14e Jaargang. Vrijdag 27 April 1923. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ABTISTEiaiSS. WIERINGER COURANT UITGEVER: COPN. J. BOSKER, WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS i per 3 maanden 0.85. v ADYERTENTIëN: Van 15 regels f 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. No. 19. DE ZUIDERZEEWERKEN. Aan de driemaandelijksche mededeelin- gen betrffende de werkzaamheden voor de afsluiting en) droogmaking van de Zuider zee is hel volgende ontleend De levering en aanvoer van Belgische bloksleen en zware stertsteen kwam, voor zooveel betreft de hoeveelheid waarvoor aanvankelijk gecontracteerd werd nage noeg gereed deze steen werd aangevoerd in de nieuwe werkhaven bij Den Oever en grootendeels aan den aldaar in uitvoering zijnden beschermingsdijk verwerkt. Met het molken! van de grondwerken voor een gedeelte .van het tedelijke ver bindingskanaal bij de van Ewijcksluis on derhands aangenomen door I. C. Kooiman te Vlieland, werd begonnen. Het baggerwerk in de buitenhavengeul van de Van Ewijcksluis, waarmede nog in December 1922 werd aangevangen, werd krachtig voortgezet eri op 6 Maart vol tooid opgeleverd. Onderhands aanbesteed werd het ma - ken van een lossleiger in de harven te Van Ewijcksluis Het werk werd aangenomen voor de som van f 85C0 Met het maken van een schutssluis met bijkomende werken aan de buitenzijde van den Balgdijk. bij De Kooi onder de gemeen te Helder werd eeö aanvang gemaakt. Deze schutssluis moet dienen ter ver - krijging van een scheepvaartverbinding tus scheni het langs den Balgdijk van den An na Paulownapolder aan te leggen! afwate - rings- en scheepvaarllkanaal en het Noord- Hollandssch kanaal, wordt gebouwd op de langs de buitenzijde van den Koegrasdijk aanwezige, aan bet rijk behoorende schor- of kweldergrcnden die daartoe door het domeinbesluur ter beschikl-ing zijn gesteld. Daar de schutssluis wordt gebouwd aan de zeezijde van deni Balgdijk en den Koe- grasz-eedijk, moet de bouwplaats door den omringdam tegen eventueele slormv'oed worden beschermd Met het makeni van dezen d-m werd in Februari een begin gemaakt. Nu in verband met het uitstellen1 van een beslissing ten aanzien van de afsluiting der Zuiderzee tusschen Wieringeni en Fries land vooreerst nog niet tot den bouw der sluizen beoosten Wieringen zal worden; o- vergegaan, moest getracht worden het ten aanzien van die deining in de oude hoven ond rvonden bezwaar te verhelpen Vernauwing van deni mond der nieuwe buitenhaven kon daartoe niet in aanmer king komen, aangezien hierdoor de invaart van die haveni voor Rijnaken en andere groote vaartuigen welke slcen en andere materialen voor de -afsluilingswerken. moe iten aanvoeren, bemoeilijkt zou worden Daarom is eeni ander middel aangewend n.1. het in zuidelijke richting verplaatsen van den mond der oude haven, door het af sluiten, van den bestaanden hav nniond, en het maken van eon nieuwe opening in het havenhoofd .(paalscherm) ten zuiden daar van zoodot de nieuwe mond bij alle win dera gedekt ligt tegen de door den' «ond der buitenhaven binnentredende deining. Met 'het werk werd nog in December 1922 aangevangen. Het was op 22 Maart voltooid. Bij de in de tweede helft van Maart voorgekomen krachtige winden uit Noord oostelijke richting, en de daarmede -gepaard gaande sterke deining in zee, bleek de wij ziging van deni havenmond geheel aan het beoogde doel - te beantwoorden. Als geVolg van de afsluiting van het Am- sleldiep wordt verwacht dat de .stormvloed standen langs de noordkust van Wieringen eene zij het ook geringe, verhooging zullen ondergaan, in verband waarmede