14e Jaargang. Dinsdag 17 Juli 1923. No. 57 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 0 I E I D WIERINGER COURANT UITGEVER: CO°N. J BOSKEhJ. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIlNi Van I5 regel» 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU; Hippol ytushoef Wie ringen. TEL. INTERCOMM. Na 1». GEMENGD NIEUWS. DE ZiWEMLUSTIGE OLIFANT. Een olifant, die Zaterdag j.l met ande re dieren van een reizend circus ie Deven port met de rivierpont overging kreeg het bij het zien van al dat koele water te kwaad, rukte zich lor brak door de leu ning van de brug heen, en plomte in het water. Hij bleef 90 seconden onder doch verscheen toen aan de oppervlakte en liet zich zalig met den stroom meegaan, de slurf in de hoogte, zoodat hij veel van een onderzeeër met periscoop weg had. Eindelijk na zeker een uur gezwommen te hebben, liet hij zich overhalen door het v.'eiend geroep van zijn oppasser, die ra deloos langs den kant liep. Hij zwom naar den' oever bespoot zich nog eens Hink, ging daarna met den verheugden man mee, om zijn gewone bezigheden van reizend comedi-anl te hervatten VARIA. (Oostersche humor.) Een oude vrek, zoo verhaalt Bar-He- braus, een Syrische schrijver uit de tiende eeuw, had een mand vol glaswaren ge kocht en zag naar iemand uit, die hen; het vrachtje naar huis zou brengen. Toen zich eindelijk een jonge kerel daartoe bereid verklaarde, zeide hij tot hem ,Neem de mand op, en als je nu eens géén draagloon van mij zou vragen, kijk, dat zou je heusch geen schade zijn 1" ,,Wil je me dan een geschenk geven vroeg de jongeling, die aan een waarde volle verrassing dacht. ,,Een geschenk, zeg je antwoordde de eigenaar van het breekbare goedje ,,nae hoor 1 Geschenken geven is dwaas heid. Inplaats van loon in geld, zal ik je iets geven van grooter waarde. Ik zal je drie lessen geven, waarvan je in leven heel wat meer diensten zal hebben dan van het v'uchtige geld." De ander nam het aan en gingen zij op weg. Toen zij ongeveer een derden had den afgelegd,, zei de jongeling tot den ou de ,,Geef mij nu één van de drie lessen De oude zeidie ,,De eerste les is deze als iemand je verzekert, dat 'het beter is honger te hebben dan verzadigd te zijn geloof hem dan niet I" Toen wederom oen derde van den weg FEUILLETON. No. 12. I Een zwak geluid van uit de verte treft zijn oor. Hel ikomt naderbij. Hij springt op. Daar komt iemand, mompelt hij, mis schien Guillet of Belleville, om mijn hand tegen te houden. Ho, hoge zult te laat komen, niaar ge kunt mijn lichaam oen behoorlijke begrafenis geven. Renee roept hij ik kom I Hij wil zijn pistool grijpen maar vindt het niet. Had ik het dier maar gespaard, mom pelde hij terwijl hij zijn laatste schot her innert, en den 'oop op n.ij zelf gekeerd. Maar dc kogel of het zwaard dat maakt geen versohil. P'otsoling springt hij op en roept als wanhopig Hemel mijn zwaard is ledig. Kreunend zinkt hij op den grond neder. Zelfs geen boom waaraan ik me kan ophangen, nog een waterplas, waarin ik mijn hoofd 'kan houden lot het leven uit mij geweken is. Intusschen naderen de ruiters, want hij kan nu duidelijk het getrappel van hoeven onderscheiden met groote nselheid. Hij wil wegvluchten. Hij staat op, gaat naar zijn paard, dat in zijn nabijheid 'graast, en grijpt het bij den teuigel. Reeds heeft hij den. voet in den stijgbeugel, als een schot hem doet omkijken. Wat