pen, waarop wij des morgens ons brood sneden. In het geheele vertrek waren slechts twee ramen. Zoodra dc papieren der gevangenen ge reed zijn, worden zij naar Archangel of Tashjkent in Turkslan gezonden. Sedert 15 Mei werden op deze wijze meer dan 20.0CO mannen en vrouwen uitgewezen. Aan dit lal ontsnapte ik, doordien ik er, ten koste van 10 pond sterling, in slaagde een mijner vrienden in de hooge kringen van Moskou een kort bericht te zenden waardoor ik in vrijheid kwam. Kort daarop l.ril ik het genoegen Simonowa weer te zien. Zij toonde zich uiterst verlangend te weten, hoe ik er in geslaagd was, verbin- dmg met de buitenwereld te krijgen. Maar mijn weigering om haar dit vertellen, hel feit,dal ik zelfs niet bezweek voor dc verleiding van een schoon gelaat deden opnieuw haar oogen vlammen. DE GEVELBEKLIMMER. Men heeft onlangs in Amerika een acro baat gehad, die zondere andere hupmiddc- 'cn dan zijn handen en voeten, tegen de hcmellioogen huizen opklom en zich daar bij eek filmen liet, tot hij op een goeden of liever op een kwaden dag doodviel. De- zi waaghals heeft te Berlijn een navolger gevonden, met dit verschil dat de Ameri kaan gaarne zooveel mogelijk menschen bij een had om zijn kunstwerk gade te slaan, terwijl de Bcrlijnsche gevelbeklimmer maar 't liefst heeft, dat er niemand naar kijkt. Hij fs daarvoor ook geen acrobaat maar., ccn inbreker. Hij maakt al sinds maanden het oude Westen van dc stad onveilig en heeft reeds voor honderden mil ioenen aan kostbaarheden enz. buit gemaakt. Dezer dagen kleuterde hij tegen den gevel der villa van den bankier Krako op en kwam terwijl de vrouw des huizes met een gouvernante in een aangrenzend vertrek zat en het dienstpersoneel door het gehee- k- huis verspreid was door het open venster van een slaapkamer 'binnen. Van hier kwam hij in de garderobe, naast de slaapkamer gelegen en stal daar een aan tal klcedingslukken en kostbare sieraden. Dc buit wordt op een waarde van 50 milli- ard mark geschat. Bij het naar beneden k'iir.men werd hij nog gezien, maar als al- iid ontkwam Op het grijpen van dien vermetelen dief is een belooning van 500 millioen mark ge 'cld en op het terugbrengen van de ge- s'.olen goederen een van 5 milliard. BIJ EEN STIERENGEVECHT een Torea dor bijna gelyncht d'.or de menigte. De Spanjaarden blijden toch een vurig o'kjedaar hebben ze Zondag te Santan der bijna een s'ierenvechier lam en dool «:agen, omdat bij n'el vocht, zooals het ••bliek nu eenmaal wil, dat een toreador ent te doen. De matador Valencia kon ,-:ct optreden en nu was de beroemde Gal uitgenoodigd om Valencia te vervangen. Ga Ho speelde een beetje met den dollen lier en maakte toen onverwachts aanstal ten, dc arena te verlaten. Toen men' hem 'ocbrulde. den slier te dooden, haalde hij -ijn schouders op. Het regende flesschen, kussens, houtwerk en alles wat maar smijt baar was naar het hoofd van den luien 'oreador. Het publiek drong over de afzet :ng heen en wilde Gallo te lijf. Met groo- '.c moeite heeft de politie hem kunnen red den. Gallo verdient met een voorstelling Ml.CCO p seta's maar als hij er zieh afmaakt b!s dit keer, dan zijn ze wel iets te gauw - rrdiend. Maar Gallo is een zigeuner van afkomst en bij zijn stierenpartijljes doen grc.de en kwade voortcekenen hun invloed •\lden. Als Gallo ook maar eenigszins len estand n'el vertrouwt, dan legt hij er het hij'tje bij neer. De politie heeft hem een