Freco's Zennwtableften Freco's HoofdpijntableUen T" üssas. Weest Waakzaam. arbeiders zullen nadere regelen worden vast gesteld. Wat leden betreft van werkloozenkassen die ook met 200 subsidie niet in staat zullen zijn de reglementair voorziene uit 'cceringen aan de leden te verstrekken san deze personen zal hulp moeten worden ver strekt langs anderen weg dan dien van werk loosheid sverzekering. Uit de regelmatig inkomende bijdragen der leden zal geleidelijk eene reserve wor den gevormd waarmede de kassen te zij ner tijd weer zullen kunnen funciionneeren. DE COCKSDORP TE TEXEL. 11 Nov. Hedenmiddag half één strandde in de „Eierk-ndsche gronden" het „Christel Salling" uit Flensburg, groot 2500 - r-. geladen met hout met bestemming naar Amsterdam, Een zestal sleepboot en hebben met het avondtij getracht het schip vlot te bren- jrn, hetgeen echter niet mocht gelukken. 12 Nov. Ook met het middaglij v_n he den kon het stoomschip nog niet worden af gebracht. Men is thans bezig den bovenlast over bc c-rd te werpen. 14 Nov. Hedennacht is de Christel Salling vlotgeslcept. EEN ZEEPMUN IN AMERIKA. In Eiko (staat Nevada) bestaat een zeep- mijn. Hoe die verzecping lot stand is geko men. weet man tot nog toe niet. Een feit is het, dat er zuivere zeep gewonnen wordt en dat men in alle gangen van de mijn met zijn mes stukken zeep uit de wanden -kan mijden. De zeep bevat boorzuur, sodia en koolzure kalk. De roode (kleur ontstaat door het sterke ijzcrgehaltc der zeep. Als vlek en zeep is zij onovertroffen. Een tijd lang werd zij voor den -oorlog in de Pullman r-poonvegens als toiletzeep uitgereikt. Toen de reizigers er echter achter (kwamen, dat de zeep een stukje natuurwonder vas, werd rij in zoo groote hoeveelheid gebruikt dat in de Pullmannwagens weer kunstzeep inge- oerd werd. Natuurlijk is de Elko-zeep een belangrijk handelsartikel geworden, zelfs zoo belangrijk dat men vreesde, dia/t de mijn in een tientaljaren uitgeput zou zijn, terwijl men geen hoop (koestert! zulk een tweede zeepmijn te zullen vinden. H. B. NIEUWENHUIJZEN Sr. Tc Rotterdam is op 64-jarigen leeftijd overleden II. B. Nieuwenhuijzen S,, die vooral bij de getrouwe bezoekers van Henri Ier Hail's rexme- en operette gezelschap groo te bekendheid bezathij was degene, die altijd die typische vrouwenrollen creëerden, elke de revue-bezoekers zoo uitbundig lieten lachen. ,,Oome Daan" zooals hij bij het gezelschap genoemd werd werd ren geleden aan ter Halls gezelschap ver- Vonden. Reeds toen toonde Nieuwenhuijzen h:i in het klein-looneel-genre iels -oots (kon praestceren an gaandeweg werd hij voor de revues een onmisbare figuur. ZEEHONDEN-VERDELGING. Reeds meer dan twintig jaren lang wordt er speciaal jacht op zeehonden gemaakt. Het i. antal zeehonden is daardoor ongetwij feld verminderd, kudden van 100 tot 200 zooals vroeger, komen niet meer voor en rijn gedund tot 25 of minder, die door ver- olging zeer schuw zijn. Men heeft van -alle ijden indertijd beweerd, dal onze groote otdieven den stand van den botvisscherij zoo slecht nvidkte in de Zecuwsche wate ren, dal dezen met geheelen ondergang be dreigd werd. Bij het inwerking treden van hel premiestelsel op hel dooden van zee mden, is inderdaad gebleken, dat vermin- -'.