14e Jaargang. Dinsdag 22 Mei 1923. No. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN r®igissmg. WIERiNGER COURARÏ UITGEVER: COPN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG «u VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS i per 3 maande» 0.85. AD.VERTENTIëN: Van 15 re$eIj 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. Na 19. GEMENGD NIEUWS. EiEN BRAND IN EEN SCHOOL. 73 PERSONEN. OMGEKOMEN. Reuter melkt uit New Yoik, dat tijdens een opvoering in een school te Camden (Caroline) een lamp op het tooneel omviel. Het igeheele gebouw was spoedig een vlam menzee. Honderden mannen vrouwen en Ikinderen worstelden wanhopig om langs een nauwe trap te ontkomen. Het .gebouw stortte ten slotte in, Er kwamen 42 kinderen 15 vrouwen en 16 mannen in de vlammen om. MIJNONGELUK. Terwijl men op de mijn Laura te Eijgelsho ven bezig was met schieten en de schoten waren afgegaan, gingen drie mijnwerkers naar de plaats toe. Zij werden echter door gassen, bedwelmd en men vond hen later allen be wusteloos. Twee van hen konden) nog worden bijgebracht, maar de derde, M. Spelthaan uit Chevr mont, was reeds overleden. De ongelukkige zou deze week getrouwd zijn. VERKIEZINGSPROPAGANDA. Te Bussum waren met uitzondering van de S.D.A.P: de ikiesvereenigingen overeengeko men de propaganda langs de straat te be perken tot het plaatsen van borden in de tuinen van parlijgenooten. De S.D.A.P-. had de oude aanplakmcthode gevolgd. Doch nadat gedurende eenige nach ten de politie telkens de opgeplakte biljet ten tot een totaal van 250 stuks had verwij derd. is het niuttelooze van het beplakken van muren en schuttingen ingezien. POSTERIJEN en TELEGRAFIE. OUD-MINISTER KONIG DIRECTEUR- GENERAAL. Naar liet Haagsch Correspondientiebureau uit zeer goede bron kan .mededeelen, is eerlang de Ibenoeming te verwachten van den heer A. A H: W: König, oud-Minister van Waterstaat, tot directeur-generaal van Posterij en Telegrafie. DE BLIKSEM IN EÉN KERK GESLAGEN Woensdagavond trók over Marsuni (Fr.) een .zware Ibui, waaruit plotseling een felle bliksemstraal neersloeg, onmiddellijk ge volgd door een geweldigen slag. Het bleef bij dien eenen slag. die even wel heel wat schade heeft aangericht. Dc toren was getroffen. De bliksem, eerst het haantje naar bene den werpende, n-m zijn weg langs den toren naar beneden-, volgde de naal'd van het kerk dak, sloeg op de electrisChe geleiding naar binnen, een raam totaal vernielend ei en baan de zich door een gat in dien muur te slaan een weg naar buiten. Gelukkig, dat geen brand ontstond, zoo dal de mooie kerkbetimmtring ongeschonden is geiHeven. En gelukkig ook, dat 2 mannen boven in de kenk aan het gewelf bezig, eeni- ge oogenblikken te voren het werk hadden verlaten. Maar aan de voorstraat eni aan de achter straat werden van de meeste hiuizen een groot aantal ruilen stukges'agen. EEN DRAMA AAN BOORD In de haven van .Sassnitz is de Holland- sche kof Voorwaarts" uit Groningen, ka pitein Hoover, met een lading ijzer op weg van Stettin naar Randers aangekomen. De bemanning van de kof had op zee noodseinen gegeven, waarop het zeilschip ,,Doroih.ea" uit Lubeck langszij kiwam. De bemanning riep reeds van verre om hulp, daar zij door dien krankzinnig geworden ka pitein werd bedreigd. Een dier matrozen was zoo door dan ka pitein geslagen, dat hij Woedende hoofd wonden had. Hij wist echter den kapitein de revolver afhandig te maken en daarop de krankzinnige overboord te werpen. De kapitein werd door de bemanning van de „Dorothea" gered. Toen de krankzinnige weer aan boord van de „Voorwaarts" was gebracht, ver liet de bemanning het schip en begaf zich aan boord van de „Dorothea". De Voor waarts werd de haven