Tiktak*1^ Vraagt Uw winkeliep en gebraden spek acijn opgehangen of neerge legd. En verder is een uitstekend middel hel neerleggen van verschil'ende kruizemunt '.aderen, omdat de reuk van deze plant de muizen op een afstand houdt. Of die met ratten cck hef geval is, durven wij niet met zekerheid beweren. Aan de Rijks-scruminrichling te Rotter- lani kan men op aanvrage eenige fleschjes serum krijgen om deze ondieren, te verdel gen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededee'ing v«n het Handelsin- rormatiebureau van Van der Graaf en Co' ,>ir voor den Handel zijn over de af^e- week, eindigende 4 Mei in Neder m i uitgesproken 68 faillissementen tegen '9 faillissementen in dezelfde week. van het Van 1 Januari tot en. met 4 Mei 1923 1420 fai'1 issemcntien tegenover 932 over hetzelfde tijdperk van hei vorige jaar. DRIE KINDEREN GESTIKT. 'ordagavond ongeveer half elf heeft in ~en .voning aan de Molenstraat te Helmond en kleine binnenbrand gewoed, waarbij 3 hinderen' liet leven verloren. In de woning van cien spoorwachter Van der Kruif, die met ziin vrouw een boodschap deed, is een •nst, lel in brand geraakt. Het stond in 'e keuken op een kist met brandstof. Deze cgon vlam te vatten en verspreidde veel rek tengevolge waarvan de 3 kinderen :n 24 jaar, die lagen te slapen, gestikt *ijn. Voorbijgangers, die de rook bemerkten, -loc-gen de ruiten in. Van der K. kwam juist huis De kinderen werden naar ibuiten ge haald. maar de levensgeesten konden, on- lank alle pogingen, niet meer worden op gewekt FAMILIETWIST 1 Te Huizen, bij Hilversum, bemerkte en surveillcerend agent om 12 uur 's nachts ?en ongewoon rumoer in de Lindelaan. ">r.ar waren oen viertal gezinsleden, waar- ander vader en moeder in nachtgewaad, in heiligen strijd gewikkeld met 2 a.s. schoon •oons, die hun Dulcinea's naar het oordeel 'er ouders wal laat hadden thuisgebracht. Er werd zoo hevig op los gebokst, dat, oen de agent er eindelijk in slaagde de jc.-.lcnden te scheiden, een van hen een :;,ck en een tweede een pols bleek le heb een gebroken. AL VROEG VERDORVEN! Te Leiden kwam een 7-jarig jongetje bij oen winkelier een stukje worst koopen. Het kind betaalde met een bankbiljet van tien gu'den. Dit wekte den argwaan van den winke- ier op die de politie waarschuwde, welke c l knaapje meenam naa* het politiebureau. Daar bleak, dat het jongetje, in samen werking met een vriendje, over een schut ing van een woning was geklommen en ich daarna toegang tot hel huis had weten. c verschaffen, waaruit hij een acte tasch me', een bedrag aan bankpapier heeft ont vreemd Hij verklaarde de tasch te hebben weggeworpen. De jongen heeft zich reeds aan verschil lende inbraken schuldig gemaakt. Vermoedelijk zal hij worden ingesloten. UIT OUDKARSPEL. Zaterdagmiddag had hier een ongeval pi.ia Is, waarvan het wel een wonder mag h cc ten, dat het ?oo goed is afgeloopen. De heer W. uit Wieringerwaard, was !'n familie per rijtuig op weg naar Zudd- 'harv.cudc en moest nabij de Kroonstraat ;en handwagen passceren, die links van den weg stond. Hot paard, dat blijkbaar van dezen hand wagen schrikte, raakte zoo de kluts kwijl, del paard, wagen en inzittenden in het wa ter terecht kwamen. De heer Sfcennenberg, die aan de overzij de van het water woont, begaf zich onmid dellijk gekleed te water en wist een van do vrouwen ui' haar netelige pesitie te