-g v:n zeehonden 'n toeneming van bot in da Zeeuv.sche stroomen tot gevolg heeft gehad. Evenwel de beide laatst verloopen iiren is weer een sterke daling opgemerkt in de besommingen der visschers, ondanks de sterke vermindering van de zeehonden). Is het we! gewenscht, wordt gevraaggd, om verder met de verdelging door te gaan In elk geval zou de 30C0, thans voor pre- miën uitgeloofd, gespaard kunnen blijven voor een tijd, dat man inderdaad weer van zeehonden-schade spreken kan. VEEL LANDPACHTERS. In ons kand zijn ruim 120.000 land pach ters. Vooral Zeeland en Friesland zijn de provincie's waarin veel huurboeren zijn. In Zeeland zijn er van de 100 landgebruikers 74 pachter, in Friesland 65. FINANCÏEELE VERANTWOORDELIJK HEID BIJ COÖPERATIE Wie lid van een coöperatie wordt en :jn bijdrage stort, meent gewoonlijk, dat hij cr daarmee af is. En dat zal hij te meer necnen wanneer zulks in de statuten na drukkelijk slaat bepaald. M-sar dat is niet zoo. F.en Arnhemschc coöperatie failleerde )"et een tekort van ruim 53.000. De leden -:'cn aangesproken om elk voor zijn deel i tekort Mn te zuiveren. Eén lid weiger de, zich beroepende op de bepaling in de statuten. Hij is echter eerst d-oor den kantonrech ter, daarna door de rechtbank in het k>nge- lijk gesteld. Een dergelijke bepaling in dt statuten werd namelijk niet wettig ver klaard. WIERINGERWAARD. Voor de vacante betrekking van gemeen teveldwachter alhier, waaraan waarschijn lijk kan worden verbonden de betrekking van gemeente- en polderbode, hebben- zich niet minder dan 393 sollicitanten aangemeld Voorwaar geen gemakkelijke taak om daar uit de rechte man te kiezen. per koker 60 cent. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagd heid. per koker 45 cent. Binnen 10 minuten verlichting van de hevigste hoofdpijn. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij: C. Duijnker, Hippolytushoef; -en-gro» J. de Vries, Alkmaar, EEN DIEVENBENDE. Sinds langen tijd werden telkens uil zen dingen van en naiair Den Haag winkelwaren vermist. Het heette dan dat een kist be schadigd was of dat er goederen over boord en gevallen, wat ook werkelijk op mo torbooten wel voorkomt Omdat er echter steeds meer goederen over boord vielen, is de recherche van den/ Rijswijksohen weg verleden week (met een grondig onderzoek begonnen, voornamelijk wel naar aanleiding van de vermissing van een kist inhoudende -pl.m. 7000 sigaren. Het resultaat diaiarvan was dat in de kajuit van den kapitein van een der motorboot en zes kistjes sigaren werden gevonden. De kapi tein was zeer verbaiaisd dat die kistjes daar verborgen lagen in zijn kajuit. Ook ben den dek-knecht werden gestolen goederen ge vonden. Aanvankelijk gaven deze twee per sonen elkaar de schuld en omdat de recher che vermoedde, dat ten 'huize van hen wel wat meer gevonden zou worden toog de politie-inspecteur Donderdag naar Amster dam. Werkelijk werden in de woning van den 'kapitein en in de woonschuit van de moe- er van den- dekknechi een -massa winkel aren gevonden, o.a. flesschen eau de co logne en kinawijn, negen gros klossen ga ren, cigarelten, vijf K.G. rookvleesch, 12 pond boter, eieren, drankglaasjes en meer. En deze ontdekking leidde mede tot de aanlouding van een 29-jarigen schipper van en platte schuit, eveneens in dienst bij genoemde firma. Ook bij hem werden goe deren van diefstal afkomstig in beslag ge nomen. En de 23-jarige dekknechi, die mees tentijds op de schuit woonde, moest toen ook gearresteerd worden, wamt ook hij vc-rdt verdacht te hebben meegedaan aan het roofcomplot. Tan laatste heeft de reoherche aange houden een 23-jarige schipper te Leiden, die ook vei dacht wordt. Het vermoeden van de