„Ideaal Edison Gr§oie üf$lit§ Rooktabak en Sgaren Aarzet oiel langer WijpresenteereD een uit vooruad voor f 275.- BOSKER'S hc-t coupéraampje liet dak van den wagon dermaker Pz., Bergen "tc bereiken. Zij werd met touwen veilig op den oever getrokken. De voorste slaapwa gon k.van rechtop in de rivier te staan en drong in den bodem. Het had gedurende de laatste 24 uur he vig geregend en er stond meer dan 20 voet water in de rivier terwijl het water nog steeds stijgende was. Drie uur vóór de ramp passeerde een zware goederen trein nog over de brug, welke inmiddels door den onstin migen stroom zoo verzwakt schijnt te zijn geworden, dat zij den reizi gerstrein niet meer kon dragen. JAN VAN RIEMSDIJK OP HET LOO. Woensdag heeft de Veluwsche boeren dicht rzang-r Jan van Riemsdijk een toe- pa^selijkliedje gezongen bij zijn harn.onika op het bordes van het paleis voor de Ko ningin, den prins en de Prinses, BEKWAAMHEIDSPROEF. Een eigenaardig feest is in China in zwang. Naar oud gebruik wordt in een be paaiden nacht van de zevende maand de bekwaamheidsproef voor het leven afgt legd. Meisjes liggen zeven kalebassen, ze ven vruchten, zeven kopjes en zeven wie- rookscho'en neer. Daarnaast gaan zij op de -hurken zitten, nemen zeven zijden dra den draden in de hand en trachten zoo haastig mogelijk bij hel zwakke schijnsel van een strook -brandend papier de draden in zeven naalden te steken. De bekwaam he:d van ieder meisje in de uitvoering -der vrouwelijke plichten in het huishouden wordt dan afgemeten naar het aantal naal den, waarhij het insteken is gelukt. Een hetere huwelijksaanbev.cling kent men in China niet. Tegelijkertijd vangen vrouwen spinnen en sluiten ze tot den volgenden morgen in doezen op. Heeft in de uren der gevangen schap e'en web gemaakt, dan wordt dat beschouwt als een toeken van bekwaam heid en handigheid van de eigenares van de doos. NULLEN-HUMOR. De Akensche Volksfreund drijft eenigs- zins bitter den spot m-ct de nullenlawine, wellcc -door de waardeloosheid van de mark over Duitschland is uitgestort. ,,Men moet mi al goed opletten zegt het blad op de marlet -of in den winkel, of men niet &en biljet met een nul te veel uitgeeft, of een met een nul te weinig ont vangt. Maar.... doet men het nog wel? Het is vrijwel hetzelfde of 500.000 of F 000.000 op het bi'jet staat men krijgt voor 't een al net even min als voor 't an der. En daarom kan het ons maar weinig meer sohelen, of er in de komende weken of maanden nog altijd meer nullen op de Duilsche bankbiljetten te voorschijn zullen komen, t Is inlusschen toch goed, meesmuilt het blad verder, dat we ons eenigszins ver trouwd maken met getallenbeelden, welke we dan te verwachten hebben, ook om te welen, hoeveel nullen een bepaalde „waar de" uitdrukken Een millioen 1 met 6 nullen een milli- ard 1 met 9 nu"en, e enbillioen 1 met 12 nullen een trillio'en 1 met 18 nullen een quadrillioen 1 met 24 nulleneen quinquil !:.oen 1 met 30 nullen een sexlillioen 1 met 36 nullen een septillioen 1 met 42 nullen een oktillioen 1 met 48 nullen. Zoover gaal het nog, spot hel blad. Maar nu willen we ons het beeld van de ze „waardecijfers" in ,,ganzer Grösze und vor allem in ganzer Lange vor Au- gen führen. Man hole tief Atem, und nun geht's los Een millioen 1.000.000 Een milliard 1.000.000.000 Ee,, billioen 1.000.000.000.000 Een trillioen 1.000.000.000.000.000.000 Een quadrillioen 1.000 000.000.000.000.000.000.000 Een qiiiDquillinen 1.000.000 000,000.000.000.000. 000.000.000 Een sectilioen 1,000.000.000.0( >0.000.000.000. 000.000.000.000.000 Een Septillioen 1.000 000 000 000.000.000.000. O00.000.000.000.000.000.000 Een oktillioen 1.000.000 000,000.000.000.000.000. 