GRAM0F00N- PLATEN Weder oen iiieuwe Schitterende platen krotten. Beneden 2.50 per -week doen 18.000 woningen, .Spreker meende, dat hel aantal woningen 1 dat voor OTvbewoonba ar - verklaring in aanmerking komt, kan wordev geschat op 10 a 15.000 (op het oogen-bliJt zijn er circa 800 onbewoonbaar verklaar de woning.) Een massa-plan moot dus zeer spoedig worden uitgewerkt. In circa 8 jaar zijn er 7 a 800 onbewoon baar verklaard, reu zullen in goed 2 maan den er ruim 10.000 mooten volgen. Een groote metaialfirma heeft aan wel- l-ou dier De Miranda en aan den spreker reeds oen offerte gedaan voor oen- nnassa- lering van bordjesOnbewoonbaar ver klaard." DE ZOMER. Terwijl verleden jaar 9 Mei voor het laatst aan den vischofslag te Monnikendam haring werd aangevoerd,is Woensdag noj» 117 lal aangebracht die 22,25 opbracht. Den vischafsil-ager, 'die sedert 25 jaar als zoodanig fungeert, was iets dergelijks niet bekend. M1NNENNIJD. Een 17-jarige kappersbediende heeft Woensdagavond tc Woerden op sVaat, na een korte woordenwisseling over eere meis je in een daarop volgend handgemeen den 19-jarigen werkman Van Maren met een. dolkmes gestoken, waardoor .een slagader word getroffen. De dood trad vrijwel oi middellijk in. De dader is in handen der politie. HET DRENTSCH EMIGRATIECOMITé.. Op de Maandag te Assen gehouden ver gadering van heil Dremtsch Emigratiecomi té deelde de secretaris mede, dat de doo bemiddeling van het Comité in Noord' Frankrijk geplaatste arbeiders zeer tevre den waren over de ontvangst in Frankrijk, alsmede over de verzorging en) over het werk. hetwelk zij aldaar moeten verrichten. Besloten werd, wijl het aantal aanvra gen om door bemiddeling van het Comité geplaatst te worden, gestadig toeneemt, zoo mogelijk, in den loop der volgende weer een groep van 10 a 12 personen naar Frankrijk te zenden, en dat in den vervolge telkens le herhalen) wanneer weer een zoo -danig getal arbeiders den wensch te ken nen heeft gegeven door bemiddeling van het Comité geplaatst te worden als landar beid cr bij werkgevers in Frankrijk. Enkele gezinnen hebben o-k reeds inlich iingen aan het Comité verzocht, terwijl een' dezer gezinnen waarsschijnlijk reeds spoe- dlg gaat vertrekken. In verband hi ermede werd ibesolen aan de burgemeesters van alle Dreretsche ge meenten tt verzoeken wekelijks bet Comi té op te geven welke personen) voor korto ren of langeren lijd in Frankrijk willen gaan werken. De gemiddelde Joonen bedragen voor bekwame landarbeiders van 200 tot 300 frs. per maand met kost en inwoning. De correspondent van het Comité in Frankrijk heeft reeds meer dan 50 aanvra gen om arbeiders van patroons uit Frankrijk bij het Comité ingezonden, -waaronder een aanvrage om 25 personen bij een kalkgroe- ve, weltke arbeiders geen vakkennis behoe ven te bezitten. Uit de mc-dedcelingen van den secreta- r;c. welke de eerste groep emigranten van kleine landbouwers, anders dan als landar beider, bijna niot mogelijk is, omdat bet '•in:1 er. op enkele uitzonderingen na, niet met één paard geploegd kan worden, zoo- dat Le veel kapitaal moedig is om een klei ne boerderij winstgevend .te exploiteeren. WEET GE.... Weet ge dat ge gehaakte wollen Icleedingslukken bij hot wasschen halfdroog op een tafel ot plank moet opspelden. Weet ge dat stalen pennen schoon blijven, wanneer men ze na gebruik in kleine hagelkiorre> steekt. Weet ge dat ge zware zijde niet mag wrijven, even min uitdrukken. Borstel ze uil met spi ritus en water laat haar uitlekken «n strijd het tusschen doeken. Weet ge dat zijden doéken, dassen enz., het beste werdten gewasscben rniet aardappel wat' Rasp rauwiei aardappe1en en druk ze in het water uit. Met dit water worden de sloffen schoon, loopen niet door elkaar en krijgen een bijzondere glans. MOND- EN KLAUWZEER. Het gevreesde mond>- en klauwzeer, dat den laats tart tijd vrij erg woedt in Z.