Wij leveren bedrukt ei BOSXER. den tegen den grond en bleven bewuste loos 'liggen. De zoon kwam spoedig weer bij, doch de vader moest per brancard r.aar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd wot- den, DROEVIG Zaterdagmiddag is bij de familie Borst te Zwolle, een droevig ongeluk gebeurd. Toen de moeder even de kamer had veria tent, waar haar beide kinderen waren greep het jongste, een meisje van 16 maan den,, de s'ang van een brandend gascom- focr, waarop een kan met kokende koffie stond. Hetcomfoor kantelde met het .gevolg dat de arme kleine het heette vocht over het 'ijf;c kreeg, terwijl een deel ervan het 7-r-rig trcertje raakte dat in de nabijheid, stond. Bc-iden bekwamen ernstige brand wonden. Het meisje werd naar het Sophia ziekenhuis gebracht, waar het dsnzelfden nacht as overleden. Hot jongetje wiens boenen ernstige brandwonden hadden ge, kregen, maakte het goed. HOOIBROEII Dit jaar komen te Wassenaar zeer vea gevallen van zwaran hooibroei voor als gevolg van het nizt rijp genoeg zijn van hel hcoi en van hel zware gewas dat dit maal gewonnen wordt. Maandag is op last van den brndweer, reeds de derde hooiberg leeggehaald moeten worden. en wel bij den landbouwer J. G. aan den Rijksstraatweg. Het is voor de landbou wers een groote geruststelling dat, als zij merken, dat hun hooi aan het broeien, ge gaan is en er van kennis gegeven hebben aan den opperbrandmeester, hun hooi 2 maal per dag wordt gepeild. Indien de thermometer een warmte aangeeft van 180 graden Fahrer.heit, moet het hooi geheel worden uitgehaald. Blijkt echter, dat het reeds een temperatuur heeft van 185 gra den, dan worden alle voorzorgsmaatregelen getroffen, o.a. door het aanwezig zijn van een motorbrandspuil met personeef, zoo dat als tijdens het verwenken van het hcoi de v'am er in mocht slaan, direct vol water kan worden gegeven. BUITENGEWOON GEMEENTE AMBTENAAK Te Hilversum leed de gemeentelijke. H. B.S. onder een vreelijken mui-enplaag. Niets was veilig voor deze knaagdieren, zelfs niet de boterhammen van de over blijvers. Het gemeentebestuur heeft thans een kat aangesteld tegen vergoeding van kost en inwoning. Bij de plechtige installa tie werd den leerlingen verzocht,deze ge meen-te-ambtenaar niet in de oefening zij ner functie te storen HEBBEN DIEREN BEGRIP VAN OPVOEDING. Natuurlijk zou ik zeggen. Maar zóó iets als ik dezer dagen bijwoendd had ik nog niet gezien, schrijft Q in Dierenbescher ming". Poes had jongen en een' van dez.- wa? in de vensterbank van 't open raam gesprongen, en zat nu rustig en waardig ,,aan den rand van den afgrend" naar bui ten te kijken. ,,Lk ben al drie maanden oud, en ik kan dat dus wel doen Maar ja wel juist kwam moeder poes de kamer binnen, ziel het gevaar waarin haar kind verkeert, springt er bij, pakt het in den nok en brengt het behouden op den grond en geeft het daar neg twee flinke meppen om de ooren, De kleine af. Moeder kalm zich zelve aan 't wasschen. ARME KLEINE. 't Vijfjarig zoontje van een familie te Wees perkarspel, was met kersen naar buit ge stuurd. terwijl de moeder binnen een ander kind hielp. Buiten stond een pot thee voor engev er 20 personen die tijdelijk aan de wa terleiding werkzaam zijn. 