13e Jaargang. Dinsdag 27 Juni 1922. No. 50 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Bttttcnlandsch Overzicht. IIÏBEBOOS. WIERINGER COURANT UITGEV1R; CO^M. J. B0SKE3.WI8RINGEN VIISCIUNT I L I I 1 0 I NIIA 9 M VIUIAI ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f o ADVERTENTIE-N Van i—5 reyaa 0.50. Ieiere regel loeex o.io BUREAUS Hippolytushoef Wiartngen. TEL. INTERCOMM. No. 19. Weer een moord. Ditmaal in Duilschlaaid waar Zatermorgen de minister van buiten- Iandsche zaken, dr. Wwlter, Ratbenau is doodgeschoten. Vermoedelijk zal ook dit maal wel te doen hebban met een politic ken moord en zal de moordenaar moeten worden gezocht in de rechtsche kringen. Nog slechts kort geleden werd een 'aanslag gepleegd op den sociaal-democratischen lei der Scheidemann. Zonder succes. Ditmaal echter slaagde het booze plan.... gelijk in dertijd tegen Erzberger slaagde. Ralhenau begaf zich van zijn woning in het Grunewald naar het ministerie van bui- tenlandsche zaken, om daar het examen der consulaire 'ambtenaren af te nemen. On derweg werd zijn auto gevolgd door eer andere, waarin drie -mannen, zaten. Toen deze laatste auto die van Ralhenau had in gehaald, werden er ongeveer 10 schoten op hem gelost -en een handgranaat geworpen. De auto, waarin de minister zat, werd vol komen vernield. Dr. Ralhenau was op slag dood. Walter Ralhenau was een bijzonder mensch. Ingenieur, industrieel handelsman kortom man van zaken, -en daarnaast uitne mend literator, econoom en denker. Man van de daad en mian van wetenschap. Ralhenau, die ean tegenstander der so ciaal-democraten was, ontwikkelde echter in zijn geschriften vrijwel het denkbeeld van een socialistische inrichting der maat schappij, van een „Gemeinwirtscha-ft" die hij dan natuurlijk niet wilde bereiken door den klassenstrijd, maar door andere maat regelen, zooals bijv. hel staatserfrecht, -f liever nog door het opheffen met slechts enkele beperkingen van het particuliere eff- recht, D<_ rijkskanselier Wirth wilde de mede werking van dezen man van de wereld, die zich in de conferentiezaal zoo gemakkelijk wist te bewegen, en die niet alleen in zijn moedertaal, maar ook in Fransch en En- gelsch zijn gedachten vloeiend wist uit te drukken en zijn dcalecti-ek ook door tot haar recht wist te brengen, niet gaarne missen. Zoo trad Rathenau, hoewel geen nu nister op dit oogenblik maar slechts raads man van de regeering, [onder dezen vorm verzekerde Wirth zich zijn hulp) te Cannes op, waar hij den geallieerden staatslieden den economischen toestand in Duilschland uiteenzette. Ondanks veler verzet in Duitsch land zette dr. Wirth het daarna door, dat Rarhcnau minister van buitenlandschc za ken werd. Op 1 Februari van dit jaar trad hij a-Is zoodanig op. FEUILLETON. Vrijdag heeft in den Rijksdag de heer Helfferich zijn scherpe critiek op het bui- tenlandsch beleid van Wirth-Rathenau ge leverd. Zaterdagmorgen werd er al iemand gevon den, die het Duitsche vaderland wilde be vrijden van dezen man, die de Duitsche be langen had verraden en ve-kocht, van dezen Jood, die eigenlijk voor het Rijksgerecht behoorde terecht te staan om dat hij de souvereinileil van h-et land den vijanden uit leverde, zooals Helfferich zeide. Over de beteekznis van Rathenau en 0- ver zijn denkbeelden, waarover de meenin gen in Duilschland zeer uiteen-Ioopen, zal later meer kunnen word-en gezegd. Thans kan men slechts verontwaardiging uitspreken over dezen Taffen -moord op een man die naar zijn beste wetan zijn vader land diende en die nu door de rechtsche pro paganda verdwaasden, die in hem een ver rader van hun land en volk zagen. Wat