13e Jaargang. Dinsdag 13 Juni 1922. No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN teiüi t Buitenlandscb Overzicht. BSIDIB008. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO°N. J. BOSKER. WIERINGEN «liaCIUNT ILKKV IRIDAI mm TIUDAI ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f o Ü5 ADVERTE NTÏEN j Vaa 1—5 rejef* 0.50, Iedere regel ine er e.io Higpoiytusfeoef Wieriugeu. TEL. INTERCOMM. Nö. 19. In DUITSCHLAND heeft de op den be kenden socialistischen burgemeester van Cassel, Scheidemann, gepleegde aanslag groot opzien gebaard. Terwijl hij op een wandeling was, werd hem door een onbe kend gebleven persoon een dosis gasvo-r- mend blauwzuur in het gelaat gespoten en als het ware aan een wonder is het te dan ken, dat Scheidemann het er zoo goed heeft afgebracht, dat hij twee dagen na den aanslag weer vrijwel normaal was. Deze mislukte aanslag is de aanleiding geworden tot een groote sympathiebeloo- ging ten gunste van Scheidemann door de Casselsche arbeiders. Duidelijk toch was weer aan het licht gekomen, dat de Duit- sohe Nattionalen. den strijd tegen de voor mannen der Ouitsche republiek en tegen de Duitsche republiek zelf nog lang niet hebben stopgezet. Te Of en-burg is het proces begonnen tegen de moordenaars van Erzberger. Veel bijzonders is or nog -niet aan het licht ge komen en men wacht met spanning op het verdere verloop van dit proces. In IERLAND zijn weer verschillende schietpartijen 'voorgevallenIn Noord- West-Icrland aan de grens van Ulster zijn voor het eerste sinds langen tijd Britsche troepen weer eens in actie gekomen tetgen de Sinn Feiners. Het optreden der Sinn Fciners is den Iaatsten tijd wel bijzondi tartend geweest, maar men vraagt zich toch af, waarom men toch niet reeds lang geleden krachtiger is opgetreden tegeno ver de laffe -moordaanslagen, welke te Belfast zelf door d.e onverzoenlijke Ul- sterniannen op de daar woonachtige Sinn Feiners zijn gepleegd. Dit zeer zeker eenzijdig optreden der autoriteiten moet de stemming onder di Vrijstaters natuurlijk verbitteren. De Va lera zal van de gevallen aanhangers zijn zaak stellig gebruik nvken bij de komen de verkiezingen. In de bovengenoemd- -gevechten zijn niet minder dan 30 perso nen gesneuveld, zoodat men het gevecht inderdaad wel ernstig mag noemen. Het gebeurde heeft de onderhandelin gen te Londen tusschen de regcering en de lersche vertegenwoordigers natuurlijk ten zeerste bemoeilijkt, en de vooruitzich ten aangaande Ierland blijven inderdaad zeer somber. In YOEGO-SLAVIë is deze week het FsunxsroN. No. 16. Jij behoeft je niet met de zaak te be moeien voegde Pikket hem toe. Ik be zweer je dal Dale tot tweemaal toe gewei gerd heeft met me te spelen en ik wil we ten waarom. Daar ge zoo zeker schijnt te zijn, dat ik niet met je wil spelen, wil ik je niet te genspreken antwoordde Harry. Ik bedank voer de eer. Ik zal nooit meer met je spelen. Wel vervl.... Wat wil je daar mee zeggen riep Bob woedend opspringend. Gevochten wordt -hier niet, kwam Ro- binson een -kerel als een boom, tusschen- bciden. Bemoei je er niet -mee, zeidc Pikket. Dat doe ik wel. Dale is mijn vriend. Bovendien ben je zelf oorzaak van dit standje. Waarom liet je hem niet in vrede gaan, toen hij zeide geen lust te hebben langer te spelen! Omdat ik dat niet wou, zeide Rob. 't Doel me plezier, dal de heer Robin- sen goed voor mijn belangen kan opko men-, zeide Harry. 