S. C0LÏOF NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN aalwen 141142 Den fletóer ^uitcniandis h Overzicht. 13e Jaargang. Dinsdag 16 Mei 1022. WIERINGER COURA UITGEV2R: CON. J. B0SKF.R. WJER1MGËW ADVERTENTIEN Van i5 re^ei^ 0.50. Iedere re^el xoeer f 0.10 ÏIRICIUH1 8.LKKW DINIBAC TIUDAI ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden o 85 BUREAU: Hippotytushoef Wiermgea. TEL. INTERCOMM No iq. Laat nu tij dig UwCos- tuuras aanmeten Te GENUA zijn de staatslieden, die het economisch herstel der oude wereld moe ten trachten te bewerkstelligen nog steeds aan hel vergaderen. Hoe scherp de Fransche pers zich 00R over de Birlsche politiek heeft uilgelaten, een openlijke breuk tusschen Engeland en Frankrijk schijnt de Fransche regeering toch niet tc hebben gewild. Barlhou deelde me de dat de Fransche regeering er geen 00- ganblik aan heeft gedacht met Engeland te breken ter wille van België. Aan de sowjet-delegalie is een momo- randum ter hand gesteld, dat noch de hand- tcckening van België, noch die van Fran krijk draagt. De in het memorandum geda ne voorstellen hebben dus een aanmerke lijk kleinere waarde voor de Russen gekre gen. In elk geval is de waarde van het stuk problematiek te noemen. Het wachten vvas nu maar wat de Rus sen op het memorandum zouden, antwoor den en hun antwoord is pas Donderdag aan de conferentie overhandigd. Hun antwoord was feitelijk reeds den avond te voren >aan den voorzitter der con ferentie ter hand gesteld, maar toen deze er kennis van had genomen, zeide hij vrien delijk, dat de Russen het maar eens gron dig moesten omwerken, want dat, wanneer zc hel zoo indienden, ze er staat op kon den maken, dat ze niets zouden bereiken en maar beter zouden doen dian de confe- rcnlie tc verlaten. Het antwoord werd daar op teruggenomen en onderging eenige wij zigingen. Hel eindelijk definitief aan de conferen tie voorgelegde Russische .antwoord heeft echter een geheel anderen inhoud dan men had verwacht. Het stuk bevat een zuiver communistische beschouwing van den toestand en een mo tiveering van de cischen. door de sowjet- regeering gesteld in communistischen geest. Als de geallieerden op hun denkbeeld zouden willen ingaan. Zoo stellen de Russen zich het zakendoen voor ,,Gij zijt onze vijanden en blijft dat, we hebben uw gelden uw hulp echter noo dig en zijn daarom bereid u gelegenheid te geven van de. natuurlijke rijkdommen van ons land te profiteerenlot voor ons de gelegenheid gunstig is u den hals om le draaien. De Duilsrhers zijn beter te spreken over de Russische kwestie en ze verbergen met moeite hun vreugde over het feit, dat ten minste de Engelschen het antwoord door Rusland gegeven niet zonder meer verwer pen. Veel is er le Genua reeds gepraat, maar veel zaken zijn er nog niet afgedaan. Het resultaat van alle besprekingen is nog steeds geen afdoende regeling geweest en daar wordt toch zoo vurig naar verlangd. Tn CHINA is een einde gekomen aan den eigclijken burgeroorlog. Woe Pci Foe heeft zijn tegenstanders Tsjang Tso Lin versla gen en in Peking binnengerukt, waar hij voornemens schijnt te zijn den politieken vugias-slal le zuiveren. Hij heeft verklaart een Nationale Verga dering bijeen le zullen roepen. De politieke constelletie is wel danig ver onderd in het Hemclsche Rijk, want Wei Poe Foe is een uilgesproken tegenstander \an Japan en