13e Jaargang. Dinsdag 19 December 1922. No. 99 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WSERINGEN EN OMSTREKEN Nieuwjaarsgroeten. f 0-45 peradvertentie BtMaidsch Overzicht. IME SCHAT. WIERINGER COURANT UITGEVER: COPN. J. BOSKER. WIER1NGEN/ VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG cr. VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIcN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. TEL. 1NTERCOMM. No. 19. Als wij veertien dagen ouder zijn staan wij wederom voor den 'aiatsten avond van bet jaar. Ook 1922 is voor zeer velen onzer een moeilijk jaar geweest en is er nog geen ze kerheid, dat wij den berg van bezwaren tol den top hebben beklommen. Toch zijn er wel aanwijzingen, dat bet ergste achter den rug isi doch hoe dit zei) den moed heeft de groote meerderheid on zer nog niet verloren. Integendeel, vertrouwend op eigen kracht óók op de levenskracht onzer samenlevingi hopen we van de naaste toekomst, van het jaar 1923, hel beste. Meer nog dan in de normale jaren zullen zeer velen de behoefte gevoelen aan vrien dcni en familie en begunstigers een geluk kig jaar le wenschen. En maar de oude ervaring leert is de ee uiige, de baast onbegrensde mogelijkheid daartoe, een Nieuwjaarswenscb in dit blad. Geen enkel partijorgaan bereikt zoo vol komen iedereen. Dit blad vergeet niemand. Dc ervaring van zoovele vorige jaren beeft ons geleerd dal een vroege bewerking der Nieuwjaarsgroeten de ecnige zekerheid geeft, dat aan alle plaats kan worden ge schonken. Stel thens reeds uw Nieuwjaarsgroet op. Wij houden dien: voor u tot liet Oude- jaarsavondnumm er verschijnt. Nieuw jaar swenschsit worden thans reeds aangenomen, vtolgens ten der daarvoor aan gewezen modellen, tegen den zeer lagen prijs van Alweer een week van bont politiek al lerlei voorbij. De tragiek, daiairvoor heeft Ierland gezorgd, Spanje gaf verbittering, de leege sultanstrooin zorgt voor komische pretendcnts-scènes em politiek, geven ze al lemaal de een is al begeerlijker dan de ander, maar beroofd zijn ze allemaal. Dat zlfde Turkije beeft in de alfgeloopen week na eerst bel werk van de CONFERENTIE VAN LAUSANNE zeer bespoedigd te heb ben, een plotselinge stagnatie veroorzaakt, welke hel engste deed vroezen. Donderdag echter woei het onweer over em Zaterdag FEUILLETON. De baron nam een glas wijn in de hand dronk op alles welzijn en nam met eenige hartelijke woorden van hen afscheid j daar op zich tot dem burgemeester wendende, verzocht hij het beheer op zich te willen nemen van 20.CC0, die hij hun ter hand zrc: stellen om van de rente eenige behoef 'igc ouden van dagen den levensavond meer aangenaam te miakzn. Het zou hem aange naam wezen als zij met den zesennegenti ger begonnen besloot hij lachende. Nauwelijks had hij uitgesproken of Lcen- tje stond op en sprak Goede menschen, ik heb jullie wel eens ergernis gegeven, niet waar Nu zeg maar niet dat het zoo niet is. Ik ben u dus een vergoeding schuldig. Ik doe bij 't geen mijn man daar noen.de, tienduizend gulden, voor zoover 't strekken kan moet de opbrengst daarvan ieder meisje, dat zulks verlangt, als ze trouwen gaat, een uitzet hebben. De dankbetuigingen der gasten, te be schrijven gaat boven mijn vermogen. Zelfs diep getroffen lieten we hen in het onge stoord genot der tafelvreugde om in de zoo genaamde ridderzaal ons eigen afscheidsdi ner eenige «eer aan te doan. Hoe ieder even wel zijn best deed om vroolijk tc schijnen, het werkelijk te zijn wilde niet gelukken. Het was schier cene verlichting toen de gleed alles weer gewoon verder. Opgeschoten dan is men over het