13e Jaargang. Vrijdag 27 October 1922. No. 104 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SAAI SCHAT. WIERINGER COURANT UITGEVER: j CORN. J. B03KER. WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10. BUREAU: Hippolylushoef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. GEMENGD NIEUWS. BRUILOFT OP DOORN, De .hofprediker Vogel uit Potsdam zal op Zondag 5 November het huwelijk vian den' gewezan Duilsdhien' keizer in de vesti bule van he't Huis te Doorn kerkelijk inze genen, De beer Koornhof, uit Doorn( die gewoonlijk de Zondagochten dgodsdiens toe fen! ngen niet zijn orgelspel begeleidt( zal ook bij de trouwplechtigheid het orgel be spelen. EEN GRUWELIJKE DOOD. Wolff meldt uit Dusseldorf, dat ©en jon ge man uit Quetting in ,elen -aanval van zwaarmoedigheid zelfmoord heeft gepleegd door in de nabijheid van zijn woning een granaat aan te stekten na er o-p te gaan zitten. Een/ vriend van hem, zijn verloofde en. zijn moeder snelden toe om de lont nog intijds te dooven. Zij kwamen .echter te Iaat, en zij werdien allen 'tezamen door den ontploffend en granlaiat aan stukken gereten. ANDERE BESTEMMING. Te Joure is hot oude kerkgebouw der Gereformeerde gemeente aangekocht om als danszaal ingericht te worden. ONDER EEN HOLLEND SPAN. Te Winschoten sloegen Woensdagmorgen twee paiairdeni op Ihlol. Een der paarden sprong op den igarnaleniventer Woltje Zout. man den vader van een groot gezin, die on middellijk dood was. EEN STEVIGE DRONK. Woensdagmorgen werden nabij de gracht van het Huis Bengh te 's-Heerenlberg een hecrenfiets en een volledig stel mans on der- en bovenkleeren gevonden. In de zak ken vond mem een beurs met vrij veel geld, benevens een pas wam iemand ,uit Rafelder gem, Gendringem. Men vermoedde een on geluk en den geheelenl morgen werd de gracht afgedregd, doch zonder resultaat. Inmiddels werd 'het gemeentebestuur van Gendringen verwittigd en verzocht de familie voor te bereiden. De politie begaf zich naar de woning van den aangeduide en vond hem te bed. De gezochte wias den vorigen avond naar zijn zwager te 's-Hee- remberg geweest, en op den terugweg de kermis te Lengel passeerend, kon hij de verleiding niet weerstaan en deed zich te goed aian Duitschen cognac. Te middernacht FEUILLETON. P No. 3. Dupré hield er een mopshond op na, een nijdig beest, dat iederen in de kuiten beet en groote slachting aanrichte onder de eenden en kippen der Duistervoorders. Eens das Wouter Veldhuis, de pachter van Duthiuvel, Dupré staande hield en zich er ever beklaagde, dat de hond hem zes gnnsen had doodgebcUn, duwde Dupré hen toe Zes ganzen? Als ik wil, Iaat ik hem er twaalf doodbijten en jou er bij. Het volgend jaar betaal je vijftig gulden meer. En zoo geschiedde 't. Een bezoek bij den baron leidde lot nietsde geplaagde '•K>er werd ini zijn huur vijftig gulden op geslagen. Nu liep wel het gerucht, dat dit alles afgesproken was namelijk dat de baron zich maar zoo hield om, den schijn van goedheid bewarende, den menschen het vel over de ooren te ihalen doch de meening kon op de keper beschouwd niet voor waar heid doorgaan want ook het dienstperso neel verklaarde, dat dc baron zelfs niet vrij wias in de keuze zijner spijzen en in de wij ze, waarop hij zijn tijd wilde doorbrengen. Dupré maakte de plannen voor jachtpartij en en rijtoeren, kortom hij beschikte alles. Waarom toch liep de Heer aan den lei band van zijn gewezen gouverneur. Eens dat de heerem dronken van een was hij in zoodanigen staat, dat hij den