13e Jaargang. Dinsdag 4 December 1922. No. 96 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HAAR SÜÏÏAf. BuitiülSBiIjch Overzicht. WIERINGER COURANT UITGEVER: j VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT N: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 regels 0.50. Hippol ylushoef Wieringen. CO"N. J BOSKER. WIERINGEN. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. INGEZONDEN STUKKEN. DE VOLKSBOND In de afgeloopen weken heeft de Volks bond legen Drankmisbruik op lal van plaat sen prcpaigandasamer.komslcn gchoudci om de aandacht op z-ijn arbeid te vestigei Ook op Wieringleii heeft deze Bond zijn af- dicelinig in vereeniging Omhooig". Zij is d c eenige vereeniging op ons ei land, die het drankmisbruik bestrijdt. Ge heel-onthouders en niet-geheelonlhoirders werken in haar samen- om dit door hen- al len betreurde kwaad legen te gaan. Wij zien alom .hoe hel drankmisbruik gezinnen te gronde richl, den mensch drijft tot on verantwoordelijke daden, zijn krachten on dermijnt maar bovendien is het den mensch lals mensch onwasrdig en is het een van de grootste, 'belemmeringen in zijn ontwikkeling tot hel volle mensch te zijn. Met werkprogram van den Volksbond is van den beginnen af zóódanig geweest, dat hel niet alleen hel kwaad van drankmis bruik afkeurt, maar dat het tracht iels an ders, iets beters, daarvoor in de plaats li stellen. Overtuigd dal ,,de .gelegenheid de genegenheid kweekt" en dat 'het de drink gewoonten en de vele drankgelegcnhedcn zijn, waardoor talloozen onder de rnaicht van den. drankduivel komen, ijvert de Bond voor drank vrije waclvl-, schaft- en vcrcenigingslokalen en voor -beperking van het aantal verkoopplaatsen van sterkt-: drank. Op marktplaatsen deed hij kiosken, koffiewagens en koffietenten verrijzen. Overtuigd verder dialt het doorbrengen van den lijd in ledigheid, en het gebrek aan ontwikkeling niet zelden de oorzaak zijn van drankmisbruik, bevordert de Boni zooveel mogelijk de -beoefening van huis vlijt, van nuttige en fraaie handwerken, de oprichting van boekerijen en leeszalen, de kentnis van minziek, ziamg enik un'st. Onze leus is overwin ihet kwade door het goede, overwin de drinkgewoonten door edeler bezigheid Om dit doel ie bereiken heeft de Bond echte, de m-edeweiking van velen noodig. Ook onze plaatselijke a.fdeeling, de Veree nd ging „Omhoog". a.s. Donderdagavond 7 Dcc. zal deze .vereeniging daarom een Propaganda-avond houden in het lokaal van den heer N. Kok. Hiertoe zijn (ail haar leden uitgenoodigd, maar ook voor anderen boven 18 jaar die sympathie -voor dit doel gevoelen, worden kaarten beschikbaar gesteld. Zij zijn gratis af te halen, bij Ds. Lcendcrtz Ic Hippoly- tushoef, bij den Heer L. Spaander te Oos- terland en bij dien Heer R. Windsma te FEUILLETON. No. 14 Madame moest eenige oogcnblikken rus ten eer zij voort kon gaan. Maar het leed, dal ge mij aandoet vervolg de ze, mag niet veroorzaken, dat ik u, voor wier welzijn ik de heiligste verplichtingen op mij heb genomen, ook maar een enkele maal zou vrijstel en van hetgeen ik voor uw volgend leven van hel hoogs te gewicht be schouw 1 Madame De Ilaulecour, gelief freule vian Drakenburg behulpzaam te zijn in hel kiezen van den afstand, de juiste buiging der lcdenen en de plaatsing der handen. Mon ste.ur Duboeuf, wil gij u belasten- met de hou ding van het hoofd der freule en de zorg voor het eenige .geooriofde gezichtspunt. Ik zelf zal de hoogte op mij nemen.. De markiezin en de dansmeester maak ten de buiging „van de kamervrouw en den- lakei tegenover de meesteres." De eerste trok mij daarop vrij heftig achteruit, zette de linkerhand in mijn