recherche is, dat er nog div-erse andere schuldigen zijn, voornamelijk helers van de gestolen waren, die ze hielpen aan den man te brengen. Als een staaltje met welke brutaliteit de dieven te werk gingen kan wel gelden dat ze in een keer eens 50 pond boter en een anderen keer 35 pond rookvleesch meena men. Hoewel de vijf aangehoudenen eerst ebsoluut ontkenden, zijn zij thans allen door de mand gevallen. Zij zullen- ter beschikking van de justitie worden gesteld. VERDRONKEN. Woensdagmorgen zegen voorbijgangers hoogte van de Ned. Springstoffenfabriek een rijwiel in de Amslerd-aonsche Vaart lig- gen. Bij nader onderzoek vonden zij het lijk Va/n een 19-jarig milicien uit Naarden. Hoe het ongeluk is ontslaan weet men niet. HET ZOEKLICHT. Dinsdagavond omstreeks half elf reed een vrachtauto uit Hilversum in de Niaar- dervaarl. De inzittenden kwamen er ge lukkig -met een nat pak af. Naar ons werd edegedeeld moet de chauffeur verblind door het zoelklidht van een luxe-auto het spoor bijster geraakt zijn. ONTDEKKING CLANDESTJNE BRANDE RIJ. Op den hooizolder boven den koestal van een land-bouwer te Achtmaal aan de Noord-BraJbamtsche Belgische grens hebben de inspecteur der directebelastingen t« Bre da, de Rijksontvanger le W-ernhout, eenige kammiezen en de gemeente veldwachter te Zund-ert eene complete installatie vam een branderij voor gedistilleerd in beslag geno men, Twee wagens waren noodig om alles te brengen naar het kantoor dier invoerrcch ten en accijnzen te Wernhout. PLUIMVEE- .^KATTENTENTOON STELLING. De Vereeniging ,,Ornithophalia" houdt 15, 16 en 17 December a.s. een internatio nale tentoonstelling van ipluimveegedierte en konijnen te Utrecht in bet Jajairbeursge- ibouw. Tevens zal op de beide laatstgenoem de dagen een kattententoonstelling in dat zelfde gebouw worden gehouden.. ONDER DEN TREIN. Nialbij Ruurloo is gisteren de 78-jarige gravin Theodora Frederice van Limburg Stirum aldaar door een trein overreden en gedood, NA TWEE JAREN. Twee jaaigeleden geraakte G. de Waerd te Voorst -ean -mooi, klein 'hondje kwijt. Het dier was spoorloos verdwenen -en nimmer werd -er weer wat van gehoord of gezien. Dezer dagen op de markt te Deventer ver toevende, -meldt het ,,Dev. Dbl." likte een hond de handen van genoemde De W. Er bijdal niet oplettende, weerde hij den h-ond af, doch 'het diertje werd steeds luidruchti ger. Hierdoor -meer aandacht aan het dier schenkende, bemerkte hij tot zijn verba zing, d-a-t het zijn vóór twee jaren zoek ge raakte h-ond was. Baas en hond waren blij en opgetogen werd tezamen de reis naar Voorst aanvaard. WERK HERVAT. Het gcheel-e personeel werkzaam bij den poorwegaanleg StadskanaalTer Apel heeft het werk hervat. De door de directie vastgestelde loonsverlaging is ingetrokken- het loon blijft op 40 cent per uur bepaald extra arbeid zajl niet mieer vergoed worden. De staking omvatte ruim 100 man. ANNA PAULOWNA. - Zondag J.I. speelde Excelsior een uit wedstrijd tegen Storm rvogels te Spanbroek. Dc wedstrijd had -een- zeer spannend ver loop en pas -een -kwartier n-a rust wist Ex celsior, door haar rechtsbuiten-, het eenige doelpunt van den wedstrijd in het Storm- ogelsdoel te deponeeren. De wedstrijd werd zeer -geanimeerd gespeeld. De scheids rechter voldeed uitstekend. Het terrein was goede conditie. Excelsior II moest in Schagen de beide puntjes laten door met 20 tegen- Quosego II te verliezen-, terwijl -Excelsior III met 90 verloor tegen Sparta IV. BURGERLIJKE