iïji zoov. 14e Jaargang. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ÜWISTREKEN WIERINGEN Elf, Buiteulanilsch Overzeilt Dinsdag 2 October 1923. No 79. WIERINGER COURANT UITGEVER: g CCN. J. BCSKER. WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eo VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 0.85. ADVERTENTIlNi Van 15 regels f 0.50. Iedere regel meer f 0.10, BUREAU: Hippoiytushoef Wieriatfe*. TEL. INTER COMM. No. 19. Dil zou een overzicht kunnen zijn van nog geen tien regels groot()Duilschland is door zijn knieën gezakt en geeft z'n lij- delijk verzet opnieuwe moeilijkheden slaan voor de deurzij, die meenen dat de schadeloosstellingskwestie vlotgeko- nien is, vergissen zich schromelijk. Het lijdelijk verzet, door Berlijn opgehe ven omdat het zoo duur was" (waarom niet erkend, Ebert, dat Poincaré de ophef fing heeft afgedwongen en geenszins vaarwel gezegd door de Roerbevolking had de eigenaardige charme, dat het de Duilschers Duilschers deed blijven. Hoe wel aan de Roer Fransche overmacht ko ning ikraaide, hoewel onbezet Duilschland geen lor te zeggen had in het jongste be zette gebied toch kregen allen die te lij den hadden van de bezetting geld en eten uit Berlijn. De oand van „men vergeet ons nietmen d<jgJ voor ons wat men kan" was er. Gerust kan dit de charme ge noemd worden, want hoe zou men over de Roerbevolking hebben geoordeeld als zij de Fransche militairen niet gejuich had ingehaald als zij Berlijn hd afgezworen wij kennen uw antwoord. Nog een charmewat presteert men toch weinig met geweld van wapenen Hoe zoo Wel alleen omdat Frankrijk hel langer kon uitzingen, en omdat het wist, op geen enkelen anderen weerstand te stuiten dan „ongewapenden onwil", omdat Frankrijk slechts een vredes-zet te winnen had na oorlog gewonnen te hebben, omdat Frank rijk: rijk aan machtige vrienden is en Duitschland leven gaat van de bedeeling omdat Frankrijk doelbewust en star gere geerd wordt en Duitschland van de eene onrrl-cro hand in de andere viel, daardoor is het lijdelijk verzet als moreel wapen gezwicht voor een greep met een gepant- serden vcist. Het kan niet anders of de ridderlijke neiging, die zich wel eens openbaart in het Fransche karakter m et eigenlijk bewonde rend erkennen „van zoo'n Roerbevolking hebben wij geleerd Want wij stonden met onze meer dan 120.000 soldaten feitelijk verlegen. Van de 4 millioen nvenschen zijn nog geen 20.000 ten slotte in Franschen dienst FEUILLETON. No. 22. Teeder was het afscheid, dat de burg- giaaf van zijn jonge vrouw nam me; de be lofle spoedig weer te kecran en dan, wat het kosten mocht, den toestand op te hel deren. Korten tijd later keerde Mathilde naar haar vader terug, doch sprak geen woord over haar huwelijk in Engeland gesloten. Eensklaps echter werd zij gewaar dat zij bi-nen eenigen lijd moeder zou worden. De ongelukkige durfde er niets van zeg gen aan haar vader, wien zij all.s verbor gen wilde houden want in zijn gramschap zij wist het maar al te goed, zou de heer Frangis in staat geweest zrn haar te doo- den of hrar weg te jagen en te vervloeken. Lang da.'hl de jeugdige echlgenoote na c- vcr hetgeen haar te doen stond. Eensklaps vielen haar gedachten op ha re peettante, de markgravin de Messidon, cene weduwe, algemean geacht en bemind, goed liefdadig en meedoogend, een echie beschermster der armen, die na hare drie kinderen te hebben uitgehuwelijkt, te Pa rijs alleen leefde in haar oud hotel der 'J- niversitcit-srtaat. Daar zou zij trachten een toevlucht te vinden. Mijne peettante, zoo