verlos- n. De andere inzittenden konden- vanaf -len weg geholpen worden en zoo kwamen •üen met de schrik en een nat pak vrij. De tuigen konden losgemaakt worden om hel paard vrij te krijgen en daarna 'kwa men zoowel paard als wagen: met -man en macht weer op het droge. MARKTOVERZICFT. De markt op de eerste Donderdag in Mei te SCHAGEN, is altijd ean drukke marktdag en daar is wel rede voor. De wei de wacht op haar beslag en waar dit nog 'e kort is, moet hel worden aangevuld, vooral nu, daar de stand van het gras vrij ■-'.gemeen goed is. Maar de veekoopman wee' dil goed en is dus niet van plan, zijn vee beneden den door hem vastgestelde rijs te verkoopen. En in de meeste geval- ;r. Vri'^t hij zijn zin. Dus de markt voo> -. ïflevee was te Schagen weer hoog, voor 4e beste waar werd 55 b 60 cent betaald. Vrijwel den geheten grooten aanvoer wed verkocht. Groote driften gingen naar de meerpolders van het Zuiden. Vette koeien waren prijshoudend le kw. 1,25 per Kj, 2e 1a 1,103e 0,80 a 0,95 per Kg. Melkkoeien waren stug, als de melk en de zuivelproducten in prijs terug gaan, da:, gaan de producten ook. Nuchtere halveren van 12,tot 17,voor de slacht. Voor de fokkerij van f 20,tot 35,Scha pen voor de slacht waren goed in prijs een paar eenlingen golden 56,a 57, een hok vol ging voor f 55,andere hok ken voor f 53,52,en 50,aiws voor Enge'and, voor velvorming naar de wei 36,a 40De eerste lammeren wa ren vlug 16,lot f 28,Zware rijpe lechtvarkenc 44 cent. In Hol'ands Noorden zullen dit jaar de kennissen gehouden worden als volgt Anna Paulowna 22 Juli Alkmaar 25 Aug., Bergen 23 Sept., Burgcrbruig 30 Sept., Cal- lantsoog 2 Sept., Dirkshorn 24 Juli, Eeni- genburg 9 Sept., Groet 5 Aug., Kolhorn 1 Sept., St. Maartensbrug 7 Oct., Oudesluis 15 Juli, Pelten 21 Oct., Schagen 18 Juni, Schagerbrug 9 September, Schoorl 10 Juni, Schoorldom 15 Juni, Texel 25 Juni, Wie- ringen 28 Juli, Wieringerwaard 27 Mei, 't Zand 14 Oct. Vanaf 27 April is de invoer van her kauwende dieren, koeien, schapen en gei ten, afkomstig uit Nederland, bestemd voor de slacht in België, zonder garantie toege laten. Binnen 24 uur na aankomst moet het vee geslacht zijn. - Een veehouder in den polder Waard an Groet verkocht aan huis 7 slachtvaarzei» 'ogen gemiddeld 323 het stuk. - De 6 groote lammermarkten worden op Texel gehouden op 21 an 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni. - Als Hoofdinlanden van den polder Wieringerwaard zijn gekozen de heeren J. Bakker Jz. en P. Visser Azn. Uitsluitend voor Winkeliers bij JANNES J. BOSKER, Grossierderij Tel. 22 H.-hoef: Vraagt uw winkelier album voor VLAGGEN-PLAATJES. HET SCHADEVERGOED1NGS- VRAAGSTUK. Nieuwe Maatregelen der Franschen. Een verboden zone. 'Naar uit Essen wordt gemeld hebben de Franschen Zaterdagavond af rechts en. links van de ibezette spoorlijn en het kanal een strook van 200 meter breedte van acht uur 's avonds tot 's ochtends half zeven voor het verkeer gestremd De posten en patrouilles zullen op alle personen schie ten, zelfs op de inwoners van de in verbo den zone gelegen huizen wanneer zij bij de eerste waarschuwing niet staan blijven en de handen niet omhoog steken. Den gemeente is verzocht aan de grens sr verboden zone, die zich over het ge heels Ruhr-dal uitstrekt, waarschuwings borden te plaatsen. Slechts op drie plaat sen kan de zone worden overschreden. DE