Onmiddellijk is d«> politie gewaarschuwd en zijn maatregelen getroffen om ongeluk ken te voorkomen. Door gemeente- en Rijkspolitie wordt de geheele lijn tot Am sterdam bewaakt, Tndien de poging was gelukt, zou Am sterdam gedeeltelijk en Hilversum gehee in duister zijn gezet. HET VERTREK VAN DE KONINGIN. Zaterdaga\ ond van Amsterdam. Dc trein staat voorde roode loopers liggen uit. Van de hooggehangen lampen die het eerste perron maar spaarzaam ver lichten valt matte schijn over het solonrij- tuig en de locomotief die te blazen slaat onder de overkapping, den kop naar het westen, 't Is half acht. Enkele bevoorrech te^ die op liet afgesleten gedeelte werden toegelaten, drentelen langs de koninklijke wagens, kijken naar de fauteuils, de zijden hoezen, de salontafels naar de lectuur, die gereed tigt, naar het kristallen vaat werk. Langzamerhand wordt hete aantal personen grooter, en ls de spoorklok 5 mi nuten vóór achtten wijst, komen de lakei en met mantels, plaids en bloemen, die zij in het salonrijtuig bergen. Raron van Geen drukt den hoofdcommissaris van politie langdurig de hand, blijkbaar volkomen doordrongen van de zware zorgen, welke de lieer Marcusse in deze dagen moet heb ben gehad. Intusschen nemen in de konink Jijke wachtkamer, waar de leden van de eere-wachl slaan geschaard, de vorstelijke personen afscheid van een aantal leden der IJvH'giiigscommissie., Nu treden naar buiten Koningin Wilhel mina, die een grijs zijden mantelpak draagt met wit veeren boa en grijs zijden hoed Koningin Emma, gekleed in zwarte zijde de Prins in admiraalsuniform en de in wit wellen tailor made gckleede Prinses. Zeer langdurig en zeer hartelijk neemt onze Koningin afscheid van Amsterdams burgemeester. Minutenlang blijft de vorstin zich met het hoofd van Amsterdam onder houden. Dan drukt zij warm en herhaalde lijk de hand van hare dame du palais, me vrouw Van LoonEgidius, die driemalen in diepe révérence neigt en hare vorstin dc handkus brengt. Prins Hendrik, die ln de hoofdstal blijft dinceren, wordt door de Koningin ten afscheid gekust en Prinses Juliana omhelst haren vader onstuimig. Moeder dochter en kleindochter betreden het perron van het silonrijtuig, nadat de Koningin haren gemaa1 nog eens op de wan fan heeft gezond. Dan treden dc leden van de ecrewacht naar buiten en als lang zaam de trein opstcomt, davert uit den mend der eerewachters drie keer, zeer krachtig ,,leve de Koningin". Allen, die op het perron staan, stemmen in met de zen afscheidsgroet. Steken gaan omhoog, met zakdoeken en hoeden wordt gezwaaid lang, heel 'ang. Dan stoomt de trein naar het Westen. VAN DE GRENS. Men schrijft uit Zevenaar De neringgdoenden in onze Geldersche grensplaatsen hebben thans geen last meer van de Duitsche valutaconcurrentie. On danks dc wanhopige daling van de mark bestaat er hier absoluut geen animo meer voor de Duitsche z.g. koopjes", die nu tn de meeste gevallen even duur of nog duur der zijn dan le inlandsche artikelen. Of schoon de malaise onder den middenstand in deze streek meer dan erg is en de mees le neringdoenden veel te lijden hebban van de crisistijden, is het toch verheugend, dat daarenboven de grensconcurrentie, die dan mecsten hunner het beslaan schier on mogelijk maal.le, een eind heeft gi-nomen. Zconls bekend, komen thans zelfs de Duit- schcrs naar hier hun inkoopen doen. MISLUKT. De te Doelinchem gedane pogingen om werklooze landarbeiders naar Frankrijk uit te zenden zijn mislukt. Op een enkele uit zondering na bleken de betrokkenen niet genegen van woonplaats te veranderen. ONTPLOFFING. Zaterdagmorgen werd