14e Jaargang. Vrijdag 20 April 1923. No. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN cR. I WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENT N: BUREAU: DINSDAG en VRIJDAG Van 15 rebels 0.50. Hippol ytushoef Wie ringen. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. TEL. INTERCOMM. No. 19. per 3 maanden 0.85. UITGEVER: CCN. J. BOSKErt. WIERINGEN DE MISNISTER VAN MARINE, publiceert de volgende circulaire dat in den. vervolge in het hospitaal der Marino ite Willemsoord, Helder, ook mo gen worden oopgenomen A. Manlijke patiënten vanaf den 6-ja- rigen leeftijd, die recht hebben op genees kundige behandeling en verpleging voor re kening van omliggende gemeenten van Hel- der, voor zoover in die gemeenten geen zie kenhuis aanwezig is B. Manlijke patiënten vanaf denzelfden leeftijd, die voor eigen ickening op een de algemeene ziekenzalen wenschen verpleegd te worden C. Manlijke patiënten vanaf denzelfden leeftijd, die voor eigen rekening als klasse patiënten wenschen te worden verpleegd D. Manlijke patiënten vanaf denzelfden leeftijd, die in aanmerking komen voor ge neeskundige behandeling van Rijkswege of vcor rekening van het Rijk, voor zoover zij niet verzekerd zijn bij het Eerste Neder- landsch Middenstands Ziekenfonds en voor zoover vervoer kan geschieden zonder na deel van den patiënt E. Manlijke patiënten voor wie door de Rijksverzekeringsbank ziekenhuisverple- ging noodzakelijk wordt geacht dat de verpleging op een der algemeene ziekenzalen van de onder A en. B bedoelde patiënten zal geschieden tegen cene vergoe ding van 3,50 per dag per persoon .bij z.e. inwendige ziekten en 4,50 per dag per persoon bij besmettelijke en chirurgische ziekten, alsmede bij die ziekten, waarbij een speciale behandelingsmethode noodïg is [röntgenstraling, hoogtezon enz.), die meerdere kosten met zich brengt, ter beoor deeling van den chef van het hospitaal dal or.dcr vorenstaande prijzen a'les is in begrepen, ook de behandeling, welke zal ge schicden door officieren' van gezondheid aan het hospitaal verbonden dat de verpleging der onder C bedoelde patiënten zal geschieden tegen een tarief van 8,— en 9,per dag per persoon voor de Ie klasse en van 6,en 7, vcor dc 2e klasse, al naar ge'ang ze ver pleegd worden voor de -eene of andere ca tegorie der vorengenoemde ziekten dal onder de tarieven van groep C alleen bcp-opon is verstrekking van genees- en ver bandmiddelen en eventueel gebruik van de operatiekamer dat de kosten van behandeling der pa tiënten van groep C geheel ten laste van be trokkenen zullen komen j dat voor deze groep vrije artsenkeuze zal beslaan, doch al'een voor zoover de alge meene behandeling betreft wanneer speci alistische behandeling noodig is mag die al leen verstrekt worden door de specialisten van de marine, voor zoover daarin voorzien kan worden dat de behandeling der patiënten onder D en E bedoeld gratis za' geschieden., ter wijl de verpleging van en de verstrekking van geneesmiddelen aan deze patiënten, voor zoover ze ressortceren onder andere Departementen dat dal van Marine, zal ge schieden op de voorwaarden vastgesteld voor de verpleging in het Marine-hospitaal van mil'tairen der Landmacht t.w. 5, per persoon per dag bij verpleging op den •oet van officier en 2,50 per persoon pei dag bij verj leging o-p den voet beneden den rang van officier dat de opname van burgerpatiënten in geen geval nadeeligen invloed mag hebban op de verpleging van