Wij leveren bedrukt eu onbedrukt BOSKER. worden. Hoe kan een vrouiw met een crino line in de autobussen rijden Wij zullen zoomin tol den hoepelrok tcrugkecren als tot de sleep." Van a'le kanten wordt er de nadruk op gelged dat de tegenstelling tus- schen deze oude modes en de moderne le venswijze niet te overbruggen is. TANDARTSEN VOOR 4000 JAAR. Dat er in het oude Egypte reeds tandart •ien zijn geweest, heeft men uit de fondsen lidaar reeds herhaaldelijk kunnen consta teren. Maar ook in hel ouide Mesopota- ïiië had de tandheelkunde het reeds tot een zekere hoogte gebracht, zooals blijkt uit een proefschrift, dat dezer dagen bij een van de Duitsche universiteiten is ingediend. Van omstreeks 2000 tot 3000 voor Christus werd de tandheelkunde in Assyrië ijverig bestudeerd en men kendie daar zelfs reeds dektersdagen. De geneeskunde was ook oen al geplilst in verschillende vakken, waaronder de tandheelkunde een belangrij ke plaats innam. Men hield hee bederf van de tanden voor een door tandvorm veroor zaakte ziekte.. Een diagnose in den zin zocals wij die kennen, kende men in die da gen niet. Men baseerde de genezing op de ziekte verschijnselen en schreef voor, wat uit ervaring was gebleken goed te zijn. Dv sterren speelden bij dit volk van astrono men uiteraard een groote rol. Als 2iekte-oor zaak beschouwde men de boosheid van de goden, die den tand worm in de tanden dier menschen zonden Derhalve werden deze ziekteverschijnselen meermalen bezworen en men heeft een gehcele reeks geneeskrach tige spreuken gevonden, die tegen kiespijn zijn gericht. De bezweringen wierden echter gesteund door het gebruik van geneeskrach tige kruiden waarvan de namen niet m.er zijn na te gaan. Dat men ook reeds het plom beeran kende, bewijst een Babylonische tand vulling, die men hoeft gevonden. GOED AFGELOOPEN! Een voerman reed met 2 aaneengekop- pelde wagens, bespannen met twee paar den. over een overweg der spoorlijn Olden- zaalEnschedé, toen hij eensklaps in zijn onmiddellijke nabijheid een goederentrein uit de richting Oldenzaal zag naderen. De man, had zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij de zweep over de paar den legde en zelf van den wagen sprong: En nauwelijks waren paarden en voermai de rails gepasseerd, of de voorste wagen werd docr den trein gegrepen en totaal ver splinterd. Man en paarden bleven onge deerd. EEN WAAGSTUK. In een wherry niet langer dan een me ter of vier, zijn Zaterdag een Zweedsche schilder en ten zangeres mot een hond in de haven van Enkhu'zen aangekomen. Ze waren roeiend over Noord- en Zuiderzee gekomen en zijn voornemens, na Amsterdam te hebben bezocht, over het Kanaal naar Engeland te roeien. DE „DROOGLEGGERIJ" IN AMERIKA. In de gasfabrieken te New-Yonk, heeft men de opmeiking gemaakt, dat sinds het ;n werking treden van de Volstead-wet, het drankverbod, er veel meer gas gebruikt wordt dan vroeger en wel voornamelijk op Zendag. Een onderzoek bracht aan het licht dat velen, nu zij geen snaps meer krijgen kunnen, dien stiekum zelf maakten en dat bij voorkeur dc badkamer als zoo'n clan destien distilleerderijlje wordt gebezigd, waarvan soms het product zuinig wordil op geborgen.... in dc brandkast van het pri- vekantoor. De heeren aicmbtenaren van het drankverbod hebben namelijk het recht, huiszoekingen