de door het Rijk aldaar onderhouden zeeweringen moeten werden verhoogd. Aangezien na de afsluiting van de Zui derzee tusschen Wieringen en Friesland op een nieuwe, greotere, verheoging v-an de sbornvloedstanden moet worden gerekend, in verband waarmede dan de bovengenoem de zeeweringen, andermaal een v-erhooging zouden moeten ondergaan, is bet, ter be perking van de kosten van uitvoering, aan gewezen, bij de thans noodige verhooging de zeeweringen reeds dadelijk te brengen op de hoogten welke zij na de volledige af sluiting der Zuiderzee zullen moeten ver krijgen. Bij het voor de jaren 19221925 aange- micn beperkte werkplan is er op gere kend dat deze verhooging, met het oog op de behoefte aan werkverschaffing op Wie ringen gedurende den winter, bij gedeelten zal worden uitgevoerd. In den afgeloopert winter deed zich het geval voor. dat de op Wieringen woonach tige arbeiders die deel namen aan het los sen der schepen welke zet- en stortsteen voor de Zuiderzeewerken aanvoeren, we gens de onr gel-matige aankomst der sche pen) telkenmale tamelijk lange perioden van werkloosheid doormaakten, betgeen, behalve soor ben zelf, ook voor bet steen- lossen bezwaar medebracht, daar tengevol ge biervan een tamelijk sterk verloop van FEUILLETON. No. 4. Joachim werd tan tooneele gevoerd en Nourrit gevoelde zich onwel. In den grond was zijn stem mat en de uitvoering derhal ve zwak. Tot aan bet vierde bedrijf wors telde hij er zich doorhenen, doch geduren de de groote aria weigerden al zijn krach ten hem den dienst, de stem ontviel hem en als hij geen volleerd zanger ware ge weest zou hij -midden in de aria hebben mot ten afbreken. Hij wist derhalve de aria nog ten einde te brengen, ofschoon dan ook met groote verandering in de melodie. Wel dra was het gedaan voorbij was het sraar te'ijksle oogenblik dat hij tol heden beleefd had, Zwijgend en aangedaan volgde het pu bliek dat pijnlijk worstelen van den' groo te arlist -met zijn ziek orgaan. Eensklaps boog eene in het zwart gekle-ede dame ver uit haar loge en terwijl Nourrit -de aria in- plaats van met de hooge as in een laag oc taaf sloot, deed de vreemde een luid bravo hooren, dat als een ontzettende spot door de zaal klonk. Nourrit zakte ineen. Zijn blik zocht naar naar de vreemde, het schemerde hem ech ter voor de oogent, hij kon niets herkan nen. Als oen waanzinnige vloog hij van het tooneel en naar zijn loge. Hier had een! ver schrikkelijk voorval plaats. Met verdraaid gelaatstrekken; met van bloed doorloopen oogan streed de-Jtunstenaar als een waan zinnige tegen zich zeiven en tegen het on geluk, dat hem vervolgde. Steeds verwar der werden zijne woorden en zijn gedrag, er waren er geen bezorgde vrienden toege schoten, zoo zou hij de dwaaste dingen ge daan hebben. Men had moeite -he-m daarvan ■te houden-, het was echter onmogelijk zijne woorden te verstaan. De aanwezigen hiel den hem inderdaad voor krankzinnig. Ein delijk was zijn kracht uitgeput, hij zakte ir elkander en viel zwaar op de rustbank zij ner loge neder. Tegelijk ging het wilde spre ken ep schreeuwen in zangerige tonen over. Door zijn snikken heenJ klonk, hoewel afge broken en slechts van -tijd lot tijd verstaan baar doch op zeer aangrijpende wijze, de melodie van het visscherslied uit Masaniel- lo dat de waanzinnige in het laatste bedrijf van de Stomme" zingt. Nu was hij aan de plaats waar de stem in hcogere ioonen overgaat. Niets daarvan was duidelijk, al leen hoorde -men een akelig gegil, daarna werd alles stil, de zoo zwaar beproefde had zijn bewustzijn verloren. Ontdaan en! -met oogen vol tranen ston den vrienden i®n arlisten