u T N Boekhandel Bosker MEMOIRES vao KROONPRINS WILHELM, In 't Fransch en Duitsch en Engelsch, In 'i Grieksch en het Latijn, Gaan we door elkander klétsen, Tot we Mcerenbergers zijn. HIJ WAS EEN GOED.... VOETBALLER. In een groote plaats in het Westen van Noord-Brabant moest een opzichter bij dc gi rcer.le-reiniging worden benoemd. Nadat uit de reeks sollicitanten door de betrokken commissie drie waren uitge zocht om op de voorJncht te worden ge- plaats t, werd door B. en \X nog een vier de ontboden. Uit niets bleek, welke bijzon dere gaven het jongniensch had om buitan dc door de commissie uitverkorenen door B. en W le worden voorgedragen. Tot een cLr leden van het dagelijksch bestuur zich 1 I ontvallen Maar hij is een goed voetballer. I Is jammer, dat deze sollicitant, ondanks deze allerschitterendste aanbeveling, niet beroemd is. Want wat moet de reinigings dienst nu beginnen De benoemde kan n.1. niet voetballen. TE HOOGE HUUR. Feu huurder van een boerderijtje te Broek (Fr.) had nog vier jaren huur. Hij heelt deze voor 1500 algekocht. Dit vond L beier dan boer te blijven tegen een huu- van ongeveer 270 per. H.A. OP PENSIOEN GESTELD. Eerlang is een legerorder te verwachten waarbij in hoofdzaak de onderofficieren, die dienst doen in den tiu^p en 35 dienst- ren hebben, met ingang van 1 Augustus op pensioen worden gesteld. UIT SCHAGEN. Vóór enkele dagan werden bij den heer D. Jimmink, in den polder Burghorn, ge meente Schagen, eenige lammeren gedeel telijk verscheurd, gedeeltelijk gewond in c'< weide gevonden. Bij onderzoek bleek, dat dit de gevol gen waren van een nachtelijken rooftocht van een hond uit het naburige Valkoog. Tegen den eigenaar van den hond werd proces-verbaal opgemaakt. De heer Jim mink heeft een actie tegen schadevergoe- dirg ingesteld, terwijl dee hond gedood is. Wegens den Hemelvaartsdag (Don derdag 25 Mei), zal de Schager markt op Woensdag 24 Mei worden gehouden, EEN DRAMA. Zaterdagavond geraakte een inwoner r-.n Muiderberg in de vaart bij de Hakke- 1 s rsbnig te water. Een andere Muiderber- ger.aar kwam per rijwiel daar voorbij, zag een hand boven water steken en sprong pardoes te water teneinde den drenkeling tc ledden. 't Was zijn vaderOfschoon nog bij kennis, stierf de drenkeling tenge volge van hartverlamming eenige uren later. UIT DEN TREIN ONTVLUCHT. Twee Amsterdamsche politie-agenten zouden Donderdagavond met den trein via Hoorn een arrestant naar Alkmaar over brengen. Even voorbij Hoorn kreeg de ar- restant toestemming om van het privaat in den trein gebruik te maken. Toen hij wat lang weg bleef, werd de deur wn het privaat ontsloten en bleek, dat de vogel gevlogen was. Dadelijk werd aan de nood rem getrokken waarna de trein kwam stil «t.-.nn cn de agenten op onderzoek gin gen. Der gehcelen nacht hebben zij tever geefs raar den vluchteling gezocht. Der. volgenden morgen kwamen zij ook te Pur- rr.erend zijn signalement opgeven en met succes. De politie aldaar heeft den. vluchteling aangehouden toen. hij zich om 7 uur in den '•orgen per boot naar Amsterdam wilde begeven. Hij 'bekende uit den trein te zijn gesprongen. AAN EEN KETTING BLIJVEN HANGEN. Zaterdagavond reed een Amsterdammer -.et een motorrijwiel cmel zijspanwagen door het dorp Purmcrland in de richting van Purmerend. In het zijspan zat de vrouw -n den bestuurder en op de duozitting zijn vriend. De zijspanwagen raakte een ket- :;ng van een ophaalbrug met het gevolg, dat die wagen over het water kwam te han gen en de inzitlinde vrouw ernstig bekneld raakte. Zij werd vervoerd naar het Gast huis te Purmerend, waar zij geopereerd is. Gisteren is zij echter aan de gevolgen van het ongeluk overleden. EEN KIND VERBRAND. In de achterkamer van de tweede ver dieping van een perceel aan de Witte de Withstraat te Rotterdam heeft een ontplof fing plaats gehad doordat een spiritus-pe- troleumtocstel, dat lek was, uit elkaar sprong. Een begin van brand ontstond, waar door een driejarig kind ernstige brandwon den over het lichaampje bekwam. De va der die het kind de kamer