13e Jaargang. Vrijdag 10 November 1922. No. 108 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN IME SCHAT. WIERINGER COURAiT UITGEVGR: COPN. J. BOSKER. WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTI N: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wie ringen. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. GEMENGD NIEUWS. HONDERD JAAR BESTAAN. De Naamlooze vennootschap P. Sluis' Pluimvee- eni Vogelvotderfalbri eikten le Wieesperskaiipel, die binnenkort honderd jaar bestaat, heeft een jubileumkalander voor 1923 "uitgegeven. Hoewel dit financiee- le offers gevergd heeft, heeft de firma voor haar jubileum de Hollandsche Nijverheid in dezen lijd de voorkeur gegeven en is de kalender geheel en al, zoowel papier als teefceni- en steendrukwerk, in ons land vervaardigd. Elk 'kalenderblad geeft la'an de voorzijde ceni maand en 2 illustraties in Ikleur en van de meest bekende hoenderrassen. De achterzijde van elk blad geeft een beknopte beschrijving van de kenmerken van elk ras en de eischen, waaraan dit moet voldoen, terwijl voorts de werkzaamheden voor de bepaalde maand uitvoerig zijn be schreven. Verder zijn behandeld de huisvesting en de meest vooikomierodo ziekten met 'genees wijze, zoodat de kippenliefhebbcr in be- knopten en populairen vorm een leiddraad heeft voor succesvol ikippenbouden. Het is een waardevol geheel. VALSCH-BANKPAPIER-FABRIEK. De afdeeling voor valseh geld van de Duiitschc Rijksbank heeft een groote fa briek van valsch geld ontdekt in de Ora- nienstrasse, te Bcriijn. Een groot gedeelte van het volsche geld werd buiten Berlijn in omloop gebracht. Van de renbanen te Maag denburg en Hannover worden groote hoe veelheden valsche 500-mark bil jetten toege zonden, die bij de totalisators waren be- tatadd. Men vermoedt, dat zij door den in het begin van Octoiber gearresteerden (koopman Paul Sichel daarheen waren gebracht. Het grootste gedeelte van het bankpapier kon reeds in beslag -worden genomen. Het to taal bedrag is 'buitengewoon hoog. Naar de andere schuldigen wordt gezocht. SIGARETTEN ZONDER BANDEROLLES i Maandag wilden een 4-tal kommiezen belast, met de uitvoering van de Tabaks wet, op het Amstelveld te Amsterdam een hoeveelheid van 20.0CO onge'banderolleerde sigaretten; in beslag nemen. De koopman en het omslaande .publiek verzetten zich. De politie verleende de commiezen hulp en joeg de menschen met de wapens uiteen. OPLICHTER Een als heer gekleed persoon, voorgegc- venlde mvr. v. Weel te hceten eni lid van een) advocatenibure.au te Amsterdam te zijn, heeft ongeveer eeni week zonder betaling gelogelerd in hel hotel ,,Heidepark" van den heer Lodder te Barneveld. Naar zijn zeggen, vertoefde hij daar in verband met den van kindermoord verdach ten doch daarvan vrijgesproken v. d. B. wiens familie nu recht op een aanzienlijke, vergoeding van het Rijk zou hebben. Een te Barneiweld wonende zwager, zou. zelfs aanspraak kunnen maken op een uit- kecring van 18.000, mits hij den. advo caat 40 ter hand stelde. Om deze zaak tot een goed einde te bren gen moest deze meester in dc rechten na tuurlijk veel reizen en trekken, waarom hij den auto-verhuurder, den heer J. v. Ver- sendaal opdroeg, steeds ezn auto voor hem beschikbaar te houden, waarvan de vree.ni deling een veelvuldig gebruik maakte. Geen wonder dus, dat de heer v. V. Za terdagavond deswege 170 te vorderen had vian dezen verdediger van het goede recht. Toen echter betaling uitbleef, deden ho telhouder en