STAND GEBOREN dochter van K. P. de Vries en van M. Maats. Ondertrouwd en Getrouwd géene. OVERLEDEN Alida Johanna Bruinsmai, oud 9 maanden. POSTDIEFSTAL. Op hot postkan toor alhire werden in den laatsten tijd onre gelmatigheden ontdekt, terwijl -men maar niet kon vinden, waar het eigenlijk in zat. Zoo sloot onlangs de postzegelkas bar. niet -en de kantoorbediende, die voor (het beheer daarvan aansprakelijk stond, heeft toen, ofsaboon hij zich volkomen onschuldig wist, het tekort uit eigen zak: aangezuiverd. Deze week echter riep de jongste be diende opééns verschrikt, dat hij een be drag van 200 te kort kwam -en hoe men ook zocht, men -kon alweer niet vinden, of dit tekort allicht kon worden opgehelderd. De stemming onder het personeel begon be grijpelijkerwijze zeer gedrukt te worden. Maar te voren was alles toch steeds in or de geweest en zoo begon een sterk vermoe den te rijzen tegen den jongsten bediende zelf die nog maar sedert -enkele maanden hier in functie was. Er werd- dus aangifte bij den burgemeester van het gebeurde ge daan. met de mededeeling van het vermoe den hetwelk men koesterde. Fouilleering en huiszoeking brachten echter niets -aan het lichit. Doch na'een scherp verhoor be kende de jongste bediende, dat hij zelf de onregelmatigheden had gepleegd. Hij had, zoo verklaarde hij, toen hij nog op zijn vo rige standplaats was, bij het uitgaan met zijn m-eisje -zich uitgaven veroorloofd, die zijn salaris niet toeliet en zoo was hij er gekomen, zich aan de 'kas te vergrijpen. -Er werd toenmaals echter niet a-an opzet zijnerzijds gedacht, doch het tekort aan slordig beheer -toegeschreven toegeschre- Daar hij evenwel voor de kas aansprakelijk stond, werd het ontbrekende door hem aan gezuiverd, waarvoor (hij zijn toevlucht tot een leening na-m. En sedert was en bleef hij in de misère, het eene gat moest steeds met het andere gestopt worden, lot het dan ein dclijk vastgeloopen is. Na zijn bekentenis werd hij onmiddellijk in hechtenis gen-omen. Van politiezijde wordt omtrent de arres tatie van F. V. kantoorbediende der poste rijen alhier, het volgende medegedeeld. F. V. is 21 jaar oud en 1 Augustus 1919 in dienst gekomen bij dc administratie der Posterijen te Doorn, waar hij al spoedig zijn verkeerde praktijken toepaste door uit de zegelkas 83 te ontvreemden, In 1921 werd hij vandaar overgeplaatst naar Amsterdam, waar hij -eveneens de ge legenheid niet k-on weerstaan en nam een bedrag van 110 weg. Beide keerhen heeft hij op zeer handige wijze de -aandacht va-n zich weten af te leiden, althans zóó, dat niet aan opzettelij ke verduistering werd gedacht terwijl hij het ontbrefkende geld door het sluiten van n leening weder aanzuiverde. In Juni 1922 werd hij -geplaatst te Anna Plaulowna, waar ook al spoedig de zegelkas het moest ontgelden en hij achtereenvol gens 27 en 35 wegnam. Op Donderdag 9 November ontvreemd de hij uit de groote ik-as 200 en daags voor zijn arrestatie uit <dte zegelkas nog 4.50. Hij had alzoo, voor zoover nu bekend op genoemde drie plaatsen een totaal bedrag van 459.50 ontvreemd. Zooals boven gezegd, wist hij te Doorn erï Amsterdam hiet zóó -aan te leggen dat niet aan -verduistering werd gedacht. Ook ten posükantore alhier wilde men eerst niet aam opzet -dien/ken, niog minder wilde men hem daarvan verdenken zo-o handig en bo vendien brutaal ging hij te werk. Dank zij dan ook de energieke wijze van optreden -van den Burgemeester en de ge meenteveldwachters, is