Z1JS ZOOR. Dinsdag 25 September 1923. No 77. NIEUWS- EN AP¥E^ÏENTIEBLAO VOOR WSERiNGEN EN OMSTREKEN 14e Jaargang. WIERINGER COURANT UITGEV1R: 4 C^N J BOSKER, WIERINGEN. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS s per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIIN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10. B U R E A U i Hippolytushoel Wierin^e*. TEL. INTERCOMM. Na 1». BINNENLAND. flJLLIOENEN-NOTA. MOEILIJK REGEEREEN! jeL Volk (S.D.A.P.) zegt, dat wat de R&ecring thans aan bezuinigingen voor st, alles overtreft wat ook de zwarlgal- }stc pessimist voor mogelijk zou hebban g.houden. Het blad hekelt alle voorgestel .maatregelen en betoogt dan Maar hel ergste van al is misschien noj dat de geheele sleunverieening voor werk- loozen wordt geschrapt. Met één slag wor den de reeds door de schrapping der nood uiiikeering gedupeerde gemeenten en de vele tienduizenden „uitgetrokken" werk- ozen getroffen, die nu aan de verarmd» gemeenten worden overgelaten en tot be deelden gemaakt. Een moeilijke lijd voor het land is van zelf een moeilijke lijd voor de Regeering, begint „Hel Centrum" en artikel, en het blad kan het niot verkroppen, dat de mis noegden nu de Regeering van alles en nog wat de schuld geven. Dat er redenen voor ontevredenheid zijn, valt niet te ontkennen. Maar de vraag, of men daarvoor de Re- gcering mag aansprakelijk stellen op een wijze en in een mate, als thans geschiedt, kan slechts met ontkenning worden beant woord. Een Kabinet, dat 5 achtereenvolgende jaren, aan het bewind is zal in zijn gestie we.1 eens zwakke punten vertoonen, en zich overigens evenmin als welk ander Ministerie ook, onfeilbaar achten. Van de reacttie, die in het economi sche leven is ingetreden, kan niemand met reden de Regeering een verwijt maken. Die reactie was onvermijdelijk en onaf wendbaar alg gevolg van de vernieling, de verarming en uitputting door den oorlog en zijn naweeën over de wereld, en speci aal over Europa gebracht. Kan de Regeering het helpen, dat ons ach'.-r'and ontredderd is en het internati onaal verkeer zoo ernstig heeft geleden Is er een Regeering denkbaar, die daar aan ook maar iets zou kunnen verande ren En ook een kabinet, dat niet in dezen tijd tot ingrijpend e maal regelen van bezui niging zijn toevlucht zou moeten nemen En niet minder klaagt men, of toornt men over onze wetgeving, onze sociale wet geving, onze onderwijs-welgeving. Nimmer misschien was meer dan thans ten aanzien van regceren en regeerkunst het woord toepasselijk, dat de beste stuur lui aan den wal stabn. En nimmer ook wellicht was de regce- •ingstaa'k een zóó ondankbare als onder de tegenwoordig omstandigheden. Het kabinet ziet zich geplaatst voor ei- schen van noodzakelijkheid, waaraan geen enkel ministerie, hoedanig ook zijn signa- thir of Samenstelling wezen zou, zich zou kunnen onttrekken. En daarom is de Hetze, welke nu .reeds bij voorbaat tegen het Kabinet op louw wordt gezet en kunstmatig aangeblazen, zoo dwaas en onredelijk. MARKTOVERZICHT. Hoewel de vooruitzichten voor de SCHAGER markt van 20 Sept. niet bijzon der gunstig waren plasregens en stortbui en, verbonden door een gestagen regen, waarmee men het na een half uur op de marlet te hebben rondgekeken, ook nog ftecl gced doen kon, doordrenkte weitfen, overloopende greppels en dan nog Groote verzoendag, waardoorr vele Jcodschc kooplui ontbraken, was de handel nog vrij goed, terwijl de prijzen weinig verschilden bij die van verleden week. De uitgezochte vaar van vette koeien noteerde 1,25 per R.G. voor dc groote hoeveelheid