14e Jaargang. Vrijdag 26 Januari 1923. No. 8. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 3. 91, cKVti JO. 9 lal WIERINGER COURANT UITGEVHR: COPN. J BOSKER, WIERINGEN. VERSCHIJNT EIKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolylushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. GEMENGD NIEUWS. VOORZORGSMAATREGELEN BIJ ONZE OOSTGRENS In verband met de gebeurtenissen in hict Ruhrgcbicd is de sinds eenige jaren' builen, gebruik zijnde Mauritskazerne te Doesburg weer in gereedheid gebracht voor de huis vesting van cavalerie. Tevens hebben alle eigenaren van partiouliere stollen aldaar aanzegging cnilvangeni hun slalleni ter be schikking te houden: voor leger,paiarden. STRUIKROOVERSMANIEREN Een reiziger van Stadskanaal, die maar Schoonoord reed, werd onderweg opgehou den door iemand, vermoedelijk een Duit- schcr, die hem vroeg hoe laat het was en hoever hij nog van Schoonoord verwijderd was. Na de gevraagde inlichtingen, te hebben verstrelkt reed hij weer verder. Op eenigen afstond sprongen .plotseling .2 personen uil het bosch en, hem dreigend met revolvers, bevallen zij hem zijn porlc- monnaie laf te gewen,. De reiziger moest hieraan wel voldoen. Na h_m de ventielen nog uit de handen te hebben gehaald, verdwenen ze weer in het bosch. Ifct slachtoffer moest toen verder naar Schoonoord loopem. waar hij direct van de aanranding kennis gaf aan de politie. TEGEN DEN ZOMERTIJD. Door den Zuiderzeevisscherijraad is aan de Regccring een verzoek gericht om den Zomertijd", die voor de visscherij steeds padeelige gevolgen met zich brengt, af te schaffen. NOG GOED AFGELOOPEN. Toen Hagenbeek dezer dagen te Groede (Zceuwsch-Vilaand.cren) een voorstelling gaf met zijn olifanten en komeelen, had een straatjongen de aardigheid" een. brandend sigarcllen-eindje aan den dikhuid te geven, dit dit blijkbaar als een kleine'versnapering met zijn slurf gretig aannam. Het branden de eindje scheen hem pijn te doen. want liet anders zoo goedige dier gaf den. jongen niet zijn slurf een zoodanige veeg tegen zijn been dat het er door werd ontveld, EEN GELEERD SECRETARIS Waarom te Bumniikhuizen tot voor kor ten tijd de Raadszittingen steeds op Woens dagmiddag werden gehouden Omdat het dan een vrije middag was FEUILLETON. No. 2. Ik sprong zoo snel mogelijk op, viel den rcusachligen kerel aan en bracht hem een houw toe, die, hoewel door zijn berenmuts 'verzwakt, hem evenwel een geduchte wonde aia-n het hoofd -toebracht. Maar een slag van zijn, die -gelukkig -het juiste plekje miste, trof mijn rechterarmIlc nam de sa bel ;n de lkikerhlamd -en verdedigde mij, zoo goed ik kon, tegenverscheideiie «kleine vol- ligcurs. Geef u over, brave Pruis, riep mij de sappeur toe. Gij hebt genoeg voor uwe eer gedaan, en meteen ontrukte hij mij den- sabel. 11c was mlet iail mijne kameraden gevan gen! geno-mien-. Het eskadron 'trok terug,, on- •oph oudc|]ijk door de Franschicn verontrust, die nu vlug over de spoedig voor voetgan gers gereed gemaakte brug sprongen en van uit het langs den, weg groeiende kreu pelhout wisse schoten op de ruiters loste. Het gevecht wos geëindigd. Helaas wal hadden eenige bloedige oogcnblikken groo- tc verandering te weeg gebracht. Welnu, mijn dappere Geaudry, vroeg een officier, -den sappeur o-p den' schouder tik kende, wienl ihisbt gij -d-aar gevangen Een jong, ma-ar wlakkc-r kereltje, kolonel, dal geen houten sabel voert, antwoordde deze, op zijn wonde aan 