is er van Duitschfand geworden De drie socialistische partijen zijn in den Rijksdag bijeengekomen om Ie berai d- slogen over het afzetten der regeering en het instellen van de socialistische dictatuur De toestand moet als zeer ernstig worden beschouwd. De 'algemeen© staking schijnt inderdaad lot werkelijkheid te zullen wor den. Indien socialisten en communisten zou den trachten dc regeeringsmacht tot zich te trekken, staal Duitschland aian den voor avond van een nieuwen- bloedigen burger oorlog, want de regeering is niet geneigd zich zonder meer op zij te laten schuiven. Zij heeft omvangrijke veiligheidsmaatrege len bevolen en beraadslaagt op het oogen- blik met de Pruisische ministers over den toestand. Groot opzien ook heeft in ENGELAND verleden week de moord op veldmaarschalk Wilson, den vroegeren chef van den ge- neralen sl.\f van het Britsche leger tijdens den wereldoorlog gebaard. Twee Sinn Feiners, onverzoenlijke repu blikeinen, leden van het Iersehe republi- keinsche leger, hebben te Londen een einda gemaakt -aan het leven van dezen man, die voor zijn vaderland -en voor de zaak der geallieerden zooveel goeds tot stand heeft weten te brengen ttijdens den wereldbrand. Men heeft hier'Je doen met een. schandelij ke wraakneming op een Ulsterman, Unio- nitisch lid van het' Britsche parlement voor een Ulster-graafschap, die door de Ulsler- reegeering was belast met de regeling van da militaire maatregelen, welke genoman moesten worden om een einde te maken aan de Ulstergrenzen hterschande wantoestan den en ongeregeldheden. Zoowel in Ierland zijn aangesprokt als in Engeland wordt de daad lenzeerste afgekeurd en diep betreurt men het, dat een zoo verdienstelijk man op een schande lijke wijze is vermoord. No. 20. De hitte nam van seconde tot seconde toe, de wind was opgestoken en wakkerde 't vuur aan. Ademloos wachten zij die bui ten stonden. Rose zag doodsbleek en riep telkens Is hij gered Is hij gered Sommigen meenden dat zij Blilz bedoelde maar mevrouw Wilkens die ook naar builen was gekomen dacht iets anders. Hij zal verbranden, Wilky. O Godwaarom heb ik hem in den stal laten gaan. Als hij verongelukt is het mijn schuld. Kom kom, ze zullen -er wel weer u:tiko- men. Je zult zien, dat ze Blitz meebrengen. Tim en Harry spanden al hun knajchlen in om de staldeur te openen. Het zweet droop hun langs hel gelaat en dc rook h-ajd hen geheel zwart gemaakt. Ze hoorden Blitz in zijn stal rukken en slaan. Zoodra de deur geopend is zal hij er uit rennen, zeide Tim. Wc moeten hem dus den weg naar dc hoofddeur vrij maken, an- de-'S verbrandt hij toch nog. Zouden, wij hem niet eerst tot rust kun nen brengen vroeg Harry. We zullen doorvoor geen tijd hebben, ant woordde Tim, Pas op I Op zij I Harry sprng ter zijde en oogenblikkelijx daarna stortte een stuk van het dak in. Nu nog eens geprobeerd. We hebben de deur bijna open. Ze spanden nogmaals al hun krachten in en eindelijk was dc toegang vrij. Tim zag Blitz staan. Het dier scheen thans verstijfd van angst. Ik zaïl er in gaan, zeide Tim, en het geluid zijner stem scheen inderdaad het dier rust te geven. De vlammen had hij nog ni t ge zien, maar de hitte in zijn stal wais ondra gelijk. Arme kerel, zeide Tim, en liet tegelij kertijd een halster over zijn kop glijden, bracht hem naar de deur en riep Hiarry toe: Laat hem door. De deur viel .en nu zag het dier voor het eerst de vlammen. Het wilde zich losruk ken, maar Tim hield zich stevig vast en bracht hem naar de hoofdingang. Wanneer ik. hem loslaat, geef hem dan een slag zeide Tim. Harry stond vlak achter Blitz, zijn lede ren riem, dien hij haastig