van het theater om den armen -zanger, dii door de muze hevig geslagen was. Hoe rustig en gelukkig had Nourrit kun nen leven in de 'kring zijner familie en door alle gemakken omgeven. Hij was rijk, als be minnaer van orde had hij het verdiende w ten te besparen. Hij kon echter van bet too neel geen afstand doen zelfs op dien entzettenden avond niet. De opvoering zou geschorst worden, het grootste gedeelte der aanwezigen wilde -daar in genoegen -nemen', doch allen bleven en wachten geduldig. Toeni men dit aan Nourrit die inmiddels weer was bijgekomen, zacht mogelijk te 'kennen gaf, beschouwde hij zulks als den grootsten smaad, die hem en zijn kunstenaarsroem kon overkomen en PrimaGEURIGE PIJP TABAK gefabriceerd door de Tabaksfabriek J. R. KBUSS - ALKMAAR, Neem! proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. Vraagt Uwen Winkelier. arbeidskrachten1 ontstond. Ten einde aan beide bezwaren -tegemoet te .komen, werd daarom met -een aannemer overeengeko men dat deze in de bovenbedoelde -perio den en gedeelte van den door het Rijk on derhouden, aan >Je noordkust van Wierin gen gelegen!, Bierdijk, zou ophoogen, vol gens .:<en daarvoor door den dienst der Zui derzeewerken opgemaakt p'an en tegen het bedrag van de daarvan door dien dienst, zonder aanneimerswinst. o-pgemaakte be grooting ad 22,700. Dit werk is ilhns in uitvoeriing. De -lcng-te van het op te hoogera gedeelte van dezen dijk bedraagt 350 M. Bij het einde van Maart was een lengte van ruim 100 Meter op de hoogte gebracht. GEMENGD NIEUWS. DROOGGELEGD. Met 1 Mei a.s. wordt de laailst overgeble n vergunning in het Friesche -dorp Valo-m opgehevten'. EEN GEVANGENIS TE KOOP. De cellulaire gevangenis te Sneek wordt eerstdaags publietk- verkocht. De -kooper mag in zes jaarlijksche termijnen; betalen. TRAGISCH. De 'andbouwer P. Strijker te Nijeveen (-Dr.) vond Maandagavond drijvende in een sloot nabij zijn woning zijn 3l/„ jarig dochter tje. Het leven was reeds gevlodten-. Waar schijnlijk is het kind bij bloempjesplukiken- ite water geraakt. POSTKANTOOR-INBRAAK. Eenige blijkbaar wat zenuwachtige inbre kers hebben inbraak gepleegd in het post- ka.ntoorn te Blaricum. Spaarbankboekjes en -een bedrag van 40 gulden werden medege nomen, doch ,eeri 'kistje met aanzienlijke waarde hebben zij laten! s aan. POSTWISSELFORMULIEREN De plvv. directeur-generaal der P. en T: maakt bekend, dat in verband met de inge bruikstelling van postwisselstempelmachi- nes, met ingaing van 1 Mei a.s., met intrek king van de in gebruik zijnde, zullen- wor den uitgegeven nieuw mod.el postwisselfor- -mulkrera, bestaande uit drie doelen, te we ten het lichaam, dat bij de uitbetaling door den postdienst wordt ingehouden een rechterstrook, strekkende den afzender tot bewijs van storting, en eene linkerstrook welke door den geadresseerde kan worden behouden. Bij -de aanbieding ter verzending van de :uw -model postwissel op -een hulppostkan toor wordt evenwel, in verband met de be handeling op het betrekken hoofdkantoor, de rechterstrook niet als re^u afgegeven, doch wordt den afzender een uit -een regis ter ontleend ontvangbewijs overhandigd. Buiten de dienstaanwijzingen behooren alle gegevens voor den postwissel daarop d-cor den afzender te worden gesteld d-es- gewenscht kan daarbij de hulp van dera ■postambtenaar w-ordeni ingeroepen-, DE ZOMERTIJD. In de ,,St.