nacht lang in bewaring moeten houden, anders was hij gekeeld. Door HOOGE HAKKEN minder TEENEN. Een Engelsch bioloog beweert, dat de komende vrouwelijke generatie er maar 2 of 3 teenen op na zal houden, tenminste annccr de dames van tegenwoordig door gaan m-it schoenen met hooge hakken te -1ragen. De gronden., waarop deze bewe ging steunt, zijn de volgende. .De paarden hadden oorspronkelijk vijf 'venen en nu hebben zij slechts één hoef. Deze verandering .is waarschijnlijk het ge volg van het feit, dat paarden in wilden' -laat zich uitrekken om beter bij de jonge kies en bladeren van boomen te komen. De vijf teenen van het hert zijn tot twee 'vreduceerd en de teenen van de talrijke vogels lot drie. Vrouwen, die schoenen —cl hoogg hakken dragen, hebben een «^ang, die veel lijkt op die van vogels. Ik zeg ni'ct, dat het niet elegant is, maar c'k geval heeft die gang veel van dien van en kip. Dit beteekent, dat met die hooge kken, welke thans worden gedragen, -Mc teenen voldoende zijn voor dc ver- n'aatsbeweging en daar de natuur steeds overbodige organen afstoot, is het waar schijnlijk, dat ïn den loop der rijden het aantal teenen der vrouwen zal worden ge reduceerd tot drie en wellicht later zelfs tot twee of één. DE ONBEWAAKTE SPOORWEG OVERGANGEN. Verschillende overwegen in ons land worden, ter bezuinigingen, niet meer be waakt. Sinds hoort anen hier en daar nog al eens van anin of meer ernstige ongeluk ken. Aan Het Volk wordt in verband hiermee geschreven, dat in Zweden, waar men uit bezuinigingsoogmerken ook tot hel ophef fen van de bewaking der overwegen is o- vergegaan, deze nu van zeer doeltreffende waarschuwingsapparaten zijn voorzien. Aan beide zijden van den o-verweg plaatst men een ongeveer 3 a 4 meter hoogen ijzeren mast, waaraan bevestigd een dubbele lamp die des nachts en overdag een groen z.g. flikkerlicht geeft. Die lampen zijn met een korte zware koker ombouwd, waardoor verkregen wordt, dat ook zelfs hij felle zon het licht direct opvalt. Nadert nu een trein dan gaat Tecds op eenigen afstand het groene licht uit en begint het roode flikkerlicht te branden en tevens geeft het in dezen paal ingebouwde geluidsignaal-ap paraat een goed doordringend op voldoen den afstand hoorbaar geluid. Is de trein voorbij, dan herstelt het groene licht zich weder. Dat men flikkerlicht gebruikt, vindt zijn oorzaak in de igroote mate van aan dacht trekken boven konstant brandend licht. Het automatisch in- en uitschakelen dezer signalen gaat voor electrische spoor wegen zeer eenvoudig op deze wijze van onze electrische wissels en tramwaarschu- wingen Voor met stoom gedreven treinen kunnen eenvoudige schakelaars naast dc baan gebouwd worden. Door verder stren ge straffen te geven op het passeeren der overwegen, nadat de signalen den naderen den trein aankondigen, zal men ook met onbewaakte overwegen een groole veilig heid kunnen krijgen. HOE DE RECHERCHE te NIJMEGEN WERKT. De Ge'derlander vertelt Een Duilscher, die hier werken komt, had zijn fiets tegen 'n huis gezet en was even naar binnen gegaan. Tosn hij terugkwam, was de fiets ver dwenen. Ik was omstreeks dien rijd voorbij het bewuste huis gekomen, en zoo kreeg ik den rechercheur aan huis. Of ik iets verdachts had gezien. Neen. Het leek een hopeloos geval, want er waren niet -de minste aanwijzingen. Maar de rechercheur gaf dan moed niet opde donkerste zaken worden soms door een toe val licht, zeide hij. Weet ge, hoe wij den man gepakt hebben, die zooveel portemon naies heeft gerold op Mariënburg Verte.' 