13e Jaargang. Dinsdag 7 November 1922. No. 107 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BMawlscii Ovirzicht. IME SCHAT. WIERINGER COURANT UITGEVER: j C0»N. J. BOSKER WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN A DVERTENT N: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG Van 1 5 regels 0.50. Hippolytushoef Wieringen. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. IN DUITSCHLAND rijm de besprekingen tusschen de besprekingen tusschen de Diritsche regeering en de Commissie van Herstel, die in ihct begin vorige week te Berlijn aangekomen, begonnen. Eindelijk zal men eens gezamenlijk over leg plegen walt er moet worden gedaan om de mark te stalbiliseeren en oip welke wijze DuitschJand zal kunnen voldoen aan de schadelooss tellingeischen. De door den rijks kanselier dr. Wirlb aan de leden der Com missie atgeleg.de verklaringen "hebben 'n bevredigenden indmk gemaakt en men heeft goede verwachtingen dat men werke lijk Lot een resultaat zal komen. Men hoopt de kwestie van de stabiliseering van de mark reeds tijdig het verblijf van de Com missie van Herstel te Berlijn in het reine te brengen, IN ITALIë heelt men verleden week wel zeer snel lalllerbelangrijkste politieke ge- beurtenissen beleefd. Mussolini premier de fascisten baas. Wie had dit durven ver wachten zco spoedig na den grooten fjscis tischen wapenschouw te Napels, waar de leider der fascisten, Mussolini zelf, verklaar de, geen zitting te willen nemen in een ka binet, hoewel hij wel beloofd had Italië aiam een kabinet, en wat meer zegt een regee ring te hielpen, wamt vooral de ontstemming gewekt door de slappe houding der laatste Italiaansche ministeries, is oorzaak geweest, dat dc vurige nationalisten onder leiding van hun aanvoerder zelf naar de hoogste maleht in den lande hebben gegrepen. Feitelijk is wat in Italië is gebeurd een. vrijwel cn-bloedige omwenteling te noe men. Of het verder verloop der gebeurte nissan eiven kalm in rijn werk zal gaan, is zeer de vraag. Er zijin er maar weinigen, die gelooven, dat Italië onder 't fascastisch bestuur een tijdperk vain vrede zal tegemoet gaan, zoo- als dc fascisten zelf nadrukkelijk verzeke ren. In de eerste plaats dreigt het gevaar van een binnenlandschen oorlog, terwijl verder de fascisten vast en zeker de verdragen door vorige regeeringen met Joage Slavië gesloten, inzake de veel besproken Adria- tische gebieden en Fiutme zullen verbreken, hetgeen wel weer eens internationale ver wikkelingen tengevolge kam hebben. Uit alles bleek, dat de fascisten grondig hun plan de-campagne hadden voorbereid. Ze hadden niet voor niets lang te voren reeds een leger in d?ni staat geivormd en eenl eerste gevolg van hun optreden is ge weest d.e ontslagname van alle communis tische en vele socialistische gemeenteraads leden in Italiaansche steden en dorpen ter wijl verschillende leiders valn de revoluti- onnaire partijen zich hebben gehaast om FEUILLETON. No. 6. Alle .moeite was te vergeefsLeenitjes lijk v. crd niet gevonden.. De .menschen 'keer den huiswaarts. Vader, de baron en de an dere beeren reden dc heide op in de zeer flauwe hoop nog cenig teekere van Leentjes aanwezigheid te ontdekken. Telkens als rij bij canc plek kwamen waar eene hongerige kraai naar schapenmest had gezocht, hield de baron deni teuieel krampachtig in als hield hij het mogelijk, dat daar het spoor zijner Leentje zou wezen. In het dorp stonden de menschen In groepjes over hel geval te praten en dat ging vrij luidruchtig toe, vooral toen de hec ren l.rugkwamen. Op dat oogenblik opende Leentje