wcrs tc Uddel bij bet plaggenrijderi twist gekregen-waarbij de een den -ander zoo ernstig mishandelde, dat hij naar het zieken huis te Apeldoorn moest worden vervoerd. De man had een diepe schedelwonde. Zijn toestand is wanhopig. De vermoedelijke dader ontkent schul dig te zijn. EEN MOEDIGE VROUW. Te Barneveld is een hollend pajard door de groote spiegelruit van den manufactu- rier Kranenborg gerend. Aanstonds vervolg de het dier zijn ren en zou juist zijn ruite- tiklkerij herbalen bij den boekhandelaar Mulder, toen diens cchtgcnoote de buiten- \wone tegenwoordigheid van geest te- vers durf had, het hollend beest te grijpen en tot staan te brengen.. DUITSCHE ROOVERS. Vrijdagavcnd is de arbeider H. Freriks ie Zeveniaar even over de grens, bij het te re oceren naar huis, door drie Duitschers aangerand. Zij ontnamen hem zijn geld en s'ocgcn op de vlucht. Het komt vaker voor, dat tegenwoordig Hollanders op Duitsch gebied worden aan gevallen. OOK EEN VADER. Het kwam den laatsten tijd herhaaldelijk voor, aldus het „U. D dat het politierap port van Utrecht melding .maiaktc van ge vallen van diefstal uit bodewagens. Meest al verdwenen er doozen met chocolade, met suikergoed en aodere snoeperijen, niet ter wijl de wagens op hun standplaats ston den, maar gedurende den rit. Tot nog toe mocht de politie er niet in slagen, om de daders van deze diefstallen te vinden, die hun bedrijf met grootc brutaliteit schier el- ken dag weer voortzetten. Gisteren echter is diait mysterie plotseling opgelost. Een Utrechtenaar, die verbonden si aan den Voogdijraad, was des ochtends op bezoek bij een gezin op het Prinsenhofje (Nieuwe Gracht). Daar trok het zijn aam- dalht, dat de kinderen doorloopend choco lade en bonbons zaten te eten-, iets wat hem tamelijk onverklaarbaar voorkwam. Hij waarschuwde daarom de politie, en een re chercheur ging op onderzoek uil. Deze ont dekte in hel bewuste Juuis een groot aantal k sten en doozen., deels ledig en deels ge- vuld met allerlei snoeperijen. De bergplaats van de gestolen goederen uit de bodewagens was ontdekt. Maar er werden nog meer ontdekkingen gedaan. Het bleek namelijk, dat de diefstallen werden verricht door een 11-jia.rigen jongan. Niet echter uit eigen initiatief, maar daartoe aan gezet door zijn vatder een bekende van de politie die hem eiken dag de deur uitjoeg mot de bedreiging, dat hij een flink pak slaag kon krijgen, als hij 's avonds niet het noodige meebracht Vader en zoon zijn door de politie ge boord. De kngen is weer op vrije voeten gesteld, maar de vader is in verzekerde be waring gehouden. TREFFEND GEDICHT. Volgend eenvoudig, treffend gedichtje werd door een Hollandsche jongen aan het N'ederl. Nansen-comité gezonden .,Bede van een Russisch kind." Ik wilde U vragen, mijn lieven God, Of Ge ons niet bebt vergeten. Ilct is hier zoo koud en we hebben geen vuur. Ik h b reeds zoo lang niet gegeten. Mijn zusje is reeds van ons heenen gegaan En., moesje wil maar niet spreken Ze ligt daar op bed en heeft het vast ikoud, Toe., geef haar een warmen deken. Ik wilde U vragen, mijn lieven God, Zoo wij iets hebben misdreven, Gij dan toch wel, nu de nood is zoo groot, 't Ons nu toch wel kan vergeven. Als Gij ons nu ook gaai verlaten Zijn we met onze ellende alleen. Toe God, wees barmhartig en laat het weer zijn Als vroeger, zoo heel lang geleen. DE GASVERSTIKKING TE ROTTERDAM. De toedracht van dit ongeluk, waardoor de 27-}arige vrouw van den timmerman S. Top en haar dochtertjes van 3 en 4 jaar het laven verloren is eenigszins anders ge weest, dan in het V.