uitdroeg, kreeg brandwonden aan het voorhoofd en de han den. De moeder en hel andere dochtertje werden eveneens door de brandende petro leum verwond. In het ziekenhuis, waarheen zij per auto waren heengebracht, werden de ouders verbonden. De twee kinderen moesten ter venpleging worden opgenomen. Het vuur was spoedig door de bewoners gebluscht. Inmiddels is de kleinste der kin deren, wier toestand reeds bij de opneming bedenkelijk was, aan de gevolgen overle den. BOTSING. De sneltrein uit Utrecht, die te 344 aan het station Maas te Rotterdam moest arri- veeren, liep eenige minuten voor het bin- nenloopan bij het rangeerterrein de Oost- maaslaan op twee in reserve staande leege •personenwagens. Gelukkig w.as de vaart al vermindert en zag de machinist nog den verkeerden wisselstand, maar ondanks zijn remmen uit alle macht liep de locomotief toch op hel achterste rijtuig. Dit drong in het voorsie De achterste wagon is zoo goed als geheel versplinterd. De passagiers kwamen mei den schrik vrij. Er waren al leen een paar kneuzingen en schrammen, waarvoor aan het station hulp werd ver leend. ONVEILIG 's-GRAVENHAGE. Een heer heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij op de 's-Gravezandelaan te s-Gravenhage door 5 onbekende personen is aangevallen, verr de lijk met het plan om hem zijn portefeuille en horloge te be- rooven. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige agen ten aan, waarop de aanranders de vlucht namen. Een andere heer werd 'snachts 12 uur in de Prinsesstraat aangevallen door twee mannen, die trachtten hem van zijn geld te berooven. Ook hier namen de aanvallers op zijn geroep om hulp de vlucht. MOLLENPLAAG. De strenge winter heeft de muizenplaag in de Friesche weilanden doen ophouden. Nu klaagt men, vooral in pas aangemaakt grasland, erg over het groot aantal mollen. In één stuk land werden er 40 gevan gen. ALS DAT NIET HELPT De Raad der gemeente Zeist stelde een verordening op het tapverbod vast, waar door het zelfs verboden zal zijn na 9 uur ,savonds alcoholische dranken in het ver gunningslokaal aanwezig te hebben anders dan in behoorlijk gesloten" kruiken etc. Door de afd. Zeist en O. van de Nederl. Verceniging Jvan Vergunninghouders is thans aan Ged. Staten geadresseerd om de ze verordening liefst niet goed te keuren met het oog op het vreemdelingenverkeer, maar in ieder gevial de redactie zoodanig te doen wijzigen, dat het in de (practijk niet noodig zal zijn, alle drank om 9 uur 'sa- vonds uit het verguningslokaal le verwijde ren. De Raad redigeerde de verordening op zettelijk zoo om te voorkomen, dat na 9 uur 'savonds nog borrels worden gebruikt, die voor dien tijd al zouden zijn ingeschon ken. Schenker en gebruiker worden in de verordening strafbaar gesteld. HOE MEN BEZOEKERS TREKT I Te Noord-Scharwoude werden de vrou wen en mannen door de Afd. der S.D.A.P. opgeroepen tot een druk bezoek aan de vergadering waar dr. v.d. Waerden zou spreken. Natuurlijk werden daartoe ver schillende argumenten opgesomd. Eén was al heel merkwaardig. Dat er nu reeds weer een groote oor log dreigt, valt uit verschillende omstan digheden af te leiden o.a. uit het feit, dat door den Minister verguningen worden en zijn verstrekt voor arbeidsverlenging. om de in aanbouw zijnde kruisers zoo spoedig mogelijk af te krijgen. Als dat niet trekt, trekt niemendal TROUWLUSTIGE PRIESTERS Nu in Italië nder de geestelijkheid zich een strooming begint baan te breken om een einde te maken aan het verpliichte ce- Ieibaat voor geestelijken, is ook in Fran krijk een vereeniging opgericht, La Solida- rité Sacerdotale, welke ten doel heeft de geestelijken rond zich te groepeeren, die zonden wenschen in het huwelijk te tre den. Haar president is abbé Adrot, een jong geestelijke, die onlangs een vrouw tot levensgezellin heeft gekozen en dien ten gevolge niet langer meer zijn ambt uitoe fenen mocht. Wel behield hij het recht de soutane te blijven dragen. In een interview heeft Abbé Adriot ver klaart dal hij reeds tal van bewijzen van in stemming van jonge priesters