NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 14e Jaargang- Dinsdag 8 Mei 1923. WIERINGER COURANT UITGEVER: j CO"N.J. B05KER. WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN UINSDAC «n VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maande» 0.S5. ADVERTENTIêN: Van 15 regels 0.50, Iedere regel meer f 0.10. BUjlEAÜ: Hippolytushoef Wieringen. TEL. INTERCOMM. No 19 GEMENGD NIEUWS. EEN SCHEMA VOOR een FEESTVIERING IN PLATTELANDSQEMEENTEN. In ,,De Gong" maandblad van de Tucht-Nnie, komt aan de hand van het rapport der commissie van de Tucht-Unie, die in opdracht kreeg hel hoofdbestuur te adviseeren, In hoeverre bij nationale volks feesten getracht zou kunnen worden „ge vallen! van losbandigheid" of „tuchteloos heid" te voorkomen het volgende sche ma voor, bestemd voor het feestvieren ii, gemeenten! a. voor kleine gemeenten. 7 uur. Reveille. 8 uur. Klokgelui. 8.30. Ommegaau van Scholieren-. 910 uur. a. Uitvoering van Zangnum- nummers door Vereenigingen b. Zingen van Nationale liederen door Scholieren c. Zin gen van nationale liederen door publiek. 1011 uur. Ontvangst der Leerlinge in de School (Tractatie, U.ildieeling van eer p'aat a's anderzins betrekking hebbende op hel feest enz.) 2 uur. Opstelling en Afmarsch naar het feestterrein, a. voor jonge scholieren spelletjes, poppenkast enz., onder leiding van het onderwijzend personeel b. Voor oudere Scholieren spelen en ikileine wed strijden. enz. onder leiding van het onder wij zend personeelc. Gymnastiek-, Siporl-, Spel-Wedslrijden (Op dal gebied Volkswed- strijden d. Wielerwedstrijden Harddra verijen enz. enz. e. Uitreiking der prijzen. 5 uur. Afmarsch. 7.30 uur. Muziekuitvoering {populaire nummers.) a. Gymnastiekuitvoering afge wisseld met Zang, Tableau, Filmvertooning b. Openbare Voorstelling j Slot Vuurwerk als anderszins, Fakkeloptocht. MALVERSATIES TE MAASDAM? Wij lezen in de „Dordr. Cnt." dal er te Maasdam met de geldleeningen der gemeen te groole malversaties zouden zijn ge pleegd. „Tol die geldleeningen werd nimmer door den gemeenteraad besloten en de be dragen waren! -gefingeerd. De gelden wer den- door clenl burgemeester ontvangen." STAKKERD. Te Bussum is een 34-jarige van uitputting ineengezakte man op straat aangetroffen, die bij onderzoek bleek neg drie maanden gevangenisstraf te goed te hebben. Nadat hij op zijn verhaal gekomen is, is hij Zater dagmorgen ter beschikking van d'cn Officier van Justitie té Amsterdam, gesteld. De politie te Hilversum had d>en -man -mot -een spoorkaartje naar Bussum op den trein gezet. ONGELUK. Te Nijmegen is Vrijdagmorgen een droe vig ongeluk gebeurd in de cude Stad bij den Ganzenheuv.elop dit drukke verkeerspunt geraakte eert -moeder met -twee kindertjes -tusschen een vrachtwagen -en -een motor fiets met het treurig gevolg dat het meisje van zes jaar met een hoofdwond naar huis werd gebracht, en het jongetje van vier jaar een uur na aankomst in 't Ziekenhuis overleden. TREURIG. De 27-jarige vrouw van den arbeider) H. te Nummer-één, onder Veendam, heeft 'be kend Dinsdagnacht d-e woning in huur be- woond, in brand te hebben gesloken om het verzekerd bedrag te kunnen innen. De j man verkeert in ziekelijken toestand en is :el werkeloos en het gezin arm. Wegens zwangerschap is de arme vrouw niet in hechtenis genomen. FEUILLETON. No 2. De ongelukkige Andr-ca Sirani werd door een slepende en pijnlijke kwaal aangetass, è'v. al zijn leden verlamde zoodat het schil deren hem van dag tot dag moeilijker viel, er. -het hein einde-lijk onmogelijk werd -het penscel te hantecren. Het was t-cv.crg-eefs, dal Elisabetta met hare zachte vingers d-e arme, gevocllooze handen