-Crt." van Woensdagavond is opgenomen een K.B. van 24 April j.L, bepa lende dat in 1923 de vervroeging met een van den weltelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1918, zal aanvan- n den lsten Juni. DRANKSMOKKEL I Door de marechaussees te Uithuizen (Gr.) zijn in de kwelders van den- zeedijk- 2 .partij en sterken drank in beslag genomen, welke daar begraven waren -met het doel ze bij gelegenheid binnen te smokkelen. Deze drank, ongeveer 2000 liter, is vermoedelijk door een zeilbootje uit Duitschland aange voerd era bij nacht begraven'. De drank is opgemerkt door eenige arbei ders, die de marechaussees -er-mee in kennis stelden-, VROEG ONWEDER. Boveni Errnelo heeft een hevig onweder gewoed. hij besloot tot hel einde toe vol te houden. Meer dan een uur had de pauze geduurd en 't anders zoo ongeduldige -publiek nam er volgaarne genoegen, mede. Toen Eleazer ein delijk -verscheen werd hij met en, daverend .pplaus ontvangen en op bijna gelijke wijze nam men bij het slot afscheid van hem. Het was werkelijk een afscheid, want de Mar- seillanen zouden -hem niet -meer op het too neel wederzien. Door zijn talrijke vrienden en andere ver eerders der kunst werd Nourrit naar zijn hotel aan de ha-ven gebracht. Hier verlang de hij alleen te zijn, doch verzocht zijne vrienden den volgenden! morgen bij hem te komen. Toen nam hij afscheid van hen. In zijne kamer komende vond hij een visite kaart op tafel liggen. Een vreemde had die in den loop van den avond na hel vierde bedrijf -voor Nourrit afgegeven. Alzco zei- d-e men in het hotel. Nourrit nam de kaart op en las Gravin Giudiita Balbi. IV. Wederom is een jaar verloopen en Nour rit bevindt zich in Napels om gedurende het spelseizoen op het tooneel van den grooten schouwburg San Carlo van Signor Barbaje te zingen. Wel had hij na den ongunstigen afloop in Marseille nog met groot succes in Lyon gezongen', doch in Toulouse ontzeid.e hem de kranke stem andermaal haar dienst. Hij keerde naar Parijs terug. In plaats zich nu in het noodlot te' voegen, hetgeen elk zan ger. moet ondervinden' al h-eeft hij als een God geschitterd en gehcerscht. rustte hij zich tot een nieuwe kunstreis naar Italië Een boerderij werd door den bliksem ge troffen. Er ontstond geen brand. Alleen de electrische lampen en de ruilen werden verbrijzeld. Tr-effierad is het. dat de boerderij eenige jaren geleden, tengevolge van het hemelvuur is afgebrand en toen weer h rbouwd is. De eigenaar is wgens gemoedsbezwaren nog steeds niet verzekerd. LEVEND VERBRAND. Een vrouw te Spakenburg had -oen, bak -met 13 jonge kiekens voor de kachel om de mrae'dierlooze kleinen toch maar goed warm -te houden. Toen ze na eenigen. tijd naar haar pleegkinderen kwam kijken, wa9 de kist in brand geraakt. De brand was spoedig gebluscht, doch dc arme kuikens waren levend verbrand. PLEIZIERVLUCHTEN BOVEN DEN VESUVIUS. Het Grand Hotel te Napels heeft iets han digs en prettigs verzonnen voor zijn -gasten een 'uchtdien-st is -georganiseerd van Na pels naar Capri, Sorrento era Amalfi. Dat de toeristen op allerlei sensat: s onthaald worden, bleek Maandag, toen een v'icg- tuig bijna andorhalven kilomoter boven Capri bleef, en men van dat hooge punt uit den Stromboli kon zien werken voor de straat van M-essina. Duur zijn die tochtjes niet :vijf dollar per persoon. Een) gewonen, tocht naar Viesuvius of -langs -d-e golven van Napels en Selerrao komt heel wat duurder, en neemt veel meer tijd, want de vliegtoch ten duren op zijn langst een half uur, als r nergens onderweg geland wordt. Hoe- elde voorzichtige mensch zal altijd blijven aarzelen ,.Je kon eris in de Vesu vius va'len Ja, -en waar je dan lerechr kwam. bij dc eerstvolgende uitbarsting SPOKEN OP DE BIBABO Een dezer nachten gebeurde het in dc diereratuinzaa-l te 's-Gravenhage, dal dc bewaker van de stands van de Bibabo zeer schrok van -een doffe