Dar- denel!en-vraagstuk wat al een belangen en belangetjesDe „Gouden Horen" komt achter veel Yale-slolem te liggen, maar de sleutels hebben noch de Turken, noch de Russen in hun zak, maar de Engelschen en Amerikanen schijnen te weten, hoe men loopers op zulke sloten maakt. Oorspronkelijk scheen hel, dat Turkije naar Ruslands uitblazingen (en die waren venijnig zou luisteren, maar Ismed hield den kop koel en zag er meer heil in met de geallieerden don met Tsjitsjerin onder één deken te liggen. Als Tsjitsjerin en> do zijnen ooit een en kel hebben gekregen san die West-Europee ërs, can zeker nog nooit zoo erg als deze laatste weeOc, want ocuk dc Tunkschc lapi- lulaties zullen naair Weslerscben zin wor- dien gemoderniseerd. Ongunstiger en grimmiger dan Lausanne verliep LONDEN: Het lot van leegbetaald en toch nog zooveel verschuldigd Duitsch- land zou er worden beslecht, maar de slach ters werden het oneens. Het is Mussolini, die door klakkeloos te beweren, diat „Duitschland kan betalen" zich de genegen hcidi van Frankrijk en België verzekerde, maiar die genegenheid graag in dien vorm van 10 pCt. van den buit zich zou zien toe- egwezen. Frankrijk en België de wereld kent hun deurtjes reeds lang, maar Enge land remt, omdat het verder ziet, dan z'n neus lang is. Een oude onaangenaamheid kwam op de proppen de Ballfour-nolai. Zij herinnerde eraan, dat niet alleen Duitsch land schuldenaar is, maar dat men onder ling ook nog menige rekening te vereffenen had en loen bLeken de Franschen al even min met Bonar Law ingenomen, als ven den zemer met Lloyd George, Ja, als men elkaar aan de portcmon- naie komt I 2 Januari praai men verder te Parijs. Voor dien zullen de parlementen nog wel menige hartigheid te brommen geven over „premiers, die a'les behalen behalve suc* IERLAND begint als Vrijstaat leekenen van leven te geven. Hee benoemt vertegen woordigers in het 'buitenland en na Maan dag zal er geen Engelsch soldaat meer te bekennen zijn op Iersch grondgebied. Dat is alles gunstig. Maar dat de Vrijstaat met bloed gedoopt is en dat nog steeds Ieren tegenover Ieren zullen slaan, doet nog veel vreezen. BELGIë is vol vian den Vlaamsche-hooge sohool-strijd, welke nog steeds niet opge lost is het fascisme vreet verder en is al in Spanje, Lilhauen, ja zelfs in Sowjet-Rus- land. In Spanje, omdat de Marckkaansche débacle het land armer aan bloed en geld heeft gemaakt en in Rusland, omdat er tel kens wesr driftkoppen komen, die geen ge duld hebben te wachten tot het bolsjewis me vanzelf over dien kop gaat. Op dem Atlantischen Oceaan dobbert een tijger. Clemenceiau keert terug naar Fran krijk. De man is ock rijp voor fascisme, on danks zijn ruim 80 jaren. Want zijn redevoe ringen over het in-alles-cdcle Frankrijk em het in-alles-lage Duilschland, gehouden in Amerika voor .eennieuwsgierigi en vriendelijk publiek, deden constateeren, dat dc man nog zoo driftig is als een knaap van 18 jaar. En dc knaap heeft den vrede van Versailles gemaakt I reiskoetsen voorkwamen. De burgemeester nam afscheid. I.ouise en monseigneur Duboeuf waren zoo kiesch de zaal le verlaten., om naar de bagage te zien naar ze zeiden. Voor het laatst waren we weer bijeen, zocals we dat zoo vaak waren geweest in de lage binnenkamer der smederij. Met haar kopje geleund op den schouder van haar man beschouwde Leentje ons met ee- ne mengeling van liefde em deernis. Moeder mam hen beide bij re hand. Leen tje I Renc sprak ze, mei innige 'blijdschap, met Irclschhcid zie ik u vertrekken. Gij zijt elkander waard en hebt elkander lief er is geen enkele reden om ons dit afscheid