13e Jaargang. Dinsdag Juni 1922. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Buitenlandse!» Overzicht ilIDlBOQS. No. 48 WIERINGER COURANT UITGEVER: CO^N. J BOSKER. WIERINGEN TIKCIUNT I L I II D I X B A mm V I II A 'ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden o *5. ADVERTENTIEN; 3 Vam T—5 reprit f 0.50. Iedere regel meer ».To BUREAUS lfig»iytttsimei Wiafisgea TEL". INTER6GMM. No. 19. DE CONFERENTIE TE 'S GRAVENHA- GE, welke Donderdag is geopend, heefl den laatslen tijd de aandacht getrokken van alle Europeesche politici en diplomalan Wat zal deze conferentie, die een. voortzet ting moet worden van die te Genua t stand weten te brengen Zal man nu einde lijk werkelijk lol lesultaten komen? Reeds lang genoeg is er gepraat en dadia laten zich maar al te veel op zich wachten Tol op het oogenblik was het de vraag welke houding Frankrijk tegenover de con ferentie zou aannemen. Poinoaré, de vorige minister van Frank rijk, heeft de vorige week in een tot alle aan de conferentie deelnemende mogend heden gericht memorandum nog eens dui delijk uiteengezel, dat een van .zijn voor naamste bezwaren tegen d..< Haagsche con ferentie wel was het feit, dat ook de bols- jewiki er aan zouden deelnemen, met wie volgens hem niet te praten viel. Het antwoord door de Britsche regeering op dit memorandum gegeven liet niets aan duidelijkheid over. Engeland's regeering verlangde niets liever dan dat de drie groo te hangende kwesties, n.1. die van de Rus sische schulden, die van het verleenea van credieten iaan sewjet-Rusland en voor al die van den particulieren eigendom in sow-j jet-Rusland op bevredigende wijze zouden, worden opgelost. De tegenwoordige toestand mag volgens liet Britsche antwoord niet langer ongewij zigd voortduren, daar dit zou lijden tot een' groolan jacht op concessies daar allerlei builcnlandsche concurrenten, die al het mogelijke zouden doen om te pogen elkan der vliegen >af te vangen, hetgeen slechts lot nieuwe onaangename verwikkelingen aanleiding zou geven. J Te PARIJS heeft dit BrPsche antwoord zooals de Fransche bladen mededeelden een onaangenamen indruk gemaakt. Vleiend was voor ons land, hetgeen dc Temp's hier over schreef. Dit blad uitte namelijk de hoop, dat de zenuwachtigheid der politici te 's-Gravenhage wel eenigszins zou bedaren, daar De Haag volgens de Temps ,,een der voornaamste Europeesche oentra is, waar nog het gezond verstand zetelt." In één opzicht waren dc verschillende mogendheden hel al zeer spoedig eens en FEUIOUBWi het el hierover, dat de Haagsche conferentie geen politiek en diplomatiek karakter mag dragen, maar alleen een bespreking van deskundigen behoort te zijn. Bleef Fi ankrijk eerst vrijwel weigeren aan de conferentie deel te nemen aan dan vooravond dier conferentie heeft Frankrijk besloten toch maar een delegatie wan des kundigen naar onze residentie te zendan. Het heeft dus afgezien van een aanvanke lijk voorgenomen isolement ,2n besloot zich niet evenals de Vereenigde Statten slechts te doen vertegenwoordigen door een waar nemer of toehoorder. De Fransche regeering heeft dit besluit genomen, omdat Poincaré tenminste in zoo verre zijn zin heeft gekregen dat de Ha*f- sche conferentie een zuiver technisch ka- raktre in ons land aangekomen en hebben te Sche-veninkij hun intrek genomen. De koele atmosfeer in dc bekende Ne- derlandschc zeebadplaats za' er misschien toe lieden dat de verschillende gedelegci den wat koeler en nuchterder over c moeilijke problemen oordeclen dan in d Middellandsche Zee-badplaatsen waar li nu toe voornamelijk is geconfereerd gevaj is geweest. 