Vnaagt Uw winkeliep snelheid. Een zestal processen-verbaal zijn opgemaakt wegens Let aan den linkerkant von deni weg rijden. Opletten is dus de boodschap. ONDER EEN AUTO. Te Dokkum is Zaterdagavond een 5-ja- -ig jongetje, die bij zijn grootouders logeer- 'e, door een auto overreden, en na -eeitige •aren overleden. NET ALS NU. De rentmeester van de heerlijflab ®d Ros- suim schreef d.d. 9 Juuli 1767 aan zijn heer ,,De pagters van de kersen zijn van dit mar ongelukkig niet de kersen weegens :en s'ercken reegen en wint en gelden oock wevnig door het koude weer, en verrotten co de boeman en dat ze slcgt reyp syn, bey ons het nacest slegite (eenvoudige) men- schen, die persen pagten, die daar niet te gen kunnen, zoodat de verpagsters van dit iaar -moeyten sullen hebben von die pagten van haar te sullen bekomen -doch suilcks /al men al wat moeten getroosten en pasy er.sic moeten hebben." TREURIG AFGELOOPEN. Zondagavond 9 uur voerden twee jonge- i van 19 en 20 jaar in het water van de Nassauload-e te Amsterdam. Bij de Rotter dammerfcrug gekomen, hebben zij, naar het den toeschouwers aan den wallekant -voor kwam getracht de schuit voort te -bewt gen door legen de peilers van de brug te te duwen. Waarschijnlijk heeft het bootje toen zoo'n vaart gekregen, dat het onder de roeiers uitschoot en de beide jonge man nen te water geraakten. Na veel moeite gelukte het den drenke lingen nSet behulp van dreggen op het dro ge brengen. Bij den jongste, die veel mod der had binnen gekregen, konden de le vensgeesten opgewekt worden. De oudste bleek echter reeds overleden te zijn. Zijn lijk werd naar het Wilhclminagasthuis vervoerd. EEN ECHTELIJK DRAMA EN DEN HAAG Een echtelijk drama, in het genre, dat •r.eer in de kolommen der Fransche dan we! der Nederlandsche bladen pleegt voor te kon-en, hoeft Zaterdagmiddag in de om geving van het Bezuidienhout, op de grens •van Voorburg groote consternatie en1 oniroe ring verwekt, zegt de Telg. Een' bekend ad v-ccaat, de 64-jarige mr. A C, van B., die te Voorburg in een villa aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië woont, maar zijn zaken Ie Rotterdam heeft, is 's middags te half één in een woning aan de Schenkkade 264 door zijn vrouw met een dolk gestoken en doodclijik verwond. Naar het ziekenhuis ver voerd is hij daar 's avonds overleden'. Mevr. v. B. is gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven; over gebracht. Dit zijn in het kort de feiten, waarach ter zich een tragisch drama verbergt, dat in hoofdlijnen op het volvende neerkomt. Mr. van B. had sinds eenigen lijd een echtscheidingsprocedure in behandeling van mevr. de G.V. die in het bewuste oercee! aan de Schenikkadic ophield en zij '•esloct zich daarvan tc overtdiigiing en zich tc wreken. Zij ging naor de woning toe, ren eerste étage en belde aan. Er word o- oengedaan door een mede-inwoonster n.cvr. B., aan wie zij vroeg of zij mevr. de G. V-. even Ikon sproken. Die is hier niet, werd haar geant woord, wat echter niet waar bleek, want mevrouw v. B. zag de jas van haar echtge noot aan een' kopsl-ok. in de gang hangen. Hierop is zij naar binnen gegaan en trof baar man in een kamer aan in gezelschap van mevr. de G.V. Volmaakt kalm vroeg haar man even apart en in een andere kamer had zij daarna een onderhoud met hem. Wat daarbij precies gebeurd1 is. 1'gt nog in 't duister, want de twee andere dames waren er niet bij tegenwoordig. H'et einde van hel -onderhoud was even- we! dat mr. v. B. met een dolkmes werd ^stoken in de rechterborst, waarbij de long erd geraakt. Hevig bloedend vluchtte hij -:i de kamer, de gang over. naar een ka- :net, achtervolgd door zijn vrouw, waar- 'rij hij uitriep ..Ach, zij heeft mij gestoken." Dat waren de laatste woorden die over rijn lippen (kwamen. In het kabinet era dat as het vreemde sloot mevr. v. B, zich roet haar echtge noot op, terwijl de bewoonster van het per ceel, bang dat zij misschien ook het slacht offer zou worden van de woede van mevr. v. B. de deur aan den buiterkant afsloot. Hierop ging mevr. de G. V. naar buiten om hulp te halen en liep den naast haar mint* gelegen kruidenierswinkel „De Tol" van den heer van Alsem binnen. Zij durf die niet direct te zeggen, welk drama zich bij haar thuis had afgespeeld en vroeg den win heli er even enkele dokters ie willen opbel- 'en. rmJa! bij haar een ernstige zieke was. De heer Van Alsem belde direct een vier tal dokters in de nabijheid op, die geen ii WniW n*. JWIJLI van allen thuis bleken, In wanhoop ging mevr. De G. nu zelf de Laan van Nieuw- Oost Indië in, om een dokter te zoeken, doch zondier resu'taat. Toen zij onverrichter ziafke terugkwam vroeg zij den h/er van Asem of hij geen verband' kon leggen, omdat de zieke een verbloeding had gekregen. De winkelier was hiertoe in staat en ging nu mee naar boven. Toen hdj in het huis kwam, bemerkte hi) echter dadelijk, dat er iets bijzonders aan de hand was. De deuren van de bewuste ka roer warera mei doeken afgesloten en toen hij om 'Opheldering vroeg, werd hem einde lijk meegedeeld dat diaar iemand was, die gestoken was.. De heer Van Alsen achtte het toen natuurlijk zijn plicht onmiddellijk de politie en den Eersten Hulpdienst te waarschuwen! Inlusschen probeerde hij con tact te krijgen met het echtpaar, dat zich in het afgesloten kabinet bevond, doih dat geen teeken van leven gaf. Het vermoeden werd dan ook al sterker, dat ook mevr. Van B. zich van hei levera had beroofd. Iratus- schen arriveerde de recherche en opnieuw probeerde men binnen te komen. Eerst tik te die heer Van Asem op de deur en riep: Mevrouw, doet u open, ik ben de krui denier van hiernaast I" Even was het nog stil en daar.... wen. eensklaps de deur geopend door mevr. Von B. zelf. Op een -club-fauteuil lag mr. v. B. ster vende.. Mevr. v. B: was uiterlijk zeer kalm, al leen werd zij boos toen mevr. de G.V, zich aan haar blikken vertoonde. De aiulo van den Eerste Hulp Dienst was intusschen aangekomen en hiermede werd de bewusielooze advocaat naar 'het ziekenhuis vervoerd. Hier werd geconsta teerd. dat een long was geraakt. Het slacht offer was daar langdurig 'bloedverlies na tuurlijk ienl zeerste in kracht verminderd' en tegeni den avond is hij over'eden. Zijn echtgenoote is naar het politiebureau over gebracht. Toen men de ongelukkige vroeg, wat heb je gedaan, antwoordde ze,,Ik heb mijn man met een dolkmes gestoken." Het tragische is, dat de vrouw door zich n et haar man in het kabinet op te sluiten, belette dat er spoedige hulp werd gebracht. Het geweldige toloed verlies heeft het éin- dio zeer verhaast, wat anders wellicht nog te voorkomen was geweest. Uitsluitend voor Winkeliers bij JANNES J. BOSKER, Grossierderij Tel, 22 H.