in de bakkerij der firma A. Slegt aan de Nieuwe Haven te Gouda, tijdens de werkzaamheden, een ontzettenden knal vaargenoman die de ge hecle omgeving deed dreunen gevolgd door hevig gekraak en het vallen van steen an. Achter in de bakkerij waar twee heete luebtovens zijn opgesteld, werd een zij muur van circa 50 vierk. meters weggesla gen tengevolge waarvan de daarboven, ge legen opslagplaats instortte zonder iemand ernstig letsel te veroorzaken. Een begin van brand, werd door het per soneel onmiddellijk afdoende gebluscht. Om verder gevaar te voorkomen werden de vuren uit de ovens leeggehaald. Tn de tuintjes van de bewoners der om geving waren schuttingen omvergeworpen, een schuurtje en kippenhok tegen den grond geslagen en alles bezaaid met brok ken steen. Veel ruiten zijn gesprongen in de omgeving De ggebruikte kolen zijn door de politie in beslag genomen. Ver moed wordt dat de ontploffing is veroor zaakt door een toevoer van gas in de oven kanalen dal zich op die manier een uiuweg heeft gebaand. De schade wordt door verzekering ge dekt. GESTIKT, Zaterdagmiddag waren te Wijk aan Zee eenige kinderen met elkander aan hel spe len en werd het 2-jarig zoontje van den werkman S. door een ouder kind een wor tel toegediend'. Een stuk van den worte, schoot het kind in de .keel en kon zells door den plaatselijken arts niet worden verwijderd. Terstond is hel kind per auto overge bracht naar het gasthuis te Haarlem al waar het direct werd geopereerd, doch spoedig daarna overleed het jongetje. AUTOBUS IN DE SLOOT. Uit Amstelveen wordt gemeld, dat Za terdagavond de autobus tusschen het dorp en de Kalfjeslaan door het breken van den stuurstang in de sloot is gereden. Tien pas sagiers haalden een nat pak. Overigens be liep niemand eenig leisel. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOL LANDS NOORDERKWARTIER. In de vacature-Kooiman is bij Koninklijk besluit tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap Noord-Hollnds Noorder kwartier benoemd de heer H. K. Koster te Wieringerwaard. VEILIGHEID VAN AUTOBUSSEN. De burgemeester van Velsen heeft e2n onderzoek doen instellen omtrent de soli diteit en betrouwbaarheid van autobussen hetwelk beeft uilgewezen dat zonder uit zondering die bussen, welke de carrosserie hebben vervangen door een bak daarvoor veel te licht zijn. De outillage voor passa giers is voldoende, doch assen stuurbewe- ging en reminrichting zijn ten eenenmale niet voor zwaar vervoer zijn berekend. Vandaar veel reparatie. Het publiek wordt derhalve in het be lang van eigen veiligheid aangeraden, in dergelijke auto's geen plaats te nc nen zoo het hoogst toelaatbare aantal personen, dal op leken wgen is aangegeven, over schreden wordt. Daar hiertegen wegens gemis van eene wettelijke bepaling van overheidswege niet kan worden opgetreden, lette het publiek er zelf op of overbelasting plaats vindt. LEVEND VERBRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag is omstreeks halféén door onbekende oor zaak brand uilgebroksn in de woning van H. A. Z. te Ittersum bij Zwolle. Deze wo ning is geheel afgebrand. Zekere K., die een kamer in deze woning had gehuurd, kwam in de vlammen om. Het lijk zal op last van den burgemeester van Zwolle ge rechtelijk worden geschouwd. ORANJE CONTRA ROOD Een aantal A.J.C.