hij nu ziet, doet 'hem twijfelen o! hij zijn verstand niet verloren heeft, want daar komt Simon aanrijden, die neg een paard bij den teugel leidt, en op dit paacd zit Reneé d'Aubain. was afgelegd, vroeg de jongeling „Wat is de tweede les De oude antwoordde „Mijn zoon, als iemand je zegt loopan is beter dan rijden geloof hem dan niet 1" Eindelijk het doel bereikt hebbende, zei ncrsch de moede drager van de mand; „En nu de derde les Waarop de oude: „Als iemand je ver telt, een mensch te hebben gevonden die een last droeg voor minder loon dan jij het deedt geloof hem dan niet 1" Daar wierp de jongeling plotseling de mand met glaswaren krachtig tegen' den grond, zoodat alles barstte of brak, en zei woedend tol den oude „Als er nou iemand is die tegen je zegt, dat er nog één stuk heel is geloof hem dan ni-.t I" Daarmee ging hij heen., den ouden vrek in volkomen verbluffing staan latende. Een zeer bijgeloovig landman sprak eens mat den' pastoor zijner parochie over de vrees, welke sommige dingen ham in boezemde, zooals messen die in den vorm van een kruis over elkander liggen, hel booze oog, enz. De eerwaarde heer lachte er om en trachtte den man gerust te stellen, hem de vrees uit het hoofd te praten. „Wat U gelooft daar dus niet aan „Neen heelemaal niet." ,,'Hoe 's 't mogelijk Hoe 's 't mogelijk „dat riep de landman uit: „en. ...met z'n dertienen aan tafel „Nu ja," zei de pastoor lachend, „dat maakt onderscheid, doch alleen dan, als er maar voor twaalf man te eten is." HITTEGEVAAR BIJ HET HOOIEN. Van verschillende zijden verzoekt men maatregelen te willen' publiceeren door welker inachtneming het hittegevaar bij het hooien zoo gering mogelijk wordt. De 'hooiers, die niet als de paarden af gelost worden, verrichten dezer dagen le vensgevaarlijk werk en het is zeer zeker wenschelijk dat alle maatregelen getroffen worden om het hittegevaar voor hen zoo gering mogelijk te maken-. Niet steeds als in de grootere plaat sen is d,e Eerste Hulpdienst voor onge lukken bij -di© hand en. dikwijls ontbreekt de meest noodzakelijke kennis van de be handeling der patiënten. Wij hebben ons tot een ervaren genees heer gewend met verzoek ons te willen mededeelen, welke maatregelen dezer da gen op het hooiland getroffen moeten wor den, opdat het aantal slachtoffers zoo ge ring .mogelijk kan zijn. Da medicus is van meening, dat de menschen met de hitte meestal te veel drinken, al staat vast, dat er nu meer ge dronken moet worden dan gewoonlijk. Door te veel te drinken verhoogt men den bloeddruk. De beste drank voor hooi ers is koude thee. De werkverdeeling -moet zoo zijn, dat althans van 11 tot 3. uur in het land niet gewierkt wordt. Wordt een hooier door de hitte bevan gen, dan is het heel verkeerd om dezen plotseling af te koelen. Men doet verstandig den patiënt in lig gende houding naar een koelerij plaats te vervoeren en zoo vlug mogelijk medische hulp te halen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van 'het Handels- informatieibuneiau van Van der Graaf en Go.