'ns. Wij waren op zoek naar den inbre ker van de Molenstraatsche kerk en kwa men in an huis, waar men een pas ontsla gen knecht niet vertrouwde. Wat doet dc in tegenwoordig Hij scharrelt in jassen, was het ant woord. Naar hij zegt koopt hij jassen op in Duitschland en verkoopt deze hier in do stad. Ik heb pas 'n mooie regenjas van hem gekocht. Laat 'ns zien. Er kwam een regenjas voor dan dag en jawel, dat was de jas mei het zwarte inkt- vlekje aan het bovenste knoopgat, pas ge stolen uit Unitas. De jassenscharrelaar werd op bet bereau gehaald en in het nauw gefracht. Het duurde niet lang, of hij viel door de mand. En de recherche kregg er uit dat hij nog meer jassen gestolen had en weer verkocht had. Even later waren ze in een' café, waar van dc eigenaar pas 'n zwaar karwei achter den rug had. Zijn nrivaat was verstopt ga- weest en, zoo vertelde hij, gij raadt nooit, wat ik er uit gehaald heb, Een portemonnaie De recherche liet zich de portemonnaie voorleggen dat was er een, die op Mari ënburg gestolen was. Dadelijk dacbt hij aan den jassenkoop- man. Komt die nogal 'ns hier Ja. Weer werd hij op 'l bereau gehaald, waar de portemonnaie uit het privaat hem dreigend tegengrijnsde. De man verschrok er van en bekende Veertien diefstallen van portemonnais bleek hij op z'n kerfstok te hebben. En d'r was er een bij van een w ikmansvrouw, die haar spaarpotje van 48.op de markt had willen besteden. Al haar geld gestolen. En er is geen cent meer van te vinden. De rijwicldief, een TsjechoSlowak, is te TicI gepakt. De man werd naar Nijme gen gebracht. Het rijwiel werd in beslag genomen. DE RAMP BIJ SAINT SAUVEUR. Bij Koninklijk Besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de gouden ce repenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffcl.k getuigschrift toegekend aan Henri Hourcadet, el.eclricien te Luzf Gaston Blavet, steengroevearbeider te Lourdes, wegens de door hen met levens gevaar volbrachte redding van den eenig overlevende van het reisgezelschap, het. welk met een lulocar op 13 Aug. 1923 te Luz-St. Sauveur, departement des Hau tes Pydenèes Frankrijk in het ravijn van de rivier de Gave stortte. DE STORM. Te Zaandam heeft do storm Donderdag ochtend groole schade toegebracht aan dc spellen en len'.en op dc kermis. Verschil lende tenten zijn geheel- of gedeeltelijk in elkaar gewaaid, of door de krachtige wind vlagen uit hun verband geru'kt. De exploi tntan lijden groote schade, ook wijl ze van daag hun zaken niet kunnen openen. Een caroussel wist men te behouden door hem in zijn werk te stellen en te laten draaizn. Men meldt Ten N.W. van Eierland (Texel) geeft een stoomschip noodseinen. De Terschcl- linger reddingboot ,,Brandaris", ter assis tentie daarheen vertrokken, is wegens can defect teruggekeerd. Daarop is de ,,Dorus Rijkers" van Nieiw wediép, erheen gegaan. Bij Enkhuizen, op vijf mijl uit dc kust k Donderdagmorgen een baggermolen omge slagen, ■zn gezonken. Van het lot der vijf opvarenden is nog niets ibekend. Te 's-Gravenhage zijn enkele schuttin gen en boomen omvergeworpen. Ook werd in enkele straten en pleinen de versiering slachtoffer van den storm. Over het alge meen kan echter gezegd worden, dat de feesttooi, waarmede de Residentie deze daggen prijkt, er goed afgekomen is. De brandweer is negen