-ers, afkomstig uit Was senaar, die een bezoek aan Katwijk aan Zee hadden gebracht, zijn slaags geraakt met de bewoners van die plaats. Naar wordt medegedeeld, is de oorzaak gelegen, in het feit dat de jongelui, socialistische liederen zingende, een vlag van een eere- por! wi'den neerhalen. De vechtpartijen waren niet van ernsti- gen aard, hoewel het den geheelen middag woelig bleef in het dorp. HET RELLETJE TE KATWIJK. Van niet-socialisHsche zijde verneemt de ,,N. R. Crt." het volgende uit Katwijk Ware het alleen bij het bezoek van de so cialistische jeugdpartij gebleven, dan zou er niets zijn gebeurd. Doch Katwijk aan Zee vierde Oranjefeest en de oranjelintjes die de kinderen droegen, waren voor de socialistische jeugd blijkbaar wat een roo de lap voor een stier is. Men kon er niet afblijven het gevolg was opgewondenheid ibij de inwoners en. een kleine botsing. Ver schillende socialistische groepen werden uitgeleide gedaan. Te Katwijk aan den Rijn gekomen, zongen de jeugdgroepen socialis tische liederen en werden roode vlaggen en banieren ontplooid. Toen een aantal jongelieden als tegenmanifeslatie hel Oran je Boven aanhieven, ontstond er een vecht partij, waarbij de Katwijkers klop kregen. Van de Amsterdamsche groep werden er drie gewond en kreeg er één met een slok zoo'n hevigen klap, dat hij bewusteloos neerviel. Per auto is hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Toen later eenige socialistische gro:pen door Katwijk gingen, werden ze niet op zachtzinnige wijze met s'okken en andere voorwerpen bewerkt. Vaandels en banie ren werden hun ontrukt en aan flarden ge scheurd. Geen 'enkele bleef er heel. Een der groepen wist uit le handen van de Kat wijkers te ontkomen door ijlings in een passeerende tram haar toevlucht te zoeken en ook daar zou het misgeloopen zijn, wa re het niet dat door het optreden van een inspecteur van politie de opdringende Kat. wijktrs in bedwang werden gehouden. Nader wordt vermeld, dat van socialis tische zijde bij den burgemeester als hulp officier van justitie een aanklacht over het optreden van de Katwijkers is ingediend. LIJK GEVONDEN. Te Urk^fiï door een tjalkschipper aange bracht het lijk van Jan Schild, een 38-jarig gehuwd iran uit fjardinxvcld, een der vijf opvarenden van een baggermolen die 30 Augustus j.1. ibij vliegend stormweer tus schen Enkhuizen en Urk gezonken is. Het lijk is voorlcopig naar het Urker kerkhof gebracht. HET CONFLICT OPGELOST. GRIEKENLAND AANVAARDT de NOTA DER GEZANTEN-CONFERENTIE. Athene, 9 Sept. Griekenland heeft op de nota der ^ezanlenconfetentie geant woord en medegedeeld dat het bereid is zich te voegen naar de beslissingen der Conferentie. EEN TELEGRAM van MUSOLINI aan den ITALIAANSCHE GEZANT te PARIJS. Parijs, 9 Sept. De Iitaliaansche minister president Mussolini heeft aan baron Avez- zano, den Italiaanschen gezant te Pariji- het volgende telegram gezonden„Ik heb de eer u te verzoeken aan de Conferentie van Gezanten mede te deelen, dat de Itali- aansche regeering inzage heeft genomen, van de nota, welke door de conferentie aan Griekenland is gezonden, met welke nota de Italiaansche regeering aceoord gaat terwijl zij nogmaals de vorige verklaring herhaalt, dat Italië Korfoe en de naburige eilanden zal ontruimen, zoodra Grieken land aan de gestelde eischen zal hebben voldaan." DE SPANNING GEWEKEN. Parijs, 9 Sept. Men gelooft algemeen, dat de crisis thans geëindigd is en dat de Volkenbond geen verdere poging tot be middeling in het werk za! stellen. Volgens een telegram uit Athene heeft de Grieksche gezant heden het antwoord op de nota van den Gezantenraad, waarin Griekenland zich onderwerpt, aan de Fran sclie Britschc en Italiaansche legaties over handigd. DE RAMP IN JAPAN. Een Reuter-telegram uit Tokio d.d. 6 Sept. meldt, dat bij dc in ineenstorting van het Grand Hotel tt Yokohama de con sul der Nederlanden behoorde tot degenen die onmidd' llijk gedood werden. (De Staatsalmanak" noemt als onze consulairen vertegenwoordiger te Yokoha ma den heer W. D. Visser, belast met de waarneming van het vicc-consulaal.) 