13e Jaargang. Vrijdag 24 November 1922. No. 112 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Gemeente» en Pol derbesturen waakt SÜSAT. WIERINGER COURANT UITGEVER: CO"N. J. BOSKER. WIERINGEN." VERSCHIJNT ELKE» DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. Nu de ibieftiencafmpagnie het koolrijden; en me strijden weer is begonnen worden tail van de anders zoo mooie wegen in Noord Holland en ook in onze gemeente met een vet klei laagje bedekt. Voor wiel- en motor rijders is dit zeer gevaarlijkwij hoorden reeds van 'tal vam ongevallen. Geheel ite vermijden is het vuil maken van de wegen echter niet en de wiel- en motorrijders zullen dan oolk goed doen met de grootste voorzichtigheid te betrachten. Op sommige gedeelten zijn de boerenwa» gens echter bezig om de wegen in de slib- bodem van een pas drooggclegden polder te veranderen waardoor het gaan op die wegen, vooral voor onbekenden, levensge vaarlijk wordt. Aan een verordening op papier heeft men edhter niets, wanneer daarlaan de hand niet wordt gehouden. Wij ibogrijpen dat tijdens de bietencam pagne. het Ikool- en mestrijden niet voorko men 'ken worden', dat de wegen vuil wor den, doch meenerr, dat het met handhaving van een verordening wel mogelijk is om tc keeren den weg tol een slibbodom te maken. Wij hopen dan ook in het belang van de veiligheid dal de Gemeente- en Polderbe sturen. in deze maatregelen zullen nemen cn zijn overigens overtuigd, diail ihet goed zou zijn wanneer in 'het beliaing v.an het ver keer eens een waarschuwing word gericht tot ed wegbedervers, of eens op noodzake lijke -punten een paar werkloozen opdracht zou worden gegeven de begaanbaarheid van den weg en straat mogelijk te maJken. GEMENGD NIEUWS. HEIDENSCHE WREEDHEID. Uit Congo-Kassai wordt door ,een broe der-missionaris aan de Annalen van Spar- rendaal geschreven 'k Vroeg aan onzen kok, of zajn v.adei nog leefde. Neen, zcide hij, ze hebben hem begra ven. De oude was iedereen tol last gewor den. De jongen zag mijn verwonderd gezicht. Wel, vervolgde hij op den natuurlijk- sten toon der wereld zoo is dat bij ons de gewoonte. A!j een -oude ons te veel wordt, dan slach ten zijn naastbcstaianden een kuiken voor hem Hij mag nog eens flink eten en, hij laat FEUILLETON. p - No. 11. Daarop ging de dokter naar zijn broeders kamer, opende het venster en lette nauw keurig op wanneer Lemarc weder vertrok. Ofschoon we slechts op een. uur afstands van de stad woonden, stond ons kasteel toch. te eenzaam dan dat m'en Dupré in het •oog zou krijgen. Maiair al had iemand hem daar zien staan, zijne deftige Meeding en zijn maatscbaippclijken stand hadden hem toch wel gevrijwaard tegen verdenking. Eerst vertrokken de getuigen, een kwar tier later de oude notaris met een porte feuille onder den lamm. Nu ging Dokter Du- pré nog even naar vader kijken, liet mij roe pen om vader gezelschap te houdzn en ver trok. Toen' ik de ziekenkamer binnentrad pre velde vader eenige onverstaanbare woor den» j data rep sliep hij in. Na eenige minu ten riep ik den oppasser, ging moeder zeg gen, dat vader -was ingesluimerd en begaf mij ter ruste. Een uur later werd ik gewekt door den oppasser, v/ader was uit zijn sluimering niet ontwaakthij was overleden. Inmiddels had Dupré den notaris onver hoeds aangevallen, hem de portefeuille ont rukt cn zich m t de papieren, die ze be vist te, verwijderd. De oude man was den volgenden morgen sprakeloos langs den weg gevonden. Het het zich smaken, geloof me. Er wordt een groote put gegraven,. In den kuil bouwt men een klein huisje, dat men met bladeren! be dekt en brengt den oude er henlsn. Voor eten. en drinken heeft men gezongdg. Het huisje wordt met aarde bedekt en zoo moet de oude, al kan hij zich ook vrij bewegen, slikken bij gebrek aan lucht. 