wreef zij kor» dan niet meer w-erken hei Jcveni zelf scheen gedoofd in den wanhopenden kunste naar. die geheel van de kracht beroofd "vas, om zijne denkbeelden op het doek te hrangen. Het is alles te vergeefs, Elisabetta, riep Sirani op zeik-eren dag uit, to-en/ het penceel uil -d-e -verlamde vingers, die niet -meer kon den besturen-, was gevallen alles te ver geefs ik zal nooit meer kunnen schilderen. Hij zag naar zijne krachtelooze, mismaak te handen, en groote tranen biggelden op de wangen van dan forschen -man. Geen wonder dat Elisabetta ook -begon te wee- ncn, an hare armen om zijn hals sloeg, haar best doende, hem te troosten. Boezem mij geen hoop in, -mijn ikin-d, ant wo-ordde hij treurig, ik w-eet, -dal -deze kwaal ongeneeslijk is. Ik ban geen- schilder meer. Ach, hoe zal ik brood voor mijne kinderen verdienen? Elisabetta's wang gloeide, hare oogen schitterden, woorden vloeicn-den naar bare lippen maar zij bedacht zich denkende HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. I-Iet is de w-eniscb van H. M, d-e Koning-in, dat degen-en die zich opmaken- om plech tig te herdenken den dag waarop H. M. 25 jaar geleden de rcgecring aanvaardde, de grootst mogelijke eenvoud betrachtten en de losten tot hel strikt noodige -beperken. In verband hiermede vensch-t H. M. zich dan ook -te bepalen tot een bezoek aan de hoofdstad -en zal zij daar ter plaatse gaar ne gelegenheid -schenken1 -o-oik aan ingeze ten-en van andere gemeenten -om aan hun gevoelens uiting te geven. EEN STEMPLICHTJUAESTIE. Voor het kantongerecht te Apeldoorn hebben nu pas oen 30-tal thuisblijvers van de stembus van 5 Juli 1922 terecht gestaan. Bijna -allen waren boeren en boerinnen Van Uddel, -die gemoedsbezwaren hadden. Een der beklaagden echter was een' ze kere J. van Marle te Apeldoorn, da-c we gens zijn optreden in de bekende Teyler- quaestie als een der vermeende, erfgéna- men ontoerekenbaar is verklaard en nu zeide, 't te vertikken om tc gaan stemmen, omdat -men hem indertijd voor gek ver klaard -en in een krankzinnigengesticht op gesloten had, omdait hij zijn recht zocht. Hij wilde, daar hij zijn recht niet krijgen kon, ook van geien plichten weten en zeide dai. ook beslist te weigeren-. Namens de gemoedsbezwaarden uil Ud del deelde een hunner mede, dat zij niet wilden stemmen, omdat dit zou zijn tegen Gods Woord, tegen de rede en tegen de consciëntie, hetgeen hij met Bijbelteksten wilde staven, waarvan de kantonrechter) >ba ron Creu-tz, -echter niet gediend bleek te zijn. Uit de getuigenverklaringen van verschil lende voorzitters van slcmbureaux bleek, dat in Apeldoorn aan de stembureaux niet was tijgehouden een lijs' van hen, die niei aan de stemming hadden deelgenomen, hel geen de Kieswet voorschrijft. In 't algemeen werd volstaan met het exemplaar van - de kiezerslijst, waarin bij de namen- van hen, die gekomen, waren om te stemmen, een paraaf werd gezet. De niet geparafeérde namen waren die van -de thuisblijvrs. Volgens een der getuigen is deze metho de echter onbetrouwbaar, omdat door ge lijkluidend zijn van namen gemakkelijk ver gissingen kunnen vconkomen. Derhalve was de vervolging ingesteld op de bloote mede- -deeling, dat -deze personen zonder wettige -red-ent wiaren weggebleven -en niet op grond van de aparte -lijst, die volgens dc Kieswet -moet worden opgemaak-t. De zaak werd na overleg van den kan tonrechter en den ambtenaar O. M. 14 da gen uitgesteld, hetgeen den indertijd gek verklaaide de volgende verklaring tot de Uddeler gemoedsjbezwaarden ontlokte „Lao' we nou maor naor huus goan ze wé-t'er hier -o-k niks van, da zee ie wol BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Naar „Het Vad." verneemt, zal de koning n Noorwegen, Haakon VIT, in het eerste gedeelte van Juni een bezoek aan ons land brengen. Omtrent den duur van het ver- b'ijf hier -te lande, dat in de eerste plaats de bedoeling van een tegenbezoek. aan Koningin Wilhe-lmina heeft, kon -men -het b'-a-d nog niet inlichten-, d-och men verwacht te dat de koning zeker -enkele -da-gen: te .'s-Grav-enhage zal vertoeven. BIJSLAG ANSJOVIS. Naar wordt medegedeeld, zal de regee aan de smart die zij haren hulpeloozen va der zoude veroorzaken. Ten laatste zeide zij schroomvallig Vader, gij weet dat ik sedert -vier jaren- uyé leerling ben gewefest, ik denk ik h-o-op, dat -ik in dien- itijd genoeg geleerd zal hebben-, om met mijn schilderstukken iets te verdienen. Mag ik het beproeven Andrea schudde het hcofd. Onmogelijk, een meisje van nog geen negentien, en ik ben reeds twintig jaar schilder geweest. Maar het is al lang geleden, sedert ik uw wenk zag kind, v-oegde hij -er -niet eenige ver warring bij, haal h-et eens. Elisabetta, die zeer verheugd was, dat haar vrouwelijke tact, datgenie had vol bracht, wat haar eene moeilijke en pijnlijke ontdekking had toegeschenen, plaatste schie lijk vcor haren vader eene Madonna, die zoo uitstekend was, dat de kunstenaar ter stond het genie zijner verwaarloosde doch ter opmerkte. Het was te vergeefs, om ah gunst le voedenwant helaas er -kon nu tusschen hén: geen wedijver beslaan. Hij 'kuste aa-ngedaa-n Elisabetta's voorhoofd, ter wijl zijn -oogen zich met Iraneni vulden. Elisabetta werd schilderes. Toen zij slechts negentien jaren oud was, -maakte hare eerste gc'-everde schilderij haar tot het wonder en den roem harer geboortestad. Het was een gezicht op haar geboortestad, vol zonneschijn en gloed. De Marchese Spada -kcht het, en de som welke Elis-abclla er mede verdiende was aanzienlijk gen-oog, -cim haar hart van vr-cug -de en trots te d-oeni kloppen, met het be wustzijn dal dc toekomst haar toebehoorde. Hare zusjes lachten en juichten bij het ge zicht van die goed gevulde geldbeurs. Hare jeugdige vriendin, Gincrza Cantofoli, fluis terde haar in het oor hoevele sierraden zij ring met ingang van Maa.ndag 7 Mei bijslag 1 geven op de ansjovis. De -maximum bijslag is als volgt zegen-ansjovis 4 cl., ansjovis it staande net-l-er* -en 't sleepnet 5 -cl., uit het kuilnet 4 ct., indien de prijs van de ansjovis, gevangen -met den zegen, staande- of sleepnetten, -blijft beneden 18 ct. en die uit het kuilnet 17 ct. per K.G. !N WAANZIN. Maandagmorgen kreeg de 38-jarige huis vrouw van H. J. Smit, brievenbesteller te Zw-ollc, die geesteskrank is, een hoeveel heid petroleum over ha-ar k'eeren, waarna zij met lucifers zich zelf in brand heeft ge stoken. Geheel in brand staande wilde zij vluchten en viel van de trappen. Hier werd zij door haar moeder gevonden die bij de poging om het vuur le blusschen ernstige brandwonden kreeg. De vrouw is in hope- loozen toestand naar het -ziekenhuis over gebracht. D-e brandweer slaagde erin het vuu-r -lot d-e -bovenwoning te beperken. EEN DIERGAARDE OP EEN BOVEN HUIS! Da Gemeentelijke Onlsmettingsdienst te 's-Gravenhage, heeft zich Donderdag toe gang verschaft tot de woning van een oud vrouwtje in de Zeestraat. Op verzoek van de buren is de woning ontsmet. De -bewoonster, haar bijnaa-m is Geiten Mie, is de dochter van een- d-ominé, die vroeger op een villa woonde in de omge ving van Denl Haag. Toen haar vader was gestorven, is de dochter naar de Zeestraat getrokken. Het huis huurde zij voor 2.50 in d- week van den eigenaar en onlangs heeft zij voor den rechter -bezworen, dat daarbij de mondelinge afspraak gemaakt