mocielijk te maken. Wiaiar gij ook heengaat, de liefde uwer .moeder en uiwer zuster ver gezelt u Leef gelukkig kinderen. Leentje, een bruidschat kan ik u niet ge ven. Maar ik heb iets, dat mij dierbaarder is dan de rijke zijne schatten. Hier kind, neem dit kannetje. Het zal u aan .velerlei herinneren, maar bovenal zal het u verkon digem, hoe innig lief ik u heb. 0, moeder, sprak Leentje, wat maakt dat geschenk mij gelukkig. Hoe lief moet gij me hebben om daarvan le kunnen schei den, Maar moeder, om mij le herinneren hoe lief gij me hebt, behoef ik slechts naar René te zien want .ook 1 em hebt ge mij geschonken. Ja. moeder, zonder u zouden wij elkander nooit waiaird zijn geworden. Laat ik dus dit kannetje aan Belje mogen geven. Lieve B_tje, hier neem het. Moge het u in verlatenheid wezen, wat hel mij er in is geweest. Weiger het niet, ge weel welk een. geschenk ge mij doet door hel niet tc weigeren. Neen lieve stamelde ik ik weiger het DE DURE KRUISERS! 't Is een kruis met den aanbouw van on ze befaamde kruisers de „Java" en de „Sumatra." Reeds bijna, acht jaren zijn we cr mee bezig envoorloopig zijn ize nog niet klaar. Hoeveel die schepen straks zullen kos ten 't Is bij geen benadering nog te zeggen. Maar we kunnen on9 er toch eenig denk beeld van vormen uit dc cijfers, die Minis ter Weslervield in de Memorie van Ant woord betreffende zijn Marinebcgrooling heeft medegedeeld. Uit die cijfers blijkt hoeveel honderd dui zenden guldens er izijn verprutst. In 't begin bleef 't nog beneden 't milli- oen. per schip en per jaar, maar sinds 1919 kwam 't er ver over. Samengeteld blijkt er tot eni met 1921 voor de „Java" verbouwd te zijn 9.628.558 -voor de „Sumatnai" 8.700.719. Samen dus ruim 18.000.000. We mogen dus veilig veronderstellen dat die twee schepeni ons op 't oogenblik want 1922 is. er nog niet bijgerekend reeds ongeveer 20.000.000 hebban gekost, zegge en schrijvetwintig millioen gulden! En dat voor twee sohepenj, die, als ze ge reed zijn, voor een groot deel weer verou derd zullen blijken!. GELDSMIJTERIJ VERHINDERD. De Tijd schrijftHet was Dinsdag in de Tweede Kamer een goede dag voor den heer J. B. van Dijk. Door zijn waaikizaam- niet. Ik zal leven van mijne herinneringen en als die treurig zijn. zal een blik op dit kannetje mij stemmen tot dankbaarheid en vertrouwen. Eenige oogenblikken later verdween de rijtuigen in de dorpstraat. Vandaag is diat vijftig jaar geleden. Eens geruim en tijd bleef de oud e vrouw in gepeins verzonken. Ik stoorde haar niet. Eindelijk zag ze mij liefdevol oiaoi. Dat is een heel werk geweest voor Bct- temoei, zei ze. Nu moeten wij naar bed. Beltemoci, tzeide ik, terwij! ik haar de hand drukte, ik begrijp volkomen, waarom het kannetje u zoo heilig is. Ik dank u voor het verhaal. Maar u zou me een groot ple zier doen neg even te zeggen, hoe het ver der met dc jongelui en u allen gegaan is. Dat kolmt in het kort hierop neer, zei Bettemoei. De baron en Leentje leefden zeer geluk kig en overledeni nu negen jaar geleden in het zelfde jaar. In den eersten tijd kwamen ze ons jaarlijks bezoeken ook wij bezoch ten hen nu en dan dc baron kwam ons dan hail.en.Fcei, wat was dat een lange reis. Hun eenige zoon woont nu met gade en talrijk kroost het kasteel. Ook hij is een palriach. In goedheid is hij het evenbeeld zijns vaders, in standvastigheid aardt be meer naar zijne moeder. Dokter Dupre overleed nog voor hij .voor den rechter werd gedagvaard. Uit zijn pa pieren en die zijns broeders bleek duidelijk, drait hij den cisdcn baron niet had vergif tigd en dat zij zelf het bewuste testament hadden