van vet le koeien werd niet meer dan 1,20 om vangen., 2e kw. 1,10 3e 1,Do hooj, te marktprijs ontving C. Smit Gz. van Bai singerhorn met 525,Melk- en kali- koelen waren iets duurder en vooral de goede kalfkocien waren goed te verkoo- pen. Nuchtere kalveren, willig, tegen prij van 18,tot 31,Schapen lie pen eene fractie hcoger. Voor export werd 45 a 52 besteed uitvoerlammeren van 35,— tit 42,—. Goede jonge fokscha pen zagen wij voor 45,venkoopen, ou de schapen noteerden van 36,tot 42. Een koppel lammeren die in 't laatst van Mei voer 31,waren ingekocht, gingen voor 32,50. Varkens waren vrij goed, vleeschvarkens 42 cent, spekvarkens 40 a 41 zouters 38 cent. FEUILLETON. No. 20. Malhilde was een lief meisje geworden en dit viel den veelbelovenden jongman onmiddellijk op treffende wijze in hel oog. Zij was achttien joar oud en haar hart zoo vatbaar voor allerlei teedere gevoelens. Een liefdevolle blik en een warmen hand druk deden haar een bijzonder aangename voor haar nog geheel nieuwe ontroering smaken. Op haar beurt bemerkte zij ook, dat de jonge man er bijzonder goed uit zag en van hel eerste oogenblik af was haar hartje gevangen. Zij beminden elkander en er verliepen geen acht dagen of zij hadden reeds van hun wederzijdsche liefde gesproken en met de hand in hand elkander eeuwig trouw toegezworen. De graaf had den duur van het verblijf op Couerdec vooruit bepaald doch daar zijn zoon zich vo'.slrekt niet scheen te ver velen, had hij den nvoed niet hem er zoo spoedig aan te herinneren, dat zij te Luce- rolle verwacht werden. Eerst had men er van gesproken s'echls een week te blijven, en men bleef veertien dagen, drie weken. Mij dunkt, dat het mijn zoon te Couer dec goed bevalt, dacht de graaf toch is het te Luccrolle veel aangenamer. 's Avonds zeide hij hem in tegenwoordig beid van Malhilde en den heer de Frangis: Eduard, morgen vertrekken wij naar Luccrolle. De jongeman bracht niets daartegen fn. Hij sloeg de oogen op Mathilda en zag dat zij zeer bleek geworden was en dikke tra GEMENGD NIEUWS. EEN JACHT op een WILD VARKEN DAT NIET....WILD WAS. Een dezer dagen verspreidde zich te Geleen hel gerucht, dat in het bosch bij Sweykhuizen een wild varken gesignaleerd is. Eenige jagers uit onze gemeente, alsme de de rijksontvanger met personeel, de rijksambtenaren, benevens eenige gemeeh leambtenaren en boeren, allen gewapend met geweren, revolvers en mestvorken to gen tezamen op jacht teneinde het gevaai lijke dier te bemachtigen. In het bosch verd het dier al heel spoedig bemerkt. Een schot werd gelost en dit bleek raak te zijn. Het varken schreeuwde en allen klommen in een boom (waarschijnlijk uit angst) behalve een der jagers die niet klim men kon, moest beneden blijven en bepaal1 dc zich in zijne benarde positie tot het roepen om hulp. Een goed gemikt schot •an een onzer gemeente-ambtenaren deed het varken, tuimelen. ALlen kwamen uit hun verheven positie om het gevelde beest te bezichtigen. Wat was nu het geval. Een der jagers had een grap uitgehaald. Hij had thuis een vanken., hetgeen slecht groei de. Het beest was reeds anderhalf jaar oud en woog pas 50 K.G. Hij had dit varken flink zwart gemaakt, de borstels recht ge zet en het beest alstoen aan het Sweyhui- zer bosch toevertrouwd en daarna het be kende gerucht gemaakt. Eenige der jagers erkeeren tot heden nog in de meening, dat zij werkelijk een wild varkens ver schalkt hadden. Intusschen werd na afloop, zooals het bij zoo'n wilde jacht gebruikelijk is, flink gefuifd. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. Voor de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen hebben zich 18 nieuwe leerlingen angegeven dat wordt, met 19 in de 2de klasse, voor den cursus 192324 37 leer lingen. BEVOLKING SCHAGEN. In 1898 lelde Schagen 2858 inwoners en in 1923 eene bevolking van 3690 personen. Dat is onder de 25 jaar van de regecring van Koningin Wilhelmina, een vooruit gang van 832. of bijna 30 procent. DE TABAKSWINKELIER. De redactie van „Het Tabaksblad" zendt ons een artikel, dat ons een mistroostig beeld geeft van den noodtoestand, wa over het algemeen de sigarenwinkeliers hier te lande verkeeren. Met klem spreekt het de van zekere zijde verkondigde mee nen in haar oogen parelden doch zoodra hij met zijn vader alleen was sprak Eduard tot hem Vader gij hebt besloten morgen le ver trekken gij moet inderdaad ongeduldig zijn om Luccrolle weer te zien. Alvorens wij vertrekken heb ik u iets gewichtigs me de te dieelen. Zoo, zeide de graaf. En wat mag dat wel zijn Vader ik bemin Mathilde. De graaf hield strak het oog op zijn zoon gevestigd. Ik zou toch gaarne zien, dat gij alvorens te vertrekken voor mij hare hand vroegi van den heer des huizes Eduard, weet gij wel, dal dit van hoog ste gewicht is Hebt gij cr wel voldoende over nagedacht Ja vader, dat heb ik. Daartoe was '.och niet veel tijd, en ik vrees. Wat vreest gij, vader Dat gij wat al 'e snel verliefd zijt gewor den en uwe vraag daarom wellicht zeer o- verijld is. Ik heb mijn hart doorgrond, vader, her nam de jongen zeer vurig. Ware ik niet volstrekt zeker van mijn gevoelens, dan zou ik u lieden niet gesproken hebben over de vurige liefde die ik voor Malhilde koes ter. En weet Mathilde? Mathille's gevoelen stemde volkomen met. de mijne overeen. Dan wordt het een ernstig geval. Mat hilde is een aillei'Heftmeisje en zal ook ze ker een goede, brave vrouw worden. Ik heb ook haar naar waarde weten te. schat ten mij dunkt zelfs dat het moeilijk zijn zou meer vrouwelijke deugden in één ver- ning legen, dat de winkeliers een onge hoorde winst maken. Het tegendeel is lar, zegt de schrijver. De concurrentie is moordend er zijn ons land op z'n minst 8000 sigarenwin kels te veel. Daar komt bij, dat de regee ring aan alles en aan iedereen een tabaks vergunning verstrekt, waardoor de ver koop van tabaksfabrikaten buiten de win kels onrustbarend is toegenomen. De schrijver voorspelt, dat binnen af- zienbaren tijd vele sigarenwinkeliers uit dit aardsche tranendal verdwenen zullen zijn. Zonder regeeringshulp bereikt men niets. Er zijn eenige harde en ingrijpende maatregelen noodzakelijk. In de eerste plaats aioet de tabaksvergunning gebracht worden op 250, om de inkomsten van den Slaat niet minder te naken, indien men gedaan krijgt, dat de labaksvergun- ning aan caféhouders etc. wordt ingetrok ken -en zoo de vergunning aan deze cate gorie niet ingetrokken wordt, zal het groo te belang bij den veikoop van tabaksfa brikaten bij deze hcoge belasting verdwij nen. Ten tweede zouden de fabrikanten moeten besluiten hun productie 14 dagen te moeten stopzetten, waardoor de markt- voorraad aanmerkelijk slinkt, en verder zich sirieus houden om niet te leveren aan iluta-winkels etc. Dat slopzel'en van fa brieken zou tevens een massa-protest be- teekenen en de regeiering en de arbeiders organisaties wakker doen worden. Men voedt hier in Nederland liever werk loozen zoo merkt de schrijver bitter op dan werkers in een gezonde en bloeien de nijverheid. Men maakt van vlijtige ar beiders steuntrekkende lecgloopcrs, waar kiit noodwendig demoralisatie "voortspruit. Men danst op een