'Hoog gtspannan zijn de verwachtingen over hetgeen te 's-Gravenhage zal worden bereikt echter niet, hetgeen duidelijk blijkt uit wat zelfs de Britsche bladen dienaan gaande schrijven.. Tot Dinsdag a.s. zullan, zooals te Genua werd voorgesteld, de aan de conferentie deelnemende landen, met uitzondering van Rusland, met elkander uitleggen, hoe de verhouding tegenover de sewjet-regeering zal zijn en hoe de commissie zal worden sa mengesteld, welke op 26 dezer met eeü Russische commissie de speciaal Rusland rakende bovengenoemde drie kwesties zal bespreken. In elk geval zullen de Russische heeren zich kalm moeten gedragen en zij hebben zich te onthouden van het voeren van pro paganda ten gunste van hun beginselen. En kele der Britsche gedelegeerden hebben dit vóór hun vertrek naar Den Haag nog eens onomwonden verklaard. Het is te hopen in het algemeen belang wan Europa, dat de sowjet-regeering, die thans den kalmeeren den invloed van den meer practischen re- volutionnairen staatsman Lenin wegens diens ziekzijn mist, de woorden van de Britsche gedelegeerden en de daarin opge sloten waarschuwing ter harte zal nomen. No. 18. Daarin vergist ge u nu juist, hernam Rench, en Indiaan zal het hard te verant woorden hebben. Onzin, zcide Pikket. Maar voor alle ze kerheid zou ik Blitz toch wel onschadelijk willen maken. Dal is niet moeilijk, dunkt me, nietwaar, Rench U neemt zulke zaken heel kalm op, zei- de Rench. Zoo heel gemakkelijk zal dal e- venwel niet zijn, want ik vermoed dat u zelf uwe handan wel niet vuil zult maken. Natuurlijk niet, antwoordde Pikket la- cend. En jij vermoed natuurlijk in de verste verte niet aan wien ik dal zaakje zal op dragen Neen, dat vermoed ik volstrekt niet, antwoorde Rench. Zoo zoo, lachte Pikket. Er is in dien stal één nian, waar.p ik mijn verlaten kan. Hij zal precies doen wat ik hem opdraag. En weigert hij dal, dan zal ik eenige klei nigheden, die hem betreffen, bekend ma ken, hetgeen hem waarschijnlijk verstandi ger zal doen worden. Bob Rench verschoot van kleur, maar antwoordde kalm. Ik begriur u niet, mijnheer Pikket. O jawelj je begrijpt me heel goed, ant woordde Rob, Je zult doen wat ik van je verlang, Rench, en je weet heel goed, dal ik van het eerste oogenlblik af aan niemand anders gedacht heb dan aan jou. We kun nen nu dat verstoppertje spelen. wel laten Geschiedt dit, dan kan de Haagsche con ferentie nog onverwachte goede resultaten opleveren. IN IERLAND is de stemming onder de bevolking nog steeds verre van vredelie vend. Te Belfast zijn verschillende geoou- wen moedwillig in brand gestoken en el ders zijn weder verwoede gevechten gel' erd tusschen Sinn-Feiners en Ulsterman nen. Wanneer zullen eindelijk eens rust en vrede heerschen in Ierland Druk is er deze week nog te Londen ge confereerd en de berichten over de onder handelingen luiden inderdaad niet ongun stig, ja, men mag zelfs zeggen, dat ze hoop vol gestemd zijn. IN OOSTENRIJK is de toestand deze week kritieker geworden dan ooit te voren. Wat een crisis was, is een catastrophe ge worden. De plotselinge geweldige daling der 'kro nen heeft op de Weensche beurs en onder de bevolking een paniek doen ontstaan. Een der eerste gevolgen was, dat de winke liers hun zaken sloten, omdat ze weigerden kronen, die steeds meer in waarde dalen, voor hun waren aan te nemen als betaal middel. Wanneer ze hun waren nog willen verkoopen zijn de prijzen tot een schier fantastische hoogte opgedreven, prijzen zóó hoog, dat de bevolking gewoonweg rade