't Kereltje zette z'ch cp het deksel. Dit kantelde en de jon gen kwam in de gloeiende thee terecht. Wel schreeuwde hij hevig, .maar omdat zooiets meer voorkwam, werd er niet direct aan dacht aan geschonken. Deerlijk verbrand v.crd hel kind eindelijk opgenomen. Na hevi ge pijnen bezweek de arme jongen. DOOR EEN HOND GERED I Toen een schipper in de Boorn (Fries land) zeilde, rolde zijn 4-jarig kindje in de rivier. Toevallig passeerde de heer P. K. De Groot, uit Alkkrum, met zijn herders hond, De heer De Groot, die van het ge beurde getuige was, had slechts ,,zoek" te ccmmandeeren om het dier te doen begrij pen wat er van hem werd gevraagd. Nog voordat de schipper, die, aan het roer zit tende, niets had bemerkt, van het onheil op de hc-ogte was gekomen, had de hond het kind opgevischt en bij zijn meester ge bracht. WEET GE.... Weet ge dol bij het wasschen van luüe ^eze eerst op een dun lapje katoen moet rijgen en vooral dan de hoeken goed moet vast hechten. Weet ge dat citroenen en sinaasappel, door voor het .persen eerst op te warmen', meer sap geven. Weet ge dat ge het zout van soep dikwijls kunt weg nemen door er schijfjes rauwe aardappe len in te doen. EEN KRAS OUDJE! De 92-jarige me), G. Soldaat te Eenrum. is, niettegenstaande 'haar hoogen leeftijd, nog 'bijzonder kras. Zij is nog eiken, dag werkzaam in het hooiland, leest zonder bril en ziet van uit haar woning op den 2C0 meter verwijderden torenklok nog den, juisten tijd. Verleden jaar hielp ze den buurman aardappelen rooien. DE HITTE. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede Ofschoon do hooge maximumtemperaturen an de taaiste dagen .bijna overal hier te lan de nog beneden de hoogste van 1911 blijven, beginnen zij deze toch te naderen. Terwijl te Delft in 1911 lien dagen 'ang (van 25 Ju'i tot 3 Augustus) de maximum temperatuur boven 25 graden Cc'sius bleef en vier dag,en aohtcrcen boven, 30 graden (30,7, 30,6, 31,1, 30,0, telt dc reeks tot dusver slechts 7 dagen, waarbij (5 lot 11 Juli) tweemaal twee dagen boven de 30 graden (27,1, 31,3, 30,8, 28,8, 28,5, 32,7 en 34.8.) Ook de vochtigheid der lucht is over het algemeen thans iets geringer, waardoor de warmte dus iets mind r drukkend is, behalve op 8 en 9 Juli. Bijoonder zeldzaam zijn echter de hooge nachttemperaturen der laatste dagen. Het minimum in den nacht van 9 cp 10 Juli was 20.0 graden, van 10 op 11 Juli 19.4 graden, terwijl in 1911 eenmaal 19.7 gra den voorkwam, voorafgegaan en gevolgd door 17.9 en 18,2. - Woensdag is een spoorwegarbeider te Hilversum te Hilversum door de warm te bewusteloos geraakt. Hij is hedenmor gen in de R.-K. Ziekenverpleging overle den'. Men meldt uit Goes Dinsdagavond zijn van den goederen trein van half negen drie wagens uit de rails gelc-open, die tengevolge van de warmte waren uitgezet. Er is eenigc mate- rieele schade; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Woensdagmiddag te half vijf is een ouw in het tramhuisje aan de Maurits- kade te Amsterdam bewusteloos neerge vallen.^ Zij is naar het O. Lieve Vrouwen gasthuis vervoerd, waar zij in den avond overleden, zonder dat haar inenti'eit ls vastgesteld. De 20-jarige 'andbouwiersknecht Snel- ders uit Elshout, is bij het hooirijden door de hitte bevangen en overleden. Te Weiwerd is de boerenarbeider V. d. D. tengevolge van de hitte bezweken. DE HITTË IN AMERIKA. NEGENTIEN DOODEN. Men meldt uit Ghicago In verscheidene dee'en van Amerika stierven Dinsdag verscheidene menschen tengevolge van de groote hitte. Vannacht woedde een onweer, dat in bepaalde dee'- len des lands verademing bracht, doch ook aan verscheidene menschen het leven kostte. Twaalf personen stierven tengevol ge van de hitte, zeven werden door den bü> '.e n getroffen- ANNA P AULOWNA. Zaterdagmorgen had de aanbesteding der onderhoudswerken van den Anna Pau- lownapolder .plaats. Het resultaat der in schrijving was le perc. H. Jonker 1595 G. Laagland Winder 1615; Jb. Jonker 1645,80. 