000 000 000 000.000.000.000.000 Wien 't nu voor de oogen schemert, die 1 ehoeft niet verder te lezen, gr-appigt het Duitsche blad na dezen nullenregen. Maar wie de afmarteling manmoedig doorslaan heeft, hem zij tot troost gezegddeze of volgende week zullen de „Oktillionschei- ne" nog niet in omloop gebracht worden." RIJKSI.ANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 27 September j.1. gehouden i oclatings-examen voor de eerste klasse slaagden A. Bakker Jz. Wieringcrwaard D. Lont, Kcinsmerbrug (OudesluisM. Boen K. Brak Az., Sint- Maartensbrug A. R. Nottelman Kz., Pet ten S. P. Buis Cz., Tiel J. Schenk Az, Bentheim (Duitschland) M. Coehn Jr. AmsterdamC. Groot Jz., Schagerwaard, (Harenkarspel) G. Smit Cz., Burgerbrug H. W. Jimmink Jz., Barsingerhorn P. C: Vis Gz, Venhuizen K, Klein, Huisduinen (Helder) R. C. Waiboer, Anna Paulowna; H. J. Koning Hz, Amsterdam C. Wijdanes Pz., Twisk. Afgewezen 1. Aan 1 candidaat is wegens omstandigheden uitstel van exa men verleend. De lessen vangen aan op Donderdag 4 October a.s. ...V\ re sport slechts een halve eeuw beoefen-, wordt, vergist zich deerlijk. Wel is waar dat 50 jaar geleden hel spel aan regels werd onderworpen -en men in Engelan toen op grasvelden begonnen te spelen voor publiek, n^aar eeuwen voor dien ken de men het al, zij het dan ook in ruwen, cnbeschaafden vorm. Er bestaat e n Chineesche plaat uit de 5de eeuw, waarop een aantal menschen zijn afgebeeld, die voetballen met puntige schoenen aan hadden. Het eenige spel, dat '-jpoeijffe jaren in het oude Grieken'and -o-t gir^d., was een soort voetbal, dat êy <".ien in plaats van door d' 1,4 BEZUINIGING. Het Huis van Bewaring te Heerenveen zal Ingericht worden voor kazerne der 6 man sterke brigade marechaussee aldaar. Hel gebouw zal daarvoor verbouwd wor den, en met paardenstal en hooischuur uitgebreid. STRENGE VERKEERSVERBODEN. De goedgekeurde Verkeersregeling Heerenveen verbiedt het met meer dan drie personen naast elkaar loopen of bij el kaar staan, het fietsen van meer dan twee personen naast elkaar. EEN VETTE KOE. De veehouder C. de Waal te Watergang erkocht aan een slager te Ilpendam een koe, welke levend het buitengewone zwa- gewiebt had van 1070 K.G. Het dier is geslacht en Jeverde 228 pond los vet. DE ALARMSCHEL. Zaterdagnacht werd de directeur van de C-oop. Sloomzuivelfa-briek te Putten op dc Veluwe, -gewekt door het alarmgeschel dat het kantoor der fabriek met zijn 150 meter verder staande woning verbindt. Gewapend met -een revolver begaf hij zich naar buiten en -loste een pa-ar schoten de richting van de fabriek. Buren waar schuwden inmiddels de politie die spoe dig ter plaatse was, Met een sleutel had iemand zich toegang tot het kantoor ver schaft, doch hij was bij het hooren der schoten gevlucht. De man werd een uur later door de politie in het struikgewas gevonden. Hij was in het bezit van een. op het slot der fabriek passende sleutel en een bos loopers en sleutels. Bij de fabriek vond de politie een nieuw damesrijwiel n et een mantel, waarvan men vermodt, dat ze van diefstal afkomstig zijn. NIET BETALEN van BELASTING. Te Zaandijk zouden van e'en 8-tal fabri kanten die weigerden de bedrijfsbelasting te betalen de eigendommen publiek wor den verkocht. Het begon met dan verkoop van de on roerende goederen der N.V. Zaanlandsche Cacaofabriek vJi. T. Olie en Co. Om 10 uur precies gingen onder hoera geroep van het publiek de deuren van het kantoorgebouw open en verscheen de ge- meentcbode uit Worm er als aanklager. Eerst kwam in veiling een kistje dat 100 reepen chocolade bevatte. Het werd gekocht door den fabrikant zelf, die 4 betaalde. Een tweede kistje werd door ie mand uit het publiek gekocht voor 3. Eenige kistjes met flikjes volgden. Na 20 verkoopingen, werd de belastingschuld van 1400 door den fabrikant voldaan. Daarna werden de deuren der fabriek ge sloten. 