i4e Jaargang. Dinsdag 3 April 1923. No. 27 WIERINGEN EN OMSTREKEN Biiitenlantech Overzicht. flEIOMÏim. WIERINGER COURANT t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU: UITGEVER: 4 DINSDAG en VRUDAG Van 1—5 regels 0.50. Hippolytushoef Wie ringen. COPN. J. BOSKER. WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. De Duilschers hebben ook ditmaal hun Paaschfccst nog niet in volle vrede kun- neiï vieren. In Turkije is het voorloopig vrij rustig. t Wij zijn in afwachting van de nieuwe be- sprekingen itussclvem geallieerden en Tur- klenl, en. heit ooirlogsgeschreieuw is zoolang bedaard. En al gajajt hel er in hel thans weer volkomen Turksche Klein-Azië nog i bloedig toe) van de smartkreten der onge lukkige niet-Turken, die thams hebben te lijden onder de wraak van de Analolische horden voor de gevolgen, die de nederlaag in de igrooten oorlog aan Turkije bracht, van" die kreten dringt slechts nu en dan een zwakke echo itot Europa door. Zonder veel indruk te maken, overigens. Sedert het iu'tbreken van den wereldoor log zajn we iBian zoovele gruwelen, gewend geraakt, dat gebeurtenissen, die voor 1914 heel de wereld in rep en roer zouden heb ben gebracht, vrijwel onopgemerkt voor bijgaan. Europa heeft al zooveel met zichzelf te stellen, dat wat er aan de randen van ons werelddeel voor ongerechtigheid geschiedt, nauwelijks .meer de aandacht trekt. Slechts een enkele .maal is r, door bij zondere omstandigheden, een gebeurtenis, die in de wereld een. algemeene beroering wekt. Zooals dat nu bijv. bet geval is, met de ter dood veroordeeling van eenige hoo ge Roomsch-Katholieke geestelijken in Rus laind ter dood veroordeeld niet om con tra-revolutionaire actie tegen de Sovjetre- geering maar wegens ongehoorzaamheid aan hare ibeveleni, die, n.aair het oordeel dier geestelijke leiders, met de hun toever trouwde belangen hunner kerk in strijd wa ren. In heel de katholieke wereld voelt men dit doodvonnis tegen den Roomsch- Katholieken aartsbisschop Tsjieplak en em- j kele andere hooge geestelijken derzdfde kerk die voor hun kerk slechts hel ge zag van Rome, niet dat van Moskou wil den erkennen als een bedreiging en een j smaad en. van alle zijden komt .men in be- weging om d.e voltrekking van dit .politie ke vonnis te voorkomen. Voorloopig met dit succes, dat de ten uitvoerlegging van het vonnis is opgeschort en', dat zelfs 'het doodvonnis van den aarts bi-'chop in langdurige gevangenisstraf is veranderd GEMENGD NIEUWb. No. 13. Men wist, dat Don Juan Louis en zijn aanzienlijke gade reeds een week toebe reidselen hadden getroffen, die iets voor treffelijks en schitterends beloofden. Alle naaisters van naam hadden dag en nacht wrik om prachtige toiletten te maken, en het leveren van .poeders en reukwaters en Girg dijkte verkwistingen was sinds de cu- gen van den keurvorst Karei Theodoor niet meer zoo groot geweest. Hel ratelen van eigen equipages en huurrijtuigen, het geschreeuw van lakei 'n en heit lawiaai van koetsiers was al lang verstomd, want het was reeds heel '-H1. teen nog een rijtuig voor die woning van den gezant stilhield. Eenc dame in een zwart zijdien domino zweefden met Lichten tred er uit. Men kon uit al haar bewegingen zien dial ze jong was. Een andere dame andere dame onge maskerd, bleef in bet rijtuig. De trappen waren met tapijten belegd, die hel gedruisch der stappen onhoorbaar maakten, en een lvaag van lakeien stond in het ontvangst salon. De domino bewoog zich over de tapij ten, als was hij er zijn leven aan gewoon geweest, loonde in hot ©ntvangslsalon zijn uitiK-odigingskaart en stond weldra op den drempel der balzaal. Het was als een zuidelijk landschap van geschilderde decoraties en met levende 171,070 SUCCESSIERECHTEN OP DE ERFENIS VAN EEN TON. De redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisrecht en Registratie.'' de heer P, Adriani, heeft in een reeks ar tikelen de psychologie van den belastingbe taler behande'd. De fiscus houdt er inderdaad een zon derlinge moraal op na, die niet bevorder lijk is om dien van nature onwilligen belas tingbetaler tot betere gedachten te bren gen. •Wial zegt men bijv. van het volgende ffemde voorbeeld Iemand had een nalatenschap geërfd, welke voornamelijk bestond uit aandeden an één naamlooze vennootschap. Deze aandeelen stonden in de prijscou rant op .last van dien. Minister van Finan- uitgegeven., in de week van het over- lijdlen> genoteerd op 70 pCt. De koers daal de met groole sprongen en de aandeden waTen na enkele maanden waarddoos. Dolken invloed had dit nu op hel ver schuldigde successierecht Geen enkele. De erfgenaam, die tenolottc 100.000 erfde moest aan successierechten beta len.171.070. De Suocessiewct laat geen' andere mo gelijkheid open.. De bovengenoemde prijscounant in de eek van het overlijden is en blijft de maat staf voor de waarde der nalatenschap. DIEFSTAL. Te Enkhuizen hebben inbrekers zioh toegang verschaft lot hel spoorwegstation, d.e brandkast geforceerd en hot 'aanwezige geld ontvreemd. Daar 's avonds voor de inbraak nog 4500 aan 'oonen was uitbetaald, was hel nog aanwezige ibedrag niet groot. Omstreeks half Juli zal een nieuwe pas- sagiersbcot tusschen Enkhuizen en Stavo ren in de vaart worden gebracht. Deze zal door motorkracht worden bewegen. Daar mee vervalt dan het oude type raderboot, nog door de Friesland" vertegenwoor digd, gaheel. MOET HET DAAR HEEN In den Raad van Gendringen heeft dc heer Brugman een nieuw denkbeeld aan de .hand gedaan in verband met de bezui niging. Hij wil de raadszelclsverpach ten, heigeen zijns inziens nog heel wat zal opbrengen. Feitelijk heeft .men tegenwoordig reeds •met iels dergelijks te doen. Wie hel mees te biedt in den vorm van schocnn beloften heeft de grootste kans te worden gekozen. In de toekomst zullen nu misschien dc dub beitjes de beloften vervangen GEVAARLIJK SPEELGOED. Ffiedberg ibeschrijft in het ,,Archivfur Kindtiheilkumde" een merkwaardig en leer zaam geval van iodovergiftiging bij ean jongen, die de laatste vier jaar geregeld met koden soldaatjes gespeeld had. Het kind had reeds lang geklaagd over lieheid eni pijnlijkheid in de gewrichten, vooral 's avonds, maar de aandacht van de achtergrond dezer 'klachten was afge'eid door verschijnselen van bronchiale klierlu- berculose, totdat heftige neuralgiche pij- optraden, die de loodpolyneiuritis voor dien lag brachten. Met een eenvoudige behandeling (zweet lyiur. laxantra) verdwenen deze verschijn selen spoedig weer. AARDAPPELEN ROOIEN IN MAART! Bij den landbouwer G. M:, te Vuren, b;j Gorinchem. is men deze week bezig met het rooien van aardappelen alsof het in dan zomer is. Door 'het ongunstige weer had men) het vorig jaar geen gelegenheid ze te delven; thans komien de aardappelen gaaf uit den grond. Siinds nuenschenheugenis is daar zoo iets niet voorgekomen. TREURIG. Het 2-jarig zoontje van den heer A. Ozinga te Bolsward, klauterde de trap op viel plotseling nlaar benedlen, mot het treurige gevolg, dat het ventje een hersen schudding opdeed. 