de president van Zuid-China Soen Yat Sen. die met Tsjang Tso Lin ge- meenc zaak had gemaakt, zal met deze verandering wel degelijk rekening moeten houden. Berichten uit Kanton meldden, dat Soen Yat Sen voornemens is met een leger van 50.000 man tegen Woe Pei Foe op te ruk ken teneinde hem tc verhinderen nog ver der naar het Noorden te rukken. De gehee le week hebben de troepen van Woe Pei Foe de vluchtende legers van den Mants- joerijschen maarschalk ontwapend en ge- angen genomen, om zoodoende de omge- •ing van Peking te zuiveren van de plun derende afdeelingen.. die de streek aldaar onveilig maakten. Voordat Soen Yat Sen met zijn tegen aanval gereed is, zal Woe Pei Foe echter wel reeds geheel hebben afgerekend, met Tsjang Tso Lin. De overwinnaar heeft trouwens onom wonden verklaard niét ie zullan rusten, voor dal hij zijn tegenstander in handen heeft en het let, dat Tsjang Tso Lin in dat geval wacht, is de dood Geen wrede en welvaart zijn voor China weggelegd zoolang de Noordelijke onrust stoker niet uit den weg is geruimd, heeft Woe Pei Foe verklaard. FEUILLETON. No. 9. Dien .avond kwam ze juist binnen toen allen er op aandrongen., dat Tim Slack, die tot nu loc steeds aanhoorder was ge weest een geschiedenis zou vertellen. Kom Iaat jij ook eens wat hooren zeide Rob Rench. Je moet nog al wat vreemds meegemaakt hebben. Di. was ccn locspelling op Tim's vroeger Teven, de mannen voelden dat en Rob zou er -lcchl zijn afgekomen, indien Tim niet voor hem in de bres gesprongen was. De moésten wisten dal Tim betrokken was ge weest in een oneerlijke zaak, maar het fij ne wisten zij er niet van. Laat licni met rust jongens, zei Tim. Rob meende nietts kwaads, 't Is zoo zijn Een verduiveld onaangename bromde er een. Houd je mond Rob, voegde een and Rench toe. Je hebt altijd de een of andere Ieelijke opmerking. Je bent een.... Kom ik zal jullie wat vertellen, zeide Tim om de vrede te herstellen. Bravo, Tim klonk het van alle kanten. Op dit o ogenblik sloop Rose het vertrek binnen. Tim zat met zijn rug naar de deur en Ro se gaf den anderen een wenk, dat ze niet moesten laten merken, dat zij er Van haar plaats kon zc Rob in het ge laat zien, maar daar zij zich in de schaduw bevond kon hij baar niet onderscheiden. Hetgeen ik vertellen zal, is nog niet zoo heel lang geleden gebeurd, begon Tim. Een bekend trainer ik wil hem Bob Smith noemen had verscheidene paarden tloebehoorende, laten we zeggen, aan een zekeren Lee te verzorgen. Een dezer paarden Springer noemde ik het dier werd getraind voor een race, het zou waarschijnlijk wel de overwin ning behalen. Bob Smilh wist, dat het paard veel kans had, en daar hij zelf het vereischte gewicht had om het te kunnen berijden was hij voor zich zelf bijna -zeker an de overwinning. Lee zeide tegen Smith, dat hij zijn ge- hcele fortuin op Springer gezet had, en dat zoo het paard verloor, hij doodarm zou zijn. Smith antwoordde, dat hij niet bang be hoefde te zijn, hij stond borg voor de over winning. De week voor de race, verliet Smith den stal dag noch nacht. Geruchten waren in omloop, dat er pogingen aangewend zou den worden om Springer te vergiftigen, en hij was dus op zijn hoede. Niemand mocht in Springers stal komen, behalve de eigenaar Lee, en deze bezocht zijn paard dagelijks om te zien of het goed verzorgd werd. Wat Smith niet begreep was, dat de