geschreven. De baron heeft de we duwe Dupré geholpen in de oprichting ee- ner dameskoslschooldie inrichting is le- hcid en volharding is verhinderd, dal enke le honderdduizenden gulden door het De partement ven Waterstaat nutteloos werden weggesmeten: Men kent de zaak cr moet een dijk worden aangelegd voor een. spoorbaan be zuiden Amsterdam, welke de Meer verbin den zal met de nog aan te leggen Coen-ha- ten einde aldus het Centraal Station te ontlasten, voorloopig van het overdrukke goederenvervoer. Voor dien spoordijk zijn bcncodigd en moeten uit IJmuiden werden aangevoerd 2 millioen M3. zand. Er zijn meer firma's, die voor zulk werk in aanmerking komen.. Wat gebeurde nu Van de firma's werd er écn uitgenco- digd vcor dat werlk in le schrijven. De concurrentie werd uitgeschakeld be voorrechting had plaats. Met het steeds le vrcea n gevolg, dat de prijs te hoog werd. Terwijl de andere firma's in staat en blijk baar cdk bereid waren den M3, zand te le veren tegen 1.25 a 1.45, bedong en werd de uilverkorone toegestaan 1.65, dc hoog sic prijs, die ooit in den duursten lijd werd betaalld. Dus een hoog,ere prijs van 4 tot 8 tonnem gouds voor het geheele werk. De ambtenaren van Waterstaat hadden heel de zaak voor mekaar gebracht. Het voorloopig contrei was al klaar. Enkel de onderteeiktning van den minister en dt goed keuring van den belrcffendcn begrootïngs- post door de Kamer, en de zaak was voor goed beklonken gèw.eest. De firma kon en kele tonnen winst opstrijken en Jan Publiek zou wel betalen. Maar 22 September, drie dagen vóór het werk definitief zou worden gegund, stelde de heer v. Dijkhierover een drietal vragen aam den Minister. Tien weken bleef het antwoord uit. Het Departement zat met de zaaik blijkbaar verlegen. Doch het Katholie ke Kamerlid liet niet los en bij dc behan deling van het betreffende begrootingsarti- kel vroeg hij den minister vian Waterstaat op den man af, of hij al dan niet deze geld smijterij der .ambtenaren met zijn Ministeri- eelc verantwoordelijkheid wilde dékken. Eindelijk spralk de heer v. Swaay het verlossende woord de Minister van Wa- tersttaat is beelemiaal niet van plan die over eenikomst goed le keurendat werk zal worden aanbesteed. Dus de concurrenten krijgen een kans en de geldsmijterij is verhinderd. Is de zaölk hiermede uit Mag het zoo maar, dal de heeren amb tenaren plannetjes ontwerpen, waarvan zij moeten weten, dat de schatkist honderd dui zenden gulden schade zal lijden genwoordig door heel Frankrijk en verre daarbuiten beroemd. Maar het gaat er an ders toe dan in die van madame Criqui, Na dat zij Leentjes hiad voltooid, is Louise ge heel uit vrije keus hare moeder gaan be staan. Er was geen schooner werk, verklaor de ze, dan menschen op te leiden tot den eeredienst van het Schoone, Ware en Goede Na Deentjes vertrek, woondie moeder en ik nog verscheiden jaren in Duistervoorde. Van het voor onze behoeften aanzienlijk jaiaaigeld, dat ik na moeders dood alleen ont vang, heb iik oen aardig sommetje kunnen overgaren voor een paar menschen, van wie ik veel houd. AI spoedig bad ik innige vriendschap ge sloten met de zuster van de smid, na moe ders dood kwam ze met haar zoontje bij •mij inwonen en beiden arbeidden wij aan de opvoeding van haar jongen. Welk een heerlijke afleiding heeft me dat gegeven. Ik had een levenstaak gevonden, Hij noemde me altijd Bettemoei. 