naar verboden waar te doen en maken daar tamelijk druk gebruik van. Nu men den drank zelf maakt en hij bov2n dien verboden is want verboden vrucht smaakt zoet wordt er naar men beweert, in New-Ycrk veel gedronken dan vroeger, toen het mocht. Men krijgt er soms, als man 's morgens op bezoek komt, al n bor rel en waar het als een onbeleefdheid wordt beschouwd, er voor te bedanken, daar drinkt thans menigeen meer dan hij zelf zou willen In één opzicht gaat de vergelij king lusschen de verboden vrucht cn dien clandestien ge maakten drank niet op, want meestal is het als alles wat zonder de noodige vakkennis wordt gemaakt, bocht, dat men toch drinkt, niet „omdat t zoo lekker," maar omdat 'l verboden is. KAMER VAN KOOPHANDEL IN HOLL. NOORDERKWARTIER. In de Woensdagavond ten Sladhuize on der voorzitterschap van den heer S. W. Arntz te Alkmaar gehouden vergadering jverden onder meer de volgende besluiten genomen Aan de gemeentebesturen in het district 'al verzocht worden' de namen van gesigna 'eerde onbetrouwbare zakenlieden aan de Vamers mede te doelen en aan de Kamers in de overige districten te verzoeken opga ve te verstrekken van de bekende lieden in hun districten te verzoeken opgave te verstrekken van 3e bekende lieden ïn hun districten. Aan de Commissie van verkeer werd op gedragen ite trachten de 'bramverbinding A'kmaarHaarlem te behouden, wijl deze ondanks de autobussen niet gaarne gemist wordt en bij goede reoranisatie zeker wel bestaan kan. WIERINGERWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot, Rens Kaan Wz., thans te Alkmaar, is geslaagd voor zijn eindexamen 5-jarige cursus Hoogere Handelsschool. EEN HOL ONTDEKT. Aan een verlaten weg nabij het dorp Raust, tusschen antwerpen en Broachem ligt een gebouw, dat als kostschool dienst deed en er uiterlijk heel goed uitziet. Doch reeds lang liepen geruchten, dat het daarbinnen niet pluis was zoodat de justitie besloot, een onderzoek in te stel len. En wat zij ontdekte was vreeselijk. Er bleken in 't betrekkelijk kleine gebouw niet minder dan 90, zegge negentig kinderen te zijn ondergebracht, van 8 tot 14 jaar bijna alle jongens met een enkel meisje. Gazien de nederige woning zeer weinig plaatsruimte bood, sliepen de kleine slacht offers zijde aan zijde, tot zelfs in den kel der «n op zolder De meeste kleinen waren kinderen, door hun ouders verlateni Niet alleen was de voeding ontoereikend en de woongelegenheid weerzinwekkend, doch het onderzoek wees al gauw uit dat de bestuurder Sch. en de leeraar S. zich aan onnoemlijke daden op de kinderen schuldig maakten. Toen het parket onverwacht verscheen was een werkvrouw in de keuken het eten aan het bereiden, voor zoover men de zwar te brij, waarin de vrouw met de handen „werkte", «ten kan noemen. Het bleek een soort van pap 4e zijnwatar met wat groen ten, aardappelen en wat rijst. Bevreesd door de aanwezigheid van de magistraten, haalde de vrouw een stuk vleesch van 1 kilogram uit de kast en sneed dit in kleine stukjes in de brij. Waarschijn lijk was dit vleesch 10 gram per kind vooreerst nog bestemd geweest voor d«T bestuurders en den leeraar. Naast de slaapsteden, waarin de kinde ren gedriën moesten rusten, bevonden zich. sedert weken waarschijnlijk,, de uitwerp sels van de kleinen. Op den zolder lag een hoop uien te kiemen. De