ter van dit Jaar afgedankt, om niet meer door een nieuwen te worden vervangen. Sederl het aannemen van het wetsont werp inzake de drooglegging der Zuider zee,, is de vloot te Volendam met onge veer 60 vaartuigen afgenomen. DE HAREN AFGEKNIPT. Tc Missingen heeft een onbekend geble ven individu van een 13-jarig meisje op het strand de haren afgeknipt en is er me de van door gegaan. LANGENDIJK. Was voor .korten lijd de bloemkool zeer 1 oog in prijs, zoo zelfs, dat verschillende bouwers het cr best mee hebben gehad thans is daar sinds enkele dagen een onvei wachte kentering in gekomen. Besteedde raen 'enkele weiken terug tot 28 per lOt stuks, nu kan men uitmuntende bloemkool voor 3 cent per stuk koopen. Gelukkig de genen, die in den duren tijd hebben ver kocht. Er wordt nog heel wat aangevoerd; per dag nog van de 35 tot de 40000 stuks. Bi; zoo groot een verschil in prijs, verschilt dit veer de tuinbouwers een aanmerkelijk geringere ontvangst. NOODLOTTIGE TWIST. Te Fijnaart (N.-Br.) is tijdens de Jubile umfcesten een caféhouder bij een twist zoo danig door een bezoeker met een mes in het gelaat gewond, dat hij waarschijnlijk b'ind zal blijven. DE ZAANDIJKER INDUSTRIEELEN EN DE ZAKELIJKE BELASTING. Evenals in vele andere plaatsen, is ook te Zaandijk de zakelijke belasting op het bedrijf ingevoerd. De industrieelen, die, doordien zij met meer dan 10 man werken, daardoor wor den getroffen, achten deze belasting zóó onbillijk, dat van de 13 aangeslagenen 10 weigeren te betalen. Zij hebben zich, na een hunner met na druk verzekerde, steeds beijverd hun ar beiders aan hel werk te houden, om het getal werkloozen niet te vergrooten, zelfs met voorbijzien van de eigen belangen en vinden het daarom onbillijk, dat daarvoor 12 per man moet worden betaald. Want dü is vooral de grief, dat men het hoogste tarief heeft toegepast. Zij meenen dat deze belasting ook niet noodig is, omdat de hoofdelijke omslag, die op 80.000 werd geraamd, in 1922 heeft opgebracht ruim 155,000 tengevolge waarvan de gemeente rekening over dat jaar sluit met een batig saldo van 90.000. Zaandijk behoort tot de hoogst aange slagenen. Het is dan ook geen kleinigheid dat in een gemeente van 3000 zielen alleen aan hoofdelijken omslag 155.000 wordt opgebracht, d.i. 50 per hoofd. Daarbij komt, zoo verzekerde men ver der, dal verscheidene zaken met verlies werken. Het sociaal-democratisch gemeentebe stuur is echter, blijkens een uitlating van den wethouder Van Hoorn, van oordeel, dat. zoo lang men jachten en auto's houdt, de industtrieclen wel betalen kunnen. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door het anti revolutionaire lid, den heer Kleynman, di& ook tot de 10 weigerachtigen behoort, voorgesteld de belasting in te trekken. De Raad besloot echter de zaak te be handelen bij de begrooting. Vrijdag daarop \elc;ende ontvingen twee der tien industri eelen bezoek van een deurwaarder, verge zeld van twee politiemannen, om den boe del op te schrijven met de mededeeling, dat deze 1 October publiek zou worden verkocht ten bate van de verschuldigde belasting. Nadat door de betrokken industrieelen getracht was met het college van B. en W. een onderhoud te hebben, wat geweigerd werd men moest eerst maar eens beta len werd in een nadere bijeenkomst met eenparige stemman besloten in het ver zet te volharden en deze belasting onder geen beding te betalen. De ingezetenen worden door het