heeft ontvan gen die zijn denkbeelden deelen. Wat zij vragen is niets bijzonders. In het Oosten, is den priesters geen celibaat opgelegd, en bijkans allen zijn gehuwd. Trouwens, het reglement, dat de geestelijken tot het ce libaat veroordeelt, is noch dogmatisch, evan gelisch noch traditioneel, doch slechts dis ciplinair. Wij zijn burgers als alle anderen, ging de abbé voort, en wij hebben dus onze maatschappelijke plichten te vervullet». Men verontrust zich ov)^ de ontvolking van Frankrijk. Waarom priesters aan geweigerd een familie te stichten En ge looft ge niet, dat, wanneer wij de preek stoel beklimmen om de getrouwen -an te sporen voor veel kinderen te zorgn, ons woord veel meer gezag zal hebben, indien wij zelf het goede voorbeeld geven. Er zijn alleen reeds 70.000 priesters in Frankrijk. Is hel rechtvaardig deze lieden te veroor- de elen naast de maatschappij te leven Bovendien meent Abbé Adrot, dat dc kinderen der gehuwde geestelijken sterker nog dan andere kinderen in h jt geloof zou den worden opgevoed, en op hun beurt goede en toegewijde dienaren Gods zouden worden. DOOR ZOONLIEF BESTOLEN. De goudsmit T.W. de Wit aan de Wes- tewagenstraat 91 te Rotterdam, Maandag avond thuis komende om een uur of tien bemerkte dat in zijn winkel alles overhoop was gehaald en een aantal gouden ringen, brillantenen andere sieraden was ont vreemd. De goudsmit verdacht onmiddellijk zijn 16-jarigen zoon in de inbraak de hand te hebben gehad. De e dcor de politie ge haald, bekende voor een paar inbrekers de deur te hebben geopend en hun valschc sleutels der etalage te hebben ter hand gesteld. In verband daarmede is aangehouden dc zich kantoorbediende noemende J. Ratté Er is nog geen inventaris opgemaakt, maar de wiaarde van het gestolene loopt 'eker in de duizenden. STAKINGEN. Men meldt uit Groningen De werklieden der Friesch-Groningsche Coöperatieve Beelwortelsuikerfabriek aan het Hoendiep, ongeveer 700, hebben het werk gestaakt omdat zij geen genoegen ne men met de door de directie ingevoerde loonsverlaging ad 20 procent. De werklieden, ongeveer 40, van de vleeschconservenfabriek der N.V. voorheen wed. Gerzon aan het Gedemnte Boterdiep, hebben het werk neergelegd, omdat zij niet willen ingaan op de voorgestelde Ioons verlaging van 10 METEOORSTEEN. Uit Norfolk wordt gemeld dat Donder dagnacht een reusachtige meteoorsteen neergekomen is in Virginia. Toen de mete oorsteen op den grond terechtkwam, was de schok zoo hevig, dat man ze ver in het rond voelde. Vrijdagmorgen werd de steen bij Blackstone gevonden, in den grond was een gat geslagen van ongeveer 500 vierban tc voet. DE MELKPRIJS. De volle melk wordt te Bergen op Zoom met ingang van 15 Mei verlaagd tot 12 ct. per liter. EEN GEVAARLIJK SUJET. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerktet ean tweetal surveilleerende po litieagenten te Oss een persoon op het dak van de woning van den heer Elsbach in de Montsterstraat. Op aanroepen enl bevel de zer agenten kwam de man naar beneden, doch nauwelijks op den beganen grond, vuurde hij al vluchtende op de politie. De ze liet dat vuren echter niet onbeantwoord met het gevolg da.t de vluchteling op den heuvel ineenzakte. Bij onderzoek bleek de persoon, zijnde de 19-jarige koperslagers knecht van Heek, op drie plaatsen getrof fen te zijn, n.1. in schouder, zitvlak en een der beenien. VAN ALLES WAT. K OFFIEVLEKKEN moet men vóór het uitwasschen met lauw water met glycerine bestrijken. Versche vlekken van koffie zonder melk, kan men in water met veel zout uitwasschen en in gedroogde vlekken moet mem eerst ver scheidene uren in koud water laten uittrek ken voor men ze met zeep behandeld. HAH AHA Ziehier de eerste mannelijke daad van de eerste vrouw die zitting heeft gekregen in den Zweedschen Rijksdag. Zij schreef een briefje aan de spoorwegdirectie ,,Nu wij, vrouwen, het kiesrecht hebben, en ver der alles in het werk stellen, om met de mannen gelijk behandeld te worden, voelen wij liet als een achteruitzetting ®n een be- leediging, dat wij, vrouwen op