2e perceel H. Jonker 950 J. de Graaf 1200 G. Laagland Winder 938 Jb. Jonker 1015,25. 3e perceel H. Jonker 2048 J. de Graaf 1825 G. Laagland Winder 2027 en Jb. Jonker f 2099,75. BREEZAND. Vrijdagavond 6 Juli hield de harddraverijvereeniging V.Z.O.S: een al gemeene vergadering in het lokaal van der heer Borsl. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer S. Spigt, opende de heer N, H. Onder water, waarbij hij zijn .leedwezen betuigde over de geringe -opkomst. Vooral waar een belangrijk punt a-1s het al of niet hou den eener draverij op kermis-Maandag als onderwerp van bespreking op de agenda stond, had men stellig grootcre belangstel ling mogen verwachten. Spreker dec'di verder mee, naar den burgemeester te zijn geweest om te vragen-, of Breezand inplaats van kermis, op .een anderen, lijd een twee- daagsch sportfeesl zou mogen heibben. Bur gemeester had zich daar echter persoonlijk ten sterkste tegen verklaard, o.a. aanvoe rend, dat als -men daarmee in Breezand be gon, Van Ewijcksluis, Spoorbuurt en moge lijk nc. andere ge.'ecHen wel spoedig dat voorbeeld zuden wenschcn le volgen er. dan wist men niet, wtïf 'liet eini was. Besloten werd toch kermis-Maandag een harddraverij te houden. Bij stemming werd, ten s'otte hel gedeelte van -den Zandvaarts weg tusschen brug en Kleiweg daarvoor aangewezen. De verecniging ,,Concordia" verklaarde zich -bereid, voor muziek te wil len zorgen. Besloten werd, drie prijzen uil te 'oven en deze respectievelijk vast te stellen op 50,25,en 10.terwijl het inleg geld voor niet i'eden op 1.werd be paald. Na de rondvraag werd de vergadering vervolgen-s gesloten. BUITENLAND. DE GRAAN EN BROODPRIJZEN IN DU1TSCHLAND. Met ingang van 23 Juli wordt de prijs van het graan, dat aan de gemeenten wordt geleverd voor hel bakken van distributie- brood, van 800.000 mark per ton verhoogd tot gem. 2,400,000 mank. De prijs van het brood zal ongev er worden verdubbeld, doch het distributiebrood zal in weerwil daarvan nog niet het derde deel kosten van wat reeds thans een brood in den vrij en handel kost. Met ingang van 12 Juli kost een brood buiten de distributie 28,000 mark een kadetje 800 mark. DE LEVENSMIDDELENOPSTOOTJES. Berlijn, 11 Juli. Evenals te Nowawes hadden heden ook te Potsdam levensmid delenopstootjes .plaats. Tegen den middag werd de weekmarkt door een groote me nigte bestormd, die de verkoopers dwong tot het verlagen der groente- en vleesch ip rijzen Den ganscher. middag duurden de relle tjes voort. Bijna alle zaken zijn gesloten. GEMEENTE WIERINGEN. Ten overslaan van Notaris Obreen had Zaterdag 7Juli, des avonds 9 uur, ten erzoeken van de erfgenamen wijlen, mevr. de wed, D. Asjes-Dijkshoorn, in het .café den heer C. Scheltus de publieke ver koop plaats van de volgen-de landerijen 1. ,,Jan Kuutskrochl", -groot 18'/, snees, 2 „Krimswijdjo", groot 20'/, snees, Koo per de heer KI. Minnes voor 3790. 3. „Van Klaas Wiegman", groot 10' snees kooper de heer J. Scheltus Nz. voor 650., 4. Jan Mekkens'krcht" Oostzijde groot 22 snoes en 5 ,,Jaan Mek-kenskrcht". West zijde groot 19 snees. Kooper de heer S. Lont Jbz. voor 2947. 6. „De Zaad", groot 35'/„ snees, kooper de heer P. Metselaar Jbz. voor 2570. 7: „NormeikrocHt", groot 12'/2 snees, kooper de heer Ant. Ktijzer, voor 1000. ,,Klicverhooge", groot ongeveer 10 sne s kooper de heer G. Kraak voor 614. 