't Is niet de eerste maal, dat ik iemand de kracht van mijn vuisten heb moeten laten voelen, om hen iels duidelijk te ma ken. Hier wordt niet gevochteni heeren, kwam een der leden der commissie tus- schenbeide. U stoort de overige bezoekers. Ik kan -ne niet laten beleedigen, zeide Rob. huwelijk tusschen koning Alexander, den eersten vorst van het Vereenigd Groot Servisch Koninkrijk en de dochter van het Roemcensc'he koningspaar, prinses Mariola voltrokken. Voor het eerst sinds 1903, toen op zoo verschrikkelijke wijze een einde werd -ge maakt aan hel Huis Obregowitsj, heelt Belgrado niet zulke wijdsche feesten aan schouwd. De toen aan het bewind komen de koning Peter I, was weduwnaar en leef 'de op zeer sombere wijze. Hel Yoego-Slavische volk heeft thans weer eens zijn hart kunnen ophalen een feestviering, welke een zuiveer natio naal karakter droeg. Op hartelijke wijze heeft de bevolking van Yoego-SIavië haar koning en diens jeugdige gemalin welkom geheeten. In CHINA is de burgeroorlog nog steed; niet ten einde en de verwarring duurt voort. Meer dan ooit wordt er de behoeft' gevoeld aan een krachtige figuur welke in slaat zal zijn orde te scheppen in den chaotischen toestand. MARKTUVERzïCHT. Als gevolg van de aanhoudende droog te was de SCHAGER mankt Donderdag zeer goed bezet. De boer moei door beper iking van minder gras, besparen, en dus zooveel mogelijk vee opruimen. Meestal ii het vette het eerst aan de beurtdat geeft dan volle vetmarkten. Zoo ook Donderdag te Schagen. Gelukkig was er heel wal vraag, zoodat de prijs van 70 cent, waarop het vle'esch voor acht dagen ikwam, hleef behouden. Dc heer J, de Veer te Schagen verkocht een-e koe voor 560,de heer Winlt te Dinkshorn een stier voor 687,50 Melk- en kalfikoeien waren stug en iets minder in prijs. Eerste kwaliteit liep van 450 tot 500 2e van 375,— tot 400,- ikalfvaarzen van 325,tot 350,Zoo het niet de koeien ging, liep het ook met schapen,. Vleezig-e overhouders van Texelsch ras werden vurtkocht tot 48 1 de heer K. Mijts, Oude Nicdorper Verlaat; voor de weide liepen de prijzen van 32,tot 40,Speenlam-meren voor Frankrijk, brachten tot 23 op gewoni weidelammeren noteerden van 10 tot 15,Wie vroeg met vette varkens aan de mankt was, kreeg een goede prijs. De heer Francis van Dinkshorn verkocht er 3 a 50 cent en één a 49centlater De heer Dale is niet iemand, die zonder reden een kameraad beleedigt, luide hei antwoord. Pikket heeft den strijd uitgelokt, voeg de Robinson er bij. Laat hem zeggen., wat hij tegen me heeft, drong Rob aan. Wilt ge d-en reden hooren, waarom ik niet met je wilde spelen vroeg Harry. Daarop wacht ik reeds lang, Rob Pikket aarzelde een oogenblik toen dacht hij Als hij wat over -mij gehoord heeft, is het beter, dat ik weet wat het is zonder dal ook de anderen op de hoogte gebracht morden. Als het eens was over.... Rob verbleökte en verdreef zoo spoe- !ig mogelijk die gedachte, stond op en olgde Harry Dale. Robinson hield hen in hel oog, vast voorgenomen, een gevecht te verhinderen. Welnu zeide Rob half luid, en Dale met een gloeiende haat aanziende, Ik heb u willen sparen sprak Harry en ik zal blijven zwijgen-, wanneer ge u ge draagt zooals hel behoort. Ik ken Tim Slaok en heb ook nog de geschiedenis niet vergeten, die je mij verteld hebt. Dat wa ren gemeene leugens van je. Je hebt zelf 't paard iets ingegeven, en alle schuld op Tim geworpen. Daarom heb ik geweigerd met je te spelen, Rob Pikket. Hel is eenbegon Rob woedend. Noen dat is het niet, antwoordde Harry