lendenen en drukte met de rechter mijn bovenlijf naar voren. Duboeuf legde oen boek op den .grond en verzocht mij hocgst beleefd en met smeeken den blik daiar wol hot oog op gevestigd te houden vervolgens vormde hij zijn rechter hand tot een buis, .paste die op mijne kin en duwde imijn kin omhoog. Madame zelve hield met saam,geknepen lippen een liniaal voor zich uil, om de diepte der buiging aan te ge- .ven. Wcsterland, Aam de zaal worden geen kaarten meer afgegeven. Niet-leden hebben een verplicht programma te betalen bij bin nentreden van de zaal a 0.10. Men. kan zich ock dadelijk als lid opgeven, met een contributie van 0.50, 1.1.50, 2.ƒ2.50 of hooger. Hel Bestuur van Omhocg afJ. v.d. Volksbond tegen Drankmisbruik, Wieringen, Dec 1922. In IERLAND heefl de president van den Vrijstaat verklaard, dat zijn regeering voor nemens is mat ijzeren hand op te treden. Een der voornaamste rebellenleiders, Erskine Childerr is reeds terecht gesteld en naar C.osgrave verzekerde, zullen er nog wel ande ren volger. De rebellen hebben den laatsten tijd trouwens weer meer van zich laten hoo ien. Ze koesterden allerlei grooste plannen. Zo - hadden ze het voornemen om een groo'. aantal leden van het Iersche parlement te ontvoeren daar deze parlementsleden voor een ratificatie van de Londensche overeen komst en voor de regeering van den Vrij ste al zijn. Wamncer deze leden nu lijdelijk opgebor gen konden worden, dan zouden de tegen standers der voorlocpige rcgeerin.g, de repu blikeinen, vrij spel hebben. De regcering is echter achter deze plannen gekomen, zoodat van een verwezenlijking ervan wel niet veel zal komen. De zuster van wijlen den burgemeester van Cork, die in de Mountjoy-gcvangcnis was pgeslolen, en daar een- hongerstaking wras begonnen, is uit de gevangenis ontsla gen cn wordt thans in een zidkeninrichtlng verp'ecgd. Herhaaldelijk! zijn er weer op ver schillende plaatsen in Ierland schietpartijen voorgevallen waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Rust en vrede heeft men lot op heden in Ierland dus nog niet. TE LAUSANNE worden de besprekingen omtrent den toestand in bel Nabije Oosten oort,gezet. Veel licht over deze concr.entic is niet ver kregen en alles is in een waas viam gebeim- liglvcid gehuld. Veel bijzonders omtrent hel gesprokene krijgt men niet te lezen ir de officicele communiqués. De Russen wil len niets liever dan deelnemen aan alle be sprekingen maar de geallieerde regeeringen schijnen cr weinig voor te voelen aan de be sprekingen over dc zeeëngten. Zondag ver wacht men: Tsjilsjerin te Lausanne. Eerst zal hij te Berlijn een bezoek brengen aan den nieuwen Rijkskanselier met wien hij over verschillende vraagstukken van gedachten wil wisselen. IN GRIEKENLAND heeft de leider der revolutionnairen, kolonel Gonatas, zich al heel weinig aamgetrokken van de waarschu wingen door den Britschen gezant te Athene tot hem gericht. Hij heeft de voor een speci ale rechtbank gebrachte oud-ministers en. le geraanvoerders ter dood la.ten brengen. On der de terechlgestelden bevonden zich twee oud-premiers. Goenaris en Protopapadaktis, dc oudiminister van binnenlandsche zaken. Stratcs de vroegere minister van oorlog, T.beotokis, de cx-minister van buitenlandsche «aken, Baltalzzis en. de opperbevelhebber van bet Grieksdhe leger in lonië, dat den strijd tegen de Turken heeft verloren generaal Hadjiansetis. Deze staatslieden en militaire autoriteiten hebben wel zwaar moeten boe len voor hun fouten. Wat zullen echter dc gevolgen, van deze .terechtstelling voor Grie kenland zelf zijn -Reeds dadelijk heefl ze geleid tot een breulk met Engeland, dat zijn gezant heeft