het gelukt den wei kelijke dader te ontmaskeren. ma zal zeker Wel bezoekers trekken. Be halve een zangstuk door 'kinderen en „Ge bed voor de Wieringer Visschers" gemaakt door Mej. A. Schaap, wordt opgevoerd de klucht ,,Jian Ongeluk NIEUWE BOEKEN Binnenkort zal bij de firma Ejgner te Hel der verschijnen: ,,De Banneling van Wie- ringen" door L. Grunwald. In het volgend nummer geven wij -over deze uitgave een -rtaidere -beschouwing. EHT SPOORWEG - PERSONEEL. De vakbonden in het spoorwegbedrijf hebben -de voorwaard-en- betreffende pensi- oenkorting loon-en iemz. gedurende het jaar 1923 aanvaard. Voor het pensoen za-1 dus 81/2 pet. van het loon worden- gestorl. terwijl de loonsverlaging voor het werk- plaatspersomeeil 7 pet. zal 'bedragen-. GOEDKOOP RUNDVLEESCH. Te Steenwijk wordt het rundvlcesch door alle slagers verkocht voor 50 cent per pond Sommigen 'bieden het zelfs voor 40 cent per -pond aan. GEMEENTE WEERINGEN. HANDWERK CURSUS. Voor de handwerk cursus van ..Omhoog" is nog een 2e uur opengesteld, daar er zijn die op Woensdagmiddag niet kunnen, n.1. c-p Dinsdagmiddag. Alle -meisjes van 1215 ja)ar, die zich nog i'rillen aansluiten, kunnen a.s. Dinsdag om half vijf in het catechisatielokaal der Doops gezinde kerk komen. Mevrouw LEENDERTZ. Holland sche -Maatschappij van Landbouw Afdeeling Wieringen. WETTELIJKE LANDBOUW - ONGEV VALLEN VERZEKERING, Het Bestuur van de afd-eeling Wieringen van de Hollandsche Maatschappij vn Land bouw brengt door dezen nogmaals ter ken nis van de leden (en ook landbouwers en veehouders niet-ledem), dat ied-eren land bouwer of veehouder welke arbeiders [of knechten of meiden) in loondienst heeft, wettelijk verplicht is geworden, dat perso neel tegen' ongevallen te verzekeren. Vol gens de Wet moet eiken lalnd bouwer of veehouder ten postkantore -een formulier aanvragen- en dit invullen om langs dezen als werkgever bij de Rijksverzekering- bapk te worden ingeschreven. Het is ech ter aan den landbouwer ook vergund gewor den zich bij hun eigen Maatschappij [De Landbouw - Onderlinge, waarbij reeds een groot aantal landbouwers en veehouders op Wieringen- eenige jaren hun personeel ver zekerden) ter verzekering aBn te sluiten. Volgens de berekeningen, waarover men na eenige jaren ondervinding beschikt, is dit in de eerste plaats goedkooper als bij die Rijks - verzekering-bank, doch het is oo'k minder -omslachtig, terwijl een Plaatselijke Ongevallen Commissie de -menschen hier belatngeloo ten dienste staat. Het Restuur geeft daarom den leden (en ook niet - leden) fn overweging zich te doen aansluiten bij de Landbouw Onderlin ge. De secretaris der afdeeling (eveneens secretaris der Plaatselijke Ongevallen Com- ie der Landbouw - Onderlinge geeft niet alleen inlichtingen, doch stelt gratis for muiieren beschikbaar en zorgt, dat deze gratis worden -ingevuld. Een en ander zal echter vóór December zijn beloop moeten hebben, walar -men na dien datum ambtshalve als verzekerde bij de Rijlcsverzekeringbamk wordt ingeschre- en het dan zeer veel omslag -kost de risico - overdracht bij d-e Landbouw - On derlinge te doen overschrijven, terwijl zij, die reeds bij de Landbouw Onderlinge zijn aangesloten-, ook opnieuw een formulier moeten invullen- of doen invullen en onder teekenen. Het kantoor vlan den- secretaris -is lede ren werkdag geopend van voormiddags 8 ure tot des namiddags 7 ure. Het Bestuur van de Afdeeling Wie ringen vlan