14e Jaargang. Dinsdag 6 Februari 1923. No. il. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BuitenU nd5clt Overzicht. MA'UDBY WiERINGER COURANT UITGEVER: COPN. J. BOSKER, WIE-RINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10, BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. Ziedaar, FRANKRIJK slaat reeds drie weken met de dwingensle machtsmiddelen in het van-kolcn-barstendc-ROERGEBIED ....en van de droomen is bitter weinig in vervulling gegaan. Alle partijen zijn achterop en de s'room der nieuwe problemen wast met het uur. Soldaten 'kunnen een gewapend verzet breken, maojr staan hun de banden niet ver keerd tegenover een LIJDELIJK VERZET, waarvan de plegers steeds kunnen zeggen „Wij zijn onschuldig, want wij voeren slechts de opdrachten uit, welke ons gegeven wor den iels, wal in zekere zin volkomen waar is. Maar nu Frankrijk, om tot den haarl van het lijdelijk verzet te komen doo»inarcheeren naar Berlijn? Voorzeker dan het lijdelijk verzet gebroken, maar rol'er. de begeerde kilentreinen uit het Roer gebied Framikrijk sneller binnen En wie voedi dan ieen lamgeslagen volk van 60 mii lioen Duitschers Of ontmoet Frankrijk te Berlijn in plaats van een „lijdelijk" een ge wapend verzet", b.v. van Rusland, Duitsch- lands intiemen vriend sinds het verdrag van Rapallo Onze beschouwing schakelde lot nu toe het Roergebied zelf uit, maar daar woont een laai en driftig, volk de Westfalen. Per slot van rekening gaat het er om vcor wie en veer wat de Rcerarbeidcrs in de schachten zullen afdalen om de kolen te delven. En niet minder belangrijk is het, wie hen zal betalen en wie hen redelijk zal voeden, of tegenover wie zij dit alles zullen weigeren. Dat dc Franschen overal mooibe- sc-hilderde wegwijzertjes aan de boomen heb ben gespijkerd, och daarom wordt gelachen. Maar dat de Franschen (ter ccmbineering van het schade-betalingsplan ,met ih.ct kolen- en hou l vraagstuk) het Roergebied gaan om geven met een militairen Chinceschen con- trolc-muur, baart den arbeiders een andere zorg dan die van den arbeid die van hon ger Frankrijk, dat zich voor duizend pro blemen meer geplaatst ziet dan drie wekzn geleden, heeft boven eigen geld-, kolen- en hout honger hot groote vraagstuk op te los sen ven Berlijn onschadelijk, het Roerge bied productief en de Roerbevolking rustig en gevoed te krijgen. En hoe eerder hot dal doet, des te standiger (een nieuwe „oorlog" zou trou wens niet te betelen1 zijn), want sinds 1921 zookt dc Fransohc franc het hellinkje, waar langs reeds lang de Duitschc mark omlaag- gegleden is. Meer dan 24 cent was de Fran- sche franc waard, toen de conferentie van Cannes een groot jaar geleden niet on gunstig beloofde te verloopen. En Briand was nog ni'ct verjaagd door Poincaré of de franc zakte op 19, 18 cent. Diezelfde Poin caré beeft hel een jaar later thans dus lot een Franschen franc gebracht veai 16 cJent. En met den franc van het door-dik-en- dunne Belgische broedervolk gaat het nog belabberder. Men trekke nu zelf maar de conclusie.. Met België samen vischt Frankrijk het Roer-water af met den kuil," maar in dien internationalen vijver van Lausanne legt het zijn hengels alleen uit, zoo, dat hel bijna de ongenegenheid der Engelsche hengelaars op wekt. De Engelsche zijn te LAUSANNE niet dezelfde irinisch-critische toeschouwers, als le Roergeschiedenis, maar een zeer be langhebbende partij. Frankrijk hetwelk de rol van eerste continentale mogendheid nog moet instudeenem had Engeland bij- de leiding ontnomen en daarmede de kansen van een gezamenlijke vrede van Lau sanne verspeeld in ruil voor een mager pri- vé-overeenkomstje met Angora. Dank zij de koele waakzaamheid