oorspronkelijke kleur van de lakens was niet meer te her kennen de dekens, overigens zeer zeldzaam waren bevuild en de gescheurd. Overal kruipt ongedierte I In dit ipslhol loopen de kinderen nu rond' met angstige oogen1 en gebogen rug. Niet - tegenstaande de vriendelijkheid van dokter Boruchowitz en de zorgen van Mevr. Meis kropen de meeste kinderen in eeni hoek en durfden niet antwoorden op de geste'dé vragen.. De Irindersen stellen geen vertrou wen meer in de menschen. Eenige kinderen worden uitgekleed; het lichaam is ongewasschen, em veeltijds be dekt met puisten Een kleine van een tiental jaren heeft zich ernstig gewond aan de hand. Zijn beu len hebben er een onzindelijke lap omge - wonden- gansch de hand is nu ontstoken. Onder de kinderen bevindt zich een klei ne oorlogswees. De andere ongelukkigere zijn meestal onwettige kinderen; kinderen uit een eerste Imwelijk of van arme ouders die ze thuis niet kunnen verzorgen. De magistraten vernamen, dat eenige maanden geleden een jong kindl was gcslor ven. Het lijkje bleef den ganschen dag naast de makkertjes liggen. Onder de kinderen, in het Spruitrshof ge plaatst, waren, een 15-tal vreemdelingen, vooral Franschen en Nederlanders Twee En gclschc knaapjes, E. en James Wesby. 8 ere 10 jaar oud, verklaarden sedert 2 jaar zon - der nieuws te zijn van hun ouders; de twee arme kereltjes waren in hat gesticht met al het vuilste werk belast Het kostgeld bedroeg 600 frank per jaar Het zou bewezen zijn, dat zekere ouders op zottelijia hun kinderen aan het gesticht toe vertrouwdere en niet hebben omgezien naar de klachten van hun k'enen; anders kan men zich de nalatigheid van die ouders niet verklaren Deze mochten trouwens volgens de rege len van het gesticht hun kinderen, niet be - zoeken Mijnheer de Directeur hield zich ziek doch de dokter bevond, dat hean niets scheelde, zoodat hij naar de gevangenis werd overgebracht, vaar ook een der „pro fessoren" reeds zit Beiden waran in hot dorp bekend als dronkaards. Een ander leeraar is gevlucht. Het gemeentebestuur van Raust 'heeft voor toopig de leiding van het gesticht over ge - nomen. VAN WIJSNEUS, uit het „Handelsblad." Toekomstige advertentiën. Een leze res van het Handelsblad stelde mij een moeilijke vraag. „De men scha re adverteeren wel, dat zij „leiben, lieben und sterben." Dat is erg belangrijk voor de vrienden om te we ten. Maar even belangrijk voor de vrienden zijn echtscheidingen, 't verbreken van enge geniereten, het overlijden van trouwe huisdie ren. Waarom men dit niet per ad vertentie V Het zal er wel toekomen de wwetó doet ten slotte alles wat practisch is. De advertentiën zullen er ook practisch uit zien. Over 50 jaar zal men dan in zijn adver tentiekolommen vinden Amsterdam, 12 Mei 1973. Mr. R. KIBBEL en Jkvr. B. Y. DE HANDT geven kennis van de verbreking hun ner verloving. Zij stellen zich beschik baar voor het geven van inlichtingen bij de volgende gevallen. Reeds ont vangen cadeaux kunnen tegen' 60% van den prijs worden teruggekocht. Haarlem, 12 Mei 1973. Gescheiden van Echt B. HAKEN en J. OOGEN die mede namens beiderzijdsche fami lieleden hartelijk dankzeggen voor de betoonde belang., lelling. Overeenge komen is, dat hun nieuw gemeubileerd huis eigendom zal zijn van degene die het eerst hertrouwt. Hiertoe ontvang