autoverhuhrder aangifte bij de politie aan wie de pserdonaidvocaat al spoedig bekendeeen ontvluchte uit het krankzinnigengest'cht le Den Dolder ite zijn, wat hij onderzoek inderdaad het geval Ibleek ie zijn, en; wemyaarts hij dan ook is overgebracht. VAN WIJSNEUS. De verleiding. De -vorige week is lus- schen Amsterdam en Haairlem een reiziger in den trein beroofd. Dat leek heel erg, bij na alsof wij in Duitschland woonden. Den volgenden dag is het bericht aan gevuld. Het was vrijwel het gewone geval de beroofde iw.as met vier onbekende mede reizigers gaan kaartspelen. Die hebben al- leer. ditmaal de vluggere manier, een beet je geweld, verkozen' boven de slimheid, de gemerkte kaarten, om het uitvenkoren slachtoffer van zijn geld of van dat van zijn chefte ontlasten. Het zal wel nooit anders worden in de gemeenschap der Bataven, die van ouds tot zelfs hun vrouwen verdobbelden. De lust om iets te verkrijgen1 zonder moeite, om rijlk tc wordlen' zonder er zich voor in te spannen' zit ons in het bloed. De Staats loterij heeft loten! te weinig de Haimburg- FEUILLETON. No. 7. Vrouw, zeidc hij, vraag hem eens, wat zijne moeder er van zegt. Ge hebt niet be dacht, da>t hij een moeder heeft. De baron verbleekte. Ge hebt gelijk zei moeder. Hoe is 't h mogelijk, dat we hem daar nooit naar gevaagd hebben. Vraag 'hem, ging vader voort, waa-.'.n de Nagels de Brakels de Bcnlinks het hoofd omdraaien, als ze hem tegenkomen Waarom hij nooit is bij hunne jachtpartijen en maaltijden. Dc baron hield zich aan een1 stoel vost. Ja dat is zonderling, zei moeder. Daar moet een reden voor zijn. Vraag hem, vervolgde viaider, waarom hij onder de plak zit van dat schurkeögezicht dien Dupré. Dc baren klappertandc. Onderzoek, wlait hij vroeger heeft uitge voerd besloot vader, eni als 'bet blijkt, dat hij een eerlijk man is, laat hem dan trou wen. Miaar blijkt hel dat hij een deugniet is jaag hem dan de deur uit. Uitgeput liet vader het hoofd in de kius- senc zinken, 't Waren de laaitslc verstandi ge woorden die van hem gehoord werden. De baron staarde wezenloos voor ziah uit. Moeder was geheel en al verbazing over hare en vaders onnoozelheid, wiaiardoor zij het gewichtigste en het moest voor de hand liggende hadden nagelaten. Leentje had ongemenkt de kamer verla ten. Prima GEURIGE PIJPTABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KBUSS ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. sche Kopenhaagsche en andere loterijen ■hebben wil van de uitlokkende prospectus, die zij ons c<p ons dalk, ach neen, in 'huis sturen in drommen dansen wij om Broek- huys' Gouden Kalf an in den trein klaver azen wij met den eersten dan besten sjapi- louwer die een spel kaarten uit den1 za)k haialt. Wij willen' zelfs geen acht urem meer werken. ■Wis dus door het aangevulde bericht is gerustgesteld, heeft nog alle kans bedrogen uit te komen. Pas maar op, lezer. Als gij morgen een ander zoo maar een paar bank jes ziet winnen.Niet oip reis gaan, het is waarachtig het eenige, dat ons voldoende tegen ons zelf beschermt. Eerste en tweede klasse zijn tegenwoordig veel te duur, en in de derde ons als democratisch danbevo- len geraken wij in Fortuna's valsche klau wen. OOSTENRIJK. WAT EEN KEIZER BEZAT. Men schrijftIn oenl der zalen fyjan een gewoner* rechtbank te Weenen, zal een de zer dagen de nalatenschap van. ex-keizer Ktemel geveild worden. Als grondslag vooi de regeling der erfenis zal een testament echter politieke uitingen inhoudt, die voor