loos is. De kosten voor het noodzakelijk Ievens- onderhud zijn de laatste maand niet minder dan met 71 geslegen. Te begrijpen is het, dat de stemming on der dc bevolking zeer gedrukt is en alles zins is dc drang lot aansluiting bij Duitsch- land verklaarbaar. Dit laatste is waarschijn lijk ook de oorzaak, dat men in landen als gijvoorbeeld Frankrijk, waar men van een aaneensluiting van Duitschland en Oos tenrijk niets wil weten, wat toeschieterlij- kcr is geworden n>et het toestaan van cre dieten aan het diepbedroefde Oostenrijk dat wel een der ergste slachtoffers van den wereldoorlog is. want we begrijpen elkaar. Indien u denkt, dat ik van plan ben uwe schurkenstreken nog langer uit te voeren, dan vergist ge u, zeide Rench driftig. Alles heeft zijn grenzen en ik heb meer dan ge noeg voor u gedaan. Ik ontken volstrekt niet, dat je me zeer nuttige diensten bewezen hebt maar ik verlang nog meer zeide Pikket. Blitz mag niet winnen, en zoo mogelijk moet hij hee- lemaal niet meedoen. Blijkbaar vond Bob Rench het veilig' zich naar den wil van Pikket te schikken en het was duidelijk dat die man hem ii zijn macht had. Ik verzeker het u, dat Blitz niet te ge naken is, mijnheer Pikket. Tjm Slack laat hem geen seconde alleen, en houdt d' wacht als een poes voor een muizengat. Bo vendien vertrouwd hij mij in 't geheel niet. Toch zal je het een of andere middel moeten vinden. Wie zal Blitz berijden Hebben ze al een jockey Dat weet ik niet, ze laten geen woord los, hel zou me niets verwonderen, als mijnheer Dalc hem zelf ging berijden. Rob Jachte. Dat zou allemachtig goed zijn, riep hij uit. Harry Dale breekt binnen vijf minuten met dat paard den nek, dat is zeker. Ik ben daarvan niet zeker, antwoordde Rench. Dale is een uitstekent ruiter, ik heb hel dikwijls bijgewoond en weet wat hij kan. Nu overleg de zaak. Iets moet gedaan worden, al zouden we de stallen in brand moeten steken. Dat is een goed idee, zeide Rench plot seling. Wat heb je al iets gevonden Neen u zelf antwoordde hij. Houdt mij- niet voor den gek. zoo is hij gedwongen op te ruimen. Tegen het zin, moet hij markten, Te SCHAGEN was het op 15 Juni weer een overvoerde markt, met als schadelijk toegift, minder kooplui, Roomsche feestdag, an minder vraag van rundvee ,voor Frankrijk. Geen wonder dat de handel zeer traag was, met een be langrijk lager prijs. De vette koeien waren 8 a 10 cent per pond loger z'.odal voor 1ste kwaliteit krapaan 60 cent werd betaald, De heer C. Baars Schagen ontving als ohogste prijs 615 g'.d. Het marktfonds boekte ruim 90 stuks, en dat in Juni Melk- en kalfkocien waren voor een deel onverkoopbaar. Wij spraken een aanvoer der, die van 7 tot 10 uur gr en vraag had gehad, en gedwongen was zonder bod n^ar huis te gaan. Schapen waren goed verkoop baar. Oude chapen liepen tot ijO gld., vette schapen tot 48 gld In beide gevallen uit de ol. Vleezige speenlammererv 27 a 30 gld. voor den uitvoer voor de weide 15, a 18 Ook varkens waren lager, vooral de spekvarkens. ücze noteerden 42 a 45 cent de vleezige kwaliteiten 46 a 47 cent, Eenportbiggen van 120 tot 160 pond 36 a 38 cent fok biggen van 8 weken 1.75 2.25. Eieren vlug slotmarkl 9 cent. MARKTOVERZICHT. Wie geen hand heeft, kan geen vuist ma ken en wie geen gras heeft, kan geen vee houden, laten wij daarop volgen, en omdat vele boeren langzamerhand hunne grazige weiden in kale vlakten zien veranderen Volstrekt niet. Hebt u niet gezegd dat desnoods de stallen in brand gestoken, moesten worden. Dat beeft mij op dat denkbeeld gebracht. Wat een prachtig vuurtje 