'ingez'óndèn" stukken" Van de Kamer van Koophandel te Alk maar ontvingen wij het artikel van Mr. J. Claringbould inzake de Faillissements- wet dit artikel is zoo belangrijk voor Han del en Industrie, dat wij hiervoor speciale aandacht vragen. RED. de faillissementswet. Ten aanzien van de Faillisscmenlswel worden meermalen grieven geuit, wearloe dc behandeling van faillissementen in de pracüjk aanleiding geeft Deze grieven be treffen voornamelijk den macht van den curator, onoordeelkundige liquidatie van den boedel en onvoldoenden invloed van de crediteuren op het faillissement. Deze bezwaren hebben aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gra- venhage aanleiding gegeven om in overleg te treden met professor Molengraaf!, den ontwerper der Faillissemcnlswet, aangaan de de wijze waarop hieraan tegemoet zou kunnen worden gekomen. Als resultaat van dit overleg besloot de Kamer zoo algemeet mogelijk de aandacht te vestigen, op het geen men reeds met dc bestaande Faillis- sem-entswet bereiken kan, omdat gebleken is, dat juist crediteuren met dc wijze van hanteeren der verschillende bevoegdheden welke de tegenwoordige Faillissementswei hun toekent, dikwijls onvoldoende bekend zijn, waardoor verschillende grievan en verschillende mistoestanden voortbestaan. Zoo spruit één der voornaamste grieven van den handel hoofdzakelijk voort uit de meening, dat crediteuren in een faillisse ment eerst ter verificatie-vergadering ver zoeken kunnen, eene commissie uit de cre diteuren te benoemen. Meestal verzuimen de crediteuren terstond een voorloopige commissie aan te vragen en dc praclijk in deze ware stelling veel te verbeteren, in dien de crediteur, die het faillissement aanvraagt, tevens in het requesl het ver zoek zou doen, natuurlijk in de geva'len dat de aard en het bc'ang van hete faillis sement daartoe aanleiding geven om een dergelijke commissie uit de crediteuren te benoemen en daarvoor dan eventueel lege lijkertijd één (inmers een zoodanige com missie ka'n volgens de wet uit één persoon bestaan) of meer bepaalde personen aan te bcve'en. Immers indien de rechtbank hieromtrent geen verzoek ontvangt, dan kan zij niet beoordcelen, of in het faillisse mant een zoodanige commissie wenschelijk is en welke personen daarvoor in aanmer king komen. De curator is aanstonds gehouden het advies dezer commissie in te winnen in al le belangrijke aangelegenheden liet faillis sement betreffer.de>. Zoo adviseert de com missie den curator tan aanzien van het voortzetten van het bedrijf, de opzegging van huurovereenkomst, de opzegging van dienstbetrekking de toekenning van levensonderhoud aan den gefailleerde, liet instellen of voortzetten van een rechtsvordering', of liet zich verdedi- 'gen tegen een ingestelde rechtsvorde ring. de lossing van verpande voorwerpen, den verkoop van goederen tot den boedel behoorende hel tijdstip en het bedrag van de te houden uitdeelingen en in het alge meen omtrent al'es wat betreft de wijze van vereffening en het te gelde maken van den boedel. Verder kan er op gewezen worden dal h ewel de curator niet gebonden is aan hel advies der Commissie, de commissie als de curator zich met haar advies niet ver- ecnigt, onmiddellijk een beslissing van den rechter-Commissaris kan inroepen terwijl dc curatcr verplicht is, zoo di e beslissing wordt ingeroepen, de uilvoering der behan deling waarlegen de commissie bezwaar