teruggeroepen. Gezanten van andere .mogendheden, o.a. va-n Italië zullen hel door Engjeland's vertegenwoordiger gege ven voorbeeld volgen en ook hun paspoort aanvragen. In de buitenkindsahe pers met name in de Britsche bladen heeft men Meze daad der Grieksche revolutionnairen. scherp afgekeurd. Gri-ekenland's zaak o.p d'e confe rentie te LausBnne is op zwakke voeten ko men te slaan door hel gebeurde en het kon best zijn dat Griekenland door moreelen- en financieelert steun der groote mogendheden door deze terechtstelling verbeurde. Ook de koning van Griekenland heeft zich lol het laatste toe -verzet tegen de voltrekking van het doodvonnis, maar man heeft mot zijn ve to ook al geen rekening gehouden en toen hij dreigde Griekenland te verlaten heeft men hem eenvoudig opgesloten in zijn paleis, aar hij bewaakt wordt door Grieksche re- volutionnaire afdieelingen. Ik ziedde van ioorn, moor nog hield ik mij goed. Daar bracht een der verkneuterde jonge dames dc hand als een spreektrompet aan den mond en fluisterde mij zoo luid mogelijk toe Marie Grossier heeft je kannetje. Als door den bliksem getroffen dreigde ik ineen te zinken maar ook slechts een oo- genblik. Brullend van woede snelde ik naar mijne kamer en, ja, 't was waar, het kanne tje was niet meer op mijn bed. In een oog wenk was iik in de zaal terug. Daar schreeuw den allen door elkaar Maar wat ging mij dat laan. Eer iemnd er aan denken kon mij zulks te beletter», had ik Marie Grossier op den. grond geworpen en. haar het portret van al mijn landen in den arm gebeten. Zij gilde geweldig en niemand kwam haar te hulp. Ee nige jonge da.nj.es vielen in zwijm, naar dc regelen der kunst, maar de meesten vlucht ten de zaal uil op 't voorbeedl van madame Criqui en de markiezin. Terwijl ik Marie op leer schudde, schreeuwde zij Ik heb bet •kannetje niet. 't Was miaor een grap. Het ligt onder je kussen. D laat toch los. Zoodra Louisc dit hoorde snelde zij naar boven tegelijkertijd verscheen hel hoofd an madame door het venililatieluik in de zoldering. Monsieur Duboeuf, krijgschte zij, grijp haar toch. Bind haar toch cn sluit haar toch cp in het rijtuig. Monsieur Duboeuf aarzelde. Daar snelde Louise de zaal binnen met liet kannetje in de hand, Zij knielde bij mij neder, sloeg hare arm om mijn hals en sprak schreiend Nora, lieve Nora. om Godswil, houd toch MARKTOVERZICHT. Op het invoerverbod van levend vee van Holland in Frankrijk, is België gevolgd. Hel desbetreffende 'besluit luidt Tot nader orde is bot verboden runderen, schapen, geiten en varkens, die niet onmiddellijk tol de slachterij bestemd zijn, op de in Ocst-Vlaanderen gehouden .markt te bren gen, De slachtdieren moeten terstond on der poliliegeleide naar het slachthuis wor- op. Plotseling was ik ontwapend. Ik wierp mij aan hare borst en schreide luid. Inlusschen riep madame Criqui Duboeuf weerstreef mij niet. Bind haar en sluit hialar in 'het rijtuig, zoo g.e niet gehoor zaam!, ontsla ik u. Schoorvoetend trad de goede man op mij toe. Freule, zeide hij zacht, ge hoort het. Maak .mij niet ongelukkig. Ik ben te oud om een. nieuwe betrekking te vinden,. Och, ga er maar even in. Goede man, zeide ik opstaande, sluit me m*a|ar op. Duboeuf nam mij voorzichtig bij den arm en bracht .me bij „d'c bedstee." Maar in ha re volle lengte ging Louisc voor hem slaan. Met fonkelende blik zag zij hem aan. Laat haar los, sprak ze gebiedend. Schaamt gij u niet beulenwerk te verrichten Duboeuf liet de handen zinken en sloeg dc ocgen neder. Ha riep madame door het zolderluik, ik wordt niet meer gehoorzaamd Dat zal u berouwen I Dugocuf hief het hoofd op en sprak op vasten, mannelijken