's Avonds gaat men eens op den grond Moppen om te hooren of vader nog leeft. Wezenlijk, vader klopt terug. Doch mocht hij 's morgens nog eens te- rugklo-ppen hopend dat een .medelijdende ziel wellicht redding brengt dan bouwt men een /ander huisje boven op den kuil en men steekt het in brand. HOOGHEEMRAADSCHAP N.-H. NOOR DERKWARTIER. Men meldt uit Alkimaar Onder voorzitterschap van deni Dijkgraaf dien heer C, Wijdenies Spaans, wierd Woens dag ten, Stoidbuize een algemeene vergade ring gehouden1 waarin allereerst werd me degedeeld dat Ged. Staten de leeningen van 300.000 eni 240.0oo hadden goedge keurd, de laatste leening op langeren ter mijn was geplaatst tegen 5 De regeling an de financieele verhouding tusschen de provincie en het hoogheemraadschap heeft in de geheime vergadering van 25 Juli een .punt van gcdaohtenwisseling uitgemaakt. De D/ijlkgraaf zeide hieromtrent dal de drie rapporteurs daarin ieder hunne zienswijze ■hebben mediegedeeld, en zij naar aanleiding daarvan deze belangrijke aangelegenheid in -overweging genomen hebben. Met betrekking tot de invoering van den omslag over 1921 werd medegedeeld, dat behalve de door ,,Drechtcrland" en Waard en Groet" verschuldigde omslagen het nog te betalen gedeelte 2036.12 bedraagt. On der dit bedrag zij-n 1015.12 begrepen v vorderingen! op failliet/te boedels en ter ke vatnvrijiwillige veVhoopingen-, aanslagen ingevolge art. 24 der wet vain 9 Mei 1902 fnieuwe eigenaren) -an nog op naam slaande vam overledenen. Het resteerend bedrag ad 1021 omvat 217 kleinere aanslagen. Hel kohier is vastgesteld ten bedrage van 1.338.444,11 het eerstgenoemde bedrag ad f 2036.12 bedraagt hiervan pl.ni. 15/100 procent. Het nog te) betalen gedeelte be draagt per kadastrale gemeente 2036.12/102 of iets minder dan 20. Onder applaus der •gadering bracht de Dijkgraaf den pen ningmeester hulde voor zijn beheer. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel van D. en H. tot wijziging van het Prima GEURIGE PIJPTABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KEUSS - ALKMAAR Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. mohet dokter Dupré niet gelukken hem te doen herstellen. Er w.erd niet veel over dien dood van Lemöirc gesproken;. De' dokter had verklaard, dat hij aan een beroerte was overleden. Waarom zou men dalaraan twijfelen Al leen vonden sommigen het vreemd, dat de portefeuille van den notaris geene papieren bevatte. Het iken echter heel wel zijn dat die in de rivier waren gewaaid. Ik liet de getuigen ontbieden. Zij ver klaarden dal zij hunne namen hadden ge zet op een' sluik onbeschreven; papier, gelijk Lem-arc hen wel meer lolet doen. Of er een testament was gemaakt wisten ze niet met zekerheid te zeggen, maar ze zouden hel wel denken Lemarc had hen vooraf in een aangrenzend vertrek gelaten zoodra ze ge- teekend hadden waren ze vertrokken. Ik bleef echter niet lang in het onzekere. Den dag ma' vaders begrafenis (kwamen de gebroeders Dupré -op mijne kaoner. Zonder vöel omwegen lieten ze mij vaders testa ment zien. Terwijl zij het met beide handen omklemd -hielden las ik met mijn eigen oo- gen, dat mij niets was gelaten dan een jaar geld van vijfduizend francs zooveel als het loon van een hofmeester. 