zwaar heeft, gedurende drie dagen op te schorten. Zoowel de Commissie uit dc crt diteuren als de schuldeischers zelve kun nen de rechtbank verzoeken den curalo te onls'aan, hem door een ander te vervan gen of een mede-curator naast hem le be noemen, zoodat bij plichtsverzuim van dei, curator, onkunde enz. terstond een voorzie ning mogelijk is. Van veel gewicht is ook art. 67 der Faillissemenlswet waarbij be voegdheid wordt gegeven aan ieder schuld cischcr en aan de Commissie uit de credi teuren, om tegen iedere handeling van d'en curator bij den rechter-commissaris op te komen en het bevel uil le lokken, dat de carator een bepaalde handeling verrichte of een voorgenomen handeling nalale. Van die beslissing van den Rechter-Commissa- ris is bovendien een beroep mogelijk bij de Rechtbank. De gefailleerde moet krach tens art. 105 voor de commissie uil de schuldeischers verschijnen zoo dikwij's hij daartoe wordt opgeroepen. De Commissie uit de crediteuren heeft recht te al'e tijde inzage van boeken en bescheiden op hel faillissement betrekking hebbende te nemen., hieronder te verstaan zoowel de boeken van den failliet als de boeken van den curator, voor zoover deze op liet faillissement betrekking hebben. Dc curator is verplicht aan de commis sie alle verlangde inlichtingen le verstrek ken. De Commissie uit de schuldeischers kan bovendien vergaderen, wanneer zij zulks noodig acht, zij kan voorts verzoe ken een vergadering van crediteuren bijeen te roepan (art. 84 Faillissemenlswet.) Ten slotte moge nog e'ens worden gewe zen op de artikelen van de Faillissemenls wet, waaruit blijkt, dat de curator vol strekt niet behoeft te zijn een rechtsgeleer de, doch dat deze ook kan zijn een schuld- eischer dat er ook zoo noodig twee curato ren kunnen worden benoemd, waarvan bv. de één rechtsgeleerde is en dc ander ac countant en dat ook een curator met een bepaald omschreven laak kan worden be last, b.v. in het bijzonder mei de realisatie van dc balen van den inboedel. Aangezien van de bovengenoemde mo gelijkheden tct nu toe geen of althans zeer weinig gebruik is gemaakt, kan men niet anders verwachten, dan dat de Minister, bij een eventueel verzoek tot wetswijziging eerst dan daarop zal kunnen ingaan, als aangetoond kan worden, dat de Rechtban ken niet plegen gevolg te geven aan de verzoeken tot instelling c'ener voorloopige commissie uil de crediteuren of leden van zulk een Commissie k'acbten hebben, dat de aan die commissie verleende recblen in dc praktijk blijken niet ver genoeg te gaan. Crediteuren zullen dus goed doen met steeds, zoo dikwijls de belangrijkheid van een faillissement of terstond na de uit spraak, de benoen.ing eencr voorloopige commissie te verzoeken terwijl zulk een commissie uil den aard der zaak steeds van de baar verleende rechten wanneer dit dit noodig is, behoort gebruik te maken. De Kamer zal gaarne de opmerkingen in ontvangst nemen waartoe hel bovenstaan de aanleiding geeft. Mr. J. E. CLARINGBOULD. gemeente wieringen. Wij zijn in staat gesteld hieronder het volledige programma te geven, zooals dit voor de Jubileumfeesten op Zaterdag 15 September a.s. is vastgesteld. Het programma luidt als volgt 's Morgens 9.30 uur koraalmuziek van den toren, uit te voeren door leden van de Harmonie Wieringen. Ten gehoore zullen worden gebracht: 1. Wien. Neerlandsch Biceed 2 Een vaste Burg is onze God 3 Wij danken allen God 4 Wilhelmus. 