toon Madame, deze jonge dame heefl gelijk, u heeft mij niet geëngageerd atls scherprechter. En mieit fieren tred verliet hij de zaal. Madame, sprak Louisc, terwijl ze hare zielvolle oogen tot hbar ophief, sielt u ver trouwen in mij Madame boda-ohl zich eon oogenblik. Tot heden heb ik dat altoos gedaan, zei zc niet onvriendelijk. En heeft u dait ooit berouwd, madame Hat fijn ontwikkeld gevoel voor waarheid, den vervoerd. Er zullen wel meer landen met invoerverboden komen. Uit Zwitser land komt de tijding dat daar weder een beperkt aantal varkens uit Nederland inge voerd mogien worden. Die invoer is voor- loopig bepaald op 12 wagons per week. Hel invoerverbod in Frankrijk laat zich al meer op onze mankten gevcelen. Waren de prij zen van kallkoeien verleden week van ICO,tot 125,lager, op-30 November bedroeg de prijsvermindering te SCHAGEN van 125,tot 150,Er werd met ver lies verkocht. De vethandel was goed, jam mer, dat er weinig primai kwaliteit velvee aanwezig was. Voor een enkel beestje werd graag 1.40 per K G. 'betaaJd. Gewoon slachtvee eerste klas 1.35 2e soort ƒ1- a 1,20 3e klas waarbij stieren en pinken 0.90 a 1,Eene beste gelde koe, ging voor 612.doch niet voor den den dood. Dit beest zal verder klaar ge maakt moe-ten worden voor de Paaschlen- toonstcllingen. Hoogste prijs J. K-ooij Nieu we N'iedorp 550,Hél fnds boekte 90 sluiks. Schapen goed. Vette 50 gld., over houd ers 18,a 25,voor de slacht 38,Vette varkens willig. Naar Amster dam gingen 35 stuks legen 1.04 a 1.05 per K.G. Op de paardenmarkt, bij gelegenheid van de" scheimarkt, op 30 November te Schagen, waren 226 paarden, veulens en hitten aangevoerd. Dc handel was goed, Be steed werd Rijluigpaiarden 300 a 500 21/,, jarige paarden 100 a 250 1'/„jarige paarden 80 a 200 Veulens 50 a 150 Werkpaarden 200 d 4CÖ Slachlpaarden 100 a 200 Hitten 100 a 350 GEMENGD NIEUWS. PSEUDO-WERK LOOZEN. De gemeente Amsterdam is door .twee mannen, die voorgegeven haddien werkloos te zijn, opgelicht voor 348,50 en. 401.25, welke bedragen hun zijn uitgekeerd als steun. IN WAANZIN. In een woning aan den Overtoom bij de Kaïttenlaan te Amsterdam heeft een schoen maker in een vlaag -van waanzin zijn hos pita met een schoenmakersmes in het ge- laisit gestoken en daarna zich zeiven met dat mes de halsslagader doorgesneden. De dat mij eigen is, laat niet toe, dat ik daarop ontikennend antwoord. Welnu madlame. vle;de Louise, doe het dan ook ditmaal. Freule Nora heeft zich zeer onbehoorlijk gedragen, maar ze had er ook edeni toe. Ik zal -u alles volkomen ophelde ren, dat beloof ik au. Mag ik Nora mecnenlen niaiar mijne km er Gij moogt zulks, antwoordde madame op geniadigen toon, Dat is goedheid van bo-ven, lachte Louise. Kom nu -nualair gauw mee Noortje, eer de an deren terugkomen. Ik volgde Louise naar hare ka-nier en daar o moeder, daar werd uw Leemtje zoo geheel en- al anders en zoo gclulkkóg. En Louise was schier even gelukkig als ik. Och, ezide ze, iik was hier zoo verlaten en nu heb ik eene vriendin. Hoe jammer dat gij over twiee maanden van hier gaat. Ik moet dan nog een jaar blijven. Mijn vader verkiest dal zoo. Gij gevoelt u ock verlaten riep ik in ongeveinsde verwondering, gij de lieveling van madame Criqui -en iarl de meisjes Vraag niiet word ik bemind maar ook door wie citeerde zij. Gij haatte mij en toch, alleen op uwe genegenheid stelde ik prijs. lik u halen O, neen, geloof dat toch niet, zeid-e 11c, ik hield van u zoodra ik u zag, Ik wist hol wel, fluisterde zc en verborg haar blond kopje aan mijne borst. Gij hebt grove gebreken, vervolgde zij na eenige oogcnblikken, Gij moet u geheel an ders gedragen hoor Noortje. We