-Hol- land is thans ook weer in onze omge ving voorgekomen, geconstateerd door den inspecteur van den veeartsenijkun d igen dienst te Alkmaar.. Besmette stallen in deze buurt zijn die van P. Waagmee-ster te Assum (Uitgeest), Cor Met te Westdijk (Bceirster), J. Velze boer Purmerenderweg "deemster! C. Nomo Gz. tc Bussendiam (Uitgeest) en wed G, van Turnen, Comnnuni ca tie w eg gen.. Heemskerk. Het gievail ondier bet vee van dien beer Met is geconstait. erd bij een koe, die op de markt te Purmerend was gekocht, maar afkomstig was van de Lcidsche markt. Bij den heer Velzebo-er werd de ziekte hét eerst waargenomen onder 15 pinken, waar bij dieren, die op die markt te Leiden wa ren aangekocht. Daarna werd ook het an dere melkvee van den) heer V. ziek. Het zidk'e vee is dn alle stallen onder be waking gesteld, terwijl ontsmiettinigsmaatre- gelen zijn toegepast. Het in de naastliggen de weidie 'ooperede vee is verdocht ver klaard. UIT WIERINGERWAARD. De heer W. J. Los alhier slaagde voor het examen gemeente-administratie van de Ned. Ver. van Gemeienibe-Belangen,. NOG VEEOP STAL. In de gemeente Scholerland hebben boe met een flink beslag vee, hun melk koeien nog op stal, wat op den langsten dag nog nooit eerder gebeurde. Eerst werd het vee op stal gehouden door den regen de koude, later om de drassige weiden niet te laten stuktrappen. WEER MET DE ZEIS MAAIEN. Door den aanhoudenden regen zijn vele hooilanden in Friesland zoo drassig dat de paarden er niet verkeeren 'kunnen, om de maaimachines -te trekken. Het gras wordt nu door maaiers gemaaid, wat veel langza mer gaat. Doch menig arbeider krijgt er werk door. EEN EDELACHTBARE, DIE ZICH ZELF DUPEERDE. Bij die jongste periodieke raadsverkiezin gen te Bols waard werd o.m. gekozen de heer J. J. Reinders (C.-H.), die bij schrij ven van 9 Juni voor deze benoeming be dankte. In een brief van 12 Juni kwam hij op dit besluit terug, doch te laat, daa' in middels reeds aan Ged. Staten bericht ge zonden was van het niet aanvaarden zij ner benoeming. Het centraal stembureau heeft thans in zijn plaats gekozen verklaard de heer T, Fonman, no. 3 op de lijst der Christ.-Hist. ORKAAN. De Canadeesche provincie Saskatche- wan is door een hevige orkaan geteisterd. Een 15-jarige jongen werd ov.i een afstand 20 meter door de lucht geslingerd en gedood. Een) loods, waarin een man en een vrouw sliepen werd door den wind gegre pen. en over een afstand van anderhalve ijl ovot de prairie gesleurd. De vrouw 'kwam er met lichte kwetsuren van af, maar de .toestand van den man is ernstig. Een andere loods, waarin een man sliep, werd over een afstand van 100 M. medegesleepj en geheel vernield. De man bracht er eeh- ter het leven af. Van talrijke gebouwen werden de daken, afgerukt terwijl een groot aantal boomen werd ont verteld. HET TAFELLAKEN DOORGESNEDEN. In de Raadsvergadering van de gemeen te Zwollerkerspel deelde de heer Dunne- wind (A.-R.) mede, dat in de verkdezings - dagen door de S.D.AP een pamflet werd verspreid, niet onderteekend, waarin op beleedigende wijze geschreven werd oveir de rechtse raadsfractie. Hij vroeg aan dien heer Eikenaar Soc. Dem. of de ze zijn medewerking daaraan had verleend of hij daarvoor de verantwoording droeg Toen de heer Eikenaar verklaarde, dat hij ondersclrref, wat in het biljet stond, ver k'aarden de raadsleden De Vos van Steen -ijk -C.H-. Kloosterziel -A.R.