vulkaan. UIT DE GEMEENTERAAD VAN ZAAN DAM. Een duur afscheid van Duys. Van de oud-wethouders de hecren Duys Donia, Brinkman en Van Velsen waren ver zoeken ingekomen om in het genot gesteld te worden van pensioen. De heer Pelt zeide niet tegen deze aan- ragen te willen stemmen, omdat de be trokkenen krachtens de verordening daar op recht hebben. Echter bestaat er ernsti ge ontstemming onder een groot deel van de burgerij ten aanzien van den heer Duys iemand die nog in de kracht van zijn le ven is, en in dezelfde positie verkeert als •anneer hij geen Wethouder zou geweest socn vereenigd le vinden. Ik kan dan uwe keuze in het gaheel niet afkeuren. En den heer de Frangis zal dit huwelijk eene bron van kommer en zorgen boven het hoofd wegnemen, terwijl het hem tevens eene vergoeding zal wezen voor al de zware sla gen, die hem door een wreede fortuin zijn toegebracht. Morgen zal ik met den heer de Frangis spreken, en ziet hij geen belet sel in deze cchtverbinbintenis, dan kan in een maand of zes Malhilde uwe vrouw worden. Toen des ande-2n daags de graaf de Lu- cerclle den heer de Frangis de hand zijner dochter vroeg, zette dc reeds bejaarde e- delman de oogen wijd open hij kon zijne ooren niet gclooven doch zoodra hij werke lijk overtuigd overtuigd was van al den ernst dezer vraag, greep hij de handen van den graaf in de zijne en drukte die vurig. Beste graaf, sprak hij met ontroerde stem, gij kent mijn toestand, ik kan Mat hilde geen bruidschat medegeven. Ik ben rijk genoeg, antwoordde de graat op waardigen toon, om mijn zogn een vrouw te laten nemen naar de keuze zijns harten. Ook mijn voder had dezelfde woor den op zijn lippen teen ik in het huwelijk trad. Gij weet wel dat een rechtgeaard gc moed niet trouwt om het geld, maar on den adel des goriachts en des harten. Er werd besloten dat hel huwelijk in d- maand April zou plaats hebben. Toen dè burggraaf de Luccrolle Cordcc verliet druk tc.de jor ge graaf een warme keus op. hel reine, voorhoofd zijner schoone verloofd» .en vertrok, hoon en vreugd in het oud' kasteel achterlatend. Dikwijls zou er geschreven worden ei nog verscheidene keeren zou men elkander wederzien gedurende de acht maanden,, zijn en bovendien zijn taak inzonderheid gedurende de laatste jaren op niet le ver dedigen wijze heeft vervuld, dcor zoo nu en dan eens te Zaandam te komen kijken hoe het gaat. Spr. zou het nobeler vinden van den, heer Duys, als hij van zijn rech ten geen gebruik wilde maken. Burgemeester Ter Laan wees cr op d.i'. de pensioenverordening dcor der. Raad is vastgesteld met medewerking van alle po liticke partijen en het niet opgaat zich te wreken op de personen. De heer Kelder (S.P.) stelde de vraag, Wat cr gebeuren zal als de Raad op deze aanvragen afwijzend zou beschikken. De voorzitter meende, dat vermoedelijk dan de gemeente door de betrokkenen in rechten zou worden aangesproken, in welk geval de gemeente zeker gedwongen zou worden de pensioenen uit le betalen. Hierna werd met algemeenc stemmen bes'oten op de verzoeken gunstig te be schikken. SCHOENZOLEN als HONORARIUM De waardeloosheid van de mark is oor zaak, dat men in Duitschland allerlei an dere betaalmiddelen zoekt. Een merkwaar dig staaltje daarvan is het volgende Voor de Eerlijnsche Rechtbank verscheen dezer dagen een schoenmaker als aanklager le gen een actrice, die hem en zijn vrouv. zou hebben bcleedigd. Daar uit de getui genverklaringen inderdaad bleek, dat de actrice gelasterd had, werd zij genoopt, haar woorden terug te nemen en dc kosten van het geding te betalen. Bij de vasistel- Üng