de stations een kleinigheid moeten betalen om naar de W.C. te mogen gaan, terwijl de mannen vrij in- en uit kunnen loopen. Verzoeke daarin verandering te brengen." ONDERDAK le krijgen schijnt in heel Europa een toer le worden. Een Fransch dagbladschrijver klaagt er over in zijn reisbrieven ,,ïn Bar- celona", schrijft hij, moest ik op het sta- l tion overnachten in Madrid sliep ik in een bad, niet, dan na groote moeite j in Lissebon moest ik me neervleien op de tre den van een stoep in Milaan juichte ik, want ik mocht in een stoel op een studeer kamer zittenin Fiume strekte ik mijn moede leden uit op een terras voor een ca fé en. in Boekarest heb ik 48 uur lang rond geloopen, fooien gegeven en smeekbeden geslaakt, vóór ik een.te klein bed ver overde maar Boedapest zal ik tot het einde mijner levensdagen dankbaar geden ken ik sliep er heerlijk in het giraffen- hok in de diergaarde DUITSCHE REISBRIEF door LEVY GRUNWALD. VERVOLG. Een café, zooals wij in Amsterdam ken nen b.v. t,De Kroon" is er niet. Een leuk, prettig, aangenaam, gezellig ritje in Berlijn, ik heb het niet gevonden. De Berlijner weet zich echter te behelpen Op de hoeken, van de straten staan tal van mannen en vrouwen met blikken trommels, waarin zij zuurkool met worstjes te koop aanbieden en met verbazing sla je gade hoeveel van dat goedje zoo staande weg in de Duitsche magen verdwijnt. Het theater bezoek is veel drukker dan in Holland en de plaatsen van 400 Mark zijn niet afleen door de buitenlanders, doch wel terdege ook door Duitschers ingenomen. Want er wordt geld, razend veel geld verdiend in Duitschland. Vol verrukking slaan de schouwburg-bezoekers de ballets gade die tal van schitterende actrices uitvoeren. Alhoevel ik nu juist niet wat je noemt een danseur ben en de dame beklaag, die ooit met mij ean wals zal doen, zoo mag ik toen wel graag, hoewel het ook onder kla tergoud te rangschikken is, de sierlijke be wegingen van zoo'n ballet volgen. Doch dat men kinderen van 3 en 4 jaar aan zoo'n ballet Iaat mede doen, dit vind ik schandalig en ik begrijp niet, dat de ener gieke Duitsche regeering hierbij niet in grijpt. Want de regeering die in deze fel bewogen tijden zoo schitterend het Rijk door de wereldbranding poogt te loodsen, had deze kinderexploitatie moeten verbie den. Wat het bedrijfs- enz akenleven aangaat is Duitschland een unicum. Want waar o- veral malaise, slapte «n werkloosheid heerscht, daar vertoont Duitschland zich als een groote nijvere bijenkorf, waarin handen tekort komen. Openbare armoede ziet men er haast niet meer, en ik geloot vast, dat menig Hollandsch briefje van dui zend gulden in de Duitsche brandkasten ligt. Over het algemeen treft ons de groote werkzaamheiden spaarzaamheid. Een eigen aardig voorbeeld daarvian is het volgende. Een der groote Berlijnsche fbrikanten had mijne zusier en mij uitgenoodigd den avond bij hem door le brengen. Zijn groote eigen auto haalde ons van het hotel en een gulle gastvrijheid gewerd ons in zijn mooi ingericht buitenverblijf. Nu had ik toeval lig 100 gulden op een der banken ingewis seld en hiervoor 500 briefjes van 20 Mark teruggekregen, zoodat mijn zakken wijduit- puilden. Och Herr Kommerzienrath, kunt u mij aan een groote enveloppe helpen om die 500 briefjes in op te bergen aldus vroeg ik mijn gullen gastheer. Een enveloppe aber Herr Grunwald dat zou zakelijk een verkwisting zijn hier heeft u een oude krant, wikkelt u daar uw Marken in.zoo'n enveloppe kost 50 pfennig en dit vind ik zonde." Zoo spaarzaam gaat men in het zakenle ven met geld om. Van oproerige beweging en revolutie be speurt men in Berlijn zoo goed als niets. Wanneer niet in de courantenwijk de mu ren der gebouwen nog vol met kogelgaten zatten, zou men nimmer gelooven, dat het hier zoo'n schietpartij is geweest. Neen, het zakenleven overheerscht nu alles en als je op de showrooms en lagers inkoopen doet, dan sta je te midden van Turken met hun roode fez van Bulgaren, Armeniërs, enz. enz. Leuk is de Rohrpost in Berlijn. Stel u voorgij hebt een, brief, dien gij