maal uitggrukt om assistentie te verlcenen. Op de Prinsegracht is een boom omge waaid een 18-jarig jongmensch, dat juist passeerde, werd door den boom getroffen, doch kwam met den schrik vrij. De stoomboot ,,Stanfries III", kapitein J. Postema, uit Leeuwarden, bevond zich Woensdagavond tijdens den storm met 2 tjalken op sleeptouw tusschen Medemblik en Enkhuizen. Nadat, tengevolge van de hooge zee de tros was gebroken, wist èn der tjalken het Krabbersgat voor Enkhui zen te bereiken. Tot nu toe is niet bekend waar het andere vaartuig, de „Holland- Friesland lil", kapitein Jitse Miedema, is gebleven. Men meldt uit Hoorn Een dekschuit, beladen met twee loco motieven, die bij het verzwaren van den zeedijk worden gebruikt, is Woensdag nacht tengevolge van den storm tegen den kaaimuur geslagen. Persoonlijke ongeluk ken ikwamen niet voor, doch de malerieele sohade is zeer groot. Nader meldt een V. D.-bericht uit ijnk- huizen Woensdag vertrokken een sleepboot met een baggermolen en bakken naar Urk. Tusschen Enkhuizen en Urk was he' niet Mogelijk tegen storm op te komen, waarom in overleg met den kapitein van den. bag germolen besloten werd, de bakken naar Urk te slcepen en den baggermolen te ver ankeren. Op de reis zette de wind op. Na veel wedervaardigheden gelukte het den kapitein van de sleepbaat twee bakken naar Urk te brtengen, terwijl er een boven Urk ten anker kwam. Met de sleepboot was het niet meer mo gelijk Urk te veriatan, waarom de kapitein Donderdagmorgen met de „Geusau" ver trok, om de mensoheni van den baggermo len af te halen. Er werd echter niets meer van den baggermolen gevonden. Vermoe delijk is deze omgeslagen en gezonken. Donderdagmorgen te half negen was de baggermolen te Enkhuizen nog waar geno men om negen uur was hij verdwenen. Van het lot der vijf opvarenden Is niets bekend. De mogelijkheid beslaat dat zij met een roeiboot den baggermblen hebben verlaten Uit Nieuwediep meldt men Het schip dat ten N.W. van Eierland noodseinen igaf, blijkt te zijn het Italiaan- sche stoomschip „Koeffa", komende van Hamburg. De reddingboot „Dorus Rykcrs'" heeft de bemanning van het stoomschip af gehaald en hiermede koers gezet naar Nieu wediep. De hevige storm die .'boven Tiel en om geving woedde, heeft veel nadeel toege bracht aan het fruit. Te Tiel, waar Woensdag de jpbileum- feesten aanvingen, zijn op hot feestterrein van de consumptie- en danstent de zeilen gescheurd en eenige kcrmisgelegenheden van hun bedekking beroofd. Aan de versie ringen in de stad werd slechts geringe scha de aangericht. In den omtrek van Roermond is een •crschrikkelijko verwoesting aangericht. De storm joeg honderden kilo's fruit van de boomen. Veldgewassen als staakboonen zijn totaal vernield. Te Delft zijn in verschillende stadsge deelten boomen ontworteld. De versierin gen hebben ernstig geleden. Oranje in het Volksleven. 1898 1923 Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man ten vrouw Ter wereld ooit gevonden. Twee zielen gloeiend aaneengesmeed En vastgeschakeld en verbonden In lief en leed. Oranje en Nederland, het Oranjehuis en het Nedcrlandsche volk zijn als door een huwelijksband verbonden en meer dan ooi is thans bovengenoemd vers geen theorie, maar practijk. Eenmaal is van ééne zijde ontrouw geweest en verwijdering. Bitter leed smadelijke ervaringen en Napoleons ijzeren vuist en hamerslagen smeedden we der gloeiend aaneen, wat verbroken