-D.-bericht gemeld werd. De man is smorgens naar zijn werk gegaan, terwijl de vrouw nog voor zijn ont- V.ijt gezorgd heeft. Waarschijnlijk is zij '.een gekleed nog wat met haar kin deren, die nog in haar nachtkleertjes wa ren, te bed gaan liggen. Veronderstelt wordt, dat een der kinderen uit het bed is gekro pen en spelende op den grond in de slaap kamer de krcian van de gaskachel heeft ge rend. Het uitstroonrende gas heeft toen Wi,kfcaar het drietal in den dommel over valler. Van ihtalf twaalf tot kwart voor één hebben de reddingsbrigade van de brand weer en verplegers van den Geneeskundi gen Dienst onder leiding van dr. Landwehr getracht de levensgeesten weer op te wek ken, door kunstmatige ademhaling en toe diening van zuurstof maar zondier resultaat. OPLICHTERS Dezer dagen hebben een paar kooplui te Kootwijk in tal van gezinnen heel wiat lin nen verkocht, onder voorwaarde, dat ieder kooper, die voor 100 kocht, ean rijwiel, ter waarde van 80 cadeau zou krijgen. Reeds hadden de veel bespraakte kooplui naar hun zegglen aan het Station te Stroe een spoorwagen vol -fietsen staan, om de linnenkooper gelukkig te maken. Tot nu toe hadden de afnemers echter wel hun dure linnen, doch nog geen rijwiel ontvangen, DOOR DEN STROOM GEDOOD. De 18-jarige electricien E. J. Botje die Zaterdagnacht eenige herstellingen deed in een condensor staande in het ketelhuis der electrische centrale te Hengelo, en om tt kunnen zien een electrische lamp had mee genomen, is waarschijnlijk door den stroom gedood. Men vond hem dood in den con densor. GOEDKOOP VLEESCH. De prijzen van het nundvleesch is in ver schillende plaatsen van Ojverijsel belang rijk verminderd, dank zij de concurrentie der saglers. In Rijssen zijn er zelfs slagers, die het vleesch voor 45 cent per .pond aan den man brengen'. HOOG WATER. De Rijn wast sneL Lobit en Spijck drei gen geteisterd te worden door bet telken jare terugkeerer.d isolement, als de was aanhoudt hetgeen des te erger is, nu in de ze plaatsen ontzettende werkloosheid heers cht. Het water in Rijn en Lek is sinds Zater dagmorgen nog 24 c.M. gewassani Nagenoeg alle los- en laadplaatsen slaan te Wijk-bij- Duurstede onder water. Gistermorgen was de stand 5.99 M. pl. N.A.P, Vraagt vooral I1UNHARDT5 wanldil zijn de echte Verkrijgbaar bij alle veikoopers van dro gist - artikelen op het eiland Wieringen. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. In dit district werden vele stemmen op de vrijzinnig-democraten uitgebracht en waar menigeen in de meaning verkeert, dat de vrijzinnig-democraten vrijwel onverschil lig tegenover het godsdienstig leven staan, willen wij een gedeelte hieromtrent uit ezn rede van dien Heer Miarchjant, den lei der der Vrijz. Dem. partij, overnemen, waaruit blijkt, dat deze 't geestelijk leven vooropstelt. Wij volgen hierbij het verslag in de N.R.Ct.: Te Utrecht is Zaterdagmiddag eeni druk bezochte vergadering gehouden van den Vrijz. Dem. Bond. In zijn openingsrede zei de voorzitter, mr. W. H. M. Werker, uit Arnhem, tem op zichte der noodzakelijke bezuinigingZui nigheid is goed maar men bedenke, dat men daarmee alleen er niet komt en dat het tenslotte gaat om energie en idealisme. Die alleen kunnen helpen, ook in den meest harren tijd. Zij, die hun stem gaven aam de vrijzinnig-democratie, weten, wéér zij be zuinigen willenniet op de waarborgen voor onze volkskracht, niet op hetgeen er uitgegeven wordt om leven en verkeer te wekken, maar integendeel op de millioe- nen, die of uit traditie, óf uit gebrek aan geloof in nieuwe idealen, van volkerenver- zoening heengaan aian een nationale bewa pening nu deze uit internationaal inzicht niet meer noodig of zelfs mogelijk is. In een openbare avondvergadering hield de heer mr. Marchant een rede, waarin hij de jongste Kamerverkiezing besprak en het beleid der vrijz.