's Middags werden de overige verkoo pingen gehouden. EEN BIJZONDERHEID. De heer J. Franken te Boxmeer, heeft in zijn tuin een struik aardappelen gerooid waaraan zich niet minder dan 50 flinke knollen bevonden. LOLLY'S. Of er op veel Lolly's wordt gesabbeld Op een fabriek te IJselstein worden per dag 225.000 lolly-houtjes vervaardigd. GOEDE LIJM. Een lijm voor aardewerk kan men ma ken door kalk te mengen met wat eiwit. Dat mengsel mag niet lang te voren g reed gemaakt worden. AARDAPPELEN. Tengevolge van het natte weer der laatste weken breidt de aardappelziekte zich in Friesland snel uit. In de Haarlemmermeer is het mede ten gevolge van den zwaren regenval met de te velde staande winteraardappelen treu rig gesteld. Bij de meeste landbouwer; slaan de akkers onder water, zoodat aan rooien der aardappelen niet valt te den ken. Er werden diepe greppels langs d\ akkers gestoken, om het water zooveel mogelijk te doen wegloopen. VOETBAL IN VROEGER EEUWEN. Het voetbalspel is ouder dan menigeen zou denken. Wie meent, dat deze populai ingevoerd. kvAmerikaansche Indianen g- --en steenen bal, die, het spreekt vanzelf, niet voortgeschopt, maar met don zijkant van den voet werd verschoven. In Frankrijk werd het spel in de Middel eeuwen en met name in 1147 beoefend. Daarbij ging het vrij ruw toe, de bal kon geschopt of gedragen worden, zooals bij rugby en de spelers mochten met elkaar vechten, net als in Engeland in de 16e eeuw, toen James I het voetbal verbood, en de Bisschop Stubbs er zich op veront waardigde wijze over uitliet. Deze noemde het een bloedige en moorddadige oefening in plaats van een nuttige sport of lijdspas- seering. Gebroken armen en beenen wa ren toen schering en inslag. De eerste Fransche voetballen waren van gekleurd leder en opgevuld met hooi of -mos. De -dorpen speelden later met el kaar. De halve bevolking nam er aan deel met mannen, vrouwen en kinderen. De wedstrijden werden gehouden op pleinen en meermalen werd een kerkdeur of de •dorpspoort als goal gebezigd. Merkwaardig mag het zeker genoemd worden, dat in 1396 eenige geestelijken van de kerk te Auxerre voor het spel re gels in het leven riepen en weldra d kerk besturen in heel wat -plaatsen van Frank- ,k -aan het spel deelnamen, alsof het een p'icht was, die bij den dienst b hoorde. Op vaste dagen waren er wedstrijden, die voorafgegaan werden door het zingen Psalmen en besloten met een dansje door de spelers. EEN DOLLE STIER TE WESTDORPE LOSGEBROKEN. Naar het ,,Dagbl. van Noord-Brabant" meldt, is Woensdag de burgemeester van Westdorpe (Z.-Vl.), -de heer van Waes, door een stier aangevaren. Het dier had sedrt maanden geen daglicht meer gezien. Toen het kans zag uit zijn schuur los ie breken, rende het dol ovtr het erf heen. Op dit oogen blik bevond zicih dt helr Van \Vaes aan den ingang van het erf, juist daar, waar de toegang tot de straat vrij was. Hij trachtte het woedende beest le- g2n te houden. Dit nam den heer van W. echter op de horens, waarna hij zijn slachtoffer eenige meters in de hoogte slin gerde. De heer van Waes viel met een smak op den grond. Het beest liep daarop naar zijn slachtoffer, waarop het beide knieën plaatste. Gedurende eenige minuten werd de heer Van W. met de horens op afschu welijke wijze bewerkt. Met riek- en vorksteken werd eindelijk de stier in dan stal teruggedreven, waar hij ten dlotte is afgemaakt. Burgemeester Van Waes is aan een der zijden ernstig gewond. Hij heeft twee rib ben gebroken, terwijl voor ernstige inwen dige kneuzingen wordt gevreesd. Hij ver keerde Vrijdag nog steeds in levensgevaar. VEETEELT. ZIEKTE ONDER DE EENDEN. Bij een landbouwer te Anna Jacobapol- der onder St. Philipsland sterven een groot aantal eenden aan een onbekende ziekte. MISHANDELING. Te Purmerend is Zondagavond om half twaalf een man door drie zijner buren van wie hij nog „wat te goed" scheen te heb ben, ernstig mishandeld. Op last van den geneesheer is hij in het ziekenhuis opgenomen. INBRAAK in een GEMEENTEHUIS. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in -het gemeentehuis te Ruur lo. Verschillende sloten waren geforceerd, de brandkast bleef echter onaangeroerd. In het geheel wordt f2.90 vermist; van den dader verder gean spoor. ZORGZAME MOEDER! Een vrouw, die langs den Burgwal te Kampen wandelde met een kinderwagen, waarin haar 2-jarige kleine zat, ontmoette een oud kennis en spoedig waren de beide dames in druk gesprek, dat alle aandacht De moeder liet even dan kinderwagen los om haar -betoog door ge sticulatics te kunnen onderstreepen en zag niet dat de wagen langzaam de hellen destraat afreed naar den rand van het wa ter en ten slotte daarin verdween. Gelukkig had iemand aan den overkant het onheil zien gebeuren hij spreng te w. ter en kon met veel moeite het kindje on der den zinkenden wagen opvisschen en. het gelukkig nog levend aan de doodelijk ontstelde moeder teruggeven. GEMEEN TE WIERINGEN Vergadering van Het Wille Kruis „Afd. Wieringen" op j.1. Maandagavond in hel lokaal van den heer Scheltus. Aan wezig waren 28 leden. Voorzitter, de heer Kaan opent met een hartelijk welkom de vergadering en be treurt het, dat de secretaris, de heer Berg huis d-oor ziekte verhinderd is hier aanwe zig te zijn. Het verslag van de vorige vergadering wordt thans gelezen door Dr. Piccardl. Tot Commissie-leden v-oor hel nazien der rekening as. voorjaar worden be noemd de heeren S. Kuut, N. Kaan en Jb. N. Keijzer. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Ver gadering te Amsterdam wordt door den voorzitter punt voor punt voorgelezen. De afgevaardigde krijgt vrij mandaat. Een belangrijk punt op deze brief is 'l voorstel tot uitbreiding van de stichting ,Heideheuvel. Indien het beschikbare be drag niet toereikend is, zouden de afdee- ling-en per lid moetan bijdragen. Bij onze afd. worden hiertegen bezwa ren geopperd. Tot afgevaardigde wordt benoemd de er P. Kaan Cz.; t-ot plaatsvervanger de heer H. van Kalsbeek. Volgt Rondvraag. De heer A. Vroone vraagt wie nu in hel Witte Kruisgeb-ouw de materialen- afgeeft. Voorz. Daar wordt goed voor gezorgd. Veelal d-eet Dr. Piccardt het zelf. De heer Slikker vraagt of menschen die met boord-an om loopen meer recht bij de afd. hebben als die met geen boorden loopen. Dr. Piccardt vraagt wat spr. bedoelt. Slikker. Wel voor sommigen kreeg je de opdracht goede materialen- af te leve - ren; De mindere man kan dan zeker wel met 't zo-odje toe. Dr. Piccardt laat zich een dergelijke uii drukking niet welgevallen. Ze zijn spr. al len gelijk. Van bevoorrechting is geen spra ke. In den regel geeft spr. zelf 't goed af en enkele malen ook de zuster. De heer Klasebosch protesteert tegen de woorden van den heer Slikker. Deze heeft immers -geen enkel bewijs van zijn aantijging geleverd. De heer Admiraal verlangt dat Slikker zijn gezegde intrekt. De heer Slikker doet zulks. De heer Slikker vraagt waarom het ver voer en aankoop van sommige dingen voor de Afd. altijd door dezelfde personen mee ten geschieden. Voorz. De omstandigheden leiden daar dikwijls toe. Zoo b.v. met het vervoer van ijs. Veelal is er haast bij; en dan is snel vervoer gewensebt. Doch we zullen er no ta van nemen. De heer Kuut vraagt of de leden geen zeggingsschap hebben bij verschillende be noemingen. Voorz. Hel reglement kent dat recht aan het bestuur toe. Zoo bij dc benoeming van bode hebben we eerst Slikker ge vraagd. Die bedankte en toen hebben, we Jb. Lont aangesteld die het werk heel goed doet. Waar enkele leden geen reglement blij ken te beztten zal daarin door hel be stuur worden voorzien. Hierna sluiting. Zondag had in het Kerkgebouw te Westerland onder leiding van den heer E. Baijs een plechtigheid plaats. Mej. G. Wagemaker-SmSt nam door haar huwelijk en vertrek van Westerland afscheid van de kinderen als Zondags schooljuffrouw en van de leden van de Weslerlandcr Mandoline- en Tooneclver - eeniging. De