was geweest. Wij hebben geen Vorstenhuis bij gratie •van Mogendheden. De geschiedenis van het Oranjehuis en Neerlands geschiedenis is dooreenigestrengeld en zoo sterk verbon den in de vier eeuwen dat de bekende No vemberdagen daarin niet de geringste ver wijdering konden brengen. De geschiedenis van ons Vaderland wordt nog te weinig uit dit standpunt beschouwd. Vastgeschakld en verbonden in en leed wordt in alle eenwen het middelpunt der gebeurtenissen. Aan de ontwikkelingen van deze gebeur tenissen hsibben steeds de vrouwen 'en de mannen uit het volk het meest werkzame aandeel genomen. Het volk had de Oranja vorsten en -vorstinnen niet oppervlakkig lief. In Hen zagen zij het door God geschon ken Vorstenhuis en de verdedigers van recht en vrijheid voor ieder, óók voor het volk. In a-He eeuwen heeft deze gehecht heid zioh uitgesproken in liederen als volksuiting. Wanneer de Staten in de 17e eeuw Oran je achteruit wilden dringen ten den jeugdi gen Stadhouder zijn waardigheden ontne men, dan klonk uit den volksmond Al is ons Prinsje nog zoo klein, Alevel zal hij Stadhouder zijn. In het begin der 18e eeuw, wanneer van meer aanzienlijke zijde op de verwijdering Oranje wordt aangedrongen, dan schaarden het volk, schippers en werklie den en in het bijzonder de vrouwen, zich vaster om Oranje. Zóó zei het ook de brief van graaf van Hogendorp aan den Oranje-vorst in Enge land ,,De gcheele natie roept en Zij ziet in U al1cen naast God haar redder. Wat denkwijze men ook aankleve, welken gods dienst men belijde, één gevoelen is dat van allen Vaderland en Oranje zijn onafschei delijke woorden, kom in het midden van een eendrachtig volk, dat U met zijn bloed zal verdedigen." Waterloo's veMen hebben het bewijs doen zi dat zulks ern-t was. Het volk zong Zeg brave vorst, hou jij maar goei moed, Want voor het Oranje wagen wij ons bloed! Toen was door nood gedrongen, de gul den tijd, dat rijk en arm, aanzienlijken en eenvoudigen zich één gevoelden in Oranje liefde. Zal deze tijd thans wederkeeren In volkskringen hoort men zoo vaak spreken van onze Koningin, onze Prinses. Zulks op een toon van persoonlijk bezit. •Waar deze gevoelens aanwezig zijn, vor men zij de beste voorbereiding voor de Ju bileumfeesten. Koningin Wilhelmina is een waardige ertegen woordigster van het aloude Oran jehuis. Een Vrouw, Die in de vijf-en-twintig ja ren steeds toonde Haar volk lief te heó- ben en in liefde en leed mede te leven. Die nooit door uiterlijke praal en hoog heid indruk wilde maken, maar steeds met het volk in aanraking kwam. Persoonlijk ooggetuige wilde Zij zijn bij rampen en armoede. Zij blijft niet verre van de volksbuurten bij Haar bezoeken aan de steden. De zie kenhuizen, liefdadigheidsgestichten heb ben voor Haar meer aantrekking dan Hof feesten. Het volle gevoelt zulks dieper dan opper vlakkig gedacht wordt en voir die liefde geeft het wederliefde. Nu nog ean stap verder. Laat de feest viering zelf op hooger peil komen. Van binnen uit, nieet van van buitten moet zulks opgewekt worden. Geen drank misbruik mag cr zijn, geen zoutelooze lie deren mogen weerklinken. Wij hebben onze Koningin Wilhelmina lief om Gods wil, om der geschiedenis wil, om Haar zelfs wil. Haar feest is ons feest. Op hooger peil zij het antwoord. De pers welk zulk een grooten invloed op het volkleven uitoefent, zal van de feestdagen in lange kolommen verslag uit brengen. Veel en velerlei