dag Kenaupark 290 Zondag 20 Mei a.s. Heden sneuvelde in een straatge vecht tot onze diepe droefheid onze trouwe huisgenoot, vriend en nacht waker KEES. Allen, die hem gekend hebben, zul len beseffen dat zijn innig hndsch op treden ons onvergetelijk blijft. Crematie Zaterdag 15 Mei 1973 op het Hondenkerkhof ,Koesjt." S.v.ip. geen rouwbeklaag voor de deur door fan ilie v.d. overledene. Bussum, 14 Mei 1973. INGEZONDEN STUKKEN. DE WITTE-KRUISDAG. De Noord-Hollandschie Vereeniging „Het Witte Kruis", hoopt in 1925 haar 50 jarig bestaan te herdenken. Op een enkele uit zondering na, heeft zij, in alle gemeenten on zer Provincie haar afdeelingen en telt bijna 60.000 leden. Wij willen niet uitweiden over den ar beid van „Het Witte Kruis" in zijn geheei, doch speciaal die aandacht vestigen op een dier stichtingen, de oudste der 5, rel. het Herstellingsoord „Heideheuvel" te Hilver sum. Dit Herstellingsoord bestaat ruim 30 jaar en is bestemd voor herstellende vrou wen en meisjes, die tegen een zeer laag tarief door rust haar verloren krachten kun nere herwinnen. Hoezeer het verblijf op „Heideheuvel" op prijs gesteld wordt, moge hieruit blijken, dat het grootste deel van het jaar het Herstellingsoord overvuld is ere tal van aan vragen moeter. worden afgewezen wegens gebrek aan plaats. „Haast ieder heeft wel een vrouwelijk familielid of beleende, d,ie in „Heideheuvel' rust heeft gevonden na groote afmatting, of volkomen herstel na ernstige ziekte." Heideheuvel werd den 30en April van 1890 in gebruik genomen. Wijd werden de deuren van het mooie, eenvoudige, grijze huis opengezet. „Komt binnen," was het parool, „komt allen binnen, dienstboden en onderwijzeressen, apothekersbedienden enl telegrafisten, diaroantbewenksters en huis moeders, winkeljuffrouwen en kinderen I Komt binnen, wie zenuwzwak zijn en bloed arm, wie door malaria of rheumatiek wor den gekweld",, wie door hart- of neerlijden verzwakten. Komt in de dennen- en eiken- bosschen weer kleur op uw wrangen halen, gij bleekzuchtige vrouwtjes. Komt onze zui vere hooge lucht inademen, gij asthmalij- sters. Komt allen, voor zoover wij u plaats kunnen bieden Die plaatsruimte is niet groot. Aanvan kelijk was ze dat betrekkelijk wel. Men had 70 plaatsen en wien vroeg, omdat dz tijden er naar waren, 1 per dag. Maar de tijden zijn moeilijker geworden Nu vraagt men 1,75 voor de minst kapitaalkrachti gen, 2,50 voor leden' van vereeniging en, 3 voor particulieren. De aanvrage is soms zoo overstelpend dat uitbreiding moet ko- Het Handelsblad schrijft hierover „Waar de zore niet komt, daar komt de dokter," lazen wij in Heideheuvel als wand spreuk. Wel men heeft de zon overal ge legenheid genoeg gelaten om binnen te ko men. Aan allen ikant, door alle ramen, en deuren. „En wal gebruiker, de patiënten vroe gen wij. Zuster Müller glimlachte fijntjes. „Voor ontbijt een bord pap, een beker melk, een boterham, een ei. Om half elf een beker melk en een kop je koffie. Om kwart ever twaalf aardappelen, een ons vleesch, véél groente, een bord pap, gevuld met twee groote soepscheppen. (Maandags2 ibo-rden groentesoep en gort met rozijnen of rijst met krenten toe. Dins dags soep aaroppclen, vleesch, groente, 's Zondags een extra lekkere groente, kalfs vleesch pudding, of in plaats van pudding een bord kalfssoep. De