-dem. Kamerfractie, Daarbij stelde hij o.a. de -vraag hoe de vrijz.-dein. partij staat tegenover het gods dienstig leven. Er is zoo antwoordde hij, in clcze quacs- tie eennegalief en een positief element. Onze naam vrijzinnig" heeft slech.s een staatskundige bete eken is de partij is vnj van elke staatskundige dogmatiek, zij be doelt niet aan het maatschappelijk leven een bepaald stelsel op te leggen. Er is gec- nerlei abstract voorschrift diat ons „vcr" biedt iets te geloovan." Wij aanvaarden ei ken maatregel, die ons rechtgevoel ons aan de hand doet in het belang der democratie en die waarborg geeft voor de vrije ontwik keling van het volk in zijn geheel. Dit rechtsgevoel dragen wij in ons binnenste. Ieder kan het op zijn wijze-, ontleenen aan hocgere geestelijke beginselen, die liggen buiten bet staatskundig terrein. Dat man aldus alle houvast zou verliezen en op een dwaalspoor geraken, de praktijd heeft vol doende bewezen, dat deze vrees zeer denk beeldig is. De overwegingen, die ons van revolutionaire avonturen terughouden zijn van anderen aard, en. zijn door kerkelijk staatkendige gn^»en als volwaardig erkend. Maar niet alleen is er geen grond voor de vrees, in onzen kring hoogere aspiraties te verliezenlin den loop des tijds is de waardecring daarvan door dc onzen sterk (gestegen. De tijd is voorbij van waf men zou kunnen noemen de beoefening van het ongeloof om zijn eigen waarde als uitvloei sel van zeker averechfsch begrip van vrij heid van gedachte. In allerlei vormen heb ben religie en mystiek opnieuw vat op de geesten gekregen. Voorts wint de erkenning van de religie boven geloofsverdeeldheid veld. Deze geestesstroomingen doen omdat zij de geheele menschheid raakt, zilh even eens gelden in onze partij. Door de ruime opvatting van de vrijheid en de overheer- sching van de zuiver democratische denk beelden is ibij ons elke schijn vam gevaar alfwezig, dat godsdienstige overtuigingen ook maar eenige belemmering zouden vin den in baar volle ontplooiing. De voorbeel den van .vele overtuigd gcloovigen die tot onze partij zijn toegetreden zijn het levend bewijs." VAN ALLES WAT. BLOED AFTAPPERIJ De New-Yorker doctoren maken steeds meer gebruik van menschen die zich bloed laten aftappen om daarmede anderen in bet leven te houden. Gemiddeld beeft men er 30 a 35 leveraars per ziekenhuis en. hun loon bedraagt 90 gulden voor iederen hal- ven liter. Men kan het bloedleveran hoog stens 2 jaar volhouden en dan nog maar bij groote tusschenpoozen. VROUWEN - RAADSELEN Vijf minuten flink tegen een storm te Ioopen daar bedankt elke nuf voor. Maar in 13 minuten tijds, al dansend in een over- ■hitte atmosfeer, oen kilometer te schuife len houden zij ongelooflijik lang vol; als het moet vel van 10 uur 'savonds tot 5 uur 's morgens, hetwelk haar 56.000 passen kost. 'n Man besterft er het lachen bij GEWETEN - LOOSHEID. V-ervalschen is één der kenmerken onzer technische verfijnde beschaving. Te Parijs bleken iper 289 melk-monslers 87 vervalscht te zijn van 295 proeven wijn 142 .valsch van 82 likeuren 70 nagemaaktEn 525 winkeliers verkochten met te lichte gewich ten. 