'het voorhoofd wij zende. Ik wilde hem mijn beurs en horloge gc- oor de school. Moesten dan de kinderen de Raadszit ding bijwonen Neen,, miaiar het hoofd van de school. Waarom Was hij correspondent van een, courant. - Ja' -maar dat was het niet. Hij moest de notulen maken voor den secretaris, die er niet goed mee terecht kon, hem er al tijd een tientje voor betaalde en dan ook steeds wist <te h werken-, dat de zittingen werden gehouden ials de meester vrij was. Dat is uitgelekt, toen' de secretaris een: h-oogere betrekking kreeg, waarin hij geen- notulen behoefde te schrijven, maar ze kon laten schrijven. EEN BRANDSTICHTER. De groote landbouwschuur van Den Hol lander te Klundiert is twee jaar geleden, af gebrand. Men dacht toen aan kwaadwillig heid, doch urnan vond geen spoor. Te Zevenbergen heeft zich -thans bij de mJa-rechaiussee -aangemeld een- vrouw uit de denreen,te Klunder-t, die bakendie destijds dien) brand aangestoken te hebban uil ja- loesie. Voor zij zich aanmeldde, had zij alles viatt haar man, dat eenige waarde had, in de kachel verbrand, ondermeer zijn beste kleeren zijn schoeisel, rijwielbanden, gou den, en zilveren voorwerpen en circa twee duizend gulden aan geld, en daarna had zij zichzielve met een- scheermes een- wonde aan cr-an hals toegebracht. VOOR ROOKERSI Het is eigenlijk merkwaardig, dat men nociline in den vrijen handel onbeperkt kan krijgen, hoeveel de giftigheid -ervan gelijk staat met die van b'auwzuur. In de .gedroog de -tabaksbladen, bevindt zich tot 9 pCt. ni cotine. Dcor de fermentatie daalt dit per centage -tot ongeveer 3 pCt. en de z.g. nico tine vrije heb,ben zeker nog 1 pCt. Het geva-ar voor vergiftiging is des te kleiner, naarmate het koude gedeelte van het roo'ka-pparaat langer is, daar dan een belangrijk percentage van de nicotine neer slaat zonder in den mond te komen. Het rooken van pijpen- is dus het minst schadelijk voor de gezondheid. Hoe stenk de giftigheid van nicotine wel is, blijkt bijv. -uit het feit, dat het voldoende is een druppel nicotine bij den snavel van een duif te brengen, om het dier, onder he vige krampen in een -minuut te doodlen. EEN VROUW VERMORSELD. Toen Woensdagmorgen juffrouw Hil-horst uit Eemncs -te Blaricum op de in beweging ven. Behoud dat -maar. zeide hij. Toen, na een oogen-blik zich bedacht te hebben, riep hij: geef 'het mij. De soldia ten, die u zullen trans,porlcerem, zouden u toch niets laten behouden. Die dingen zullen- beter bij dan 'kolonel bewaard blijven. Hij verzocht daiatr- om den kolonel om de beurs en het horlo ge in bewaring te willen nemen. Deze schreef mijn naam in zijn zakboekje en zei- de mij,,Ik heet Reignal en ben overste van het 91ste regiment. De sappeur wenkte mij toen -om hem te volgen-. Wij gingen de brug' ov-er nala-r een- ■nabijstaand- heihuis, walar -onze, won-dien, zooials hij zeide verbonden zouden- worden. Bev-ind't zich diaa-r een wondheler vroeg ik. Dal juist niet. Maar de dochter van den ontvanger is mijn vriendin, -en handig ge noeg om een lichte wond te verbinden. Om de waarheid te zeggen, was het mij niet zeer aangenaam, die Irouwelooze Ma- deleine wedier -te zi-enjmaar d-e sappeur ver zocht -hel mij z-o-o vriendelijk dart ik -besloot ■mede te gaan. ilki was benieuwd, wat die valsche zou zeggen om zich te verontschul digen. Zijt gij daar eindelijk, ondeugende Geau dry zeide zij op -een verwijlende toon. Zooals ge ziet, Miala-r gij hebt ons een bloedig