andere dagen als boven.) Om half vier een kop thee, een boterham een beker melk. Om zes uur minstens drie boterhammen, liefst echter zes, zeven, of meer twee bo terhammen zijn bek fd twee kopj thee. een beker melk. En alles MOET ei in. Dat was het refrein van zuster Muller „Alles moet er in De resultaten van dit parool zijn vaak blozende gevulde wangen, toeneming in ge wicht tijdens zes weken, dat is ongeveer de duur van het verbl f op Heideheuvel van zes tien, twaalf pond. Tevreden ge - zichten gelukkige familie leden, Ziel ge vertelde men ons, .,als wij maar meer ruimte hadden, loonden wij ook meer doen! Als wij Heideheuvel konden uit breiden zoodat er ruimte kwam pcor 125 a 150 personen, dan zou dat zoo heerlijk wezen voor allen, die het teleurstellend bescheid .nvoeten ontvangen „wegens plaats gebrek Als „Het Witte Kruis" haar gouden feest nu maar zal mogere vieren in die schaduw van Heideheuvels nieuwen vleugel. Dat zal zeker kunnen, indien iedereen vare zijn sympathie laat blijken. Er is geld, zeer veel geld noodig. Of schoon Het Witte Kruis reeds een kapi taaltje heeft vergaard voor ovzretueele uit breiding of vernieuwing, komen er nog dui zenden guldens te kort. Noord-Hollanders, helpt ons om „Heide heuvel" geheel te doen. beantwoorden aan zijn dool. In de loop dczier maand zu't Gij daartoe in die gelegenheid gesteld worden er zullen U Witte-Kruisjes worden aange boden voor ten minste 10 cent. Koopt deze. Moge het gevolg zijn, dat bij hel 50-jarig bestaan der Vereeniging een nieuw of vergroot „Heideheuvel" kan wor den ingewijd. „Heideheuvel" was steeds die parel aan de kroon van het Witte Kruis, moge die door Uw medewerking zoo blijven Het bestuur v.h. Witte Kruis, Afd. WIERINGEN. ANNA-PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND GEBORENPetrus Gerardus Jozef, z. van G. A. Preijde ei' van Ai C; Komen: GETROUWD Martina Cornelia Swierts en Dirk de Jong. OVERLEDEN Aangegeven een levenloos kind van N. H. Onderwater en van A. van Graven. j De gymnast£e|kvereeniging D.0.K1E.V: te Van Ewijcksluis is Zondag weer niet roem loos uit de wedstrijden te Behagen huis waarts gekeerd. Met het verspringen behaal de de heeren A. Koster en N. Dekker, res- pectiefelijk den 3den en 4den prijs. Maar spannend in hooge mate was de estafettere- loop avn 4 maal 100 M. Het ging hier om den wisseltak, welke D.O.K.E.V. tijdelijk in bezit had «n het scheelde maar o zoo weinig, of de vereeniging had dien behou den. Immers, den eersten keer waren D.O. K.E.V. en Pro Patria van Helder gelijk, en wel in 51 sec. Den. 2den ikeer behaalde Pro Patria het einde na 50 V6 sec. en D.O.K.EV na 502/5 sec. D.O.K.EV moest zich dus met den 2en prijs, een zilveren medaille, tevre den stellen ere zag zich genoopt, al was het dan ook na eervolle verdediging, de wissel tak aan P.P. af te staan. GEMEENTE WIERINGEN. In de algemeen,e vergadering van „Heemraadschap Wieringen" werd wegens periodieke aftreding van den heer J. P. J. Mulder als Heemraad, de volgende aanbe velingslijst opgemaakt 1. de heer J. P. J. MuIdeT 2 de heer S: Russelman 3 de heer J: C. Kooij, Tot secretaris-penningmeester werd ook wegens periodieke aftreding herkozen de heer 0. J. Bosker, welke zijn herbenoeming Verder werd besloten, het geheele we- genicomplex om de Oost, in eigendom van