-hoef: Vraagt uw winkelier album voor VLAGGEN-PLAATJES. INLIJVING LICHTING 1923. In liet tijdvak 1620 Juli a.s. zol eenJë inlijving van dienstplichtigen der lichting 1923 plaats hebben voor de regimenten infanterie (voorgeoefenden) het bataljon wielrijders (voorgeoefenden) de bereden! •artillerie regimenten veld-artilleric, onbe reden, eerste divisie) en het regiment ge nietroepen, pioniers (voorgeoefenden,) DRIELINGEN IN DE ETALAGE, Mrs. Turner, de echtgenoote van een weiklcozen machinist te Middlesborough in Engeland, heeft onlangs een drieling gekre gen, Men berichtte dat aan den koning, die als cadeoutje een kinderwagen en eien gel delijke bijdrage in de kosten zond. De vrouw trachtte er echter nog een extra slaatje uit te slaan, en zette de baby's naast elkaar in de kinderwagen te kijk in de é- -talage van een winkelier te Londen. Groot was de toeloop en goed was de reclame, welke de omdememlende handelsman maak te, terwijl de trolsche moeder per uur 10 shilling opstreek. Doch actief was de po litie, en toen de toeloop zoo groot wos ge worden, dat de straat werd versperd, trad zij op en verbaliseerde den winkelier. Deze heeft daarvoor thans een boete van 40 shil ling gekregen. EEN NIEUW SOORT KRUIT. Door het Ameriikaonsche ministerie van Oorlog is medegedeeld dat >er een! gunstig resultaat is verkregen met een nieuw soort kruit, hetwelk zoowel in kleine wapens als bij de artillerie gebruikt kan worden. Dit (kruit heeft dezelfde kracht als het thans in gebruik zijnde, doch biedt het voordeel, dat het rook- en vlamloos is, terwijl het feVenls bestand is tegen vochtigheid. Deze) hoedanigheden -worden door.de deskundi gen van het departement van het hoogste! belang geocht. De laatste hoedanigheid maakte de thans noodzakelijke bescherming der munitie tegen vecht overbodig, terwijl JSJ&ïSKV t de tweede liet onmogelijk zal maken 04, des nochts te vuren, zonder dat de plaats waar de aanval vandaan komt, verroden wordt. Opmerkelijk, dat deze nieuwe soort kruit juist as uitgevonden dn Amerika, de baker mat van dten Volkenbond. Bij ingebruikneming van dit kruit zal het nog beter gaan dn» tot dusver om een le- gerafdeeling tc vernietigen. Het blijft toch ■miaar waar, dat tal vam uitvindingen gericht blijven op de vernietiging, alle pacifistische gedachten >en redevoeringen ten spijt. DYNAMIETAANSLAG TE MUNSTER. bi den nacht vun Zaterdag op Zondag is Ie Munster in die redaetie-bureaux van het sociaal democratische orgaan de Volks- wille", een dynamietaanslag gepleegd. De drukkerij werd geheel vernield. DE HITTEGOLF IN AANTOCHT. De weerkundige van het ministerie van Juchtvoart dn Engeland1 verklaren, dal die hittegolf, die thans New York teistert, A- merika sti'-aan v.erlaat en Europa nadert. Binnen een paar dogen mag mien dus een stijgende warmte verwachten, DE KERSENTEELT. De kersenpluk in De Betuwe is begon nen. De vrucht is kleön en hard gebleven door het slechte weer. De prijzen zijn zéér tuiteeraliocpend, Wie op het hout kochten, zullen waarschijnlijk groote verliezen lijden. L00NEN SPOORWEGBEAMBTEN. De directie der Spoorwegen heeft aan den Locnread hot -voorstel voorstel voor gelegd om voor enke'e categorie» beamb ten een 4de loonklasse in te stellen, wel ke gepoard zou gaan met een loonsvermin dering van 20 pCt. De directie wil zoodoende de Rijksrege ling der loonklassen vóór zijn. Hierdoor zouden dus worden getroffen beambten, woonachtig in gemeenten, die volgens de Rijksregeling naar de 4de klasse zouden worden overgebracht. MASSAMOORD DOOR EEN KOETSIER EN ZIJN VROUW. De rechtbank te Moskou heeft dezer dagen een afschuwelijke moordzaak te be handelen! gehad, waarvoor terecht stonden een koetsier, Kaïmarof geheet en, en- diens vrouw. Zij werden beschuldigd meer dan 30 moorden te hebben gepleegd. Op 13 Maart 1921 had men in Moskou de in zakken gestopte lijken opgegraven van een man en een vrouw, wiens beenen men vastgebonden en die dezelfde verwondin gen aan hef hoofd vertoonden, toegebracht met een -zwoor voorwerp. In dezelfde straat