binnengesleept. De kapitein bleef alleen aan boord ach ter. Van het schip af loste hij verschillen de schoten eni trof den toevallig uit de ka juit kijkenden kok der Dorothea, die ver scheidene kogels in het 'hoofd kreeg. D* kok, de 2Ó-jarige Dabelslein, uit Glückstad stierf kort daarop. In de haven gekomen, heesch de krank zinnige alle zeilen van d.e „Voorwaarts" en het schip voer langzaam zeewaarts. De ka pitein had de revolver in het water ge worpen). Inmiddels was de politie van het gebeur de in kennis gesteld en; zij begon in e'ea groote sloep de vervolging. Na een kwar, tier had men de Voorwaarts ingehaald en de politie begaf zich aan boord. De kapitein was nog slechts met een dolk gewapend en liet zich zonder tegen stand arresteeren. Hij werd geboeid naar de gevangenis o- vergebracht. De ongelukkige is 28 jaar oud FEUILLETON. No. 3. Ik hoop en wensch met het beste gevolg want nog heden morgen ontving ik het aan gename bezoek van een oud, al te na met mij verbonden vriend, die vol deelneming ncar mijne gezondheid vroeg en met won- der'ijk,. begeerlijke blikken mijne arme meu fcelen minserde. Er as mij met mijn huwelijksaanzoek reeds terstond een groot ongeluk overkomen, dat «mijn grootste welgevallen daaraan bedor ven heeft. Ik had op dien dag verscheide ne brieven te schrijven twee derzelven de een aan den meer gemelden vriend te Berlijn, dc andere, de annonce bevattende, lagen aicblgelakl voor mij beide van het zelfde formaat en voorkomen. Juist toen ik het adres er op wilde zet ten, bezocht mij iemand, en toen. ik na ver loop van een uur weder alleen was, verwit selde ik door het ongelukkigste toeval 6 beide brieven. Zoo gaat mijn huwelijksaan zoek naar mijn vriend I e Berlijn, terwijl het voor dezen bestemde briefje naar het bureau der courant zeilt. Natuurlijk worden beiden mij teruggezonden. Mijn vriend, eeni trouwe, door en door brave ziel, gooit dien gebeelen emmer vol goedhartige luim en satire over mij uit, maar zeide toch tenslotte: Beproef het. Gij schijnt mij er niet toe voor bestemd te zijn, levenslang de nukken en engunst der fortuin tc moeten dragen. Mis schien laat zich nog een goudvinkje aan hel door u geplaatste lijmstokje vangen en gc- imo'et volgens de verklaringen der be manning ©en. zeer driftig persoon zijn., EEN TEGENVALLER Op een bruiloft te Ter-Apel (Groningen) had men een f'inke hoeveelheid Duitsche cognac .gekocht. Toen men de flesschen ontkurkte, bleek de inhoud slootwater te zijn. DE GROND VERDEEL ING IN DUITSCBLAND. 'De sociaal-democratische rijksdagfrae- tie heeft een wetsontwerp ingediend strek kende tot aanvulling der wet in zake de verdeeling van den grond. Particuliere ei genaars van meer dan 750 H.A bouwgrond en 100 H.A bosohgrond. zullen verplicht wor den het overige deel aan het rijk af te staan waarbij aJs schadeloosstelling zal worden betaald de waarde, waarvoor oe ■grondstukken in de vermogensbelasting zijn ■opgenomen. De bosschen zullen het eigen dom. van het rijk worden. De bouwgrond zal zooveel mogelijk gebruikt worden voor de vestiging van boeren, als pachtland voor landarbeiders, enz. Goederen, welke als één gehaal worden .geëxploiteerd, kunnen et .medewerking der geëmployeerden en arbeiders door het rijk, de landen of de ge meenten in gemeenschappelijke exploitatie worden, genomen. De onteigende grond zal eveneens het ïigendom blijven van het rijk eni in pacht op den termijn, erfpacht of volgens het Heimslattonrecht, uitgegeven kunnen wor den. (De eigenaars die lot dusver op de onteigende landerijen hebben gewerkt, zul len in de eerste plaats in aanmerking ko men voor vestiging hierop. Bij eiken verkoop van grond zullen het rijk, de landten of die gemeenten, het