slottuin van 't Huis Bengh voor zijn slalap- kamer aanzag. Eenmaal uitgekleed schijnt hij de uitgezochte plek wel wat lal te frisch te hebben gevonden. Hij ging nu op stap ,em kwam. na ruim twee uur loopem in A- daims costuuni aan zijn woning, DE AANKLACHT TEGEN MR. P. J; TROELSTRA-. Najar de Tel. verneemt, is rechtsingang verleend en is de instructie geopend in de zaa'k tegen mr. Troelslra. in vierhand niet het incident ten kantore van een verzeke- ringsmaialtschappij te Amsterdam, waarbij mr. Troelstra een polisafschrift, omtrent welks inhoud imeeningverschiil was gerezen, ter inzage vroeg en plotseling verscheurde, EEN KOE OVERREDEN. Door den trein UtrechtBaarn is nabij den dien Leyenscben weg onder Bilthoven, een koe van dien landbouwer A. C. Weste- ning, welke op de spoorbaan liep, overre den!, De koe werd geheel vermorzeld. Ofschoon de machinist den trein bij de botsing zeer spoedig tot staan had, kon hij toch niet voorkomen, dat de heek trein o- ver liet beest heen ging.. Het vermorzelde dier werd door den ma dhinist met 'behulp v|am enkele reizigers van tusschen de rails verwijderd. Dc botsing was van dien .aard, dat de rei zigers ezer verschrikt werden, doch de trein Ikon na een kwartier vertraging v vertrekken. De koe, die met nog een tweetal op de spoorbaan wandelde, bad zich blijkbaar toe gang tot de lijn iwelen te verschaffen, door dat icmiand, die door de wei, waar ze graas den, was gekomen, het hek naast de spoor baan open had laten staan. TRAMS EN HONDEN. De gemeenteraad van Munchen heeft een besluit genomen, wiaarover alle honden wel verheugd zullen izijn. Vaak zag men de ar me trouwe viervoeters naast de trams hol len of er achteraan rennen-, wanneer hun meester of meesteres er in zat. Thans besloten, dat honden ook met de trams mogen rijzen, doch er is een, maar bij. Ze moeten in dat geval n.1. voorzien' zijn van een muilkorf, terwijl ze zich verder slechts op hel voonbalcon motorwagen of van den bijwagen, mogen bevinden. Voor de vier tigc trampassagiers moet hetzelfde tarief betaald worden als voor de tweebeenige. wandeling kwamen en Leentje aan den kant van den weg was gaan staan om hen oorbij te laten gaan, wierp de baron, die achteraan reed, haar een, beker wijn in het gezicht. 1 j Daar, kindlief, drink eens, riep hij la- cen'hd. Zonder zich te bedenken greep Leentje een keisteen en wierp hem dat met zoov.el kracht in den nek dat hij van het paard tuimelde. Daar, lafaard, riep ze, voel eens. Het paard bleef staan de oudere hee rem die niets bemerkt hadden reden door. In een oogwenk was Leentje bij den ba ron nedergehurkt. Hij scheen bewusteloos. Ze nam zijn hoofd op den schoot en keek :cn wijle in angstige spanning of het zich bewoog. Toen bedacht ze zich echter en vrij onzacht liet zij het op den grond val len'. Neen, deugniet, sprak ze, je bent niet waard, dal ik je help. Riuw, imaiar niet slecht Grof maar edel. Wel duizendmaal heb ik dal valn je gedacht. Maar wat moet ik nu denken Is dat alleen maar ruw of grof Neen 't is gemeen. O, zoo gemeen. Dat zou de minste boerenarbeider niet doen. Nooit heb ik iemand Iiofgehad. Sedert ik u zag leerde ik u beminnen. Ja ik had u lief. Maar nu O, wat haat ik je nu. Dc baron had echter alles verstaan, wat Leentje gezegd had. Zoodra ze .zweeg open de hij de oogen eni zei Daar is voor eerst nog weinig kans op mooie deern. Het zou ook wel zonde en jammer wezen, als zoo'n lief .bokje er om koud werd, zonder mij weer bemind te heb beni Kort daarna kwamen zijn makkers