bookmakers voortdurend legen Springer bleven wedden. Hij sprak met Lee daarover en deze antwoordde dat hij hetzelfde had opgemerkt, maar het ook volstrekt niet begreep. Als ik niet wist, dat ik op je vertrou wen kon Smith, zeide hij, zou ik bang zijn, dal ie bezig was mij te verkoopen. Smith werd boos, en antwoordde, dat fiij Springer niet bereiden wilde, indien hij ge- tot den volgendan oogst, heeft men 65.620 ton graan noodig. Hel is dringend noodig,, dat de Europee sche Staten een KRACHTIGE MEDEWER KING verleenen aan den arbeid welke reeds ondernomen werd, teneinde de bevol king in Ukraine le redden. Wij voegen er toe dat deze medewerking in hun eigen voordeel zou zijn. Immers men bedenke, dat Ukraine uitgestrekte terreinen bevat van onvergelijkelijke vruchtbaarheid vooral ral graan betreft. DE HONGERSNOOD IN UKRAINE. Het kanibalisme en het eten van lijken neemt zeer toe. Het Nederlandsch Nansen Comité, .Scheepvaarthuis, Amsterdam brengt den inhoud van een telegram onder onze aan dacht. dat door Kapitein Quisling aan Dr. Nansen verzonden is geworden. Hieruit blijkt dal de hongersnood in Ukraine in schrikking alles overtreft, wat men zich ook maar eenigszins zou kunnen indenken, ,,Vijf millioen personen-, zoo verklaart kapitein Quisling, zijn thans zonder voed sel het is waarschijnlijk dat dagelijks meer dan 10.000 menschen van honger omkomen. Zelfs in de stad Odcssa heeft men in de straten gedurende de eerste week van April ?76 lijken van verhongerde menschen ge vonden. Tn het Zaporogische District woedt de honger op een zoo dergelijke wijze, dat -nze vei iëgenwoordiger dorpen bezocht heeft waar 7 10 van de bevolking in •en dag gestorven zijn. Het kanibalisme ei het eten van lijken neemt onrustbarend* fmetingen aan, zelfs in dorpen weTke hel inindst door den hongersnood zijn aange tast. Toen ik eenige weken geleden d- dorpen bezocht, heb ik b.v. het volgende feit, dat stellig juist is, vernomen Een dokter vond bij het binnewtred-en van -een* woning, een zestig-jarige moeder, -hongerdood gestorven, uitgestrekt o-p den grond liggen. De jongste zoon van 12 jaar was eveneens overleden en lag op grond met opgereten borst en buik. Voor hem lag zijn 20-jarige broer die vergif- is geworden. Deze houdt in zijn rech terhand een mes en heeft stukken vleesch an het lichaam van zijn broer in den mond Om de geheele bevolking van Ukraine gedurende vier maanden tc voeden, d.w.z. wantrouwd werd. Lee kroop in zijn schulp zeide, het verstrekt zoo niet bedoeld te hebben. Eindelijk brak de racedag aan, en Smith meende, dat Springer wat dof uit de oogen keek. Indien ik hem een seconde zonder toe licht gelaten had, zou ik vreezen, dat ie mand hem een inspuiting gegeven- of vergif tigd had pre-vcldc Smilh niaar niemand be halve -maneer Lee is in den stal toegelaten, dus dat is ongelijk. Daar werd de bel tot opstijgen geluid. Smilh sprong vlug in het zadel met een luchtig hart, want hij wist, welk een goed paard hij onder zich had. Ook had hij zijn geheele bezitting op Springer gezet, en hij rekende dus stellig op een gunstigen uilslag. Smith meende op te merken-, dat Sprin ger minder liep, dan gewoonlijk, maar toen hij dc tribune voorbij reed juichtle het pu bliek hem toch toe. Bob Smilh zegt. dat hij die race zijn leven lang niet vergeten zal, vervolgde Tim. De afstand bedroeg anderhalve mijl, en