recht van verkoop of aankoop hebben. Voorts wordt een uitbreiding van de pachtwet ver langd, alsmede de uitvaardiging van een wet voor het geheele rijk op het pachten van klei ne landerijen. Ook de verschillende gemeenten zullen ver plicht zijn, indien daartoe behoefte bestaat, eigeri grondstukken voor vestigingsdoelein den ter beschikking te stellen1, terwijl d.e hier voor benoodigdie grondstukken eventueel onteigend moeten, worden. Aan langeigenaars, die weigeren hun wcbte'ijke verplichtingen na te komen en de exploitatie van hun grond veronachtza- mten), zal het recht om hun grond te bebou wen tijdelijk of voor altijd ontnomen kun nen worden, terwijl voorts hun gronden ont- raakt gij op eenmaal uit al uw nood en ver- legenehid. Om de waarheid te zeggen .gevoelde ik een onbeschrijfelijke schaamte bij het lezen van dezen brief. Zoolang 'het geheim alleien het mijne was, kwam de zaak mij goed en aanlokkend voor maar nu een tweede oog er in gezien had, vond ik haar belachelijk en dwaas. Ik had de grootste lust, mijn voor treffelijk meesterstuk .aan de vlammen ten prooi te geven eri voor altijd het lichtzinni ge plan vaarwel ite zeggen. Maar in blik in de akelige leegte mijner beurs in de troos- telooze woestijn mijner toekomst, waarin zich nergens een groene oase, oog- en 'hart verkwikkend, vertoonde, overwon het ge voel van tegenlzin .en drong mij tot handelen. Ik kwam .mij zelven voor als een speler, die zijn laatste louis dor op de kaart zet, om alles of niets te hebben de inzet was mijn eigen waarde mijn persoon, en ik was in zulk een onge'ukkige .en1 mismoedige slem nving. dat ik geheel tegen mijne gewoonte een zeer geringe voorstelling van de waarde van de inzet had. Ik bracht nu zelf mijn aan zoek naar de drukkerij en had den volgenden dag het onuitsprekelijke genoegen, het in he{ nieuwsblad tusscherï twee advertenties te le- eene het verliezen van een hondje aankondigde, terwijl men in de an- dlere gelardeerde haZen, fazanten, eni ander wild ten verkoop aanbood. Ilc wandelde nu een week lang naar het postkantoor, en altijd ontving uk op mijne bc schroomde vraag het ijskoude onverschillige antwoord„Er is nietsMot elk „er is niets" zonk mijne hoop een graad lager naar nul, ien rij was op het punt tc bevrie zen, Itoen zi; op den negenden dag, door eigend kunnen worden, KAMER v. KOOPHANDEL -te ALKMAAR. Bij de Kamer van Koophandel te Alk maar ligt voor belanghebbenden een lijst ter inzage van goederen, die zich bevinden op het goederenstation Köln Gereon. met bestemming voor Nederland, zoodat zij, die goederen, uit het 'bezette gebied wachten, kunnen nagaan, of zich op bedoeld station wellicht voor hen bestemde goederen bevin den,, welke verloren worden gewaandi, PINKSTEREN. Wee viert met bloemenpracht en geuren zegea In beemd en bosch natuur haar hooggetij Weer groette B'oeimaand d'aard, langs veld en wegen Haar tooiend wonderrijk, in feestkleedij. Weer ziet de mensch, ontvloden 't stadsge- wemel, Vol schoonheid d'aarde, waar de zomer lacht Weer .zoekt zijn b'ik den strallend, blauwen hemel •En blij doorgloeit hem 's levens nieuwe kracht. En weer te midden van die zomerweelde Klinkt 't lied, dat juichend hooger heil nog groet, Dan ooit natuur een menschenkind, bedeelde. Daar trilt van reiner vreugd 't ontroerd gemoed, Dan 't hart in aardschen luister immer streelde, Waar geestdrift warm bezielt tot heilgen gloed. ONWEER EN BRAND Bij een kori maar hevig on weder is de bliksem ingeslagen in de schuur van den heer J. Overwater te Strijen. Het rietendak stond spoedig in brand. Door de spoedige aanwezigheid van de brandspuit kon het groobend eels gespaard worden. Over het a'gemeen heeft het onweder in de geheele streek nogal schade aangericht. Te 's Gravendeel zijn een korenmolen en de watertoren getroffen. De schade was niet groot. Te Spijkenisse werd bij den landbouwer C. v. 