van de Islemilisch-grooitste-koloniale mogendheid in Engeland, is er nog een kansje over, dat er een vrede tusschen Griekenland en Turkije tot stand komt en een nog kleiner kansje op eeni nieuwe vrede tusschen de Entente en Turkije. De braven Volkenbond vengadert. Het zal ons benieuwen wat het oplevert. De binnan- landsche onlusten van een Duitschland zul len er evenmin door worden gekalmeerd Is de onaangenaamheden, welke de Belgen elkaar blijven aandoen naar aanleiding van de Vl.aaimschie Hoogeschooikwestie. En de Teren worden' er ook nog geen steek rusti ger door. Op het laatst zou men bijna' vree zen, dal een Volkenbond er al'een maar was voor Eskimo's, Chineezen en Vuurlan- ders. FEUILLETON. No. 5. Scrgca il- sappeur Gcaudry riep nu d auditeur nog eens. Deze trad weder voor en salueerde. Gij hebt u zclvon dubbele straf berok kend, zeidc deze, daarom zult gij eerst d< uitvoering van het vonnis tegen uw mede. plichtigen commandeer en, en daarna zult gij uw eigen vonnis vernemen. Zonder iets te antwoorden, maakte de sappeur rechtsomkeert en trad naar de af- dccling scherpschutters, die met de uilvoe- ring van het vonnis belast waren. Ik was nauwelijks meer bij zinnen, zoozeer trof mij het lot der veroordeelden, en bij de gedach 4c dat oen dergelijk lot mij te wachten stond, zcodra ik herkend werd, drong mij het koude zweet door alle pariën. Negentien, maal had men losgebrand negentien levens waren vernietigd. Toen trad de laatste, die alle negentien had zien sterven voor. Owelke vreeselijike denk. beelden zijn er wel bij dien jongen man op gerezen toen hij zijn eigen naderend lot zoo dikwijls ten uitvoer zag leggen. Waarlijk hij had meer dan éénen dood geleden. Ik had gehoopt het kleine woordc „genadeuil den niend van den overste te,zuil,en liooren. Maar de onbuigzame man zweeg en bleef stom en strak voor zich zien. En vcor de twintigste maal was de slag gevallen, en hel laatste slachtoffer was ge veld. Dc kruitdamp trok gelijk een witte broodsgeilen zijn van honger en* ellende ge storven niet van dorst, want hel water- percentage van hel wittebrood bedroeg 35 a 45 Maar.... omdat hel waiter zoo duur is (110 fres. per quintal), daarom alleen is het wittebrood zoo duuren b cge er ensw.aar d Dc grauwbrcod-geiten leven, nog i rolrond. GEMENGD NIEUWS. WITTEBROOD EN GEITEN. In Parijs ds ruzie over brood. Het witte schijnt er veel slechter te zijn dan het grau we en bovendien veel duurter te zijn. Eem commissie heeft proeven genomen, en -een serie geilen met Parijsch wittebrood gevoerd, en een andere serie met het door de Parij- zenaars verstooten grauwe brood. De witte- wol'k in de hoogte, en de sappeur rapporteer de den kolonel met een traan in het toog dat het beulenwerk was afgeloopen. Sergeant Gaudry, zeidc deze op een in drukmakende toon, hebt gij u nu bedacht. Waar het de eer geldt, komt geen boden 'ken tt pas antwoordde deze. Geaudry vervolgde de overste op .een hartelijken, vaderlijken loon, ik zoudu, dien de kameraden liefhebben, dien dc offi cieren hoogachten, u, een der dappersten van mijn regiment, u, mijn zoon, niet gaarne erlizen. De kameraden zouden ,mij niet meer lief hebben, de officieren mij niet meer achten, en ik niet waardig, zijn in dit regiment te dienen als ik uit nietige viees voor den dood mijn woord wilde breken, riep de sap peur. Maar Geaudry, voor het laatst, bedenk toch de wet is sterker dan ik en gij kent den keizer. lik weet liet, kolonel, antwoordde de sap peur an vast besloten. Een. doodelijke stille heerschte rondom, toen d-e kolonel zich met een donker gelaat terzijde begaf en de auditeur met zijn bock dat de krijgsartikelen inhield, naar Gcaudry