losgegespt had, gereed houdende. Vooruitriep Tim, sprong terzijde en op hetzelfde oogenblik gaf Harry hem een flin ke slag met den riem. Blitz schoot vooruit, zag de geopende deur en de hem van alle kanten omringen de vlamm-en en was met één sprong buiten. Zoo zoo, Blitz is gered, zeide Tim. Of hij ooit van dien angst en schrik zal beko men bet wijf.' ik. Vooruit, Tim. Nu moeten wij aan ons zelf denken, anders komen wij er niet levend uit. Inderdaad was het gevaar voor de beid- DE PRINS VAN WALES is van zijn reis door Azië behouden in het moederland teruggekeerd waar men hem op hartelijke wijze het welkom heeft toegeroepen,. Uit alles bleek wel dat de prins zich in een bijzonder groote populariteit mag verhengen, MARKTOVERZICHT. Natuurlijk hield het buitje in den nacht van Woensdag op Donderdag volstrekt nog geen invloed op den handel nog op de prij zen van de markt te SCHAGEN. In 24 groeit er geen. gras, en daarbij was de wa terval ook van te geringe beteekenis. De markt bleef slecht en de prijzen waren eer. der lager dan iets hooger. Eerste kwaliteit vette koeien maakten daarbij eene uitzon dering. Deze waren- vast en werden verkocht tegen 1.25 a 1.35. De goede kwaliteit liep van 1.20 tot 1.25. Voor de heer C. Hoedjes, Wieringerwaard, teekende wij den hoogsten marktprijs op 5.60.Het marktfonds verzekerde 65 stuks. Wegens de toenemende droogte ook in Frankrijk, is daar minder vraag naar mol- en kalfkoeien. Dit is natuurlijk rechtstreeks van invloed op de Hollandsche markten. Te Schia-gen was dat goed merkbaar. Besteed werd van 250,lot 350,Nuchtere kalveren ble ven prijshoudend. Het gros was voor de consumptie hiervoor werd van 8,tot 16betaald, eqaige exemplaren van be kende afkomst worden voor de fokkerij ge kocht tegen 18,25,Schapen wa ren lager Oude vette noteerden 36,— tot 40,oude vleezige 36,a 42 jonge vette 44,lammeren' voor de slacht 23,— a 28,—, voor de weide 12 a 16,Vette varkens iets lager, van 43 tot 47 cent. GEMENGD NIEUWS. DURE KWAJONGENSSTREKEN Op Lingenwijk te G-orinchem, algemeen „Zandvoort" genoemd, zijn door een 40- ta.1 jongens en meisjes nieuwgebouwde hui zen die nog onbewoond zijn, deerlijk be schadigd. Niet minder dan 140 ruiten zijn stukgegooid, muren, kasten, trappen heeft men volgeklad met verf. De schade is begroot op 140, waar de ouders van 14 belhamels door de politie mannen thans zeer groot. De hitte was on dragelijk geworden en1 dc rook dreigde hen te verstikken. Zij wilden denzelfden weg nemen, waarla/rtgs Blitz ontsnapt was, maar een donderend geraas weerklonk het dak was naar beneden gekomen en Harry werd gedeeltelijk onder het brandende puin be graven. Tim snelde naar hem toe en tracht te den bewusleloozen kameraad onder het smeulende hout weg te halen. Hij ver schroeide zich de handen, maar gaf -ge-en acht daarop. Hij dacht alleen aan zijn vriend die in levensgevaar verkeerde. Gelukkig waren het geen zware stukken waaronder Harry lag. Hij was bewusteloos gewordzn door een paall, welke hem op het hoofd was gevallen. Eindelijk gelukti het Tim hem te bevrijden, maar hij voelde d-a't zijn krachten bijna uitgeput waren. Hij nam Harry Dale op en. richtte zich naar de deur. Dichte rook versperde den ingang de mannen daarbuiten wisten helaas niet waar zij zich bevonden. Tot tweemaal toe beproefde Tim doo< den rook te dringen, maar de vlammen dron gen hem terug. Dc derde maal moet ik er door, prevelde Tim tusschen zijn op elkaar geklemde tan den. Anders moet ik het opgevan. Ik kan niet meer. Vaster drukte hij den zwaren last in zijn armen en stormde nogmaals op de vlammen in. Zijn kleeren vatten vuur, maar