'Holst Jz. een hokkeling door den blik sem getroffen en gedood. Zoowel hier als te Hekelingen, geraakten door den geweldigen hagel en regen vele dieren in de sloot. Aan de te veld staande gewassen is veel schade gedaan, voornamelijk aan de ap- pelboomen in de Hoeksche Waard. VERKJEZINGSVARIA 'De Alkm. Crt. schrijft een plotselinge wisseling der tempera, tuur tien gradieni steeg. Eindelijk was er een brief onder de door mij opgegeven, let ters een sierlijk, weiruikend briefje, met vergulde randen, een duif met een olijftak op het zegel. Mijne van verwachting bevende hand ging tamelijk barbaarsch te werk met de teedere boodschap, en nog in de poort van het postkantoor las ik het volgende Mijnheer I Ik heb uw annonce in het dagblad onder letter X gelezen en ben in het vertrouwen, dat uw aanzoek oprecht en eerlijk gemeend is niet ongenegen met u in onderhandeling .te treden Morgen ochtend om tien uur zal ik u in hel hotel N. N. No. 3 afwachten, doch ondier de onvermijdelijke voorwaarde, dat het eerste onderhoud van mijne ziide gemas kerd plaats hebb. Ik heb daartoe de gewich tigste redenlen, die gij later ®elf zult goedkeu ren enz. Gene onderteekening, geene verdere aan duiding. Ik was in eene ongelooflijke span ning, die gedurende den volgenden dag en nacht tot onverdragelijkheid steeg. Honder malen heb ik het briefje gelezen. Het schrift was duidelijk en vloeiend de fijnheid en die geur van het papier, de beteekenis van het zegel scheen 'heilspellend. Maar de o- vermijdelijfoe voorwaarde Waarom gemas kerd Een zenluiwac'bbige rilling overviel mij. Was zij jong en schoon, waarom dan gemaskerd Ik wist in mijne tamelijk uil- gebreide praktijk geen voorbeeld dat de jonge schoon e dames het ooit over zich ge kregen hebben, dc zon haars aanschijns ach ter een nijdige wolk te verschuilen En als Naar mteni ons mededeelt bevatte een d.er biljetten van de Anti-rcvolutiounaire lijst te Alkmaar een verwijzing naar Jcsa- ;a 41, vers 2429. Wij hebben het eens opgezocht cn het volgende gevonden 24 Zie, gijlieden, zijl minder dan niets, en ulieder werk is erger dan eene adder hij is een gruwel, die u'ieden verkiest. 25 Ik verwek eenen van het Noorden en hij zal komen, van den opgang der zon hij zal mijnen naam aanroepen, en hij zal komen over de overheden als over leem en gelijk een' pottenbakker de klei treedt. 26 Wie heeft wat verkondigd van den bc ginne aan, dat wij het weten mogen, of va voren, dat wij zeggen mogen hij is rechtvaardig Maar daar is niemand die wat hooren doet, ook niemand die ulieder woorden hoort. 27 Ik die eerste zeg tot Sion Zie zie ze daar, en tot Jeruzalem Ik zal eenen blijde- boodschapper gevlen. 28Want Ik zag toe, maar daar was nie mand, zelf onder dezen, maar er was geen raadgever, dat Ik hun zou vragen en zij mij antwoord geven zouden. 29 Zie, zij zijn altemaal ijdelheid, hunne werken zijn een nietig ding, hunne gegoten- beelden zijn wind en een ijdcl ding. BEZUINIGEN EN GELD TOE! Men schrijft uit Ruurlo aan het Hbl. Wij leven hier in een klein plaatsje, waar we vooral '9 avonds reikhalzend uitzien naar de courant. Tol neg toe werden dc avndbla den uit Amsterdam en Rotterdam in hel dorp 's avonds na 9 uur nog met een postbe stelling bezorgd. Deze 'bestelling is echter uit zuinigheidsoverwegingen opgeheven. Nu is echter bepaald dat man 's avonds tusschen 9 en, half tien uur de courant van het postkan toor kan afhalen, maar voor die gunst moet men aan de posterijen betalen, en wel 1 per kwartaal. Dit is een bezuiniging die inslaat, geen be