Kinderen zongen haar toe en Mej. J. Kok overreikte het Bruidspaar met een toepasselijk woord, een servies van de Ned. Prol. Bond Afd. Wiringen; een theekast van de kinderen en een vouw stoel van de Mandolie.. en iooneelclub. De heer O. Bosker sprak namens het bestuur van den Prot. Bond en dc talrij ke aanwezigen zongen op verzoek van den heer Baijs het Bruidspaar toe; Gez 226. Ontroerd dankte ten slotte Mej. Wa- gemaktr-Smit voor deze hulde. noodig WERVELSTORM in de VEREENIGDE STATEN. Vrijdagavond heeft een tornado (wer velstorm), gevolgd door wolkbreuken en overstroomingen, ontzettende verwoestin gen aangericht in het Middenwesten van de Vereenigde Staten, met name in de sta ten Iowa en Ncbraska. Negentien perso nen werden hierbij gedood de aangerich te schade loopt in de millioenen guldens. Te Councill Biuffs werden 12 huizen, die op een rij stonden, door den wervel wind in stukken en brokken tegen den grond gekwakt, alsof hel kaartenhuizen waren. Een zeer tragisch lot trof daarbij een moeder met haar drie kinderen. Met groot levensgevaar wisten zij uit een elfr omgewaaide huizen te ontsnappen, doch nauwelijks op straat, werden alle vier ge dood door een neervallenden boom. Een hevige brand volgde in vele sleden op de verwoestingen. De brandweer werd ten zeerste in haar werkzaamheden Be moeilijkt door de -o vers Ir c-oming, die zich over twee tot drie mijlen ver uitstrekte. Een ander tragisch voorval ^rof een 'sterf huis te Louisville in Nebraska. Daar wa ren in een eenzaam gelegen huis twaalf rouwende familieleden bijeen rondom eqn lijk in een -kist. De storm wierp het wierp hel huis, met heel zijn inhoud, in een na bijgelegen beek, welke op dat moment een razende stroom was geworden. Alle rouw dragers kwamen in den waterstroom on^ hun lijken spoelden stroomafwaarts aan, ge lijk met dal van den overledene, om wien ze zich in rouw hadd-en verzameld. Vele treinen werden in Omaha opgeliou -den, daar -men vreesde, dat de spoorweg bruggen, waarover zij moesten rijden zou den bezwijken. De stad Sheridan werd overstroomd, doordien de T-ongiue-rivier buil-en haar oe- trad. De in deze stad aangerichte ma tcrieele schade bedraagt meer dan 200.000 dollar. Troepen bewaken de eigendommen, ter ijl het Roode Kruis in allerijl hulpverlee ning aan de noodlijdenden heeft georgani seerd. In Wyoming zijn vele spoorbruggen, als mede groole -deelen' van de spoorwegtra jecten, door de overstrooming verwoest. WERKLOOZENONDERSTEUNING. Het Bureau voor de R.-K. Vakorganisa tie heeft de Regeering allerdringendst in overweging gegeven le. de „uitgetrokken" werklooze arbei ders niet volgens de Armenwet te dqzn behandelen 2e. de steunregelingen van het departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw over te brengen na-ar het departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid DOOPGEZ. PRED. TRACTEMENT.' Ten einde het Mennofonds te ontlasten ■o,, in cezen bij de provincie Friesland niet achter te slaan, zal de Traklemenls - cora- irSsi»'. v-oor de D.opsgezinde Gemeenten in Noord Holland trachtten ook in deze provincie de lecraarstraktcmenten uit ei gen kracht op het algemeen aangenomen minin.ium te brengen, n.1. 2500 plus pas- MARKTBERICHTEN. Tuinbouwvereeniging Anna Paulowna ge houden op 28 Sept. 1923. Groote Aardappelen 3.50 a 7,20; Drielingen 2,40 a 4. Slaboonen 11,75 a 18. Snijboonen 1719. Tabak No. 1 f 3.50 No. 2 f3 No- 3 f 2.50 p5 pond Heeren baai f 1,15; Cuba, iets bijzon ders f 1-75 per pond. Sigaren- i 3-—; f 3.50; f 3.75; f 4.25; f 5 Vredes f 6,-Planteurs Havans f 7- Greta's zeer f f 8-; Flor Junos f 9,- Raadsheeren pittig zacht en geurig f 10voor echtheid der kwaliteiten wordt ingestaan. We derverkoopers rabat. Onbeken den postwissel of rembours. Th v. BEURDEN Co. Tabak- en Sigarenfabrikanten WOENSEL. Muziekh.H.-hoet

Wieringer courant | 1923 | | pagina 2