JONGSTE BOETE DER STAD DUSSELDORF. Dusseldorf, 5 Mei. Hedenochtend' ver schenen in het stadhuis eenige Fransche ambtenaren om aan de stad Dusseldorf we gens verschillende daden van sabotage op gelegde geldboete van 50 millioen mark te nnen. De stad weigerde de betaling. De Franschen namen daarop het geld uit de ge meentekas, niettegenstaande het protest der gomeenteabmtenaren. GROOTE BRAND IN EEN GOEDEREN LOODS TE KOBLENZ. Het W.B. maakt melding van een be richt van de „Frankf. Z.' dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag door onbekende oorzaak een felle brand is uitgebroken in een goederen loods van het station Ko- b'enz-Lutzel, waar zich een Fransche wacht bevindt. Hoewel de brandweer, ver sterkt met twee compagniën infanterie, ingreep, brandde de loods, waarin voorra den benzine, carbid enz. waren opgesta peld, geheel af. Ook werden eenige goede renwagens vernield. De schade wordt op eenige milliarden geschat. Twee personen werden gekwetst. ,..r. INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, 7 Mei 1923. Mijnheer den Redacteur Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw blad om een hartelijk woord te spreken tot de Commissarissen van het Koe- en paarden- fc-nds Helpt Elkander/ gevestigd te Wie- ringen. v Mijne heerenNaar aanleiding van wat ik, a s lid dezer vereeniging heb ondervon den ken ik onmogelijk na'alen. een woord van diepe verachting over uwe handelwijze mijnerzijds uit te spreken. Mijne heeren ge weel en dat mag ieder weten, dat ik een zieke koe had, (ik zeg HAD, want het beest is nu dood gemarteld.) Dat ik, zoodra :k dit merkte ben gegaan naar den Direc teur, den heer O. J. Bosker, en hem van een en ander in kennis stelde. Goed zegt Bosker, dan moet die veearts maar komen en onderzoeke de koe, {dat is afspraak.) T'k wacht ongeduldig de dag af, maar komt geen veearts. Dezelfden avond ga ik naar t kantoor van Bosker en vraag waar om de veearts niet gekomen is. Ja zegt Mevrouw Bosker, daar hebben we juist bericht van ontvangen die komt niet meer. Ik heb toen gevraagd of Bosker zelf even wil 'komen zien. Goed Mevrouw zal het zeggen want Bosker zelf was niet thuis. Ut wacnt weer een week, maar er komt nie mand. Toen ben ik nog eenmaal geweest en gezegd hoor eens er moet wat gebeu ren met die koe, want hij gaat steeds ach teruit. Goed, zegt Mevrouw, Bosker zal morgen wel komen. Er komt niemand. Zeker, Bosker is een flink en respectabel man, maar hij heeft ook maar één lichaam. Hoe het zij, 'toen had raad geschaft moeten worden. Als de koe toen afgemaakt was 'had ik 50 minder scha gehad en het fonds had licht 50 voor de koe gehad dat is ten ruwste 100 en wie weet welk kwaad zoo tl koe aanricht voor de andere gezon de koeien. Toen heb ik mij gewend tot den plaatselijken commissie, den heer D. P. Mulder deze is wel gekomen heeft de koe helpen van stal zetten' en zal ook naar Bosker gaan. Enkele dagen later verneem ik, dat de heer Mulder er over zal spreken op de vergadering wat er met die koe ge daan moet worden. Ik vacht weer (wat moest ik anders, als wachten) tot eindelijk de vergadering geweest is, en welk bericht kreeg ik toen van de heeren Comm.an wel per aangeteekende brief Dat in verg. van Comm. is besloten mij als lid van ge noemde vereeniging voor afd. koeien te royeeren. Waarom Mij onbewust I Wel heb ik nu betrekkelijk kort op elkaar