niet door menschen betreden is. Het ondoor drïngbare pakijs dreigde het kleine schip te vermorzelen, zoodat de ,,Quest" genood zaaM werd spoedig terug te gaan. Dit ge- \vkslechts onder zeer groote moeilijkhe den. Bij de tweede poging om terug te kee- ran, werd het schip gedurende zeven dagen door 'i pakijs ingesloten bij het verschijn sel von land," dat in de vorige eeuw door Kos werd waargenomen. Gelukkig veroor zaakte een zware deining dat het pakijs leskwam zoodat het schip door een nauwe vaargeul kon ontsnappen. De Poolzeereizi- gers bereikten hel Olifanteneiland, waar z:: landden. De kolenvoorraad was zeer ge- s'ordccn en zij doodden olifanten ten einde c; traan als brandstof te gebruiken. Peilin gen werden uitgevoerd, evenals geologi sche onderzoekingen. Een poging om Cape v' i'd weer te bezoeken, waar Shackletons gezelschap tijdens de laatste expeditie v.erd Ingesloten, zoodat het gedwongen \vas. aldaar le overwinteren, mislukte door een hevigen storm, die het schip nood- een hevsgen storm, die het schip noord- war ris dreef nadat het ternauwernood ont snapt. w-as aan hel gevaar van op de Seal- rotsen geworpen te worden. Het opraken van den kolenvoorraad dwong de expeditie toen naar Zuid-George terug te keeren. UIT DE HERINNERINGEN VAN DEN EX-KROONPRINS. Uit de te Berlijn in boekvorm versche nen herinneringen van den Duitschen ex- kroonprins, geeft de Tel. de volgende be langwekkende episode, welke handelt over re:s van den ex-kroonprins van Amster dam naar Wieringen Tegen één uur in den middag aldus schnjft de cx-kroonprins komen wij te Amsterdam, Aan hel station bevinden :h \e!e nieuwsgierigen, terwijl een gedeel te van het station docr militairen is afge zet. Na een treinreis nn twee uur komen wij 's middags te Enkhuizen aan, een 'klei ne plaats aan het strand van de Zuiderzee. Naar ik reeds onderweg vernam, zou ons hier een stoomjacht van de havendirectie wachten, om ons naar het eiland Wieringen te brengen. Het jacht wias evenwel door den dikken mist, die over het water hfag, verdwaald en zat nu voor de haven van Enkhuizen op een zandbank vast. Gedurende mijn gedwongen oponthoud te Enkhuizen werden, mij uit de inmiddels om ons heen verzamelde Enkhuizers aller lei voor mij minder vriendelijke ontboeze mingen toegezwaaid. Het was een tieren en schreeuwen een. razen en joelen. Ook door sommige omstanders gemaakte ges tes, waarbij deze een beweging naar hun hals maakten, die aan duidelijkheid niets ti wenschen overliet, vullen met al het ande re voor mij dan tijd, die met wachten is gemoeid. Deze manifestaties maken het mij duidelijk, wat de propaganda van de En tente, ook in de neutrale landen heeft ver mogen uit tc werken. Eindelijk, na lang wachten, wordt "beslo ten, dat wij ons aan boord van een sleep boot zullen begeven om het verdwaalde jacht te zullen opzoeken. Over de Zuider zee hangt een mist zoo zwaar, dat men geen twintig meters voor zich uit kan zien. Bo vendien blaast een kouden wind ons uit de open zee tegemoet. Troosteloos ligt de grauwe zee voor ons. Na lang heen en weer varen komt ten slotte het jacht in zicht. Veel vreugde be hoeft ons dat echter niet te geven, want als wij langzij zijn gekomen, vernemen wij, dat de schroef van het jachi ts gebroken. De sleepboot wordt langszij het jacht be vestigd en zoo trachten wij in de richting van Wieringen te stevenen. Tenminste, .als men zou weten, in welke richting men Wie ringen moet gaan zoeken. De mist is nog toegenomen en bovendien valt ook langza merhand de duisternis in. Ook de wind is nog toegenomen. Onze zeelieden zoeken urenlang naar het eiland, doch kunnen het niet vinden. Ten lange leste, om tien uur in den avond wordt het zoeken er aan gegeven en besluiten onze zee'ieden, het