ge meentebestuur uitgem rgeld en kunnen niet meer betalen. DAT VALT NIET MEE! Een dame uit Breda beroemde zich in den trein van Oldenzaal naar Hengelo er op, dat ze de douane had weten te mislei den. Tc Hengelo echter werd haar door medereiziger een commies bij de gistingen verzocht even mede te V Het bleek dat ze eenige microscopen gesmokkeld deze werden in beslag men. De dame werd geverbaliseerd. .MER VAN KOOPHANDEL te Alkmaar Ten kantore van de Kamer van Koop- irdel en Fabrieken voor Hollnd's Noor erkwartier gevestigd te Alkmaar Oude- /raclit 182, liggen voor belangstellenden dc naamlijsten voor de Handelsstatistiek, waarin eanige voorgestelde wijzigingen zijn aangebracht ter inzage. De bedoeling Is o.s. eenige artikelen, die van geringe beteekenis zijn uit de lijst te schrappen. Voor hen, die plegen gebruik te maken van de handelsstatistieken, zal het dus raadzaam zijn inzage te nemen van de voorgestelde wijzigingen, daar aan den Handel en Industrie tot 1 October de gele genheid wordt geboden hiertegen bezwa ren in te dienen. AUTOBUS TE WATER I Te Zaandijk kwamen Zondagmiddag 2 autobussen met elkaar in botsing waar door de autobus van den ondernemer Fon- lijn uit Wormer, een defect aan de stuur inrichting kreeg, tengevolge waarvan ze te water geraakte. De 17 inzittenden wisten zich met groote moeite te redden. De pas sagiers kwamen er met een nat pak af. Een gen liepen ernstige snijwonden aan gezicht en handen op. MUIZENPLAAG Sinds menschenheugenis heeft men te Waalwijk zooveel zooveel last niet gehad van muizen als thans. Niet alleen dat ze aan de te veld staande gewassen veel schade aanrichten, doch bij vele menschen. zijn ze in kelders binnengedrongen en rich ten daar heel wat schade aan. DROEVIG. Te Wapenveld Overijscl, heeft hel Ju belfeest een slachtoffer geëischt. Tijdens hel tonsteken kreeg de 12-jarige G. Eilan der een klap met een stok tegen het hoofd Aanvankelijk huilde het knaapje wat maar het gleef staan kijken. Thuis geko - men klaagde de jongen over hoofdpijn. Zijn vader legde hem te bed. Spoedig sliep hij in en den volgenden morgen bleek hij te zijn overleden. De geneesheer constateer de een hersenschudding. AUTO ONGELUKKEN. Uit Tilburg wordt geseind Zaterdagnacht is een automobiel uit Til berg, over dc Belgische grens, bij het over steken van een spoorbaan door een trein gegrepen. Gedood werden Van Blerk en Van der Brekel, gewond Van Gerwen, Van der Velden en Stevens, bestuurleden an Wil'em II, allen uit Tilburg. De wedstrijd Willem IIEinidhoven is niet doorgegaan. In ,,Dc Crt." vinden wij nog de volgen dc bijzonderheden Omstreeks zes uur Zaterdagnamiddag ertrokken van Tilburg een vijftal kege laars, de heeren H. van Gerwen, H. van der Breke', J. Stevens, G. van Blek Leo van der Velden met een auto van den hr, J. van Heugten (autoverhuurder) bestuurd door den eigenaar zelf naar Gilze, ten ein de aldaar deel te nemen aan de korpswed- slrijden, uitgeshreven door de kegelclub Genoegen zij ons doel, ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Na aldaar aan de wedstrijden deelgenomen te hebben, beslo ten de heeren een uitstapje te maken van Breda naar Antwerpen. In Merxen moest men den spoorlijn oversteken. Bij het pas seeren van den overweg werd plotseling de auto gegrepen door een goederentrein. De auto werd ongeveer 400 meter ver me- dcgesleurd, de inzittenden werden er uit geslingerd, met het noodlottig