het. Heemraadschap, te verbreden en alzoo op de noodige breedte te brengen. Bij gunstig weer zal de Muziek' veree- nigiug „Harmonie" Zondag a.s. des avonds van 7 tot 9 uur een concert geven in de tent te Hippolytushoef De kaasprijzere gaan met sprongen naar beneden. Voor veertien dagen ontvingen dc fabrieken te Wieringen f42 per 50 KG Verleden weck (38 cn no Vrijdag f26 per 50 KG. Dc hoogste markt was f27.50 BEKENDMAKING. "V HOOIBROEI Dc Burgemeester van Wieringen waar - schuwt de landbouwers,- dat bij eereig ver moeden van hooibrcei daarvan onmiddellijk aangifte behoort te worden gedaan ten* raadhuize, alwaar een poilijzcr ter bcschiv king staat Wieringen, 6 Juli 1923. De Burgemeester van Wieringen, L. C. KOLFF. EEN VERMINKT TELEGRAM! Wij lezen in liet „HaarL Dagbl. „In Octiber van het vorig jaar werd een inwoner van Francker te Haarlem benoemd. Hij plaatste een advertentie in Haarlems Dagblad, waarin hij een woning vroeg ea 'kreeg hierop een aanbieding. Met zijn vrouw die toen nog zijn verloofde v/as, ging hij hierop naar Haar lom, om die woning te be zichtigen. Hel bleek, dat hel clen. gemenbi-^ leerde woning was, waarvoor dc eigenaar 50 per maand vroeg. Dc gegadigde hapte niet dadelijk toe, maar sprak met den eige naar af, uit Francker cc» telegram te stu ren. Op 6 October stuurde hij dan ook het,? volgende telegram Nomen het huis niet." „De belanghebbende toonde loonac aan onze redactie het formulier uit Francker als o vertuigingss luk „De eigenaar van dc woning (kreeg e- venwel het volgende telegram „Nemen het huis." Dus dat was juist hot tegenovergestelde. Dc eigenaar wachtte lang op dc komst van den nieuwen bewoner, maar deze ikwam na tuurlijk niet opdagen. Toen dc heeren clkian der in Haarlem ontnrcetten, kwam het lot een verklaring. De eigenaar nam er echter geen. genoegen mee. Hij raadpleegde een adi vocaal met het gevolg, dat die zaak voor het kantongerecht behandeld werd. Hier werd uitgemaakt, dat de man uil Francker dc gevolgen van deze vergissing moest dra gen. omdat het Rijk nu eenmaal gecre scha de vergoed voor het verminken van tele grammen. Hij werd veroordeeld tot het be f talen van 100 schadevergoeding plus de rente aan den eigenaar van dc woning ere van do proceskosten, tezamen' 125. „Wegens de vergissing, door een ambte naar gemaakt, moet de gedupeerde dit voor hem groote bedrag in termijnen afbetalen." PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Den Oever nam. ha'f drie de heer Eppinga. DOOPSGEZINDE GEM. GEEN DIENST. EVANGELISATIE H.lioef v.m. m lf elf de heer Eppinga GEREFORMEERDE KERK Smcrgens hals elf en 's middags half vier Ds. Dijk van Sloterweg Haarlemmermeer. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 5 Juli. 3 paarden 150 a 275 5 stieren, 150 a 375 25 geldekoeien, mag. 240 a 375 59 idem, vette 300 a 525 14 kalfkocier» 325 a 475 pinken, 150 215 28 nuchtere kalveren 16 a 24 124 schapen, vette 40 a 51 51 overhouders 40 a 50 58 lammere» 24 a 32. 65 Varkens vette per Kg. 0.68 a 0.78 121 biggen 12 d 20 179 kippen 0.50 a 1,50; 47 eenden 0.85; 205 Kg. boter 1,40 a 1,60; 2318 st. kipeiorere 4.75 a 5.25 8734 sluiks eendeieren 5. inpakpapier Slagers-vetvrij Winkelzakken Rolpapier tegen de meest concur- reerende prijzen. Drukkerij. H.-hoef.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2