werden- een jaar later twee lijken onder gelijke omstandigheden aangetroffen en sindsdien werden- telkens nieuwe moorden ontdekt. In zakken van gelijke grootte vischie men lijken op -en uit alles bleek, dat de daders steeds dezelfden moesten zijn. Een huiszoeking bij den koetsier Karna - rof leidde tot het vinden van -een pas ver moord slachtoffer, -en het verdere onder zoek hod- de volledige bekentenis tengevol ge. Het echtpaar had 33 -meraschen uit -roof lust om het leven gebracht. Tijdens de behandeling gaf de moord e- naor met zichtbare voldoening een nauw keurig verslag van zijn gruweldaden. Het was hem om geld en ldeeren te doen ge weest en) waar de wereld vol bedriegers was achtte hij het niet ongewenscht er ee- nige uit den weg te ruimen. Het cynische' oramenfech en zijn vrouw werden veroor deeld tot den kogel, DE VERGIFTIGING TE UTRECHT. De vader en moeder van het gezin in de Adelaarstraat te Utrecht, zijn in de Rijks klinieken-, woarheen ze in bewuste'oozen toestand werden overgebracht, later tot bewustzijn gekomen, d-och beider geestver mogens zijn gestoord, meldt de ,.-N. R. Ct. De commissaris van .politie, de heer Dam mers die terstond deze zoak in ernstig on derzoek heeft genomen, heeft getracht hen- te verhooren. Daarbij -bleek, dat de kinde ren den vorige» avond boterhammen met suiker hodden gegeten, -doch van de gebak ken paling welke ook in de woning werd aangetroffen, zoo goed als niets. Man en vrouw weten zich al'een te herinner»', dot de kinderen i» den- -afge-loopen nacht dorst hadden en water hebben gedronken, evenals zij zelf en- dat zij dn -enge mate on passelijk zijn geweest. De voder was toen de politie des och tends geroepen was, bewusteloos voor het bed aangetroffen, waar het jongetje van 6 jaar lag. De vrouw vond men met het hoofd uit het andere bed hongende met het doo- de meisje van drie jaar naast .zich. De politie heeft de uitwerpselen en de -etenr es-ten in beslog genomen- voor scheikun d-ig onderzoek. De lijkjes, waarvan de huid kleur aan den hals op vergiftiging wijst, werden naar het hoofdbureau van po'itie overgebracht, doch zuNen van daar naar de rijksklinieken worden vervoerd voor hel justitieel geneeskundig sectie-onderzoek. EéN DAG MET ZONNESCHIJN. Men schrijft uit Zamdvoort De eerste zonnedag en de eerste zomer dag is tevens de eerste seizoendag geweest. Duizendten en duizenden hebben -een be zoek aan ons boddorp gebracht. Auto fiets, tram en- trein brachten een zoo groot aantal gasten, dat een dag in het volle sei zoen niet drukker had kunnen- zijn. Het strand was va-n eind tot eind een bewegen de massa va-n im-cnsclien- en d-e aantrekke lijkheid van het strandleven vertoonde zich weer in allerlei schak-e-ering. Natuurlijk dat de s-trand-pach-ters en in het dorp de zaken -menscben den -goeden invloed van dit be zoek ondervonden. Na de slechte dagen die vooraf waren gegaan, was het een prach tig b ewijs, hoe Zand voort voor duizenden en duizenden de ontspanningp'aats is. SLACHTOFFER VAN WOEST RIJDEN I Op den strandlboulcvard -le Schcvenin- yen waren Zondagmorgen., -toen hel re-eds vrij druk was, 2 motorrijders een wedstrijd aan het houden. Zij reden hierbij tusschen 60 en 80 K.M. Rechts op den weg bevond zich een wielrijder. Ter hoogte van den Schuitenweg wilde een der moterrenners hem rechts passeeren. De wielrijder week 'daorom naar links maar werd toen- door denl anderen renner omvergereden, waar door hij. die 43-jarige C. v. V. uit Den Haag -een- been-fractuur -bekwam era een ernstige hoofdwond. Door deni geneeskundigen- Dienst opgenomen, werd