9 Nesseven", groot 22 snees, kooper de heer Nan Mulder D.Nz. voor 740. Totaal opgebracht 12311. Voor de betrekking van gemeente-op zichter alhiir hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Aan Sijbr. Bakker, L. de Jongh, C. Slikker, P. Halfweeg Nz., en Jnn Tijsen is door Burgemeester en Wethouders bouwver gunning verleend. - Aan Jacob Duijnker Az. te Poelweg al hier is vergunning verleend voor den ver koop van sterken drank in het .klein. De dienstplichtige Albert Klein Cz., die op 10 Augustus zal worden ingelijfd, heeft uitstel van eerste oefening verkregen tot en met 18 Maart 1924. - De AmerLkaans-che afgevaardigde op den Doopsgez, Gemeentedag te Lunteren, Harold Bender is met zijn vrouw naar Wie ringen meegekomen en zal a.s. Zondag te Stroe onze godsdienstoefening bijwonen en aan hel slot daarvan gelegenheid heb ben een Hollandsche gemeente toe te spreken. Waar ik twee jaar .geleden, zoo vaak Ameriikaansche gemeentesanenkom- slen kon bijwonen -en toespreken, verheug ik er mij over, dal wij thans voor het eerst een Amerikaanschen Doopsgezinde in ons midden zullen hebben. J. M. Leendertz. BRANDSTUIT - BEPROEVING te Hippolylushoef op jJ. Dinsdagavond Ja, 'die Brandspuit te probeeren, Dat is zoo'n gewichtig ding, Stel eens, dat mem 't vuur wou keeren En de Spuit niet goed meer ging; Dat zou een mirakel geven Bij onz' goede burgerij, Daarom: pompen zij ons streven: Leve de beproeverij Jongens, Matjes, ibak'kera, boeren, Alles warrelt door elkaar. De .politie staal te 'oeren, Anders loopt 't verkeer gevaar Ziet, daar komt de spuit der spuiten Heel de straatjeugd trekt haar voort Burgemeester loopt te fluiten: Ziet of 't gaat zooals 't behoort Chef en Onderchefs staan deftig Met hun beekje in de hand Hun bevelen zijn soms heftig: Uit hun wezen spreekt verstandl Het appél wordt fluks gehouden; Heel de Brandweer blijkt compleet Slangemmer.schen zijn aan 't sjouwen Tot hun voorhoofd druipt van 't zweet. De eerste pleeg komt aangetreden: Klik. klak, klik, klak dreunt de spuit In werking zijn schier alle leden, Wat er in zit, moet er uit Aanstonds zal het water vloeien,: Gelijk de zondvloed, zoon straa' I Al de koeien staan te loeien Ven 'het spuitbeproef - kabaal Doch heb je ooit zulk zout gegeten Hoe .men' kijkt of hoe men ziet: Pompers zwoegen, pom.pers zweten, Dcah water, water komt er niet! De slang,, die immer op moest zwellen Blijft plat zoowaar, gelijk een schol „Wat heb je toch aan zulke bellen Zoo zucht er een, 't maakt je dol!" Ja toch, ja toch, een enkel straaltje Gelijk een koe, die doel 'n plas, Gelijk de regen langs een paaltje, Vloeien drupskes in het gras Drommels, wat kan er mankceren, Is onze spuit nou -manlkeliek We moeten 't nog maar eens probeeren! Misschien een beetje irheumatiek I Secretaar en Burgervader Chefs der Brandweer houden raad Voelen aan den .polsslagader Doch die klopt toch ook probaat I Is de zuiger wel bij zinnen Speelt die ons geen poets, die guit Komt er water niet naar binnen, Komt e,r oclk geen water uit I d' Spuit 'n ander plaatsje geven En de slang zoo in de -put Ha ja, nu komt er toch leven,, Zie, de zuigers krijgen fut ^Pompen, pompen, of verdrinken Zoo klinkt Wierings Brandweerlied! Stralen in 'l Zonlicht .blinken I „Nat is Jan, ..en nat is Griel I, De beproeving goed verloopen I" Staat nu ras in elke krant. Edoch, wat wij mogen hopen, Dat op Wieron komt géén brand Spuit en mannen zijn wel vaardig Doch dit is 't besluit van 't lied AI is 't proeven nog zoo aardig Water, water is er niet I Te Rijssen werd een vrouw in het hooi land door een zonnesteek getroffen. Zij ovarleed spoedig daarop. In een bollenschuur te Noordwijk - Bin nen, is een jonge man uit Katwijk 'tenge - volge van een zonnesteek overleden Te Zaandam is een -veehouder van Oostzaan door de hitte bevangen