anker voor den nacht maar uit te werpen. Dit besluit blijkt evenwel niet met overgroote wijsheid te zijn geno men, want door het opsteken van den storm gaan de beide booten zoo hevig slingeren, dat zij onophoudelijk tegen elkaar aanbot sten terwijl een aantal touwen waarmede zij verbonden zijn afknappen. Als dit zoo moet voortduren, zullen wij veel kans heb ben met elkander naar den kelder te gaan. Derhalve wordt een ander besluit geno men en dientengevolge het anker gelicht, thans om de haven van Medcmblik te zoe ken.' Medemblik bereiken wij evenwel niet, want omstreeks middernacht komen wij de lichten van het eiland Wieringen in zicht. Wij ikunnen natuurlijk niet dadelijk aan Land gaan, maar moeten op het aanbreken avn dan dag wachten. Toch is het reeds middag als wij het eiland kunnen naderen. De wind is gaan liggen en het is helder weer geworden. O die onvergetelijke indrukken, die eer ste voetstappen op den bodem van dit kleine brokje aarde I Aan de haven wachten velen ons reeds op. De eilanders, nieuwsgierig en wantrou wend tegelijk voor dien vreemden gast. Daarnaast reporteurs uit alle deelen van de wereld, met en zonder kiektoestel. Het is een eigenaardig gevoel te worden be schouwd als een zeldzaam dier, dat einde lijk in handen van zijn jagers is gevallen. Men zou lust gevoelen, ieder van deze hee ren toe te roepen Laat mij met rust, blijf mij met uw camera van het lijf. Ik verlang slechts uit te rusten van mijn ongeluk. Meer niet. EEN HAVERKORREL IN HET OOR. Te New Haven in Connecticut stierf de zer dagen in het ziekenhuis een werkman aan hersenvliesontsteking, veroorzaakt doordien de kiemen van een haverkorrel welke in zijn oor was terechtgekomen, tot in de hersenen waren doorgedrongen. De medische wereld heelt er perplex van ge staan. Eenige dagen geleden klaagde de man over oorpijn. Zelf haalde hij toen een ha verkorrel uit zijn oor, met een. lange loot er aan. zijn oorpijn bleef niettemin. Hij ging toen naar een specialist. Zijn oogappels waren toen reeds al vergroot, zijn nek stijf Geworden er> weldrao penbaarde zich slaap ziekte bij hem. Een deel van het ruggemerg werd nog weggenomen, echter zonder baat. STAKING IN DE BOUWVAKKEN. Men meldt uit Groningen Overal, waar loonsverlaging aangekon digd is, hebben de bouwvakarbeiders in stad en provincie, besloten heden in staking te gaan. Hier ter stede zijn reeds een 1000- tal bouwvakarbeiders bij deze staking be trokken. LANDBOUWER -UITVINDER. De heer Dijkveld Stol, landbouwer te Eenrum (Gron.) <ffe reeds eerder een hand- kunslmeslslrooier uitvond, die nu bij hon derdtallen wordt gebruikt, heeft thans een wiedmachine uitgevonden die het voordeel heeft van door één persoon te kunnen wor den bediend. Men verwacht, dat hiermede uitgebreide proeven zullen worden geno men, als de tijd van wieden daar is. HET VLOEKVERBOD IN DEN RAAD. Wegens voorgekomen wanordelijkheden heeft de gemeenteraad van Lichtenvoorde besloten, in het reglement van orde der raadsvergaderingen de bepaling op te ne men, dalh el den raadsleden gedurende de zitting verboden is te vloeken, bastaard woorden te gebruiken en onwelvoegelijke taal te bezigen. KOLHORN. De haringvisschers alhier zijn met hunne vaartuigen uit de Zuiderzee, nabij Urk, te ruggekeerd. De resultaten zijn slechter dan ooit aanvankelijk door te weinig vangst, later door veel te Lagen prijs. WIERINGERWAARD. Het bestuur der Sportclub hield j.I. Don derdagavond eene vergadering bij den heer A. Schouten, ter bespreking .kermis vermakelijkheden. Besloten werd om Dins dagmiddag van kermis wederom volksver- makelijkheden te houden en wel op het Land van den heer A. Dz. Sleutel aan de groote buurt, door dezen hiervoor geheel belangeloos afgestaan. Hetzelfde