is, dat zij de woning voor dieni prijs mocht houden, zoo lang het -huis nie-t van eigen-aar zou veran deren. De huiseigenaar -kan l.aar dus niet vei- wijderen. Maar de beneden! haar gevestigde anti- quiteilemzaak ondervond veel last en scha de van de bovenbuur, die een zwak heeft voer alles wat plant en dier is -en die daar bij onzindelijk is. Een paar jaar eeled-en hield zij 2 geiten- op haar ka-mers. Verder heeft zij 12 korven met bijen gehad. Door haar kamers sprongen de noodige katten, die lustig voortteelden an de laat- [ste maanden hield zij op zolder 36 a 40 kip daarvoor kon -koe-pen, maar Elisabetta ging rechtstreeks naar haars vaders kamer en legde de eerste vruchten harer talenten en nijverheid op het 'bed, waaraan de -lijdende -k-unslemaar thans gekluisl-erd wa.s Vader, zeide zij, -met zachten. eenvoud, kijk, wij- hebben zooveel met -mijn schilderij r-erdiand. Gij zegt wij, Elisabetta, antwoordde Si rani, waarom niet, ik? Dal geld is geheei het uwe. Wel neen-, lieve vader, antwoordde het meisje, alles was iik van schilderen geleerd heb, ben ik u verschuldigd. Ik ben slechts uw-e hand, om. In -uwe plaats -te werken, -tot dat het- d-eri Heer zal behagen- u te herstel len. Daaro-m zal- dit geld, even a-Is uwe an dere verdiensten, lieve, goede vader, ge bruikt worden voor het algemeen voordeel van het huisgezin. Twee groote tranen biggelden uit de half gesloten oo-gen van den armen kunste naar, maar hij sprak geen woord. Misschien deed Elisabetta's licflvebben-d bedro-g, gchol pen door de 'natuurlijke ijdelh-eid der men- sch-en hem gcl-ooven, dal de onzelfzuchtige gaven zijner dochter slechs oen verschul digde vergoeding waren voor zijn onder richt in de kunst. Maar hij -maakte geen te genwerpingen, en hare verdere verdien sten werd en allen aangewend voor de be hoeften van het huisgezin. Nacht en dag werkte het Bologneschc meisje voor haren -ezel. T-och was hiet een lievelingsarbeid, want zij had -die ernstige toewijding en -o| gew.ekt-heid voor de ikunst, die, geheel on afhankelijk van wcreldsch geluk, de ware rijddom en fcelooning van het genie uitma ken. Doch hel ontbrak Elisabetta ook niet aan voorspoed naar de wereld. Zij was be minnelijk, zelfs onder de schoonslen van pen. Hei vrouwtje zal ongeveer 45 jaar zijn. Zij zegt -tuin-archx-tecte -te zijn, -maar wel doeners onderhouden -haar. Toen de hoofdopzichter van den Onlsmet tingsdienst met zijn mannen de woning bin nenkwamert, wisten ze niet, wat zc zagen. Dc hoeveelheid rommel en het vuil gaat alle beschrijving te teven, maar men kan het zich eenigszins inder-ken als men weel. dat toen 3 wagens met vuil waren wegge haald, -men nog niet klaar was. Door de -kamers lagen een 2C0 den-ne- bco-m-en verspreid. Daarlusschen- huisden dc katten. Hel zand uil de kattebakken was zoo maar in een hoek gesmeien. Daar stonden bakken met planten, gindi stapels oude -boeken, hoopen vuil en rem- ■mei lagen over den grond. Op de trap stonden 20 bussen cornedbcaf. In de woonkamer lag een. gespijwerd kleed, Daar stond e-en potkacheltje, -en een be trekkelijk mooie spiegelkast stak tusschen dé dennentakken door. Hei was een Augiasstal, een broeinest voor allerlei ziekten. De benedenbuurman heeft reeds 2' jaar geleden geklaagd. De vorige maand is hij naar den burge meester gegaan, Het werd te -erg. De drek van de katten -kwa-m door den zolder druppelen-. Toen het vrcuwtje thuis kwam, was ze heelemaal niet te spreken over deze groo te schconmaak. Ook was ze bang, dal dc -katten n^^^^orgd zouden zijn. Maar dat gsdiensl heeft gezorgd, dat -bed in eem schoonc ka al ruikt hel daar ook t- i. beetje ^trr lysol. DAT, WAT GIJ MOET