de restauratiebeweging in Hongarije ongun stig zou kunnen zijn, werd dat van 1917 als grondslag genomen'. Het vermogen in baargeld bedraagt 11 miillioen Oost. Kr., dat in levensverzekerin gen ibij de maatschappij ,,Phöndx" en de Wiener Lebensversicherungsgesellsohaft" was belegd'. Maar dat was niet alles wat ex-keizer Karl als particulier had. Hij bezat meer dan 30 landgoederen, die ieder 10.0C0 H.A. en, grooter waren, voorzien van een grooten veestapel, landbouwmachines en prachtig ingerichte kasteelen, uitat goede wijnkelders. Om enkele getallen te noemen in de wijn kelder te Wëenteni bevonden! zich in Octo- ber 1918 2000 flesschen dessertwijnen, 7000 flesscken Bordeaux 31.000 flesschen! Tokai- Een week later overleed vader. Moeder had het plan gevormd, den ba ron zoo spoedig mogelijk een streng ver hoor te doen ondergaan, doch de boste plannen lijden soms 'schipbreuk op de om- itandighedien). We hadden in den liatsten lijd wel opgemerkt dat dc ibarcvn iels hiaid, dat hem drekte, maar hij weigerde te zeg gen wat het was. Tot onze verwondering 'hoorden wij op ziekeren morgen, dat de oude barones des nachts met hare gezel schapsdame op reis was gegaan naar Fran krijk. De baron bevestigde dit een paar later. Als reden gaf hij op dat Horlense zijne zuster, zoo erg, naar hare mama ver- liaJngde, Moeder hield zich of ze hem ge loofde, daar ihij zoo opgewonden; en ont hutst scheen doch zij vermoedde, dat de ware reden wel zou wezen zijn voorge- elhtverbintenis met eene smidsdoch ter. Na eenige dagen, waarin de baron in ee ne angstige gejaagdheid scheen te verkce- ren ,en walarin we hem on Leentje dikwijls verrasten in een zeer ernstig onderhoud, kwam een koerier op Het Huis met de tij ding dat de barones na hare aankomst bij hare dochter aan eene beroerte wiais over leden. Dit bericht scheen de baron le verplet teren. Dan volgenden dag vertrok hij naar Parijs. Dupré bleef op het kalsteel. De twee neven waren kort voor de barones vertrok ken. Twee weken later kwam de baron terug, maar hij stelde zich laan als een radeloozc. Wat hem deerde vernamen wij echter niet. Eens, dat hij en Leentje weder aan het beraadslagen waren', hoorden wij haar roe pen er, Bourgogne, Moezel, Hautc{ Sauterne, Rijnwijnen en Champsignc, om niet te spre ken van de duizenide liters wijn in vaten en andere delicatessen in flesschen uit al le jaren, vanaf 1800. Tot ihiet particuliere vermogen behoort ook een groote stoeterij, met paarden van de edelste afstamming, benevens een on- indig aantal rijtuigen, in alle vormen en maten, zadeltuig, versierd met goud en zil ver. Zeer mooi is de inhoud van verschillende vitrines m,et sieraden, o.a. de diamanten kroon viam keizerin Elisabeth, hel z.g. ro- zenicollier met 13 rozen uit brillanten, het beroemde ipaarlenicollier, bestaande uit 86 paarlen, de Florentijnsche agave, er.z. enz. Ongelooflijk groot is de hoeveelheid lin nen en 'huishoudgoed uit de keizerlijke hof houding 9000 handdoeken, 20C0 tafellakens 12.000 servetten, 4000 keukenschorten, 40oo vitrages in zijde en battist. Onder dc kostbaarheden zijn nog voor werpen, die Maria Theresia hebben toebe hoord, kostbaar poroelein, vaatwerk en kristal, In de wapenkamer bevinden zich dui- zende geweren, verschillende prachtig be werkte wapengesdkenken van Europeesche en Oostersche vorsten. Dit alles is uitsluitend Ooslenrijksch in Hongarije bezitten de erfgenamen van den keizer ook dergelijke schatten. De wij nen! zijn er zelfs nog kostbaarder. Uit