BuMgdscIt Overzicht. HAAB SCHAT. I3e Jaargang- Dinsdag 28 ember 1922. lil No.^9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT UITGEVER: t CORN. J. BQSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT N: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wie-ringen. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. 1NTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. JN ENGELAND heeft de koning op de gebruikelijke wijze hel nieuwe Parlement .geopend. De troonrede was slechts kort, trouw ens dc zittingsduur van het Parlement is ook niet bijzonder lang ditmaal. De belangrijkste kwesties, welke zullen worden behandeld, zijn ongetwijfeld dc grond •weit van dien lerschen Vrijstaat, het wenk- leoizenvpaia gstuk .en de herleving van handel en nijverheid. In IERLAND is hel vorige week weer •minder rustig geweest dan geruimen lijd het geval was. In de eerste plaats heeft men er weer eenige dames, die weigeren te eten, omdu/t ze zelf in de gevangenis 2ijn opgeslo ten, wegens daden van rebellie, of omdat (kennissen; van haar een dergelijk lol heeft getroffene. In de beruchte Mountjoy-geiviangenis te Dublin is opgesloten de zuster van wijlen den burgemeester van Cork, Tcrence Mc. Swiney en deze dame wil beslist niets eten, omdat ze zegt onschuldig en door onbevoeg den achter slot en grendel te zijn gezet. Haar zusteir heeft toen het .plan opgevat, om voor die gevangenisdeuren ook vrijwil lig te gaan vasten, net zoo lang, lotdiait de autoriteiten de onvrijwillige gevangene los laten, oo dat .men haar tenminste toestaat, de laatste sacramenten1 der stervenden te ontvangen, iets wat men haar tot nu toe hééft geweigerd in verband met een order van de hoogeg geestelijkheid, volgens welke de rebellen dit sacrcment niet waard zijn. We .gelooweni niet, dat de regeering van dan Vrijstaat zich echter zal laten be-invloeden door al dit gedoe. Zij zal wel voet bij stuk houden ern even (krachtig .tegen de rebellen blijven, optreden als zij den laatster» lijd hoeft gedaan. Ge noeg reeds heeft ze haar tegenstanders ge waarschuwd, dat ze niet met zich laat sol len. Te Dublin zijn .verschillende schietpartij en voorgevallenwaardoor de bevolking zihc weer ongerust is gaan maken. Op .verschillende plaatsen is het vorige weck tot leven snii ddelenrell e tjes gekomen; in DUITSCHLAND. Jn tal van sleden zijn winkels geplunderd en 1 elkens woer moest de politic met geweld optreden om ernstiger uitspattingen Ie voorkomen. Met name te Dresden hebben de ongeregeldheden een ernstig verloop gehad. De communisten had den er de weilkiloozen opgeroepen tot een asslai iblelooging. Tijdens die-ze betooging erden ophitsende redevoeringen uitgespro ken en na afloop der betooging, toen de. •deelnemers in optocht door de stad trok ken kwam het weldra) tot plunderingen. De politic moest ettelijke malen chargccren cn heeft tal van personen gearresteerd. In TURKEIJE is de spanning in de hoofd stad Konstantinopel nog steeds van ernsti- gen aard. De sultan, die zooials man weet de stad heeft verlaten., .en maar Malta de vlucht heeft genomen, is als khalief vervan gen door Albdul Medjid. Des sultans vlucht is de oorzaak geweest dat Refetpasja, die gouverneur w~s te Konstantinopel, door de Nationale Vergadering van Angora is ont slagen. Niiel alleen de vluoht van den sullaam neemt men hem kwalijk. Neen!, nog veel meer. Hij Hij is volgens dc Nationalisten veel te toe gefelijk geweest 'tegenover de generaals d. geiallieerden, hij heeft den Christenen veel te veel den raad gegeven, te Konstantinopel te blijven, want, zegt men te Angora, des te meer Christenen nu maar vrijwillig dc plaat poetsen, des te minder hebben we er straks met geweld uit te verjagen. De