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Juli in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegen 70 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Juli 1923 2198 faillissementen tegen 1557 over het zelfde tijdperk van hel vorige jaar. VERSTOORD SCHOOiLFEEST. Toert Vrijdagavond ongeveer 9 uur een tweietal auto's met schoolkinderen te Noord-Scharwoude terug kwamen van hun schoolfeesttcchtje na^r Amsterdam en di Bierkade te Alkmaar passeerden, geraakte de sttuurinrichting van de firma Kok Tuinman van Oud-karspeldefect. De chauf feur scheen, hiervan niets te- bemerken en reed do Vlotbrug over en een 100 M. de •Kanaaldijk op, terwijl de auto slingerde van 'inks naar rechts. De chauffeur had echter de tegenwoordigheid van geest toen de auto tot dicht aan de bellang van den dijk reed, te stoppen en de kinderen toe te roepen-, uit te springen. 'Gelukkig kondon dc verschrikte kinde ren en geleiders ongedeerd de bus verla ten' en hun reis vervolgen met een. door de firma Met afgestane auto. Wij begrijpen niet hoe bet mogelijk is, dat -die chauffeur niet eerder bemerkte dat zijn stuurinrichting defect was daar door de ttoeval'ige toeschouwers reeds bij de Vlotbrug hel slingeren werd be merkt. De Navri wil spr-cken, maar ofschoon zijn lippen, zich bewegen, geeft hij -geen geluid. Eindelijk verbreekt Rcneé's stem d© be toovoring. Zij springt van haar rijder, loopt met uitgestrekte armen op hem toe en roept Adrien I Renée, is de heesche kreet die aan de Navri's borst ontsnapt, terwijl hij vooro ver op den grond valt. In een. oogenblik is Simon bij hem en heft zijn .hoofd op. Arme jongen, zegt hij, 'hij is -bewuste loos. De Navri's bewus elooshei-d. duurt ech ter niet lang, en als hij met een diepen, zucht weer bij komt en bevindt dat zijn hoofd in Reenée's schoot rust, begrijpt 'hij wat er gebeurd is. Ik riep u na, dal gij zoudt blijven', gromt Simon iraet schorre stem, en hadi ge naar mij geluisterd, dan ware u -al dit leed bespaard, gebleven. 't W-as echter nog gelukkig, dat ge het document li.et vallen, hadt ge het meege nomen, dan ware nu alles reeds gedaan geweest. En nu, vriendelijke lezer, loopt -mijn verhaal ten einde. Van de avonturen, die onze vrienden beleefden op hunne vlucht uit Frankrijk, zal ik spreken deze tocht zonden een nieuw verhaal vormen. Laat ons afsoheid van 'heni nemen in dc kleine Duitsch-e dorpsherberg, waar wij hen op een. morgen, een veertien- dagen na de hierboven vermelde gebeurtenissen terugvinden. In een kleine, eenvoudig gemeubileerde kamer zien wij beiden 'bijeer* zitten. Hun EEN MEEVALLER. Verscheidene inbrengers bij dc kaasfa- brieik „De Hoop" te Assendelft, kregen begin dezes jaars van het bestuur der ge noemde fabriek het bericht thuis, dat het aan hen te veel betaalde voer de melk een halve cent per K.G. over 1922, moest teruggegeven worden. Dat beliep voor sommige boeren in de honderden en. géén- wonder dat zij maar niet zoo direct betaalden. Geen sprake van Dan maar uitspraak van den rechter. Het proces g'ng aan en. deze week kreeg men bericht, dat de kaasfebriek er naast grijpt. De niet-le- deo inbrengers behoeven geen cent terug te betalen. Voor de 58 betrokken- inbren gers. die anders 10,000 hadden moeten terugbetalen, wel -een lekkere meevaller. JUBILEUM H. M. KONINGIN. De -kerken en 'kerkgenootschappen heb ben van het Ministerie van Binnenl. Zaken- een brief ontvangen van den volgenden in houd Het aanstaand jubileum van H. M. de Koningin stemt tot ootmoedige erkentelijk heid. De Regeering zou het op bijzonderen prijs stellen, indien op 5 September e.k. de kerkgenootschappen aanleiding -konden vinden dzze heugelijke gebeurtenis plech tig kerkelijk te gedenken. OOK EEN VERKIEZINGS DOUCEURTJE De