kalm. Het is geen leugen en dat weel ge zelf Ook zeer goed Tim Slack heeft het mij zelf verteld en ook Hij aarzelde, want hij wilde haren naam •e niet noemen-. liep de prijs tergu, zoodat de markt afsloot mei 37 cent. Biggen 2.25 a 3.35 per weeklijd of van 18,tot 26,Eieren waren zeer vlug, 't was vragen en GEMENGD NIEUWS. ZOU DAT WELLICHT BEZUINIGING WEZEN Dezer dagen werd ons geloond een aan slagbiljet in de Personeele Belasting over 1921, met een totaal aanslag van 3 cent n.I. Huurwaarde 1, aftrek voor inwo nende kinderen en pupillen 0.98, totaal na allrek 0.02, waarbij 50 pet. opcenten voor de Gemeente 0.01, is 0.03. Deze aanslag was ook tet voldoen vol gens de op (je achterzijde gedrukte bepa lingen, in 10 gelijke termijnen. Om de situatie nog wal op te vroolijken nreeg de aangeslagene op z'n biljet van 3 cent dat hem reeds geheel door het hoofd gegaan was eene waarschuwing en 15 cent boete, waardoor de man 0.18 -verschuldigd was voor Personeele Belas ting. Wij zijn er stellig van overtuigd dat d- 'betrokkene -geen N.K.P;r zal worden om. belastingvermindering te bevechten- en ook was dit biljet een aardig voorbeeld van niet te hooge belasting, noch bij ons dringt zich onwillekeurig de vraag naar voren op hoeveel onkosten komen- deze 0.18 aan het Rijk te staan Die bedragjes zijn allen ingeboekt en op de aanslagbiljetten overgebracht. Hel .biljetje kost alleen -wel meer dan den geheele aanslag. Daarbij komen nog de porti, de onkosten van uitschrijving der waarschuwing, enz. enz. Een tweede vraag Hoeveel van zulke bespottelijke aanslagen, welke bij lange na de onkosten, er aan besteed, -niet dekken- zijn er in omloop We meenen veilig te mogen aannemen, dat elke belasting-inning per aangeslagen* 1 aan onkosten zal medebrengen, waar onder dan de salarissen der ambtenaren medegerekend worden. Het is zelfs niet onmogelijk, dat dit bedrag nog met 2 of 3 moet worden vermenigvuldigd, doch wan neer dit zoo is, zou het dan niet op den weg van den fiscus liggen om bedragen beneden een bepaald minimum eenvoudig te verwaarloozen Het hier aangehaalde geval spreekt ten deze boekdeelen. Maar Rob vermoedde onmiddellijk wat gebeurd was. Tim Slack was in dienst bij Rose op Eagle Farm. Harry Dale bewoon de de naastbijgelegen Farm, dus had die bijzonderheden -vernomen van dc vrouw, die hij het meest haatte. Zou zij hem meer •erteld hebben Hij moest het weten, het kostte wat het wilde. Ge behoeft niet te aarzelen, zeide hij schamper. Ge kunt den naam gerust noe men. Ik twijfel er niet aan, of een vrouw, als de Heideroos, verstaat de kunst een man zwart te maken. Zwijg voegde Harry hem toe. 't Zal u berouwen, als ge haren naam hier uil- spreekt. Wat zult ge mij doen vroeg Rob nij dig. Dan zal ik hier openlijk alles vertellen, wal ze mij heeft medegedeeld antwoordde Har.y, zijn tegenstander strak in de oogen inde. Pikkel kon den blik niet verdragen. Da le moest meer welen dan dat geval met Tim Slack. Hij had er veel voor over ge had te vernemen wat de Heideroos met Dale gesproken had, maar aandringen duride hij niet. Zijt gij voldaan vroeg Harry. Voor het oogenblik, ja, antwoordde Rob maar afgerekend hebben we nog niet. Ik raad u aan voorzichtig te zijn, mijn heer Dale. Ik val nooit iemand in dc rug aan, en ik zeg u daarom ronduit, dat als ik benadeelen kan, ik dat niet zal nalaten. Ik ben u dankbaar voor uwe vriendelij ke waarschuwing, antwoordde Harry spot tend. Zoo heel gemakkelijk jaagt men