edelmoedig en zoo n edelijdend, dacht zij, zal beier dan elke andere vrouw mijne zwakheid verontschul digen en mede den weg bereiden om ons huwelijk bekend te maken en mijne vader yoor onze zaak te winnen. getredende door Frankrijk ondernomen kolenpiodiiictie is de Duitsche in de verste verte niet nabij gekomen 180.000 men schen zijn uitgewezenalleen omdat ze een onbuigbaren nek haddenGoede Franschen zouden in equivalente omstan digheden zich misschien lang zoo koppig niet hebben kunnen gedragen. Voor een volk, dat na vijf jaar corlogsonlberingen nog zóó bezettingsbenaus nissen weet door te konen, heeft feitelijk .ieder Franschman respect.... Frankrijk plant de vlag der overwinning op een puinhoop„Het lijdelijk verzet der Duitsche bevolking kon worden ge staakt en wordt waarschijnlijk gestaakt. Maar wordt het niet overgenomen door ge doofde hoogovens, door verwaarloosde machineriën, door verlamde bedrijven door ondergeloopen mijnen Ja, zal Frank rijk in eigen boezem niet stuiten op een istoni lijdelijk verzet, waarvoor nimmer een mensch aansprakelijk gesteld kan wor den Hooren wij daar reeds Engelschen lachen Aoh kom I vrienden" lachen je immers nooit uit" MARKTOVERZICHT. Alles waar men het woordje te voor kan plaatsen deugt niet. Zelfs is te goed verkeerd, het spreekwoord zegt immers te goed is een andermans gek. Niu is 't op landbouwgebied thans te nat. Dat geeft te natte weiden, waardoor veel gras wordt vertrapt, ook lijdt de gezondheid van het vee onder dien natten, kouden grond. Inge wands ongesteldheid is daarvan een gevolg Mensch nog dier kan onder eene aanhoi dende afkoeling gezond blijven. Wij heb. ben wel eens landerijen gezien met open schuthokken met eene stroobestrooiing. Het licht voor de hand, dat de boer zijne doorwaterende landerijen, tracht te ontlas ten, dus naar de markt wat eenigszins kan Overvoerde markten geven lager prijzen, dat kon men Donderdag op de markt te SCHAGEN zien, als men het nog niet wist. De hoogste marktprijs verkreeg J. Bruin in de Zijpe met 500,De Kilo- gramsprijzen bedroegen voor le kw. 1-15 a 1,18 voor 2e kw. 1,10 a 1,12. Wel zijn de koeien de laatste weken belangrijk ach teruitgegaan, goede gelde koeien noteer den 1,a 1,05. Melk- en kalfkocien wa ren stug prijs 325,a 475,In scha pen en lammeren kwam geen verande Tn een brief, die zij haar schreef deelde Mathilde mede, dat zij om redenen, die zij te Parijs zou doen kennen, vurig verlang de eenige maanden bij haar door te bren gen. Doch daartoe was de toelating haars vaders noodig en zij verzocht hare tante die toelating voor haar te vragen. Het schrijven der oude markgravin liet niet lang op zich wachten de goede oude dame berichtte, dat zij zich gelukkig zou achle Mathilde eenigen tijd bij zich te heb ben, om zoo hare eenzaamheid wat op te vroolijken, want, zoo schreef zij, ik leef hier zoo eenzaam, zoo verlaten. De heer Frangis, wetende dal burggraaf de Luccrolle te Madrid was, zag er geen bezwaar in zijne dochter te laten vertrek ken. De dag na hare aankomst te Parijs leg de Mathilde aan haar tante den toestand bloot, waarin zij verkeerde. De oude dame luisterde met alle aandacht naar het ver haal en oordeelde naar de ingevingen haars harten. Lief kind, zeide zij, het is eene erge zaak die gij hebt aangevangen. Maar gij zijl lot mij gekomen, dat is een bewijs van uw ver trouwen in mij, en daardoor is mijn hart gevleid. Gij hebt op mij gerekend, de ou de peettante zal u niet verlaten. Wij zul len het wel weten te vinden de geboorte van uw kind geheim te houden, tot den dag dat de heer d.e Frangis redelijker ge worden, zijne toestemming geeft tot uw huwelijk, dat hier volgens de Fransche wel opnieuw moet voltrokken worden. Vrees niets weldra zult gij openlijk den titel van gravin de Luccrolle kunnen aannemen. Is Eduard op de hoogte van uwen toestand Neen tante. Ik heb het hem nog niet ge ring. Jonge vette liepen tot 49,A. Grootes Schagen, Lammeren 41,K. Wil Tolken. De aanvoer van varkens be stond uitsluitend uit rijke slachtvarkens 40 cent. GEMENGD NJEUWS. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens ir.ededeeling van het Handelsin formatiehureau van Van der Graaf en Co's Bureau voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 28 Sept. in Neder land uitgesproken 97 faillissementen tegen 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Sept 1923 3010 faillissementen tegenover 2259 ove. hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. WAT HIJ WEL DACHT TE WEZEN. Een Hollander bevond zich tijdens de jongste communistenrelletjes te Aken. Na negen uur 's avonds mocht zich niemand Centrale Commissii de Schager markt huiswaarts. Als passi- gier had hij bij zich een matroos, welke ook te veel aanBaccbus had geofferd. Voor de sigarenwinkel van Mej. de wed Thomasz te Schagerbrug, reed men met eenigen gang legen een boom, zoodat onze beide passagiers hals over kop van het kar retje tuimelden. Ook eenige eieren maak ten en minder goeden reis. De eigenaar van het karretje klaagde o- ver veel pijn in zijn arm, terwijl de ma troos er minder bekoorlijk uitzag, daar hij even in de eierstruif had liggen rollen. MOND- en KLAUWZEER. Mond- en klaiuwzeer is uitgebroken on der hel vee van den heer J. dc Graaf te Burgc'brug. Dit is het eerste geval in Hol lands Noorden. DE BEZUINIGINGSPLANNEN DER REGEERING. Naar de Residentiebode verneemt, heelt de Regeering besloten, het advies van d. mfeer op straat vertoonen, ingevolge den door de Belgische bezetting afgekondigde staat van beleg. Onbekend met deze bepa ling, liep de Hollander 's avonds om elf uur nog over de straat. Dit was evenwel enkel toegelaten voor bepaalde categorian van personen en voor degenen, die verlof er toe hadden. Een Belgisch militair hield den man aan en begon hem in hakkelend Duitsch te vra gen of hij een bijzondere vergunning had. De Hollander ontkende. Toen haalde de Belg een lijst uit zijn zak en begon achtereenvolgens te vragen of hij spoorwegman was of notaris. De Hollander gaf op alles met beklemd hart e'en ontkennend antwoord. Sinds sie ein Artz ging de Belg voort. Nein. Sind sie eine Hebammo De Hollander vond dat het tijd werd, iets wel te wezen en antwoordde op goed ge luk Ja. De Belg, die blijkbaar evenmin als <k Hollander in dat Hebammc een vroed vrouw" had herkend, stak toen zijn lijst in zijn zak en liet den man passeeren. EEN KNAP STEL. Donderdag keerde iemand uit de omge ving van Schagenbrug met ket en kar in een eenigszins abnormalen toestand, van schreven. Welnu niet die taak zal ik mij belasten. Korten tijd na dien schreef de marktgra vin een langen brief aan den jeugdigen echtgenoot. De jonge diplomaat vroeg onmiddellijk een verlof voor eenige dagen en haastte zich naar Parijs, z Even teeder als het afscheid was, was nu ook het wederzien. Lieve Mathilde, sprak hij zijne echlge noote aan het hart drukkend, mogen spoe dig de omstandigheden zoo veranderen, dal wij openlijk voor den toestand kunnen uitkoni:en, waarin wij verkeeren Alles werd toen zoo geregeld om de ge boorle van het kind tot nader bevel ge heim tc houden. De