spel doen spelen.. En ook gij hier vroeg het -meisje -mij met schrik aanziien-d.e. Zij w-as -toch werkelijk schoon, die kleine -sliamg. Sapperloot, kent gij dien riep den sap peur. Dat js zeker de Pruis, met wien gij het complot tegen ons gesmeed hebt. Nu heb ik hem voor u gevangen- genomen. Maar zijnde G-o-oisch-e stoomtram wilde springen kwia-ni zij te vallen en geraakte -onder -de wie lere. Totaal vermcrseld werd de ongelukk: ge onder den wagen -uitgehaald. Zij was gehuwd en moeder via-n twee kinderen. GEVAARLIJK. Tc Dinlel-oord is door gochl in een elec- -trische leiding aan de nieuwe Christelijke school Ihet geheele .gebouw onder stroom gekomen-. Zelfs de muren, konden niet worden aan geraakt. -Het was zoo erg, dat een lamp, walk in contact kwam -met den -muur gewoon brandde. De meter had in een oogenblik 18 K.W. -meer aangewezen. DE VROUWEN VAN RHODESIA, DE NE GER EN DE GOEDE BLANKE. Uit Boela-wajo, de hoofdstad van Rhod-e- sla, -kwam dezer -dagen het bericht, dat daar een neger tol een- maand gevangenis straf veroordeeld was wegens aanna-ndinj van een blanke vrouw. Tijdens het proces verscheen een blanke voor de rechtbank en legde -een gunstige getuigenis over den neger af, waardoor deze er met een betrek kelijk lichte straf afkwam. Ma-ar de vrouwen van Rhodesia wa woedend -over de getuigenverklaring en- zwoeren, wraak. Zij begaven zich inderdaad •kort diaarna naar d-e woning van -den- blan ke, nemen hem gevangen en' voerden hem naar het -marktplein. Daar kleedden zij hem geheel uit, zoodot hij nog alleen in zijn schoenen- en zijn trouwring- stond. Toen om uwentwil voelde ik wel lust nog een weinig onder vier oogen met hem te vech ten, -als 'het geeni -gevangen man was. Mij -dunkt dat wij -o-nze za/akjes al vrij g-oi d afgehandeld hebben, zeide ik. Zeer zeker, -zeer zeker, hervatte de sap peur lachende, en als mannen nu wij zul len: elkander mogelijk nog wel ontmoeten. Dat verhoede de hemel, zuchtte M-aid-e- leine. Bemoei u dan ock nooit meer met solda- tenzaken het zou, misschien niet altijd zoo gemakkelijk kunnen afl-oopen. Het voordeel 'oor diit-m-aal -aan -mijne zijde, hoewel gij het mijne gevangene -toegedacht hiaid. Ik had' dus -de go-ede Madeleine -ten -on rechte v^rda-cht, en verzocht haar in mijn hart om vergeving. Inderdaad heeft hij, zeide ik, het gezeg- van den sappeur bevestigende door zij ne dapperheid bij het onbruikbaar maken der brug onzen- -terugkomst belet. Ach dat is niet alles, viel Madeleine mij in de rede, -door mijn b-ezorgheid v-oor -hem heeft hij het plan geraden -en verraden. Het eerste w-as -builen mijn toedoen het laoitsto was mijn plicht, antwoordde de sappeur. Ik had hem gesmeekt, dien ondcugenden Geaudry, vervolgde -het meisje da-t hij zich hier verborgen zou houden, en zich gerust gevangen zou .laten nemen, omdat ik reeds bij u voor hem gesprok-en 'had. Wegkruipen gevangen laten, nemen, voor s-pr-aak zeidie -d-e krijgsman ernstig. Lieve Mada'cinc, ik bemerk dat gij mij nog niet hebt loeren- -kennen. Ik had zoo gaarne gewild, dat -hij met de Duitsclic soldaten tot ons ware gekomen, smeerden zij zijn gansche lichaam in met -teer. schud-de daarna over h-om een zak met veer-en leeg en lieten hem -aan -zijn lot over. De arme kerel wist niets anders te doen dan zoo -hard hij -k-on naar de naburige po litiepost te lcopen, waar hij het op zijn zenuwen kreeg tot groote ontsteltenis van den commissaris, die een cogenblik meende