mij echter geen angst aan. Rob zweeg, nam zijn hoed en stok en VAN ALLES WAT. DE AARDE WEEGT honderd-twee-en-twinligduizend zeshon derden trillioen, driehonderd-drieën- twintigduizend, vijfhonderd vijf billioen vijfhonderd-vierenzevenligduizend, drie- hon'dcrdvijf-en-tachtig- millioen, zeven honderd tweeëntachtig-duizend, zeshon derdzeven centenaars. Wie het niet gelooft, -kan het nawegen. ALS 2 WOLVEN elkaar ontmoeten in een donker, eenzaam bosöh, dan denken beide van elkaar ,,Hé een wolf" en als het twee m-enschen wa ren geweest, had elk van den ander ge dacht Sapperloot, da's vast een moor denaar „GOUD VOOR 't OPRAPEN" kan men letterlijk in Buffafo (U.S.A.) waar men zandhoopen in de benedenstad heeft onderzocht, .zij bleken per ton voor 50 dol I-ars goud bevatten en waren bovendien gemiddeld per ton 26 ons zilver rijk. De Buffaloneez-en hebben allang voor mekaar hoe ze hun straatzand moeten behandelen. OM VAN DEN BELASTINGDRUK af te komen, raadt sir H. De Vere Stack pole de Engelsche regeering aan, „moet het eiland Nauroe maar verkocht worden. Vogels hebben er voor gezorgd, door den loop der eeuwen heen, dat er 500 millioen ton fosforzure kalk doordrenkt is met guano. Prachtiger mest is niet denkbaar. Dc waarde van Nauroe (West. Stille Oce aan) bedraagt 1800-milIioen gulden. Ver koop het dus aan hem die er wat voor oe. ven wil"....Maar wie koopt er nou voor zoo'n bedrag aan mest EETWAREN EN GRATIS-LOTERIJ, Over de ehcolade-reepen met geld erin doen de wildste geruchten de ronde. Zoo hoort men vertellen van menschen, die 2400 reepen gekocht hebben, in de hoop een paar honderd gulden te winnen, zon der meer machtig te zijn geworden dan enikele guldens. De doorgebroken reepen worden, naar gezegd wordt, verkocht voor ean dubbeltje de drie. Een ander verhaal wil, dat er winkeliers zouden zijn, die met een speld alle reepen „geisondeerd" heb ben, om te onderzoeken, of er ook iets ir zit. Wij kennen zelfs volwassen menschep die veel geld voor die reepen uitgeven, terwille van die uitwaren met gratis lote- verdween zonder van iemand afscheid ti nemen. Je schijnt hem op zijn plaats gezet te hebben, zeidc Robinson lachend. De arme kerel is als een hond met de staart tus- chen de beenen afgedropen. Ik heb hem gezegd hoe ik over hem dacht, antwoordde Harry, en dat scheen hem niet te bevallen. Hij is echter verstan dig genoeg -geweest om zich uit de voeten te maken. Hij heeft me bij het afscheid beloofd zich niet te zullen geneeren, wan neer hij kan zag mij te benadeelen. En hij zal woord houden, zeide Robin- n. Pikket is een slechte kerel. Ik ken hem. Als ik wat te zeggen had, werd hij uil de club geworpen. Kom, laten wij over niets anders spre ken dan over Pikket, zeide Dale. Een ex tra flesch, Jan Drink je mee Peters Ik heb niets daartegen, luidde het ant- oord van Peters, die volgens zijn eigen woorden zijn doscht leschte op kostten van anderen. Ik heb gezien, dat je een paard voor dc Grand Nationaal heb laten inschrijven, begon Peters. Jawel, antwoordde Harry. Heb je veel kans met hem Wat ge- ichl betreft, slaat hij onder aan de lijst. 