programma als verleden jaar zal engeveer worden genomen, omz oo voor iederan leeftijd de gelegenheid tot deelne ming open te stellen. Getracht zal worden de verschillende nummers spoediger af te werken. In een volgende vergadering zal het pro gramma worden vastgesteld. Ean inteetken- lijst met entreekaa-rten d 50 centper stuk zal aan de ingezetenen worden aangeboden. In aanmerking nemende het succes van het vorige jaar, twijfelen we niet, of het be stuur der Sportclub zal kunnen rekenen op den algemeenen steun der ingezetenen. Ook zal wederom getracht worden een consumptietent op het terrein te krijgen. Verder hoopt het bestuur alles te doan wat mogelijk is om de kermisvreugde te verhoo gen. DRIFTKOP. Zondag maakte de Arbeiders Jeugd Orga nisatie der S.D.A.P., 150 meisjes en jon gens, een wandeling buiten Zwolle. Toen zij een landweg, verboden terrein, volgden en over een hek klommen, wilde de eige naar een deel niet laten passeeren. Daaruit ontstond een woordenwisseling. De man liet de hond op hen los en schoot een met hagel geladen geweer op hen af. Drie per sonen kregen hagelkorrels in handen en dij, anderen in de kleeren. In 't ziekeniiuis werden de hagelkorrels verwijderd, 's a- vonds is de boer, Klink genaamd, door de marachaussee naar Zwolle gebracht, maar later weer op vrije voeten gesteld. DALENDE GRONDPRIJZEN. De Friesche Maatschappij van Landbouw heeft weder gegevens verzameld betref fende de koop- en huurprijzen van de lan derijen in Friesland in 1921. We ontleenen hieraan het volgende Klei-bouwstreek de koopprijzen zijn ge daald met pl.m. 100 per pondemaat (ruim 36 Are de huurprijzen bleven dezelfde, hier iets hooger, daar iets lager. Zware weilanden de koopprijzen iets gedaald, pl.m. 150 per pondemaat. In de afd: Leeuwarden werd het land nog ver kocht voor 12001700 per pondemaat de huurprijzen bleven vrijwel gelijk, n.I. pl.m. 100 per pondemaat. Lichte weilanden koopprijzen gelijk ge bleven, evenals de huurprijzen. De zandgronden en de wouden koop prijzen op hetzelfde peil, de huurprijzen ble ven vrijwel gelijk, die van bouwlanden daalden iets. NACHT - VORST. In Friesland heeft het Zondagnacht nog vrij wat gevroren. Vooral de jonge aardap pelplantjes hebben veel geleden. ZUIDERZEE - FONDS. Memorie van Antwoord. In zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsonl werp tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds over 1922, deelt de Minister van Waterstaat mede, dat hij een programma, zooals in het voorloopig ver slag bedoeld wordt, thans niet kan over leggen. Naar het oordeel van de directie der Zui derzeewerken zal door de langzame uitvoe ring aanslibbing van het zand tusschen Wieringen en Medemblik niet worden bevor derd. tegen verw.aarloozing van den toe stand van dijken in de Zuiderzee omringde provinciën zullen Ged. Staten moeten wa kan. In dc uitvoering der Zuiderzeewerken wordt principieel geen verandering gebracht Slechts wordt vertraging in het tempo be oogd. Het langzame tempo is slechts iaJs noodmaatregel te beschouwen. De Minis ter vertrouwt, dat hem binnenkort en toch zeker lang binnen, dc vierjarige periode, de gegevens zullen zijn verstrekt volgens wel ke, ware inmiddels geen vertraging ingetre den, tol de eerst werken het leggen van een afsluitdijk reeds zou hebben kunnen zijn zijn overgegaan. Uitwatringssluizen zullen vermoedelijk in twee complexen, een beoosten Wieringen en een nabij de Middelgronden worden ge maakt. Werkloosheid komt op Wieringen, juist vanwege de uitvoering van de reeds onder handen werken, niet voor. Een omringdijk voor den Sluisput beoos ten Wieringen als waterkeerend werk, waar binnen de sluisgebouwen zouden kunnen opgericht, wordt thans nog niet gemaakt. Het geldt thans alleen nog maar een dijk ter bescherming van de bouwplaats van de uitwateringssluizen en van de daarbij be- hoorende schutssluis. Deze bescherming kan intusschen later tot waterkeerenden om ringdijk worden ingericht. 