hij in -ernstigen toe stand naar het Ziekenhuis vervoerd. EEN VROUWELIJKE ZEEKAPITEIN. In de haven van Ostende België is -een Engelscbe motorboot ,,Flame" ibin- raengeiioopeni, die onder het ibeVe.1 von een vrouw staal Miss Deck. Sinds 8 maanden is zij reeds kapitein van de ,,Flam>e", die nu -op weg is noar G ent om een lading ma cadam in te nemen. MET EEN REVOLVER BEDREIGD. Te Winschoten werd Maondag de onder chef van het spoorstation door zekeren Geert Wieringa, wiens zoon -op fraude -met een -maandkaart was betrapt, met een re volver -bedreigd. De dader werd gearres teerd. DUINAARDAPPLLEN. De oogst der Zandvoortsche duinaardap pelen loopt groot gevaar verloren te gaan. De laatste nachtvorsten hebben het gewas dat reeds hoog boven den grond stond, heel veel kwaad gedaan. Akker aon akker is zwart -en' de vergevorderde tijd no-ast den nog korten groeitijd. die voor d-e- duin aardappelen overschiet, geieft weinig hoop op een herstellen v-on d-e schade. Enkele akkertjes, juist die op den windkant lagen-, zijn gespaard. EEN FRANSCH KAPITEIN DOOR EEN FRANSCH SOLDAAT GEDOOD. Dusseldorf, 25 Juni. In dien nodiit van 22 op 23 Juni heeft een Fransche schild wacht -te Borning bi; Kastrop bij ongeluk een Fransch kapitein gedood -en een serge ant gewond. In denzelfden nochl werd een Fransch soldaat eveneens bij ongeluk door een makker gedood. MARKTOVERZICHT. iDe ma-tikt op d-en Dondrdag van kermis te SCHAGEN heeft met tal van plaatselij ke bezwaren te kampem Het marktterrein is in -beslag genomen door spellen van den meest verschillenden aard, hier en daac hebben verschillende tentjes, kraampjes en stalletjes voor -een halven dog plaats moe ten maken om er in den morgen hokken v-oor vaukens of lammeren -op te -slaan er gens -anders ziet men rijen koeien, waar men ze niet vernacht had wij moeten, lof brengen aan dien marktmeester, die met weinige vienk. meters, zoodanig gewoekerd heeft om 'er den' geheelen ir.arktaanvoer op -te plaatsen. Wat nu den handel betreft, ook daar werd verschillend over gesproken-, wie naar -zijn zin verk-ocht, sprak van goed, wie nog al moeite had om een tamelijke prijs te bedingen;, meende dat het trek kend ging. Wij kregen dien- indruk, -dat het nog al ging. Beste koeien, weinig in getal, roteerden 1,35 per Kg., Ie kwaliteit 1,20; 2e kw. 1,25; eene koe van den beer H. Wa-iboer Wieringerwaard, ver kocht aan C. Ooslcrman te Oudcsluis en daarna aan een Heldersche slager, be haalde de hoogste marktprijs met 555. Melk- -en kalfkocien trekkend, kalveren duur. In 4 w-cken t-ijds zijn -dieize 5 gulden in prijs gestegen.Velte schapen- voor den uitvoer tot 55 gld., magere vo r d-e weide 40 45, lammeren' trekkend 20 30 gulden. Varkens -prijshoudend. Voor goede slacht- voihens werd 38 a 39 cent betaald. VLEKKEN IN LEER. Het leer van onze schoenen en hand schoenen, -maar vooral ook het leer va» ilass-cben -en koffers, heeft verzorging raoo- dig, en dat lang niet elke liuisv.rouw op de hoogte is va-n de behandeling, die ver schillende leersoorten vragen, blijkt ons wel uit dé vele vragen en informaties, waar mee de lezeressen zich, wat dit onderdeel van 't huishouden betreft, de volgende ,,korte wenken" hun nut hebben Zeeleeren handschoenen wascht men aan de handen met lauw zeepsop -en spoelf ze na met lauw water, waarin -een paar 'drup pels zoete o-lie. Voordat ze geheel dr-oog zijn, mo-elen. ze worden, opgerekt. Peau d-e Suèdc handschoenen- worcleis go wasschen als zcemleeren en- legt ze dan oen poos in olcoholook kan men i 1 schoonmaken met melk en dubbelkoolzu» soda. Daarna half