zien I Prima GEURIGE PIJPTABAK I gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KEUSS - ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. EEN PSEUDO-DOKTER. In het ibureaiu Witte de Withstraat te Rotterdam is een handige oplichter in be waring gesteld. Deze man, de 26-jarige L. F. Verheul verblijf houdend in het Leger des Heils noemde zich van Rijn. en gat voor op een deftigeni stand in het Weste lijk stadsgedeelte te .wonen, terwijl hij den menschen wijs maakte, diat hij een inrich ting. bezat voor natuurgeneeswijze en mas sage. Deze a.g.n: dokter zocht op allerlei manieren patiënten te krijgen, walt hem -door middel van vrienden gelukte. Ook sprak hiij kinderen op straat aan en' vroeg hun het adres van hun ouders, tot wie hij zich dan wienddie met de onrustbarende tij ding dat hun kinderen lijdende waren aan lupus of tuberculose en dat zij 'binnen een jaar zouden sterven, als hij ze niet 'behan delde. In de meeste gevallen werd h m dit toegestaan. Hij schreef dan recepten op officieel rcccpt'enpapier. De middelen, die 'hij voorschreef, waren meest onschadelijk. ZoO liet hij zijn padien ten die in de meeste gevallen niets man keerden., bij voorkeur gebruikenpaarden- vleesch, roomboter, fosco, spruitjes, tarwe brood, bloemkool, sanatogen, etc. Ook schreef hij hun. lauwe voetbaden en koude afwasschingen van het bovenlijf voor Verschillende malen liet hij zijn patiënten lichaamsdeelen wasschen met een siblimiaat oplossing, wat dikwijls nadeelige gevolgen had. Ook liet hij door een jongen fleschjes met teer, aether, enz. bij de patiënten thuis brengen., met de boodschap„De dokter komt dadelijk-" Inderdaar kwam deze ook in den loop van den avand en bleef soms tot diep in den nacht prait-m of kaartspelen. Ook gebeurde het, dat hij zijn patiënten bloedwijn voorschreef, die hij dan bij het leggen van een gezellig kaartje, onder het voorwendsel, dat hij ze moest keuren, zelf opdronk. Zijn piaitiënten betaalden hem op zgn. maandkaarteiï, welke ook .bij verschil lende doktoren in gebruik zijn. De prijzen, die voor zijn behandeling be taald werden, wisselden af vian 2.50 tot 12, al naar gelang van de fimanciëele po- wat hem overkomen was ze schreven zijn ongeval aan dronkenschap toe en hielpen hem weer in den zadel. Hij liet hen in dien Oc!k Leentje vertelde thuis niets van 't geen was voorgevallen:. Den volgenden morgen, terwijl vader druik aam 't werk was, keek hij niet weinig vreemd op. De baron stapte den winkel binnen, klopte hem op den schouder en sprak ,,Hoor eens, Vulkanus je moet eens met mij mee Ik heb werk voor je. Je bent wel een uur in het rond bekend om je degelijk werk en zoo iemand moet ik juist hebben I Viaider was zeer estrgeld door die lof spraak al vertrouwde hij de zaak ook maar half. Hij wierp haastig zijn schootsvel in een hoek en trok haastig zijn buis aan. Zoo schreed hij naast den baron naar het kas- teeL Verwonderd over 't ongewone schouw spel liepen de buren op hun kousen de straat op om hen! na te kijken. Vader bleef wel twee uur wegwe wa rt er ongerust over. Miaar toen hij einde lijk thuis kwam, was hij zoo spraakzaam en vroolijk als we hem nog nooit gezien hadden. Hij was met den baron het kasteel de stallen, de tuinmanswoning en de broei kassen doorgeweest en twee 'bladzijden in zijn zakboekje noodig gehad om op ie schrij ven, wat hij maken, of herstellen moest. En wat was de baron aardig geweestZe bad den sanen' een fijne flesch geknapt en de baron had zelfs beloofd eens aan te