politieke partijen te Alkmaar wa ren onderling overeengekomen, om bij de jongste raadsverkiezing niet te plakken. Alleen werd goedgekeurd, in overleg met dan waarnemenden burgemeester, om voor de verkiezingsroc'amc wel gebruik te ma ken van de gemeentegebouwen. Onder voorwaarde -echter, dat uiterlijk drie da gen na -af'oop der verkiezing alle biljetten, weer zouden- zijn weggenomen. Men gaf z'n woerd, plakte, en daar b'-eef 't bijde biljetten werden niet al leen niet intijds, maar zelfs heelemaal niet verwijderd, zoodat de gemeente-ar beiders aan het werk werden gezet. Zoo -kregen de heeren nu dezer dagen zoowel letterlijk als figuurlijk de rekening thuis" een der -partijen heeft bijna 56 te betalen. De naweeën der verkiezing. STOOMBOOTVERBINDING HELDER—TEXEL—HARLINGEN. Met ingang van 25 Juli a.s. zal door de l {.stoven kleeren verraden, dat zij zoo pas zijn aangekomen,'n -beider oogen is een blik van stil g#Juk .en, .tranen van vreugde en dankbaarheid slroomen over Renée haar wangen. Waar blijft Simon zegt de Navri ein delijk, -plotseling opspringend. Hij zal zoo dadelijk hier zijn, Adrien, antwoord Renee, de arme paarden moe ten verzorgd worden, want de laatste da gen is er veel van hen geëischt na Simon hebben wc onze ontsnapping aan dtze ar me stomme dieren te danken.. Deze woorden schijnen een bijzonde ren snaar in de Nav-ri's hart dn beweging tt brengen. Simon zal ons nooit verlaten, roept hij uit. zoo lang wij ngg een al»k brood te eten hebben, zal hij het met ons deelen. Wat zegt gij, ma mignorine. Zijne mignorint antwoord nit-t, want op hetzelfde oogenbiik dat zij wil spreken, gaat de deur open- en treedt het onder werp van hun gesprok binnen. De 'bultenaar's oog-eng schitterden en- een eigenaardige glimlach speelt om zijn mond als hij de deur achter zich sluit. Zijt ge daar eindelijk, zegt Adrien. Simon schijnt deze woorden niet ge hoord te hebben, hij blijft staan en wrijft zich in de -handen. Ik heb -groot nieuws voor u, zegt 'hij. Van wien? Van Betlieville. Van Bellevililö Spreek 1 roept Adrien. ■opgewonden1. Hij is eiindelijk weer opgedoken. Waar is hij vraagt dc Navri.. Ik hoop dat hij in veiligheid is, zegt Renée die de laatste veertien dagen veel N.V. Stoombootmaatschappij „Teexel" een dienst HelderHarlingen via Texel v.v. geopend- worden. Vocrloopig zal driemaal per w-eek, nl. Maandags, Woensdags en Za terdags n.et haar s.s. „Terschelling" geva ren worden-. De bedoeling is uitsluitend passagiers HelderHarlingen of TexelHarlingen of -terug te vervoeren, terwijl goederen slechts voor het traject Ife'derHarlingen vv. dus niet voor of an Texel, zullen- wor den aangenomen. DE HITTE. Bij den landbouwer van Winden aan den Rott-erdamschen weg te Delft zijn 2 Brabantsche -maaiers door de hitte bezwe ken. Te Middelie (N.-H.) is Vrijdag dc 40 jarigie veehouder J. Tuin in het hooiland ongesteld geworden era even daarna over leden. Op den steenoven le Bingerden is een steenkruier door de hil-te bezweken. Te Mastenbroek zijn twee personen door zonnesteek bezweken. Te Bovenkarspel (bij Enkhuizen is de 27-jarige landbouwer J. de Haas door de groote hitte plotseling overleden. Te Berkhout is de arbeider J. Koe man door een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. De heer Klein Langenhorst uit Win terswijk is te Vorden door een zonnesteek getroffen en kort daarna overleden. Te Ransdorp is een 