's Avonds is het jongetje overledlen. GERED. Op een daartce eertijds gedaan verzoek werden B. en W. van Wormerveer verle den Maandag door Ged. Staten van Noord- Holland te Haarlem gehoord. Toezegging erd nu verkregen, dat de gemeente door bemiddeling van den. Bank voor Ned. Gei meenteni zal worden geho'pen iaan leening 230.000 om in de eerstnoodige be hoeften 'te voorzien en' voor den raad en de wethouders aannemelijke voorwaarden Daardoor zijn de eertijds geldende mo tieven. tot de ontslagneming der wethou ders vervallen en heden hebben dezen den naad bericht, dat zij hun ontslag inlrek- planten getooid. Hier groeide een dadels- palm daar fonkelde een goudgele banaan, Bonte papegaaien wiegden zich op de tak ken van oranje en granaatboomen, tusscben gele en helroode bloesems. Heele bosschen myrten wisselden af met drachtige tul pen en de aangrenzende vertrekken waren herschapen in toovergrotten van welrie kend loof. Ovo'il wee'de, glans en geuren chit tering uc - de oogen.. De dames fon.-elden van kostbare juwee len paaien en goud. De ingewanden der aarde en de gewassend er tuinen waren geplunderd geworden, om deze dansende meisjes en vrouwen op te smukken. De do mino zweefde behoedzaam door de zaal en vleide zich op de canapé in éen der hoeken neer. De dansende mienschenstroomen wie gelden l.em voorbij. De toiletten san som. migen waren eenigszins gedegradeerd. Ge broken bloemen,, weerspannige lokken, die half in wanorde op ,de schouders neerdwar relden..dit alles zeide, dat 'het bal reeds in het stadium was gekomen, waarin de nonchalance de overwinning behaalt op de etiquette. Twee mannen namen op dezelfde canapé plaa' s waar de domino zat. Zij spraken En gelscii. Moet je niet bekennen, sprak de i dat de gastvrouw een charmante vrouw is. Maar in haar blik fonkelt iets duivelach tigs. De domino, opmerkzaam geworden, keek naar de gastvrouw, die zich midden in de zaal bevond, en dachtHa, deze blikken. Ze zijn dezelfde als van die onbekende, die vergif vcor haar hond wilde koopen en daarvoor twintig goudstukken betaald' ken en dus tot September wenschen. aan te blijven. Zoo als bekend, was mien er te Wormerveer na een twintigtal vergaderin gen niet in geslaagd nieuwe wethouders voor de twee soc. dem. functionnarissen te vinden. UIT BARNEVELD WORDT GEMELD: Een bcschwachter van het Staatsbosch beheer in de Soerensche bosschen bad on lang. een broedsche 'kip op veertien eieren gezel. Het dier werd echter ziek eni stierf tijdtens het broeden. De boschwachter dacht dat zijn eieren verloren waren, doch tot zijn verbazing zag hij, dat eenige, uren la ter de kat des huizes de plaats van de .ter. had ingenomen. De man had schik in het wonderlijk geval, verzorgde de poes zoo goed hij kon, en, had het plezier op oen goeden morgen de kat te zien rondloo pan met twaalf 'kuikens. Het ging prachtig De kat, die ia! eenige jaren op het erf van de boschwachterswo- ning was. had blijkbaar steeds met grootis belangstelling het moederschap der kloe ken en haar kuikens bestudeerd, zoodat ze ais een volleerde ikuikenmoeder handelde. Zelfs in de geluiden die ze maakt, om de jonge vogels te lokken, klinkt duidelijk de imilatatie van de kloeken door. Eenigszins komisch is het, de .kuikens onder de kat te zien, verschuilen,, te meer, omdat er bij zijn, die het ge'uidi van ionge katten gaan nadoen. De grootste verbazing v ekle het echter bij dan. eigenaar van deze curieuze dieren combinatie, toen hij dezer dagen een paar jonge haantjes telkens jacht zag maken op niusschen, zooals hun stiefmoeder dit pleegt te doen. ,De woning van den bosch,wachter ligt vrij ver