ging en met de vinger op bet bloeddorstig artikel wijzende, zeide Sergeant-sappeur, gij hebt uw eigen von- lis getcekend, dat uw wil geschiedde. Er ontstond bij deze woorden een onge wone beweging, een onverstaanbaar gcniom pel bij hel rigiment. Ik. weet, gaf Geaudry 'bedaard tan ant woord, ik weet dat d,e gestrengheid der wet mij tot den 'kegel veroordeelt. Het is u be kend kolonel dat ik den dood niet vrees zijn VISSCHERIJ. DROOGMAKING der ZUIDERZEE. „Vragen van Kamerleden." De heer D.uymaer van Twist stelde den Minister van Waterstaat de volgende vragen: o. Is het juist, dat de Vereeniging van •belanghebbenden bij dc nevenbedrijven der Zuiderzeevisscherij zich tot den Minister heeft gewend met een adres, waarin gecon stateerd wordt, dat de toestand van het Zuiderzeevisscherijbedrijf, ook wat de aan verwante bedrijven betreft, allertreurigst is? 2.0. Zoo deze vraag in bevestigenden beantwoord wondt, is de Minister dan met adressamte van oordeel dat do oorzaak, van dien toestand gelegen is a. in de wijze waarop de plannen tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee worden uitgevoerd of zullen worden uilge- vcerd b. in de steeds mindere toeschietelijk heid van de Regeering in het verstrekken 'an krediet aan de visschers. 3o. Deelt de Minister de in hel adres uiig sproken meening, dat de ond_r a ge noemde omstandigheid de energie en den ondernemingsgeest van de visschers doodt, wat blijken kan uit hel feit, dat in geen enkele scheepswerf meer een nieuw vaartuig wordt op stapel gezet, terwijl nog nieuwe schepen ter vervanging van de afgedankte loodig zijn, en dal dc onder b genoemde omstandigheid den visschers belet hun vaar- tuiging, zeilen en netten voldoende te on derhouden en dal uit hoofde van onvoldoen de opbrengsten uit het bedrijf vemiewingen en herstellingen niet kunnen plaats hebben 4. Zoo ja, is de Minister dan bereid maatregelen te 'treffen, waardoor in den zor gelijken toestand, waarin het visscberijbe- drijf verkeert, verbetering kan komen 5o. Mocht de derde vraag ontkennend beantwoord worden, aan welke oorzaken schrijft de Minister dan de moeilijkheden toe, waarin zich de visscherij en de neven1- bedrijven bevinden., sinds de werkzaamheden tot afsluiting en, droogmaking van de Zui derzee werden aangevangen, en op welke wijze zijn de gevolgen te bestrijden 6o. Kan de Minister eenige mededeeling doen over het tijdstip, waarop het wetsont werp, inhoudende de maatregelen ter tege moetkoming aan de Zuiderzeevisschersbe- volking en andere personen, wegens schade, welke de afsluiting en droogmaking van die Zuiderzee hun mocht berokkennen, bij de Kamer zal inkomen 7o. Zoo neen, is de Minister dan bereid een nadere uiteenzetting te geven van de verklaring, welke hij in dc zitting van de Tweede Kamer van 30 Nov. 1922 aflegde, luidiende „Dc voorbereiding van dit wetsontwerp is zeer tegengevallen. Indertijd is de toezeg ging gedaan, dal hel spoedig zou komen, en men meende ook, dat het in korten tijd in elkander zcu kunnen worden gezet, maar het vereischle meer tijd dan men aanvanke lijk meende." HUIZEN VERZAKT. Terwijl men a,an den Vhetskan te Leer dam bezig wias de fundieering te maken voor jeen woon- en. winkelhuis, begonnen de aan. grenzende woningen ernstig te verzakken toen men1 bezig was met sluiten, stortte een gedeelte van de woning van de wed. Weers ma in. De bewoonster had nog gelegenheid bijtijds het huis te verlaten. Een andere wo ning we?d ook ontruimd. ONVEILIG TWENTE. Men schrijft uit Almelo Er gaoit nagenoeg .geen nacht in Twente voorbij, waarin niet in dc nabijheid van de grens wordt ingebroken. Al deze inbraken worden, hoewel de daders meestal