10.30 uur officieel© herdenking van het Rogceringsjubilernn in de Ned. Herv, ketje. Deze zal aanvangen met hel uitvoeren van gewijde muziek, waarna een koor, on der leiding van den Heer J. N. Bruul, het Wilhelmus in de oude toonzetting ten ge hoor c zal brengen. Dc herdenkingsrede zal vervolgens wov den uitgesproken door dan Burgemeester den Edelachtbaren Heer L. C. Kolff. Tot slot zingt het koor het lied Wilhel- mina van Nassouwen. Ter dekking der kosten wordt in de kerk een entree geheven van 10 cents. 11,30 uur kleppermarsch uit te voeren door ongeveer 150 jongens en meisjes, met begeleiding door de Harmonie Wieringen, op het Kerkplein. Het geheel zal onder lei ding van den Heer J. N. Bruul staan. Hierna rondgang door het dorp, waaraan zoowel Hrmonie als Apollo van Den Oever hunne medewerking zullen verleenen. 's Middags 2 uur herhaling klepper marsch, gevolgd door volksspelen op het terrein van den Heer Jb. Bruul. Het pro gramma hiervoor luidt 1. Wedloop voor meisjes van 913 jaar (met hindernissen) le prijs werkmand op s'andaard, 2e prijs werkman, 3e prijs hand taschje, 4c prijs armband, 5e prijs karolcn ketting.. 2. Tonkruien voor jongens van 913 jaar le prijs voetbal, 2e prijs gymnasliek-ringen 3e prijs bagagedrager, 4e prijs fietspomp, 5e prijs zaklantaarn. 3. Tobbesteken voor jongens boven 14 jaar le prijs zilveren horloge, 2c prijs Scharlaeh-fietslantaarn, 3e prijs porlemon- naic. 4. Estafette-loop voor meisjes boven 14 jaar; le prijs drie vazen (A.rnhemsch aarde werk), 2e prijs drie zilveren lepeltjes, 3e prijs drie vazen (bruin.) 5. Mastklin.men (op tijd) voor personen boven 18 jaar; le prijs zilveren horloge, 2e prijs Prctty-Royal fietslantaarn, 3e prijs sigarenkoker. 6. Sprietglijden voor jongen boven 16 jaarle prijs zilveran lepel en vork, 2e prijs wekker, 3e prijs fietslantaarn. Dc inlcggelden bedragen voor de groepen 1 en 2 0.20 voor de groepen 3 en 4 0,30 en voor dc groepen 5 en 6 0.50. Voor deelname gelieve men zich met spoed aan te melden bij den Heer Jb. Bruul Op hel terrein zuilen beide muziekcorp sen het feest met muziek opluisteren. Reeds zijn dagkaarten, toegang gevende tot het terrein, verkrijgbaar bij den Heer C. J. Boskcr. Zooals reeds is bekend ge maakt bedraagt de toegangsprijs 0,50, kinderen van 1216 jaar 0,25 en kinde ren beneden 12 jaar vrij. Deze kaarten ge ven ook toegang tot het vuurwerk. De prijzen zijn vanaf heden te bezichti gen in de etalage van den Hetr C. Bakker, hoek Elflstraat. 8 30 uur wederom rondgang der beide muziekkorpsen door het. dorp. 9,30 uur brillant vuurwerk op het terrein van den Heer Jb, Bruul, ge'everd door de N.V. Vuurwerk- en ITuminatiefabriek, vóór heen G. J. Ruijsch, te Utrecht. Personen, die in het bezit zijn van dag kaarten hebben tot het vuurwerk vrijen toegang op vertoon van die kaarten. Vcjn de overigen wordt 0.25 entrée geheven. Na afloop van het vuurwerk is er gele genheid lol dansen in de verschillend© café's. De Feestcommissie doet een beroep op de ingezetenen om door hel uitsteken der vlaggen het feestelijk aanzien le verhoo- gen. Voorts verzoekt zij door hel vormen van buurteommLsies mede 1c werken tot ver siering van straten en gevels. ^oor de mooiste gcvelversieringon worden prijzen beschikbaar gesteld. POLITIE VERLOREN een Taschje. in houdende een Zilveren knipje met geld. GEVONDEN een dop van een Collings pat'entas. Inl, bij den Gem. Veldwachter. PRF.DTKBKITRTEN DOOPSGEZINDE GEM. Dondcrdagav. 8 uur Zusterkring. GRATTE. Do Vrije Socialist deelt mee, dat ojl L Sentemhen alle dienstweigeraars, ter gelegenheid bet Jubileum van de Koningin, gratie hebben verkregen, op twee na een is 6 September vrij gekomen en een ander is naar zijn garnizoen overgeplaatst.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2