ont stemming der Turiken tegenover Engeland wordt met den dlsg grooter eni het in bc- schermikig nemen van den sultan, alsmede het huisvesten van dezen vorst, die in de oogen der Turken een verraders is, hebben daartoe niet weinig bijgedragen, FEUILLETON. onder zoodanige bestrijding gaan wij den winter in. Een winter vol ongemak voor den lamdelaa-r, vol •moeilijkheden voor dien veeboer. De prijzen van het productie-vee zijn reeds belangrijk gedaald. Een handelaar die weken cp Frankrijk heeft gehandeld, deelde ons mede, dat de kalfkoeien reeds 100,a 125,zijn leruggeloopen. De handel bepaald zich alleen tot binnenlands verkeer. Over 't geheel was de markt te SCHAGEN stug, ook voor consumptievlaesch le kwaliteit vette .koeien gold 1,35 per K.G., 2e kw. 1,20, 3e kw, waartoe cok de pirikien gerekend word.eni 0.80 a 1,—. De hoogste marktprijs ontving P. Steen te Win kel met 490 gulden. Vette schapen waren 5 gulden minder. Lammeren uitsluitend voor Engeland liepen tot 38, de heer A. Ma rees te Schogen Deze lammeren werden te Hoek van Holland geslacht. Vette varkens waren vast. Er wias veel goede kwaliteit aan gevoerd. Rijpe slacht-varkens liepen tot 1,04 per K G. De aanvoer wiais voor een late Novembermahkit groot. Een bewijs, dat men zich bang .maakt voor de groote gevolgen de longblaar. '1 Is in dit geval vooral stel niet uit lot morgen, wat gij heden doen kunt. MARKTOVERZICHT. De Regecring neemt maatregelen tegen de voortwoekering van het mond- en klauw zeer. Of ze doeltreffend zijn betwijfelen, wij. Mien oordeele zelf. De markten in de pro vincies Zuid-Holland .eni Zeeland zijn geslo ten. maar nu wordt de handel te Rotterdam b.v, op d.e stallen gedreven., waar Dinsdag 1800 stiiks vee aanwezig waren. De gekoch- is-aar wordt naar alle streken van ons land verzonden en weer naar .mankten, die niiert slop gemot zijn. Een .afdoende maal- egel dus Uit Duitschland smokkelt men geregeld door. De Hollaindsche gulden is den smolkkc laar Heiver dan de woiairdeloozc Diiitsche mark. Je ziet hel Duitsche vee tegenwoor dig op aile groote onairlkten. Te Maastricht waren er verloden week meer dan 40 aan gevoerd. Waarom wordt dal verdachte vee niet verwijderd of in beslag genomen. En hem niet liiefhad. No. 12. Aan onze bezorgdheid paarde zich voort aan dc hoop, dol de hare school te Meudon haar ten zegen zou wezen.. Tot nog toe had ze met geen enkel woord gerept over den baron. Eerst toen zij on geveer een half weg was geweest, deed zij 't op deze wijze i O, als ik weg kon loopen. Maar dat kam niet. Liever sterf ik van woede dan mij zoo te mialk.en tot zijn mindere in wilskracht Maar zeg het hem niet: Hij zou mij terug halen uit meelij. En dan zou ik vergaan van schaamte en ergernis. Neen, ik .moet hieirblijven. Ilk moet dulden, dat ze mij voor soms drie weken, dood ver klaren dat .ze mij uitteekenen. op hel ,,bed sitcerijtuig" .en1 glossen malklen op imijn ac cent. Ik moet zoetsappig aanhooren, dat madame met gehuichelde lievigheid wil diets malken, dat alles mijn schuld is omdat ik er geen slag van heb mij bemind te ma ken Ik moet dit a'les verkroppen. Want als ik mij verzet, verandert ze in een furie. Dan direigt ze .me te zullen wegzenden. Zoo heeft ze in hare macht. Die brief, hoe hartstochtelijk ook, ge tuigt van een. gunstige verand.cring ten op zichte van den. baron, zeide moeder, hoewel ese den brief zuchtend teevouwdc. Nooit zou ze dat alles verdurend, nooit zoozeer vreezen weggezonden te worden, indien ze Aan hoeveel hatelijkheden zij van de zij de der scholieren! ookj blo.oit stond, cene was .er toch, idie diaiaroon niet meedeed'. Reeds in hare eerste brieven maakte Lcen- tje melding van een. zekere Louise, eenc lachttienjiairige