Springer hield zich in het begin vrij goed, maar het scheen hem moeite te kosten di voorsten bij te houden. Smilh spoorde zijn paard aan, zooveel bij kon, maar inplaats van op de voorste te winnen, bleef hij meer en meer achter. Bob voelde, dat hij bleek werd. Iemand had het paard bedorven, maar wie en hoe? Springer was eindelijk dichter bij de laatste dan bij de voorsten. Toen- volgde een looneel zooals zelden op een wedren voorvalt. Bob nam dit het publiek bij nader inzien niet kwalijk, want dit, zoowel als de jockcy's en allen moes- tten gemeend, hebben, dat hij met opzet MARKTOVERZICHT. 't Loopt zachtjes aan naar half Mei en nog is de aanvoer op de magere inarkt te SCHAGEN groot, wel een bewijs, dat er in de weide nog weinig te eten is. De wei- ders wachten van week tot week op meer tras. Om de wei met vol beslag te bevol ken hebben ze geen trek en dal gaat ook niet, dan krijgt alles straks weer gebrek, wat nog erger is. Dus maar langzaam aan, dat geeft volle trekkende markten. De bees ten waar wat vlcesch aan zat golden 50 ct., de gioote meerderheid 45 cent. Vette koei en met weinig kwaliteit, prijsden 60 cent daarop volgden al heel spoedig de prijzen van 55 en 50 cent. Een prijs van 510 ver kreeg H. van Hoorn, Wieringerwaadd. Als de melk in prijs terugloopt, dan gaat het •net ir.elk- en kalfkoeien ook zoo. De markt dus trekkenden lager 375,a 4.50, Nuchtere kalveren waren prijshoudend en vastgoede slachtkalveren 13 a 16, fokkalveren van bekende stallen 25,a 30,De eerste lammeren gingen voor 12,— 18,— dat is 15 a f 20 lager dan in 1921 Overhouders voor de weide 25 a 35 voor de slacht 35 a 45 Var kens, met minder aanvoer, hooger in prijs. Goede slachlvarkens 48 a 50 cent,zouters 46 a 47 cent, Engelschc biggen 42 a 45 cent, 'biggen 2.50 a 3.25 per week leeftijd. GEMENGD NIEUWS. KERMISSEN. Kermissen in de verschillende gemeenten in den omtrek zullen gehoudan worden Alkmaar 26 Aug., Anna Paulowna 23 Juli. Barsingerhorn 13 Aug., Bergen 24 Sept., Burgerbrug 24 Sept., Callantsoog 3 Sept., Dirkshorn 23 JuliEenigenburg 10 Sept., Groet 31 Juli, Kolhorn 10 Sept., St. Maarten 3 Sept., Sint Maartensbrug 1 Oct., Oudesluis 16 Juli, Petten 15 OctSchagen 19 Juni, Schagerbrug 10 Sept., Schoorl 12 Juni, Schoorldam 1 0 Juli. Texel, Den Burg 26 Juni, Valkoog 27 Augustus,, Warmcn- huizen 20 Augustus., Wieringen 28 Juli, Wieringerwaard 21 Mei, 't Zand 8 Oct. DE CANDIDATEN DER S.D.A.P.. ,,Het Volk" van Donderdag publiceert dc candidatenlijsten der S.D.A.P., voor dc a.s. verkiezing der Tweede Kamer. Voor Helder (kieskring 10) en Haarlem kieskring 11) zijn hierop geplaatst: 1. J. E. W. Duis le Zaandam. 2. Th. v..d Waarden, Amsterdam. 3. C. Thomassen, te Bussum. 4. J. Westerhof, te Alkmaar 5. F. van Meurs te Amsterdam. 6. A. de Vries, te Zaandam. 7. C. de Bie geb. Tiemens, te Ovcrschie. 8. B. W. Binnendijk, Wormerveer. 9. G. Miedema, geb. Zondervan, te Amsterdam. 