militairen en dat deze te allen tijde voorrang zullen hebben, onaf hankelijk van de reden der opname. FEUILLETON. Wé No. 2. In een der pauzen vroeg Aubcr aan den zanger Wie toch is die dame in gindsche loge Gij moet baar kennen, want u en vo'slrekl niet mij vervolgt zij met haar gloeiende blikken. Reeds in de opera zag ik baar vluchtig. Wie is zij De gravin Balbi, antwoordde Nourrit kort. Mensch riep de opgewonden Auber ko miek toornig. Spreekt men zoo over zulk cene schoonheid Wat heeft u toch een glelscher tegenover die Vcsuvius gemaakt Ik wil bet weten spreek, vertel het mij onmiddellijk. Dc componist hield zoo lang, aan tot Nourrit ging vertellen. De gravin zeide bij, is de gewezen zangeres Folani, die nauwe lijks a's een ster van de eerste grootte op het tooncel in Napels was verschenen of zij werd door den ouden graaf Balbi tot gravin verheven, die echter kort daarop stierf. Voor eenigen tijd geleden naar Parijs gekomen had zij hem, Nourrit in de opera gezien en hem bij zich genoodigd. Eens had hij haar bezocht en daarna nooit meer. Sedert dien dag vervolgde zij hem overal met de oogen, op het tooneel in iedere opera, waarin hij optrad, en. nu ook hier in een publieke schouwburgzaak Auber lachte. Dal komt er van, zeide hij, als men huisvader wordt. Ik zal nooit trou wen dc muziek zal mijn minnares zijn natuurlijk moet ik dan ook allen liefheb ben, die mijne noten zingen. Gij moet GEMENGD NIEUWS. UNIFORM VOOR GEMEENTEVELD WACHTERS. Door 20 gemeentebesturen in Friesland is .een .uniform voor de gemeenteveldwach ters aangenomen, geheel verschillend met die van de Rijksveldwacht. Tunica en broek zijn van donkerblauw laken, zonder canige versiering of opschik, de pet is marineofficier-model, met voorop bet wapen der gemeente. BEROOFD. Een Oost-Indisch ambtenaar met verlof, die Woensdagmorgen met dan trein van 9,29 uit Den, Haag over Brussel naar Genua ■ertrok, om de '.er.ugreis naar Indië te aan aarden, is in dien trein, waarschijnlijk nog oor deze was vertrokken, zijn portefeuille ontrold met 500 aan bankpapier, een cre- dielbrief van 3000 en een wissel van 2000. De ambtenaar stapte in met zijn ba gage en in den gang van het rijtuig werd hem door een drietal heeren, die zich daar ophielden gezegd dat hij moest doorloopen, daar achterin neg plaats was. Vermoedt wordt, dat dit drietal den roof heeft ge pleegd. Eerst toert de ambtenaar had plaats genomen, miste hij zijn eigendom. De trein was inmiddels gaan rijden en van de drie heeren was niets meer te zien. De ambtenaar heeft zijn reis onderbroken en te Rotter dam bij dc politie aangifte gedaan. in de volgende pauze aan die dame voor stellen en ik zal trachten weder goed te maken, wat gij aan de Fransche wellevend heid te kort hebt gedaan. Hoe zeer Nourrit er zich ook tegen ver zette baatte dit hem toch niets, hij moest Auber in de loge der gravin brengen, en dan componist van den spoedig te verwach ten tweeden Massaniello voorstellen. De gravin was zoowel overheerlijk lief als schoon, en Auber geheel door haar rne- degesleept, was de wellevendheid zelve. Zijn gesprek tintelde van verstand en ver nuft, terwijl Nourrit zich zeer stil op een afstand hield en na iederen- blik van die vurige oogen die op hem gericht werd, ste ds ernstiger en koeler werd. Hij*gevoel de zich onaangedaan over het gedrag der gravin en wel in die mate, dat hij geheel bleef zwijgen, en den eompanist liet pra ten. Eensklaps trof den zanger een blik