blondine met vriendelijk, oogen, maar wie ze erg ondragelijk vond, omdat ze haiar soms zoo beschermend medelijdend kon aanzien. Besiherming en medelijden had ze niet noodig. Wlalt verbcel de zoon achttienjarig nest zich wel Toen kwam er gieen brieif, waarin nici over over Loluise gesproken werd. Allengs geschiedde dit met meer wiaardcering en eindeHjk bijwijlen zelfs met verwondering. Louise was de lieveling der jonge dames en toch verschilde ze levansbreed van haar. Ze had niets wufts ot wal naar ijdelheid zweemde. Aan aell oefeningen nam Z' deel; zelfs behoorde zij tot die knaps ten, maar op hiel wandel-exauien bracht zij niets van het geleerde in toepassing. Zij was de eeni ge, die nic; de oopie was van madame Cri- qui, en ofschoon men .mcenen zou, dat dit deze voortreffelijke vrouw geweldig moet ergeren, was dit fcoch geenszins het geval. Louies's fcekoorlijlcheden waren van cene hoedanigheid op welke zelfs madame Criqui niets wist mn te merken. Hoeveel lof Leent je ock voor deze jonge dame over had, vriendschap had ze met haar niet gesloten. Diaörlce was 7.e te hoog hartig, schreef ze. Telkens .en telkens veer- aun verhinderde Louise de cenie of andere plagierij der meisjes en dat kon Leentje niet van haar verdragen. Eens dat Leentje met tranen ven nijd in de cogan naar haar ikaimertje was gegaan, GEMENGD NIEUWS. EEN GOEDE KOOP. Een vrouwtje kocht op de markt te Am- terdtaon een. oude mantel voor twee kwar tjes. Het kleeding si ullc (voor afbraak" be steed) ..erd losgetornd an bevatte twee bankbiljetten van 10 en van 20 dollar, wel ke in de voering ingenaaid .waren. OT het vrouwtje in haar schik was VAN ALLES WAT. WIJ EN DE VINGERHOED. In 1648 heeft Nicolaas Bensohotcn, juwe lier te Amsterdam, een vingerhoed uitge •OTïden omdat hij een tikje verliefd was op de slanke vingers ivan mejuffer Van Ren,- :la>ere. „Mejofvrouwe, schreef hij, zieihier >n gouden hoedeken voor Uwe zoo schoone en nijvere vingerkens." De jnkvrouwe Van Renselacre was er hoegelijk mede vereerd huwde een anderen man. „AL MIJN VROUWEN beveel ik in .uw hoede aan", heeft de ex- 'tan icwn generaal Harington geseind. Ha rington heeft zich toen de goeierd r den harem begeven, om eens met de demes over baar aanslaand lot te praten. Onthutst kwam hij spoediger dan man ver-i wacht had terug„Zij hebben mij wegge spoeld met rivieren vian tranen", zuchtte hij., „liever Iz Moedania's dan 1 harembe- zoek". DIEFSTAL. In den nacht v.oji Woensdag op Donder dag werd ingebroken in het kantoor der melkfabriek „De Zaanstreek" te Wormer- veer. Kort na de inbraak ontmoette een politie •agent een man uit Wornverveer, rijdende op een fiets zonder licht. Hij werd aangebou den en. opgebracht. Op het bureau onder vraagd, bleek hij op a'vontuur .uitgeweest en. op hem werd .de revolver van den di recteur der melkfabriek gevonden De aangehoudene bleek de inbreker te wezen en werd, als oud-bekende der justitie, in verzekerde bewaring gesteld. Toen men den diefstal kwam aangeven, was de dief reeds gevangen. De politie zoekt naar de .medeplichtigen, die zij .meent op het spoor te zullen bomen. EEN MOOI VERUITZICHT. Door d.en Bond van Landbouwers in Noor delijk Friesland is besloten, over 1923 hel uurloon der veldarbeiders van 30 tot 25 cent te verlagen. NEDERLAND VERlAMBTENAARD „Dixi" ihetoogt in het Tijdschrift der Mij. van Nijverheid ieni Handel, aan de hand van cijfers door de Middelb. Crt. verzameld, dat er in ons land te veel ambtenaren en werk lieden in openbaren dienst zijn. Op 1 Jan. 1921 ongeveer 134.000 van Rijk, provincie en gemeenten, of medegerekend onderwij zers, spoorwegpersoneel enz. 200.000. Dit komt neer op 1 ambtenaar op elke 7 gezin nen in ons land daarbij is nog