van dieni hoofdweg ApeldoornA- mersfoori, maar liet gerucht vam de zoo lo gische merkwaardigheid is toch reeds ver in den omtrek doorgedrongen en velen ko men, door de bosschen om er naaT te kij ken. DE PAASCHBOODSCHAP. Gedurende twee jaren was zij reeds zon der eenig bericht van haar zoon Alexander die kort na het uitbreken van de vijande- lijkheden als vermist was opgegeven. En toch voedde Annia Duqoin nog .maar steeds de hoop, dat zij haar jongen te eeniger tijd terug zou zien. Er is iets, dat mij zegt, dat ik hem zal weerzien, hij is niet dood I herhaalde ze legen' allen, die haar wilden troosten met haar verlies. r water kreeg voor haar geld. Dat ver gif aal wel niet voor haar hond bestemd aijin geweest..Wie ave-et, of bel niet voor haar man was, voor don Juan Louis de los Gaimeros. De wraak zal niet uitblijven voor zijn misdaad De domino stond op, om den gastheer te zoeken. Deze bevond zich in een gezel schap van heerent in een der grotten, waar de champagne lustig vloeiden een, kunstma tig.e fontein de hitte der balzaal verkwikte. Een .prachtig feest, don Juan Louis. Wij zijn u zeer .veel dank verschuldigd. sprak een heer in uniform. Uw wijn is de beslq, uw champagne de keurigste, dien ik ooit heb geproefd. Uwe truffelpasteien overheer lijk. Een geniale kerel, uw kok. Maar één ding mis ik toch. En ,malg ik ook vragen, wat dat is, uwe doorluchtigheid, Zoo. Vraagt .gij dat nog Inderdaad, wian neer men de gelukkige gemaal is van de schoonste vrouw van .aille koninkrijken van Spanje schorste de ,andier, niet zonder het woord gelukkige" op saitirischen toon uit te spreken. De gastheer fronste de wenkbrauwen, doch slechts voor een oogemblik. De meest gracieuss danseres, de beroem de Juanibai, meen ik, die daarenboven nog een landigenoote van ai isIk zag haar niet.Zou ze ongesteld zijn geworden. Ze is een ware 'kunstenares. Verschooning, Uwe doorluchtigheid. De schuld ligt niet aan mij. Ze is genoodigd Inderdaad daar is ze. De hceren sprongen op alsof ze een e- lectrischen schok hadden gekregen. Ook zijn doorluchtigheid kwam in de hoogte, Voor altijd schen Anna Duqoin het de vies Endie dispcreert niet" lot hel hare gemaakt te hebben en werd daarin telken male weder versterkt, als haar de wonder baarlijke opstanding" van zco menig ver- oren gewaand soldaat werd mededeeld. Op zoo'n dag eindigde ieder gesprek, dat zij voerde, met de woorden Je zult zien, dat ik niet voer nie's gehoopt hebt Er was nog een ander, die op het won der der wereld,opstanding hoopt het was de verloofde van Alexander, een jeng en aardig meisje, wier blauwe oogen zich tel kens met tranen vulden als Anna Duqoin haar tot vertrouwde van haar hoop maakte. Ja, ja, ik wilde dat ik u gelooven kon maar En je gelooft me neg niet, zei dc moe der dan Heb je gisteren de counant dan niet gelezeni, ik wanhoop nog niet. Je zult zien;, het wonder zal zich voltrekken. Ais Alexander dood was, zcu ik hel welen.. Niet in staat haar droefenis weerstand te bieden,, schudde het meisje het hoofd. Neen, als Alexander terugkomt, h?r nam de moeder, zou ik het hem nooit dur ven vertellen, dat je ook maar één oogen- iblik gewanhoopt hebt. En niett kon haar dc hoop op het weer zienl benemen. Maar tot haar groote schrik vernam zij op een dag, dat Antoinettc, hiertoe aange zet door haar ouders, aan een nieuw huwc lijk dacht. Dat was dus de oorzaak van het staag verminderen van haar bezoeken ge weest Maar zoo iemand was baar zoo'n onwaar ig En toch .barstte zij in snikken uil bij de gedachtet aan de smart, welke Alexan