stem die in de stil te van den nacht ,,'k-wart voor drieën" riep. Hij greep naar zijn wapens en zocht dc zaal af, maar vond niets, dacht toen, dat hij het zich maar had verbeeld. Plotseling klonk het met hetzelfde doffe geluid ,,dirie uur." De man maakte daarop bij den conciër ge alarm en beid-ara doorzochten zorgvuldig de geheele zaal. uit. Wel had hij het voornemen gehad zich geheel van het tooneel terug te trekken, doch door hatelijke dagbladartikels en welke tooneelspeler heeft geen vijand, werd hij daartoe aangespoord hij wilde nog eens -d en strijd wagen en toon ara, dat hij neg steeds de artist van weleer was. Alles zou echter tot teleurstelling lijdenDit maal nam Nourrit zijne echtgeraoote mede in haar meende hij een vasten steuen te hebben en tevens een heimelijken -talisman tegen den haat den! v'oek van een waanzinnige vrouw, dien sedert diera nood- lottigen -avond in Marseille, in vereeniging met het vroeger gebeurde, onophoudelijk voor zijn geest zweefde. Nourrit had zich voor zijn Italiaansche reis zoo goed mogelijk uitgerust. Uit Cor- neillc's treurspel ,,Polyenctc" had hij de tekst voer een opera samengesteld, die door den destijds mees' beroemden Itali- aanschen componist Donizolti R-ossini's bloeitijd was voorbij en Bellini reeds ge storven op muziek gebracht werd. In Napels zou deze -opera onder dien titel ,,Dc martelaars" worden opgevoerd en Nourrit de hoofdrol vervullen, waarin hij zich als een voortreffelijk zanger en tooneelspeler opnieuw zou doen kennen. De zanger trok door Italië henen en schitterde op concer ten) in Mailand Florence en Rome. In Na pcis gekomen! trof hem het ongeluk echter weder en wel dadelijk na zijn aankomst. De toenmalig censuur wilde de opvoering van .,De Martelaars" niet -doen! plaats vin den, en Nourrit -moest met -tegenzin in de zwakke compositie De Eed van Mercadan- te optreden. Het publiek ontving den Fran schen zanger vriendelijk doch niet met veel geestdrift. Zijne vrienden echter zochten hem het verblijf in Napcis zoo aangenaam mogelijk te maken. Barbaja had hem in zijn paleis aan het meer del Mercato een aan gename woning ingeruimd van welks -ter ras men1 een heerlijk uitzicht op de groote markt en het -meer had en bijgestaan door zijn vrouw, trachtte men het den zanger zoo aangenaam mog .lijk -te makera. Bar baja had besloten de opera ,,De Stomme Porlici" vau Auber met de noodige veranderingen op te voeren en Nourrit, de Parijschc .Schepper" van de hoofdrol, zou als Masaniello optreden. De laatste verzet te zich geweidig tegen deze opvoering eert onverklaarbare vrees, die hem bij iede re herinneringsrol bekroop, kon hij niet o- verwinnen. Steeds zag hij dera waanzinnige visschershocfdman voor zich en êen bleek vrouvvengelaat dat de laatste stuiptrekken van den razende volgde, Hij deed zich ge weld aan om die angstige -gedachten en visioenen te verbannen en geloofde einde lijk zelf dat hij het -gevaar moest bestrij den/ om te kunnen overwinnen. Zoo nam hij dan eindelijk het voorstel aan en nu begonnen -zijne vrienden hem met de geschiedkundigen plaatsen van den moedigen en zoo ongelukkige visscher- hoofdman bekend te maken. Nourrit be- ho fde daarvoor niet ver te gaan. Op het terras zijner woning tredende viel zijn blik op de groote markt, waarop de verkoopers de voorgeschreven belastingen op vruchten en granen, die d-oor den onderkoning wa- uilgeschrevcn, weigerden te beil.alera, waar de schoonbroeder van Massalienno zijn visclvkorf omstiet en daarmede het tce ken tot den opstand gaf aan welks hoofd de visschcr zich stelde. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1