het zoldervenster en vroeg de lieden die bene den stonden, wat 'er toch te doen Was Een stortvloed van verwensohingen en sneeuwballen was het .antwoord. E.n raas de en tierde of nneni haar vermoorden wilde. Maar de baron drong haastig door de menigte heen naar binnen en smoorde Leen tje bijna door omhelzingen en kussen. Waar ben je vannacht toch geweest mijn passen naar het buitenland aan te vragen ten einde niet als slachtoffers van het pa triottisme der fascisten te vallen. Hoe is dit alles zoo geworden?, zal men vragen. Bij de jongste verkiezingen, in Novem ber 1919, bewezen de liberale partijen, die haar aanhangers lellen onder de aristocra tie en den middenstand niet veel belang stelling vcor dan verkiezingsstrijd. De mees te kiezers dezer groepen geloofden het wel en bleven van de stembus weg. De strijd werd in hoofdzaak gevoerd tus schien de Katholieken en de arbeiderspartij en.. De socialisten, die 156 zetels verwier- :n traden als overwinnaars uit den ver kiezingsstrijd te voorschijn. Maar de politiek der socialisten, die ve len in strijd achtten met het landsbelang en de excessen op economisch en agrarisch politiek gebied, waaraan zij zich schuldig maakten! gaven aanleiding tot de stichting van die fascistische groepen!. Bovendien duurde het niet lang of de extremisten stelden zich aam het hoofd der socialistische beweging en rij poogden van het Italiaansche proletariaat een troep bolsjewiiki in den waren zin des woords te makem IJverig werden de bolsjewistische ideeën gepropageerd met naime onder de boerenbevolking. De gematigde elementen in de socialistische partij protesteerden en verzetten zich, .maar hun waarschuwend woord klonk als het woord vam een roe pende in de woestijn. De toestanden werkten prikkelend op hen. die vóór alles het landsbelang voor oogen hielden ert niet gaarne zagen, dat Italië weer de plaats zou verliuzen in den rij der groote mogendheden, de plaats, wel kc het na den oorlog had weten machtig te worden. Zij vereenigdem zich onder de leiding van Mussolini, een s elf-roadie-man van eenvou dige afkomst, die eerst .bekend stond als viuirig sociaal-democraiat van de uiterste linker grocpeering. De deelneming aan den wereldoorlog heeft hem van rijn jeugd-ide- alen vervreemd en hean gemaakt tot een nationalist pur-song en hij heeft dit werke lijk niet onder sloeleni of banken gestoken. Thans is hij als premier opgetreden, hij, de leider van zeer zeker de .machtigste partij en regeert als een waar dictator naast den) koning het Italiaansche volk. Met sponning riet man den verderen gang van zaloen tegemoet. De prijzen voor het vette vee waren iets beter, voor eerste kwaliteit werd tot 1.25 per K.G. betaald voor 2e 1.16, 3e 80 a 100 idemt.De hoogste marktprijs ont ving den heer A. Borst van Eenigenburg imet 470,Gelde koeien liepen tot 375. Deze heeft meestal wat vleesah en is voor den dood bestemd. Twl van pinken en graskalveren wacht eenzelfde lot. De afzet .was naar evenredigheid grooter dam verleden week. Schapen waren goed, hoe wel de vraag vioor het buitenland niet bij zonder groot Was, .vooral voor Frankrijk was de handel stug, de prijzen lager. Voor :te schapen werd Donderdag te SC-HA- GEN tot 58 igld. betaald, voor vette over- houders, of vette lammeren 38 gld. Weade- overhouders liepen vam 20,tot 26,-. Vette varkens waren iets lager. De beste kwaliteit kostte krapaan 50 cent. Van deze soort gingen er 40 naar Amsterdam. Een vrachtauto imet wat lichte kwaliteit ging naiarr Alkmaar. GEMENGD NIEUWS. MARKTOVERZICHT. Op de eerste .markt na de volle, was