burggraaf keerde na een hartelijk afscheid naar Spanje terug. Door de zorgen van dokter Gervais die de jonge gravin bestond werd het kind aangegeven als geboren van onbekende ou ders en denzclfden dag gedoopt, bij welke gelegenheid hij den naam ontving van Jac- ques Leo. Hoe de dokter het kind toevertrouwde aan Louis Verdicr weten wij reeds. DE EERSTE WIEG. Na .een verblijf van vijf maanden te Pa rijs, was Mathilde te Couerdec terugge keerd. Zij toonde zich zeer bezorgd voor haar vader en legde eene liefde voor hem aan den dag, welke de heer de Frangis soms overdreven vond. Ondanks zijne ge breken en minder hartelijke gevoelens, wel voor het Georgani- ke hij voor haar koesterde, beminde Mat- hilda haar vader. Maar toch was er de zor gen, wearmede zij hem thans overlaadde, in de voorkomendheden, waarmede zij hem omringde, wel eenig eigenbelang. Zij hoopte hem tot andere gevoelens te bren gen ten opzichte van den graaf de Luce- rolle. Doch, 't zij de heer de Frangis de ge heime bedoeling zijner dochter radde, 't zij in zijn hart geen gevoel meer overbleef, die hardnekkige grijsaard, standvastig in zijn wil, was tegen alle verleiding bestand, Met het grooste leed in het hart zag Mathilde in, dat zij thans nog een vruchte loozen strijd streed, maar toch verloor zij den moed nietintegendeel naar gelang de hinderpaal grootcr scheen te worden, groeide baar moed ook aan. Voorzeker was haar liefde voor Eduard groot genoeg om haar steeds voor de groot ste opofferingen bereid te doen zijn, doch de macht den moed die de moederliefde in het hart weet te planten, had hij natuur lijk niet kunnen inboezemen. Gescheiden van de twee wezens die al les voor haar waren, hare hoop, hare vreugd, haar 'even, legde zij er zich dage lijks meer en meer op toe eene toenade ring tot stand te brtngen, en zeker zou zij daarin geslaagd zijn, want geduld overwint alles, indien zij deze taak tot het einde toe had moeten doorvoeren maar wel licht zou er dan toch nog een geruimen tijd verstreken zijn, alvorens hot zoo vurig gewenschtc deel kon bereikt worden. Eene droevige gebeurtenis kwam eens klaps een gunstige wending brengen in den toestand. Op zekeren avond kreeg de heer de seerd Overleg niet op te volgen en met in gang van 1 Januari a.s. een algehecle loon verlaging van 10 in te voeren. Het den. betreffende Kon. besluit is reeds in bewei. king en dezer dagen alkomen. Tevens verneemt het blad daler zeer grootan kans bestaat, dat de tweede sala risverlaging van 10 pCt., welke tegen 1925 was aangekondigd, niet zal doorgaan, wijl er gc-gronde hoop is, dat langs anderen weg het restecrende tekort zal kunnen worden gedekt. Ook hieromtrent mededeelingen zullen binnenkort mededeelingen wordan gedaar.t DROEVIG ONGEVAL. Bij het in den grond slaan van palen ter afbakening van een terrein voor eer te houden harddraverij te Achtkarspelen zou de 36-jarige M. Dijkstra uit Koolste malen een paal wegnemen, die overcom pleet was. Op hetzelfde oogenblik sloeg W. Veenstra met een houten hamer een paal in den grond en trof Dijkstra aan het hoofd Deze viel bewusteloos neer. Met een sche delbreuk werd de ongelukkige opgenomen en per auto naar den ziekeninrichting te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand is ern stig. WAAR DE BELASTINGPENNINGEN BLIJVEN Een heerenhuis te Neede (Drente), een paar jaar geleden door het Rijk aange kocht voor woning der Militaire politieiroe pan en dat 23.000 heeft moeten opbren gen, is na eenigen lijd te hebben 'eegge- staan, bij publieke veiling thans verkocht