TE LUI. Een afdeeling vesting-artillerie uit Naar- deni maakte de terugreis van de legerplaats Üldebroék naar de garnizoensplaats over .'en' weg om voor de eerste maal een prooi e nemen met een tractor als trekkracht oor 6 c.M. kanonnen. Twee zware tractors trokken ieder twee lukken met cenige manschappen. Grooter -nelheid dan 5 K.M. per uur Ikon niet wor- -'en bereiktwel'klein voor een snelle troe penverplaatsing. Op de heide hadden de tractors uitste kende diensten bewezen. HEIDEBRAND Bij de schietoefeningen, door de vesting- rti'lcric uil Naarden in hei kamp van 01- 'cbroek is bij het ontploffen van een gra- nal dc heide in brand geraakt.. Hel onheil werd spoedig ontdekt en met een grocte troepenmacht heeft men met moeite den brand welen te blusschen. Door ion vrij sterken wind liepen de bcsschen bi) 1 rngeren gevaar, doch het gelukte door -erbranden den brand le sluiten. Toch zijn og ongeveer 6 H.A. heide afgebrand. FRANSCH-DUITSCH INCIDENT BINNEN ONZE GRENZEN! Tijdens het bezoek van de musici der arde Républicaine aan Arnhem heeft zich eni incident voorgedaan. Eoii Duilsch muziekcorps maakte op de '•■.nsplaats muziek, toen eenige leden van l Fransche korps passeerden. Een hunner ging tusschen de lustig bla- endv Duitschers staan, haalde zijn muziek- it slrurrent le voorschijn cn begon de «mon- raticf mede le blazen. Een zijner collega's asn hem zijn instrument uit den mond, -.ar dc gardemuzikant wilde van geen uit scheiden weten. Ten' tweede male werd m hel instrument ontnomen 'en toen is de •anschman maar opgehouden zeer tol ge- :gen der Duitschers die zich op kalme ijze hadden geërgerd. EEN SMOKKELSCHTP. De douanebcol Zeemeeuw heeft te Ter- -be'lnig binnengebracht de U. K. 203, die de Terschellingergronden werd aangehou- ■n. omdat de kommiezen (door hun reuk- •gcu-n gewaarschuwd) sp:rituliën aan booir. -aicedden. Bij onderzoek bleek, dat in He -vnien van het schip tien vaten alcohol- •rilus was verborgen, benevens eenige sschen cognac en rum alles te zamen en belastbare waarde van 6000. De U.K. wam van Helgoland en al spoedig bleek, 'at t'c schipper deze smokkelwaar vervoer ie voor een handelaar uit Winschoten, die elf cok aan boord was en de zaak aanvan kelijk van zijn schouders "wentelde, door dien hij Duitsch poogde te spreken. Hij bad en schipper 5C0 voor bet vrachtje toe gezegd. DeU.K. ligt in de haven van Terschelling -n .en gced slot voorzien, VOOR EEN KISTJE SIGAREN. De aardappclhandelaa- S. te Hillegom -n'.ving dezer dagen opdracht 25 H.L. aard- ippelcu te leveren voor veevoer. Daar hij vist, Daar hij wist. dat de firma F. R. en 'n. rog een flink kwantum in de petten had zitten, vervoegde hij zich bij deze. Een lor firmanten meende bet ganscbe kwantum - plm. 1C0 H.L. -maar eenvoudig weg te 'ooien, doch de oudere achtte dit niet goed. Toch werd onderhandeld met den koopman, cn tentje was hem voor de 100 mud te hecg, maar voor een kistje sigaren kwam te krop let stand. Onder de hoeveelheid 'iren nog verschedene H.L. die voor men- •chc'ijke consumptie dienst zouden kunnen doen 't Is wel iets ongehoords, zegt de l.eidsche Crt." 102 JAAR EN TOCH VERHUIZEN. De oudste ingezetene van Winschoten, de :C2-.iarige Jantje Lubbcrts, is dezer dagen n vols'agen welstand en gezondheid met nar kinderenlverhuisd. EEN VELDWACHTER IN DEN DOP. Tc Voorst werd een meisje door eer moto-lijder aangereden. Het kind werd op genomen met een beenbreuk en enkele kwetsuren. De motorrijder reed, zonder naar het kind om te zien, met ten wue.