'Toen hij grooter werd wenschte hij dokter te worden. Daarvoor wes in de nabijheid van Duistervoordee gee ne gelegenheid natuurlijk en zóó zijn we naar hier verhuisd. Na zijn moeders dood zorgde ik alleen voor hem en uw vader heeft me altijd beleend door een voorbeel dig gedrag, door liefde en toewijding. En nu zijt ge al weer groot. Geheel al leen naiar Petersburg. Wel, wel, wat is de wereld toch andiers dan in mijne jeugd. De staartklok liet twaalf slagen hooren. Veel heil en zogen in het nieuwe jaar, Bettemoei, en nog vele jeren daarna. Dank ie, bestei jongen. Dal wensch ik jou ook. Bettemoei is oud jongen. Ga nu miaar slapen. ük 9tak de kaars aan, wenschte haar goe MARKTO VERZICHT. De markt was op 14 Dec. le SCHAGKN zeer bevredigend, zoowel wal handel als wat prijzen betreft. De beste kwaliteit vet te koeien kwam weer op 1.10 per K G. Dit zijn koeien die op stal vetgemest zijn. De heer S. Spaans, Barsingerhorn verkreeg in deze afdecling de hoogste prijs 575 Ook werdien er verkocht voor 550 540,en. 525,De le kw. met prijzen van 450,lot 525,gold 1.30 per K.G. van 4C0 tot 450 1.20 a 1.30 cr. 3c. kw van 300,— a 375,— 1.10 a 1.30. Tiet fonds boekte 89 stuks, De aanvoer van jong vee loopt op zijn einde. Krifkoei- en waren stug, vcrschc met goed melk lie pen lot 4G0.De handel in wolvcc was zeer goed. Wij noteerden drie koppels scha pen van 50 gld. de heeern A. Borst, Eeni- genungib, F. de Boer, Oudkerspel en J. Go- vers, Schagen. Vleezige overhouders liepen tot 42 gulden. De schapen gingen voorname lijk naar Engeland, een 'klein doel ging ge slacht naar Beigië. Veile varkens waren iels minder hoogste 1,per K.G., biggen prijshoudend 1.75 a 3.75 per weeklecf- tijd. Kipeieren 'popen met hel betrekkelijk zachte weer reeds meer terug, 10 ii 12 cent, voor 3 wéken 15 a 16. GEMENGD NIEUWS. PREDIKANT-HANDELSREIZIGER Bij een winkelier te Heerenveen kwam een reiziger van een Hollandsche firma zijn waar aanbieden. Niets ongewoons, mlaar wè' dat deze handelsreiziger tevens predikant is Des Zondags gaat hij nu en dan in een vacature pre eken en in de week is hij han delsreiziger. JENEVER SMOKKELEN! D,e Rijksambtenaren te Amsterdam en Doetinchem zijn een zeer uitgebreide smok kelarij in sterken drank op het spoor. Hel bleek, dat greote partijen onder valsche benaming van Doetinchem naar Amsterdam werden gezonden. De hoofddader, een bier 'handelaar, is reeds geverbaliseerd. dan nacht en ging naar boven. Boven aan de trap gekomen, hoorde ik haar in het portaail. Willem,.riep ze, ben je daar nog? Jawel Bettemoei. Het blijft dus afgesproken, als ik dood ben, zal jij het kannetje in cere houden. Dat beloof ik u. Dan is het goed zei ze. Twee jaar later, in het laatst van Decem ber, kwam T.k in Petersburg terug. Nadat mijn vader en ik elkander omhelsd hadden was mijn eerste vraag naar Bettemioci. Ziek, zei mijn rader, zeer ziek. Ze zal het niet lang meer maken. Mijn koetsier cn een buurvrouw passen haar op. Ik ga morgenochtend naar haar toe, zei ik. We sliepen in dezelfde kamer. Pas was mijn vader den volgenden morgen opgestaan toen er luid werd aangeklopt. Meteen trad de koetsier binnen. Ze is er geweest mijnheer, zei hij. Zon der een spiertje te vertrekken is ze uitbe gaan. Zc leidt cr bij of ze glimlacht. Drie dingen later volgden wij het lijk naar den stillen akker der dood en. Toen mijn vader en ik van den droeven gang te ruggekomen waren, las een notaris Bette moei's laalstcn wil. Met ons beiden waren we tot erfgenamen benoemd, onder beding evenwel dat het kannetje, het servies en de latafel tot mijn aandeel zouden behco- ren. En zoo staat daar nu alles op mijn stu deerkamer. Goede Bettemoei! sluimer zacht! Uw bruin 'melkkannetje Z3'l mij heilig blijven 1 Evem heilig als uwe nagedachtenis. - EINDE. -

Wieringer courant | 1922 | | pagina 1