-, Dunne- ind -A.R-; en van 't Zand -C.H-, dat r.ii met derge'ijke tegenstanders voortaan niet konden samenwerken, en dat zij geen zit ting zouden nemen in een commissie, waar in een Soc. Democraat zitting hééft. f1642; eert strook Is niet verpacht Hét -recht van wiermaaien en visschen wiordlt aan de Vere-eniiging ,,Vis®chers be langen ifce Van Ewijcksluis verpacht voor; f125; vorig jaar was dit f200. W van Eekerjgtt krijgt op een perceeltje tuingrond een ^rlaging van huur van f5 per snees; hij betaalde.'f 10. J. Dekker krijgt voor een half jaar aan de Bereedenbuurt een perceeltje grond in erfpacht voor f35 per jaar D. Koning krijgt een schadeloosstelling van f40.wegens schade toegebracht aan het girasgewas aan den Middenweg door die werken ter bestrijding van werkeloos - -heiid. de pachtprijs was f85. De begrooting voor 1923 werd vastgè - sleld; De post van f7000 voor werkeloos - heid bestijding hierop voorkomende is voor een groot deel al verwerkt De omslag werd bepaald op f25 per H.A. dat is f 1.50 lager dan vorig jaar. Gieldani zijn uitgetrokken voor verbe - tering van de losplaats aan het einde van den Kneeswag; hel maken van een puindain achter Welgelegen"; voor aankoop van Sintels weg langs N.H. kanaal. Het maken van een paardenpad in den Zuidcr Molenvaartsweg enz. "ANNA PAULOWNA. -Vergadering van het Polderbestuur op Zaterdag 16 Juni j.1. Na opening en notulen wordt medege - deeld dat de beer C. Tijsen bij Kon. Be sluit tol Heemraad is benoemd'. dat de levering van grint is opgedragen aan C. Schipper voor f2.84. dat de heeren J. C. Geerligs en A. Lan- gereis bij de laaatste verkiezing als Hoofd ingelanden zijn herkozen. dat het Dag. Bestuur omtrent het ont- erp regeling zwaar auto - verkeer enke le wijzigingen heeft gevraagd; Alsnu zouden geen tractors geen d-orschkas stroopers enz. langs den weg mogen ver - voeren.; en -ook voor flink beladen oogstwa gens was de voorgeschreven breedte te smal; dat de verpachting van gras- en rietge - was aan de zeediiken heeft opgebracht GEMEENTE WIERINGEN. Wij ontvingen hel jaarverslag der Nationale Bankverccniging -over 1922 en ■blijkt hieruit dat de resultaten/ niet onbe vredigend zijn geweest. Aan den heer Mr. Dr. de Reuchlin, lid der Hoofd-Directie werd wegens benoe ming tot agent van de Nedcrl. Bank te 's-Gravenhage eervol ontslag verleend en in diens plaats als zoQdanig benoemd de heer Mr. Onnes. Op het onlkos'ten'cijfer werd door stenk doorgevoerde bezuiniging een-e -bezuiniging orkregen van 518,000. Het Maatschappelijk gestort kapitaal bleef op 10,000,000, terwijl aan de Reser ve werd toegevoegd 100,000, zoodat de ze thans bedraagt 2.100,000, en werd ee- ne Extra-Reserve gevormd van 500,000. Einde 1922 had de Bank 86 Kantoren en bedraagt het aantal Correspondentschap pen -en Zitdagen 63. Op de -post kantoorgebouwen werd een- bedrag van 150,000 afgesschreven-, in to taal is hierop thans afgeschreven 1.850.0C0, en is de boekwaarde der kan toorgebouwen met inbegrip dér .kluisinrich- tingen thans 4.590,000. Aan hand els wis seis, gemeentelijk-cre- dietpapier en cr-ediel-promessen was uiige leen-d ruim 18,850,000, tegen onderpand effecten -enz. een bedrag v./ 11,100,000 en! aan handelsdebitcuren enz. 64,250,000. En bedroeg het leendepot, deposito's en crediet-saldi door derden aan de Bank toe vertrouwd tot-aal ruim 95,150,000. Na aftrek van salarissen en bedrijfson- kosten werd verkregen eeree bedrijfswinst van 1,451,000, waarvan 600.000 voor di verse reserve werd bestemd. Aan aandeelhouders wordt uitgekeerd Gelett op de algemeen, heerscliende ma laise, waaronder o-ok in het bijzonder da Bankinstellingen hebben te lijden, zijn u resultaten bevredigend 'geweest en wer de reserve weder aanmerkelijk versterkt. Een en ander getuigt wel van een voor zichtig en krachtig beheer. DEHULDEBET OOGING AAN DE KO N1NGIN TE AMSTERDAM. Zooals bekend is een Centraal Huldi- gingscomité opgericht, dat een huldebetoo- ging van afgevaardigden van vereenigingen ui-t hét geheele land aan de Koningin ter gelegenheid van de herdenking van Haar R-egeeringsjubileujn voorbereidt. Deze hul- debelooging zal plaats hebben