- vaart verder. Een vriendinnetje van -T:t meisje echter, van ongeveer tien jaar, had het motornummer opgeschreven. VROOLIJKE DROOMEN Eer. Enge'sch tijdschrift heeft onlangs mder zijn lezers een rondvraag gehouden -ver den mcoislen en vroolijksten droom, 1:en zij hebben gehad en een reeks komt •he droomen werden er geopenbaard Men Van maken dal iemand humoristisch droomt, Een dokter heeft dat geprobeerd Een man, bijvoorbeeld wien men een hee e waterkruik onder de voeten legde 'roomde dat hij op de heetc lava aan den -rater van de Visuvius ging wandelen,,, ren andere slaper, wiens voorhoofd men net water besprenkelde had- dc aangena me ondrvinding 'dat hij in zijn droom een groote hoeveelheid van zijn lievelingswijn ■te drinken kreeg. Een derde, wiens neus punt met een veertje werd bestookt, droom de veel minder prettig, namelijk, dat een dokter hem een gipsmasker op zijn gezicht had gelegd en het er weer afnam, nadat hel al hard was geworden. De schrijver Cheslertoo droomde eens, dat hij dor een gekookten kreeft achterna werd gezeten. Leuke droomen van kinderen worden door den psycholoog Kimmins meegedeeld, die zich in het bijzonder heeft beziggehouden met kinderpsychologie. Zoo droomde een 8- jarig meisje na een bezoek van het konings paar ie Peckham, dat de koning en koning'i met neg een massa dames onder haar b'd lagen en brood met boter aten. Een achtja - rige 'ongen vertelde. Ik droomde. dat ik in net bad moest, om gewasscben te word -;a Na het wasschen moest ik onder den man - gel. Toen werd ik aan een touw gehangen om te drogen maar het regende hard, toeni ik hing. Mijn nvoeder nan mij mee naar bin nen en streek mij droog; Het strijkijzer was vreeselijk heet Toen werl ik wakker HET ENOELSCHE KONINGSPAAR brengt een bezoek aan DEN PAUS Koning George en Koningin Mary van Engeland hebben heden hun bezoek ge bracht aan den paus. Zij reden van het Qui- rinaalnaar het palels Palrizi waar de on langs benoemde Britsche legatie bij den Heiligen Stoel tijdelijk is gehuisvest. Hier wachtten drie pauselijke auto's waarmee 't hcnink'ijk echtpaar vergezeld van den heer Russcl Britsch gezant bij den Paus en het gevolg zich naar het Vatikaan begaven. De koning droeg groot tenue en de konin - gin de voorgeschreven zwarte japon met sluier die gebruikelijk is voor dames die d in paus bezoeken. Binnen bet Vatikaan 'brac* ten, de beroemde Zwitsersche garden en no belgarden de eerbewijzen. Met indrukwekkend ceremonieel werden Koning en Koningin naar de antichambre van het vertrek van den Paus geëscorteerd Toen zij binnentraden ging Pius gl alleen op hen toe om hen te begroeten; daarop ge leidde de Paus het koninklijk paar naar zijn particulier vertrek, waar de pauselijke troon was verwijderd en drie gelijke stoe len gep'aatst waren. De paus en zijn konin klijke gasten hielden) een gesprek van on- gev r een half uur. Di Britsche souvereinen en de paus hrb ben portretten met eigenhandig opschrift ge wisseld. Des middags had in de Britsche le gatie een noenmaal plaats waar het Brit sche koninklijk paar, de kardinalen en pau selijke hoogwaardigheids bekleeders aanza ten. FRANKRIJK. —DE STRIJD VOOR DE ZOMERTIJD De agitatie voor het invoeren van den zomertijd neemt voortdurend toe en de ee ne corporatie na de andere wendt zich tot de regeering om zich te beklagen over het feit dat de «klokken in Frankrijk één uur achter 1-ooperi bij die in de naburige landen. Men weet dat de Fransche persvereeniging reeds bij den minister Le