geen reke ning gehouden) met de militaire ambtenaren eni werklieden.. Door vermindering van het aantal zal veel bezuinigd kunnen worden, hetgeen te verkiezen is boven een algemeene vermin dering van salarissen. DUITSCH SPEELGOED. In de grensplaatsen .van Groningen komen thans vele Duitsche vrouwen speelgoederen aanbieden, voor prijzen ver .beneden die in de winkels. Geen wonder, dait de moeders, vooral met het oog op Sint-Nicolaas, gretig koopen, aanbij, nu er zóóveel marken voor één dubbeltje te krijgen zijn, goede zaken ge was Louise bij haar gekomen en had, insge lijks met vochtige oogen, verzocht haar ge- •.lschap te mogen houden. Leenitje had toen zulk een hevigeni aandrang lot schrijen ge had eni .ze was daarover .zoo boos gewor den, dat ze Loluise een naaikistje maar 't hoofd had geslingerd. Diep gekrenkt was Louisse toen heengegaan, doch ze had Leen tje daarop zulk een verwijlende blik toege worpen, dat deze zich bijna niet had kunnen weerhouden haar le omhelzen, en om ver tuin wa ar ik wel eens heenga o m over al- giffenis te vragen. Gelukkig merkte Louise daar niets van, schreef Lcen.lje ze snelde in fiere houding de trap af, rniaiar iin 't portaal gekomen, ibleef ze geruimen lijd stilstaan, niet het hoofd teigen den muur en dien zakdoek voor de oogen. Den volgenden morgen na 't ontbijt volg de ze me naar een afgelegen plekje in den lerlei te denken. Ik beefde over al mijne le den van schaamte maar meer nog van angst dat ik ongelijk .zou 'bekennen. Toen ik, aan 'net cindie van het pad was gekomen, niet meer vorder kon, legde Louise hare band op mijn schouder. Verwonderd keek ik om, ze zag doodsbleek en hare mooie cogen zwommen in tranen. Freule Van Drakenburg, spnsik ze zacht, ik 'kom vragen of ge mij haal in dat geval zal ik moer dan tot hiertoe uit uwen weg (blijven. •lik duwde haar ter .zijde om haar voorbij te kunnen' galan. Ja, riep ik snel, dat doe ik. Daarop spoedde ik mij naar mijne kamer, en gij zult het niet gclenven, ik beefde izoo, dat ik in het eerste half uur onmogelijk naar bereden kon gaan. 't Is verwonderlijk, hoe die potaschbadc iemands zenuwen nekken. maakt worden. BOEFJES. Te Punmerend is eeni uitstekend georga niseerde roov-ersberde ontdekt, louter boef jes van 9 en 10 jaar. Er waren telkens diefstallen aangegeven van kwatta-reepen, sigaretten, haring, bok king gerookte paling, turfeen bijL sleu tels touw een biljartbal wortelen een kist met fleschjes Victoriaiwater enz Dit duurde nu al een maand of drie, zonder dat de daders werdien gevonden. Nu kwam de zaak aan het licht door een clectrische lan taarn. die van .een fiets werd' gestolen.. De daders werden betrapt. Daarbij was ook de aanvoerder van de bende. Gm te beginnen is tegen 8 jongens pro cc-, verbaal opgemaakt, wagens diefstal van al lerlei dingen en een inbraak in een gemeen tehuis. Zij hebben ock bekend, Din -i ep. de markt een duif te hebben gestolen, die ze daarop hadden geplukt, geroosterd en opgegeten. Zoo deden ze ook .met een eend, die ze in den Oer.weeTschen, polder hadden doodgeslagen. KACHELPIJPEN als PALINGFUIK I Bij het visschen in het afgesleten gedeel te van de Zuid-Willemvaart, vond een dar mannen een paar oude versleten kachelpij pen., die c ogenschijn lijk geheel waren ge- uld met slik. Wie schetst de verbalzing var. den man, leen er beweging in het slik kwam en uit de eenc pijp 27 en uit de andere 20 flinke palingen kropen. EEN NACHTELIJK DRAMA Teen een van de zetters der Maasbode, wonende Molenwei tc Rotterdam. Yrijfag- nachi na afloop der werkzaamheden huis waarts keerde, heerde hij, toen bij Ie onge veer drie uur liet Zuid er Tuindorp h ad be reikt op de Leede een, zacht gekreun. Van zijn rijwiel stappend en; .met