'Bitterheid maakte zich vam mij meester, maar ik nam mij vast voor geen gemeene zaak te maken met een paiar schurken. Als ik dit eens aan den miaakdes De Bel- leville te koop bood vroeg Dupré. Dan zou hij iu hooghartig afwezen en u laden gevangen nemen!, antwoordde ik. Kom, ikoni, geen getalm, viel de dokter hierop in. Ik zal u kort en goed zuggen1, wat er van de zaafk is. Uw valder is gestor ven aan vergif gij hebt het hem toege bestuursreglement van het hoogheemraad schap in verband met een schrijven van Ged. Staten imet betrekking tot het bij de provincie1 in beheer nemen van vaarten en wegen en mede naar aanleiding van enkele gewenscht gebleken wijzigingen. Da in verband hiermede staande brief wisseling tusschen Ged. Staten an het hoog heemraadschap, vormde mede een onder werp van bespreking met het resultaat, dat het laatste concept schrijven van -het hoog heemraadschap aan Ged. Staten met een kleine wijziging werd/ goedgekeurd met 14 te,gen 4 stemmen (de heeren K. Breebaart, J. de Groot. D. de Boer Dz. an H. K. Kos ter.) Ten slotte werden de voorstellen van D. en H. ter uitvoering der Pensioenwet 1922 en- tot het sluiten -eener overeenkomst met de directie der Zuiderzeewerken in verband met de aan den Balgdijk uit te voeren wer ken, goedgekeurd. De vergadering stond een crediet toe van 3/12 de-r begirnoting van, 1922 voor de uit voering van werken, die direct noodig zijn en waarvoor de gelden uitgetrokken staan o.p de begrooling voor 1923, welke binnen kort zal verschijnen. Van verschillende zijden werd voor de uit voering dier werken aangedrongen op aan besteding, waarbij voordecliger kon worden Jewerkt. UIT DE TWEEDE KAMER. ONDERWIJZERS - SALARISSEN Nu de regeling Vam de onderwijzerssa larissen in hel Bezoldigingsbesluit is opgö- nomen, spreekt hel vanzelf, aldus de Minis ter, dat veranderingen in de classificatie automatisch ook voor de onderwijzers zul len geldien'. 'Dat betaling van pensioenpremie feitelijk neer zal komen op salaris vermindering valt niet tc ontkennen. Dit geldt echter niet alleen, voor de onderwijzers, miaar voor alle ambtenaren, wier salaris in het Bezol digingsbesluit is geregeld. De Minister ziet niet in waarom juist de onderwijzers van die betaling zouden moeten worden vTijgc diend, Lemarc is beroofd en vermooord gij hebt -daarin de hand gehad. Niets is er gemakkelijker te bewijzen dan dit. Ge klemt ons reeds een weinig, niet wiaar. Weest er van verzekerd indien wij het willen, ver liest gij uwe eer en uVe vrijheid. Wellicht zielfs uw hoofd. Ik sidderde van angst en afschuw. Monstersriep Jk uit gij hebt mij in uwe macht. Aan mij wiare niets gelegen. Maar ik kan mijn moeder enf zuster niet overge ven aan de schande die er in zou leggen, indien (blaar zoon en haar broeder zelfs maar werd verdacht van zulke afsc'lui we lijk e mis duiden. Welvoldaan lieten ze -mij lallcen Den geheelen dag was ïk aan allerlei te genstrijdige gedachten ten prooi. Wel hon derdmaal nam ik mij voor, het (kostte wat hel wilde, d:e Du-pré's te trotsceren om een olgend oogenblik .weder te sidderen van vrees ivoor hetgeen; mij dan te wachten stond. Toen ik mij terrustte begaf had de heldhaftigheid de overhand. Des nachts :hler (had ik een vreeselijken droom. Ik droomde dat ik wegens vadermoord op het schavot stond. Nooit zal ik dien ontzetten den droom vergeten Ik ontwaakte badende in zweet en tranen. Mijne kracht was ge broken. Sedert was ik in hunne macht. Dupré perstte mij voortdurend geld