bezoek te krijgen van den een of anderen toovenaar van een negerstam uit de stre ken van de Nyassa of van Mozambique. UIT DEN TULPENTIJD Te Ween-er (dicht -bij de Groningsche grens) is naimens den landbouwer J. Smit, aldaar, notarieel verkocht voor één paard 5 -koeien en 2 kalvereneen burgerhuis Voor 100 is men daar thans millionnair in marken EEN BORREL-CAMPAGNE! Het Tabaksblad schrijft „Het wekt -onder -de sigarenwinkeliers -groote verontwaardiging, dat caféhouders -maiar steeds doorgaan sigaren en sigaretten te verknopen. Zij voelen de onbillijkheid, dat een drank vergunninghouder wel -een tabaksvergunning kan krijgen, doch dat dit andersom niet het geval is. De sigarenwinkeliers voelen het als een onrecht, dat, walar hun bedrijf door de ta- baksbe'asting -aan banden is -gelegd, zij 'hun vrijheid missen dat de wet hun .geenerlei bescherming biedt en lal hun poginigen- bij de autoriteiten -tevergeefs zijn. Daarom hebben een) groot aantal winke liers in de hoofdstraten besloten een bor rel of glas bier te cffreeren- en zullen zij in hun huiskamer gastvrijheid beoefenen. Daar de „goede schenkers" hiermede niet onder de wet vallen en bet doel -uitsluitend een demonstratief karakter heeft, zal het ■moeilijk zijn dit te verhinderen. PREDIKANT-ZAKEN-DAM. Een der berichtgevers von het N. v. d. D. (de plaatsnaam is weggeloopenj schrijft Onze Kerkvoogdij werd aangeslagen door den Raad van Beheer lot b taling van 570 ten einde een fonds te krijgen, waaruit de pridikants-lraktementen kunnen worden aangevuld. Wie deni omslag niet stort, krijgt zoo als men weet, ook geen to slag uit het fonds. Onze Kerkvoogdij weigerde, maar.on ze predikant wist raad hij stortte zelf die 570 en krijgt nu15C0 meer salaris! inplaats viam zich verder aan de gevaren •an -den oorlog bloot le stellen, en liever hier -gerust -blijven leven, o-m mijn ziekelijke -ader in zijn betrekking bij te staan. Maideleinc -gij zoudt mij niet -meer kun nen achi-an noch beminnen, indien ik nu laaghartig -en trouweloos den adelalar ver liet, dieni ik zoolang met eere gevolgd ben. Maar ge hebt itooh het uwe -gedaan niet eer voor dat er vrede over mijn ge beente zal zijn gekomen.. Ht is toch -alles -le vergeefs. Het zal niet lang m:-eer diu-rani da-t de geallieerden -bin nen Parijs zij-n. H-et past ons niet over dergelijke zaken- te redekavelen, -besloot hij mismoedig. Ver bind liever onze wenden dat past u be ter. Madeleine deed, wal haar bevolen werd erbond zijn voorhoofd en mijn hand mij onderwijl over mijn wonde en mijn lol -be klagende. Stoor u daar niet aan. kameraad, troost- te -mij -d-e -sappeur, igij zijt met ee-re gevan gen genom-enl. En zult -misschien! spoedig weder vrij zijn, zeide Mad-eleine, -mij onder het aanleggen •an het verband toefluisterendeik zal u bij het weggaan -een pakje geven, dat mis schien tot uwe bevrijding zal kunnen die nen. De sappeur scheien -er iels van gehoord te hebben, wiaat -op eeni waarschuwenden an zei-de -hij tot het -meis-e „Mo-deleine gij -moet niet denken-, da-t die verboerde zaak, waarmede gij u h-<bt ingelaten, oni de Duitsche soldaten tot de sertie aan te moedigen, reeds afgehandeld is dan kent gij de -krijgswetten) niet. en het GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van het Visschersfonds op Zondag 21 Januari 1923 in 'l lokaal van den heer Kok. Aanwezig 22 personen. De heer A. Zomerdijk, voorzitter, zegt Geachte vergadering, Edelachtbare heer