'N GRIEKSCH WONDERKIND is Tino Pavella, die 8 jaar oud, zijn eersten bundel verzen publiceert. Dat is laat, want op zijn derde jaar dichtte hij reeds tot stom me verbazing van alle ongeloovige Thomas sen. De dichter ziet er ernstig en bezadigd uit en houdt er van, met een hand onder het hoofd te mijmeren over alle mogelijke wereldproblemen. Wordt de .geest v-ardig over hem, don dicteert hij zijn moeder, die gewillig achter een schrijfmachine wacht. 'n Jongen, om in de gaten te houden HOEVEEL WATER OMSPOELT de aarde 1304 Mdllioen 68 duizend kubie ke kilometer, waarvan de Oceaan al 300 millioen kubieke kilometer elk en de ïucht 12.315 dito. Natuurlijk is bet een Amerikaansche pro fessor, die het uitrekende. DE OLIFANTEN sterven uit helaas. Ivoor wordt met den dag zeldzamer en duurder. Voor 20 jaren voer de de Kaapkolonie ivoor bij tonnen uit, en in 1920 bedroeg de -uitvoer maar 135 kilo gram. Vroeger kon men wel eens een olifan ten kerfhof vinden in de rotsgebergten van Midden-Afrïka oude dieren trokken zich daar terug om rustig eni afgezonderd te kun nen sterven. Do mensch, en vooral de blan ke m-ensch heeft er voor gezorgd, dat het niet meer noodig is, dat olifanten oud wor den en zich rustig neerleggen) in de hun lief geworden natuur om den laatsten snik af te wachten GEMEENTE WIERINGEN. HOLL. MAATPIJ. VAN LANDBOUW AFD. WIERINGEN. Verslag Lezinig Dr. Vermouten op 9 November 1.1. Onderwerp „Verborgen gebreken- en be driegerijen in Paiarden en Veehandel." De w.n. Voorz. de Heer O. J. Boskcr opent de vergadering en heet allen welkom inzonderheid de vele jongelui die naar hij hoopt zich in de e. k. dagen nog zullen opgeven voor de zoo nuttige cursus in Paiajrden -en Veekennis. In 't bijzonder boet hij tevens welkom, den Heer Dr. Vermeulen van Utrecht als den- spreker voor hedenavond. .aar sas Deze zijn rede beginnende vangt aan met een overzicht -van wat er in den l-oop d-er eeuwen is gedaan tot bescherming van dan handel, begint met den Mozaischen wetge ving zooals die reeds in den Bijbel wordt weergegeven, komt dan tot het Roencinschc recht wal in de eerste eeuwen onzer jaar telling in beschermende wetten werd vast gelegd en u-ijst er dan op hoe tegenwoordig in bijna alle landen het Germaanschc recht overheerschende is. Wat al deze rechtbepa-lingen- in verschil lende tijden en vormen in zich sloten, wordt door den spreker in den breede uiteengezet. Het Genmaansche recht wat ook in de ons omringende landen o.a. ook in België wordt toegepast eischt na den verkoop een bepaalden tijd als waarborgtijd en die ver schillend is al naar gelang de ziekte -meer of miinder spoedig -tot openbaring kan ko men-, het eig-analalrdige van deze rechtsvorm is echter dat door de cene staat deze ter mijn -korter is gemaakt als door dc andere wat spreker reeds op zichzelf een bewijs noemt voor de -onbillijkheid dier rechtsvorm. Waar dan ook -bij -ons te Lamde de oude Romeinsche rechtvorm nog geldende is, waardoor geen waarborgtijd wordt genoemd voor verschillende met niame genoemde die nenkwalen Jijks spreker dit nog de best-c toestand, want in onze wet komt slechts deze term vcor dat man wanneer zich na het aiaokoopen van een. oogenschijnlijk ge zond diter verschijnselen vóór doen. die -er op wijzen dat dit beest een hinderlijke kwaal heeft eni deze reeds als een verbor gen gebrek bij den verkoop had, dat men in zulk