stelling, maar afhalen en geld toegeven. Moeten wij misschien op deze manier het nieuwe dure postkantoor, dat reeds sedert Augustus 1922 kant en klaar op ingebruik neming wacht, helpen afbetalen vraagt de inzender. MOEDERLIEFDE VAN EEN POES Al eenigen tijd zwierf in den omtrek van de Zocherslraat te Haarlem een kat, die klaarblijkelijk leefde van hetgeen zij vond cn kreeg van mede'ijdende irrcnschen. Wegens den regen haalde iemand haar zij eens oud en leelijk was Ik was wel ge negen, in deize ibeide hoofdpunten eenige toegeef,elijkheid tie gebruiken. Als zij rijk, werkelijk zeer rijk was, dat is, als op ieder jaar haars levens een paar duizend gulden 'kwam, dan scheen de billijkheid wel mede te brengen, voor eenige jaren meer of min der, zoowel als voor eenige lijnen in gestal te en gelaat, die een weinig van de schoon- heidslijnen afweken, bescheiden een oog toe be drukken. Maar dat kon toch slechts tot zekere grenzen gaan, Deitig tot vijf en der tig jaar, hooger wilde ik ni 't gaan. Daaro ver nadenkende, ondervond Ak steeds de meergemelde rilling. Ik heb w 1 de grootste hoogachting voor het schoone geslacht, wan neer h t in zekere jaren treedt, en niemand kan bereidwilliger .zijn dan ik, om de verdien sten en de waarde van gedaagde vrouwen te erkennen, maar ze als gade aan mijn hand be denken, aan den zomer mijns levens het verdrietige najaar .toe te voegen, dat was mij b slim. Maar al het denken, fantazeeren, en plan nen maken over den brief, baatte mij tot niets, dan om mij door de pijnlijke lange uren tot aan het bepaalde onderhoud tc helpen. Men moet het mij niet euvel dui den, dat ik op dien morgen zeer zorgvuldig mijn toilet .maakte. Mijn spiegel zeide mij veel vleiends, 'toen ik er eenlem laalsten on derzoekenden blik in wierp. De zachte on noembare sporen, die de koudic stormen van den nalente op mijn gelaat haddien ach tergelaten, verdween onder mijn kundige hand geheel, en ik mocht wel met eenig zelfvertrouwen mij aan een dame voorstel len, die, zoo als ik thans voor zeker hield, niet een masker voordeed, om mij armen sterveling door den goddelijken glans harer schoonheid niet op eenmaal ter neder te wenpeni Weinige minuien voor 'tienen stond ik met gekromde vinger voor de belangrijke deur No. 3, aan genen kant, waarvan ik of gelukkig zou worden of mij onuitsprekelijk belachelijk zou maken. Een zacht „binnen" op mijn zacht aanklop pen volgende, opende mij de tooverdcur. Wat zag ik Eene rijk en el gant ingerichte kamer, eene der beste en fraaiste van hel ho tel. Dat scheen een goed voorteek en. Van den kant van het venster zweefde een vrou welijke gestalte mij tegemoet. Slechts dc grootte, anders niets kon ik oordeelen. Het g laat was met een fluweelen masker, het hoofd met een sluier bedekt van dc schou ders af droeg zij een wijd en ruim geplooid zijden 'kleed, dat de taille geheel en al on kennelijk maakte. Hot was mijn in zulke dingen zeer geoefend oog volstrekt onmoge lijk, nopens ouderdom eni gestalte ook sl chts d'e minste gevolgtrekkingen te maken. Daarenboven was het geen tijd, om waar nomingen te doen het oogenblik vorderde spreken. Maar wat Tn mijn ganschc lever, heb ik mij niet in zulk een hart hals tocsnoe rende verlegenheid bevonden. Tegenover mij ne het schoone geslacht anders zoo beroem de welbespraaktheid, ontzeide mij geheel :n al den1 dienst. Ik wist niets beters te doen. dan met een bevalligheid, die een dansmces ter eer zou hebben aangedaan, dc dame naar de kanapc te begeleiden en op een stoel bij haar p'aats tc nemen. Eindelijk stamelde ik vrij bespottelijkHet beminnelijke biljet, welk mij dit gelukkig uur verschaft, heb ik ontvangen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1