ia.f. Ik 'héb hem zelfs bij testament lot algeheele erfgenaam moeten benoemen. Na dien: tijd heeft hij getracht door dronkenschap als anderszins mijn einde te -verhéaslen, Hij liet mij doen wat hij goedvond. Niets was zoo vernederd of ik deed het. Ik had geeni wil meer. Ik as an nietswaardige. Inlusschen moest xk Dumont nogmaals steld. AANMAAK van ZILVERBONS. Deze regelt zich geheel naar de behoef ten v,an het verkeer. Opheffing der betaalmcesterskanloran. Een definitieve beslissing is nog niet geno men. De ontwikkeling van het Rijksbeta- lingssystecm gaat echter op den duur in de richting van opheffing. Meer en meer ver plaatst zich het zwaartepunt in dezen naar den post-chèque- en girodienst en naar de Nederlandsche Bank als kassier van 's Rijks schatkist. De 'besparingen, niet de -opheffing te verkrijgen, zullen niet blijven benedan het bedrag van rond 270.000, hetwelk thans voor de betaalmeesterskantoren wordt uitgegeven. INVOERING VAN DEN NIEUWEN BEELDENAAR. Tot een bedrag van aanvankelijk 10.000.000 tzu-llen Rijksdaalders worden om gemunt in gaildens vam het lagere gehalte ra-et den mdeuiwien beeldenaar. In den) loop van 1293 izail worden over gegaan tot aanmunting van nikkelen stui vers tot een bedrag van niet meer dan 500.000. Afschaffing vam den halven cent. Het ligt niet in de bedoeling den halven cent uit ons muntwezen te verwijderen-. De in voor bereiding -zijnde maatregelen -beoogen. slechts den kaivem ocnit in de administratie te ver- waarloozen. Inkrimping van het aantal tijdelijke in specteurs. Dit is in den loop van 1922 van 195 tot ongeveer 100 verminderd. Met in gang vam 1923 zal het tot minder dan 90 2ijn teruggebracht. Vaste aanstelling van hulpcommiezen. Bij deze .begroeting is gesekend o-p een aantal n 65 hulpcomimdezen. Inkrimping vam ihet aantal belastingkanto ren'. Grooie voorzichtigheid dient bij de opheffing in acht goenmen. Accountants. Het aantal van 135 accoun tants en adjunct-accountants kaïn alsnog tot 131 worden teruggebracht. Staatsloterij. De Reegeering is voorloopig 125.C00 francs betalen. Nu vader dood was, waren de stukkien» van kracht waiarin ik beloofd had alsdan de geleende gelden te zullen teruggeven. Op zékeren) dag verhaalde ik de geheele geschiedenis aan mijne moeder. Zij aarzelde mij te gelooven. Ondanks mijn bidden en smecken ontbood zij Dupré. Ik beefde voor zijne wraalk. Dupré achtte het niet noodig te veinzen. Moeder ontdekte aan welk een adder zij hiaar kind had toevertrouwd, maar teven» dat ik volkomen in zijne macht was, Sedert heeft Dupré ook 'haar gemarteld. Anme moeder I Nu twee jaar geleden erfde ik Duister- corde. Ik koesterde de hoop, dat hij me nu met rust zou latan, maar vruchteloos. Hij liet Het Huis op vorstelijke wijze inrich ten en volgde ons met de twee nietswaar dige zoons vlam zijn broeder naar hier. Dm zich het opzicht over me gemakke lijk te -maken en te voorkomen dat ik mis schien het hart eener jorikvrouiw had hij reeds voor onze koms-t onder de naburigen» idel -allerlei venijnige geruchten laten ver spreid eni. Dit verklaart de koelheid mijner adelijke bunen. Ge weet, hoe wij onzen tijd doorbrachten. Dc jacht en de bedwelming vlan den wijn schoniken mij bijwijlen eenige leniging. niet voornemens tot opheffing of tot uit breiding over te gaan. LONDEN IN ROOK. Een radiogram uit Londen meldde Woens dagavond, dal de stad sedert het middag uur in volkomen Duisternis was gehuld. Dc geVone mist, die in November zeer vaak voorkomt, ging vergezeld van een buiten gewone windstilte, tengevolge waarvan de rook uit alle söhcorsteamen boven de stad 'bleef hangen-. Deskundigen hebben zich be zig gehouden met 'het berekenen der hoe veelheid roet, die in de lucht zweefde. GENERAAL BOOTH NAAR INDlë. Een druadlocs N'. T. A.