'ingezonden stukken. Aan de Redactie van de Wieringer Courant. M. de Red. Vergun mij .sv.p. als Administrateur der Arflivoogdij, alhier, een kleine toelichting te mogen geven bij het verslag in uw cou rant van de laatst gehouden vergadering van onzen Gemeenteraad, voor zoover het die Armvogdij betreft. Niet dat ik iets zal zeggen over de niel- verkiezing van den voorzitter. Ik wil slechts hopen, dat zijn plaatsvervuiler ook min stens 28 jaren even belangeloos en even serieus de belangen der Hervormde armen moge behartigen, maar dan ook met meet dank beloond moget worden. Deze eerste zet op het schaakbord ga ik dus voorbij; ik wilde het over den twee den hebben. Over de uitdrukking: het batig saldo bedraagt vier duizend en zoo veel gulden". Is liet niet om te watertan den BATIG saldo I Dus ƒ4000 OVER En toch, heusch zoo rijk zijn die kassen niet. Aan 't eind van het jaar trekt men de uitgaven van de inkomsten af en noemt het verschil batig saldo. De bedoeling is echter KASSALDO Het geld is vol strekt niet over. De middelen beginnen eeist in September te vloeien met het ont vangen der Iandhuren en vóór dien tijd moet er 1 eel wat uitgegeven worden. Voor 't eerste kwartaal reeds meer dan 700 aan de Provinc. Ziekenhuizen en ƒ600 aan de Di akoniën, voor het tweede kwartaal stellig niet minder, -en dan b.v. meer dan ƒ1000 aan grond- en polderlasten, enz. Ik wilde meer zeggen, dat de strijd, die slaat te ontbranden niet om zóón kostba ren prijs zal gevoerd worden, als uit dit ver slag zou kunnen worden opgemaakt. Ik hoop niet, dat het opzettelijk aldus is voor gesteld: dan zou de tweede zet al even minder mooi zijn als de eerste. Den vorigen stiijd nu elf jaren geleden, tusschen Ge meente en Hervormden heb ik medege maakt; voor dezen nieuwen [ja, de hoeveel ste?) trek ik mij intijds terug, doch ik hoop, dat hij tot geen persoonlijkheden, maar wel eindelijk eens tot een beslissing moge leiden. Met dank voor de plaatsing, L. SPAANDER, Ooslerland Wieringen Mei 1922. ANNA PAULOWNA. Mej. J. C. Cornielje, kantoorbediende aan het Postkantoor te Anna Paulowna, is op haar verzoek, eervol ontslagen. Onder leiding van twee der oudste leerlingen, M. Nap en J. Jonker hebben de kinderen van de O.L.S. no. 1 alhier gelden onder elkander verzameld voor de honge rende kinderen in Rusland, tot een bedrag van 25.62. Nadat dit bedrag door hen per postwissel was verzonden, ontvingen zij van hel Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis een schrijven, waarin dank werd gebracht voor hun optreden. POLITIEVerloren een omslagdoek en gevonden eenig wortelenzaad. Inlichtin gen ter Secretarie. BURGERLIJKE STAND GEBORENJannetje, d.v. J. van der Hoek en van N. van der Valk. Pieler, z.v. P. Tijsen en van L. Bril. Geer tje Margaretha, d.v. J. Borgo en van M. G. van IJzendoorn ONDERTROUWD Sijbrand van Stipri- aan en Grietje de Ridder. Klaas Verver en Hedena Johanna (Maria Minnboo, Johan- nis Antonius Smit en Anna Maria Kroonen- burgS. Houlkooper en Dieuwertje Groet; Dirk Slikker en Grietje Huigen. GETROUWDJan Wessel en Johanna Neeltje Winkel. Jian Schermer en Anna Jacoba de Boer Adria.au Borst en Geertje Greeuw Anthonius Gerardus de Heij en Evcrdina Maria Conijn. Catharina Cornielje. Johannes van Dijk en (HM EEN TE WIERINGEN. Van het correspondentschap der Arbeids bemiddeling te Wieringen ontvingen wij de volgende circulaire Landarbeiders, die in Frankrijk een vas ten werkkring zoeken, kunnenn og steeds geplaatst worden in Noord-Frankrijk. Hun Ion bedraagt 180 tot 220 francs per