van de Italiaanschc, die den praalzieken com ponist voor een oogemblik deed verstom men en verbleeken. Het was een bliksem schicht en tegelijk was daarin doodelijke baat te lezen. Het samenzijn duurde slechts eeniga oogenblikken de drie slagen van den regiseur kondigden het begin van bel Iaatsie tooneel der opera aan en de beide heeren ver'ieten de loge der gravin. Zij is prachtig als Fenella, zeide de componist plagende tot den ernstigen jeug digen metgezel. Hierop namen zij hun plaat s-mt wederom in li.un bezit. Nourrit. volgde het stug tot het einde toe met groote aandacht. Auber dacht nauwe lijks meer aan de opera, onafgebroken was zijn oog op dc gravin gericht, die echter met voordracht geen notitie meer van de TT Q lc-i o$ a (-> a VERKIEZLNGSHUMOR. ,,De Eemlander" meldt uit Amersfoort Een boer .uit dan naasten omtrek verge zeld door zijn wederhelft, komt het stemlo kaal binnen. Beiden overhandigen aan den voorzitter hun oproepingskaart en ontvan gen van hem ieder een slembiljet. Met hun biljet in de hand begeeft het echtpaar zich naar één en hetzelfde slemhokje om zich van hun stemplicht te kwijten. Uit den aard der zaak maakt een der leden van het stembureau de opmerking dat zulks ongeoorloofd is, waarop de cchlge- noote snibbig uitroept „Dat gaat je niets aan. Man en vrouw is één." Nogmaals waar schuwt de voorzitter ben en deelt hen, me de ieder in een afzonderlijk stemhokje het biljet moet invullen. Dc boer nu, niet be grijpende waarmede de voorzitter van het stembureau zich bemoeit, vraagt hem op verontwaardigden toon „Is het jou wijf of het mijne". Nadat nogmaals getracht wordt beide slemplichtigen van gedachte te ver anderen., verscheurt de man beide biljetten onder den uitroep: „Dan krijg je ze geen van beide." Boer en vrouw af. Hilariteit on der de stembureau-leden. KORTE BERICHTEN. De Raad van Nieuwerkerk (Zeeland) besloot om het vloeken strafbaar te stellen. De Gemeenteraad van Slocbleran be sloot in alle openbare gebouwen in de ge meente plakkaten tegen het vloeken te doen aanbrengen. Een ingezetenen van Gendringen ont ving van 't bestuur der Rijksverzekerings bank bericht, dat hij wegens het overlijden van zijn moeder, die verzekering had ge- aten, 100 aan het postkantoor per kwi- antie kon afhalen. De geadresseerde heeft de ontvangen stukken ten postkantore terugbezorgd, doch zonder de bedoelde 100 in ontvangst te nemen, daar zijn moeder in blakende ge zondheid verkeerde. Een kiezer te Ochten stak zijn biljet in de bus met het volgende rijm.pje Een heele reeks van candidalen Voor de Provinciale Staten, Vrijheidsbonders weggelaten, Schuld van Tielsche advocaten. 'k Heb van allen in de gaten, Dat ze graag mijn stem bezaten. En wat is 't eind van het lied Wel, nou stem ik lekker niet. Te Kampen had W. Klappe 35 eenden in een hok opgesloten. Twee groote trek honden deden oen aanval op het hok met zijn levendiigen inhoud. Toen de zoon van K. naar zijn eenden, kwam zien, vond hij er nog nel 1 in leven. De andere waren alle afgemaakt. Een van 180. Een gast zou mee-eten en moeder had Ecbbie, die nogal loslippig was, een dub beltje gegeven, onder voorwaarde, dat hij niet zou spreken. Alles ging goed tot de pudding kwam. 