Tiocquer er baar nood over heeft geklaagd, c at de Fransche pers doordal zij een, uur later is in verbou ding tol Engeland en België, ernstige ver liezen lijdt en veel van haar invloed verliest. Voorts zijn tal van federaties en Kamers van Koophandel bezig Poincaré te bewegen de quaestie van den zomertijd weer voor de Kamer ie brengen, In het industrieele Noorden hebben de verschillende gemeen ten de zaak zelf ter hand genomen en een localen zomertijd ingevoerd.. o:a: in Tourooi- ing en Roubaix v/aar de klokken heden 'n uur '-ooruit worden gezet GROOTE REGENVAL Zware en aanhoudende regens hebben in Australië een einde gemaakt aan langdurige periode van droogte, zulks tot groote vreug de van den landbouw wamt deze regenval beteekent een' goed begin voor bel land- bouwseizoen. In Zuid, Australië bedraagt de oppervlakte welke met tarwe is bebouwd 1 200.000 H.A hetgeen een maximum-cijfer wordt genoemd In Nieuw Zeeland heeft men echter te veel van het goede gekregen,; vooral de districten! Canterbury en Marlborougb heb ben er van ernstigeo overstroomingen te lijden, Spoorbruggen werden door de gezwollen stroomen weggeslagen, zoodat het treinver keer werd onderbroken. Tal van plaatsen zijn geheel geisoleerd terwijl de aangericht te schade enorm is. W De bewoners vai de stad Blenheim moes ten den nacht doorbrengen op allerlei hoo- ge meubelen in hun ondergeloopen wonin - (?t\ totdat er eindelijk bij het krieken van .'en dag hulp opdaagde. ZIGEUNER GEVECHT in een D-TREIN Bij het controleeren van de plaatskaarten in den D-trein van Keulen naar Hamburg, ontstond twiist tusschen den ronductuer en cenige zigeuners, Jie al spoedig hun mes sen voor den dag haalden. De andere passa igiers mengden! zich in den strijd zo'odat et een geregeld gevecht onder het rijden van den trein ontstond waarin 20 menschen wer den gekwetst Bij het slation Bilfeld kon men eindelijk aan de noodrem trekken en geholpen doortft stationspersoneel, smeet men oe zigeuner^-uit den trein, maar er was geen gelegenheid om hen op te sluiten Zij bombardeerden daarop dc trein me steencn. maar inmiddels verscheen, er een afdeeling gendarmerie ter plaatse die de ge- heele bende inrekende. Men vond er eeni ge Tang gezochte misdadigers onder ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK IN CUBA. Uit Havana wordt een ernstig spoorwegongeluk gemeld. Tusschen Havana en Malanzas 'iepen juist in een bocht twee electrische treinen op elkaar, tengevolge waarvan 30 personen werden gedood en vijftig gewond. De eerste wagens der beide treinen werden in elkaar geschoven en ver der ontstond er kortsluiting, met het ge volg, dat verscheidene wagens in brand vlo gen. De vermoedelijke oorzaak van het on geluk was te groote snelheid. DRENTSCHE LANDARBEIDERS NAAR FRANKRIJK. Omtrent «emigratie vaa landarbeiders is dezer dagen op initiatief van den, Commis saris 'er Koningin in Drente op het gouver nement te Assen een conferentie gehouden tusschen hoofdbestuurders der drie vakbon den van landarbeiders en den Franschen consul. Daarbij had men vooral ook op het oog de overbevolking mal veen- en landar beiders van Zuid-Oost-Drente, waar emi gratie het eenige «middel afdoende lijkt om om de werke'oos'heid te doen verminderen. Als bezwaren tegen de emigratie naar Frankrijk golden vooral de taal en, voor de Christelijke ero R.