gevolg, da. twee hunner op slag gedood werden en 3 zwaar gewnd. Alleen de heer Van Heug- ten, die zich aan ean der buffers van den trein wist vast te klampen en in deze hou ding over dien afstand werd medegesleurd kwam er geheel ongedeerd af. De heeren H. van Gerwen en Leo van der Velden zijn beiden bestuursleden van Willem II, terwijl ook de anderen op sport gebied op den voorgrond traden. Bij het onderzoek, door de justitie uit Antwerpen gehouden, moet de overweg wachter schuld bekend hebben, wat be treft zijn nalatigheid om den overweg tij dig af te sluiten. De chauffeur had den trein zien aankomen, daar langs den weg een hoogen dijk loopt, waarachter de spoorlijn gelegen is. De G. van Blerk was op slag dood. De heer van der Brekel, die afschuwelijk werd verminkt, stierf een uur na het ongeval, toen men een zijner armen wilde amputeeren. De heer van der Brekel was 29 jaar oud, gehuwd, zonder kinderen, terwijl dc heer Van Blerk 27 jaar oud, ongehuwd is. De anderen hebben het er, de vreeselij- ke botsing in aanmerking genomen, betrek kelijk gunstig afgebracht. De heer v. Ger wen bekwam geen ernstige kwetsuren, al leen een aantal vleeschwonden over het geheele lichaam. De heer Van der Velden heeft, behalve minder ernstige verwondin gen, een gebroken been, terwijl de heer Stevens nog inwendigen kneuzingen tc heb ben opgeloopen. Van alle drie werden de kleeren totaal verscheurd. Alle drie zijn in het ziekenhuis opgenomen. Zondagmorgen vier uur had in Blerik, aan den Baarloschcweg een ernsttig auto mobiel ongeluk plaats. De heer Gerards uit Blerilc reed met zijn auto, waarin hij zelf met vijf anderen gezeten waren, bo ven op een wagen. De auto kantelde en werd totaal in elkaar gereden. De bestuur der werd inwendig zwaar gekneusd ter wijl twee der passagiers resp. een arm cn een pols brak. De wagen van den voerman werd. ook in elkaar gereden terwijl de voerman over de auto op den weg werl geslingerd en aan het hoofd zwaar gewond werd. DE EERSTE MENSCH. In een aardigen vorm verhaalt een. Indi sche legende, hoe de vrouw werd gescha pen De god Tvasthri (die ongeveer overeen komt met den Vhlcanus der Romeinen) aldus heet het was juist gereed geko men met het werk van de schepping der wereld. Toen hij evenwel de vrouw in het leven wilde roepen, bemerkte hij dat hij voor het scheppen van den man reeds al zi;n scheppingsmateriaal had verbruikt. Hij dacht na dacht na en weldra had hij gevon den, wat hij zocht. Hij nam de ronde vor men van de volle maan, de kronkels van de slang, d lenigheid van de slingerplanten het sidderen van het loof en de buigzaam heid van de jonge twijg, de flu'weelige zachtheid der bloemen, de lichtheid van de veder, de smeekendc oogen van het ree, het vroolijk glimlachen van den zon nestraal, de tranen der wolken, de grillen van den wind, dc vreesachtigheid van den haas, de ijdelheid \-an den pauw, de hard heid van den diamant, de wreedheid van den tijger, de koude van dc sneeuw, de babbelzucht van den pappegaai 'en het ge kir van de duif. Al die eigenschappen mengde Tvasthri door elkaar en schiep er het heerlijkste wezen de vrouw uit. INGEZONDEN STUKKEN. RAMP—JAPAN. Lezers van deze courant Gij zijt ongetwijfld getroffen, door, de be richten over de groote ramp, die het Ja- pansche volk, dat door eeuwenoude ban den aan het Nederlandsche volk is verboi den geweest, heeft geteisterd. Het is ieders plicht en dus ook de uwe door