nog met den trein mede wilt hebben en de post is reeds weg naar het hoofdkantoor. Dan geeft men zijn brief met de Rohrpost mede of m.a.w. de brief of briefkaart wordt door luchtdruk door Rohre (buizen) die door de stad loopen naar het hoofdkantoor toege blazen. Berlijn is een wereldsfa/. Ik voor mij geloof, dat het nog eens een grooten rol zal spelen, want een volk van millioenen, zoo spaarzaam, zoo arbeidslustig en zoo energiek, laat zich niet verdringen of op lossen. Men moet slechts op de Reisbureaus komen., in dichte drommen staan daar reizi gers uit alle deelen der wereld, allen ko men naar Duilschland, iedereen heeft de Duitsche productie noodig, omdat ze goed en schitterend vervaardigd wordt. De trei nenloop is zeer goed geregeld en geen trein komt over tijd aan. Wij wilden geen dag-uren verzuimen en besloten daarom de nachttreinen naar Zuid Duitschland te nemen. Eenige zakenvrienden rieden ons dit. af, omdat de nachttreinen dikwijls door gewa pende rooverbenden worden aangevallen, waarbij zoo als u de couranten gemeld heb ben menigmaal een reiziger het met den dood moest bekoopen. Voor een zakenman geldt echter de gul den regelTime is money en desondanks, namen wij dus een nachttrein, die ons vei lig tp de plaals onzer bestemming bracht. Toch was het gevaar niet denkbeeldig ge weest. want in denzelfden nacht werd op het tweede, afgehaakte deel van onzen trein bij Duisburg een aanslag gepleegd. Berlijn lijkt rustig, alleen de kogelgaten van de straatgevechten vertellen den voor bijganger van de schokken die de jonge republiek had te weerstaan, maar, wafl- neer er daar in Genua politieke menschen zullen zijn misdadiger dan treinroovers, n.1. roovers van de rust van Europa, wan neer daar ons werelddeel tot wanhoop zal worden gebracht, dan zal er komen een chaos in Europa zooals de geschiedenis niet gekend heeft...... De menschen, zijn zij hooger dan het dier Ieder mensch, iedere slaat wil zijn begeerten en lusten bevredigen ten koste van het leed van anderen. O het is zoo schoon(l) zoo verheffend(l) als de hoofden der staten verklaren Wij zullen een contract maken, overeengeko men dat deze volkeren elkaar de eerste 10 jaar niet zullen vermoorden Menschelijkheid dit alleen vraagt de menschenwereld Politiek kan haar niet redden I Politiek voert haar ten verderve. O mocht toch spoedig de tijd komen dat er vrede en vriendschap zal zijn tusschen de menschen en de volkeren, dat de een niet meer zal behoeven te begeeren het brood en het goed en leven en het geluk vian zijn naaste, dat het eene ras het ande re niet meer zal haten, de eene godsdienst niet meer vijandig zal staan tegenover den anderen, dan alleen is het leven waard ge leefd te worden. Nu is de wereld een groot gekkenhuisen de diplomaten, die als heelmeesters van de zieke aarde moeten optreden zijn helaasde grootste krank zinnigen Op hun is van toepassing de woor den die ik vele jaren geleden als H. B. S.- jongen in mijn Engelsch dicté-boek zag staan physician cure yourselfgeneesheer genees je zelve. GEMEENTE WIEKINGEN. POLITIE. GEVONDEN een Huissleutel. Inlichtin gen ter Secretarie bij den, Gom. Veldw. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Tijsen .en M. Wiegman Jn. Bakker en G. TijsenJn: Bakker en G. Hegeman. GETROUWD N. Rotgans en P. Tijsen; J. Tijsen .en M. Wiegman j Jn. Bakker en G: Tijsen: ANNA PAULOWNA. IJk en herijk zal hier worden gehouden op 29 en 30 Mei en op Wieringen op 1, 2 en 3 Juni MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 15 Mei 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren, aangevoerd 12 koeien en ossen 300500 21 vette kalveren 70150 per ned. pond 1.30— 1.80; 56 nuchtere 1025392 vette var kens p. ned. pond 0.961.05. Amsterdam, 12 Mei 1922. Op de heden gehouden veiling Oude Vischmarkt a.d. Nieuwmarkt besteedde men de volgende prijzenKipeieren WIT 4.65 7.50 idem BRUIN 6,858.25 Eend- eieren 6.106.70. Langenhoff. WIERINGEN, In voorraad Ziet de etalage. Spoedige bestelling gewenscht

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2