hij liep voort, zonder zich van iets meer rekenschap te geven. Hij scheen bovenmenschelijke kracht te bezitten. Eindelijk! Hij voelde de friischc lucht. TE LAGE BELASTINGAANGIFTE! De Rechtbank te Zutfen heeft ean koop man te Deventer, wegens overtreding der wet op de inkomstenbelasting en die op de oorlogswinstbelasling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf an een behanger te Apeldoorn, wegens overtreding der wet op de inkomstenbelasting oveneens tot 14 da gen gevangenisstraf. TOEPASSING VAN DE INVALIDITEITS WET. Bij de wet van 24 December 1921 tot wijziging van de Invaliditeitswet is gelijk bekend de loongrens van de Invalidi teitswet 2000 op 3000, maar die verhoo ging van de loongrens was slechts een tij delijke maatregel, welke voorloopig van kracht zou blijven tot 1 Juli van dit jaar. Aangezien nu de regeering geen ontwerp van wet aanhangig heeft gemaakt, waardoor deze voorloopig verlenging bestendigd zou worden en de regeering met 'het oog op de ontbinding van de Staten-Generaal gean gelegenheid meer heeft, alsnog een wets ontwerp dienaangaande in te dienen, staat het vast,, dat met 1 Juli a.s. dc loongrens voor de Invaliteitswet zal terugvallen op 1200. Er rijst dus nu de vraag voor welke beiders na 1 Juli zegeltje geplakt moeten worden. Het bestmir van de Vcreeniging van Ne derlandsche Werkgevers heeft, waar het ju ridisch meeningsverschil over deze vraag nog niet in hoogste instantie door den Cen trale Raad van Beroep is opgelost, zich in beid. Ingevolge het met hem gepleegde o- verbinding gesteld met den minister van ar- verleg heeft het bestuur zijn leden geadvi seerd, -met hel plakken van zegels door te gaan voor alle arbeiders, die op 1 Juli reedi verzekeringsplichtig waren en alleen niet te plakken voor diegenen, die na 1 Juli voor het eerst in loondienst tegen een loon van mleer dian 1200 werkzaam worden. Hierbij moet in aanmerking worden ge nomen, dat een ontslag uit de dienstbetrek king de verplichte verzekering voor den beider niet doet ophouden pas wanneer een 'arbeider sedert zes maanden werkloos is, kan hij vervallen verklaring van de ver zekering eischen. Het geval, waarin voor loopig alleen niet geplakt behoeft te wor den zal zich dus in hoofdzaak voordoen bij personen, die voor het eerst in dienstbetrek kingen gaan. Mcht het juridisch meeningsverschil, waarvan hierboven melding is gemaakt, in Tim voelde niets meer. Hij hoorde alleen nog een luid geschreeuw, een emmer water werd over hem -geworpen en doofde zijn brandende kleeren uit. Toen hij tol bewustzijn kwam, lag hij in •bed en zijn eerste vraag was Waar ben ik Waar is Blitz mijnheer Dale? Allemaal gered, dank zij jou, brave Tim, antwoordde mevrouw Wilkens. Beiden hebt gij geduchten brandwonden gekregen, Rose verzorgt mijnheer Dale. Maar waar is Blitz vroeg Tim ongedul dig. Stil, stil, je moet rust houden. OnzinAls u me niet dadelijk zegt waar Blitz is, sta ik op, antwoordde Tim an maakte zich gereed dc daad bij het woord te voegen. Hij is.... hij is.... begon mevrouw Wil kens. Waar Waar Hij is toch niet verbrand7 Toch niet gewond Vertel het me toch. Blittz is weg, antwoordde eindelijk me vrouw Wilkens. Wegd herhaalde Tim. Weg? Maar waar heen dan toch Dat weet ik niet, antwoordde mevrouw Wilkens. Niemand heeft hem meer gezien, sinds hij uit den stal gered is Hij was toen ongedeerd, want, hij liep, zoo als ik hem nog nooit heb zien loopen. En heeft dan geen van die kerels hem na gezet, vroeg Tim opgewonden. Ze zoeken hem nog steeds overal. Ik moet onslr»*>n c rit tcdorvzn. dien zin worden opgelost, dan ook voor an dere arbeiders na 1 Juli op grond van het terugvallen van de loongrens, niet geplakx behoeft te worden, dan zullen dc tenon rechte geplakte bedragen den werkgevers erminderd worden gerestitueerd, Tot deze restitutie zal de minister van arbeid zijn volle medewerking alsdan verleanen. 