een koe dood maar kan ik dat helpen Ik heb er evenwel scha genoeg van. Dit is zeker als je lid bent van genoemde verze kering eni je betaalt trouw je premie, en je krijgt geen ongelukken met de koeien, dat je ook met de Comm. geen ongenoegen krijgt. Daar kon ik dus mee heengaan. Nu wil 'net geval dat de koe, net voor het be richt Ikwam, aan uitputting bezweek. Had de koe dus blijven leven tot 21 Mei, dan had de verz. mij met een doodzieke koe waarvan ik 12 keer premie betaald heb, uit het fonds gezet om voor mijn rekening te kunnen laten sterven. Niettegenstaande al mijn pogingen tot verbetering of afmaking .■an het beest. Wel hartelijk he Stel u voor, dat u in de levensverzeke ring bent en u krijgt als ge op sterven ligt bericht dat ge van de verz. geroyeerd wordtToen het beest zijn laatste adem uitblies ben ik tot mijn Comm. gegaan wel ke rechtstreeks tot den directeur is ge gaan (van dien dus alle blaam af), maar toch heeft het beest tot den anderen dag 4 uur namiddags in de heete zon liggen stin - ken bij de andere koeien. Ik moest wachten op bericht wat ik vóór half elf zou hebban, Er kwam vanzelf niets, na den middag ben ik weer naar 'f dorp gegaan en gevraagd hoe het nu eigenlijk :s, daar ik oogenblik- kelijk wil weten- waar de koe belanden moet. Toen heb ik hem dan zelf met Nieu- renburg in mijn land bagravan. Ik zou nog wel meer kunnen zeggen, maar laat ik ein digen en nog zeggen! dat ik geen spijt heb, dat -k met 20 Mei uit het fonds geroyeerd ben, maar dat ik meer reden had tot be danken als gij reden had tot royeeren. En nog wil ik zeggen, dat ik de heeren Commissarissen' van genoemde verzeke ring afschuwelijke diepe verachting toe - draag en) noem 'hun fonds vanaf heden.: Helpt Elkander In de Put" W. JANSEN, ELFT Wieringen. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING' MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Wie ringen brengen ter algemeene kennis, dat bij Raadsbesluit van 7 Februari j.1. zijn op geheven de vroeger ingestelde veemarkten deze gemeente, terwijl is bepaald, dat in het vervolg jaarlijks zullen worden gehou den lp. een VEEMARKT op den. voorlaat- sten en laatsten Woensdag der maand Mei d>n eersten: en tweeden Woensdag der maand Juni 2o. een VEULENMARKT op den Zater dag. voorafgaande aan den eersten Maan dag in September. De aandacht van belanghebbenden wordt op gevestigd, dat voor de mankten nieu- voorschriften zijn vastgesteld, waarvan de voornaamste hieronder volgen. G'en. - word' 'er ;r.*irk' toegelaten, cl: na tevoren van gemeentewege ter plaatse veearlsenijkundig te zijn onderzocht. Toelating van vee geschiedt niet vóór 10 uur en na 11 uur des voormiddags. Het Kerkplein te Hippolytushoef is, bij uitsluiting van ieder ander terrein, als marktterrein aangewezen. Hot vee mag uitsluitend langs de Nieuw- straat en! de Hoofdstraat ter mankt worden aangevoerd. De keuring heeft plaats bij het waaggebouw. WIERINGEN, 7 MEI 1923. Burgemeester en Wethouders voorn. L. C. KOLFF.. De Secretaris, VAN DUIN. Bij de onlangs gehouden keuring voor den Dienstprcht voer de lichting 1924 zijn drie diunrlplichligen voor goed ongeschikt bo venden, n.1, Cornelis Annes, Jacobus Bak - ker en Jan len Bokkel. Aan N. Kuiper alhier is, krachtens de Hinde*wet, vergunning verleend lot het op richten van een inrichting tot het bewaren van petroleum en' benzine