dit alles ziet men wel, dat de keizer geen arm miain was en ook als particulier goed had kunnen leven. Maar geweld gaat voor recht en het recht van een particulier wordt een ieder toegekend, slechts hem, die eenmaal den keizerskroon gedragen heeft. NIEUWE DREIGENDE HONGERSNOOD IN VERSCHILLENDE DISTRICTEN. Het Nlansen Steuncomité deelt mede Eeni gedelegeerde van de Quakers Associ- ation, die een! reis in de provincie Boezoe- loefc heeft gemaakt, meldt dat het volstrekt Dupré moet weg. Ge zult niet langer zijn slaaf zijn. Weg zal hij of ik trouw niet. Ik herhaal het u, antwoordde de haron, dat het nieit kan. Ené woord van Dupré en ik ben verloren. En 'toch zal hij weg, krijschte Leentje. Ik duld geen mededinger. Kort dalairna kwamen zij bij ons in de kamer. Voor het laatst vragen we uwe toestem ming sprak hij op onvaslen' toon. Wordt niet boos om, goede vrouw, Leentje ver kiest het zoo. De volgende week gaat zij voor een jaar o-p het instituut Madame Criqui te Meudon. Horlense is daar ook geweest en schittert nu in de eerste krin gen van Parijs. Dat wil Leentje, helaas, la ter ooik beproeven. Ze zal dat eohler wel niet doen, omdat hel mij wanhopig zou ma ken. Over een jaar trouwen we en gaan te Parijs wonen Leentje wil zich daar meten met Hortense, zegt ze, maar dait is halar na tuurlijk geen ernst. Zoo is ons plan nu Leenitje Wil dat zoo. En ik) wil het niet, sprak moeder beslist. Haar viader heeft mij de oogen geopend, ien uw gedrag is in dien laatsten. tijd zoo vreemd. Ik wil het niet en zal het .nooit willen, zoo ge geen voldoend antwoord geeft op deu bekende vragen. De baTon was in tweestrijd. Zal ik alles vertellen Leentje vraagde hij. Neen sprak Leentje gebiedend. Kom mee. Als eeni slaaf zijne meester volgde hij Een paar dagen later vonden we op een ochtend de huisdeur wijd open staan. Oo- genblikkelijk maakte zich het vermoeden van ons meester, dat Leentje zich had laten schaken. Wij ijlden naar boven. Haar bed was onaangeroerd en op een der deuren van de bedstede was met krijt een aapge zicht igeteekend met een neus van wel een voet lang. Onwillekeurig keken we ook naar de andere deur. Daair stond met groo te letters „Het kannetje is naar zijn broertje. Als ge niet toestemt, gooi ik 't stuik. Moeder stond als aan den grond gena geld. Ze sloeg haar armen om mijn hals en snikte Het kannetje wan mijn mevrouw, het mij Zoo dierbaar voorwerp. Ach stierf ik nu ■maar. Zij 'Schreide luid ik stoorde haar niet. Hoewel ik zelve te weel op Leentje verbit terd was om te kunnen schreien, begreep ik diajt moeder docr haar tranen verlichting zou gevoelen. Zóó wil ik mij dwingen, nokte zij. Had ik ooit kunnen denken dat mijn dierbaar 'kannetje daarvoor zou moeten dienen. Maiar het zal er niet voor dienen daar voor is het mij te heilig. Al spoedig was de zaak Tucbtbaar in het dorp. Maar inplaats van medegevoel onder vonden we bespotting. Men vond het een onbctaalbaren stof voor de schemeravon den. En hierin stemden allen overeen, dat we blij mochten wezen, dat we van Leentje af waren, en dal Leentje zelve ook van geluk mocht spreken, daar men in het dorp plannen had gesmeed om halar de grap van onlangls betaald tc zetten. In mijne jeugd bestond in vele 'streken van Gelderland nog ieen soort van veem gericht. Ik herinner mij neg levendig, dat een van toovernij verdachte oude vrouw op een zekere avond door eenige yermom- noodig is, dat de hulpactie nog op zijn minst gedurende zes miaanden wordt voort