hel brengen van geldelijke offers te trachten eenigermate den nood te lenigen. Reeds dadelijk heeft het Nederlandsche Roode Kruis door zijne organisatie in Ne- derlandsch Oost-Indië daadwerkelijk steun toegezegd en eene inschrijving geipend or hel afzonderen van giften. Thans komt het Roode Kruis meer in het bijzonder tot u met en beroep op uwe naastenliefde. Binnenkort zullen alom aanplakbiljetten worden aangebracht ien einde een ieder op te wekken deze inschrijving te steunen. Toont nu allen, die dezer dagen op zuik een waardige wijze het vijf en twintig ja rig Regeeringsjubileum van onze geliefde Koningin medevierl, dat gij de zegeningen van Haar vreedzaam Bestuur weet op prijs te stellen, door op milde wijze het Japan- sche volk, dat door de natuurramp zoo vreeselijk is geteisterd, te hulp te komen. Zendt daartoe uwe gaven naar den, hier onder vermeld, of wel doet ze recht streeks toekomen aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Uwe gaven, die bij den penningmeester worden gestort, zullen in de dagbladen erantwoord worden. Het Nederlandsche Roode Kruis De Kring-Commissie Stelling den Helder Mr. A. M. LEDEBOER. Het Afdeelingsbestuur R. G. C. SCHRöDER, Voorz. H. C. STOUTJESDIJK, Secr. Mr. F. A. JOSEPHUS JITTA, Penningmeester, Noord-Hol landsch Landbouw Credict, Voordam, Alkmaar. De Burgemeester van Wieringen ver klaart met dezen oproep ten volle in te stemmen en gaarne giften in ontvangst tc nemen. L. C. KOLFF. *NNA-PAULOWNA. een groot <IeeI afhangen van de liefhebbers van planten en bloemen in onze gemeente. Het Bestuur zal het namelijk zeer op prijs stellen, wanneer ook zij door het inzenden van planten en bloemen (ook losse) van hun belangstelling doen blijken. Ook voor deze vrije inzending zullen een eerste, tweede en derde prijs ter beschikking wor den gesteld. Belangstellenden, die op deze wijze meer der luister aan de tentoonstelling willen bijzetten zulüen hun inzendingen echter Donderdagmiddag in de zaal van Veerburg dienen te gezorgen, waar personen aanwe zig zullen zijn om .ze in ontvangst te ne men.. De kinderen hebben hun best ge daan komaan volwassenen, nu is hot uw beurt. Vrijdag had in de „Vlas- en Koren beurs" alhier Ven overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpc, de cindveiling plaats van de boerenplaats met 13.26.94 H.A. bouw en weiland, gelegen, aan den Grasweg al hier, eigendom van den heer C. van Kuij- eren. Kooper dc heer A. Govers en con sorten te Helder. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Nicolaas, zoon van W. Lan ting en van P. J. van Dijke. Simon Petrus, zoon van J. van Nuland en van J. M. Jan nes. GETROUWD Leuntje Harthoorn en Si mon Smit. OVERLEDEN Dirk Rezelman, oud 69 jaar, wed. van N. Schenk. Wij meenden tot nog toe, dat kink hoest speciaal een kinderziekte was. Jn onze gemeente doen zich echter op 't oo- genblik een paar gevallen bij volwassenen - Blauwmaanzaad geldt bij vele kinde voor een scort van lekkernij, maar di' het eten van dat goedje althns het o- vermatig eten daarvan lang niet zoo on schuldig is als veilen wellicht meenen mo ge blijken uit het feit, dat enkele kindi hier ter plaatse daarvan bedenkelijki gevolgen hebben ondervonden. Ja, bij één jongetje, dat er ongetwijfeld een tamelijke groote hoeveelheid van gesnoept moet hebben, doen zich zelfs vrij ernstige ver giftigingsverschijnselen voor. Ouders zul len dus verstandig doen op dal eten van