onbe kend blijven, en wellicht ook daarom, toe geschreven aan Duitschers, die met den buit ons land weer verlaten. Zaterdag zijn te Almelo niet minder dan 5 Duitschers, een Engelschman en een Oe kraïner aangehoudeni, die hier allen zonder middelen van bestaan rondzwierven. Deze vreemdelingen verbergen zich des d'aags meestal in hooibergen en. schuren en begeven zich des nachts op pad. GASVERSTIKKING. Naar het „U. D." verneemt heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een ge val van gas verstikking voorgedaan in de strafgevangenis te Utrecht. 'Het slachtoffer van het ongeval, eeni ge vangene, is overgebracht naar het Gemeen telijk Ziekenhuis. Te Domburg is een 14-jarig dienstmeis je gedurende de afwezigheid van haar me vrouw door gas bedwelmd, dat uit een o- penstaand kraantje dood gevonden. ontsnapte. Zij werd maar hier zoo smadelijk te moeten sterven, dal valt hart voor een heerlijk soldaat. Laat mij voor het vaderland, waaraian ik mijn leven, gewijd heb, waarvoor ik reeds in me- nigen heelen: strijd mijn bloed heb gestort, kt at mij voor dat vaderland sterven, zend mij in den eersten veldslag onder een. kogel regen in de bajonetten der Pruisen, opdat ik tenminste den verdienden dood van 's vijands hand, en niet van mijne krijgsmakers ontvange. Dat kan niet, mijn arme Geaudry, zeide de overste droevig. Toen trad een oud gre nadier uil heit gelid en presenteerde voor den overste het geweer. Gij meogt spreken, antwoordde de kolo- ïcl op deze, bij de militairen gewone figuur 'ijke vraag om te mogen spreken. Overste hebben deze wonden geen beter lot verdiend vrceg de grenadier, de uni form van den sappeur losknoopende en op de eervolle lidteekens wijzende, wellke zijn borst versierden. Ik ken die eereteekens, gaf dc overste ten antwoord, die nauwelijks zijne aandoe ningen meester kon werden. Ik ken dal lid- teelcen van den houw, die op mij gemund was, ik ken den braven Geaudry die hem ontving, om mij te redden maar, en nu kon hij zijne tranen nauwelijks weerhouden, ?k ken ook mijn plicht en krijgswetten. Geau dry heeft zelf zijn vonnis geveld. Dal heb ik bevestigde deze, wees getroost kameraad, gij weet zelf te goed dat de ko lonel niet anders mag handelen. Deze scheen toch nog besluiteloos, maat de auditeur, die bloeddorstige demon, fluii lerde hm iets in. Nog eens, en, voor het laatst riep hij, Gc- JENEVERSMOKKELARIJ. De commiezen te Baak hebben een par tij gesmokkelde jenever van 361 liter in be slag genomen, benevens paard en wagen, waarmede het clandestien vervoer geschied de. DE VARKENS WORDEN GOEDKOOP 1 In den Gelderschen Achterhoek lijdt dc varkenshandel, door de bezetting van het Roergebied door de Franschen., geduchte schade. Handel is er niet veel en dc prijzen gaan gestatig achteruit. In enkele dagen i„ de prijs voor vette varkens van 52 tol 44 cent per pond ruw. ZULKEN MOESTEN ER MEER ZIJN Een barbier te Baarn is begonnen de werkloozen voor den halven prijs te scheren. BEZUINIGINGSNOOTJES De Schoei met den Bijbel brengt o.m. de volgende bezuinigingsnootjes ter tafei lo. „Tot voorzitter der Gommiss:? voor de examens Fraaie handwerken, die in Am sterdam worden afgenomen, is benoemd de inspecteur uit Roermond, 't Kost toch niets! en dat gaat boven bezuiniging. In Amster dam werden als deskundigen benoemd o.a. dames uit Rotterdam, Groningen en Breda. Indien de indruk van bezuiniging nog wat sterker gewenscht wordt, verdient het aan beveling, d.e leden nog wal verder uit el kaar te zoeken." 2. In Hulst, een: plaatsje met 38C0 inwoners in Z.