der te dragen zou hebben,, wanneer hij bij zijn terugkomst moest ontwaren;, dat zijn geliefde hem ontrouw was geworden. En dan er bij te moeten, denken, dat het mis schien juist dc liefde voor zijn aangebede ne was, die hem in harde gevangenschap nog aan het leven deed hechten De dag van het huwelijk vacn Antoinet tc, zoo vernam zij, was reeds vastgesteld dc volgende maand zou zij trouwen. zoo snel helt zijn zwaarlijvigheid toeliet. Wiarnt op ihetzelf,de ©ogenblik klonken de klapperende tooneni der castagnetten, be groet door een honderdstemmig ,,ha van bewondering en verrassing. De zwarte domino had het gesprek der heeren afgeluisterd. Lang, heel lang hadden haar oogen gerust op den gastheer, die reeds zeer verouderd en afgeleefd uitzag. Zijn weinige haren waren vergrijsd en in zijn oogen spiegelde eeni ziel vol angst. Plotseling wierp Juanita, want zij was het, haar zwarte domino ter zij en vloog, in een prachtig balcostuum en een- half mas ker voor het gelaiat, als een pijl uit den boog midden in de balzaal. De gasten maak tan onmiddellijk plaats en schaarden zich in een wijden kring. Nauwelijks? varen de eerste toonen der castagnetten verstomd of de .muziek, zette dc melodie van Tuchucha in. Taclvuchaging bet van .mond tot mond. Wie zou 'diala.r koud .bij. blijven. De meest sierlijke vian de Andalusische. dansen I De Spanjaard leert zijn melodie zangen van moeder of gouvernante en hij neuriet ze nog als grijsaard. Juanila danste de Tachucha. Honderd veerkrachtige damestongen zijn plotseling lam geslagen'. Oud en jong, en wat slaap dronken was, is wakker geworden. De dik ke doorluchtigheid, heeft zich met groote moeiten in d'e voorste rij gedrongen. Met zooveel gloed had Juanita nog nooit dö Tachucha gedanst. Maar 't is voor de Laatste .maal, en daarom wil ze er al haar kunst in leggen. Toen ze de dans geëindigd had daverde dc zaad van toejuichingen, maar zonder er Het was op den Paaschmorgen. Dc kerk klolkken Beierden en haar stemmen verkon digden ;aan de menschhcid de wederopstan ding van den Christus. Moeder Duqtioin ging met de anderen hoewel zielsbedroefd, ter kerke. Daar hoop te zij voor de zoo\ eelsle maal troost en versterking te vinden. acht op te slaan viel Juanita' vermoeid op de canapé neer, terwijl een verachtelijke plooi om haar mond speelde, als wilde ze zeggen Gij ijde'e gekken, diei denkt, dat ik gedanst heb voor uw plezier Nu naderde haar de gastheer, don Juan Louis. Juanita had nog altijd het halfmas- ker voor het ge'aat. Galant neigend, sprak hij Uit welk gelukkig land komt dc lieve vlinder tot ons gevlogen Ik ben een Zigeunerkind, antwoordde Juanita in de mclodieuse taal van Kastil- lie ik leef van de opbrengst van mijn vee ten; en van waarzeggerij. Ik zal mij gelukkig achten, zulk een beminnelijken trekvogel een nestje tc kun nen aanbieden Van de cene kunst, die gij beoefent, zagen wij een verrukkelijke proef Als gij het. waarzeggen evengoed verstaat, dan zal hol u wel voor den wind gaan in do wereld. 'Het. komt slechts op de proef aan, ant woordde Juanila. Nieuwsgierig verdrongen de balgasten zich om beiden. Juanita I imdc nog steeds in de canapé, op welks donkerrccde zijde haar gestalte zich schild-Tachtig cflcckende Wilt gij mij waarzeggen, aardig Zigeu nerkind vroeg don Juan Louis zijn hand uitstrekkend. Ik ben er toe bereid, scnor, antwoordde zij en als een gummibal sorong zij van dc canapé op en greep de ijskoude hand van den ouden man. Haar eigen hand sidderdej zichtbaar. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1