't Was Bobbie's lievelingspudding en zijn vreugde was te groot om te zwijgen.. Hij haalde het dubbeltje uit zijn zak, stak het zijn moeder toe en zei Hier is uw dubbeltje terug, moeder. Ik wou toch maar liever wat zeggen DURE EITJES Te Bocholt zijn 3 bewoners van de Prui sische grens die samen 70 eieren naar Ne derland wilden smokkelen elk veroordeeld tot maanden gevangenissttraf en elk een millioen mark boete. TROUWEN MET ESCORTE. Een aan bet werk gebleven bouwvakaT- legenover gestelde loge scheen te willen nemen., en slechts enkele malen wierp zij terloops een gloeienden blik op den. zan- ger. Na afloop van de voorstelling, toen bei de mannen naar huis keerden, begon Nour rit met kunstenaarsijver een gesprek over bet nieuwe werk en over het groote suc ces dat bet behaald had, hetgeen beiden natuurlijk veel belang moest inboezemen, Auber's gedachten waren echter met ge heel andere zaken bezig. Hij gaf den jon gen vriend op eene vraag, die op de opera toepasselijk was, ten antwoord Zij is een eri-gel doch zeker ook een duivel. Als engel hebt gij baar van u gestoolen. Wacht u voor den duivel: Hiermede werd het gesprek lusschen d-?n componist en. den zanger van den nieuwen Masaniello afgebroken. n. Twee maanden na de opvoering van Massaniello in de Opera comique, werd in dc Acdcmie royale de musique der nieuwe opera van Auber ten tooneele gevoerd. Men bad ze ook eerst Masaniello willen noe men. doch om geen \erwarring tc hebben mot Carafa, werd ze herdoopt in .,De stom me van Portici." Het succes dat deze nieuwe Masaniello in den door den politiek bewogen tijd 'behaalde, was buitengewoon en vooral Nourrit die dc hoofdrol vervulde, bracht het tot een tot heden onbereikte zegepraal. De vurige, wegslepende voor dracht van bet zoo beroemd geworden duel. dal zoo geheel de toenmalige staat kundige stemming weergaf, de gekuischle, vrome wijze, waarop hij het heerlijke ge bed in het derde tooneel medezong, de roerende teruggaaf van het wiegelied sleep ten het geheele publiek mede. Niettegen staande al het genoemde bereikten de bij valsbetuigingen hun toppunt gedurende en na het bedrijf, waarin de waanzinnige ten toonee'e werd gevoerd. Nourrit had die rol verrassend natuurlijk gezongen en voor- geste'd. zoodat bij de passages „als het ver stand bij den verraden visscherskoning te rugkeert en de herinnering aan een licht straal den nacht der waanzin doorbreekt, geen enkel oog in de tot boven toe gevulde schouwburgzaal droog blijft. Ook de schoone gravin Balbi was weder op hare gewone plaats gezeten en als naar gewoonten rustten hare gloeiende oogen met een onheilspellend vuur op den zan ger, die er in zijn costuum bijzonder schoon uitzag. Slechts eens had de zanger naar de loge der gravin gezien, doch het was vol doende om den blik van de Italiaansche te ontmoeten, die vol vurige liefde en vol heilsche gloed cp hem gericht was, die blik trof hem diep in het hart en. vervulde hem met onnoembare smart. Het was voor Nour rit zeer gelukkig, dat de voorstelling, de opera, ten einde spoedde. Vermoeid doch ireer ontdaan, ging hij naar zijne loge en wenschle niemand meer toe te laten. Zelfs zijn bediende bad hij weggezonden, hij wil de en moest alleen zijn en niet eens veroor loofde hij Auber tot hem te komen, alleen de Masalinno van de opera comique, Pon- chard vergunde hij hem eenige oogenblik ken in zijn loge te komen bezoeken. Toen de zanger eindelijk na een groot uur zijne loge verliet, was bet reeds middernacht en de zaal geheel ledig. Buiten voor den uit- EEN NIEUWE ONTMUGGINGS- METHODE De heer Morgan te San Francisco heelt een toestel uitgevonden, waarmee op groo te schaal een mug.genverdelging gehouden zou kunnen worden. Het