de aanvoer zicer goed, ook was de handel be ter, de Ikooiper had de prijzen leeren ken nen en wist waaraan hij zich te houden had, daardoor aan vastheid gewonnen, het loven en bieden duurder korter, alles liep vlug ger af. w r; engel vroeg hij. Wel. zei Leentje, ik heb den vischjes wat eten gebracht. Vader werd wit van toorn greep de 'ang h'ef die op en riep: Neem, magel van onze doodkist. Zoo kom je er niet laif. Ge zult zoggen, wat dit te be teekenen heeft. Welnu, zei Leentje, dan zal ik 't u pre cies zeggen, .zooals het gepeurd is. Ik ben le drie uur stilletjes opgestaan met een berke bezem op den schouder ban ik naar de Duistere Voord gegaan. Vander ben. ik tot den rijweg aohteruilgeloopen en heb met den beizemmijn voetstappen uitgewischt. Ten laatste ben ik wc<er thuisgekomen en zoodTa hel dag werd ben ik in de rookkast •gaan staan. Nu weet ge alles. Nen, alles nog niet schreeuwde vader. Ge zult ons zeggen, wat reden ge er voor hadt, ons allen den dood op het lijf te ja gen en het gchcele dorp in rep en roer te brengen. Leentje nam dc ibairon bij dc hand. Met ;|en lallerverleidelijkst lonkje zag ze hem aan. Dat deed ik -om hem, sprak ze zacht. Moeder beweerde onlamgs, dat Hij .me een maal haten' zou. Ik zei, dat de liefde hem daartoe veel te diep zat en dat ik diait eens zou laten zien. Welnu, zoo erg als nu kan ONGELUK OP DE JACHT Woensdagmiddag is een ernstig ongeluk voorgevallen op het jachtveld bij Staphorst Toen de buit ibeziohtigd werd, had een der aanwezigen, implaats de haampal even te leggen den trekker over te halen., waar door de jager R. Knikken in het been werd getroffen. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Hoogetvcen vervoerd en is daar overle den. Hij iaat .een .vrouw en twee kinderen achter. CONTRACT VOOR DE BOUWVAKKEN De Federatie vam Friesche patroons stelt voor een loonsverlaging vam 13 cent per uur. Het loon wordt dan in de voornaamste Friesobd plaatsen, uitgezonderd Leeuwar den 57 cent .per uur. De werktijdregeling in den zomer Op 9 en een half uur. VLEESCHVERLAGING. De leden vam de Nieuwe Slagersveree- niging te Leeuwarden.' hebben den prijs vam hiet rumdvloesch imcl 10 cent per kilo ver- NOG EEN GEWEZEN KONING NAAR DOORN? Uit Doorn wordt aan de ,,N. R. Ct." Zaterdagochtend werd ons hier met groot aplomb meegedeeld, da.t binnenkort nog een andere ex-kloming zijn intrek zal nemen in de gemeente Doorn, n.1. Konstam- tijm de gewezen koning van Griekenland. Deze zou het huis Moersbergen., een groote bezitting onder Doom, gekocht hebben, aan welks inrichting reeds wordt gewerkt. De oorsprong vlam dit bericht schijnt te zijn, dat de gewezen koningin van Grieken land die onlangs 'bij haar broer, dien gewe zen' Duitsohen keizer, o.p den Huize Doorn te gast is gewezen, dit huis heeft beriohtigd, en dat men het, nadat het .geruimen tijd leeg gestaan heeft, nu bezig is in te richten, MOND- EN KLAUWZEER EN PESTZIEKTE. Het Mond- en klauwzeer breidt zich, on danks de isolatie der 'besmette boerderijen, in Friesland uit. Ook in de gemeente Sloichteren (Gron.) is mond- en klauwzeer uitgebroken. In 't Westlamd heerscht vrij ernstig de pestziekte omder de varkens. ZEEUWSCHE WOL VEREENIG IN G In Zeeland hebben de schapenihouders een vcreeniging opgericht om coöperatief dc wol te verkoopen. Het vorige jaar reeds ging de verkoop dier wol met 'bezwaren ge paard, waarom» men «en proef heeft geno men van de wol kleedingstoffen en dekens tc laten maken. VOOR HUN PLEZIER. Een controleur ven den Raad van Ar- lcid te Tiel kwam bij een werkgever te Drcumel, die reeds .meermalen werd beboet vcor niet plakken. Dezer dagen moest hij constr.lt e enen, dat deze thans personeel heeft, dat vcorplezier" werkt en dat er daarom.mict geplakt wordt. HAND VERBRIJZELD. Bij het passeeren der Kemnadersche sluis te Dcetinchcm raakte de vrouw van den schipper De Vries uit Zuidbroek met de rechterhand tusschen schip en sluisdeur bekneld, roet het gevolg, dat dit lichaams deel werd verbrijzeld en moest worden ge amputeerd. DE PLUIMVEEZIEKTE. De Waterlandsche Pluimvee-fokvereeni- ging heeft aan de regeering verzocht om kostelooze inspuiting van het pluimivee in Waterland;, tegen de vogel-cholerij. Volgens globale berekening heeft de sterfte onder het pluimvee in één jaar ongeveer 200.000 schade verooraalakt. VOOR DE VROUWEN. Bontwerk kan men schoonmaken en opfrissctoen op de volgende imamier Men neemt daartoe roggeze melen, maakt leze in een aarden of ijzeren pot onder be stendig omroeren zóO heet, dat men de hand er nog inhouden kan, schudt de ver warmde zemelen op het bontwerk en. wrijft dit er sterk roeie in daarna borstelt men de zemelen met een zuiveren! schuier uit, of boter men klopt het zoolang, totdat alle zemelen verwijderd rijn door deze bewer king krijgt bei bont zijn vorigen natuurlij ik het toch later wel nooit verkerenvraag hem nu maar of hij me baat Heeft u nog miet genoeg van die heks riep vader. Neen, sprak de ibamon, terwijl hij Leentje beschermend in rijn armen sloot. Ze is een engel, maar gij lieden begrijpt haar niet. De teederheid, waarmede hij d.ait zeide, had ons echter niet oivertuigd, dat Leentje een engel was. Daardoor had ze ons dien dag te veel doen uitstaan. Moeder, vader en ik scholden haar om 't luids uit. Ik ge loof zelfs, dat ik het mij niet zou hebben aangetrokken, als vader haar flink wat met de tang had gegeven. Intusschen was het avond geworden, de mensichen waren al spoedig naar huis ge gaan, evenzoo de jachtgezellen vam den ba ron, nadat 'hij had gezogd, dat hij nog wat bij ons zou blijven. Als de tafvond valt steekt men in Gelder land niet terstond het licht op. Men schikt om den hart en men kout oen weinig. AI spoedig echter heerscht cr .eeni algemcene stilte. Ieder staart zwijgend in de vlammen vam het beukenblok en laait zijnen gedach ten den. vrijen loop. 'Ge kunt mict begrijpen hoe genotvol dat is. Lang vervlogen gebeur tenissen ziet men opnieuw p.laats Lebben, de liefelijkste beelden der toekomstt groe- peeren rich in den flikkerenden gloed. Het ken glans terug en wordt zelfs wil bont al» nieuw. OM RAMiEN EN SPIEGELS SCHOON TE HOUDEN, heeft men noodig sodavrije zeep, een zaohlenl 'borstel of in plaats daar van een flanellen lap (een afgesneden wol len kous kan hiervoor ook uitstekend dienst doen), spons en zeem en een schoonen doek om na te drogen. Eerst wordt hit houtwerk van raam of spiegel schoonge- •rrliakt, waarbij vooral op de hoeken gelet moet worden.. Dan neemt men het glas glas voorzichtig roet een in schoon water citpelkmepen spons af en droogt met het zeem na. Zijn er doffe vlekken achter geble ven.. dan maakt men hem nog eens vochtig -net .verdunden sp:ritus of met salmiak en wrijft ze tot ze verdwenen zijn. Men moet geen ramen wusschen of vochtig maken als de zon er cp schijnt, omdat het glas dan dief wordt. Ook niet als het vriest. De rui ten worden bijzonder helder als .men. ze af wrijft roet wat krijt, dat in spiritus is op gelost, Glas. dat door de zen verbrand is wordt dikwijls weer helder, a.ls men het af wrijft met brandnetels. Spiegelglas kan men' ook met salmiak of verdunden spiritus afwrijven. maar