zullen komen om ook met moeder kennis te ma ken. Ik hoop dat hij komt zei Leentje kort af. Waarom wou je dat vraagde .moedei. Omdadt ik hem haatriep ze met fon- sitie van den patiënt. Een groot aantal Rot terdammers, vooral bewoners van Fcye- noord zijn het slachtoffer van dezen oplich ter geworden.. Te Gorkum schijnt hij even eens zaken te hebbeni gemaakt, wamt ook de politie aldaar heeft zijn opsporing ver zocht. Hij zal ter beschikking van dc justi tie worden gesteld. ST. BUREAUCRATIUS I lemiaind uit 'Heerenveen had in Duitscn- land een waschslel gekocht, maar moest er één nabestellen, herwaarde slechts van een paiar dubbeltjes. De vracht bedroeg 1.61 en hot invoerrecht 20 ot. Doch om dat in voerrecht vast te stellen, wend in de te Leauiwardienl opgemaakte rekening geno teerd i Loon voor aangifte tot in-, uit- of doorvoer 1.15 examinailie, visitatie, ar beidsloon 1, porti 0.17 9amen 2.82-. En dit alleen om vast te stellen. dat het in voerrecht 20 cent moest bedragen. 't Zou Spaanseh zijn, ials 't niet Hol- landsch was, schrijft het N. v. F. PRACHTIGE VONDST. David Jenes, 'n arme daglooner uit het Tlhcimasdistrict (Kemtudky), heeft dezer dai- gen bi: het spitten een oude kist met wel 120.GÖ0 gulden aan oude goudstukken opge dolven, Mien veronderstelt, dat voor ruim 150 jaren die schat daar 'begraven is door een rooversbende, die destijds Kentucky teisterde. David gaf zijn vondst aan bij de politie, al vaar hij dc heugelijke tijding Ikreeg, dat alles van hem was, als niet binnen een jaar ::*ch menschen hebben aangemeld, die be wijzen kunnen, dat het goud van hen is. M t een klein beetje belasting aan de schatkist wordt David dan ineens een rijk DRAMA'S OP ZEE. Op het einde der vorige week heeft het hevg gestormd langs de 'kusten van de Noordzee en het aantal berichten van on gelukken is zeer .groot. De Zweedsche stoomer ,,Ocregrund" kelende oogen en trillende stem. Ze is gek sprak vader zacht. Een paar dagen later, liet de baron door een kneoht vragen, of moeder hem tegen half elf ontvangen kon.. Meoder zette groote oogen op. Dat valt me van hem mee, sprak ze. Zoo ging het bij den notaris ook, als groote lui hem een bezeko wilde brengen. Compliment aan mijnheer de baron en dat we zijn hoogedele met genoegen zullen ontvangen Zeide ze tot den lakei. In groote spanning werd de komst van den baron tegemoet gezienwant wat moe der ook van hem denken mocht, het slaasch ontzag voor den Heer was ook haar aan geboren. Ze trok haar beste japon aan zette dit servies voor zich op tafeL Te half elf dronk men te Duistervoorde koffie die heette dan ock het halfelftje. Ook ik ver kleedde mij op moeders verzoekLeentje ligerde dit hardnekkig. Precies op den .gestelden tijd en keurig gekleed verscheen verscheen de baron. Hij wou wat nader met de dorpelingen kennis maken, zeide hij en de heldere klee- dij van moeder en de netjes geplooide gor dijntjes voor de glazen, hadden hem indruk gegeven, dat moeder een knappe vrouw moest zijn en daairoxn wou hij imet haar he- ginenn. y In den loon, waarop hij dit zeide, lag zooveel hoofschheid, die allen gemeenzaam buitensloot en tegelijk zooveel hartelijke welwillendheid, diat moeder zich bijna schaamde over de gedachten, die rij over hem koesterde. Ze antwoordde, dat de ba ron haar bijna verlegen mankte door zoo te spreken1, Hieiriuee wa9 het ijs gebroken. De baron van Gefle naar Stockholm van welks schipbreuk reeds melding is gemaakt raakte aan den grond. De stuurman, de stoker en de stokersvrouw