en aan G. de Haan tot het oprichten, van een acetyleen- gasinstallatie. Aan D. Doves Jz., S. Wagemaker Cz., C. Rotgans Ez., J. Smit Gz., S. Bruul, J: Koon Cz., T. Bakker Vz.. C. Bakker Pz: is door Burgemeester en Wethouders bouw ergunning verleend. Voor de vacante .betrekking van onder wijzer.es aan de school le Hippolytushoef hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. De lijsten van candidaten voor de erkiezing van leden van den Gemeenteraad hebben bij loting de volgende nummers ge- kregat, 1, de lijst der Roomsch Katholieken 2, de lijst der visschers 3, de lijst der Vrijzinnigen 4, de lijst der S. D. A. P. 5, de lijst der Stroeër candidaten 6, de lijst der Anti-revolutionairen. Zondag j.1. herdacht Ds. J. M. Leen- derlz in de morgen,godsdienstoefening dat hij voor 12'L, jaar hier als Doopsgezind pre dikani werd bevestigd. De voorganger hield rijn rede naar aanleiding van de tekst ,Het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht." In korte trekken gaf spr. zijn arbeid in deze gemeente gedurende dit tijdperk weer, an liet daarin vooral uitkomen de aanhankelijkheid aan zijn Gemeente ,aan geheel Wieringen. Des te moeilijker zou het afscheid zijn voor hem en zijn echtgenoo te, als hij er toe mocht besluiten het be roep naar Koog Zaandijk aan te nemen, waar hij ernstig over dacht. De reden hiervan is in 't bijzonder, dat een ruimer kring van arbeid spr, daar wacht, en hij zich daar in het centrum der Doopsgezinde broederschap bevindt. Nadat Ds. Lear.dertz zijn schoone rede had gc-eindigd, welke bij vele toehoorders een baan aan het oog had ontlokt, sprak de Heer C. J. Bosker den beminden leeraar toe, schetste diens leven, als een leven van vast geloof, arbeid, plicht en naastenliefde. Voorzeker, al zou te eeniger tijd Ds. Leen- dertz en zijn gezin hel eiland verlaten, de innige 'banden: die wareni gelegd, zouden, nirni nier kunnen worden verbroken. Hel kerkkoor van Ds. Leendertz liet zich daarop hooren en zong twee lofzangen, ge volgd door solozang van Mej. A. de Beurs, het „Onze Vader." De gemeente zong daarop staande het bekende Psalm 68 vers 10Geloofd zij God, met diepst ontzag.' Met neg een dankwoord van Ds. Leen- dertz was deze innige ontroerende plechtig heid geëindigd. j.1. Zaterdagavond vierde de Viool- eti Mandoline-club „Oefenmg Kweekt Kunst e Hauks haar jaarfeest in het lokkal van den heer Halfweeg, dat geheel was gevuld Beha've muzieknummers werd ock door eenige dames en heeren) voor tooneel ge - zorgd; zoowel muziek a's tooneel hadden eeni uitbundig succes Wij wil'em de jonge veïeeniging met haar prestatie feliclteeren en wcnschen' haar ook in de toekomst alle goeds van hel ciscus H. Althoff, die clectrischen stroom zette op het prikkeldraad, waardoor vele kinderen) brandwonden' aan de handen kregen, verhoord. Hij zal worden vervolgd. Er werden evenwel geen termen gevonJen, cm hem in verzekerde bewaring te houden, ant uil hei onderzoek is gebleken, dal de ;an het niet met opzet gedaan heeft. Het gebeurde is aan een vergissing te wijlen. HET VERKEERDE BRUIDSPAAR Twee bruidstoeten moesten te Eindho ven de straat van 't stadhuis in;lra;ïjn. Ze kwamen elk van een. kant. Iedere stoet drie rijtuigen groot eni van iedere stoei zal 't laatste coupélje hel bruidspaar. Maar op het kruispunt was het htel iiuk h t gebeurde, dat de bruidskoets van den eenen, stoet