droog oprekken. Glacés -maakt men schoon met een wat je, gedoopt in -benzine, (voorzichtig met vuur en licht of in terpenitijn met water. Dan raawrijviera niet spekstcenpoeder. Ook /kan men ze -wasschen -met -nvelk en Spaan- -sche zeep, telkens niet een in melk ged-óopt watje over de ze p strijkend. Als zc niet te vuil zijn, kunnen ze ook met meel of oud- ibrood opgeknapt worden. Wit glacé schoen-en afwrijven -met i-en papje van benzine era speksteenpoeder. (Alle schoenwerk moet eerst stofvrij wor den gemaakt.) /VS SCHORSING ALS RAADSLID. Gedeputeerde Staten ven Zuid-Holland behandelden Maandag e>n door het raads lid van Zegwaart J. D. P. v. Duijvembode ingesteld beroep tegen zijn schorsing als raadslid. Bij Gebr. Smiils te Zoelermeer had liet g-enneenitebest-uur van Zegwaart den bouiw -opgedragen van 6 -arbeiderswoningen. Het '-oodgielerswerlk Ihad deze firma onderaan- besteed a-an genoemden Duyv-enbode. Deze aanvaardde de opdracht op 24 Mei jj. Ech ter had hij tevoren, om niet in strijd te handelen met de Gemeentewet, n.1. op Mei aan den burgemeester zijn entslag in gezonden als lid van den raad dier gemeen te. Toen -D., op het beroep gehoord, verklaar de, naar zijn weten -niet -te hebben geharfl d'eld -in strijd met de Gemeentewet, omdat hij geen werk v-erricbt had en' zelfs hel werk nog niet had aangenomen, alvorens ontslag !c vragen als lid van den Raad en ook nog niets had verricht toen de raad hem schorste. Hij verklaardde, dat de burge meester, waarschijnlijk opgezweept door anderen-, zich voor -eenigen. tijd wilde ont doen van een raadslid, d:a-l hem -minder aan genaam was -en dat d-e -politiek bij zijn schorsing -een groote rol ha-d- gespoeld. De burgermees-ter verklaarde echt-er, dat de politiek hier niet in het spel was enhij in de mcening had verkeerd, dat hij volgens de gemeentewet verplicht was. een schor sing voor 4e stellen in dit geval. Rapporteur in deze zaak was mr. Schc-k king, De beslissing volgt 'later. KEN GROOT CREDIET voor BRAND Uit 'het R/uhrgebied wordt gemold dat de Duitsche Rijksregeering -diö groote ge meenten, die niot in de onmiddellijke na bijheid der mijnen liggen, een milliordencre diet heeft toegestaan voor de aanschaffing van brondsloffen voor den Komenden win - ter. Reeds thans -komt daaraan gebrek me de in verbond met het koude weer. Voor d-e -electrisdhe inst-allaeies hoo-pt -men rond -te komen- met Engelsche Ikolen. Met den huis-brand' is het echter zeer -slecht gesteld. Zelfs, al werd over een ma-ond hol lij - delijk verzet opgegeven, zou nog een aan - zien-lijk tekort niet te ontgaan zijn ten zal nu trochten met behiulp van de/ze ere diottenbuitenlandsch eteenkool Men zal nu trochten met behulp van deze credietcn 'biurtenlands-dhi kiolen- en an-dcre brondstiof te bekomen, o.a. ook Li-mburgsche koleii- uit Nederland. Duitsche bruinkolen worden -door de Franscli-eru niet -to-egelaténi. EEN ERNSTIG ONGELUK te NEW-YORK Zes personen gedood. Zondagmiddag zijn zes personen ge - d-ood era veertig gewnd toen twee wagens van de luch-tspoor van de lijn naar beneden, vielen in een -drukke straat in hot dis - tricot Broek1yn Het ongelijk is volgens 'ooggetuigen- te wijten- aiam hot bneke» va-n een >as. GEMEENTE WIERINGEN. Onze muziekvereen-iging Harmonie' behaalde j.1. Zondag cp het Nationar.1 Con cours te Koog aan de Zaan in de tweed Afdeeling de 2e prijs met 216 punten. POLITIE. VERLORENeen Vulpen een. zilve-ren- knlpje. inh. dertig geld. GEVONDENeen porlem-onnaic met geld. Inl. bij den Gom. Veldwachter.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2