't Is u waarschijnlijk niet bekend, dat Blitz vroeger hel eigendom was van kapi tein Finlay. Zoo Ja, ik herinner mij dal paard, 't Was een uitstekende springer. Maar in een circus getrainde paarden deugen in den regel niet voor wedrennen. Blitz behoort niet tot de beste renners, maar we hebben nog tijd en wc zullen waarschijnlijk geen schande van hem bele- rij. Zij moeten dat echter zelf welen. Maar voor kinderen lijkt het ons zeer jammer dat deze gokgelegenheid bestaal, en te recht sprak een onderwijsblad dan ook van „vergiftige cacau", het blijkt toch dat de lolerijzuchl kinderen zolfs lot oneerlijk heid brengt. In een ingezonden stuk wees een onderwijzer een dezer dagen hierop. De oorzaken, die in het algemeen de kinderan- in aanraking met „Pro Juvenlu- te" of met den rechter brengen, waren lot kortgeleden rooken, snoepen en bios coop. Dcor deze chocolade fabrikanten is er nu een andere en zeker niet minder ge vaarlijke oorzaak bijgekomenspeelzucht. Ouders zullen verstandig doen, dit ge vaar zoo veel mogelijk te bezweren, door hun kinderen te verbieden, dergelijke „vergiftige cacao" te koopen. Het is wel jammer, dal een voor vele kinderen zoo welkome versnapering op de ze wijze in opspraak wordt gebracht, door ct een gratis-loterij aan te verbinden. STALEN GEBITTEN. Door de Duitsche firma Krupp wordt den Iaatsten tijd een roest-vrij staal ver vaardigd dat een waardevol vervangens- middel is voor caoutchouc en goud, dat lot nu toe alleen voor gebitten gebruikt werd. In „Ueber Land und Meer" vertelt Ernst Trebeslus van het nieuwe metaal dat het belangrijke voordeel heeft, goedkoo- per en veel vaster te zijn. De reeds gedu- rende eenige jaren genomen proeven heb ben getoond, dat een grootere toevoeging van chroom het weerstandsvermogen van staal legen chemische invloeden zeer ver-' hoogt. Het nieuwe mengsel, dal bii toevoeging van IS lol 25 procent chroom en tot 10 procent nikkel ontslaat, is" na een verhitting tot 11 a 1200 graden Celsius zeer buigzaam -en taai en biedt zoodoende een voortreffelijk -materiaal voor gebitpla ten. De staalplaten vertoonen in de fijn- beid van den gehemelte-afdruk geen enkel nadeel, vergeleken bij de ca-oulchoucpla- tcn, en- zijn bovendien veel steviger. „ARME BELASTINGPLICHTIGEN." In het pas -verschenen spoorboekje staat een advertentie ter aanbeveling van de vrijwillige ouderdoms-verzekering bij het Rijk. welke de soliedste en goedkoopste wordt genoemd. Mij is uil goede bron ver zekerd, schrijft men „van betrouwbare zij de" -aan de Verz. -bode dat voor de ad- Wie heeft hem in handen vroeg Ro binson. Tim Slack. Wat Tim Slack van de Eagle Farm O ja, ik vergat dat je tegenwoordig buren zijt. Tim Slaok heeft echter een slechte re putatie. Tim Slack is even eerlijk als ik, zeide Harry met warmte. Hij is slecht behandeld en belasterd geworden. Heeft hij niet Pikket's paard bedorven Niet dat ik medelijden met Pikket heb Integendeel. Geloof niet alles wat ge omtrent die zaak gehoort hebt, zeide Harry. Ik verze ker je, dat Pikkel zelf zijn paard bedor en hebt. Robinson keek hem verwonderd aan Je wilt toch niet zeggen Ja wel. Duidelijker kan ik mij niet uit drukken. Robinson zweeg, en maakte zijn eigen gevolgtrekkingen. HOOFDSTUK XII. BLITZ JOCKEY. Blitz werd dagelijks getraind voor de groote rennen ere Tim Slack was zeer te vred'en over zijn vorderingen. Rose had het paard bijna geheel onder behandeling. Zij liet hem over dc hoogste barrière springen hem zelf berijdende. Ik heb geen -man ooit zoo zien rijden, zeide Tim tot zichzelf. En dat was de meening van allen. Het personeel begon onder elkaar dc vraag te stellen, wie tot jockey genomen zou worden. Bob Rench zat stevig in den zadel, maar men twijfelde of de jonge mees teres hem kiezen zou. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1