onlbceren hier al'e voedsel voor verstand en 'hart, maar ge hebt toch ook wel een voorraad meege- verwondingien van de vrouw bleken niet ernstig. De mom, die naar hel Wilhelmina- gasthuis werd overgebracht overleed spoe dig. TEGEN DEN OORLOG. De Anti-Militaristische Vereeniging cn met haar verwante organisaties houden in het gebouw Harmonie te Amsterdam een „Internationale Tentoonstelling legen- den Oorlog." Propagandai-lectuur en platen met een anti-mili'airislische strekking staan len toon in met rood doek gedrapeerde stalle tjes. Veel curiosa -uit den oorlogstijd zijn er uitgestald. Eveneens is een piaats ingeruimd voor de suircgaten van twijfelachtige substantie, die wij in den oorlogstijd onder fraaie be namingen tc slikken kregen. Hei noodgeld, door verschillende ge meenten; in 't begin van den oorlog uitge geven, is er ook vertegenwoordigd. 20 MILLIONNAIRS ZOEK De Zwilscrsche politie zoekt naar 20 milli- onnairs, die Zurich kwijl is. Ze woonden daar vorstelijk en werden door alle belasting ambtenaren eerbiedig en vriendelijk gegroet. Maar nu zijn ze zonder adres achter te laten stilletjes weggetrokken, om den belastingdruk te ontwijken. Er worden premies uitgeloofd „op het vin den van een of meer verdwenen million- KOOKT MET ZONLICHT. 'n Mooie uitvinding voor deze korte, don kere dagen kolken -met zonlicht Neemt een spiegel, die den geheelen dag deer het zon licht opvangt. Werpt met dien spiegel het •licht terug naar een glazen lylinder. Die cy- linder moet voortdurend draaien in een buis met vloeistof, zcodat doorboven een reser voir gevuld wordt met gloeiend warme lucht. In dien bak kunt u met gemak vleesch bra den, brood bakkien1, enz. Aldus een. bulletin van de sterrenwacht op Mcunt Wilson in Californië. WAARDEVERMINDERING Te Reijeni (Noord-Brabant) heeft de ver koop plaats gehad van een moderne sloom- liromerfabriek met bijbehoorende machine- riën annex een heerenhuis en vijf arbeiders woningen. De tobaile opbrengst van dc gebou wen, die nauwelijks 2 jaar oud zijn en van de zoo goed als nieuwe werktuigen was bracht uit uw geboorteland Maak daar wat meer gebruik van, lieve, pn ge zult zien, da' madame en de meisjes ook u achtig toedn- gen, hoe lichtzinnig en oppervlakkig ze ock wezen mogen. Vergeef mij, maar van clc pla gerijen, waaraan ge ten doel hebt gestaan en van de weinig minzame behandeling van madame draagt gij zelve de schuld Dat zie ik nu zelve ook wel in, zeide ik. Maar ik zal mijn best doen anders te wor den. Ik zal u tot voorbeeld nemen. Louise, en dan zult ge eens zien, of ik wel zoo dom ben als walairvo-or .madame mij aanziet. Zoo zijn wij vriendinnen geworden Tegen den avond ontbood madame Louise in haar boudoir, 't Duurde lang voor zij le- glcwiaim. Alles is in het reine, riep ze al cp de trap, maar gij moet uw uw eersten stap doen. op den beteren weg Noortje Dien stap heb ik gedaan, moeder. Toen wij wisten, dal alle meisjes in dc conversatiezaal waren, schelde ik. Den -knecht die hierop verscheen, zond :k met een briefje naar madame Criqui. 't Was door Louise geschreven en- luidde Madame Nora smeekt u nederig haar te willen 'vergunnen: u heden vergiffenis tc komen vragen. Met bonzend hart wachtte ik het antwoord Het bleef vrij long uit. Eindelijk bracht de knecht, Louisc een vergezeld en met een adres voorzien document en weldra- lazen wij- leze plechtige woorden Dat zij kome. Daar madame zoo bijzcndei gesteld is op •ertooning, had ik mij op raad van Louise, oo sierlijk .mogelijk uilgecloschl en ik geloof zelfs, dat ik cr zoo niet geheel onbevallig uitzag. ^ordt Torvolgcl

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1