maand plus kost en inwoning. Wanneer de arbeider gehuwd is en met zijne vrouw op de boerderij woont wordt door den werkgever gewoonlijk geen voe ding verstrekt. Dan bedraagt het loon 400 tot 500 francs per maand plus woning waarbij dan nog gevoegd moet worden het geen de vrouw op de boerderij met melken of ander werk verdient. De landarbeiders moeten het landbouw- werk degelijk verslaan (b.v. melken, ploe gen, maaien enz.) Het solliciteeren van an deren (alsgrondwerkers, koetsiers, hout hakkers, enz.) heeft geen resultaat. In vele gevallen wordt op taalt gewerkt. De loonen der Nederlandsche arbeiders zijn gelijk aan die van de Fransche arbei ders. Vooral ongehuwde landarbeiders kunnen thans geplaatst worden, ofschoon ook voor gehuwden wel kans op plaatsing bestaat. Zij, die naar Frankrijk gaan moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort, eeni ge portretjes en eenig Fransch geld, voor dc reis in Frankrijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG TE TWISK In aansluiting aan het bericht in het vo rige nummer kan ik nu mededeelen dat de „Onderneming" van Gebr. Kaan ons op Hemelvaartsdag naar Twisk zal brengen. De kosten zullen als er 25 deelnemers zijn ƒ2.en als er 50 zijn ƒ1.per persoon komen. Laten zij, die zich nog niet opgaven, het nu dadelijk doen, aan de Doopsgez. pastorie J. M. LEENDERTZ. Zondag LI. gaven de Zangvereenigingen „Excelsior" van Anna Paulowna en „Ex celsior" van Wieringen respectievelijk in de zaal van Veerdig le H.hocf en van den heer Lont te Oever uitvoeringen. Beide vereen hadden druk bezoek en gaven een flip" programma. EEN NIEUWE ZAAK. Zaterdag 6 Mei werd aan de Hoogzijcfe te Schagen een naar de eischen des tijds ingerichtte zaak geopend van de Firn* Nijpels te Helder. Als chef dier zaak is aangesteld onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jac. Zo merdijk. Dat de zaak er keurig uitziet en de collectie van kleeding welvoorzien is, be hoeft zeker niet gezegd te worden. We kennen deze firma en de nieuwe chef daar voor in alle opzichten. Daarom zal het de zaak te Schagen dan ook niet aan koop lustigen ontbreken. DUITSCHE REISBRIEF door LEVY GRUNWALD. Ik stond eens op een eenzamen, verla ten landweg en in de slik en modderbrij die daar klontte, 'bewoog zich moeizaam op houten klompen een lange man. Zijn li chaam was gehuld in een slordige ruige wijde visschersjas een oude hoed bedekte zijn hoofd, spichtig staken stroohalmen uit zijn klompen, Voor een huisje bleef hij staan en >cp het hooren van mijn schreden achter hem draaide hij hel hoofd om. Hij was een man, beoordeeld en veroor deeld door de wereld. Men zeide dat hij het was, die de aarde in vuur en vlam had gezet, dal hij den oorlog ontketend had -en de menschen als krankzinnigen op elkaar had doen inhouwen. Doch zie, toen de man mij aansprak, en ik in zijn gewoon mensche- lijk gelaat geblikt had, begreep ik, dat niet hij de man was, die zooveel onheil zou veroorzaakt hebben, doch dat deze man al leen een gevangene was geweest van sleur en conventie en hiervoor niet verantwoor delijk. kon worden gestelden toen. durf de ik als koopman-journalist voor Wilhelm Wordt vervoiifcL MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 5 Mei 1922. Op heden gehouden veiling Oude Visch- markt a.d. Nieumarkt, besteedde men de volgende prijzen Kipeieren WIT 5.75 a 8.20 Idem BRUIN 7.05 a 8.45 Eendeie- ren j 6.70 d 7.00. Piepkuikens 2.10 d 2.40 per kilo levend 2.27. Langenhoff. ALKMAAR, 8 Mei 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 24 koeien en ossen 300 d 475 14 vette kalveren 80 a 175 p. ned. pond 1.40; d 1.80 86 nuchteren 'kalveren 10 a 18; 509 vette varkens p. ned. pond 0.96 d 1.—

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2