blauwmaanzaad door hun kinderen eeni ■at toe te zien. De vereeniging T.A.G.O., die van 't voorjaar voor de schooljeugd plantjes tei opkweeking beschikbaar stelde, zal Zater dag 29, Zondag 30 Sept. en Maandag 1 October in „Veerburg" een Floraliatan- toonstelling houden, waarop het resultaat van dat opkweeken door de kinderen tol uiting 'komt, Aan de mooiste exemplaren zlllen prijzen worden toegekend door een jury van deskundigen. Zaterdagmiddag zul len de kinderen vrijen toegang hebben, Ier wijl Zondag de entre slechts 0.10 be draagt. Voor Zaterdagmorgens de toegangs prijs op 0.50, voor Maandag op 0.25 bepaald. Een en ander zal nog nader bij advertentie bekend wordden gemaakt. Op andere p'aatsen worden zulke Flo- raliat'entoonsltellingen gehouden met het meeste succes. Zal ook hier een dergelijke tentoonstelling s'agen Dit zal mede voor GEMEENTE WIERINGEN. Zondag 16 September 1923 werd door eeni ge heeren motorvisschers een vergadering bijeengeroepen in hotel de Haan teneinde een vereeniging van motorvisschers op tc richten, 13 motorvisschers waren present. Dc 'heer N. Kaan zette het doel der bij eenkon.st uiteen; en bracht naar voren de noodzakelijkheid van het oprichten van 'n motorvisschersvereen. Al de aanwezigen verklaarden zich te willen aansluiten. De vereeniging krijgt de naam: „Motor- risschersvereeniging Wieringen", verkor - ting „M.V.V.W." Tot bestuursleden worden, gekozen: N. Kaan voorz.; Jac. Ruitcnbur.g, secr.; KI. En 1, penningm.; P. Halfweeg en J. Bakker commissarissen. De Koninklijke bewilliging zal worden gevraagd; de contributie zal worden vast - gesteld bij vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement. De rondvraag niets opleverend- sluit de Voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen, voor de aangename b sprekingen en uit de wensch, dat de vereeniging mag bloeien tot heil der motorvisschers Maandag vorige weck sloeg tij dens 'n onweder de bliksem in de spits van den Ooslerlander toren, zonder brand te veroorzaken. Wel vielen groote stokken steen naar beneden en zal een grondig on derzoek naar den toestand noodzkelijk zijn POLITIE: Gevonden een goiden broche Inlichtingen bij den Gem. Veldw. De heer Samberg te Leiden heelt voor het beroep naar dc Ncd. Herv. Gcm. te Hippolytushoef bedankt. REGEN. Friesland is nu op en top een waterland Alles is er even nat, ook al lijkt het droov. De hoopgelegen weilanden op den zand grond zelfs zijn als een spons, waaruit het water naar alle kanten te voorschijn komt, als men ze betreedt. In de kleihoek is 't Cen modderboel van ie wclste. Men glijdt voor en achter, op klompen kan m'on er niel droog blijven en op de kleiwegen zakken de wielen weg in den wceken grond, diepe sporen achterla tende. J En de veldvruchten zijn em blijVen nat, want eiken, dag valt de regen neer, niet b^ buitjes, maar aanhoudend en meestal met dikke droppels. De polders zitten vol n'en deplaise ae actie van stoimgemalen en watermolens, die dag eni nacht doorwerpen en het toch niet kunnen 'banken tegen de hoeveelheid water, die uit de lucht komt vallen, om 't even of de barometer daalt of stijgt. Het regent en liet b'ijft regenen. In de drassige weidan rrapt het vee do graszoden stuk, waardoor veel gras verlo ren gaat. „Dat vreten. mit vijf bekken" zooals de boer zegt, is schadelijk waarom g sommige boeren hun vee gaa<p stallen het .