Burgemeester. Vooraleer deze vergadering le openen, wil ik met een -kort wcord herdenken, -het verlies diat het Visschersf-onds in hel vorig jaar heeft geleden door het plotseling af sterven van onzen algemeen geëerden en -beminden cere-voorzitter, Burgemeester L. C. Kolff Sr. Hij is toch de oprichter geweest van liet Visscherfonds. En niettegenstaande Z.Ed. lange jaren van onze plaats afwezig was, heeft hij al dien lijd warme belangstelling aan het fonds en de belangen der visschcrs getoond. Wij .brengen hem daarvoor van de ze plaats onze opreohle hulde an dank, en de naam van onze burgemeester Kolff zal bij de Wieringer visschers -in dankbare her innering voortleven. Het bestuur van het Visschersfonds heeft gemeend en ik ben er van overtuigd, dat de vergadering er volk-omen zal -mede in stemmen, onze nieuwe Burgemeester in do plaats vian zijn overleden vader als cere- voorzitter te 'benoemen. Wij zijn er zeker van, dat de belangen van het fonds en van de visschers -ook bij Z.Ed. Achtb. een war me belangstelling zullen- ontmoeten. Hier mede open ik deze vergadering. Het gedane voorstel vindt algcmcene goedkeuring en wordt de bencemcing door burgemeester Kolff Jr. aangenomen Volgt voorlezing der notulen, welke woe den goedgekeurd Verder deelt v-oorzitter mee, dat het co mité van het Weduwe Lont-fonds Dinsdag 1.1. heeft vergaderd en de bezitting an thans zijn 15 stukken Ned. Stoatsleening ad 1C0.an 1 depotbcwijs Nat. Bank 130,50 Volgt rekening en verantwoording van den penningmeester den heer Jb. Bakker Cz. Ontvangsten 902.92'',, uitgaaf 228.26, saldo 674.66',',. Van dit saldo komt één derde voor oude visschers is 224.89. Blijft voor het Weduwe- cn weezen- fonds 449.77'/.,. Uitgaaf aan weduwen en zen -bedroeg 159.77. Het bezit der ver eeniging bedroeg op 22 Januari 1922 4225,S5op 21 Januari 1923 4650,34' 1 of 424.49 meer. Volgt rekening der Vischafslagen, over 1922. Aangevoerd aan den Oever 162S balen alikruikels, 1629 balen wulken en 115.374 den jongen jager ook nog slecht -kun nen bekomen. De vennissen worden bij ons schielijk voltrokken, en- het uwe zou -levens lang geleis-lraf zijn. N-iemand heeft u toch zeker herkend, -toen gij die geheime bood schap laan d-e Duitsche soldaten overbracht. Dat -niet, antwoordde zij bevende -maar ik heb mijn zakdoek, waar mijn naam in is gestikt verloren. De sappeur schudde het hoofd, nam een teug brandewijn, dien het meisje op de ta fel had geplaatst, drukte de bcerenmuts op h-et gewonde voorhoofd en zeide vaarwel Madeleine, uw d-o-elk- -zal ik zi-en weder tc vinden. K-o-m, kameraad riep hij, de bijl opnemende, het is lijd dal wij gaan. Madeleine bood mij neg een g'as bran dewijn en een stuk brood aan, en schoof onbemerkt een pakje onder mijn mantel. Goede reis riep zij mij aan de deur toe, ik hoop u spoedig te zien. Als het vred-c wordt, eerder zeker niet, riep Geaudry -gij zult in uwe gevangenschap go-ed behia-ndeld worden-, verv-olgric hij on derweg tegen- -mijwant wij Fra-uschen we ten -ock de dapperheid van vijanden le aialrdeeren, maar onthoudt dit, vr.cgdc hij r bij mij strerg aanziende, hij, die zoekt te ontkomen en op de vlucht achterhaald wordt, kan staat maken doodgeschoten te zullen worden. Hiermede gaf hij mij ever de voltigeurs, die met het transport be last wairen-. III. Onze -ma-rsch ging niet chicliik, daar ik en mijne lotgenoot en bijna a-llcn gewend wrt- Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1