voor 7800. DE BURGEROORLOG in BULGARIJE. Uit dcberichten over den toestand in Bulgarij blijkt, dat de burgeroorlog in dal land onverandert in dat land voortduurt, in het bijzonder in het Zuiden en hel Noord-Oosten. De regeering heeft alle beschikbare troc pen legen de opstandelingen samengetroi: ken. De algemeene opinie is, dal de be slissing heel spoedig zal vallen, hetzij naar reohts, hetzij naar links. Over den toestn.i in de stad Sofia is slechts bekend, dat daar weliswaar rust heerschl, doch dat op twintig minuten van de stad een hevigen strijd wordt gevoerd. Tot dusver heeft de regeering in Sofia de macht nog in handen hel spoorweg verkeer gaat ip de voornaamste lijnen we der ongestoord zijn gang. In het bijzond e- is de dienst van den Orient-Express wedcr geheel geregeld, de treinen hebben wel ee nige vertraging, doch komen over het alge meen vrij normaal aan. EEN SPOORWEGRAMP IN AMERIKA. Uit Casper (Wyoming) word' gemeld Vijftig tot honderd personen zijn gedood bij een spoorwegongeluk nabij Lo-hctl. Toen een trein over de rivier aldaar reed, stortte de brug in. De trein viel in de ri vier. De passagiers kropen door de portie ren boven op de wagens, doch slaagden ci niet in aan den dood te onlkon.en, door de diepte en sne'heid van den stroom, die redding onmogelijk maakten. Uit Casper wordt nader gemeld, dat het ongeluk met den trein van Chicago mar Quincy gebeurde in de duistern:s, terwijl de hevige regen de redding zeer bemoei lijkte. De 'ocomotief stortte met den bagage, agen en een der voorste passagierswagen door de brug in de riv:er. Hoewel door hei breken der keppclstangen de voorste pas sagierswagen werd losgerukt van den daar op volgenden wagen, vielen cok de beide ilgenden in den stroom, welke ter plaat- zeer breed is. Voor zoover bekend is. vonden alle personen, die in den tweeden agen zaten, den dood. In den daarop vei genden wagon zaten acht personen. Hier- wist een vrouw met haar baby door Frangis een aanval van beroerte die zoo hevig verliep, dat het slachtoffer na een lij den van vijf dagen bezweek. Mathilde stortte biltere en diep gevoel de tranen bij den dood haars vaders. Graaf de Lucerolle en zijn zoon Eduard haar echtgenoot werden onmiddellijk ver wittigd. Eerstgenoemde kwam reeds daags na het overlijden te Couerdec aan. Hei meisje vond in den edelman een goeden trooster «n werd op deze wijze van den zwaren last ontslagen de regeling der be grafenisplechtigheden op zich te nemen. De graaf stond verslagen, toen hij op de hoogte van den toestand gebraehl werd.. Aangemoedigd door de vriendelijk heid van den goeden man, had Mathilde niet langer kunnen zwijgen, en met ver trouwen alles blootgelegd. De heer dc Lu cerolle koos echter het wijste deel, en v.i.» gaarne bereid het huwelijk voor den Fran schen ambtenaar van den burgerlijken stand zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Na de begrafenis vertrok hij met Mathilde naar Lucerolle. Burggraaf Eduard had Spanje nog niet kunnen verlaten hel gevraagd verlof werd hem geweigerd, dcch een maand of vier i i r wist hij dit toch te verkrijgen. Alle voorbereidselen waren intusschcn gemaakt, de noodige dispensatiën verkre gen, de roepen afgekondigd zocdat het hu- elijk voor den Franschen ambtenaar on middellijk kon plaats hebben. Er werd bij deze gelegenheid geen uiterlijk pracht ten toongespreid de echt werd hoogst een voudig gevierd in tegenwoordigheid <Lr naastc bloedverwanten en de gravin de Mcdison. j j Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1923 | | pagina 1