de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, L. C. Kolff, Voorzitter. O. J. Bosker, Secretaris. Onze muiziekvereeiriging Harmonie" gieeft Zondag 26 dezer een- uitvoering in de zaal van d»n heer Schouten te Wieringerwaard Behalve muziek wordt opgevoerd het successtuk ,,Het Gouden Haantje", a.s. Zaterdag ert Zondag zal de Tooneel -vcreenligirlg Vriendenkring" 'te Wcster- Tand uitvcerirgen geven in hot lokaal van den heer Sanders. Het uitvoerige program Men (kan niet oplettend genoeg zijn -voor de verschijnselen van verzwakking die zich bij kinderen tijdens den groei zoo -menig maal voordoen-. De omstandigheden waar onder het kind het tijdperk zijner -vorming doormaakt kan op zijn hecle leven, van in vloed zijn. Echter k-unnen de ouders zich daarbij veel bezorgheid besparen door nu en dan hunne kinderen de Pink Pillen te doen gebruiken. Het -onlangs voorgekomen geval met dc jonge juffrouw La-flaquiérc doet zien welk merkwaardige verandering door de be handeling met de Pink Pillen wordt teweeg gebracht bij kinde ren die de groei verzwakt heeft. „Mijn dochtertje dal 14 jaar oud is, schrijft ons Mevr. Laflaquière, bak- kerin te Mevrals bij Sint Cypricn [Dodogne, fran krijk) bad erg onder den groei ge ledon. Zij at niet meer en klaagde al door over hoofdpijn. Sedert zij de Pink Cl. Kivieic. f'11™ 15 S'"> ge- Mevr. Laflaquière. brinken, is zij heel gezond en eet zij met smaak. Ik ben er blijde om dat ik haar dc Pink Pillen heb laten nemen. Dat de Pink Pillen zoo weldadig werken bij kinderen dit onder den groei geleden hebben, (komt doordiat hunne werking juist plaats heeft op een tijdstip dat het bloed groote behoefte heeft om hernieuwd tc wor den en dat de krachten onophoudelijk moe ten worden- -ondersteund. Bovendien worden de Pink Pillen in het algemeen met succes gebruikt telkens wanneer verarming van het bloed en verzwakking der zenuwen zich voordoen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos; f9.de zes doozen. Zij worden in het Hoofddepot verkocht: Nassaukade 314 te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hol landsche gebruiksaanwijzing. Dc Pink Pil len zijn ook te verkrijgen bij alle apothe kers en drogisten, PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Den Oever nam. twee uur Ds. Lecndertz. Westerland nam. 2 uur de heer Eppinga. Anna Plaulowna na-m. 3 uur de heer Boon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10 u. Ds. Leendert2. Donderdagavond half acht Zusterkring. EVANGELISATIE H.-hoef voorm. 10 uur de heer Eppinga. Breezaa-d v.-m. 10 uur de heer Boon. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 16 November. 15 Paardlen 100 a 350 122 geldekoei- en mag. 160 a 325 78 geldekoeien, vette 275 a 540 61 vaarzen 100 k 175 69 graskalveren 50 a 100 32 nuchtere kal veren 12 a 26 64 schapen vette 30 a 50254 overhouders 27 a 34 8 bokken en geiten a 14 12 varkens, mag., 35 5052 idem vette p. K.G. 0,92 1,02 94 biggen 18 a 28 68 konijnen 1.50 a 2 75 234 kippen 0.50 a 3 43 eenden 0.80 a 1 97 K.G. boter 2.40 a 2,50 1328 üripeieren 14 a 16. WEET GE.... W«et ge dat we onze kleintjes zoo lekk-cr wiarm kun houden, door hun een groote molton of wollen zak te makien welke men op het corsetje vasthecht j 't hindert dan niet al woelen ze zich eens bloot. W-etet ge dat gekookte eieren opnieuw kunnen wor den verwarmd, door ze in -kokend water nogmaals denzelfden (kooktijd te geven De eieren worden- daardoor niet hard. r-vr - - J.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 2