20U dat geven. En wat ezn heerlijke wraak Het zal haar meer dan iets anders verdriet doen haai paarden te zien. verbranden. Je bent een verscheurend dier gelijk, Rench. Ik heb dat niet ernstig gemeend. Als de stallen in brand geraakten, zou ik daar over niet bedroefd zijn, maar ik zou toch niet graag al die paarden levend verbran den. Het waardige tweetal bleef nog een paar uur bij elkander. Toen zij de kroeg verlieten, kwam loevalligten kwam toeval lig Daan Hope voorbij, op de hielen ge volgd door zijn trouwen Jacko. Hij zag Rob Pikket en herkende hem onmiddellijk. Eerst kon hij zich niet herinneren waar hij diens metgezel gezien bad, maar plotseling schoot hem te binnen, dal het op de Eagl< Farm was geweest. Die twee samen dat belooft niets goeds voor Eagle Farm, zeide hij tot zich zelf. Hij nam zich voor Tim Slack zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Hope had sinds zijn bezoek aan Hurston niet stil gezeten. Zorgvuldig had hij alli papieren van Jean Strange nagelezen en zeer veel daarin gevonden, dat hem belang- rijg toescheen. Hij had daardoor de overtuiging gekre gen dat Rob Pikkel de band had gehad in dan moord, op den ouden Strange gepleegd. Hij had ontdékt, waar het pistool gekocht was, en dat het ongeweer een week voor den moord geleverd was. tt- v- j c bijzonderheden vernomen het jaar 1921. 31 Dec, 31 Dec. 1920. 1921 Anna Paulowna 4165 4130. Ca'llantsoog 457 999 Pellen 371 367 Schoorl 1721 1774 Schagen 3572 3632 Wieringerwaard 1148 1127. Helder 28912 28666 St. Maarten 1312 1291 Petten 371 367 Warmenhuizo* 2064 2068 Zijpe 4732 4712 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WEERVOORSPELLING. Een weerkenner zendt de volgende weer voorspelling voor dit jaar Ongeveer 18 Juni of misschien een paar dagan later, wordt het weer slechter (regen en wind)ongeveer 6 Augustus storm en behoudens en'kele mooie mooie dagen, slecht weer tot half October. Na 20 October is het prachtig weer en dan gaat hel in begin November in vriezend weer over. Maar het is nog te vroeg om schaatsen te rijden dan tegen half Novem ber sneeuw, vorst, ijs, regen, ijzel en ver der slecht weer tot Kerstmis. Wc hopen, dat hij het mis heeft 1 IEMAND DIE GELUK HEEFT. Een bewoner van een der arbeidersbuur ten te Haarlem, won de vorige week op ezn twintigste lot in de staatsloterij dc 100.000.terwijl hij in de voorgaande loterij op een tiende lot een prijs van 25.000.kreeg. In twee loterijen bracht Fcrtuna hem dus r.;:n 6300 - LOOP DFR BEVOLKING van eenige gemeenten in HcHands Noorden van den eigenaar van een pandjeshuis. Bij deze was het pistool dat een eigenaardigen vorm had beleeend en hij had het, toen het ma verloop van bepaalden tijd niet was in gelost, met de overige voorwerpen in een courant te koop aangeboden. Hij herinner de zich nog, wanneer hij het verkocht had, omdat men hem er zulk een ongewoon hoo ge som voor betaald bad. Maar de man, dien hij als den kooper beschreef, geleek in het geheel niet op Rob Pikket. Nu ben ik er, riep Daan Hope uit. Die kerel is het, dien de pandjeshuiseigenaar mij beschreven heeft. En die loopt nu met Pikket Dat is heel vreemd. Verduiveld jammer dat ik zijn naam vergeten heb, maar ik zal er wel achter komen. Bob Rench keerde naar de Eagle Farm terug, zonder te vermoeden, dat een ge ducht man als Hope besloten had, hem niet uit het oog te verliezen. Toen Bob door zijne -kamerden naar de reden-van zijn reis gevraagd werd, gaf hij barschc antwoorden. Heb je je liefje opgezocht vroeg er een. Laat me met rust met dien onzin, zeide Bob