-K. bonden de gelegenheid om geregeld ter godsdienst - oefening te gaan bij een Nederlandsch sprekenden voor ganger. Het eerste bezwaar ware te vermini dereni door de arbeiders in groepen bijeen te houden en van een tolk te voorzien in den eersten lijd, opdat ir.en ook zijn wen - schen en grieven behoorlijk kenbaar zou kunnen maken,; en aap bet tweede bezwaar kon wellicht voor een deel worden tegemoet «gekomen, door rondtrekkende geestelijken, waartoe de Fransche regeering reeds po - gingen doet. EEN TREINROOF. Blijkens te Londen ontvangen officieele berichten nopens den, trinroof in China op den spoorweg Tienslin-Poekow werd de posttrein «op 6 Mei tot ontsporing gebracht. De aanval van de roovers had, vroeg in den ochtend plaats toen de passagiers nog lagen te slapen. Plotseling werden de rei - zigers door een hevigen schok van hun slaap banken gegooid Toen dc passagiers opston den om uit de portieren te zien wat er gaan de was. sprongen gewapende mannen uit schuilplaatsen te voorschijn en gaven de pas sagiers te verstaan dat zij zich, weer in hun wagens moesten terugtrakken. De vrouwen, die in nachtkleeding waren, begonnen te gi'len toen het leger van roovers de trein beklom De mannen die door op hen ge - riekte geweren in bedwang werden geh den konden niets uitrichten. De bancïê'ten dwongen daarop alle passagiers uit te stap pen. en zoo werden ze weggevoerd. Het to taal aantal vreemdelingen in den trein wa«. vermoedelijk meer dan dertig, waarvan 19 in handen der roovers zijn gebleven. De an deren zijn ontsnapt of vrijgelaten. Twee man nelijke passagiers die zich in handen der roovers bevinden zijn volgens de berichten gewond bij een gevecht 'usschcn roover» en een tioepenmacht soldaten, die op hen afge zonden waren. De roovers die naar «het schijnt in vier groepen verdeeld waren, schijnen ruw te zijn opgetreden en de reizi gers iu nachtgewaad en barrevoets te heb - ben v>eggevoerd na ze bestolen te hebben Een extra trein niet geneesheeren vertrok in den middag van 7 Mei uit Tsinanfoe naar het tooneel der wandaden en de Chinee- autoriteiten hebben een afgezant afge vaardigd om met de roovers te onderhande leni ANNA PAULOWNA. Geboren: Willem., zoon van H. Glim en van T. Borst; Anna Pieternella dochter van A. Dekker en van C J. J Crum; Johanna A- gatha, dochter van J. A. Smit en van A M Kroonenberg; Catharina Margaretha, dochter van P. C Blaauboer en van E. Dek ker; Ondertrouwd: Pieterntella Voorthuijzen en Alberf Ccrnelissen; Grietje van Stïpriaan en Jan Grin; Aaltje Niessc en Pieter Lief hebber Getrouwd: Marrelje Bremer en. Jan Voort huijzen; Jaccba Harlhoorn en' Coordt Kos- ter, Overleden; Cornelis Bernardus van Oor schot oud 2 dagen SCHAGEN. Dinsdagavond had In het lo kaal van deni heer Boontjes ten overstaan van notaris van den, Bergh de verkooping plaats vanm 5 huizen en erven aan de Regen tenstraat te Schagen, eigendom van J. R. Vlaming; bioscoop eigenaar De uitslag is: Drie huizen voor f4210 aan ee heeren M. Minnes, B H Kraan en, W Lont te Wieringen. 1 huis aan den heer D Keuris te Zeist voor f 1510.50 en 1 huis aan den leer A Joustra Schagen voor 1559.50 GEMEENTE WlERfNGEN. De Doopsgezinde Gemeente alhier had Hemelvaartsdag een drukken dag. Een veer tligtal leden van Doopsgezinde Jongeren - Kringen van Twisk, Nieuwe Niedorp, hvi der, Alkmaar, di Zaanstreek en zelfs Rol - terdam waren overgekomen om hier aan at samenkomsten deel te nemen, onder lei - ding van Ds. Keuter van Twisk en Ds. Leender.tz van Wieringen. Tevens was Ds. Koster van den Helder aanwezig. Niettegenstaande het den geheelen dag regende waren ook vele Wieringers opge - komen en heerschte onder