gezet. De hongersnood zal gedurende den winter voortduren, want men heeft in het voorjaar niet voldoende gezaaid en een groot gedeelte van den oogst is door de droogte in Juni en Juli werwest. Een boek- wijtoogst is volkomen uitgebleven. De Sovjet-autoriteiten moedigen de bcc- ren aan voorraden comestibles in tc slaan. In enkele districten doen de autoriteiten groote kuilen graven vo r de lijken, daar zij een gruwelijke sterfte in de kcmer.de maan den! verwachten, en de sneeuw den arbeid der doodgravers dan tan zeerste bemoeilij ken zal. DUITSCHE ROOVERS. Dinsdagmiddag vervoegden zich ten hui ze van den daglooner Werting tc Didatn drie Duilschcrs. De vrouw des huizes was alleen en werd door de mannen vastgegre pen', gekneveld en een doek voor den mond gehouden. Een d;cr onverlaten hield dc ont stelde vrouw eeni revolver onder den neu9 en onder bedreiging met den dood werd zij genoodzaakt haar geld aan te wijzen. Dc mannen namen dc contanten mede en vlucht ten. De woning staat achteraf cp dc Bcek- scke heide. Vermoedelijk zijn de zoovers over de grens gevlucht, DIEFSTAL IN EEN POSTKANTOOR. Te Zaandam wilde een juffrouw aan het postkantoor een postwissel betalen., doch had verzuimd het formulier van can zegel te voorzien. Nadat zij hieraan had voldaan •en weer voor 'h-t lc.kict kwam, kwam zii tot haar schrik tot de entdekking dai hnar por-- tcmonnaie met 85 aan geld, die zij had laten liggen, verdwenen, terwijl van den dader geen spoor te ontdokken was. EEN DRAMA. Een Werkman te Booholt, die vain zijn wienk kom'enld, zijn weekgeld op tafel had-- gelegd, kwam, nadat hij even was weg ge weest, tot de ontdekking, dat zijn z...anijs het geld in de brandende kachel had ge stopt. Radeloos over dit verlies, nam hij in een eerste opwelling van drift het kind mee naar buiten en bakte het met een bijl dc twee haindjts af. Op hot gejammer v-n het 'kind, kwam de moeder, die in dc keuken het tweede kindje waschte, buiten en de personen aan een boom werd gebonden. Toen men haar den volgenden ochtend Vond, was rij stervende. De uitvoerders ven zulke daden werden nooit ontdekt, want wie hen zou durven aanklagen stond le venslang bloot aan een even geheimzinnige wraakneming. Hoezeer het haar ook tegen dc borst stuitte, wendde moeder rich om inlichtin gen tot mijnheer Dupré. Met rijn gewone grijnslach hoorde hij moeder aan, maar toen moeder in haar op gewondenheid liet blijken, hoezeer ze tegen een huwelijk was tusschcn Leentje en de baren, zag hij haar achtereenvolgens or.ge- loovig, verbaasd en hoopvol aan. Ik dacht, zeJde hij langzaam en op ieder woord drukkende, dat ge het niet onaardig zou vinden dat nest van een deerne baro nes te izieni worden. Ik zie nu met genoe gen, «teit ge zoo verstandig zijt dat huwelijk te beletten want iik ben er ook tegen en gaat hij niet. als ik het nieit wil, gebeurt het niet. Be grijpt ge Gelooven' doe ik het wel, maar begrijp vn f Neen, begrijpen doe ik het niet. Dc vat niet, waarom de baron u mear dc ocgen zou moetan zien. Ook niet noodig, grijnsde Dupré. Maar daar we allebei "t zelfde willen of liever niet willen, heihaha, kunnen we wel bond- genooten zijn dunkt me. Hebt ge daar wel lust in Ik zou maar ja zeggen. Ik ken uw dochter genoeg om niet te weten, dat ze hem als ze getrouwd rijn, naar haar pijpen zal laten dansen. Dan is mijn rijk uit. Maar ials dat gebeurt, dan is hij verloren. De guilotine of kerker, een van beiden, ont- Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1