Of was je bij je moer's tante vroeg een ander. Als jullie me nog langer hindert, sla ik je de hersens in, zeide Bob, driftig gewor den. Ik wil niet dat hier ruzie gemaakt wordt, kwam Tim Slack tusschenbeide. Laat Rens met rust jongens. Het gaat jullie niet aan, waar hij geweest is. en wat hij gedaan heeft. Toen Tim Slack van Daan Hope hoorde, dal hij zeker wist iemand van het perso neel van de Eagle Farm in gezelschap van Rrih PJkVVt in Svdrey gezien te hebben en 1 Juist der. dag noemde, waarop Rench RIJWIELD1EF. Te Arnhem werd Vrijdag gevankeyijk binnengebracht uit een plaatsje van de Be tuwe nabij Arnhem, ieman l, die betrapt was op een rijwieldiefstal. Het rijwiel stond onbeheerd, althans naar den meening van den dief, en hij sprong er op en reed er me de wegDe. eigenaar had dit eigenlijk gezien stapte in een auto volgde den rijwieldicf kelmpjes hem steeds in het oog houdend. De vervolger had rog den tijd, onderweg nog een politiebeambte in te Iaden en toen de dief zich reeds lang builen alle gevaar waar» de dreigde hem het grootste gevaar dat hem dreigen kon. Hij werd gepakt, verzette zich uit alle macht, doch moest zwichten. Toen nam hij zijn toevlucht tot een wezen lijk of een voorgewend zenuwtoeval, maar niettemin werd hij naar Arnhem vervoerd. Ook daarna wilde zijn zenuwtoeval niet wij ken, zoodat hij niet kon worden verhoord. Toen hij steeds niet beter werd, geloofde Iedereen, dat hij simuleerde en men heeft hem toen naar hel Huis van Bewaring doen overbrengen in afwachting \an het oogen- .blik, dat hel nuttelooze van zijn misleidings pogingen tot hem zal doordringen. DE MALVERSATIES BIJ DE HAAGSCHE V OORSCHOTVEREENIGING. Ten gevolge van malversaties aan de Haagsche Coöperatie Voorschotvereeniging en Spaarbank, gepleegd doe.: den penning meester, werd Vrijdag de bank bestormd door inleggers, die hun gelden kwamen te rugvorderen. De beheerders her bank vroe gen daarop assistentie van de politic. Er kwamen geen onordelijkhedcn voor. De uil- keering van de ingelegde gelden geschiedde in goede orde. Hoewel het boekonderzoek nog niet geëindigd is, met toch reeds ge bleken zijn dat de verduis'.cringen een be drag van vier ton overschrijden. daarheen was geweest, begon Tim de zaak ernstiger te vinden. Hij wist, dat de deteclieve een bijzonder goed geheugen had en niet licht een gelaat vergat. Indien Bob Rench naar Sydney was ge gaan om Rob Pikket te spreken, dan war het zijn plicht de zaak te onderzoeken. Rob Pikket was de Eagle Farm niet vriendschappelijk gezind, ;n bovendien zou Indiaan een ernstiger mededinger aan Blitz hebben. Neen, neend dacht Tim. We kunnen hier geen vriend van Rob Pikket gebruiken. Bij de eerste de beste gelegenheid riep Tim Rench ter zijde en hem onderzoekend aanziende, zeide hij. Je verkeerd in Sydney in niet al te best gezelschap, Rench. Ik raad jc aan wat voor zichtiger te zijn in de keus van je vrienden. Hij zag dat Rench schrikte, maar zich snel herstelde. Me dunkt dat liet mijn zaak is met wien ik wil omgaan, antwoordde Rench. In ieder geval gaat het jon allerminst aan Daarin vergis je je, zeide Tim. Aan mij is de zorg voor de stallen opgedragen, en wanneer ik hoor dat je omgaat met een vij and van den jongen meester, van mijnheer Dale en bovendien van mij, dan heb ik het recht je het ongepaste onder het oog te brengen. En met wien ben ik dan in Sydney ge weest vroeg Rench, Met Rob Pikket, antwoordde Slack. Rench schrikte en dacht Hoe verduivel zou hij daar zijn achter gekomen volgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1