van de kosten vroeg de president aan den advocaat van den aanklager naar het door hem bedongen honorarium. Onder al- gemeene vrcolijkheid verklaarde dc advo caat, dat hij met den schoenmaker was o- •ereengekomen, dat deze hem twee paar schoenen van zolen en achterlappen zou voorzien. De beklaagde kreeg nu de kos ten voor haar rekening. WEER EEN MOOI VOORBEELD! Naar het Hbl. verneemt, heeft de Minis ter van Staat, jhr. mr. A. F. de Savcrin Lobman, zich per brief tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek, op zijn pensioen een gelijke gorting toe te passen, als zal worden toegepast op de wedden der landsdienaren in actieven dienst, VOLENDAM S VISSCHERSVLOOT Dezer dagen is te Volendam dc 9de bol 1 die nog voor het huwelijk moesten verloo- pen. Doch wat kan er alzoo niet gebeuren in eer. tijdsverloop van acht maanden In het begin van Oclober, toen d.e graaf en zijn zoon nog te Luccrolle waren, stierf de oude barones d'AigrevilJe. Ten gevolge van een dier grillen, welke bejaarde per sonen nog al vaak eigen zijn, had zij haar testament gemaakt ten bate van den burg graaf de Luccrolle en hem als algemeen erfgenaam aangesteld, ten nadeele van den heer Frangis en Mathilde, die gelijke rechten hadden op het erfdeel. Toen Mathilde's vader dat vernam onb stak hij in hevigen toorn. Hij sprak van niets minder dan van erfenisroof en was gereed een groot succes in te spannen. Vruchteloos bracht zijne dochter hem onder het oog, dat burggraaf de Lucerolle volkomen onschuldig was in deze aangeli genhcid cn dat hij zonder onrechtvaardig te zijn hem niet verantwoordelijk kon stel len voor hetgeen de oude tante gedaan had, doch de miskende had geen ooren om te hooren. Daarenboven, voegde er dan weer het meisje bij, de onrechtvaardigheid zal zeker spoedig hersteld worden, want binnen en kele maanden zal ik Eduards vrouw zijn. Deze woorden verdubbelden nog den toorn van den heer de Frangis. Nooit, riep hij in woede ontstoken uit. Nooit zult gij zijne vruw worden. Maar vader. Eduard bemint mijwij be minnen elkander zoo tceder. Nooit zult. gij zijne vrouw zijn.- Hoort gij dat Nooit. Gij zult ophouden hem te be minnen. Ik.beveel het u. Ik .wil het... Tk verlang geen woord meer over de Lu- cerolle's te hooren. Wat gij herstel eener grove onrechtvaardigheid h°cl, zou eene nieuwe vernedering voor ons zijn, een nieuwe hoon ons aangedaan. De heer de Frangis redeneerde niet meerzijne gramschap verblindde hem, hij was waanzinnig. Het meisje begreep .maar al tc goed hoe vruchteloos het zou zijn zich tegen den wil haars vaders te verzetten. Het arme kind stortte overvloedige tranen. En toch nog hoopte zij vol vertrouwen op haar gelief- len Eduard. EEN MISSTAP. IX. Toen de heer dc Frangis zijn dochter toevoegde, dat zij nooit Eduards vrouw zou worden, wat hij vast besloten zich uit al zijne macht tegen dit huwelijk tc verzet ten, de geliefden te beletten elkander we der te zien en het woord aan graaf de Lu cerolle gegeven in te trekken. Daaruit kan men oordeeien hoe groot dc liefde was die hij zijne dochter toedroeg Hardvochtig offerde hij haar aan zijne waakzucht cp en zag zelfs niet in, dat hij j twee zoo onschuldigen tot zijne s'achtof- fers maakte. Hij schreef ccn grief aan den graaf waar in hij in niet zeer geleefde woerden kcrlnf verklaarde, dal het voorgenomen huwelijk van Eduard en Malhilde onmogelijk gewor den was en' er bijgevolg geen waarde meer 'kon gehecht worden aan al heigeen er Courdeo over die echtverbintenis gespro ken was. i Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1