zal gemeld wor den. Moge dan slotsom daarvan zijn Neder land heeft op waardige wijize het 25-jarig Jubileum gevierd." Zulks zal geschieden als iedereen mede werkt en als hetgeen verkeerd is, wordt tegengewerkt. ANNA PAULOWNA. BREEZAND. De feestelijke terrein - o- pening van de Breezander voetbalclub had Zondag j. 1. plaats. BFC trad tegen Concor dia II in het veld. Vóór de rust was Con- cordia aan dc winnende hand en was de eindstand 10. Na de rust had BFC. meer geluk en wisl zij het te brengen tot 20 in het voordeel van BFC. Deze eerste maal speelde Con Concor dia II. Doch vervolgens trad Concordia I in het veld tegen Excelsior II. Concordia mo'est verreweg het onderspit delvan. De eind stand was 40 voor Excelsior De prijsuitdeeling had plaats in het lo kaal van den heer Jb. Borst. Aan de win ners werd een verguld zilveren, en een bronzen medaille uitgereikt. Harmonie heeft alles met haar muziek opgeeluisterd en ontving daarvoor den dank van den 'oorzilter Vervolgens dankte de voorzit ter van Excelsior voor de uilnoodiging. GEMEENTE WERINGEN. In een onbewaakt oogenblik vie' het dochtertje van den heer C. Omis te de Hau kes verleden Zaterdagmiddag van den dijk zee. De moeder het ongeluk ziende, sprong het na, maar het kind dreef af. Inmiddels begaven zich ook de smids - knecht Jb. ten Bokkel en zijn vader te wa ter en dezen slaagd-n er in de beide dren kelingen te pakken te krijgen De heer J. B. kwam intusschten niet een vlet aanroei - en waarin allen werden opgenomen en aan wal gebracht. Moeder en dochter heb ben geen nadeelige gevolgen van het onge val ondervonden. EEN PAARD als „GEVONDEN VOOR - WERP Op de markt te Purmerend kwam Dinsdag een koopman met C2n oud paard dat hij ten slotte voor slechts f 5.G wilde verkoopen. Er kwam echter geen hooger bod dan f2.50, zegge een rijks daalder Dat vond dc koopman toch wel wat al te bar; dan liet hij het dier maar liever loo pen opdat het dan wel „gevonden zou •orden; En zoo staat thans bij de politie te Purmerend een paard als gevonden voor werp ingeschreven. WEET GE dat ge witte plekken op meubelen veroor zaakt door hecte voorwerpen kunt verwij deren door ze eerst in te wrijven met sla olie en daarna met enkele druppels mixtu- balsamica olessa na te wrijven WEET GE dat door in een vochtige kamer in alle hoeken 6 kamferballetjes neer te leggen, de kamer drooger wordt; Wanneer ze kelin worden telkens vernieuwen. PREDIKBEURTEN NKD HERV. GEM. Hippolylushoef voorin, half elf Ds, Tinholt. Den Oever nam. half drie Ds. Tinholt. Anna Paulowna, voorm 10 u Ds van Loon. DOOPSGEZINDE GEM. Hippolylushoef, voorm half «elf, Fr. Kuiper, Theol. Candidaat le Amsterdam. EVANGELISATIE H.-hóef voorm. half elf de heer Eppinga, Voorbereiding voor het Heilig Avondmaal. Woensdagavond 5 Sept. 8 uurde heer EppingaDankstond voor jubileum onzer Koningin. Met modewerking der Chr. Zang vere'eniging. Directeur S. Lont. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 30 Augustus 1923. 12 stieren, 150 d 350 47 geldekoeien mag., 250 'd 330 96 idem vette 300 A 520 3ij kalfk eien 300 a 45019 pinken 150 a 250; 13 nuchtere kalveren 15 „d 30 40 schapen mag. 36 a 46 275 idem vette 45 a 52 183 lammeren 28 d 36 15 vankens vette per Kg. 0,72 a 0,80 103 biggen 15 a 24 143 kippen ƒ0,75 d 1 34 eenden 0,50 d 1,25 84 Kg. boter 1,80 a 2; 7328 kipeicren 6 a 7; 914 eend eieren 6-50

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2