62-jarige gras maaier uit Harderwijk op het hooiland door de hitte bezweken. Te Culembcrg is Zondagmiddag de ruim 71-jarige J. C. Jagers, de daar beken den goederen bezorger der verschillende booten door de hitte bevangen en kort daarna overleden. Te Blaricum is de 54-jarige M. Ra ven tijdens het hooien door de hitte -be wusteloos geraakt en naar huis gebracht, alwaar hij zonder bij kennis gekomen te zijn overleden is. van dezen man en zijn geheimzinnige- ver dwijning heeft hooren spreken. Belleville is den Rijn overgestoken en is nu in Duitschland. Waar ergens? Hier, zegt Guillet, en. meteen strekt -zich zijn rug, een bundel valt op dei. grond, hij rukt zijn grijzen baard en dito pruik af, en evenals de verjongde Faust, treedt Belleville naar voren. Met een onbeschrijfelijke verbazing staart het paar -he-m een oogenblik aan. Ik ben niet in staat mijne vreugde on der woorden te brengen zegt Adrien, ter wijl hij hem -beide handen toesteekt maar zeg ons Belleville, waarom vermomdet gij u ook voor -mij Bellevil'c, haalde dc schouders op en een zachte glim'ach verhelderde zijn ge zicht. Deze vermomming achlc ik raadzaam iu mijn omgang met het vo'k, ze was nood zakelijk op onze vlucht, en uit vrees, dat •een onbedachtzaam woord ons zou verra den, nam ik ooik u in mijn vertrouwen-. Maar thans, nu ik mijn eene masker heb afgeworpen, kan ik ook wel het andere afwerpen, nu ik niet langer Guillet ben, en ik ock niet langer Belleville. Zijl ge niet langer Belleville, vraagt de Navri verbaasd, maar winen in 's hemels naam, zijt gij dan. Mijn oom, roept Renee. Zoo is het, antwoord hij. En meteen richt hij in zijn volle lengte op, zijne oogen zijn niet langer achter hun ne leden verborgen, zijn spraak is niet lis pelend meer, en zijne zachte welluidende stem wordt mannelijk en diep. Ik ben zegt deze zich zoo gemakkelijk' verroonmende man, uw misleidende oom,, Frans^ois d'Aubain. Hertog van Salency. Zie -mij nu aan kind, voegt hij er bij, en zeg -mij in uw vaders naam, en als uw va ders vertegenwoordigster op aarde, dat ik- het groote onrecht hem in vroeger dagen, aangedaan, aan zijne dochter heb goedge maakt. Voor a"e antwoord zinkt Renee wee- nend in zijne armen. Maar ik dacht, zegt zij na eenige oo- gen-blikken, dat gij gestorven waart in de gevangenis. Dat was ik ook, kind, dat was ik ook, maar ik keerde weer in het leven terug, antwoordde hij glimlachend, maar sedert dien tijd heb ik onder verschi"ende vor men geleefd en ben ook nog eenige keeren gestorven, maar tot mijn laatste dag zal ik den hemc' danken, dat hij Adrien lot mij zond om mij mede te deelen, dat gij gevan gen genomen waart en in levensgevaar verkcerdet. Laat overigens het verleden yergeten zijn in een gelukkige toekomst. Wij -zullen naar Zwitserland gaan, naar mijn landhuis aan het Meer van Consian- ce. Daar zult ge uwe hand reiken aan de zen braven jongen, die inderdaad genoeg gedaan heeft, cm zijn bruid te winnen. Daarna kunnen we een tijd wachten totdat betere tijden voor Frankrijk aan breken. Als de rust en de vreden zijn her steld, kunnen wij naar het vaderland te- rugkeeren-, maar hetzij wij dit doen of niet, altijd zal ik mij in mijne oude dagen met genoegen 'herinneren, dat onder de vele rollen, welke ik in mijn leven heb gespeeld, de voornaamste was van Simon de Bultenaar. Wordt rervolfd

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1