een geval BINNEN KORTEN TIJD cm actie lot schadevergoeding kan instel len1. Hiermee in verband wijst spreker op het misleidende van de overheerschende mee ning onder ons dat men na zes weken of 42 diagen geen r-echt meer 'heeft tot het voe ran van zulk een actie, dat is absoluut on juist. Spr. zijn zelfs feiten -bekend dat op den 43sten, den 47sten, ja zelfs op een den lOOsten dag nia d-an aankoop ingestelde ac tie tot schadevergoeding deze actie ten gunste van den kooper eindigde. Alles hangt hier af van de meer of -min dere moeilijkheid waarmee een kwaal te onderkennen is wit spr. met voorbeelden duidelijk maakt en van d -e bewijzen die men kan aanvoeren wiaaruit blijkt dat de zich verloonende gebreken of kwalen voor den aankoop bestonden. Hoezeer men echter ook dan de klams heeft, zulk een- actie, wanneer daarover ge procedeerd wordt, te winnen een groote waarheid schuilt er toch nog i a-I tijd in de bekande spreuken „Wie rerht op een paard -houdt alleen den staart," en „wie recht om leen koe die geeft er een toe." Onze rechtspnalak is nu eenmaal „echt Hollandsch", ontzettend langzaam, en daar -bij nog uiterst kostbaar. Veel practischer lijkt spr. dan ook het instellen van Arbitragecommissies waarin alle groepen van belanghebbende zijn ver tegenwoordigd en die kort en snel recht doende een beslissende uitspraak doen. waarbij niet de minste kosten -aan advooa- ten of and-ere deskundige bijstand behoeft te worden betaald-. Hoe goed zulk een stelsel in Denemar ken is toegepast en- steeds meer in een groote behoefte voorziet toont spr, uitvoe rig aan, waarna hij er p wijst diat -ook de H. M- van Landbouw die kamt uit wil en en daartoe dan ook verschillende stappen doel. Enkele vragen wordien tenslotte nai al- loop dezer uiterst belangrijke rede nog door den spreker beantwoord waarna met een woord van dank aan den spreker de vergadering- -gesloten-. POST- en TELEGRAAFKANTOOR TE HIPPOLYTUSHOEF. Lijst van Onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in tijdvak 25 Oct. 9 Nov. 1922. I. Visser, Mevrouw G., Arnhem. NOTA Aan'bevokn wordt om het adres Van den afzender op de stukken te vermel den- opdat deze bij onbestelbaarheid kun nen worden teruggegeven. Voorts is 'het ge- wenscht alle per post te verzenden stuk ken steeds van een volledig adres straalt naam en huisnummer te voorziien. UITLEEN BIBLIOTHEEK van OMHOOG WIERINGEN. Reeds is voor schoolland-eren de uitleeni- bibliotheek begonnen. A.s. Donderdag (dus niet meer op Vrijdag) staat zij van 4 tot 5 uur voor allen open in het Doopsgezinde Catechisatie loklaol en voortaan eiken Don derdag. Wij raden de ouderen aan om tus- schen half vijf en) 5 uur te komen-, daar dan de drukte met de schoolkinderen voorbij is. De condities zijn weer dezelfde. Men betaalt 3 oent voor een boek per week, ter wijl men' verplicht is de eerste maal een leeskamrt 5 cent en een catol-ogus 5 cent te fcoopen. Ook worden als vorige jaren weer vak- ui uiliiiimUhVM»"!