men roet er vooral op letten, dat het vocht niet .tusscihen den rand en het glas komt. Men maakt dus een wollen lapje een beet je vochtig, wrijft daarmede over de vlek ten' en poetst het geheale spiegelglas zoo lang na met een droeg zeem tol het spie gelglad" is. SLACHTOFFERS VAN HET AUTOVER KEER. Volgens de officieele statistieken heeft bet aantal sterfgevallen in de Ver. Staten '.en gevolcg van automobielenongcv allen gedurende het jaar 1921 10.168 bedragen. ?Dze statistiek omvat 34 staten. Tegenover 1917 is het .cijfer met 28 gestegen. EEN NOODLOTTIGE BRAND Naar draadloos uit New York wordt ge- möld zijn bij een brand in een celluloidfa- briek drie meisjes gedood drie zijn ster vende, terwijl ongeveer een twaalftal ern stig gewond nalar het hospitaal zijn overge bracht. LOG FESBELASTING Burgem. en Weth. van Zandvoort stellen den Raad voor een verordening op hel hef- 'en van een logiesbelasting. Voor eiken lo gé, die in ieen hotel of penision vertoeft en die den leeftijd heeft van tien jaar of meer heeft bereikt, is eer» belasting verschuldigd vam 0.85 .per nacht. Voor vier of mieer personen vam een gezin is niet .meer verschuldigd dan 1. Vrijgesteld worden personeel, on- of minvermogenden eni verpleegden met hun verzorgers. einde zou wezen, dat men insliep, doch zoodra men den zoeten slaap voelt nade ren wordt het licht ontstoken en. daarbij handen .eri .tongen weder vrij. Oo.k dien vooravond zaten waj om den' haard. Ook 'toen staarden wij zwijgend in de vlammen, .maar van genot kon voor de meesten onzer geeni sprake zijn. Mij althans kookte en bruiste zooveel vrecselijks in mijn binnenste, dat de herinnering mij nn neg huiveren doet. Beurtelings was ik de prooi van ergernis, wraakzucht, smart en medelijden en naar het beklagenswaardig uiterlijk te cordeelen was dit met moeder eveneens het geval. Vader had de armen ov.er elkander gelegd en scheen weldra ingesluimerd. Mdar Leentje en de baron zagen telkens van de vlammen op ett in elkanders oogen. In die van den baren lichtte een heilig, koesterend vuur in die van Leentje een lies verterende gloed, Plotseling sprak Leentje luid en spottend, als vervolgde rij zoo hare gedachten Ja zoo dielp zit he|t nu ibij hem. De drie aanden rijn half OM me dunkt, ge moogt de rest ons nu wel schenken moeder, wamt cr is 'toch geen 'lcans, dat hij van gedach ten zal veranderen, waar 't u met dit uit stel .toch alleen maar om u te doen waa. Vindt .u ook niet Moeder barstte in tranen uit. Ik voorzie van dat 'huwelijk zooveel onheil en ellen de, snikte ze. 't Ls alsof ik een moord bel ga, als ik ja zeg. Vraog eerst het oordeel van j evader. Terstond schudde Leentje vader aan den arm. Vader hief het hoofd 'kermend op. O, wait ben i'ki ziek, kreunde hij. Door 'ïaar, voegde hij er op Leentje wijzende bij. Toen barstte hij in lachen uit en sprak niets dan wartaal. Dit nieuwe voorval maakte ens schier redeloos We kregen vader eindelijk te bed. Ik ging om den dokter en toen deze vader gezien had, haalde hij de schouders op. Een hevige, zeer hevige koortsaanval, zeide hij. Niet zulke sterke zenuwen als men verwachten zou bij een smid. We zul len ons best Vader had zenuwzinnenh.oorts zcoals men toen zeide. 'it Gebeurt meermalen, dat zich bij koorts lijders oogeniblikken van bijzonder krachtige werkzaamheid des geestcs openbaren Dit was ook dienl nacht met vader hot geval. Wij stonden allen voor zijn bed. Beurtelings zag hij ons aan. Zoodra hij dan baron ge waar werd, lichtte een ongewone gloed in rijn oog. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1