zijn lantaarn zoekend, het was ter hoogte van dc plek, waar de gracht -zich lot een vijver ver breedt, bemerkte hij in het water middenin, een menschelijk lichaam, dat telkens onder de oppervlakte verdwean. Begrijpend, dat hier hulp dringend noodig was, aarzelde h':: niet en begaf zich gekleed in den vijver, die vrij diep is. De drenkeling bleek een; ou de vrouw te zijin, die, toen de zetter haiar op zijn rug zwemmend, naar den kant tracht te te brengen, aanvankelijk tegenspartelde eni smeekte baar te laten liggen en te laten verdriniken. Op bet hulpgeroep van den red der was inmiddols een waker van een-ge in Maar ik had mij niet vernederd voor Loui se. O, ik zou vergaan van schaamte, als ik ooit iemand om vergiffenis had gevraagd. Het spijt me echter innig voor Louise. Ze zal het zich izoio erg aantrekken. Nu zal ze me wel met rust laten. Vrien dinnen kunnen w.e toch nooit worden. We passen elkaar niet. Zij zoo edel, zoo min zaam, zoo iknap, en ilk.Met diep ontzag zou ik tot haar moeten cpzien, en drt wil ik niiet. •En moeder, ik heb hel u nog nooit geschre venl, Louise! heet Dupré. Of ze familie is van diere duivel op Duist ervoorde weet ik niet, niaar hoe zou ik ooit een vriendin ikmnnen •wezen vlam eenie Dupré Ik 'begrijp zelf niet, waarom ik u over zulke nietigheden schrijf, maar ik kan niet olies verkroppen schrijf het tod aan die ver wereschte voetbaden, 't Is ergerlijk, maar la ter zal het wel weer anders worden.. Over deze brief was moeder schier in de wolken. Mijn dierbaar kind riep ze uit, ben ik dan altijd blind geweest om niet te bemerken, diat die stijfhoofdigheid en kwelzucht, zulke edele gevoelens overvleugelden Nu eerst komt haar ware aard aam den dag. Hoe dank ik den hemel, dlalt ze op dat malle in stituut is gekomen. Ze heeft zich niet ver nederd, schrijft ze. Wat 'betcekent dit an ders dan dat ze zich nog niet verheven 'heeft Maar hoe weinig ontbreekt er nog daar aan. Hoe spoedig zullen de schaamte en het berouw haar nu te sterk worden. Louise, edel meisje, ho'e zal ik u ooit kun nen vergelden, w.at ge aam mijn kind hebt gedaan. Hoe zonderling gaat het toch in de we reld. Een Dupré heeft het levensgeluk van dan- baron vergiftigd eene Dupré voert hem ten toppunt van zaligheid. Gedurig ontving Dupré brieven uit Fran krijk, wal .zc inhieddien wist do baron na tuurlijk niet, maar dat ze niet veel .goeds behelsden, wais Dupré duidelijk aan te zien. Na de ontvangst ervan was hij dagen lang in ziéh zeiven gekeerd en gejaagd. Als men hem toesprak, antwoordde hij niet. of het antwoord sloeg niet op de vraag. De brie ven volgden elkaar steeds sneller op en- in gelijke mate vermeerderde de zenuwspan ning van Dupré. Soms sloot hij zich uren lang in zijn kamer op, zoo-als de brievengaar der verklapte, een vijfvoudig verzegeld pak kot aan ter verzending aan zekeren heer Dement te Parijs of aan dokter Dupré te Tours. De goedhartige baron begon medelijden met hem te gevoelen'. Er viel niet aan te twijfelen of Dupré maakte zijn op oneerlij ke wijze verkregen geld over r.aor Frankrijk 0,p een goeden dag zou hij zelf ook wel vol gen!, melende de baron, en dit vond hij ten slot van rekening ook maar de 'beste wijze om viain hem ontslagen tc worden Wat 'had •nare er ook aan opspraak en schandaal tc verwekken Om Dupré te straffen was dit voor "t minst niet noodig de man werd blijkbaar reeds op andere wijze genoeg ge straft. La.reg voor er weder drie weken ver! oo pen waren kwam er al weder een brief van Meu •don. We ontstelden er van. Leentje was in alles zoo stipt, er moest dus iets bijzonders zijn voorgevallen. Zou het weer iets vree- se lijk s zijn Wqrdt vervolgd.

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1