-Vlaanderen, zorgt men, naar in een ruzie tusschen Raadsminderheid en meerder heid publiek wordt, in zeer bijzondere ma te, voor de wetenschappelijke vorming der oners. Daar beslaan n.1.een middel bare handelsschool, een middelbare land bouwschool, een ambachtsschool, drie scho len voor meer uitgebreid lager onderwijs, een huishoudschool, een bgere school, een avcndvakteekenschool en en bewaarschool. „Of we ook knap worden," schrijft het blad hierboven en voegt er als onderschrift bij „Alleen1 het Hooger Onderwijs ontbreekt o£, maar wat niet is kan komen." 3o. 1 school per 400 menschen. Te St. N.icolaasga zal een school voor Christelijk Nationaal enderwijs geopend worden. Dit is de vierde school in dit dorp, met ruim 16C0 zielen. Met den. bouw is al aangevangen. Er ral dan zijn 1 Openbare. 1 R.K:. 1 Gere formeerde er» 1 Christelijk Nationale school: aiudry, noem mij den naar des verraders, en gij zijt gered. Het blijft zooals ik gezegd heb, kolonel, antwoordde deze ernstig en bedaard. Nu dlan, God zal het mij vergeven, ik kan niet anders, riep de overste, en wenkte deni grenadier w der in het gelid te treden. Met een ernstig gelaat gaf hij het bevel om het vonnis ten uitvoer le brengen bren gen. Al de soldaten schenen diep getroffen. Toen kreeg de sappeur mij in het gezicht. Nadat hij mij eenige oogenblikken. met aan dacht beschouwd had, haalde hij een witten zakcfoek te voorschijn, kustte dien en reikte hem mij toe, terwijl hij zwijgend op den rood gestikten naam wees. Madeleine las ik. en nu werd het mij eensklaps bewust wie hij niet wilde verraden. Breng dit verlorene weder aan de eige nares weder, en zeg haar, hoe ik het met mijn bloed betaalde, zeide hij zacht en diep zuchtende. Maar ik weet niet of ik haar nog weer zial zien, gaf ik twijfelende ten antwoord, Gij -zult haar wederzien, hernam1 hij vol vertrouwen., gij zult haar wederzien. Ik eerst déar, voegde hij er hemelwaarts blik kende bij. Werktuigelijk nam ik dien doek en stak dien bij mij. Met een vriendelijken en veel- zeggenden blik nam hij afsoheid van mij, om zijn treurig lot tegemoet te gaan. Vol bewondering en hoogachting zag ik nu hoe hij naar den wilgenboom trad, de blinkende bijl diep in den stam sloeg en wapens en berenmuts er aan hing. Toen k.erde hij zich naar den kant waar Tressein lag. en riep vaarwel mijn vaderland, vaar wel dierbare Madeleine. Toen dit afgeloopen was, riep hij den ti railleurs toe moed gehouden kameraden, met bedaardheid aanleggen, gij zult het har', van een Franschman, van een ouden kame raad, toch wel weten le treffen, en niet mis schieten. Dit zeide hij met eene vaste stem, tevens po hei eerekruis wijzende, dat aan een. bloed rood lint op zijne borst was gehecht. Het scheen mij voortdurend eene onmo gelijkheid dat zulk een man, het cch'c beeld an een heldi uit de oude geschiedenis zulk een lot zou moeten ondergaan, Ik gelocf vast en zeker dat al deze voorbereidingen alleen in schijn geschieden, om de hardnek kigheid van den sappeur te overwinnen en hem tot het noemen van den schuldige te '-e wegen. Laad commandeerde intusschen Geau- Irv, even' bedaard en verstaanbaar als vroc ter bil de terdoodbrenging der kameraden. Nu verwachtte ik zeker dat dc overste .genade" zou roeper, Maar deze stond daar, bleek als een marmerbeeld, en zag ernstig zwijgend het treurig looneel aan. Reeds commandeerde de sappeur „geeft achtDaar hoorde men opeens het klïnkzn der trompet, het slaan der trommen, het signaal der horens van uit het nabijgelegen kreupelhout, en mijn groene kameraJ m kv. - men onder luide hocrahs en met bliksemde "zwaarden aanrennen. Ik maakte van de verwarring gebruik, en liep mijne vrienden met alle inspanning mij ner krachten: tegemoet. Wordt Vervolgd,

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1