er. zes anderen begaven zich in een kleine iboot Waarmede' zij naar het Zuiden dreven en kwa-mien ein delijk op het eiland Crasoe. Onder dehand spoelden er drie man over boord, en vier stierven. De slum/nnian en de vrouw van de machinist waren de eeenigen, die overble ven. De kapitein, een sttuurmansleerling en eer. machinist en oen. matroos waren aan boord gebleven, waar zij later werden ge red. De Guemseysohe stoomer Canada" kreeg op weg naar South Shields een lek. Ten getale van zes begaf de bemanning zich in een reddingsboot en werd later op gepikt door hel s.s. ,,Kklefirth" van New- castle: En dc ,,Madali" van Duinkerken is te Gorunha binnengeloopcn, omdat er een onl ploffing in de lading is geweest. Vier man werden gewond en een gedood. TWEEDE KAMER. ZOMERTIJD. De heer.cn Braat en de Boer hebben een voorstel van wet ingediend tot intrekking van de wet vam 23 Maart 1918 tot tijdelijke ai wijking van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een wettelijken tijd. De voorstellers wijzen in hun memorie van toelichting op de groote bezwaren, die do zomer tijd" medebrengt voor de lande lijke bevolking. Zij ontkennen niet, dat daar tegenover aan den zomertijd voor enkele bevolikingsgroepjes voordeeltjes voordeden zijn verbonden, maar deze wegen. h. i. geens zins op tegen de nadeelen, weike eerstge noemd deel der bevolking ondervindt. Vcor den landbouwer beteekent de zomertijd ver lies van een werkuur in den ochtend, om dat versohillende werkzaamheden niet vroe ger dan met zonnetijd kunnen worden ver richt in verband met de vochtigheid van bodem ,en gewas voor de veehouderij heeft hij het groote bezwaar, dat het melken voor een goed deel zoo vroeg moet gebeuren, do|t het onder ongunstige omstandigheden, vooral voor de gezondheid, moet plaat» hebben. Waar die Mzmerlijd" slechts aan een deel der natie gering economisch en hygiënisch voordeel, maar voor een geheele landelijke bevolking, die ruim de helft van ons zie lental uitmaakt, belangrijk economisch en ook hygiënisch nadeel medebrengt, achten toonde in al wat onze familie betrof de levendigste belangstelling en toen moeder naliet hem een kop kofiic aan te bieden, daar ze dit te vrij vond, was hij zoo ge meenzaam om een kop te verzoeken. Wat mij betreft, ik had mij ongemerkt verwijderd, maar Leentje bleef stokstijf aan het raam ritten breien. Op eens drong een sterke geur de kamor binnen. Moeder verzocht den baron het niet kwalijk te nemen, dat rij even naar deni ging kijken, en zoo bleven Leentje en de baron alleen in die kamer. Ooi al even ijverig, als uwe moeder schlste de baron. Leentje trek een verachtelijk gezicht, maar bleef zwijgen. Ziit ge boos op nve, lief kind, vraagde hij. Ja, rk haat u. Zoo iets heeft een meisje nog nooit te gen gezegd. Weet ge wel, dat ge mij bevalt? Eer Leentje hiertegen iets kon aanmer ken kwam moeder weder binnen. Ik dacht dat Bel je er bij was. zei moeder tot opheldering, maar de baas heeftt haar met een gerepareerde hooivork wegge stuurd. Op ongedwongen Icon nam de baron weldra afscheid met dc betuiging, dat deze eerste kennismaking hem uitstekend beval len was en de belofte, dat hij spoedig terug zou komen. Nadat hij vertrokken was, zetten we ons weldra aan den maaltijd. Zooals vader een vorige dag was geweest, was moeder nu. Ze was onuitputtelijk over de wellevend heid en den tact Man den baron, over zijn eenzaamheid en vroolijkheid en nog wel tien hoedanigheden meer. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1