-telegram meldt dat generaal Booth, de leider van het Heils leger, Dinsdag in het Buckingham-paleis is ontvangen, waar hij den koning bijzonder heden mededeelde omtrent de werkzaam heden van het Leger in Indië, waarheen generaal Booth begin der Volgende weck vertrekt voor het houden -van vergaderin gen. EEN INTERNATIONALE LIEFDES TRAGEDIE. Te Parijs is een Duilsch journalist, Bruno Buchenwachcr, die verschillende Duitsche bladen aldjala'r jycrRegenwoordigdc, overle den tengevolge van vergiftiging. Twee vrou wen, een Fransdhe en een Engelsche, waar mede hij liefdesbetrekkingen onderhield, hadden elkaar kort te voren, tc zijne huize i ontmoet, hetgeen lot een hevige scène had geleid. Man verdenkt een der vrouwen den journalist te hebben vergiftigd BROODPRIJZEN. Te Bussum is een bakker overgegaan tot verlaging van den broodprijs met niet min der dan 4 cent. De overige bakkers notee- ren nog 24 cenit per 'brcod van 800 gram. Naar verluidt zullen ook zij a.s. Maandag tot verlaging overgaan. VALUTA-MEISJES Dezer dagen zag men te 's-Heerenberg een Duitsch. vrouwtje lcopen, vergezeld van 'haar beide dochters, dezen huis aan huis als -dienstbode laianbiedend. De valuta-meisjes waren al spoedig ge- plaiaitst. DE UITSLUITING TE HENGELO. Woensdag hielden de uitgesloten textiel arbeiders een demonstratie. Een deputatie Langzamerhand wijdde Laentjc een groo- tcr gedeelte harer brieven man hetgeen haar ■zelve betrof. Maar wat zij ons daaromtrent schreef, vervulde ons hoe langer hoe meer -met angst en bezorgdheid, 't Was een doorloo- pond relaas van kibbelarijen en botsingen oycr allerlei en met allen van madame Cri- qui af en toe de jongsee der medeleerlingen toe. Omdat ze geen woord Fransch verstond had madame, alleen voor Leent je eenc Vlaaimsah sprekende juffrouw uit Brussel aangenomen. Zoolang deze volstrekt onmis baar was, had juffrouw Daendels de beris pingen vam madame en de spotternijen der jonge dames en ieder bits bescheid van Leentje aanmerkelijk gewijzigd overge bracht, maiar zoodra Leentje zelve zich van 't Fransch begon te bedienen was het ge weest of -er een havik in een duiventil was gekomen. Als de markiezin herhaalde malen de bedstevêormige kast, die een rijtuig moest voorstellen, was in en uitgewipt om te toonen, hoe men dat gracieus doen moet; en Leentje 't er op scheen toe te leggen het niettemin verkeerd na te doem, dan verlo ren beide -haar geduld en kwam het bijna tot een gevecht tot heimelijk vermaak der andere jonge dames, die Leertjes woedde oog. -dieden toenemlen dcor 'haar accent en -marnieren na te bootsen. Leentje beschreef zulke voorvallen in het begin op haar oude triomfantelijken Icon. 't Schean ons toe, dat ze met helsehc vreug de genoot van de wpmorde, die zij aanrichtte Nu volgde eenige brieven, waarin zij met grove woorden hare woede lucht gaf over de martelingen, die zij te verduren had. Wij trilden als we lazen hoe diep haar ongelem de geest de slavernij verfoeide, waartoe men haar voor geheel haar leven wilde opleiden, maiar tevens werd het ons duidelijk, dat ze in haar nederlaag was. Wie scheldt toch bewijst, dt het hem ontbreekt aan deugde lijke verweermiddelen. .Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1