verzeild raakte acliier de tijtuigen van den anderen stoet en onigt-, keerd. Zoo kwamen de stoeten voor ',t stadhuis aan. Uit de eerste twee rijtuigen, slapte de oudelui en de getuigen, die allemaal zenuw achtig en halfverlegen, zooals gebruilcehfV de trappen opgingen. Daarachter hel ver keerde -bruidspaar, al even zenuwachtig. Toen kwamen ze de trouwzaal binnen. De oudelui gingen ritten en het bruids paar ziftte zich voor den ambtenaar van den Burgerlijken stand. Reeds was het bruidspaar bijna ge trouwd, toen een. der getuigen plets schrol Wat was de bruid plots diik geworden en ze had een heel ander kleed ook aan Wal beteekende dat nu en argwanend stiet hij rijn buurman-getuige aan. Ook deze begreep ,er niets van „Ja, gewis was daar iets niet in orde, want de bruigom die ravenzwart haar had, is nu een: blonde krullekop." De oudelui werden gewaarschuwd „Nee, dat waren Henry en Belsy niet en door al dat geroezemoes dal langzamer hand ontstond, ikeek de bruid eens ra, die van schrik bijna flauw viel, want de men- schen die daar zaten, kende ze absoluut niet. In allerijl werd de 'trouwpartij nu opge heven en een boodschap naar builen ge-' stuurd. Hier dezelfde consternatie. Huilend 'eoinde daar het bruidje tegen den schouder van haar bruidegom, op de trappen van het raadhuis, want ook hier stonden allemaal verkeerde oude'ui en ver keerde getuigen, rond het verkeerde bruids paar. De vergissing werd nu dra ontdekt en de wanorde weer hersteld. EEN VERGISSING Hat parket te Haarlem heeft een monteur \NNA-PAULOWNA. Zaterdagavond 5 Mei werd door de Ar beiders- organisatie afdeeling Anna Pauilow he: Meifeest gevierd in de zaal van den heer H. Jonker. Na ean inleidend woord van den, Heer Van de Val" van Heilo werd door de tocneel club opgevoerd: „Op hoop van Zegen" van Heyermans. Op zeer verdienstelijke wijze werd dit mooie d.rama door de spelers weer gegeven. En de ruim 300 toehoorders gaven van hun voldoening te kennen. Jammer dat bij sommige ernstige momen ten nog door een gedeelte van hett publiek werd gelachen wal voor de werkelijk be langstellenden en vooral voor de spelers er hinderlijk was. Omstreeks een uur sloot de heer K. Keu ris de bijeenkomst waarna nog een- enkel dansje na volgde. -Van Ewijcksluis. Bij het "leggen van een dam door het Balgkaraa! uitgevoerd door de Firma Kooyman, heeft er een ernstige grondverschuiving plaats gehad. Een geheel stuk van den nieuwen dam is in het kanaal afgezakt ,eni zelfs een deel van den grind - weg is medegenomen. De grond is zoo slap dat zelfs de rails der kipkarren geregeld wegzakken, De aannemer de Graaf alhier heeft hut bouwen van een concertzaal en aanbehoo- ren voor den heer W. Waibocr a's laagste inschrijver aangenomen voor f 10.000 PREDIKBEURTEN NED HF.RV CiF.M. GEEN DIENST. DOOPSGEZINDE GEMEENTE HEMELVAARTS DAG hoef voorm half elf Godsdienstoefening. Sprekers: Ds. Leendertz en Ds. Keuter, Twisk. Des av. half acht. Bijeenkomst waarin Keuter en een aantal jongeren. zullen spreken over de godsdienstige jongere be weging van den 'aatsten tijd in onze ge - meenten, en het gesprokene door zang zal werden afgewisseld. Jonge mensohen van 16 jaar en daarbo ven worden bijzonder hiertoe uiigencodigd, maar ook ouderen rijn van harte welkom EVANGELISATIE H.-hoef voorm. 10 uur dc heer Eppinga Ds.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2