en overleden f De 21-jarige zoon van de Graaf te Gel- denin-alsen werd tengevolge van de hitte ongest-'d en is enkele oogemblikken daar na overleden. Woensdag werd te Rotterdam in den namiddag de Gem. Geneeskundigen diens malen te hulp geroepen voor menschen die door de warmte bevangen waren. Don derdag 9 lot 2 uur rukte de Dienst 30 ma len met hetzelfde doel uit. Woensdag - av-ond werd de 23-jarige G Advocaat aan den Kralingscbe weg door een zonnesteek getroffen; de man werd naar het ziekenhuis gebracht en overleed een uur later. Een andere man van bijna 60 jaar onderging hetzelfde lot. DE STRIJK - GELDEN De Eerste Kamer heeft bekrachtigd dat de Strijkgelden 'blijven gehandhaafd GEVAARLIJK SNOEPGOED. Naar de heer E. van Waegeningh in het weekblad Volksvoeding" schrijft, heeft de Keuringdiensl van Waren te Maastrichl een groote partij jubileums-snoepgoed in beslag genomen, nam. z.gn. drageés" die onder den naam „Siffles Schot" door een er groots-te sudkerwerkfabrieken, in den handej war,en gebracht. liet snoepgoed ziet er aantrekkelijk uit, is verpakt in kleine doorschijnende zakjes van ongeveer 40 gram, die met een gouden koordje zijn dichtgemaakt en bestaat uit suikerballetjes in de nationale kleuren, rood-wit-blauw- oranje, met bovendien de noodige .gouden en zilveren balletjes er tusschen. Vooral de goudballetjes, die -met .kooperbrons be werkt zijn, worden zeer schadelijk geacht. RUPSEN - PLAAG Op tal van plaatsen te Barncveld wor den de .bessenstruiken door een rupsen- plaag geteisterd: Struiken, die door ropsen worden aan getast, zijn in een paar dagen -totaal kaal gevreten, tengevolge waarvan de bessen oogst vermoedelijk als vrij slechts moet vorden 'beschouwd. HEVIGE BRAND te GOUDA Een hevige brand ontstond gislerm'd. - dag in de autogarage van Toln Het vuur tastte zee snel om zich heen dat in korten tijd de autogarage, de bovenwoning, drie huizen aan de Jan Kot-tensteeg geheel de slagtplaats <van de Jong en de woning van den winike'ier Hcogerwaard half uitbran - den. Vier gezinnen zijn dakloos. Een.ige .ren niet verzekerd DE HITTE Een 55-jarig,e werklooze metselaar, die bij een landbouwer te 'sGraveland in dienst was gegpan, is tijdens het hooien door de hitte bezwken., Tia Rijperkenk is tengevolge van een- zonnesteek overleden do 24-jarige arbei der J. van der Wal eldaar. De. 26-jarige J: Smits te Lutjewinkel is tengevolge van dewarmte overleden. 4* ft MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 12 Juli. 11 Paarden 150 a 400 2 stieren 170 220 43 geldekocien, mag. 200 a 400 61 idem, vette, 275 a 525 15 kalfikoeien 200 a 475 2 pinken 18022 nuchtere kal veren 10 a 20 72 lammeren 20 a 30. 37 varkens, vette per Kg. 0.56 0,62 72 ;en 10 a 15 123 kippen, 0.50 a 1 haantjes 0,25 a 0.60 31 Kg.boter geen no- tcering 6837 kipeieren 4,50 a 5,50 1784 eendeieren, 4,50. TUINBOUWVEREENIGING ANNA PAULOWNA. gehouden op 10 Juli 1923. Groote Aardappelen 4,90 7,80. Drielingen 1,90 i 3. Kleine Aardappelen, 0,91 a 2,90. Bloemkool 2,2.60. PREDIKBEURTEN NED HERvV. GEM. H.-hoef voor-m. half elf Ds. van Loon. Den Oever nam: 2 uur Ds. van Loon, DOOPSGEZINDE GEM. Stroe v.-m. half elf Ds. Leendertz Donderdagavond 19 juli 8 uur zus- terkring te Stroe, EVANGELISATIE H.hoef v.-m. n;lf elf de heer Eppinga De candidaat tot den H. D., de heer Klein-Wassink te Leeuwarden heeft hel beroep naar de Ned, Herv. Gem. te Hippolytushoef niet aangenomen. Inpakpapier Slagers-vetvrij Winkelzakken Rolpapier tegen de meest concur- reerende prijzen. Drukkerij, H.-hoef.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2