WETEN. Muizen en rallen. Een lezeres schrijft het volgende beschermt onen meubelen, linnengoed, en boeken-, op zolder geplaatst, waar het door omstandigheden onmogelijk is, een- kat te houden, op de beste en -minst kostbare wijze tegen ratten en- -muizenl In de eerste p'aats zouden- wij willen aan raden het plaatsen van eenige doelmatige muizenvallen, waarin een paar stukjes licht Italië, en trok tevens de aandacht van de kenners harer geboortestad, die met ver wondering een jong meisie van twintig jaar -in-ert -gemakkelijkheid een werk zagen x richten, dat gelijk was aan m-eenig gewrocht v-an de meest -beroemde -kunstenaars van dén dag. Hare vlugheid van hand was buitenge meen bare dunne vingers schenen slechts met het perceel te spelen, en tevens groei de het schilderstuk, als het ware door too- vcrkrachl aan. Het getal schilderijen dat jaarlijks van haren ezel kwam, was verba zend Elisabetta had dien slenksten' aller prikkels tot vlijt zij werkte voor het -da gelijks brood van hen, die haar het dier baarst waren en die zich alleen op hare onders'euning konden verlaten. Wanneer men door de verloopen eeuwen terugziet op het leven van dit jonge en be gaafde meisje, verwonderd men zich ten eerste over de groote vastheid van wil, die hier aan h-et begin harer moeilijke loop baan ondersteunde, en vervolgens over den za-chten vr-ouwelijk-en aard, die -haar ste-eds nederig deed -blijven bij de toejuichingen1 waarmede haar ijver werd -bekrpond. De edelen en degaafden des lands ver drongen zich in haar atelier, wijd en zijd werden voorname gebouwen met hare schil derijcr versierdvorsten en verstinnen schreven haar brieven, cm hunne ingeno menheid met haar werk le betuigen er niettegenstaande dat alles bleef d-e jeugdige kunstenares in haar eigen stillen huiselij- k-en kring, steeds dezelfde Elisab-etta verzorgde haren afgeleefden vader. die soms "maandan achtereen aan zijn legerste de was gekluisterd, hielp hare moeder in alle huiselijke zorgen en bezigheden, ondci wees hare zusjes en vervroolijkte het ge- heele huisgezin docr haar opgeruimden en blijmoedigen geest. Volgens het algemeen gebruik der Ilan- aansche schilders had Andrea Siram eene school van jonge kunstenaars Oipgerieht, die zijn onderricht genot-en' en zijn stijl navolg den. Onder deze bevond zich de geliefkoos de gezellin van Elisabetta, Ginerza, Canlo- folie. Van den eerste meisjesjaren af had cr tusschen deze twee een wedijver bestaan, die in den beginne vriendschappelijk was doch naarmate Elisabetta's voorspoed ver meerderde werd deze, hoewel niet zicht baar, van meer ernstigen -aard. I-edere nieuwe zegepraal van de dochter van Sirani folterde liet hart van Ginerza, totdat ben laatste al de woeste hartstochten van het zuiden in haren boezem werden op gewekt, cn eene afgunstige mededinging dc plaats innam der cude liefde voor dc vrien din harer kindsheid. Ieder zacht cn vrien delijk woord van Elisabetta verbitterde slechts dit gevoel, dat steeds sterker werd, omdat zij h-et verborgen hield. Als Elisabetta in de oprechtheid harer vriendschap, hare jeugdige mededingster prees en aanmoedigde cn haar somtijds aan hare schilderwerken hielp, dan vervulden nijd en afkeer het hart eer trotsche en wan hepende Ginerza. Zelf hare schoonheid want zij was zeer schoon rekende zij als niets, vergeleken bij die van Elisabetta. Maar de dochter van den kunstenaar, die van dat alles niets wist, zette haren ar beid met onvermoeiden ijvc-r voort, z- ncler dal haar liefhebbende en kalme geest door een dier hevige hartstochten verontrust werd die Ginerza zoo zeer kwelden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1