beginsel is dat een snaar zoo gespan nen wordt dat zij bij het aanstrijken een loon geeft van dezelfde hoogte als het ge zoem der muskieten, die tot de paring lok ken. Daar komen dan de inceslen bijzwcr- men op af. Maar vlak bij dc trillende snaar gekomen, geraken zij in de zuiging van een ventilator, die ze in een ruimte slikt, waar zij den dood vinden. Volgens Morgan werkt het toestel uitmun tend en kan hij met een stuk of tien er van heel San Francisco van muskieten bevrijden beider, die Woensdagmorgen te Rotterdam in het huwelijk trad, kreeg met zijn bruid aan het stadhuis een ovatie van een paar honderd stakers. De sloel werd bovendien van het raadhuis naar de R.-K. kerk aan de Mathenesserlaan, waar het kerkelijk huwe lijk werd voltrokken, nog geëscorteerd door een honderdtal stakers per fiets. STAK ERSW RAAK. De staking van exportslagersgezellcn le Harlingen duurt nog steeds voort. De sta kers hebben des nachts olie geworpen in oen regenwaterbak van den exportslager Van der Wal, bij wien. gestaakt wordt. DRIJVENDE GRONDEN Uit Oost-Groningen schrijft men aan hel N. van den1 Dag Een eigenaardigheid van de Noordduit- sche veenstreeken is de hier en daar merk bare beweeglijkheid van den bodem, welke zich soms zoo sterk voordoet, dat men let terlijk van drijvende gronden kan spreken. Die venen, liggen achter de z.g. marschgron den .kleistreken en strekken zich ver in het binnenland uit. Vele dezer venen, voor zoover nog onontgonnen, zijn eigen lijk weeke drijvende .massa's welke als men er over gaal in beweging geraken en veelal gevaarlijk zijn wegens de kans om er in te verzinken, wat veelvuldig moet zijn voorgekomen. Het z.g. „Teufelsmoor" is één gevaarlijke drijvende en verraderlijke bodem, die op vele punten voor den wan delaar op en neer golft. In Osterholz treft men aan den oever der Hamme een drijvende strook aan van een uur gaans met een. dikte van 15 a 20 voet welke bodem lijst en daalt, resp. gang der artisten wachtte een rijtuig dat hem naar huis zou brengen. Een man, dien hij in de nachtelijke duisternis niet kon onderschijdzn, opende het portier en Nour rit steeg in. Reeds sloeg de koetsier op de paarden, zonder op den angstkreet van den zanger acht te geven en het rijtuig reed ra telend over het plaveisel van de ruc Gran de Batclièrc naar de boulevard Mont- Martre. Nourrit bevond zich niet alleen in he'. rijtuig, zooals hij bij het instijgen meend en nu tot zijne groote verwondering ont waarde en toch te laat om dit te kunnen veranderen. In een hoek leunde een zwaar gesluierde gestalte, die nu den sluier op sloeg, bij welke het Fauwe licht der lan taarn van het rijtuig en van de straat op een schoon, d^ch bleek gelaat met vurig gloeiende oogen viel dal de zanger slechts te spoedig herkende. Gij hier gravin riep bij in het volgende oogenblik verrast uil, en reeds greep zijn band naar de kruk van bet portier om dat oipen te rukken en niettegenstaande de snelle vaart van het rijtuig cr ui' te sprin gen. Met buitengewone krachtsinspanning werd die hand echter teug gehouden en met gesmoorde stem werd hem foegcv-^-5- Hoor mij eerst aan. dan blijf of ga. Nourrit viel op de kussens terug cn gra vin Balbi, want zij was het inderdaad, ver volgde bijna bevende van hartstocht Hoor mij slechts een cogenblik aan. Ik bemin u, bemin u zoo vurig, dat ik bier voor uwe oogen wil sterven, als gij mij nu nog verstoot. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1