op Donder dag 6 September des namiddags voor hel Koninklijk Paleis. Gedurende eet défilé zal aan de Koning in e-en -oorkonde worden overhandigd na mens alle deelnemers, met -een album, waarin de namen van alle deelnemende v-ereen.igingen. Tevens zal dan het Hoofd comité voor bet huldeblijk aan de Koningin het huldeblijk van het Nederlandsche volk aanbieden. Waren-eer alle deelnemers op den Dam zullen zijn aangekomen, zal door de zanig- viereeniigingen eieni huldiging®!ied vian A. C, Dudolc van Heel worden gezongen. Aan het slot daarvan zullen al'le aanwezigen op de wijze van het o.ud-e Wilhe'imus aanheffen Wilhelmina van Nassouw-e, Vorstin van Nederland, U zweer ik eeuw'ge trouwe, U en het Vaderland In goede en (kwade stonden, Geleid door 's-Heeren hand, Blijv' vast en trouw verbonden Oranje en' Nederland In alle provinciën werden provinciale comités opgericht, die zoo zijn samenge steld, uit personen wonende in de verschil lende gemeenten, dat alle richtingen lagen der maatschappij er !n zijn vertegen woordigd. Pastoor van Rooij -nu is door heit Provin ciaal Noord-H'Oilland-sch Comité aangek- zocht om -daarin zitting te nemen. Zijneerwaarde verzoekt de vereenigingien van Wieringen, die door deputaliën aan die huldiging meeën deelnemen zich vóór Juni aem op te geven. De Heer Maaskant alhier slaagde voor het examen gemeente-administratie van de Ned. Ver. van Gemeente-Belangen. iDoor het kiescollege der Ned. He-rv. Gemeente H.hoof >en Westerland is toezeg ging van beroep -gedaan aan d'en he-er Klein Wassink Cand. tot den H.D. te Leeuwarden. Vot rekening van Heemraadschap Wie ringei! Cemeente Wieringen en Polde.- Waard NieuwLand werd in Hotel Lont aan besteed de levc-ing v-an 300 M3 basaltslag Laagste inschrijver Holl. Basal Mij. te Den Haag voor f5.70 per M3 De levering van 700 M3 riviergrind. Laagste inschrijver de heer C. Verfaille ie Wieringen voor f3.59 per M3; Met iugang van Maandag 24 de zer zal het hulppoBlkantoor tc Den Oever geopend zijn Voor den post- en telegraafdienst 87s-117o, 2-4, 6-7, Telefoondienst 872-l, 2-4, 6-77s, het hulpte'.egraafkantoor te De Hankes za! niet ingaug vaD dien datum geo pend zijD voor den telegraafdienst: 2-4, 6-7, telefoondienst 872-J, 2-4, 6-77». De Directeur van POST- en TELEGRAAFKANTOOR Hippolylushoef DE VRIES. straalt is ondragelijk .De lavastroom maakt eere metaalachtig geluid, alsof een reuzen- keliting op groot en afstand ramimcidic; Af en toe ho-ort rneni geweldige ontploffingen diie door hot barsten van deni aardkorst on der de dichte lagen v.an den- vuurstroom veroorzaakt worden. Over 'hel geheele schrikwekkende looneel hangt een dikke wibte rook. De -treurige processies van vluchtende booren die niet meer weten, waarheen zich Lc wenldeni zijn ternauwernood mot woor - Jen -te beschrijven; Op kleine wagens..;red den zij hun schamele inboedels. Natuurlijk ontbreken -ook de buitenlanders niet die toegesneld zijn om de uitbarsting van de Etna gade te slaan. ZOO N VERSTANDIG BEEST. Een stadsmeisje, dat haar vacanlie bui - ten doorbracht z. tegen een boer, dat ze niet kon begrijpen waarom een stier haar zoo boosaardig sï-ord aan te kijken. Wel, zeidie de boer, dat komt vanwege uw rood mmteHj-e I Neen n.aar riep het meisje uil. Ik wist wel dat hel ding heel erna al uit J» mode was, maar ik wist niet dat een stn-» daarop zou lebten. EEN TEGEN VALLER Voor den dienst 1923 - 1924 is hot be drag van den hoofdelijken omslag tc Tiet bepaald op f141.000 ere bet venminigvuldi - gingscijfer -op 3.3. Vc-rig jaar was dit ,,1,6 VEEL ANIMO Voor de betrekking van werkman bij de stadsreiniging te Leerdam, tegen een sa - van f29.75 per week hebben zich maar eventjs 180 sollicitanten aangeboden waaronder ook 2 Gemeenteraadsleden. ONGEVAL BIJ SCHIJFSCHIETEN. Op Reumen's Oord onder Nijmegen