{Sras maaien en op stal het vae toedienen. Er wordt dan gras bespaard, en het wei 'ond blijft in betere conditie. ARME KLEINE. Een 8-jarig kind van iemand uit de Cuyp straat te Amsterdam is, doordat hel cen kussen over het hcofd had getrokken,, ge stikt. HOOG WATER in FRIESLAND De zeesloizen kunnen de groote massa's water niet snel genoeg afvoeren. Ganschc landerijen slaan blank. Het Provinciaal Stoomgemaal te Tacozijl is in werkinj ge stcld, dag en nacht. TEGEN DE VLOOTWET. Te Amsterdam zijn Zondag twee demon straties gehouden tegen de Vlootwet ge houden. De S.D.A.P. en het N. V. V-. hadden de moderne arbeidersbeweging uit het gehee le land opgeroepen, op Zondag 23 Septem ber tegen de bekende plannen der regee ring te komen bctoogen, het N. A. S., de communistische partij en andere revoluti onaire groepen belegden nu het niet tot samenwerking kwam, op denzelfdien dag eveneens cen meeting, door een straatde mon jtratie gevolgd. Zoo is het gekomen dat Amsterdam Zon dag twee manifestaties heeft aanschouwd de beide linkervleugels der Nederland schc arbeidersbeweging. OOK EEN LOCO-BURGEMEESTER. De gemeenteraad van Beverwijk heeft niet minder dan tienmaal moeten, stemmen over de wethoudersbenoemingen. Van de beide Wethouders, die eindelijk gekozen orden, is door 't college van B. en W. tot loco-burgemeester aangewezen iemand die reeds bijna 30 veroordeclingen achter den rug heeft wegens beleediging enz. De man is bij de jongste verkiezingen als wil de „R.-K." gekozen met zoo'n groote meer derheid, dat ook no. 2 van zijn lijst nog raadslid is geworden. Hij was meest in de oppositie en veroorzaakte vaak heftige tooneelen in den Raad. Men zal nu bij dèn Commissaris der Koningin trachten, gedaan krijgen, dat deze wethouder niet tot waarnemend burgemeester wordt aangewe eri VAN WIE ZIJN DIE FIETSEN? Van uit andere gemeenten leest men aak dat fietsen of andere voorwerpen worden ontvreemd doch te Krimpen a.d. IJsel zijn tijdens de feesten 2 rijwielen bij crschillende personen in de schuur ge plaatst an hebben zich tol heden nog niet gemeld om hun eigendom terug te halen. PERZIë. DE AARDBEVINGEN. Een ernstige aardbeving heeft plaats ge had te Kerman in Pcrzië, Zondagmiddag te een uur. De eerste schok duurde twee minuten, gevolgd door vier schokken div tezamen 9 minuten duirden. Aanzienlijk: schade werd aan de gebouwen toegebracht Er zijn geen dooden, VERSCHEIDENE DORPEN VERWOEST Aanzienlijke schade is Donderdag te Boejoerd in de provincie Khorassan door de aardbeving aangericht. Verscheidene dorpen zijn geheel verwoest. Het aantal dooden bedraagt tol dusver 123, het aan tal gewonden ongeveer 100. De schokken; duren nog voort, Ook in Skirman is scha de aangericht. '1 i FRANKRIJK. EEN BRUTALE BEROOVING TE MARSEILLE. Te Marseille is met buitengewone bru taliteit op klaarlichten dag defsta! ge pleegd van 142.000 frs. Twee trambeamb- ten, met 142.000 frs. bij zich ter uitbcla- ling aan het personeel van een der tramde pots, hadden plaats genomen op het ach- terbalcon van een tram. In een der druk ste straten vielen plotseling twee personen die hen ongetwijfeld gevolgd waren, ben aan, sloegen hen neer, maakten zich mees ter van de geldzak en verdwenen, voordat nog de passagiers begrepen wat er gaande was. Een der aangevallenen is hoogst ern stig gewond. De heide aanvallers waren uit een auto op de treeplank gesprongen. Zij zijn spoor loos verdwenen.

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2