** HilHtm boeken op allerlei gebied (landbouw, vee teelt, bouwvakken, werktuigkundige vakken, nijverheid enz.) beschikbaar gesteld. J. M. LEENDERTZ. INGEZONDEN STUKKEN. M. de Redacteur. Gaarne een kleine plaatsruimte »-o >r on d-erstaande regelen. Ilc gevoel mij namelijk gedrongen - -en ik geloof dat ik namens allen spreek, die in de volle zaal op de uitvoeringen van Hat monie aanwezig weren, in het openbaar 'n woord van waardeering te schrijven voor datgeene, wat de vereeniging heeft gegeven. Een avond van waar kunstgenot. Als wij de mooite voordracht van dc muziek hoor den, dan verwondert het ons niet cat Har monie dezen z-om-er zoo gelauwerd van de muziekwedstrijdenthuis kwam. Onze h-.dde ook aan den directeur. En dan het kluchtspel. Er is niet a .nhou dend gelachen., nee er is gegierd om <lc kod dige zoo m-ooi vertolkte momenten. Opge togen was het publiek, Harmonie hal schit terend succes en wij wachten met onge duld op haar volgend optreden. R. P. Wielingen-, Nov-ember 1922 VERBETERING II In ons vorig nummer is in de advcitcnlie „Nederl. Spoorwegen. Openbare veikooping van SPOORHOUT een drukfout geslopen. In de advertentie staat n.m. SLOOPhcu'. en dit MOET rijn SPOORHOUT. Men gelieve hier de aand-aicht aan te schenken. REDACTIE. AFSLUITING AMSTELDJEP. De directeur-Gencnatal der Zuiderzccwcr kan heeft zich tot dijkgraaf cn Heemraden van het hoo-gheemraladschap Noord-flo"- lands Noorderkwartier gewend -met de mededeeling, dat hot in de bedoeling ligt, om, -als een onderdeel van de werken tot afsluiting en droogmaking -der Zuiderzee ia de jaren- 1923 leni 1924 over te gaan tot de volledige afsluiting van het Ams lei riep Voor het einde van het jaar zullen belang rijke werken hijerom-trent -kanaal etc. worden; aanbesteed. MARKTBERICHTEN. Bulletin No. 150 A. Amsterdam 10 No vember 1922. L. S. In -oins bulletin No. 1-'.9A, vam verleden- week, deelden wij reeds me de, dat de markt op DAT oogemblik in het teeken stond van een prijs-inzinking, cn aam het slot spraken -wij -onze meerling uit, DAT -NOG LAGERE NOTEERINGEN WA REN TE WACHTEN, sedert dien i» ons vermoeden volkomen bewaarheid gewor den de vraag door consumenten staal vrij wel geheel stil, eni men kan dam ook op DIT oogenblik siprelken) van een gedemorali seerde merkt, in hoofdzaak door dc vele rommel welke legen te hoogen prijs dc rondte doen. Dat de, -met sprongen omhoog gegaan zijnde Provinciale -markten. mede tot stilstand rijn -gekomen, wijst eveneens op tragen handel. ONDANKS het feit dat Engeland voor V0LVERSCH-H00GEI1 no teert, hetgeen in rioh sluit, dat mer. csn geringere hoeveelheid minderwaardig goed noodig heeft, -om in verhouding tot dezelf de winstmarge te ikomen, wiat niet na zal laten den prijs van dat minderwaardig goed te drukken. Wiamm-eer men bovendien nog in ar.mmar- king neemt dat de groote centra VOL zit. - ten- met kalk- en koelhuiseieren, en daar naast, met andere soorten uit alle wild- strekien-, dan -ziet het -er lang niet nartr nat dat verbetering der prijzen is te wiachlen. In verband met het bovenstaande, verzoe ken wij onze zenders die hunne partij n li miteerden, en die wij aan den) geli mtcer- d.en prijs vasthielden ons zoo spoedig mo gelijk hunne verdere instructies te willen zenden. In onderstaand marktbericht wer den ALLEEN die prijzen verwerkt der par tijen die verkocht rijn. Marktbericht -des II. H. J. A, W-cnnink 3 Exchange panadia, Souiwarkstrcet Lon den S. E. I. 6 November 1922. FRANCO LONDEN INCLUSIEF KfSTè ALLES BRUIN 60:62 K.G. 17.80; BEST GEMENGD 58:60 K.G. 15.90 GE WOON GEMENGD 56:58 K.G. 15.40. Men besteedde heden in Amsterdam. 52:54 K.G. 10.00 10.25 54:56 K.G, 10,05 11,75 56:58 K.G. 10.00 11.55 58:60 11.55 a 14.90 60:62 13.05 14.70. Jonge hanen 0.10 1.45 per stuk. Per kilo levend 0.70. Oude hanen en oude kippen 0.30 2.35 per stuk, per kilo le vend 0.66. Wilde eenden 1.20 :i 1.50 Rotganzen 1,25 a 1.35. LANGEN HG IT. 1- U.*,*".

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2