1 Juli a.s. is ook nog in ander opzicht voor de toepassing van de Invaliditclsw t van belang. Dan immers wordt voor het eerst art. 33, dat tot nu door een overgangs termijn buiten werking was gesteld, in vol len omvang van toepassing. Dil artikel kc- paalt, dat de arbeiders, die den leeftijd van 35 jaar bereikt heeft en r.ict reeds vcrplioht verzekerd is, ook niet meer onder de ver plichte verzekering kan komen Van Juü af zal dus hij, die den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt, maar nog niet in de verplich te verzekering is opgenomen, daarbuiten val len, ook al zou hij overigens aan dc ver- eischte vcor den verzekeringsplicht voldoer. LANDBOUW. De Minister van Landbouw in Tsjecho- Slowakije heeft de bemiddeling ingeroepen van den Nederlandschen Minister van Land bouw om hier te lande jonge landbouwers voor eanigén tijd geplaatst te krijgen, terwijl omgekeerd in Tsjecho-Slowakijc Nederland sche jonge landbouwers in den huiselijkcn kring van boeren aldaar kunnen worden op genomen. WEER EEN GROOT SALVO MET RIJKSGOUD. Hel Departement van Marine heeft groo te loodsbooten nordig, we'ke zullen moe ten dienen voor hel Kanaal. Verleden jaar zijn de machines voor twee van zulke booten besteld bij „De Schelde.' Het departement gaat nu zelf de beide ro-mpen bouwen, ma-ar om dal te kunnen doen zijn twee nieuwe hellingen te Nieu- wediep noodig. Het plaatsen dezer hellin gen is nu onlangs aanbesteed. De raming was 125.000, de laagste inschrijving 69,000. Dit groote verschil is te verklaren uit dc sedert de vaststelling van dc raming ingetreden prijsdaling. Maar al zijn die kosten van die hellingen niet veel meer dan de helft van de raming de uitgave is nog veel te hoog omdat. zij absoluut overbodig is. Immers, er zijn in ons land ongeveer 100 hellingen, waarop de rompen zouden kun nen worden gebouwd. Deze hellingen liggen thans renteloos door gebrek aan werk. Niet alleen echter, dat de nieuwe hellin gen geheel overbodig zijn, het werk zelf Je moet stil blijven leggen, zeide me vrouw Wilkens. Ik zal den jongen meester naiar je toezenden, als jc niet ©ogenblikke lijk doet, wat ik je zeg. Tegen 11 uur werd Blitz ongedeerd op de farm teruggebracht. Hij moest echter lang gedraafd hebben., want men vond hem drie mijlen voorbij Oa-kover. Toen Daan Hope van de brand op Eagle farm in de courant las, begaf hij zich onmid dellijk daarheen om te onderzoeken of hij van dienst kon ijzn. Hoe is de brand aangekomen vroeg hij aan Rose. Dat weet ik volstrekt niet, luidde het antwoord. En niemand begrijpt het. De vlam men braken op hetzelfde oogenblik aan vier kanten uil. Nadat hij een onderhoud met Tim gehad had, kwam dc detectievc tot het heshiii, dal naar alle waarschijnlijkheid Bob Ranch de hand in dit zaakje moest gehad hebben, en dat Rob Pikkel er achter stak. Ik zal dat wel uitvinden, zeide Hope tot Tim. Sedert ik Bob Rench in gezelschap met Rob Pikkel gezien heb, heb ik geweten, dat er iels gebeuren zou. Ik wil niemand beschuldigen, -.ide Tim Maar vreemd is het, dat de sleutel vin Blitz stal uit mijn kamer verdwenen wen toen de brand uitbrak. Ja, ja, dat is een slecht teeken. Ik ben overtuigd, dal dc man, die den sleutel stal den brand heeft gesticht. Pikket moét ik vinden. De eene zaak werpt dikwijls een licht on de -micro. Wordt ve-volgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1