10. A. W. Michels, Helder. DRAADLOOS. Draadloos kunnen we genieten Van concert-en in Den Haa-g, In Berlijn, Parijs en Londen Hoert men deze nieuwtjes graag. Overheerlijke duelten Onzer arme opera. Klonken er in Vierverlaten Wonderlijk en helder na Ook een Tweede Kamer-ruzie Tusschan Ravesteyn en Duys, Hoort men in Delfzijl en Neuzen, Rustig geeuwend bij zich thuis. Hofpleinitus-koorts-aanvallen In den Rottcrdamschen Raad llooren ook de Zoeloe-Kaffers Als hun toestel draaien gaat. Welk een overschoone toekomst Breekt nu draadloos voor ons aan, Onze Stembus—symphonieën Hoort men weldra op de maan, Als een Raadslid niet kan komen, Ondanks zijn -presentiegeld, Komt 't nog dat hij ons draadloos In den Raad een grap vertelt. Zulk een toestel is een uitkomst Voor de fuif in Genua. Joffe kan zich laten hooren Tot in Zuid-Amerika. Schoonmama geeft draadloos lessen Aan haar dochter in Japan, Hoe men van 'n dwarsen schoonzoon Nog iets nuttigs maken kan. zijn paard had tegengehouden. Toen Springer den stal binnenreed, gin-- gen er luide kreten van verontwaardiging op. In de kast met hemOphangen moeten ze hem klonk het dreigend van alle kanten. Nu kwam ook Bob's meester, Lee, en schold hem uit en sloeg hem. Schelm, schurk Jc hebt me -geruineerd, Tevergeefs trachtte Bob iets daartegen in te brengen en te zeggen, dat hij zelf af- Ics wat hij bezat, op het paard had gezet. Hij werd voor den rechter gedaagd. Lee legde een schandelijke getuigenis tegen hem af en zeide dat hij hem geen uur langer in zijn dienst wilde behouden. Een paar bookmakers konden bewijzen, lat Lee groote sommen op zijn paard gezet had. Er werd op het onmogelijke van Bobs bewering, dat iemand het paard moest heb ben bedorven, gewezen. Of gij moet dat zelf gedaan hebb zeide de dechter. Bob kon zcih niet vrij spreken en werd veroordeeld tot twee jaar. Algemeen was hij van oordeel dat hij er zeer goed was af gekomen, en eigenlijk levenslang verdiend had. Bob vergaf in zijn ziel zijn meesier, die naar den schijn moest oordeelen. Hij nam zich echter vast voor, eenmaal uit te vinden wie het paard verdorven had. Eln is hem dat gelukt vroegen vier of vijf stemmen te ge-lijk. Ja. luister antwoordde Tim. Op een avond bood Bob, die zee aan lager wal- was geraakt zijn disenter aan in een circus. Hij werd aangenomen en paste op een stuk of drie zeer kostbare paarden. Na afloop der voorstelling hoorde hij een zeer luid gesprek voeren buiten de tent. Eerst nam hij er geen notitie van, meenen- de dat slechts een paar mannen aan hel twisten waren. Een van de twee spak U spreekt van éereschulden, meneer Lee maar dal woord eer past heelemaat niet in uwen mond. Ik zou nooit zoo'n ge- meene streek begaan hebben, als 11 die Pob Smith in de doos hebt laten stoppen, terwijl u zelf het paard bedorven had. Dat is een vervloekte leugen, antwoord de Lee, wiens slem Bob onmiddellijk her kende. Neen, dat is het niet zeide de ander weer. Bob ging op dc knieen liggen en keek onder het zeildoek door, om te zien met uien Lee sprak. 'I Was een bookmaker die juist niet ter goeder naam en faam bekend stond. Kom hernam Lee, laten we daarover niet kibbelen. Ik heb je bij die gelegenheid een aardig sommetje doen verdienen, en je had me dus moeten betalen, wat me toe komt. Je bent me dat geld nu al reeds 12 mnden schuldig. En ik ben van plan hel je nog langer schuldig te blijven, antwoordde dc boekma ker. De duivel hale je, bromde Lee. Voor mijn part kun je 'l geld houden maar houd ie mond. We zouden beluisterd kunnen worden, an ik wou voor geen duizend pond dat iemand tc weten kwam, dat ik de hand in die Ieelijke zaak gehad heb. Maar iemand wist het nu, en die iemand as Bob Smilh, die nu eindelijk had ont dekt, wie hem le gronde had gericht. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1