is Donderdagmiddag bij het schijfschie ten een 24-jarig ongehuwd sergeant, van het He regiment iofanterie, door een kogel even boven het hart ge troffen en in bedenkelijken toestand naar het militair hospilaal getranspor teerd. Donderdaga> ond was de toe stand bevredigend. EEN EEREWACHT. Men meldt aan „De Avp.": „Bij het beaoek van Koning flaakon aan Soestdijk koe men in verschillen de bladen lezen, dat aan heb station te Soest wae opgesteld naast een groep schoolkinderen --- een eere- wacht van den vrijwilligen landstorm gekleed met blauwe stroohelmen. „In alle kringen en niet het minst in de kringen ran het departe ment van Oorlog was men teu zeerite verwonderd over het verschij nen van deze „eerewacht", daar hier van niets bekend was en ook geen enkel bevel was gegeven tot 't bren gen van een dergelijk eerbetoon. „Een onderzoek ie op lijst van de, legerautoriteiten ingesteld en wat is nu gebleken P „Dat een luitenant belast met het geven van militair onderricht aan de vrijwilligers van den landstorm in die omgeving op eigen initiatief de vrijwilligers van den landstorm heeft verzameld en deze heett opge steld aan het station bij aankomst van den koninklijken trein". DE UITBARSTING van de ETNA Het lat van Limguagjossa. Volgens enkele berichten schijnt het niet meer mogelijk te zijn die stad Linguaglossa nog van hel dirtagend verderf te redden De lavastroom die het dorp Cablania reeds be dolven heefil moet reeds in de stad zijn doergedrongien1. De eerste huizen moeten' on der -een 200 meter liooge lava - massa lig gen. Volgens andere berichten echitei kan de bevolking tengevolge van de kou - de nachten op den duur niet onder den blooten hemel overnachten en heeft zij zich dientengevolge genoopt gezien naar haar woningen te Linguaglossa terug te kee ren waar zij haar gewone dagelijksch wenk 'doet en reeds aan cl en! asehnelgen) igeweno is geraakt De bewoners verklaarden dat zij er van overtuigd waren dat het stadije in het erg ste geval eerst over een week door den la vastroom zou worden bereikt. Deze - rusli ge kalmte der bevolking wekt bij de be zoekers van de streek groole verwondering iDe bewoners bidden geregeld in de 14 kerfken van het stadje onder leiding van een bisschop. In den omitrék is alles voor de vlucht in gereedheid gebracht; Het is 'thans mogelijk de grootte van den. krater op de zuidwestelijke helling te schatten. De -hitte die de vuurstroom uit PREDIKBKURTEN NED HERV. GEM. Westerland nam half drie de hr. Eppinga. DOOPSGEZINDE GEM. H -hoef voorm. half elfDs Leenderlz. EVANGELISATIE H.hoef v.m. nelf elf de heer Eppinga 4- MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 21 Juni. 5 Paard-en 100 a 250, 16 geildekoeien mag. ƒ150 a 340 86 idem. vette, 275 'a 555, 20 Ical'fkooien 250 a 4508 pinken 170 a 190 55 nucht. -kalveren 13 a 28; 114 schapen, ruig 55 a 58 138 idem vette 45 a 55 74 lammeren 24 a 31 4 bakken en geiten 4 a 1455 varkens, vette, -per Kg. 0,68 a 0,76 48 biggen 20 a a28 20 konijnen 0,50 a 2,25 49 kippen 0,50 d 2 280 Kg. boter 1,55 a. 1,75; 8423 sit. kipeieren 4,50 a 5,50; 2319 st. eemdeieren 4 75. VREEST GEEN EXAIIEN [MIJNHARDT'5 Zenuw tabletten 1 .maken U kalm en houden a [11 nuttig .terwijl Uw geest! V. Jielder blÜ" b/Sc/ bi, ApoMren pro»* u enkele nummers laten wij hier voljten Vergeet mij niet Harmonika&fluit Afscheid Marche Militaire Leven en Liefde Indianen Intermesso Unter d. Siegesbanner Clockenspel klokken en orchest Japansche dans Lelia Orchest. lf you could care guitaar. Klima Wals Die Bajadere orchest. Indian L'ove Der Artist Wien, sterbende Marchenstadt orchest. Mich hat Gott fur dich beslimmt. orchest. Vineta Glocken. orchest. Hawaiïen memories indianen muziek. BOSKF.R'S Muziekhandel H.-hoef Wieringen.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2