de aanwezigen een opgewekte stemming. Door de voorgangers werd in den morgen diens! een vurige opwekking tot dc jdngc'ren gehouden om zich aaneen le sluiten en zoo te werken tot opbouw van de gemeenten Het Doopsgezind kerkkoor zong ter af - wisseling eenige liederen. D.s smiddags werd door speciale afge - vaardigden een vergadering in de Stroe - ër Vermaninng gehouden en een en ander omtrent kringvergaderingen, gemeenledagen jongens en meisjeskampen, enz besproken De andere gasten brachten in tusschen - tijd een «bezoek aan de Zuiderzeewerken le Den Oever, hetgeen, echter wel letterlijk in het water viel, waar het steeds regende en het gure en koude weer hen haastig naar Hippoiytushoef deden, terugkeeren. waar hun door gedienstigen thee en brood - jes werden aangeboden. Des avonds voerden verschillende jonge ren het woord en brachten bun gevoelens jegens bet Godsdienstige leven naar voren. Koor, so'ozang, en zang van de gemeen - te wisselden spreeksters en sprekers af Niettegenstaande de regenbuien is dus allc9 welgeslaagd en wc gelooven dat hier onder de jongeren het woord tot opwek king niet tevergeefs is geweest en men een kring zal vormen in het belang van het ge meente -leven. EEN RIJTUIG VAN DEN DIJK GESTORT. Woensdagmorgen had op deu Nes- serdijk te Rotterdam een ernstig on geluk plaats. De landbouwer J. de J. uit Ouderkerk aan den IJsel reed met twee zusters van hem, resp, 41 eu 42 jaar oud, naar Rotterdam. Na bij de Oude Plantage geraakte het lemoen van het rijtuig los. De wagen, die nu stuurloos reed, kantelde van den dijk af en kwam in een naast liggende sloot terecht. Voorbijgangers, die 't ongelijk zagen gebeuren, snel den toe, sloegen die zijruit stuk en konden de drie personen redden. Door den hevigen val had echter de oudste zuster vaD den boer, mej. H. de J„ zulke ernstige verwondingen beko men alsmede een schedelbreuk en een hersenschudding, dat zij in bewuste- loozen toestand op den dijk werd ge dragen. Ook haar jongere zuster be kwam een hersenschudding, zij het dan in minder ernstigen vorm. De geneeskundige dienst, die onmiddel lijk met twee auto's was uitgerukt, vervoerde zoowel de twee zusters als den landbouwer naar het ziekenhuis, waar de beide zusters werden opge nomen. DE SPRINKHANENPLAAG IN ZUID-AFRIKA. Een bericht uit Johannesburg meldt, dat een oppervlakte vaG bijoa een' millioen vierkante mijl in Zuid-Afrika geteisterd wordt door een sprinkha nenplaag. Een derde gedeelte van de Kaap-provincie, de helft van de Trans val. de helft van den Vri.istaaé, een derde gedeelte van Rodesië en een groot deel van Betsjoeanaland hebhen ia meerdere of mindere mate geleden. Er bestaat groote vrees, dat de sprink hanen den volgenden zomer in nog grooter getale zullen terugkeeren. Het probleem, waarvoor de autoriteiten zich geplaatst zien, is, op welke wijze zij de broedplaatsen in liet Zuid-West- Atrika en de Kalahari zullen kunnen uitroeien. Men verwacht, dat, wanneer het kouder wordt, de sprinkhanen zullen verdwijnen. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. Omtrent de nieuwe uitbarting van L x k ...it de „Etna" wordt uit Catauia gemeld Sinds verleden week Woensdagstroo- men in Zuid-Westelijke richting lava massa's van verscheidene meters breedte uit den vulcaan. De lava stroomt met een snelheid van ongeveer 6 K.M. per dag. De krater van de Etna slingert onder groot gedruisch eteenen naar boven, welke echter steeds weer in den krater terugval len. Er bestaat geeu onmiddellijk ge vaar voor de bewoners van de om streken, UIT RUHRGEB1ED. Te Limburg zijn 50 gezinnen van spoorwegbeambten aaugekomen. die uil Trier zijn uitgewezen. Kun werd niet, zooals lot dusver gebruikelijk was, een termijn van vier dagen ge steld, doch zij werden onmiddelijk ge arresteerd en met geweld uitgezet. De Franschen werden daarbij door een geheel eskedron spahi's begeleid. Vele kinderen die zich in de scholen be vonden, bleven achter. Te Bonn is de wegvoering van 180 gezinnen in vollen gang. Te Crefeld moesten heden 181 ge zinnen binnen twee uur hun woning en ontruimen. De Fransche politierechtbank te Wiesbaden veroordeelden drie gees telijken elk tot 40,000 mark boete, daar zij ingevolge een opdracht hun ner superieuren een gedeelte der ker- kelgke collecten voor de „Ruhrhilte" hadden afgezonderd. EEN ZAKENMAN IN AMERIKA De Amerikanen beschouwen op het oo- geniblik Henry F«ord| den bekenden automo bielfabrikant als den rijkslen man err we re'd«. Dezer dagen, heeft hij verteld dat «hij en zijn zoon Edse^ de feitelijke eigenaren van de wereldberoemde Ford Ccmpany in het afgelcopen jaar ongeveer 310 millioen gulden ncllo winst hebben gemaakt. Den 28 sten Februari beschikte de maatschappij o- ver 435 millioen «ggulden aan contanlenf op hel oogenblik over ruim 480 «mil'ioen Hel «eigenaardigsae is, dat Ford ongeveer twee jaar geleden op een oogenblik om con tanten. zeer verlegen zal en die geldlirannen die aan de New-Yorksche bieurs de lakens uitdeden zagen in hun verbeelding den voortvarenden fabrikant reeds op genade of ongenade aan zich overgeleverd want zij meenden, dat hij hun hulp zou inroepen Maar Ford wendde zich niet tot hen. Hij ver minderde de prijzen van zijn auto's, stuurde die, toen ze zoodanig gretig werden: ver kookt naar alle dieeleni van «de wereld, era stelde alleen «maar «als voorwaarde contante betaling waartegen in verband met de in derdaad zeer lage prijzen geern bezwaren re zen. Op die wijze kreeg Ford 384 millioen gulden aan contanten binnen en hij was ge red. Op de New-Yorksche «beurs schat men, dat Ford op het oogenblik van 1.440 milli oen tot 1.920 millioen gulden waard is. Ford is 20 jaar geleden begonnen «met een- kapitaaltje van 72.000, dat hij had wieleni te ....leenen. Sedert hij zijn fabriek opzette, keeft hij meer dan 6 millioen automobielen vervaardigd. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM Den Oever nam. 2 uur den« heer Eppinga. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Hippoiytushoef voorm. 10 u. Ds. Leendertz. EVANGEL1SATIE H.-hoef voorm. 10 uur de heer Eppinga MARKTBERICHTEN. SCHAGEN: 9 Mei 1923 7 stieren f200 a 400; 115 gelde koeien mag; f200 a 425; 83 idem vette f275 a 550; 90 «kalfkoeien f250 a 580; 60 pinken f125 "a 200; 142 nuchtere kalveren 12 a 126; 130 o- verhouders f38 a 58; 169 lammeren 16 a 31.50; 9 bokken en geiten 2 varkens mag. f40; 33 idem vette peT KG 0.76 a 0.86; 64 biggen f25 a 33; 37 kippen fl a 3; 15 een den fl a 1.50: Haanties f0.25 a 1: 218 KG boter 1,60 a 1,80; 9384 stuks kipeieren f 4;50 a 5:50; 3237 eendeieren f4.90 GEMEENTE WIERINGEN. Dezer dageni zal een Duitsche dame alhier een' lezing houden over den toestand in het Rtihrgebied, verduidelijkt met licht beelden. Den 18den Mei komt weder een kin dertransport uit het Ruhrgebied. Zij, die kin dereni wenschen op tc nemen gelieven zeik tot hel paatsclijk comité tc wenden. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Tr Jitiê

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2